Brabants Nieuwsblad De regering kondigt vijf maatregelen aan Herstel van de dijken onmiddellijk begonnen wordt DOODSTRAF TEGEN SERGEANT BOOS Aantal doden nu 1395 Karwei niet afgemaakt INVASIE V AN TROEPEN VAN TSJIANG? Meer dan 27^2 millioen voor Rampenfonds Buitenland wediivert met Nederland 69 doden in Atjeh AFSLUITING ZEE-ARMEN ONVERWI JLD IN STUDIE Oradour-proces ONTWERP-NOODWET ZAL DE CENTRALE VERANTWOORDELIJKHEID REGELEN Regering neemt plichten van waterschappen over 2 millioen van kerkcollectes Taft: „Oorlog is oorlog" FAROEK: GEEN RECEPTIE DinsflaglOFebruari 1953 12e Jaargang No. 97 Corymissie van Toezicht: Drs TJ G^v. HASSELT VooT Goet' Koningin en Vaderland, WAARIN OPGENOMEN DAGBLAD „DE GRONDWET5' EN „DE ZOOM", Kantoren: Roosendaal. Molenstr. 11, Tel. 2243 (Adm.). 2244 (Red.); BergeTi op Zoom, Zuivelstr. 39, Tel 158 (Adm.), 15S0 (Red)Oudenbosch, St. Bornaertstr. SO. Tel. 1S7. Abonnementsprijs 44 ct. p. w., p. kw. 5.70 p. post 6-30 bij vooruitbet.losse nr. 13 et. HERSTEL VOLGENS PLAN pag. 1 BORDEAUX, 9 Februari (A.P.) De openbare aanklager heeft vandaag' de doodstraf geëist te gen de voormalige sergeant Georges Réné Boos en gevange nisstraffen en dwangarbeid tegen de dertien Elzassers. die mede beschuldigd worden van de mas samoord in Oradour-sur-Glane in 1944. Luitenant-kolonel Gratiën Gar- don, dte namens de regering'het woord voerde heeft de uit zeven leden bestaande krijgsraad ver zocht rekening te houden met de leeftijd en de voorgeschiedenis jisn de Fransen, die thans met zeven Duitse beklaagden terecht staan. Vele soldaten van de „Das Reich"-divisie, die de 642 man nen, vrouwen en kinderen van Oradour vermoord hebben, wa ren ten tijde van het misdrijf nauwelijks achttien jaar D? ver- - dedigers en de provincie Elzas rwhben aangedrongen op clemen tie pmdaf twaalf van de be klaagde Elzassers gedwongen werden in het Duitse leger dienst te nemen en moesten gehoorza men aan de strikte discipline. Boos is een van de vrijwilligers van de „Das Reich"-divisie. Hij werd door de openbare aankla ger beschreven als een van de meest koelbloedigen. Boos heeft VOORLOPIGE LIJST 's-GRAVENHAGE, 9 Febr. (A.N.P.). Volgens de tot nu toe binnengekomen opgaven be draagt liet totale aantal slacht offers van de waterramp 1395 PERSODEN. Zowel dit cijfer als de navolgende specificatie wordt ouder het grootste voorbehoud gegeven. Uiteraard zijn er niel in verwerkt de nog altijd ver miste personen. Bovendien twij felt mén aan de juistheid van de verschillende gemeentelijke opgaven. Abbenbroek 1, Brandwijk 2. Brouwershaven 3. Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelie 3, Dintel- oord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geel's- dijk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, liasteren 23, Hellevoetsluis 5. Heijnenoord 2, Nieuwendijk 3, Hcijningen 25, Poortugaal 7, Hoedekenskerke 1, ITondsbosse- Zeewering 1, Hontenisse 8, Kerk werve ,3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbendijke 5, Krimpen a. d. IJssel 4, Kruiningen 27, St Maartensdijk 4, Middeïharhis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13. Nieitwer kerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vosse meer 50, Noord Gouwe 1, Nu- mansdorp 67, Oosterland 40, Doster Schelde (Aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a.d. IJssel 2, Oudelan- de4, Oude Tonge 300, Papen- drecht 2. Sint Philïpsland 9, Raamsdonkveer 2, Rilland Bath 66, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Slormpolder 6, Strijen 4-2, Ter- neuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3. Wa genberg 1. Willemstad 2, Wisse: kerke 1, Wolfaartsdijk 9, Ierse ke (aangespoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierikzee 17. Ziipe (aangespoeld van el ders) 37, Zevenbergen 7, Zuid- land 37, TOTAAL 1395. De burgemeester van Stave nisse heeft het door hem aan vankelijk gemelde aantal van circa 300 slachtoffers, gecorri geerd tot circa 200. het bevel doorgegeven om het vuur op de weerloze burgers te openen. „Vervolgens lien Boos zelf langs de slachtoffers en keerde hen met zijn voet om hen het genadeschot te geven", aldus de openbare aanklager. .Boos wordt er van beschuldigd twee wouwen te hebben neerge schoten die zich in een hooiberg verstopt hadden, en handgrana ten in de kerk te hebben gewor pen waardoor 207 kinderen en 245 vrouwen om het leven kwa men. O SEOEL. 9 Februari (A.P.) „Bet enige wat mij spijt is, dat wij het karwei niet hebben afge maakt". Dit verklaarde generaal Van Fleet, opperbevelhebber van het Achtste Leger, vanmor gen op een persconferentie, na dat hij een inspectie-reis van drie dagen langs het Koreaanse front had gemaakt. Van Fleet was ver gezeld van zijn opvolger generaal Taylor. BOUDEWÏJN IN NOODGEBÏED BRUSSEL. 9 Febr. (AP). Ko ning Boudewijn van België heeft vandaag een bezoek gebracht aan de overstroomde polders ten Noorden van Antwerpen. Hij nam de toestand in Lillo. Zandvliet. Barendreeht en Sta broek bij de Nc-derlandse grens •in ogenschouw. 'S-GRAVENHAGE, 9 Febr. In een - naar hij zelf zegt met grote spoed opgemaakte - nota heeft minister-president dr Drees zich tot de Tweede Kamer gewend om de volksvertegenwoordiging verslag te doen van de gevolgen van de watersnood alsmede yan de maatregelen welke ge troffen zijn ter leniging van de nood op korte termijn en van de plannen voor herstel en vernieuwing op langer zicht. De maatregelen vallen in vijf punten uiteen: Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dij ken wordt geregeld. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vor dert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getempori seerd. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het hijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afslui ting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde vei ligheid met betrekking o.a. tot d° hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. Be~minister-pfesidenl laat gèen twijfel bestaan aan zijn grote er kentelijkheid over de alom ge boden hulp. Trots en dankbaar heid vervult de regering dus danig, dat mogelijk gemaakte fouten in het niet verzinken bij het goede dat gepresteerd is. De nota geeft dan een over zicht van de verliezen aan men senlevens. De droeve balans is met 1395 geregistreerde slachtof fers helaas nog niet afgesloten. De regering acht het van gro te betekenis, dat nu de land- bouwexport gevaar loopt, in ieder geval het industriële apoa- raat door de ramp niet is aange tast. Herstel De nota geeft een vrij com pleet beeld van de aangerichte verwoestingen en van de stand van zaken bij het dichten van- de dijkgaten op het ogenblik. De regering is er zich van bewust, dat het herstelwerk spoedig dient te geschieden. Het is niet mogelijk voor de werken bestek ken gereed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uit voering op bas;s van vegiecon- tvacten te doen geschieden. Rijkswaterstaat zal de leiding van de uitvoering krijgen. Wat liet dijkenherstel gaat kosten valt on h»f moment niet. te becijferen. Zelfs een grove raming kan ''et wiste bedrag niet benaderen. In ieder geval zullen de kosten zo hoog ziin. dat de draaffkvaobt van de getroffen 011- derhoudsnlicbten de rf"! watorsebanpen) hierbij in liet niet zinkt. De regdriwr is dan ook van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en bniten- waterkerin°-en geheel voor reke ning van bet rük vullen dienen te worden genomen. Volksgezondheid Na een inzicht te hebben ge geven in de verrichtingen van evacuatiebureaux, de maatschan- pelijke verzorging der getroffe nen, de militaire hulpverlening en de hu!p van buiten, brengt de nota de volksgezondheid ter sprake De algemene gezondheidstoe stand in de noodgebiéden is o'"et ongunstig. De grootste moeilijk heden voor de gezondheidszorg ziin gelegen in de drinkwater voorziening en'in de afvoer en destructie van verdronken vee De watrvLoftT/-enTh'g 'ób Wal cheren is nog critiek, elders wist men noodvoorzieningen te tref fen De destructie van eqdavp' een bijzonder moeiliïk ornhleem worden als d" eerste schattingen iuist bliiken. Er ziin reeds nood maatregelen ffpnonion en zonodig zal men - met behuln van de genie - overgaan tot het begra ven van cadavers in massagra ven. Herverkaveling Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan landbouw, voedsel voorziening. veeteelt en visserij. Een lange liist van verliezen aan cultuurgrond, gewassen en vee wordt gegeven. De feiten zijn reeds eerder in afzonderlijke be richten gemeld. De nota oppert de wenselijk heid van toepassing van de be ginselen van de her verkavel ings- wet voor die streken in het ram- pengebied, welke daarvoor in aanmerking komen: De Staten- Generaal krijgt hieromtrent op korte termijn voorstellen inge diend. Schaderegeling Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot cle taak. van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging var de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer d.w.z. levensonderhoud, kleding, dek king. schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bij dragen liet economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering ge dekte rampenschade, in de pri vaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van dit, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogs schaden. Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden ziin belast, eveneens de afwikkeling van- de ï-ampensehaden ter hand zullen nemen. Daarbij zal de onderlinge samenwerking zeer nauw dienen te zijn, teneinde de efficiency en de overzichtelijkheid van de administratie te bevorderen. Dinsdag zal de nota in de Tweede Kamer aan de orde komen. Man sterft, indien z'n hond niet terugkomt DEN HAAG, 9 Februari (A. N.P.) Wanneer de hond van de 92-jarige evacué J. Coenraads uit Stellendam, die op het ogenblik in het nood ziekenhuis te Rijswijk ver blijft, niet spoedig wordt ge vonden, zal hij sterven. Dit heeft de behandelende genees heer vandaag verklaard. De laatste dagen heeft de oude man voortdurend liggen ijlen, waarbij hij herhaalde lijk om zijn hond riep. De hond heet Plutc, is een vier jaar oude herdershond, een reu. 60 cm hoog, heeft een wit puntje op de staart en een dunne witte kraag, en op de rug een litteken van een ooe- ratie. De hond zou zijn gesig naleerd op 'n marinevaartuig. DEN Haag. 9 Febr. (K.N.P.L De opbrengst van de collecte, welke in de Katholieke kerken van Nederland Zondag is gehou den, zal wellicht de 2.000.000. benaderen. Dit kan men conclu deren uit de getallen, welke tot nu toe bekend zijn geworden. WASHINGTON, 9 Februari (A.P.) In Hong-Kong deden vandaag geruchten de ronde, dat de troenen van Tsiiang-kai-siek een geslaagde landing hadden uitgevoerd in Zuid-China. De berichten hebben nergens bevestiging gekregen. Vermoed wordt echter, dat het hier een landing betreft oo een der 35 eilanden langs de Zu'dchinese kust indien er inderdaad van een landing sprake is. Taft heeft zich Zondag in een radio-rede nog eens een warm voorstander verklaard van een inval van de troeoen van Tjiang on het Chinese vasteland. Taft zeide. dat de vraag over het al of niet oorlog voeren met China in het geheel niet in het geding is naar aanleiding van de nieuwe poliliek ten aanzien van de ze vende vloot in de wateren van Formosa. „Wij bevinden ons in oorlog met de Chinese communisten en oorlog is oorlog, deze kan niet erger worden dan hij reeds is". Hij noemde het onbegrijpelijk, dat de Amerikaanse regering van DEN HAAG, 9 Februari (A.N.P.) Na de ontzetting, welke allen in ons land moet hebben aangegrepen bij het vernemen uit de kranten en over de radio, dat het leed en de schade aangericht door de overstromingen van 1 Februari nog volslagen onoverzichtelijk zijn, moet het nu allen, zowel geredden als helpers, wel een grote voldoening zijn van dag tot dag het nieuws te kunnen volgen over de spontane hulpacties in binnen- en buitenland, die in hun ver scheidenheid bijna evenmin meer te overzien zijn als de ramp zelve. werken in de mijnen. Het be- Men kan gerust zeggen dat ons land en het buitenland op het stuk der hulpverlening in een nobele nek-aan-nek-race ge wikkeld liggen, waarbij aan bei de'zijden treffende voorbeelden iian ontroerende hulpvaardigheid zijn aan het stippen. Twee uur langer onder de grond Een kort overzicht leert ons allereerst, dat het totale tot dus ver ter beschikking van ret Rampenfonds gekomen bedrag gestegen is tot meer dan 27Va millioen gulden. Om wat het binnenland aan gaat meer in bijzonderheden te treden kunnen wij als voornaam ste de voleende feiten melden: Als resultaat van een grootse hulpactie der mijnindustrie is aan het Rampenfonds een som van eén mi'lioen. 56 duizend. 700 Stuur van 5t Vacantie-fonds voor de Landbouw heeft van zijn kant een ton aangeboden. De katho lieken van Den Haag hebben Zondag j.l. via de collecten in de kerken meer dan anderhalve ton bijeengebracht. In Eindho ven gaan de kinderen zich in de strijd werpen. Er wordt een spaaractie onder de jeugd op touw gezet, die hopelijk zal uit groeien tot een landelijke actie. De giro-rekening van de Provin ciale Griffie in Limburg ver meldde tot en met Maandag een bedrag van ongeveer vijf en een halve ton voor het Rampenfonds. Het Ministerie van Financiën heeft bepaald, dat van alle voor stellingen en wedstrijden ten ba te van het Rampenfonds geen omzet-belasting hoeft te worden betaald, wanneer minstens vijftig procent bestemd is voor gulden afgedragen. Dit werd be- dit Fonds. In de Haarlemmer- reikt door twee uur langer te ïeer bracht de collecte ruim twee ton op, terwijl in do gemeente Bursehoten meer dan een halve ton ofwel ruim veertig gulden per gezin is opgehaald. Stroom van geld en goed Iet is bepaald ondoenlijk alle sch-nkingen te vermelden van becfijven en personeel daarvan, alli treffende en spontane acties zois die van de studenten uit Osb of die in Indonesië. De be- behngeloosheid is in deze dagen bij zeer velen buitengewoon grot, waarlijk niet alleen in ons lad. Als men weet dat Schiphol reds enige malen verstopt is ga-eest door de massale aan- vter van reliefgoederenen en wnneer, men verneemt dat naar sc'atting reeds voor een waar dij van 30 millioen gearriveerd ofonderweg is, beseft men eerst wke mogelijkheden tot oprech te internationale verbroedering anwezig zijn. 5o overstelpend is de aanvoer vn goederen, dat men voorne- rens is een groot gedeelte ervan ahter de hand te houden tot de r-evacuatie zal zijn voltrokken. It alle windstreken der aarde vjrdt dit vele geld en goed ge- znden en door de meest ver- sheidene instanties en personen. I) heeft het Italiaanse dagblad Ha Stampa" in Turijn onderzijn feers een bedrag van 200.000 gul- :n ingezameld en stuurde ex- bning Faroek de 9000 gulden, èstemd voor de receptie ter ere an zijn 33ste verjaardag aan lis Rampenfonds. Die Amerikaanse scheepspassa giers, die voor onze slachtoffers van het water duizenden dollars neertelden, het bestuur van de Nederlandse Unie van Speeltui nen. dat uit zijn beperkte mid delen 200 gulden ter beschikking stelt, de 4000 arbeiders van de Bata-fabrieken in Frankrijk, die voor ons gaan overwerken, de blinden van West-Duitsland, die de blinden onder de slachtoffers hier een gratis vacantie van drie weken aanboden, tesamen met de ontroerende aanbiedingen uit de vluchtelingenkampen in West Duitsland en Oostenrijk om iets te mogen doen voor hun lotge noten in Nederland, mogen Ne derland doen beseffen dat zijn vrienden in het buitenland tal loos zijn en het ook in de toe komst niet zullen vergeten wan neer er nood te lenigen valt. OVERSTROMINGEN SINGAPORE. 9 Febr. (Ass. Press) Het Indonesische Con sulaat-Generaal in Singapore heeft vandaag officieel bericht ontvangen dat Atjeh door over stromingen is geteisterd. 69 per sonen hebben hun leven verlo ren en de aangerichte schade wordt geschat op anderhalf mil lioen roepia. Dr Mohammed Razif, de In donesische consul generaal in Singapore, deelde mede dat de vermelde cijfers nog niet defini tief zijn en dat men vreest dat het aantal slachtoffers nog aan merkelijk zal toenemen. In verband met de evacuatie van Zierikzee ligt de haven vol sche pen. Overzicht van Zierikzee. Op de voorgrond de molen van het stadje. (Luchtfoto). Truman al niet lang geleden het advies van generaal MacAvthur had aanvaard om luchtbasis in Mandsjoerije te bombarderen. Versterkingen Inmiddels is in nationalistische kringen od Formosa verklaard, dat Amerika binnen twee maan den een hoeveelheid nieuwe straaljagers aan Tsjiang zal le veren. Generaal Olmsted, die on langs een bezoek aan Formosa bracht zou de grondslag hebben gelegd voor deze hulpverlening op korte térmijn. Ook de zeven de Amerikaanse vloot zal binnen korte tijd aanzienlijk worden verstedkt. Deze versterking zou o.m. twee kruisers en twee duik boten omvatten. Aarhuus slooft zich uit voor noodgebieden Ongerustheid over lot van pleegkinderen De bewoners van het Deense stadje Aarhuus (125.000) lieb- hen reeds voor meer dan een millioen gulden aan geld en goederen ingezameld voor de overstromingsramp. Bij de bureaux, die zich heb ben belast met de inzameling stromen tevens verzoeken' bin nen, waarin om inlichtingen gevraagd wordt over de nood gebieden. In Aarhuus zijn na de bevrij ding veel kinderen uit Zeeland in het stadje geweest. De pleeg ouders van deze kinderen maken zich ongerust over het lot van deze kinderen. Daarom hebben zy gevraagd om inlichtingen. De Bilt verwacht: tijdelijk neerslag Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijke regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren (Geldig tot hedenavond). Het weer in Europa Weer: Max. Temp. Oslo: poolsneeuw —19 Londenzwaar bew. 6 Amsterdamzwaar bew. 4 Parijs: regen 7 Nice: licht bew. 12 Berlijn: sneeuw —6 Wenen: geheel bew. 3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1