BOLSWARD begroet zijn drie bisschoppen Herstel der Hiërarchie herdacht Eerste watersnoodzegels verkocht Opbrengst kerkcollecte geraamd op 2 millioen Katholiek Nederland gaf met milde hand Ongerechtvaardigde critiek op Groninger Universiteit Groninger Raad herdenkt de slachtoffers van de ramp De gemeenteraad van Elten blijft adviescollege Minder doden in Stavenisse DE TIJD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Wat is de wereld toch klein en wat is Bolsward toch groot" (Van onze correspondent) Het zal zelden in enige stad zyn voor gekomen, dat een podium versierd was met de wapens van drie bisschoppen, zonen van één parochie. Bolsward, nog onlangs als „Europese stad" in het mid delpunt van de belangstelling, genoot gisteravond ook deze primeur tijdens de officiële begroeting van de episcopi, die uit Frieslands meest katholieke stad afkomstig zijn. Het gold mgr. C. Kramer O.F.M., bisschop van Luan-Fu, mgr. N. Hettinga van Mill-Hill uit Pakistan en mgr ,T. Teerenstra C.S.Sp., Apostolisch Vicaris van Doumé in Frans Afrika. Geen wonder dat burgemeester Bruins- ma, kennelijk steeds fierder op zijn stad, tijdens zijn welkomstrede uitriep: „Wat is de wereld toch klein en wat is Bolsward toch groot". Dat men tijdens deze bijeenkomst te gelijkertijd het herstel van de kerke lijke hiërarchie in ons land herdacht, mag zeker geen voorbarigheid worden genoemd. De tijdelijke aanwezigheid va/, drie bisschoppen vormde een gelegen heid bij uitstek voor een bezinning op de wezenlijke achtergronden van het aanstaande eeuwfeest. Blijkens de woorden van de heer Alb. Welling, lid van het directorium der Stichting 1853 —1953, ligt een dergelijke bezinning ook geheel in de lijn van de voorgeno men herdenking. Niet het roemen op het grote aantal katholieke organisaties noch de loftuitingen op de katholieke emancipatie zal het hoofdthema moeten vormen van de feestelijkheden in Mei a,s.; de betekenis van het bisschopsambt zal in het middelpunt, dienen te staan: het feit ook, dat de katholieke heils gemeenschap in 1853 zijn volkomen vorm herkreeg. De heer Welling liet overigens in het midden, op welke wijze katholiek Ne derland het feest van de herstelde hiërarchie zal gaan vieren. De natio nale ramp, welke ons land heeft ge troffen, stelt de Stichting 18531953 voor de ernstige vraag, of er in de be staande plannen wijziging moet worden gebracht. Men kan het overwegen van deze vraag niet anders dan waarderen; Aardgas in Overijssel niet spoedig uitgeput (Van onze correspondent; Het aardgas, dat overal onder Overijssel zit, in Drente en onder het IJsselmeer, zal zeker niet na 10 of 20 jaar uitgeput zijn. De vrees voor uitputting is onnodig. In het buitenland, "Ver. Staten, Italië, is gebleken dat de nieuwste vondsten steeds groter zijn dan de consumptie. Maar zou er toch van uitputting sprake zijn, dan zou :ncn de pijpleiding altijd kunnen gebruiken, indien te Delfzijl een grote cokesbatterij gebouwd wordt. Het Noorden en Oosten van het land hebben bijzondere energie nu eenmaal dringend nodig. Dit verklaarde de adviseur van het Twents K.olensyndicaat uit Den Haag. de heer F. u. Paans, in een rede over aardgas, welke hield voor de Ver. van Handelaren te Groningen. Over de prijsbepaling van net gas merkte spr. op. dat dit een commer- eieel-politiek gebeuren is met de N.A.M Spr. vroeg zich evenwel af of de staat de zaak niet zelf in handen moest nemen. Hoe wel reeds drie jaar geleden aardgas is ont dekt. bevindt de kwestie zich nog steeds in hogere regionen, ondanks de aanspo ringen van de Kamers van Koophandal om tot levering over te gaan. Noord Oost Nederland moet industrieën kunnen aantrekken en dat is mogelijk door de nieuwe energiebron aardgas.. Het is evenwel nodig da. een bijzondere prijs wordt gemaakt, die lager ligt dan in hel overige deel van het land. En verder da' ook direct het gas geleverd wordt. Pater J. Hegger S.M.A. f In het klooster van de Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer is bericht ontvangen dat pater J, Hegger S.M.A. in het missiegebied van de Goudkust is overleden. Pater Hegger werd in 1919 te Arcen in Limburg geboren. In 1944 werd hij tot priester gewijd en twee jaar later vertrok hij naar Goudkust in Afrika. vast staat evenwel, dat een bezinning op de wezenlijke waarden van de her stelde hiërarchie op een dergelijk vlak ligt, dat zn nimmer zal kunnen detone ren. Pater S. Galama O.F.M., een van de 53 nog in leven zijnde priesterzonen van Bolsward, stelde in zijn historisch getinte feestrede het interessante thema aan de orde, of de bewering „de Frie zen zijn nooit bijzonder bisschopsgezind geweest" juistheid bevat. Het. moge waar zijn. dat St. Bonifatius in de achtste eeuw. Cuncrus Petri in de zes tiende en mgr. Baron van Wijckerslooth rond 1840 ili Friesland op felle afweer zijn gestuit, de omstandigheden waren steeds naar om wantr te wek ken. Ontdaan van alle politieke en eco nomische macht, welke voorheen de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders tot dualistische persoonlijkheden maak ten, genieten de bisschoppen in onze tijd van de Friezen alle respect en ver ering, waarop zij als dragers van de volheid van Christus recht hebben. Het was mgr. Kramer tenslotte, de door de communisten uit China verdre ven bisschop, die in zijn dankwoord op tegelijk ontroerende en instructieve wijze de betekenis van de kerkelijke hiërarchie uiteenzette. Als de van zijn kudde verdreven herder was het hem als geen ander mogelijk over het bis schopsambt te spreken en tot bezinning op te wekken. De Schola Cantorum van de KRO o.l.v. Dom B. Brockbernd luisterde de stijl volle bijeenkomst op met de schoonheid van het Gregoriaans. Uitgebreide technische school voor Twenthe Voor de vorming van lager leader, waaraan bij een voortschrijdende in dustrialisatie van ons land een steeds grotere behoefte zal bestaan, zal in Twenthe een school voor Uitgebreid Technisch Onderwijs worden gesticht. Deze UTS zal in September in Hengelo worden geopend. Ze zal de ir. G. Hof- stedeschool heten, naar de vroegere in specteur-generaal voor het Nijverheids onderwijs in ons land. Tot directeur van de school is benoemd de heer A, J. Suil" te Amsterdam, voordien als hoofd ver banden aan de Technische school te Surabaja. De school zal starten met de cursussen bouwkunde en werktuig bouwkunde, waaraan eventueel later een cursus chemie zal worden toege voegd. Leerlingen van de school kun nen zijn HBS-ers, gymnasiasten, ULO- leerlïngen en goede ambachtsschool- leerlingen, wier ambities gaan in de richting van leidinggevende functies m de industrie. (Van onze Haagse redactie) Een schuilplaats zoekend tegen de gestaag neerdruppende regen onder een scherm dat boven het loket van het rijdend postkantoor was bevestigd, hield de burgemeester van Den Haag', mr. Schokking vanmorgen op het Plein in Den Haag een korte kernachtige speech tot inleiding van de verkoop van de watersnoodpostzegels, „De nood die ons heeft aangegrepen, aldus de heer Schokking, moet bestre den worden. De watersnood is een vij and die tal van mensen in de kraag heeft gegrepen en uit hun huizen ver dreven. Men is nu bezigvzich van deze vijand los te scheuren om hem dan te lijf te gaan met een wapen. In deze strijd kan de postzegel, hoe' klein en nietig ook, '-en geducht wapen beteke nen. De PTT heeft ons dit wapen in de Contact Centrum Voorlich ting bezoekt Maastricht (Van onze correspondent) Tachtig vertegenwoordigers van het Con tact Centrum op het terrein van.de voor lichting in Nederland zullen op Zaterdag 14 Februari een oriënteringsbeZock bren gen aan Maastricht. Zoals men weet be staat het Contact Centrum uit afgevaardig den van de belangrijkste Nederlandse dag en weekbladen, uit voorlichtingsmenscn in overheidsdienst en uit vertegenwoordigers van industrie, verkeer en toerisme. Het be zoek aan Maastricht heeft ten doel een be oordeling van de mogelijkheden van Lim burgs hoofdstad als vestigingsplaats voor industrie en als handelscentrum. Mejuffrouw dr. Lydwine van Kersbergen, presidente van Grailville School of Lay-apostolate for young women te Loveland (Ohió) in de V. S. is Maandag avond 9 Februari na een kort verblijf in Europa weer naar Amerika terugge keerd. Zoals reeds gemeld, maakte mejuffrouw Van Kersbergen tezamen met mej. Van Gilse een reis van ongeveer een half jaar door Afrika, waar zij 20 Missie-Bisschoppen en 60 missieposten bezocht, om de mogelijkheden voor het lelcenapostolaat voor jonge vrouwen in de missiegebieden te bestuderen. Dit in verband met de uitzending van lekenmissionarissen, gehuwd of ongehuwd, vanuit de School of Missiology in Gra'llvïlle en de Missieschool te Ubbergen. In Neder land hield zij lezingen voor studenten en belangstellenden, o.rri. m het Inter nationaal Opleidingscentrum van de Graalbevreging op de Tiltenberg te Voge lenzang. De foto toont drVan Kersbergen (boven, derde van rechts) temidden van een internationaal groepje studenten en gasten nan de Tiltenberg. hand willen drukken, laten wij nu al len zonder uitzondering hiervan een goed gebruik te maken." Hierna gingen de burgemeester en de wethouders van Den Haag, die allen bij deze korte plechtig heid aanwezig waren, in gezelschap van de heer Neb er. directeur-generaal van de PTT. het postkantoor binnen om zich van de nodige watersnoodzegels te voorzien. Zoals wij gisteren reeds schreven, is de watersnoodzegel de gebruikelijke postzegel van tien cent met de opdruk „Watersnood 1953". De actie geschiedt onder de 'slagzin: „De nood aanpakken döor zegels plakken". Grootkruis O.N. voor generaal Van Fleet De scheidende commandant van het achtste Amerikaanse leger op Korea generaal James Van Fleet, heeft tijdens zijn driedaagse reis langs het front op bet hoofdkwartier van de tweede divi sie vernomen, dat hem door de Neder landse regering het grootkruis met de zwaarden in de orde van Oranje-Nas- sau is verleend, welke onderscheiding hem bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten formeel zal worden uitgereikt. De gehele vrije wereld Gisteren drukten wij de tekst af van de radiorede van H.M. de Koningin en met de andere bladen hebben wij daar in een merkwaardig woord weggelaten. Waar de Koningin had gesproken van het medeleven uit de gehele vrije wereld, was het woord „vrije" wegge vallen door de slordigheid van een ty pist die dg rede over de telex aan de bladen heeft doorgegeven. Het onge lukje is door velen opgemerkt- De arme drommel, die de fout gemaakt heeft, wordt nu natuurlijk van opzet verdacht. Dan zou hij toch slechts be reikt hebben, dat door de rectificatie van de fout nog eens extra nadruk i wordt gelegd op het woord „vrije", dat in dit verband "helaas een sterk beper kende betekenis heeft. Ook in de Alb lasserwaar d is men hard bezig met het herstellen nan de vermelde dijken, teneinde zo snel mogelijk de polder weer te kunnen droogpompen. Werkzaam heden op de nieuwe dijk bij Pa- pendrecht. Op de achtergrond een zandzuiger, die hel zand opspuit Het gat in de dijk bij Papen drecht was S5 meter breed. C. A. Luijben 40 jaar gemeentesecretaris 14 Februari zal de heer C. A. Luijben-, secretaris van de gemeente Groesbeek, zijn veertigjarig ambtsjubileum vieren. I-Iij kan terugzien op een zeer actieve loopbaan, tijdens welke hij zich vele verdiensten heeft verworven. Hij gaf zijn talenten en krachten aan de ge meente Groesbeek in de moeilijke ja ren van de eerste en tweede wereldoor logen de daartussen liggende periode van economische depressie en grote werkloosheid, in de jaren tenslotte van Groesbeeks herleving en wederopbouw na de destratrueuze bevrijdingsoorlog in 1944. Onvermoeibaar en met volle in zet van zijn persoonlijkheid heeft hij steeds zijn werk verricht. Daarenboven was hij sedert 1913 be stuurslid van de vereniging „Het Groe ne Kruis" en sedert haar oprichting in 1925 de stuwende voorzitter van „Het Wit-Gele Kruis." 14 Februari, de dag van het jubileum, is er na een H. Mis om elf uur een openbare raadsvergadering, waarin de heer Luijben gehuldigd zal worden. Om 11.45 is er receptie voor genodigden en van 11.4512.00 uur voor de burgerij. Kinderspaaractie in Eindhoven ïn Eindhoven is een kinderspaaractie op touw gezet ten bate van het Ram penfonds. De bedoeling is, dat alle kin deren een klein bedrag geven, hetzij, in dividueel, hetzij via school of groep. Hoe wel. het nog slechts een plaatselijke ac tie" is. hoopt men dat deze zal uitgroeien tot een landelijke actie, Men wijst er op, dat de millioenen kinderen die ons land telt tezamen ongetwijfeld een be drag kunnen opbrengen dat van be lang is. De voorzitter en de secretaris van de Nationale Spaarraad hebben toe gezegd. het Eindhovense initiatief te zullen bespreken op de eerstvolgende vergadering die dezer dagen zal worden gehouden. Naar het K.N.P. verwacht zal de op brengst van de collecte die Zondag in de katholieke kerken van Nederland is gehouden wellicht de twee millioen be naderen. Dit kan men concluderen uit de getallen die in de loop van Zondag en Maandag bekend werden. Hieronder volgen verscheidene op brengsten: Dekenaat Groningen totaal 23.141.48, verdeeld over de volgende parochies en plaatsen: in de stad Groningen: Marti- nusparochie f 2840, Jozef par. f 2424.15, Franciscuspar. f 2000, H. Hartparochie f 1850. O. L, Vr. Onb. Ontv. f 1800, St. Salvator f 1100, totaal f 12.014,15. Verder in: Appingedam f 86, Assen f 1330.70, Bedum f 620, Delfzijl f 156, Den Hoorn f 365. Sappemeer 2103.63, Kloosterburen f 1083, Nieuwe Pekela f 457, Oude Pekela f 454, Veendam f 1200, Veenhuizen f 110, Winschoten f 952, Uithuizen f 850, Zuidhorn f 400, Martenshoek f 960. Nijmegen f 42.000. Kampen f 1925, IJsselmuiden f 600, Hattemerbroek f 531.50, Herfthe-Wyth- men f 350, Damsholte f 1150, Dalfsen f 700, Hoonhorst f 510, Heino f 1685, '.iederholthorst f 385, Avereest f 1125, Slagharen t 635.70, Slagharen De Belte f 350, Luttenberg f 4400, Ommen f 519.27, Vilsteren f 550. Totaal Deke naat Zwolle f 23.667.56. Raalte f 2236, Raalte-Mariënheem f 0. Studenten hebben met bussen gereed gestaan maar hun komst werd ongewenst geacht De Groninger studenten hebben direct, toen de ramp over ons land bekend werd, gereed gestaan om massaal naai het getroffen gebied te trekken voor di hulpverlening, maar de autoriteiten acht ten het raadzamer dat de Groninger studenten niet zouden gaan. Ze hebben zich gedisciplineerd getoond en gehoor gegeven aan de oproep die hun rector- magnificus tot hen richtte. Maar hun te leurstelling is zeer groot, nu achteraf critiek gehoord wordt, uit Holland, dat dc Groningse Universiteit achter geble ven is in dc hulpverlening. Voor enkele millioenen werken goedgekeurd De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin. heeft bij de aanvang de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering in een rede een ogen blik stilgestaan bij het onmetelijke leed dat over zovele duizenden landgenoten is gekomen. De burgemeester deelde mede dat nog Zondagavond, op de avend van de ramp, 50 wagens met kleren en beddegoed naar Rotterdam gezonden konden worden. De opbrengst van de inzameling bedroeg in totaal f 166,874.91.'Het college van B. cn W. van Groningen was van oordeel t'at doeltreffende hulp slechts georgani seerd en gecoördineerd kon worden verleend. Er is dan ook niet op eigen houtje een gemeente in het rampgebied geadopteerd, maar aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is het ver zoek gedaan ingeschakeld te worden in elke centraal nodig geachte hulpactie B. en W. van Groningen hebben geen vrijheid kunnen vinden voor te stellen een bedrag uit de gemeentekas voor het Rampenfonds beschikbaar te stellen. Allereerst omdat deze geste er op neer zou komen dat de gemeente slechts op kosten van het Rijk een dergelijke geste zou kunnen maken, daar immers voor het sluitend maken van de begroting een subjectieve bijdrage van het Rijk nodig is. Voorts omdat deze ramp een persoonlijk offer van ons vraagt en ten slotte omdat de overheidshulp van bet Eerste nieuwe woningen (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Elten, die se dert de annexatie door Nederland als zodanig geen bevoegdheid meer bütiit en uitsluitend optrad als adviescollege voor de landdrost dr'. A. Blaauboer. heeft zich tijdens een gisteravond onder voorzitterschap van dr. Blaauboer ge houden vergadering unaniem bereid ver klaard de landdrost als adviescollege medewerking te blijven verlenen, Er is reden om aan te nemen dat dr Blaauboer in cie besloten zitting, welke aan de vergadering voorafging, met de Eltense gemeenteraadsleden heeft gedis cussieerd over het standpunt van de minister van Binnenlandse Zaken ten aanzien van de kwestie of er in Elten thans, vier jaar na de annexatie,, raads verkiezingen kunnen worden gehouden. De minister heeft namelijk verklaard dat deze kwestie op dit moment niet op portuun is. Daarmee bevindt Elten zich thans in een situatie gelijk aan die van cte gemeenten in het Saai-gebied. Voorts heeft dr. Blaauboer officieus medege deeld dat het Rijk aan Elten een crediet van f 300.000 zal verlenen voor de bouw van 33 woningen, namelijk 23 eenge zinshuizen en 10 duplexwoningen. Dit zullen dan de eerste woningen zijn wel ke in Elten sedert de oorlog zullen wor den gebouwd. Men zal zich herinneren dat de laat ste tijd in Elten stemmen opgingen voov de verkiezing van een nieuwe gemeente raad. Evenals in geheel Duitsland wer den er in 1948 ook in Elten gemeente raadsverkiezingen gehouden. Énkele maanden later, 23 April 1949, werd El ten echter Nederlands grondgebied. Het gezag wordt sindsdien uitgeoefend door de landdrost en de in 1948 gekozen ge meenteraad heeft dus sedertdien geen enkele bevoegdheid meer. Enkele maan den na de annexatie bood een delegatie uit de raad dr. Blaauwboer haar advise rende diensten aan. De landdrost aan vaardde het aangeboden contact welwil lend en vergadert sedertdien regelma tig eenmaal per maand met de Éltense raad, Dit heeft niet wenig bijgedragen tot wederzijds begrip en een gaandeweg betere verstandhouding tussen het Ne derlands bestuur en de Eltense bevol king. Toen 9 November 1952 in Duits land opnieuw gemeenteraadsverkiezin gen werden gehouden, achtte de Elten se raad zijn van 1948 daterend rnandiat ten einde. De toen gekozen raadsleden wendden zich tot de landdrost met het verzoek ook in Elten gemeenteraadsver kiezingen te mogen houden. De land drost heeft de kwestie voorgelegd aan de minister van Binnenlandse Zaken met het vermelde gevolg. Op een onzer zijds gestelde vraag antwoordde d'e landdrost dat de kwestie van de Wie- deranschluss bij Duitsland in Elten geen probleem is Het gaat de bevolking be ter dan ooit en zij is dan ook volko men tevreden. Veertig procent van de totale be volking werkt in het naburige Emme rik, waar zij door veel overwerk hoge lonen verdient. Daarvoor krijgt zij Ne derlands geld tegen de zeer gunstige omrekeningskoers van 90 cent. Hier door staan zij er aanzienlijk gunstiger voor dan hun kameraden in Duitsland Slechts op één punt is de toestand in F.lten zorgwekkend. De woningnood in dit stadje van 3400 zielen is ernstiger dan waar ook in Nederland. Dit dwingt de landdrost tot de stelregel geen ves tigingsvergunning te verlenen noch voor Duitsers noch voor Nederlander? die niet in Elten zelf werken. 1 rijk moet komen. De raad herdacht daarna in enkele ogenblikken van stilte de slachtoffers. Ook werd herdacht de onlangs over leden oud-burgemeester van Groningen, jhr. mr. dr. 'L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, die van 19241930 burge meester van Groningen is geweest. De Groninger raad nam daarna en kele zeer belangrijke besluiten speciaal op het gebied van de werkgelegenheids- politiek. Er werd voor enkele millioenen werken aanvaard, waarmee per 1 Maart zal worden begonnen. Deze wer ken zullen voor 60 procent door het Rijk worden bekostigd en omvatten ongeveer tienduizend manweken werk, /.■eft hier de vernieuwing van de eververbinding verbindingskanaal tus sen Heerebrug en Loswal, vernieuwing van de oevervoorziening van het Eems- kanaai tussen brug I en het v. Starken- borgh kanaal, verbetering Oosterhaven en verbetering Bedumerweg. De raad was zeer verheugd over deze voordrach ten. Wethouder Hulsman deelde desge vraagd nog mede, dat van hetcollege van Ged. Staten bericht was ontvangen, dat nog dit jaar begonnen zal worden met de verbetering van het Eemskanaal. De raad besloot verder nog de veemarkt te Groningen per 1 Maart a.s. te sluiten voor met tb c. besmette runderen, Het conflict met de A.V.R.O. Verklaring van mr. De Vries Naar aanleiding van het communiqué van het A.V.R.O.-bestuur over het con flict met de regeringsvoorlichtingsdienst inzake het uitzenden van berichten voor de noodgebieden heeft de adjunct-rege ringscommissaris voor het radiowezen, mr. Ph. de Vries, desgevraagd verklaard, dat de inhoud van dit communiqué for meel volkomen onjuist is. „Ik heb Dins dagochtend zendtijd gevorderd, wel niet in conflictstemmmg, maar in overleg met de R.V.D aldus mr. de Vries, die daaraan toevoegde, dat deze vordering overigens geheel vrijwillig en zonder enig verzet door de A.V.R.O.-voorzittei, de heer G. de Clercq, was aanvaard. De mededeling van de A.V.R.O.-omroeper: „Wij geven nu de microfoon over aan de Regeringsvoorlichtingsdienst voor net uitzenden van berichten" wijst trou wens duidelijk in de richting van vor dering. Mr. de Vries deelde tenslotte mede. dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden. Studenten van Hageveld spelen Oedipus t.b.v. watersnoodslachtoffers De studenten van hei seminarie riageveld te Heemstede geven Zondag 15 Februari in de aula een opvoering van Sophokles' treurspel „Koning Oe dipus" in de nieuwe vertaling van De Waele. De opbrengst der voorstelling, die voor publiek toegankelijk is, wordt ge heel afgedragen aan de slachtoffers van de watersnood. De Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren heeft zich tot Prins Bernhard gericht met het verzoek zijn i meierende invloed aan te wenden naast .ie redding van mensen in nood ook de reddu van dieren in nood te bevorderen Het am woord van Prins Bernhard hierop luim „U kunt op mijn volledige steun in deze ckenën en ik zal zelf steeds al het mogelijke hieraan doen." De rector-magnificus, prof. mr. J. H, Beekhuis heeft ons nauwkeurig de gang van zaken geschetst en daaruit blijkt zonneklaar dat de studenten niet in ge breke zijn gebleven. Immers Zondagmid dag om 2 uur stonden de Groninger stu denten gereed om naar het getroffen ge bied te trékken voor hulpverlening in gecharterde bussen. De rector-magnifi cus, prof. Beekhuis, heeft namens de studenten de hulp aangeboden aan de commissaris der Koningin, de heer E. J-f Ebels. De Commissaris was getroffen door de spontane bereidwilligheid maar uit con tacten met de autoriteiten in het Wes ten bleek dat het raadzamer was de Groninger studenten hier te houden. Dc overkomst naar het rampgebied werd ongewenst geacht. Er is toen onmiddel lijk een vergadering belegd in de stu dentensociëteit Mutua Fides, waarbij ook vertegenwoordigers van het Rode Kruis aanwezig waren. Hier heeft de rector-magnificus in een redevoering de studenten voorgehouden dat alleen georganiseerde hulp effectief zou zijn. De studenten hebben zich hier bij, zij het met moeite, neergelegd. Men besloot toen tot een grootscheepse de keninzameling. Vijftig groepen van twaalf studenten zamelden nog de vol gende dag vele dekens in. Verder heb ben de studenten zich aangemeld bij het stadhuis en later bij het Gew, Ar beidsbureau om zo spoedig mogelijk naar het rampgebied te worden gezon den. Beloofd is dat de studenten uit het Noorden het eerst gestuurd zouden wor den. indien hieraan behoefte was. Voor de Groninger studenten is de gong van zaken uiterst teleurstellend geweest, want hun hulp is verder niet gevraagd. Zij zijn nu van plan, ir ieder geval de a.s, zomer naar het ge troffen gebied te gaan om dan te hei- pen met die werkzaamheden die dan gebeuren moeten. Tenzij ze nu nog kun nen helpen. Ze gaan wat graag, maar ze verdragen kwalijk de onbillijke cri tiek die nu aan het adres van de Gro ninger Universiteit gericht wordt. Nationaal Rampenfonds Vrijstelling van omzetbelasting Voor concerten en voorstellingen De Staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoett te worden betaald over dc cntrèegelden van de vóór 2 Maart 1953 Ie houden spori- wedstrijden en te geven concerten en theatervoorstellingen, van welke ten min ste 50 percent van de bruto-rccette aan het Nationaal RampenTonds wordt afge dragen. Spoorkaartjes op crediet Voor terugkeer naar noodgebieden Zoals bekend,, kunnen aan personen, e naar de noodgebieden moeten te rugkeren, plaatsbewijzen voor de Spoor wegen op crediet worden verstrekt te gen inlevering van een door of namens de burgemeester ter plaatse afgegeven bewijs. In Den Haag zijn deze bewijzen te verkrijgen in het nieuwe stadhuis. Uiteraard geldt dit slechts voor de ge- evacueerden, die in Den Haag zijn ge registreerd, Personen, die in andere plaatsen zijn geregistreerd, dienen zich tot de burgemeester in de desbetreffen- plaats te wenden. •Staking in textielindustrie in Gronau In Enschede's Oostelijke nabuurstad Gronau in Duitsland zijn ruim vijfdui- j zend textielarbeiders in staking. Door deze staking zijn ook een tweehon derdtal inwoners van Glanerbrug en Enschede, die werkzaam zijn bij de vlak over de grens gelegen textielfabriek Eilermark, uitgesloten. De in Nederland bij een organisatie aangesloten arbei ders zullen van de Nederlandse textiel- organistaties een uitkering ontvangen. Het Nederlandse vaartuig „Kim", af komstig uit Rotterdam en op weg naar Middelfart (Denemarken), is Zondag namiddag in 't Zuiden van de kust van Jutland bij Assens aan de grond gelo- pen. Pogingen de „Kim" vlot te krijgen zijn nog niet gelukt. Voor zover na te gaan is het vaartuig niet lek. Er be staat geen gevaar voor schip en beman ning. Van de opbrengsten ïn andere katho lieke kerken vermelden we: Dekenaat Maastricht, rond f 30.000; Dekenaat Echt f 4645; Dekenaat Hoensbroek f 6635; De kenaat Valkenburg f 7254, Dekenaat Sitlard f 7964; Dekenaat Venlo ongeveer f 4000. Deventer, totaal f 7900. H. Hart van Jezus f 2700; H. Lebuïnus f 3000; H. Joh. Vianney f 2200. De drie parochies van Leeuwarden of ferden f 9709. In het dekenaat Utrecht waartoe ook behoren de parochies van Hoogra ven, Tuindorp, De Bilt en Bilthoven heeft de kerkcollecte in totaal opge bracht f 55.710, gespecificeerd: St. Catharinaparochie L' 3000; St Augus- tinus 1' 3750: O. L, Vrouwe Hemelvaart f 3700: St Martinus f 2160; SI. Willibror- dus f 2800; St. Joseph f 3080; St. Antonius f 3100; St. Ajoysius f 4035; St. Monica f 3330; St. Ludgerus f 2900; O. L. Vrouw van Goede Raad f 2700; St. Gertrudis f 3500; H. Hart van Jezus f 2400; St. Nico- laas f 1750; St. Paulus f 3175; St, Salva tor f 750; St. Gerardus Majella f 3120; St, Joh. de Doper f 1200; St. Dorr.inicuS f 1350; De Bilt f 1640: Bilthoven f 1820; R. K. Studentenparochie f 200: Sanato rium Berg en Bos f 250. Arnhem f 26.000. Leiden f 25.000. Dekenaat Delft, totaal f 25.752: H. Sa cramentskerk f 5528; H. Nicolaas en Ge zellen f 2000; St. Jozefskerk f 9046; St. Hypolytuskerk f 7538 en Maria Onbevl. Ontvangen f 1650. Tilburg: totaal ongeveer f 62.000. Parochies Heuvel f 6430. Sacraments kerk f 4868. Noordhoek f 4090, Heike f 4024. Goirke f 3430. Hoefstraat f3630. Bredaseweg f 3252. Kovvcl f 2885. Loven f 2877, H. Theresia C 2826. Besterd f 2677, Koningshoeven f 2535, Gasthuis straat f 2300. I-Toekhoven I f 2100. II f 1484, Hasselt f 2000, Vredeskerk f 1800, St. Anna f 1711, Groeseind f 1700. Fa- üma f 1680. Trouwlaan f 1630, Heikant f 1200. Capuciiner f 600. Liduina f 430. Roosendaal: totaal ongeveer f 8700. Parochies: -St. Joseph f 920. St. An tonius f 1530. O- L. Vrouw van Cajrula f 850. Cornelia f 730. O. L. Vr. Altijdd. Bijstand f 1120, Faritas f 700, Reinicrs- gracht f 1250. St. Jan f 1600. Helmond: totaal ongeveer f 16.400. Parochies: O. L. Vrouw f 3650, St. Lambertus f 2900. St Joseph f 2450, H. Leonardus f 2210, Bernadette f 2060, H. Hart f 1800. Capucijnen f 730. An- toniusgasthuis f 525. St. Joseph f 75. ka pel f 35. Kindhoven: totaal ongeveer f 51000. Parochies: St. Catharina f 5000, St. Joris f 5050 H. Gerarus Majella f4500, Fatima f 1640. H. Lambertus f 2970. H. Hart f 1090, O. L. Vr. Middelares aller Genade fl300. H. Guido f2200. H. The resia f 3000. H. Antonius (Philipsdorp) f 1200, Ti, Paulus f 2340. H. Petrus f 2400, Pastoor van Ars f 2330, H. An tonius (Fellennooi'd) f 2680. O. L. Vrouw Altijdd. Bijstand f 1200, O. L. Vr. van Lourdes f 1280. H. Martinus f 2880. H. Antonius f 4000. St. Jozef f 1500. H. Augustinus f 470, Reet. St. Jozef f2210. Reet. H. Koenraad f 900. 's-Hertogenbosch: totaal ongeveer f 24.000. Parochies: St. Pietev f 3550, St. An- thonius 2800, St. Jan f 2500. St. Ca tharina f 2480, H. Sacrament f 2320. H. Leonardus f2040. H Jacobus f440, H.H. Harten f 1190, Capucijnen f 1160. An- thonius f 1150. Therianer f 340, Groot ziekenhuis gest. f 260. St. Anna (Hin tham) f 1030. H. Anna 1' 670, St. Lam bertus f 450, Reinier v. Arkel f 150. Don Bosco f 50. In vele gevallen bedraagt de op brengst per parochie het tienvoudige van hetgeen een als goed gekenschetste collecte opbi'engt. Nog steeds komen ften binnen. Eerst na enkele dagen zal een volledig beeld van de milde ga ven van Nederlands Katholieken wor den verkregen. De burgemeester van Stavenisse op Tholen heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal van ongeveer driehon derd slachtoffers gecorrigeerd tot circa tweehonderd. Dit brongt echter geen verandering in het vastgestelde totaal aantal slachtoffers, dat, zoals gemeld, gisteren is gestegen van 1372 tot 1395. Scheveningeri a.s. zomer volledig in bedrijf? In antwoord op desbetreffende - vragen deelde mr, Schokking, in de gistermiddag gehouden vergadering van de Haagse ge meenteraad mede, dat door de storm in de nacht van 31 Januari op 1 Februari niet alleen schade aan het wegdek van de bou levard te Scheveningen is aangericht, maar ook een deel van de -/.nndlaag van het strand is weggespoeld. De ervaring leert, dat in de loop van de winter weer vrij veel zand wordt opgehoopt voor de bou levard, Toch zullen B, cn VV., om op alles voor bereid te zijn niet andere instanties, be spreken wat er eventueel zou moeten ge schieden om te zorgen, dat ook in de a.s. zomer de badplaats volledig in bedrijf kan zijn. DRAMA TE SCHIEDAM Maandagmiddag heeft zich in Schie dam een drama afgespeeld, Daar was bij een familie het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen op genomen. Mevr. den B. moet door een vlaag van verstandsverbijstering over vallen zijn. Zij snelde naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen, Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het twaalf meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby omlaag en sprong tenslotte zelf van het balccn. De baby werd dood opgenomen. De moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Kath. Jeugdbeweging biedt werkkrachten aan De Katholieke Jeugdbeweging neeft de minister van Binnenlandse Zaken aange boden, een aantal werkkampen te organi seren, van waaruit jongens boven de 1.6 jaar, voortrekkers en leiders, daar te werk gesteld kunnen worden, waar de met de herstel- e.a. werkzaamheden in de getrof fen gebieden belaste autoriteiten hen kun nen gebruiken, De groeperingen die aan geboden worden kunnen alle werk, waar voor geen specifieke geschooldheid ver eist is, zoals hel schoonmaken van huizen en wegen, verrichten. Goederen en geld blijven hun eigendom Door het Rode Kruis verstrekte bed den, dekens en matrassen en beddegoed blijven eigendom van de geëvacueerden, evenals het aan hen verstrekte geld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3