Tal van spontane reacties Indonesië Koningin en Prins bezoeken opnieuw rampgebied MEER DAN 27.5 MILLIOEN VOOR HET RAMPENFONDS Ei? Keelpij m Humaniteit voorop Bestuur K.VP. Maar herenmoet ik U BEURZEN OPEN, DIJKEN DICHT" Negen procent van het bouwland geïnundeerd Ruim een millioen van de Antillen {manlief Bij reddingswerk omgekomen soldaat begraven DE TIJD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Advertentie Zeer veel nood bijdragen voor leniging in getroffen Nederland van (Van onze correspondent) DJAKARTA, 5 Februari. De berichten over de watersnood in Nederland hebben de Nederlandse gemeenschap in Indonesië ernstig geschokt. Iedereen is diep onder de indruk. De kranten geven zoveel nieuws als zü maar kunnen over de toestand in Nederland. En toch büikt dit nog te weinig. Iedereen wenst meer details, voor al ook om zich een indruk te kunnen vormen hoe zün in bepaalde delen van Nederland vertoevende familieleden het maken. Aanvankelijk leek het of men in Indonesië niet besefte, hoe ernstig de ramp in Nederland was. De enkele berichten, die daarover doorkwamen, gaven daarvan een onvoldoende indruk. Men nam de zaak hier eerst vfij kalm op. Toen echter bleek, hoe erg het in Nederland gesteld was, steeg ook hier de spanning. naar Djakarta te vliegen, waarna de K.L.M. voor transport naar Nederland zorgt. Het eerst kwamen de in Indonesië woonachtige Nederlanders in actie in Surabaja. De twee ter plaatse verschij nende Nederlandse dagbladen, de „Vrije Pers" en het „Nieuw Surabaiasch Han delsblad". openden een inzameling voor Nederland. Een dag later werd in Djakarta het „Centraal comité watersnood Nederland 1953" opgericht. Ere-voorzitter werd de Nederlandse hoge commissaris, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, voorzitter de pl.v. hoge commissaxis, mr. G. E. Baron van Ittersum. In dit comité zijn voorts leidende figuren uit alle delen van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië vertegenwoox-digd. De Nedeilandse Vereniging te Sura baja zond een telegram aan Koningin Juliana. Dit luidde: „Wij betuigen onze innige deelname met de nationale ramp, die Nederland getroffen heeft, en zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om de nood te helpen lenigen." Ook de Nederlandse verenigingen ln Situbondo, Malang en Djember (allen in Oost-Java» zonden telegrammen naar Paleis Soestdijk, waarin van de innige deelneming werd getuigd. Tegelijker tijd werden inzamelingsacties op touw gezet. In Kebajoran, de nieuwe satellietstad van Djakarta, begon de Vereniging van Huisvrouwen aan de vervaardiging van winterkleding voor kinderen. Deze wordt per K.L.M. naar Nederland ge zonden. Op alle kantoren van de Javasche Bank, de Escomptobank, de Handels bank en de Factorij in Indonesië kun nen stortingen gedaan worden voor het lenigen van de nood in Nederland. Toen bekend werd dat de K.L.M. be reid was ingezamelde goederen ter le niging van de nood kosteloos naar Ne derland te vervoeren, schonken ver scheidene winkels in Djakarta hun ge hele voorraad wollen dekens en warm ondergoed. Donderdagmorgen konden particulie ren dekens en wollen ondergoed inle veren bij de drie Nederlandse dagbladen in Djakarta (de Javabode, de Nieuws gier en het Nieuwsblad voor Indonesië) alsmede bij het kantoor van de Vereni ging van Huisvrouwen. Van deze ge legenheid werd druk gebruik gemaakt. Voorts verklaarde de locale lucht vaartmaatschappij, de Garuda Indone sian Airways, zich bereid alle bulten Djakarta in te zamelen goederen gx-atis Samenstelling Presidium, D.B. en Partijbestuur Op de dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur der Katholieke Volkspai'tij is de verkiezing gehouden van het dagelijks bestuur der partij. Het presidium werd als volgt samen gesteld: voorzitter: W. J. Andriessen, vice-voorzitter: prof. dr. J. J. Gielen, vice-voorzitter Chr. Matser, penning meester: P. B. M. Alberts (tevens kringvoorzitter (nieuw). In het Dagelijks Bestuur (presidium en onderstaande leden) hebben thans zitting: adviserende leden: prof. mr. C. P. M. Romme, als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie; dr. L. A. H. Alberding, secretaris en leden: mr. P. J. M. Aalberse (nieuw), drs. C. Cosijn (voorzitter J.O. in de KVP), Th. S. J. Hooij, J. Joosten (kringvoorzitter), G Mertens, J. A. Middelhuis (nieuw), mej. A. H. Nolte (nieuw), prof. mr. L. G. A. Schlichting (nieuw), mej. C. Stringa (nieuw), F. Terwindt en J. J. de Wit (nieuw). Het Partijbestuur (presidium, D.B. en onderstaande leden) ziet. er thans als volgt uit: Dater prof. dr. L. J. C. Beau fort O.F.M. (nieuw), dr. Jos de Boer (kringvoorzitter), A. J. Copray (kring voorzitter) (nieuw), A. C. A. Deeren- berg (kringvoorzitter), mevr. L. Dings- Hendrickx (nieuw), mr. H. W. van Doorn (kringvoorzitter) (nieuw). H. J Erkens fwaarn. kringvoorzitter) (nieuw), drs. G. J. M. Horbach (kring voorzitter) (nieuw), J. Hulsman (kring voorzitter), mi'. F. van Kemenade (kringvoorzitter), dr. B. H. Kessens (kringvooi'zitter), Th. Laan (nieuw), M P. A. Meissen (kringvoorzitter), mr. dr. A. J. M. Mes (kringvoorzitter), ïr. J. A. baron van Oldeneel tot Oldenzeel (waarn. kringvoorzitter) (nieuw), J. A. Poncin (kringvoorzitter), H. N. Smits (kringvoorzitter) (nieuw), mr. H. W. de Vink (kringvoorzitter) (nieuw), Th. v. d. Zee (kringvoorzitter). Gearresteerde Indonesiërs uitgewezen De 24 November te Amsterdam op grond van ongewenste politieke activiteit gearres teerde Indonesiërs Sunito en Go Gien Tjwan, zijn gisteravond uit het land ge wezen. Zij vertrokken per vliegtuig van 21 uur naar Djakarta. Enige heren van het Hoge Commissariaat van Indonesië waren bij het vertrek op het vliegveld aanwezig. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Aerden- hout-Bentveld de weleerw. heer G. P. A. Alkemade en tot Rector van het R.K. Lyceum voor Meisjes te Amsterdam de weleerw. heer W. G. Keijzer, die kape laan was te Oegstgeest. Vele in Indonesië werkzame Ne derlanders gaven voorts opdracht aan hun familieleden in Nederland om de daar van hen opgeslagen kleding, dekens enz. weg te schen ken voor de bestrijding van de nood. Ook lieten tallozen hun bankrelaties in Nederland stortingen doen. Talloos zün ook de bijdragen van firma's voor de leniging van de nood. Allerwegen wordt aan de oproep ge hoor gegeven om geld en goederen te geven voor de landgenoten in nood. Trouwens, het zijn niet alleen de Ne derlanders in Indonesië die geven. Ook velen van andere landaard Chinezen en Indonesiërs dragen het hunne bij. Indonesische krantenstemmen Twee Indonesische dagbladen, dt „Suara Rakjat" en de „Javapost", bei den verschijnend te Surabaja. wijdden een hoofdartikel aan de ramp in Neder land. Uiteraard schreven ook verschil lende van de in Indonesië verschijnen de Nederlandse dagbladen daarover. Suara Rakjat (Stem des volks) schreef: „De dijken die het land tegen het water beveiligen, vormen werkelijke dijken voor het Nederlandse leven. Bij een dijkdoorbraak wordt het Neder landse volk rechtstreeks op verschrik kelijke wijze getroffen. Het lijkt ons juist, dat de Indonesische zaakgelastig de in Nederland direct het medeleven van de Indonesische staat en het Indo nesische volk heeft betuigd en reeds zijn medewerking heeft aangeboden. Hierbij dient men bekrompen politieke overwegingen terzijde te leggen. Er dient plaats gemaakt te worden voor echte humaniteit. Natuurrampen, die buiten de mer lijke krachten vallen, kunnen elk volk treffen. Wederzijdse hulp in dergelijke ogenblikken moet blijk geven van hu maniteit. die alle wereldse zaken het hoofd zal bieden en de mogelijkheid schept tot het afwerpen van vruchten voor de verdere betrekkingen tussen de volkeren. Het zou op zijn plaats zijn, indien wij in Indonesië de houding van onze zaakgelastigde steunen en ook be reid zijn om moeite doen die beloofde steun te verwezenlijken". De Javapost schreef: „Het is waar dat Nederland op poli tiek terrein gewoonlijk onze tegenstan der is, doch het is fout, als we bij het lezen van de berichten over deze ramp een laat maar waaien houding aanne men. Als mensen hebben wij de plicht te delen in het leed, dat de Nederlan ders treft. Wij moeten onze sentimenten terzijde stellen; humaniteit moet er voor in de plaats treden. Onze strijd op politiek terrein moge dan met felheid gestreden worden, doch daarnaast rust ofo ons als Oosterse mensen, die om hun fijngevoeligheid bekend staan, de plicht om steun en hulp te verlenen aan onze politieke tegenstanders, die thans in ernstige moeilijkheden verkeren". Het blad herinnert er dan voorts aan, dat de Indonesische zaakgelastigde in Nederland spontaan steun heeft aan geboden. iets waar elke Indonesiër ver heugd en trots over moet zijn. Thans rust de plicht op de Indonesiërs om het vertrouwen, dat hun zaakgelastigde in hen heeft blijken te stellen, niet te be schamen. Men moet zijn humaniteit thans tegenover Nederland tonen. Zo toont men van alle zijden in Indo nesië zün medeleven met de ramp in Nederland. Het beroep, dat de Neder landse Hoge Commissaris, graaf Van Bylandt, Woensdagavond via Radio Re publiek Indonesia deed, en dat hij be sloot met een „Geef met milde hand" is stellig niet vergeefs geweest. nu vertellen ivat de beste sigaret voor öiv gezondheid is? Natuurlijk f178.222 op eerste avond De eerste uitzending van de samen werkende omroepverenigingen voor hun actie „Beurzen open, dgken dicht" heeft gisteravond, behalve toezeggingen, tot een bedrag van f 178.222, een aantal initiatieven opgeleverd, waarvan inder haast werd uitgerekend, dat zij enkele honderden millioenen zullen opleveren. Een tapijtfahriek uit Huizen stelde voor, dat iedereen in den lande gedurende een jaar één uur per week van zijn loon of zijn salaris zou afstaan en kreeg aan stonds adhaesie van een drukkerij uit Amsterdam. Een ruwe schatting wees uit, dat op deze wijze op zijn minst 150 millioen bij elkaar zou kunnen komen. Een Hilversumse huisvrouw stelde voor, dat alle huisvrouwen voor een jaar een week van haar huishoudgeld zouden oversparen, een bedrag dat zij op f 45 schatte en er zijn 2.5 millioen gezinnen. Het jongste lid van de Kar- ekieten leverde zijn zakgeld van deze week twee kwartjes af. De diri gent van de Marinierskapel, kapitein G. Nieuwland. overhandigde namens zijn kapel f 700 en hij meende, dat hij, alhoewel in uniform, toch namens alle Een van de Amerikaanse helicoptères is bij Middelharnis verongelukt. Het toe stel gleed af en sloeg tegen de grond. Het werd geheel vernield, doch de inzit tenden bleven ongedeerd. musici mocht spreken. Een autorijschool uit Amsterdam bood een van zijn wa gens aan en een patiënt van een Hil- versums sanatorium sprak namens alle zieken van Nederland. Toen een van de vier omroepers van alle verenigingen een juist had aangekondigd, dat tot dusverre f78.222 was binnengekomen, kondigde een on bekende nog aan, dat hij f 100.000 ter beschikking stelde. Het gironummer van de actie „Beur zen open. dijken dicht" is 17, het post busnummer ook 17. het telefoonnum mer 10101. Bij girostortingen behoeft, zo heeft de P.T.T. beslist, geen porto betaald te worden. Troepensterkte nog niet verminderd Aflossing onderweg Hoewel de militaire taak in het nood- gebied in het algemeen niet meer zo urgent is, als in de eerste dagen van de watersnood, is de sterkte van de troepen nog niet verminderd. De werk zaamheden, die nu aan de orde zijn, omvatten voornamelijk het herstellen en verbeteren van dijken en wegen, het evacueren van het geredde vee, het af voeren van cadavers, het bouwen van vlotten, het zuiveren van drinkwater en patrouillegang ter -fsnü ^e van dijken. Bovendien zal een begin worden ge maakt met het bergen van landbouw- materieel door middel van dukws en het bouwen van pontonverbindingen voor het ondersteunen van buizen bij droogmaking van de Alblasserwaard. De koninklijke landmacht is thans be zig de ingezette opleidingseenheden te vervangen door parate eenheden. Daar om worden thans uit de 2e militaire af deling bijna COOO man naar de noodge- bieden overgebracht, die zowel op de Zuid-Hollandse eilanden als in Zeeland zijn aangekomen. Er zal worden ge streefd naar een geleidelijke beëindi ging van de militaire bijstand voor zover dit mogelijk is in verband met de toestand in de noodgebieden. Voorrang voor emigranten naar Canada Aan duizenden Nederlandse emigranten uit de ondergelopen gebieden zullen zoals reeds eerder bekend waren gemaakt, spe ciale faciliteiten worden verleend om C nada binnen te komen. Aan landbouw en niet-landbouwers uit deze gebieden tal voorrang worden verleend. Niet-landbou wers zullen worden geselecteerd volgens tli mogelijkheid hen in Canada te werk t< stellen en niet zozeer volgens de huidige lijst van beroepen. Hete-luchtmotor voor het eerst in bedrijf Goede diensten in het rampgebied De tot dusver binnen laboratoriummuren gehouden Nederlandse hete-luchtmotor heeft de eerste krachtproeven in het open baar doorstaan als energiebron voor licht- machines in de noodgebieden, aldus ver neemt het A.N.P. Deze, eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines, die als draagbare installaties zijn uitgevoerd, heb ben bij de verlichting van noodhospitalen en bij het maken van radio-telegrafische verbindingen met de geïsoleerde streken, o.a. te 's-Gravendeel, Strijen, Nieu we Sluis, Zierikzee en andere geteisterde dorpen en steden, dienst gedaan. hete-luchtmotor a de N.V. Phi- te Eindhoven Zoals men weet. is de door het laboratorium va lips gloeilampenfabrieken ontwikkeld. Zweedse film over ramp Een Zweedse filmmaatschappij vertrekt Dinsdag of Woensdag naar de over stroomde gebieden in Nederland om een kleurenfilm te maken, die later in geheel Zweden gedraaid zal worden. De opbreng sten van deze film. die gemaakt wordt in samenwerking met het Zweedse Rode Kruis, zijn voor de Nederlanders bestemd. WATERSNOODNOTA VAN DR. PREES Verliezen aan vee vooral ernstig op Flakkee en Schouwen (Vervolg van pag. 1) De minister doet dan mededeling van de op dit ogenblik getroffen reeds gepubliceerde financiële tegemoet komingen. In overleg met zijn ambtge noot van Binnenlandse Zaken heeft de minister van Maatschappelijk Werk met medewerking van de commissarissen van de Koningin een voorziening getrof fen voor een coördinatie van de hulp erlening door de organisaties van het maatschappelijk werk op provinciaal niveau. In de geteisterde gebieden, als ook in de evacuatiegemeenten, bestaat grote behoefte aan beschikbaarstelling van maatschappelijke werksters en ge zinsverzorgsters om de getroffen bevol king bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moei lijkheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft in overleg met de minister van Maatschap pelijk Werk een regeling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voorzien. De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig, er zyn niet abnormaal veel zieken. De eva cuatie van enkele kleine verpleeginrich tingen is geslaagd. De grootste moeilijk heden voor de gezondheidszorg zün ge legen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Critiek is de toestand op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd overstroomd, terwijl de bevolking nog voltallig aanwezig is. Landbouw, veeteelt en visserij Rond 133.000 ha. cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha., d.i. 5,7 pet. van het totale areaal cultuurgrond in Nederland, kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha. bouwland, d.i. 8.9 pet. van het totale Nederlandse areaal; 41.000 ha. grasland, d.i. 3.1 pet. van het totale Ne derlandse areaal; 10.000 ha. tuingrond, d.i. 9.4 pet. van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onder verdeeld in (het tussen haakjes gestel de getal is het percentage van het. totale areaal in Nederland): 32.000 ha. granen (6._1 pet.), waarvan 12.000 ha. tarwe (15.2 pet.), 13.700 ha. consumptie-aard appelen (8.6 pet.), 15.000 ha. suikerbie ten (24 pet.), 6.000 ha. peulvruchten (17,8pet.). 7.500 ha. vezelvlas 22,7 pet.), 8.000 ha. andere gewassen. De verloren gegane voorraden akkerbouwproducten zyn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van 25.000 runderen. 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, cir ca 1500 paarden en ruim 100.000 hoen ders. Het overige vee, dat in deze ge- PER HELICOPTERE EN PER BOOT H.M. de Koningin heeft Maandag, ver gezeld door haar secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis en haar adjudant, majoor van Linden, opnieuw een bezoek ge bracht aan de getroffen gebieden. Te Hellevoetslxiis werd zij verwel komd door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Kes- per, en de burgemeester van Hellevoet- sluis. Per sleepboot vertrok H.M. naar Den Bommel op het eiland Goeree en Overflakkee. Vandaar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mariniers met de herstelwerkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok H.M. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de inwoners onder hield. Daarna vloog de Koningin per hélicoptère naar 't zwaar getroffen Oude Tonge, waar zü zich door de burgerlijke eix militaire autoriteiten van de toe stand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Torxge ver trok H.M„, wederom per hélicoptère, naar Advertentie I Ste,V ^Nelpen UaOeOiK Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, is f 27.558.000. Hieronder volgen wederom enige gre pen uit de niet aflatende stroom van binnen- en buitenlandse giften. De officieren en bemanning van de „Maasdam" brachten 4100 gulden bijeen, de passagiers 653 dol lar. Het personeel van de Holland-Amerika-Lijn in Rotterdam zamelde 10.000 gulden in. De Rode Kruis- collecte in Velsen-IJmuiden heeft tot nu toe 54.148 gulden opgebracht. Tot Zaterdag is meer dan honderdduizend kilo gram aan goederen via het K.L.M.-vrachtkantoor op Schiphol binnengekomen. Het bestuur van het vacantiefonds voor de Land bouw heeft besloten een bedrag van 100.000 gulden aan 't Rampenfonds over te maken. De Indonesische bedienden aan boord van de „Oranje" hebben 500 gulden bijeengebracht. Het militaire pex-soneel van de vliegbasis Twenthe heeft 2500 gulden ingeza meld. De N.V. Hart Nibbrig en Greeve te Den Haag heeft een compleet uitgeruste ziekenauto, zes mo torrijwielen en twaalf elcctrische naaimachines ter beschikking van het Rampenfonds gesteld. De to tale waarde van deze goederen is 23.250 gulden. Bunschoten heeft in totaal 57.610 gulden opge haald. dat is 40 gulden per gezin. De opbrengst van de eerste veiling van kunstwerken Zaterdag in Maastricht heeft 2000 gulden opgeleverd. De noodgemeente Spijkenisse heeft 9308 gulden büeengebracht ofwel 14 gulden per gezin. De collecte ln de Haarlemmermeer heeft 203.500 gulden opgeleverd. De „Independent order of odd fellows" in Nederland heeft als eerste bijdrage 30.000 gulden overgemaakt. De mijnindustrie zal aan het Nationaal Rampen fonds een totaal bedrag van 1.056.700 gulden over maken. Friesland is met zijn bydragen voor het Rampen fonds de twee millioen gepasseerd en nog steeds blijft het geld binnenstromen, terwijl zo langzamer hand ook al een omvangrijke veestapel is toege zegd. Lollum gaf bijna 5000 gulden en leverde 16 stuks vee, hetgeen omgerekend in geld 135 gulden per gezin uitmaakt, en uit de provinciale kas wordt 100.000 gulden beschikbaar gesteld. De Stichting Consumentenbeurs „Femina" heeft in samenwerking met de Rotterdamse Midden standsvereniging Handel en Nijverheid, de R. K. Middenstandsvereniging en de Christelüke Midden standsvereniging te Rotterdam een bedrag van 15.000 gulden overgemaakt aan het Nationaal Ram penfonds. Het vijftiende aanvullingsdetachement Koreavrij- willigers, aan boord van de „Waterman", onderweg naar Korea, heeft besloten één dag van zijn soldij af te staan ten behoeve van het Rampenfonds. Dit de tachement omvat 137 man. Faroek stelt voor receptie uitgetrokken bedrag beschikbaar Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gelegenheid van zijn 33ste ver jaardag 11 Februari, niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag, ongeveer 9000 gul den, ter beschikking van de slachtoffers van het water te stellen. In Suriname heeft men thans 220.000 gulden voor de slachtoffers in Nederland bijeengebracht. Italië. Het dagblad „La Stampa" in Turijn heeft 200.000 gulden aan het Rampenfonds overgemaakt, als re sultaat van een onder de abonné's gehouden inza meling. De nationale inzameling voor hulpverle ning aan Nederland, België en Engeland bereikte op de derde dag een bedrag van 1.200.000 gulden. De regering opende de inschrijving met 500.000 gul den. Zwitserland. De regering heeft de Nedei-landse gezant in Bern een bedrag van 1.700.000 Zwitserse francs overhan digd als resultaat van een inzameling. De Scandinavische landen. 50.000 Zweedse kronen schonk „Sandvikens Jern- verks A. B." te Sandviken voor het Nationaal Ram penfonds, „Husqvarna Vapenfabriks A. B." te Husq- varna: Zw. kr. 25.000, „Eskilstuna Jernmanufaktur Aktiebolag" te Eskilstuna: Zw. kr. 1500, „F. E. Lind- stroem A. B." te Eskilstuna: Zw. kr. 5000 en „Ha- kanssons Industrier A. B." Amal: Zw. kr. 1250. De Finse president heeft de Fins-Nederlandse Ver eniging 50.000 Mark doen toekomen. De Gemeente raad van Helsinki heeft 100.000 Mark geschonken. Finland zal voorts twaalf barakken voor zeshonderd personen zenden alsmede materieel om de dijken te dichten. De firma P. Meyer te Oslo heeft 10.000 gulden geschonken Nieuw-Zeeland. Het gouvernement heeft voor Nederland en En geland een gift van 250.000 Nieuw-Zeelandse ponden beschikbaar gesteld. Elk der genóemde landen zal onmiddellijk 50.000 pond ontvangen. De verdeling van het resterende bedrag zal nader worden be paald. Zuid-Afrika Direct na het bekend worden van de watersnood ramp zijn overal in Zuid-Afrika fondsen gesticht tot leniging van de nood. In Kaapstad werden twee fondsen gesticht, een onder leiding van de Neder landse consul-genèraal, uitsluitend bestemd voorNe- dexiand, en een, ondei' leiding van de burgemees ter, bestemd voor hulp aan Nederland, België en Engeland. Tezamen werd door beide fondsen reeds meer dan 100.000 gulden ontvangen. Zaterdag 7 Februari steeg het fonds van de Nederlandse con sul-generaal met 1600 gulden tot ruim 51.000 gulden. Het burgemeestersfonds steeg die dag met 12.000 gulden tot 49.000 gulden. De girorekening van de Provinciale Griffie in Limburg vermeldt tot en met gisteren een bedrag van 530.000 gulden ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst van de actie voor het Rampenfonds op de Antillen heeft thans het millioen ruim over schreden. Maandagmiddag had Curasao 904.000 Cu- raoaose guldens opgebracht, Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000. De afdeling van het Rode Kruis, die de inzame ling in Zwolle organiseert, schat de uiteindelijke opbrengst op 200.000 gulden. Willemstad, waar zij werd ontvangen door de burgemeester, de heer C. A. van der Hooft en diens echtgenote, als mede wethouder J. A. Dekkers en de gemeentesecretaris, de heer K. Dane. H.M. begaf zich naar het gemeentehuis, waar zij de thee gebruikte en waar verschillende helpsters en helpers aan haar werden voorgesteld. Daarna maak te de Koningin een kleine rondwande ling door de gemeente en bezocht de opgewoi-pen dam aan de Landpoort. vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Westhoek. Vervolgens begaf H.M. zich aan boord van een vaartuig van de Rijkswater staat en vertrok in de richting van de Moerdijk. Prins Bernhard heeft Maandag weder om enkele plaatsen in het getroffen ge bied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soesterberg te zijn vertrokken, landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok van daar per hélicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf Z.K.H. zich naar Zuid-Beveland, waar hij de plaat sen Rilland-Balh, Hansweert. Baarlandt, Ellewoutsdijk en Wolphaertsdijk be zocht; vervolgens stak hij over naar Noord-Beveland, waar hij achtereen volgens landde te Kortgene en Colijns- plaat. Daarna bezocht Prins Bernhard Zierikzee en Sint Philipsland. In al deze plaatsen sprak hij met verschillen de inwoners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. bieden aanwezig was, is grotendeels ge ëvacueerd. De verliezen aan verdron ken vee zijn vooral ernstig op de eilan den Flakkee en Schouwen en Dnive- land, terwijl ook in West-Brabant aan zienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoem de eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet. verloren gegaan. Schaderegeling Met volledige instemming van hel Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eer- sle plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlüke sfeer, d.w.z. levenson derhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het econo misch leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laat ste betreft zullen voor niet door verze kering gedekte rampenschade, in de pri vaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. Organisatie schadeafwikkeling Het ligt in het voornemen van de re gering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zuilen nemen Daarbij zal de onderlinge samenwerking zeer nauw dienen te zijn, teneinde de efficiency en de overzichtelij kheid van de administratie te bevorderen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van de bestaande er varen apparatuur. Wat de schade in de privaatrechtelijke sector betreft, ligt het in het voornemen van de regering de organisatie als volgt op te bouwen: Een buitendienst wordt ingericht, be staande uit een aantal regionale ramp- schadebureau's, waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn sa mengebundeld. Aldaar geschieden de aangifte en de registratie van alle scha den, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbetaald en wordt de en- quetering van de schaden plaatselijk verzorgd. De terreinafbakening tussen de drie ministeries, welke ook reeds voor de oorlogsschaden geldt, houdt in grote trekken in, dat het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting de zorg heeft voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie* ning voor de agrarische schaden en het ministerie van Financiën voor de overige schaden. Het ministerie van Financiën zal voorts, evenals dit bij de ooi-logsschaderegeling het geval is, met de algehele coördinatie worden belast. Voor wat betreft de afwikkeling van de schaden in de publiekrechtelijke sec tor zal het bestaande apparaat voor de afwikkeling van de publiekrechtelijke oorlogsschade (het bureau Financiei'ing Wedei-opbouw van het ministerie van Financiën» worden ingeschakeld. De in schakeling van dit apparaat betekent, dat bij de afwikkeling der schade het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. de Rijkswaterstaat, de Pro vinciale Waterstaat, de onder het minis terie van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening ressorterende Rijksdienst voor het Landbouwherstel, alsmede de technische afdeling van het bureau Fi nanciering Wederopbouw (een interde partementale commissie, waarin, naast het ministerie van Financiën, de minis teries van Binnenlandse Zaken, van We deropbouw en Volkshuisvesting, van Verkeer en Waterstaat en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening) zijn vertegenwoordigd. Deze met grote spoed opgemaakte nota. waarbij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is gedaan, teneinde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken, kon niet anders dan onvol ledig zijn. Veel van hetgeen in de ge troffen gebieden is gebeurd en is ge daan. zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. Van de verder te nemen maatregelen kon nog slechts in algemene zin mededeling worden ge daan. Niettemin houdt de minister-pre sident zich overtuigd, dat uit het gege ven overzicht duidelijk zal zün gewor den hoezeer alle krachten zijn inge spannen om de toestand het hoofd te bie den. De wijze, waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de betoonde hulpvaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht 33n te vatten houden, ondanks het geleden leed, beloften in voor de toekomst. Zaterdagmiddag is de bij het red dingswerk omgekomen soldaat A. Zwarts te Delft met militaire eer ten grave gedragen. Een ere-escorte, bestaande uit de batterijcommandant kapt. H. Hesting, de regimentscommandant A. A. J. M. Zanoni, de commandant van het vlieg veld Ypenburg, overste baron H. C. H. van IJselmuiden, en de generaal-majoor C. Nijnatten, alsmede een vuurpeleton. wapenbroeders, vele vrienden en ken nissen vergezelden de zo tragisch om gekomene naar zijn laatste rustplaats. Driekleur en helm dekten de kist, waarop kransen van het commando Zware Luchtafweer Artillerie, van zijn wapenbroeders, familie en van zijn pa troon, de heer C. Braat, waren neerge legd. Kapitein Hesting schetste A. Zwarts als een plichtsgetrouw soldaat, die een van de eersten was, die zich aanmeldde voor de hulpverlening. Hij vroeg eer bied voor het grote offer, dat hij bracht. In de aula werden achtereenvolgens ten gehore gebracht: „Heer, die Uw tent Willem Andriessen voorz. A.K.K.V. Op de Zondag te 's-Hertogenbosch ge houden vergadering van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging werd Willem Andriessen uit Amsterdam tot voorzitter gekozen. De scheidende voor zitter, drs. A. Wijffels uit Den Haag, werd gekozen tot vice-voorzitter. de hemelen spreidt", „Wilt heden nu treden" en onder de tonen van het Wien Neerlands Bloed" werd de kist naar de groeve gedragen, waar na het zinken van de kist de plechtigheid met een salvo van het vuurpeleton werd be sloten. Colleges Technische Hoge school worden hervat De rector magnificus van de Techni sche Hogeschool te Delft heeft bekend gemaakt, dat met ingang van Woensdag 11 Februari a.s. alle colleges, oefeningen, practica en instructies zullen worden hervat Leiden hervat Donderdag colleges De Rector Magnificus van de Ryks- universxteit te Leiden heeft bepaald dat de colleges en practica a.s. Donder dag hervat worden. R.K. Universiteit De rector magnificus der R.K. Uni versiteit te Nijmegen deelt mede. dat met ingang van Woensdag 11 Februari de colleges en practica zullen worden hervat. „Albertus Magnus" ln verband met de ramp, die ons land getroffen heeft, is de viering van de 56e Dies Natalis van „Albertus Magnus" te Groningen, tot nader order uitgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2