DE TIJD. Labour dringt bij Churchill aan op ontmoeting met Stalin Blokkade- geruchten Prachtig werk van Ambonezen O s c Douanerechten en export belasting ingetrokken „Dubbele prijzen verboden TAFT: geen frontaanval op rode linies in Korea Het ideale paar Blauwe Gillette Mesjes Vijftig kolonnes in actie geweest Vijfde dodenlijst FRANSEN HELPEN SPONTAAN DE TIJD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Britse Premier acht Sovjethouding niet bemoedigend (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren vond in het Lagerhuis een korte woordenwisseling plaats tussen Chur chill en de Labouroppositie over de wenselijkheid van een ontmoeting met Stalin. Een lid van Labour had gevraagd of Churchill kennis had genomen van Stalin's verklaring, dat hü voorstander was van een ontmoeting van staatshoofden ter bespreking van de internationale situatie, en welke stappen Churchill van plan was in dit verband te nemen. „Ik kan mijn eigen arts meenemen" Churchill verklaarde zich bereid in te gaan op elk voorstel dat bij zou kun nen dragen tot hel verminderen van de internationale spanningen. Doch hij achtte de houding van Rusland aan gaande hangende kwesties niet vol doende bemoedigend om te durven ver wachten dat een ontmoeting onder deze omstandigheden tot het gewenste resul taat zou leiden. Hierop beschuldigde de steller van de vraag Churchill ervan dat hij op de loop was gegaan na herhaaldelijk in verkiezingsredevoeringen nadruk te hebben gelegd op zijn verlangen een ontmoeting met Stalin tot stand te brengen. Hierop antwoordde Churchill tot groot vermaak van het Lagerhuis als volgt: „Ik geloof dat we moeten proberen de algemene situatie op de voet te volgen. Ik ben van mening dat wij in dit land intens zouden voelen dat interne kwesties het moeilijk maken gesprekken te voeren ,met regerings hoofden, indien bijvoorbeeld zovele .van onze beste artsen ervan beschuldigd zouden worden zovele van onze beste politici te hebben vergiftigd." (Vervolg van pag. 1) Die mededeling moge als een gerust stelling bedoeld zijn, zij is het toch niet helemaal. Zij kan n.l. ook de indruk te weeg brengen, dat de nieuwe Ameri kaanse regering zonder haar politieke gedragslijn bepaald te hebben, inciden teel onder pressie van verschillende politieke groeperingen, die zij te vriend wil houden, beslissingen neemt en toe zeggingen doet, die haar later zullen blijken te binden en haar beslissings vrijheid beperken. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de deneutralisatie van Formosa welke aanvankelijk een paniek blijkt veroorzaakt te heb ben in de gelederen van Tsjang Kai Sjek, omdat men daar een ogenblik meende dat de V. S. de nationalisten aan hun lot zouden overlaten de „Asia-firsters" in het Congress zal be vredigen wanneer blijkt, dat er geen enkel positief resultaat van te ver wachten is. Het ligt bijna voor de hand, dat men dan zal aandringen op meer steunverlening aan Tsjang Kai Sjek. Volgens sommigen zou die steunverle ning tejx koste gaan van de materiële militaire "hulp aan de Frhnsen in Indo- China of van de militaire hulpverle ning aan Europa. In Europa blijkt het bezwaar van be paalde halve toezeggingen door minister Foster Dulles uit wat deze bij zijn be zoek aan Bonn heeft verklaard. Daar heeft hij zich n.l. uitgesproken voor de hereniging van Oost- en West-Duitsland. En toen men hem daarop heeft ge vraagd, of hij onder Oost-Duitsland ook de aan Polen afgestane gebieden ver stond, heeft hij verwezen naar president Eisenhower's opzegging van de geheime bepalingen in de overeenkomst van Yalta. Er zullen ongetwijfeld Duitsers zijn, die daaruit de conclusie trekken, dat West-Duitslands toetreding tot de E-D.G. het aangewezen middel is om de annexatie door Polen van de gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse ongedaan tè maken. Dat is echter pre cies niet het doel waarvoor de West- Europese landen op het ogenblik streven naar de stichting van een defensie-ge meenschap. Min of meer hetzelfde geldt thans voor de hardnekkige geruchten, die m Wash ington de ronde doen over een even tuele blokkade van de Chinese kust dooi de Amerikaanse vloot. Admiraal Rad ford, de opperbevelhebber van de Ame rikaanse zeestrijdkrachten in de Pacific, die ook tot de deneutralisatie van For mosa heeft geadviseerd, bevindt zich op het ogenblik in Washington, Hij zou bij president Eisenhower een blokkade van de Chinese kust hebben bepleit en voor zijn denkbeelden een gunstig gehoor hebben gevonden bij het republikeinse deel van de senaat, dat hard tegen China van leer wil trekken. Het trekt de aan dacht, dat gisteren is bekend gemaakt, dat de zevende Amerikaanse vloot ver sterkt zal worden, nadat admiraal Rad ford zulk een versterking had bepleit met het oog op een eventuele blokkade van de Chinese kust. Staat men voor een andere incidentele beslissing, die, voor uitlopend op de nog te ontwerpen Ame rikaanse buitenlandse politiek, het ka rakter daarvan niettemin bij voorbaat zou vastleggen? Se jrg. 1853 SiOBD-aOtLilïDSCBB COOBUÏT. Men schrijft uit Dublin dat de kom missie tot oprigting van eene Katholijke Universiteit in Ierland, ondèr voorzitter schap van Mgr. Cullcn is vergaderd ge weest. Van het in de vergadering voor gelezen rapport van het bestuur der vereeniging volgt hier een uittreksel: „Onder de maatregelen, zegt de II. Vader, welke de Iersche prelaten wijse lijk hebben genomen in het Concilie van Thurless in het belang der godsdienst, bevalt Ons in de eerste plaats het be sluit om zoo spoedig mogelijk eene katholijke Universiteit op te rigten, waarin de jongelingschap, zonder gevaar voor het geloof, in de tucht der ware wetenschap kan onderwezen worden. De beroemde Iersche natie, met hare gewone godsvrucht en milddadigheid gehoor gevende aan de wenschen der Bisschoppen, heeft tot de onderneming nieuwe bijdragen geleverd. Wij van Onzen kant hebben smeekschriften van vele Bisschoppen ontvangen, die Ons verzoeken om op eene meer bijzondere wyze Onze apostolische goedkeuring te hechten aan de oprigting dier katho- lieko Universiteit. Wij hebben, na den raad van onze Eerwaarde Broeders te hebben ingewonnen, dit hun verzoek gaarne toegestaan, cn Wij keuren bij dez.cn goed en bevestigen krachtens Ons apostolisch gezag de stichting der ge zegde Universiteit, welke thans de aan dacht der katholieke prelaten in Ierland zoozeer boeit". Hierop trad ex-minister Shinwell in het strijdperk en verklaarde dat Churchill op de loop was gegaan „zo hard als zijn benen hem maar konden dragen". Toen Shinwell vervolgens de beschuldiging herhaalde dat Churchill zijn oorspronkelijk voorstel voor een ontmoeting met Stalin alleen maar had gedaan omdat hij destijds in op positie was inplaats van eerste mi nister, werd Churchill lichtelijk krib big en gaf als zijn mening dat 's heren Shinwell's aantijging alleen maar ver achting verdiende. Hierop keerde de oorspronkelijke stel ler van de vraag, de Bevaniaan Enfrys Hughes, nog één keer tot de aanval te rug. „Beweert de eerste minister nu", aldus Hughes, „dat de reden waarom hij bezwaren maakt tegen deze ontmoe ting gelegen is ih het feit dat hij niet behandeld wenst te worden als een Sovjet-arts? Is hij er zich van bewust, dat, indien hij naar Moskou zou gaan en behandeld zou worden door een Sovjet-dokter, wij het nieuws zoals ge woonlijk met kalmte zouden opnemen''" Hierop volgde luid gelach en Churchill antwoordde dat hij altijd zijn eigen dokter mee zou kunnen nemen Vluchtelingen helpen vluchtelingen Ontroerende brieven en telegrammen van vluchtelingenvestigingen in West- Duitsland en Oostenrijk zijn in Neder land ontvangen. Zij die door Nederland in de uren van grootste nood geholpen werden, bieden thans hun hulp aan. In verscheidene kampen, o.m. in het Oldenburgse en te Wenen, zijn bid stonden voor behoud en herstel van Nederland gehouden. De kleine veen kolonie „Neu-Gnadenfeld", Oostelijk van Coevorden, die door uit Silezië gevluchte Hernhutters werd ontgon nen en gesticht, biedt geldelijke steun aan en bovendien onderdak aan dertig tot veertig kinderen. De Zuid-Olden- burgse' diaspora, het Rode Kruis te Aurich, de Oldenburgse „Arbeitsge- meinschaft" en het „Evangelisches Hilfswerk" in Oldenburg hebben hulp, steun en onderdak aangeboden. Het „Evangelisches Hilfswerk" te Wenen, dat na de oorlog vele kinderen naar Nederland zond. organiseert thans on der leiding van Pfarrer Traar onder de ouders dezer kinderen een inzameling. „Vertel ons, wat wij voor u doen kunnen", zo vraagt men in brieven en telegrammen, die alle getuigen van gevoelens van persoonlijke gebonden heid met en vriendschap voor ons land. Doodstraf geëist in Oradour-proces In het proces-Oradour heeft de openbare aanklager de doodstraf geëist tegen de Elzasser Boos en gevangenis straffen en dwangarbeid tegen dertien andere Elzassers. Luit.-kol. Gardon, die namens de re gering het woord voerde heeft de uit zeven leden bestaande krijgsraad ver zocht rekening te willen houden met de leeftijd en de voorgeschiedenis van de Fransen die thans met de zeven Duitse beklaagden terecht staan. Vele soldaten van de „Das Reich'V divisie, die de 642 mannen, vrouwen en kinderen van Oradour vermoord heb ben, waren ten tijde van het misdrijf nauwelijks achttien jaar. (Van onze correspondent) Onder de velen die zich als vrijwil ligers voor de hulp aan de noodgebie- den gemeld hebben, bevonden zich ook 160 Ambonezen uit hei Woonoord Lu netten. Maandag is een groep van 40 van hen ingezet in het Land van Heus- den en Altena, waar de Alm bij Giessen de toestand dreigde te verergeren. Deze mensen hebben daar met een en thousiasme in barre weersomstandig heden het zwaarste werk verricht, en dat niet minder dan acht uur aan één stuk. Toen er over betalen werd ge sproken, hetgeen uiteraard niet gebeuren kon, bleek dat geen bezwaar te zijn: „want we waren toch van plan geweest het geld aan het Rampenfonds te ge ven." Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds is bezig met het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige contröle kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het ministerie van Justi tie is reeds een missieve naar de bur gemeesters uitgegaan, die voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen, welke eventueel ten bate van het Ram penfonds worden georganiseerd. A R K.S.G. in werking Het Hoge Gezagsorgaan vaD ae Kolen- en Staal Gemeenschap heeft gisteravond met de officiële opening van de gemeenschappelijke markt van de zes K.S.G.-staten een einde gemaakt aan de Europese economische grenzen voor kolen, schroot en Ijzererts. Het Hoge Gezagsorgaan heeft daar mede de bevoegdheden gekregen, die op grond van het 50-jarig verdrag toege kend zijn. De regeringen van Frankrijk, West- Duitsland, Italië. België, Nederland en Luxemburg hebben instructie gekregen om voor zover 't bovengenoemde produc ten betreft: de douanerechten op de importen in te trekken; een einde te maken aan de exportbelastingen: de quota-restricties op de im- en exporten te vernietigen, en voorts „dubbele prij zen". waardoor de andere leden van de K.S.G. ten opzichte van de binnenlandse kopers benadeeld worden, te verbieden. Tenslotte worden dubbele vrachttarie- Blokkade vasteland communistisch China? De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse senaat Taft heeft gisteren verklaard, dat de Amerikaanse regering niet van plan schijnt te zijn een front- aanval op de communistische linies in Korea te doen. Taft zeide, dat „er nog andere middelen" waren om druk uit te oefenen op communistisch China om het Koreaanse conflict te beëindigen. Hij zei verder dat hij altijd een voor stander is geweest van het plan van Mac Arthur om de Chinese bases in Mandsjoerije te bombarderen en het vasteland van China te blokkeren. Thans hebben de Chinese communisten, aldus Taft, hun defensie echter zover opgebouwd, dat een frontaanval door de geallieerden niet kan worden over wogen. U scheert zich nog gemakkelijker, beter en sneller als U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich elke morgen snel en perfect scheert. •N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette E 0.75 per 5 Een ,$oeie morgen^begint met Gillette! Gisteren werd in de „Prawda", het orgaan van de communistische partij in Rusland voor het eerst critiek geleverd op het besluit van president Eisenhower om Formosa te deneutraliseren. Het blad schreef dat dit besluit er op ge richt is de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden. Inmiddels wint de gedachte van een blokkade van China in het Ame rikaanse Congress hoe langer hoe meer veld. Senator Russell zei, dat hij hoopte dat afgevaardigden van de V. S. bij de verenigde Naties ener giek op de goedkeuring van een blokkade van China zouden aandrin- Generaal Bradley heeft gisteren te genover enige senatoren verklaard dat hij van oordeel was dat schepen die on derweg zijn naar communistisch China kunnen worden aangehouden en ge dwongen ccntrabande te lossen. Een dergelijk optreden behoefde geen oor log te betekenen. Besprekingen Oostenrijk 's vredesverdrag wederom afgebroken (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren vond te Londen de 260ste bijeenkomst plaats van de plaatsver vangende ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier ter bespre king van het vredesverdrag met Oosten rijk. Na een vergadering van 3'A uur gingen de ministers uiteen, wederom zonder enig resultaat te hebben be reikt. Gromyko eiste, dat de andere drie mogendheden de acht punten van het door hen overeengekomen „korte ver- dragsvoorstel" onvoorwaardelijk zouden intrekken en dat men vervolgens terug zou keren tot het „lange verdragscon cept". De heer Dowling, de vertegen woordiger van Amerika, verklaarde ten slotte, dat Gromyko onvoorwaardelijke overgave eiste van de drie Westelijke mogendheden, doch volledige vrijheid voor zichzelf. En dat was het einde van de bijeenkomst. Over twee of drie weken zullen de besprekingen waar schijnlijk worden hervat. ven, waardoor binnenlandse verladers ten opzichte van buitenlandse bevoor deeld worden, verboden. Verder heeft het Hoge Gezagsorgaan de regeringen geïnstrueerd de be staande valutabeperkingen in zoverre in te trekken, dat de verbruikers van kolen, staal en schroot, in de zc-s lan den in de gelegenheid zijn de nodige vreemde valuta voor de aankoop van kolen, ijzererts en schroot te verkrij- gen. Het Hoge Gezagsorgaan heeft voorts bevoegdheid de prijzen, productie en distributie te regelen en het toezicht op zakelijke overeenkomsten. Gisternacht is de eerste zending een trein met 40 ton cokes die zonder heffing van douanerechten en quotabe- palingen de grens overschrijdt, uil Duitsland naar Frankrijk vertrokken. Werk van Bode Kruis Uit een overzicht van de sectie van het Rode Kruis tijdens en na de water snood blijkt, dat ruim vijftig kolonnes in en om het noodgebied in actie zijn gekomen. De aanwezige rampendepots hebben bij het werk grote diensten be wezen. Te Den Briel, Voorne, Rockanje, Dordrecht, Rotterdam, Rijswijk en in andere plaatsen werden noodziekenhui zen ingericht. Nadat een vijfde deel van de in het land beschikbare kolonnes tijdens de eerste week na de ramp waren inge zet voor het directe lijfsbehoud der slachtoffers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burgerlij ke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groepen achter voor het verzorgen van cantïnediensten en het verlenen van eerste hulp ten behoeve van de werkers, die met het herstel bezig zijn, bijvoorbeeld bij de pont te Hellevoetsluis. De Rode Kruis-organi- satie in den lande heeft in vele opzich ten steun kunnen verlenen door het verschaffen van Deddegoed, kleding, voedsel en andere materialen. Met dit werk wordt doorgegaan. Vaak was het Rode Kruis trait d'union voor alle mo gelijke instanties, wier werkzaamheden daardoor gecoördineerd konden worden. De leiding van het Rócle-ICruiskorps is zeer enthousiast over de ijver en .toewij ding van het gehele korps, om vooral maar geen minuut te laat te komen. Hieronder volgt de vijfde lijst van de slachtoffers van de watersnood. Nog steeds kan geen volledige garantie voor de be trouwbaarheid worden gegeven. Enkele wijziging achteraf is mogelijk. DORDRECHT: Kampman. Astrid Annie, geb. 24.2.44 te Dordrecht, overleden d.d 1.2.53 t.g.v. ongeval; Van Peeren. Johanna Elisabeth, geb. 9.1.94 te Dordrecht, ver pleegde in Loosduinen, verdronken en ge borgen in de gem. Dordrecht. FI-JN A ART: Geïdentificeerde slachtoffers: Agterdenbos. Johannes, geb. 11.8.01 te Fijnaart. laatste adres C 123; Geilings. Geert Paulus, geb. 21.3.52, laatste adres D 236. 'S-GRAVENDEEL: Van den Berg. Hen drik. d.d. 6.2.53 overleden en voorlopig be graven in Dubbeldam. KRABBEN DUKE: Verschuure. Bartel, geb. 14.12.84, laatste adres Krabbendijke. KRU1NINGENVisser-Blok, Catharina. geb. 8.2.64 te Kruiningen; Jansen. Maria Adriana. 8 jaar; Jansen, Pieter, geb. 8.9.11 te Kruiningen, echtgenoot van Jacoba Brandt, laatste adres Molenweg: Brandt. Jacoba, geb. 3.6.18 te Kruiningen, echtge note van Pieter Jansen, laatste adres Mo lenweg; Jansen, Maria, geb. 1.3.44 te Krui ningen. dochter van Pieter Jansen en Ja coba Brandt, laatste adres Molenweg. Blok, Bastsaan. 88 jaar: Blok. Marina, echtgenote van Bastiaan Blok. oud 82 jaar; Blom, Pe ter. 3 jaar. Weteringschans te Amsterdam; Blom, Cornells, 5 jaar, Weteringschans te Amsterdam; Komejan, Frederik. 76 jaar, echtgenoot van Catharina Hoogerheide. laatste adres Kruiningen; Hoogerheide, Ca tharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, oud 71 jaar; Vroegop, Abraham Cornelis, geb. 28.3.23 te Kruinin gen, echtgenoot van Janna Blauwkamer, laatste adres Kruiningen; Dek, Paulina Ma rina. geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Comelis Dek en Maatje Jansen; Pou- wer, Johanna, 57 jaar, weduwe van Adrl- aan Minnaar, laatste adres Kruiningen; Blok, Jacobus, en zijn echtgenote Cornelia Cock; v. d. Parel, Albertus; P. v. d. Parel- Roelse en baby; Willebroer, Willem; v. d. Hart, Helena, geb. 11.7.68 te Kruiningen; Braam. Pïeternella, geb. 29.3.90 te 's-Gra- venpolder. echtgenote van Marinus v. d. Hart; Saaman. Arie, en echtgenote en zoon Jan; Brieve. Tannetje, geb. 23,12.92 te Krui ningen, wed. van S. v. d. Boomgaard, laat ste adres Zanddijk 18; Danker, Johanna, geb. 28.3.79 te Kruiningen, laatste adres Donkerwegje; Van Iwaarden, Maria Johan na, geb. 6.1.96 te Kruiningen, echtgenote van Adriaan Sinke, laatste adres Donker- wegje; Hofmeijer. Thea Gerritje, geb. 31,8. 52 te Kruiningen, laatste adres Zanddijk 12. MOLENAARSGRAAF: Overleden t.g.v. ongeluk: Brandwijk, Jan Adriaan. 45 jaar. NTEUWERKERK-Z.: Geïdentificeerd te Zierikzee: Van Tiggelen. T., plm. 28 jaar. Franse minister van Gezondheid afgetreden De Franse minister van Gezondheid; An- 'dré Boutemy, tegen wie j'n de nationale 'vergadering de laatste tijd critiek is uit gebracht omdat hij ambtenaar is geweest van de regering van Vichy, Is afgetreden. Advertentie Neem ter bestrijding van griep de krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN f GEMAKKELIJK INNEMEN WONDEN SCHRAMMEN KLOVEN Monica Baldwin: Ik sprong over de muur Vertaling J. W. Hofstra b) Zij is de geest, het leven en l.et wezen van het gebed. Des te nederiger iemand dus is, des te beter kan hij bidden. c) Zij voert het snelst tot de heilig heid. aangezien elke vermeerdering van nederigheid een evenredige vermeerde ring van alle andere deugden betekent. d) Zoals onkuisheid het lichaam be derft. zo wordt de geest bedorven dooi de hoogmoed. Nederigheid beteken! zuiverheid van de ziel. zoals kuisheid reinheid van lichaam betekent. Zonder zuiverheid is geen heiligheid bestaan baar. ej De nederigheid is een dermate noodzakelijke voorwaarde voor de hei ligheid, dat het eerste waarnaar de ker kelijke autoriteiten steeds een onder zoek instellen wanneer iemand voor hei ligverklaring wordt voorgedragen is of de betrokkene op waarlijk heldhaftige wijze de nederigheid heeft beoefend. Wanneer hiervoor geen bewijzen kun nen worden aangevoerd wordt de zaak eenvoudig niet voortgezet Zij vertelde mij nog veel meer. maar de rest ben ik jammer genoeg ver geten. Echter nog jammerlijker was, dat het woord „nederigheid" mij na dit hele betoog nóg niets zei, hetgeen maar weer bewijst, dat men de dingen van de geest niet met louter redeneren alleen kan benaderen. Het werkelijk begrip van iets wordt ons geschonken door de hei lige geest en het duurde nog vele jaren voor mij daarvan iets te beurt viel. Dat was namelijk, vreemd genoeg, toen ik op een ijskoude Januariochtend natte kussenovertrekken op zolder hielp op hangen. Er lag sneeuw op het dak en mijn enige zorg was hoe ik met totaal gevoelloze vingers het stijfbevroren lin nen over de lijn zou kunnen krijgen. Toen, plotseling en zonder nawijsbare oorzaak, werd het mij duidelijk. Ik be sefte dat een daad van nederigheid, die men met zoveel moeite en afkeer wist te stellen, niet iets op zichzelf staands was, maar eenvoudig een middel om zijn ziel van een belemmering te ont doen, waardoor er onmiddellijk meer plaats kwam voor de genade die God steeds zo overvloedig over ons wenst uit te storten. Naarmate de ziel zich dus meer uit holde door het-eigen-ik-vernietigende- daden van nederigheid kreeg zij een groter vermogen de genaden en geschen ken van God in zich op te nemen. Zo eenvoudig was het dus. Nu heb ik er zoveel bijgehaald dat ik er haast niet meer uit kan komen. 'Sta mij dus toe U bij de hand te nemen en naar ons oorspronkelijke uitgangspunt, de Quadriga, terug te voeren. Wij stonden dus, zoals U zich zult herinneren, op de grote trap die van het koor naar de kruisgang leidde, waar, naast de deur van de refter, de bel hing. Aan de voet van deze trap nu had een merkwaardig voorval plaats. Op het ogenblik dat ik de laatste tre de van de trap wilde afstappen scheen een soort plotselinge wervelwind mij eerst neer te drukken en daarna op te voeren naar een volkomen andere pla neet. Ik had het gevoel dat ik in een hevig schokkende wagen, die als een razende getrokken werd door onbeteu gelde paarden, was geworpen en in een duizelingwekkend tempo door de ruimte vloog. Ik wist, dat mij dit niet in wer kelijkheid overkwam, maar dat het een symbool was van mijn innerlijke gevoe lens. Eén enkel wild ogenblik had een ontzaglijke, onbekende macht volko men bezit van mij genomen en de rich ting van mijn leven bepaald. Dit greep mij zo hevig aan, dat ik het luid had kunnen uitschreeuwen van verrukking. Tegelijkertijd voelde ik een innerlijke zekerheid, zo zeker als had een aartsen gel het mij in het oor geschald, cat mij grote avonturen te wachten stonden, echte positieve avonturen waarvan ik tot nu toe niet had kunnen dromen. Toen verdween het visioen weer even plotseling en onverklaarbaar als het over mij was gekomen. Ik bleek mij nu aan het eind van de kruisgang met mijn neus vlak onder de bel naast de refter deur te bevinden. Ik heb nooit iemand iets van. deze ge schiedenis verteld en er zelf bok geen verklaring voor trachten te vinden. Ik zette de vreemde, bijna dreigende voor gevoelens van naderende avonturen die mij komende dagen bleven achtervol gen en met ongeoorloofde en onverklaar bare vreugde vervullen, tenslotte van mij af door mij zelf ernstig voor te hou den dat er geen sprake kon zijn van welk avontuur dan ook. als men zich door het afleggen van eeuwige Geloften voor de rest van zijn leven in de diep ste diepten van een slotklooster had be graven. Ik ben er van overtuigd dat U het Marianne heeft een warm hart (Van onze Parijse correspondent) In het Amerikaanse tijdschrift ,,Life" is Frankrijk enige tijd geleden vergeleken met een lichtzinnige juffrouw, die gaarne dollars in haar kous stopt. Een grote verontwaardiging is hierover in Frankrijk, zoals men denken kan, ontstaan. En terecht! Want wie in deze dagen van dichtbij de reactie van Marianne meemaakt op de grote ramp, die ons land geteisterd heeft, ervaart, dat deze Marianne, hoe coquet zy overigens ook is, een groot en warm hart heeft. De wijze, waarop niet alleen de officiële vertegenwoordigers van Frankrijk, maar vooral de bevolking in stad en land medeleven met de slachtoffers van de ramp in Nederland, is van een ontroerende spontaneïteit. Een diepe menselijke solidariteit heeft zelfs de eenvoudigsten in Frankrijk gedreven tot daden, en dikwijls tot daden, die de Nederlander in Frankrijk bijna beschaamd maken. Iedereen weet, dat het leven in Frankrijk heel duur is; iedereen weet ook, dat de Fransman het overgrote deel van zijn verdienste aan eten moet besteden en dat zijn garderobe vergeleken met die van een op hetzelfde niveau levende Nederlander aanzienlijk beschei dener is. Maar toch stapelen de pakketten met kledingstukken en dekens zich op by de stations van de Metro. Het aantal autobussen, dat deze naar het vliegveld zou moeten vervoeren, moest worden verdubbeld en hetzelfd- personeel van de Metro, dat zo prompt tot staken en acties ter verbetering van zijn situatie bereid is, heeft 500.000 frs bij elkaar gebracht. Aan de Ambassade in Parijs heeft men geen handen ge noeg om het werk te verzetten. In en kele dagen hebben tienduizenden zich bereid verklaard kinderen op te nemen. Geen kantoor in Parijs of er worden gelden ingezameld. En niet slechts in de grote steden ziet men al deze bewij zen van medeleven. Maar in het kleine dorp, waar uw correspondent woont, is de ramp evenzeer het gesprek van de dag als in welk klein dorp in Neder land zelf. Een eenvoudige vrouw stelt de nieuwe jas van haar 5-jarig zoontje ter beschikking, een andere arme fami lie komt met een paar nieuwe schoenen van een van de kinderen aan; een een voudige boer zegt grommend: stuur mij maar een paar kinderen, waarbij hij zich plotseling omdraait en weggaat om zijn ontroering te verbergen. Uit deze afschuwelijke ranip is een vloedgolf van Europees saamhorig heidsgevoel ontstaan, die de burgers van Europa in enkele dagen dichter bij elkaar gebracht heeft dan tal van ingewikkelde vergaderingen in het Huis van Europa "te Straatsburg en vele belangrijke ministeriële beslis singen. De Nederlanders in Frankryk, die meenden het Franse volk langzamer hand een beetje te leren kennen, kijken elkaar verbaasd aan en sommigen zelfs met een beetje beschaming. Dit werke lijke, diepe en daadwerkelijke medele ven en medezorgen van het Franse volk is zo spontaan en zo eerlijk, dat het onze grootste bewondering afdwingt. Als de nood hoog is en als het werke lijk moet laat de Fransman zijn afgeme tenheid varen, doorbreekt hij zijn schijnbare ongevoeligheid en laat hy dc diepste menselijke gevoelens van zijn hart de vrije loop. Grote gedachten ko men uit het hart, heeft een Frans schrij ver gezegd. Grote daden evenzeer'. De vriendschap tussen Frankryk cn Neder land is niet slechts een diplomatieke formule, maar is dezer dagen geblekerf een menselyke werkelijkheid te zijn! met mij eens zult zijn dat ik er nu maar eens mee moet ophouden te trachten het onbeschrijflijke te beschrijven. Ik beloof U dan ook dat hetgeen volgt een meer prozaïsche strekking zal heb ben. Van Februari tot eind Maart werkte ik op de afdeling Krijgsgevangenen van het Ministerie van Oorlog in Curzon Street. Voor de oorlog was dit een enorm blok luxe flats geweest, maar de rege ring had het gevorderd' en er een ein deloos aantal kantoren in onderge bracht, zodat er een drukte heerste als in een bijenkorf. Het gerucht wilde dat een van de vele gangen leidde naar een reeks privé-vertrekken, die voor de Ko ning en de Koningin in orde waren ge bracht voor het steeds minder onwaar schijnlijk wordende geval dat het Buckingham paleis tengevolge van luchtaanvallen niet langer voor bewo ning geschikt zou zijn. Na mijn vertrek uit het klooster had ik nog nergens zo prettig gewerkt. Mijn collega's waren aardige, vriendelijke mensen; ik had werk, dat ik nu eindelijk eens volkomen aan kon en als ik eens niets te doen had. was er altijd het huis van Gay en Barbara in South Audley Street vlak in de buurt, waar een steeds wisselende verzameling vrienden en verwanten van elke leeftijd en nationaliteit, die allen op hun manier hun respectieve lijke krachten in dienst gesteld hadden van de oorlogvoering, druk in en uit liepen. Tot mijn grote spijt verplichtte echter een oogkwaal, die mij eigenlijk al voort durend boven het hoofd gehangen had sinds ik bij Oorlog was komen te wer ken, mij een tijdlang tot nietsdoen. (Wordt vervolgd). laatste adres Nieuwerkerk Kapelle. In Goes geïdentificeerd: Kloote, Maria, echtgenote van Karei Eerland, laatste adr. Stoofweg; Zorge, Lina, echtgenote van Pieler Heijboer, laatste adres Provinciale Straatweg: Kik. Marina, echtgenote van Hendrik Johannes Hendrikse. laatste adres Slotweg. OOSTERLAND (St. Jansland): D.d. 3.2.53 te St. Jansland (gem. Oosterland) te weg 148b; Hendrikse, Jacob Lecndert, geb. Schouwen begraven: De Rond, Martina, geb. 2.3.00 te St. Jansland; Van IJsseldijk, Mat- thijs, geb. 18.9.97 te St. Jansland, echtge noot van Maria van der Maas: Van IJssel dijk. Willem, geb. 2.6.46 te St. Jansland, zoon van Matthijs van IJsseldijk en Maria van der Maas. OUWERKERK-Z.: Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Marijn, laatste adres; Oostweg 148b; De Vrieze, Marie. 70 jaar. echtgenote van Cornelis Zwenne, laatste adres: Straatweg 147; Van Dammc, Huib J„ echtgenoot van Jaantje Bolijn, laatste adres: Oostweg 148b; Van Damme, Johny, 13 jaar, zoon van Huib J. Damme en Jaantje Bolijn, laatste adres: Oostweg 148b; Bolijn, Jaantje. echtgenote van Huib van Damme, laatste adres: Oost 13.3.31 te Ouwerkerk. laatste adres: Molen weg 210. Overleden en begraven te Vianen, gemeente Ouwerkerk: Bolijn, Nicolaas, geb. 25.2.92 te Ouwerkerk; Bolijn—-Van der Ha ve, Barbara, geb. 12.9.96 te Oosterland. STAVENISSE: Van Blokpoel. Jacob, geb. 1.5 90 te St. Annaland, echtgenoot van An- thonetta Pïeternella Quist, laatste adres: Kerkstraat A 303; Brouw, Dingena, geb. 4.9.88, te Stavenisse, echtgenote van Corne lis Den Braber, laatste adres: Buurtweg A 90. Van Dalen, Geertruide -Danetta, geb. 10.2.07 tc Poortvliet, echtgenote van Gaa- keer, Cornelis Jacobus Bart, laatste adres: B 53; Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba, geb. 24.12.27 te Renkum, laatste adres B 53; Ha- ge, Izabella Helena, geb. 16.10.99 te Stave nisse, echtgenote van Van 't Veer, Adriaan, laatste adres: A 347; Hage. Jan. geb. 26.1.75 te Stavenisse, echtgenoot van Pïe ternella Adriana van Luyk, laatste adres: Wilhelminastraat A 276; Klaasse, Pïeternel la, geb. 6,11.05 te St. Maartensdijk, echtge- note van Cornelis Hage, laatste adres: B 24; Koeman, Pieternella Jozina, geb. 23.8.05, te Stavenisse, echtgenote van Pie ter Johannes Hage, laatste adres: Molenpad A 200; Luyk, Pieternella Adriana. geb. 2.4.75. te Stavenisse, echtgenote van Jan Ha ge. laatste adres: Wilhelminastraat A 276; Moerland. Geertje, geb. 27.5.92 te St. Maar tensdijk. echtgenote van Dirlc Jacob Hout, laatste adres: Kerkstraat A 346; Moerland, Jacoba. geb. 15.6.10. te Stavenisse, echtge note van Jacobus Vroegop. laatste adres: Weerweg A 149; Priem, Tannetje, geb. 10.3.12 te Stavenisse, echtgenote van Pieter van Iwaarden. laatste adres: Poststraat B 8; Riedijk. Pieternella Geertruida, geb. 21.7.90 te Stavenisse, echtgenote van Cor nelis Pieter Steendijk. laatste adres: Kerk straat A 362; Smits, Pieternella, geb. 25.1.98 te Stavenisse, echtgenote van Jan Geluk, laatste adres: B 60; Sonke, Wilhelmina Jan na, geb 16.6.08 te Middelburg, echtgenote van Leendert Hage, laatste adres: Kerk straat A 310; Stoutjesdijk, Jacoba Izabella, geb, 7.12,83 te St. Maartensdijk, echtge note van Christiaan Luyk, laatste adres: Kerkstraat A 354; Van 't Veer, Cornelia Pieternella. geb. 23 9.21 te Stavenisse. echt genote van Cornelis Leendert den Braber, laatste adres: Kerkstraat A 348: Wesdorp, Dingena Cornelia, geb. 17.2.17 te Stavenis se, echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien, laatste adres: Kerkstraat A 320. laatste adres C l WOLPHAARTSDIJK: In Goes geïdenti ficeerd: Kloosterman. Cornelis. 47 jaar, laatste adres: Kloosterweg. YERSEKE: In Goes geïdentificeerde slachtoffers: V. d. Berge, Cornelia. 63 J„ echtgenote van Leen Otte, laatste adres Damstraat 107; Otte, Leen, geb. 20.11.86 te Bruimsse, echtgenoot van Cornelia van den Berge, laatste adres: Damstraat 105. ZIERIKZEE: Geïdentificeerde slachtof fers: Blankert, Hendrikus, geb. 29.5.77, laatste adres: C 256; Verton, Sara, geb. 6.10.82, laatste adres: C. 256; Janse, Janna Cornelia, geb. 15.12.11, laatste adres C 266; Den Boer, Arie, geb. 30.5.96, laat ste adres; C 264; V. ci Houten. Johanna Krina, geb. 31.12.63. laatste adres: C 378; De Graaf, Jena, geb. 7.10.88, laatste adres: C 203. Ringelberg, Jan Johannes. geb. 219.80. laatste adres; C 633; Van Beveren, Cornells, geb. 3,10.69, laatste adres: C 482; Van Strien, Thona, geb. 14.2.74, laatste adres: C 492; Van Eeveren, Mcindert, geb. 26.3.94, laatste adres: C 546: Van Nieuwen- huyze, Jacoba. geb. 21.10.93, laatste adres: C 546; Gilden, Hubertus Cornelis, geb. 30.10,70. laatste adres: C 257; Bü, Janna, geb. 27.6.70, laatste adres: D 55; Matthijs- se, Jan Adriaan, geb. 12,8.79, laatste adres: C 536; V. d. Meer, Adriaantje, geb. 16.6.77, laatste adres: C 536. Huige, Gerard, geb. 7.1.53, laatste adres: Westhavenhoofd C 638. RECTIFICATIE: vervalt in tweede lijst gem. NIEUWERKERK: Krabbe. Adriana. echtgenote van Thomas De Bil, laatste adres:. Polderweg A 351. Opgave van de identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. Ook overstromingen in Indonesië 82 doden, 32 vermisten Tengevolge van overstromingen, die Noord- en West-Atjeh en Tapanuli hebben geteisterd, zijn volgens de jong ste berichten 82 personen om het leven gekomen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstromingen in Groot-Atjeh wordt door het ministerie van Sociale Zaken op 15 millioen ru- piahs geschat. Intussen is ook een co mité opgericht voor de slachtoffers van de overstromingen in Atjeh. De Neder landse bladen drukken ook verant woordingen van de inzamelingen voor Atjeh af. Millioenen schade voor de P T T. (Van onze Haagse redactie) De schade, die de PTT door de over stromingsramp heeft geleden, beloopt een bedrag van vele millioenen, aldus deelde gistermorgen de directeur-gene raal van de PTT. de heer L. Nelier, op een persconferentie mede. Verscheidene telefooncentrales staan onder water, ter wijl de installaties geheel zijn wegge slagen. Kabelverbindingen zijn vernield en veel materiaal is verloren gegaan. Het werk van de PTT is veel ernstiger geschaad, dan iemand aanvankelijk kon bevroeden. Zondagmorgen lag het gehele verkeer naar Engeland, Frankrijk en België lam. Men heeft echter door hard werken veel bereikt en alle verbindingen zijn nu practisch weer hersteld. Het postale ver keer naar alle plaatsen in de noodgebie- den, waar nog mensen wonen, is beslist mogelijk en geschiedt voor zover dit niet over land kan gebeuren met boten en desnoods met vliegtuigen. Ondanks de schade, die net bedrijf heeft opge lopen, ligt het niet in de bedoeling de voorgenomen tariefsverhoging eerder te doen ingaan dan men oorspronkelijk van plan was.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2