SPOEDIG INDIENING NOODWET TOT HERSTEL DER DIJKEN Watersnoodnota aan Tweede Kamer Kosten van de hoofd- en buitenwaterkeringen komen voor 'Js Rijks rekening AFSLUITING DER ZEEARMEN? Meer dan 10.000 evacué s in Rotterdam In Zeeland rond 1450 woningen verwoest Militairen heroveren land op de zee Onverminderde aanvoer van zakken zand om bressen te dichten DULLES verwacht deze zomer grote vooruitgang van de E.D.G. Parijs dringt aan op nauwere samenwerking met Britten Blokkade- geruchten Het weer Kol. Van Houten overleden DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 j B HOOFDKANTOOR: N.Z. Voorburgwal 65—73 - AMSTERDAM (CENTRUM) Telefoon 63381 (5 lijnen) BlIKANTORtN: 's-Gravenhage: Stationsweg 10, telefoon 111696; Rotterdam: Jan Kruyffstraat 33 tel. 36769; Haariem: Smedestraat 5, tel. 21543 en 21544; Eindhoven: Vestdijk 5, telefoon 2445: Hilversum: Emmastraat 12, tel. 9985: Maastricht: Stationsstraat 20, tel. 3013; Utrecht: Steenweg 37 tel. 10064. ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbet. f 6.65 p. kwart., f 2.25 p. mnd., 52 ct.p.w Losse nummers 13 cents. Directie: 3. D. W. Boerrigter en mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lamsweerde. DE TIJD 108e JAARGANG No. 35264 DAGBLAD VOOR NEDERLAND D1EU ET MON DROIT De prijs der advertentiën in de Tijdpers bedraagt 70 cent per m.m.- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Contracttarieven op aanvrage verkrijgbaar bij de administratie en bij de erkende advertentie- bureaux. Familieberichten 50 cents per m.m.-hoogte. Bewijsnummers 13 cents. De administratie behoudt zich het recht voor adver tentiën eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. Wij reserve ren ons het recht brieven op advertentiën niet af te geven, indien wij daartoe gronden aanwezig achten. Niet afgehaalde of niet doorgezon den brieven worden een maand na ontvangst vernietigd. UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERIJ DE TUD, AMSTERDAM-C. Postgiro 22884 - Gemeente-giro Amsterdam N. 665. De regering is van oordeel, dal de kosten van hel hersiel van de hoofd- en builenwalerkeringen geheel voor reke ning van hel Rijk zullen dienen le worden genomen. Dil deelt de minister-president, dr. W. Drees, mede in de Watersnood-nota aan de Tweede Kamer. De regering heeft besloten de volgende maatregelen ie nemen: Zo spoedig mogelijk zal een oniwerp-Noodwei worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijk heid voor het hersiel van de dijken wordt geregeld. Hei hersiel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel moge lijk ter hand genomen. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoe ring van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze her haling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Hei bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. Maatregelen, die strekken tot hei verkrijgen van een verhoogde veilig heid met betrekking o.a. tol hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg mees ter. Op Goeree en Overflakkee zijn een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten; een drietal is echter van zoda nige omvang en de daarin optredende stromen hebben een zodanige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen op treden. Ook over de andere beschadigingen geeft de minister een uitvoerig over zicht. De duinen langs de gehele kust hebben het zeer zwaar moeten ontgel den. Het zal nodig zijn, dat de afgesla gen duinen weer op de daarvoor ge- eigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten en /soms ook voor aansluitende dijkcom- plexen moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecia liseerd zijn in bagger- en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogelijk daarvoor bestekken gereed te ma ken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoering op basis van regie contracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de lei ding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust tech nisch apparaat. Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen.zijn, is op het ogen blik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn. dat de draagkracht van de getroffen onderhoudsplichtigen (in de regel Bewondering voor hulpverlening Dr. Drees drukt in het begin van de nota zijn bewondering uit voor hen, die, in welke functie ook, by de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland èn het buitenland te hulp zjjn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover bier en daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk ge maakte fouten verzinken in het niet by al het. goede, dat is gepresteerd. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land., maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoe den verlies aan mensenlevens. Het laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet wor den gevreesd. Met dankbaarheid stelt de minister vast. dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig on aangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de landbouwexport door ket ten dele uit vallen van de landbouwproductie in dit vruchtbare gebied in Zuid-West-Neder land mogelijk enigszins zal verminde ren, is het van belang, dat de rol van ons land als leverancier van industriële producten, door deze ramp niet is aan getast. Ten aanzien van de dijken wordt op gemerkt, dat de tdestand in het alge meen enigermate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen en deze behoeven bijhet dichten geen bijzondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastge steld. dat op de meeste eilanden één of meer dijkbressen voorkomen, die wél bijzondere moeilijkheden bij het dicfc- ten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Walche ren werden aangetroffen. Ook uit 'waterstaatkundig oogpunt zullen, teneinde uitbreiding te voorko men, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat veie zeer moeiljjh bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig mankracht vragen. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier zijn een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moei lijkheden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet overmatig groot. De oppervlakte, het niet Onder 'hoofdstuk evacuatie en hulp verlening wordt een uitvoerig overzicht gegeven, waarvan het merendeel van het medegedeelde reeds bekend is. In vele gevallen werden onmiddellijk troepen ingezet op bedreigde plaatsen. Reeds 1 Februari om drie uur was een detachement van de Landmacht bij Raams- donksveer aan het werk. Zodra de weersomstandigheden dit toelieten werden verkenningsvluchten uitgevoerd o.ra. ter bepaling van de prioriteit bij de hulpverlening. Deze verkenningsvluchten leverden als ge volg van de bijzonder slechte weersom standigheden op Zondag 1 Februari een fragmentarisch beeld- Van Schouwen Duiveland werden geen gegevens ont vangen. Maandag 2 Februari 7 uur trad de ernst van de situatie op Schouwen Duiveland en Tholen eerst duidelijk op de voorgrond. Van SchouwenDuive land en Noord-Beveland werd toen de toestand als critiek gemeld. Des mid dags weru de situatie op Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee als het ernstigst onderkend. Zondagmiddag 1 Februari 5 uur werd aan het hoofdkwartier van de geallieerde eenheden in Europa om onmiddellijke toezending van twin tig helicopters verzocht. De eerste U.S.A.-helicopter arriveerde Dins dagmiddag 3 Rijen. In totaal zijn n helicopters gered i vervoerd. Het is een gelukkige omstandigheid ge bleken, dat de evacuatie-organisatie, waaromtrent bij nota van 22 October 1952 en bij de parlementaire behandeling van de wet Verplaatsing Bevolking uit voerig mededelingen zijn gedaan, reeds tot stand was gekomen Dientengevolge konden de centrale evacuatiecommissie en de provinciale evacuatiecommissaris sen met hun algemene plaatsvervangers en regionale functionarissen terstond in actie komen. (Vervolg op pap. 3 zesde kolom) Opbrengst collecte der R.K. kerken Ten gunste van alle slachtoffers Van officiële zijde ontving het K.N P. de volgende mededeling: In het dagblad Het Vaderland van 9 Februari werd bij de vermelding' van de opbrengst der kerkcollecten voor de slachtoffers der overstroming de opmer king geplaatst, dat een gedeelte daar van zou bestemd worden om H.H. Mis sen op te dragen voor hen, die bij de ramp zijn omgekomen. Soortgelijke berichten circuleerden reeds enkele dagen als zou aan een ge deelte der opbrengst een andere be stemming gegeven worden. Na inge wonnen inlichtingen in het bisdom Haarlem kan met alle stelligheid ver klaard worden, dat aan zoiets zelfs nooit is gedacht en dat de totale op brengst der kerkcolleete in het bisdom Haarlem, welke op 8 Februari gehou den is, zal worden overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. Z. Em. Kardinaal de Jong heeft na mens het aartsbisdom Utrecht tiendui zend gulden .geschonken in de collecte, die Zondag 8 Februari in de kerken van het aartsbisdom gehouden is voor de slachtoffers van de watersnood. Afkomstig uit negentig verschillende gemeenten Naar schatting zijn thans meer dan 10.000 evacué's in Rotterdam onderge bracht. Tot Zaterdagmiddag zes uur wa ren er ten stadhuize 9550 geregistreerd; Maandagmorgen hield de stroom van aanmeldingen aan. De geregistreerden zijn afkomstig uit 90 verschillende ge meenten. Het merendeel hoort thuis in 's Gravendeel, n.l. 1386, dan volgt Mid- delhamis met 1228, Sommelsdijk met 680, Nieuwe Tonge met 416 en Stavenisse Francis Kardinaal Spellman, aartsbisschop van Nexo York, overhandigt zijn per soonlijke chèque ten bedrage van 10.000 dollar aan mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk, ten bate van de Amerikaanse hulpactie i,Holland Flood Relief, Inc.". Rechts Sir Henry A. Ilobson, de Britse consul-generaal, en links Jacques de Thier, de Belgische consul-generaal, die ieder een chèque van 5000 dollar ontvingen. De hulporganisatie tracht een bedrag van 2.000.000.000 dollar bijeen te krijgen voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden in West-Europa met 189. Reeds heeft de ambtenaar van de Burgerlijke Stand 'n huwelijk lussen twee geëvacueerden voltrokken, afkom stig uit Steenbergen en Oude Tonge. Verleden week waren tot negen uu: 's avonds een dertigtal tafels op het stadhuis voor de registratie ingescha keld. Het registreren geschiedde kaartjes in triplo, één voor de gemeente Rotterdam, één voor de gemeente van herkomst en één voor het Ned. Roode Kruis, teneinde aan familie en kennissen inlichtingen te kunnen verschaffen. Aan iedere tafel zat tevens een ambtenaar van het Rode Kruis, die voor de voor ziening van de mensen zorgde, zodat zij zich niet nog eens elders behoefden te vervoegen. Tevens kregen de geëvacu eerden een folder mee met inlichtingen, waar zij geldelijke steun zouden kunnen ontvangen. Aantal zieken valt mee Het aantal zieken onder de geëvacu eerden te Rotterdam is minder groot, dan aanvankelijk werd gevreesd. Vol gens mededeling van de directeur van de Geneeskundige en Gezondheidsdienst zijn er van de 10.000 mensen in totaal 296 opgenomen moeten worden, n.l. 127 in een ziekenhuis, 120 in een verpleeg inrichting, 12 in een psychiatrische in richting en 37 in het gemeentelijk te huisvoor ouden van dagen. Heldhaftig optreden van pastoor v. Oude Tonge Hij mo et enige tijd op verhaal komen De zeereerwaarde heer J. H. D. Hof stede, pastoor van Oude Tonge, moet tengevolge van zijn zeer heldhaftig op treden tijdens de overstromingsramp enige tijd op verhaal komen. In ver band biermede heeft Z.H. Exc. de Bis- schop van Haarlem in zijn plaats als I waarnemend pastoor benoemd de wel eerwaarde heer P. H. L. van Ingen, 1 thans kapelaan te Leiden (H. Petrus). Tweevoudig' ongeval eist dode (Van onze correspondent) Kapitein Limburgse Jagers het slachtoffer Op weg naar het rampgebied is ka pitein H. TV. Borst, officier van speciale diensten bij het Regiment Limburgse Jagers, door een tweevoudig ongeval om net leven gekomen. Met het 412e Bataljon uit Nunspeet op weg om de troepen van het Regi ment Limburgse Jagers uit de garni zoensplaatsen Venlo en Roermond bij de hulpverlening af te lossen reed de jeep van kapitein Borst tegen een boom. De- kapitein liep daarbij een vrij on schadelijke hoofdwonde op. Toen de chauffeur en de officier uit de dwars over de weg staande jeep waren ge stapt om deze wonde even te verzor gen, naderde plotseling een andere auto. De -chaufeur van deze wagen zag neg juist kans om de jeep te ontwijken, maar de gewonde kapitein werd aan gereden en op slag gedood. Kapitein Berst was reeds enkele jaren bij het garnizoen te Venlo Ingedeeld en tevens in deze stad woonachtig. 3000 zwaar, 3500 licht beschadigd Hoewel betrouwbare gegevens over de schade aan woningen, boerderijen enz. in de watersnood-gebieden nog niet voorhanden zijn, moet een gerucht, als zouden 500.000 woningen zijn be schadigd of verwoest, met de grootste stelligheid worden tegengesproken. De totale woningvoorraad van Nederland was op 1 Januari 1953 rond 2.345.000. Daarvan staan, volgens opgave van het C B. S. 143.500 woningen in de ramp gebieden. De in het water staande ge bouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast staat, dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van schade te verkrijgen. Reeds zyn over Zeeland enkele glo bale ramingen gemaakt, die het mogelijk a de voltooiing van de reddingswerkzaamheden in \T de overstroomde gebieden ziet Nederland zich voor de schijnbaar onmogelijke taak geplaatst de gapende bressen, die vorige week in duinen en dijken geslagen zijn, te dichten. Op de eerste plaats heeft men bij deze werkzaamheden zakken zand nodig. Vrachtwagens en zwate Amerikaanse trucks voeren over in allerijl herstelde wegen enorme voorraden aan en ook de aanvoer door de lucht naar over land onbereikbare plaatsen vindt nog steeds doorgang. Desondanks blijft er voortdurend vraag naar zandzakken. Het zijn vooral de militairen, die, zoals hier een groep mariniers bij Den Bommel op het eiland Overflakkee de modder en het ijskoude water trotseren, om het verloren gegane land op de zee te heroveren. Vannacht is het laatste gat in deze omgeving gedicht, waardoor tevens de verbinding van Den Bommel met Oude Tonge 'is hersteld. i maken, onder het allergrootste voorbe houd, cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het wa ter. Naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar be schadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden er 1000 als totaal erloren beschouwd, 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schat ting 8300 woningen en boerderijen in water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. Bij zijn terugkeer in de V.S. van zyn rondreis door Europa verkla: rde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, o.m. dat hy in het algemeen bemoedigd is door wat hem gezegd is door de leidende per soonlijkheden van de zes landen op het vasteland, die het verdrag voor een Europese Defensie-gemeenschap heb ben ondertekend. „Wij onderschatten de moeilijkheden niet", aldus Dulles, „waarvoor degenen die dit grote plan hebben ondernomen, staan, en wij geloven dat er een ver antwoordelijke wil is om dit plan tot voltooiing te brengen". Dulles zei verder dat hij de indruk heeft dat er goede kansen bestaan dat het plan van de E.D.G. vóór het midden van deze zomer goede vooruitgang zal hebben gemaakt. Enige Amerikaanse zegslieden, die tijdens de reis van Dulles in nauw contact met hem stonden, deelden ver der mede, dat de Fransen op nauwere samenwerking met de Engelsen aan dringen. Momenteel wordt in Parijs een plan uitgewerkt, dat naar men meent, zowel de goedkeuring van En geland als die van de Franse regering zal wegdragen. In dit plan wordt o.m. aangedrongen op de integratie van Britse troepen op Ihet Europese vasteland in de E.D.G. en de belofte, dat Engeland zijn troepen op het vasteland zal handhaven voor de tijd, dat het NATO-verdrag van kracht is. Dezelfde zegslieden zeiden verder, dat men in België en Nederland van me ning is, dat het noodzakelijk is, dat Duitsland een bydrage levert voor de Europese verdediging, maar beide lan den vrezen, evenals Frankrijk, een her leving van een onafhankelijk Duits le ger. Luxemburg vormt geen probleem, ter wijl Italië een krachtige voorstander is van politieke, economische en militaire eenheid, als een oplossing voor het Ita- Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zee land aanvankelijk nog harde, overi gens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in tem peratuur. Zon: 8.03—17.46. Maan: 6.46—14.10. liaanse overbevolkingsprohleem. De re gering zal waarschijnlijk de ratificatie doorzetten, zodra de verkiezingskoorts iri Italië geluwd is. Aangenomen wordt, dat Italië als eerste land de verdragen 'zal ratificeren. In W.-Duitsland zal Adenauer de rati ficatie waarschijnlijk in de nabije toe komst door kunnen zetten. Het enige gevaar komt van de zijde van het Con stitutionele Hof, dat nog kan uitmaken dat de pacten in strijd zijn met de fede rale grondwet, maar in West-Duitse re geringskringen verwacht men niet- dat zulks zal gebeuren. H. Vader niet bij mis voor Pius de Elfde Vaticaanstad, hedenmorgen In de Sixtijnse Kapel is een plechtige II. Mis opgedragen voor de zielerust van Paus Pius de Elfde, die veertien jaar geleden overleden is. De H. Vader heeft de H. Mis niet bijgewoond. De Tl Mis werd opgedragen door kardinaal Borgoncini Duca. Veertien andere kar dinalen en vele leden van het Corps Diplomatique waren aanwezig. Wetsontwerp ingetrokken Het on 1 October 1951 ingediende ont werp van wet tot wijziging van de J Boterwet, is ingetrokken. Wie in de afgelopen week in de internationale pers de reacties heeft gevolgd op president Eisen hower's verklaring betreffende Formosa zal zich moeilijk hebben kunnen ont trekken aan de indruk, dat deze bekend making meer stof heeft doen opwaaien en meer onzekerheid heeft te weeg gebracht in de democratische dan in de communistische landen. Dit geldt niet alleen voor de West-Europese staten, doch blijkbaar evenzeer voor de V.S. zelf, waar de democratische senator John J. Sparkman zich tot tolk heeft gemaakt van de in de kring van zijn politieke geestver wanten heersende ongerustheid door vier wagen te stel len, waarvan de formulering zonder meer alarmerend genoemd moet wor den. De vier vragen, die senator Sparkman heeft gesteld luidden n.l.: Is president Eisenhower's besluit inzake Formosa de eerste stap op weg naar uitbreiding van de oorlog in Azië? Is het de eerste stap op weg naar een directe inmenging van Amerikaanse strijdkrachten op het Chi nese vasteland? Is het de eerste stap op weg naar een situatie, waarin het aan tal slachtoffers groter zou worden in- plaats van kleiner? Is het de eerste stap op weg naar een nieuwe wereldoorlog? Het feit. dat deze vragen gesteld en op deze manier gesteld konden worden be wijst, dat er in Washington nog geen begin is gemaakt met het herstel van de twee-partijen-politiek op het gebied van buitenlandse zaken, dat door de president nochtans in uitzicht is gesteld. In feite is de democratische oppositie in het Congress onkundig gelaten omtrent ae Pedoelingeft'van de nieuwe repu blikeinse regering. Het is begrijpelijk, dat zulks door de demoeraten niet goed wordt opgenomen en dat de Europese naties, die deelnemen aan de strijd in Korea het evenmin appreciëren voor een fait-accompli te zijn geplaatst, dat zou kunnen wijzen op een belangrijke koerswijziging in de Amerikaanse poli tiek in het Verre Oosten. Hierop heeft waarschijnlijk minister Eden gedoeld, toen hij verleden week in het Lagerhuis verklaarde, dat de Britse regering vreesde, dat president Eisen hower's besluit ongelukkige politieke repercussies zou hebben zonder dat er compenserende militaire voordelen te genover stonden. In- dit verband heeft het overigens in Engeland voldoening gewekt, dat minister Eden na een be spreking met zijn Amerikaanse collega heeft kunnen verklaren, dat er in de toekomst nauwer overleg zal worden ge pleegd tussen Washington en Londen over belangrijke buitenlandse politieke vraagstukken. Inmiddels hebben nadere berichten uit de V.S. duidelijk gemaakt, dat zo wel de voldoening van die Amerikaan se republikeinen, die een „Asia-first"- politiek bepleiten als de beduchtheid van de democraten over het „loslaten" van Tsjang Kai Sjek op z'n minst voor barig zijn. Deze maatregel zou n.l. voor alsnog niet meer zijn dan een gebaar van binnenlands politieke aard. Dit wordt bevestigd door berichten uit Formosa, waaruit blijkt, dat de natio nalistische Chinezen voorlopig nóch in staat zijn nóch erg veel zin hebben om zich in een voor hen riskant militair avontuur te begeven. Robert Guillain. de speciale correspondent van Le Monde, die op het ogenblik in Taipeh verblijft, vergelijkt de deneutralisatie van Formosa dan ook met een van die Chinese draken, waarvan de schrik aanjagende muil bestaat uit karton en lapjes zijde. Van hun kant verzekeren de gebroeders Alsop in de N. Y. Herald Tribune, dat de nieuwe Amerikaanse regering zich zelfs op dit moment nog niet heeft gezet aan de onaangename taak, een serieuze politieke gedragslijn vast te stellen. (Vervolg op pag. 2 eerste kolom) Minister-president Drees en minister Luns hebben telegrafisch hun deelne ming betuigd naar aanleiding van de overstromingen op Sumatra. Voormalig bewaker van Keizer Wilhelm II (Van onze correspondent) In de ouderdom van 73 jaar is Zondag avond overleden de heer M. C. van Hou ten, kolonel buiten dienst der Kon. Ma rechaussee en directeur van het Neder lands Legermuseum Generaal Hoef er te Leiden. De toenmalige kapitein Van Houten werd in 1919 belast met de bewaking van de naar ons land uitgeweken Duitse Keizer Wilhelm H, die zich in Doorn vestigde. Deze functie heeft hij bekleed tot aan de dood van de Keizer in 1940. Kol. v. Houten was o.a. Ridder in de Ned. Leeuw, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Commandeur in de Phoenixorde van Griekenland en Mem ber of the British Empire. In 1939 werd hij benoemd tot directeur van de Stich ting Nederlands Legermuseum Generaal Hoefer, Tevens was hij vice-voorzitter van een internationale organisatie tot bestrijding van de misdaad. Hij heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt bij de overbrenging van de inventaris van het tijdens de oorlogshandelingen van 1944 zwaar verwoeste kasteel Door- werth naar Leiden en verbouwing van het voormalige Pesthuis tot Legermu- i seum.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1