HERSTEL van hoofd- en buitenwater keringen geheel voor rijksrekening Financiële hulp van de V.S. en Canada? DAGBLAD VOOR NEDERLAND Uitvoering Zuiderzeewerken wordt zonodig vertraagd Eerste Europese kolentrein vrij over de grenzen jgj „Beurzen open, dijken dicht" VERWOESTE HUIZEN IN HET NOODGEBIED D1? 85ste JAARGANG No. 31443 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 ACHT PAGINA'S De KANTOREN van „Be Maasbode" zijn gevestigd: Rotterdam, Kortenaerstraat 1, tel. No. 25270; Amsterdam, Singel 93, tel. No. 31945; 's-Gravenhage, Stationsweg 79, tel No. 115061; Haarlem, Kleine Houtweg 7, tel. No. 19396. Postgiro 9095 Postbusnummer 723 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Nederland 6.65 per kwartaal, f 2.25 per maand of 0.52 per week. Voor het buitenland hoger. Losse exemplaren 13 ct. De ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolombreedte be draagt 0.55 per m.m. hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte dubbel tarief. Bij contract lagere tarieven Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Adver tentiewezen. DE MAASBODE BUIIG WEER Woi Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overi gens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering ln tem peratuur. Woensdag 11 Februari: Zon op 8.03 u uur. Maan op 6.46 uur, onder 14.10 i onder 17.4G Regeringsnota betreffende de watersnood Nadat hij zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld, zegt de minister-president in zijn nota aan de Tweede Kamer, dat het hem een behoefte is uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze, waarop het volk van Nederland cn het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult dc regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getrof fenen en voor ons land, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395, terwijl voor verdere stijging moet worden gevreesd. aanwezig was, is grotendeels geëvacueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn voor al ernstig op de. eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland, terwijl ook in Westbrabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90".o verloren gegaan. Aangeneomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorziemngsindus- trie. Aandacht wordt besteed aan de mogelij ke herdistributie van het geëvacueerde vee, voorzovev de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Wat de voedselvoorziening van de ge troffen gebieden betreft, is na een moei lijke periode, die op 5 Februari ongeveer kon worden afgesloten, de aanvoer var levensmiddelen weer 'in meer normale ba nen geleid, Nu met de meeste plaatsen we eldoende verkeersverbindingen In de nacht van Maandag op Dins dag precies om 12 nur, werd de ge meenschappelijke markt voor kolen en staal voor dc zes landen, die aan gesloten zijn bij de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, t.w. Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg, werkelijkheid. De eerste Europese kolentrein reed vannacht zonder enige douane-for maliteit over dc DuitsFranse grens 1»Ü Apach met een transport cokes uit de Ruhr, bestemd voor het Lotha- rir.gse industriegebied. De Internationale Ruhr Autoriteit, welke in 1949 werd opgericht met het doel exportquota vast te stellen voor Duitse kolen en Duits staal, zal nog wel één en wel zijn laatste bijeenkomst houden. Van zijn be voegdheid exportquota voor staal vast te stellen heeft öe Internatio nale Ruhr Autoriteit nooit gebruik gemaakt. Wel werden in de afge lopen jaren steeds exportquota vastgesteld voor West-Duitse kolen, welke beslissingen vaak heftige protesten van Duitse zijde uitlokten Jean Monnet, de president van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, heeft Maandagavond de beslissingen van dit gezagslichaam met betrekking tot de instelling van de gemeenschappe lijke markt bekend gemaakt. Een overzicht hiervan wordt gegeven op pag. 7. BUITENLANDSE KRONIEK Chinese burgeroorlog duurt Met dankbaarheid stelt dc minister vast, dat de produ ctie-capaciteit van dc Nederlandse industrie als I j?estaan' Jc°n het overbrengen van voe- nnklmmn TA. „At «Jïf .Wo UIotonic Tuist .UnHhnuwPvnnvf I dl"gS.T'^ele.T?:ei' Vh_eg^U,'®,.^el.bJehTlP Eodanig onaangetast is gebleven. De regering ac ht dit van grote betekenis. Juist nu de landbouwexport door het ten dele uitvallen van de landbouwproductie in dit vruchtbare gebied in Zuid-West-Nederland mogelijk enigszins zal verminderen, is het van be lang, dat de rol van ons land als leverancier van indus triële producten door deze ramp niet is aangetast. y-j mg van zee-armen punt van overweging psychisch terrein vele moeilijkheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft, in overleg met de minister van Maat schappelijk Werk, een regeling getrof fen om in de speciale kosten van tewerk stelling dezer krachten te voorzien, Drinkwater nog probleem Na een overzicht van de hulp, verleend door de drie onderdelen van de krljgs- u. Ur macht, benevens van de militaire bui- het merendeel dezer gaten J tenlandse hulp alsmede van de aanbiedin- -• gen van hulp uit het buitenland, komt de nota te spreken over de algemene ge zondheidstoestand in de noodgebieden. Deze zo constateert de minister, is niet ongunstig, er zijn niet. abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine Na bovenstaande inleiding spreekt de nota allereerst over de dijken. Ten aan zien daarvan wordt opgemerkt, dat de toestand in het algemeen thans eniger mate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van be perk! c afmetingen en deze behoeven bij het. dichten geen bijzondere moeilijkhe den te bieden. Echter moet daarnaast worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden een of meer dijkbressen voor komen. die wèl bijzondere moeilijkhe den bij het dichten zullen Rieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Walcheren werden aangetroffen. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier is een 1 weetal dlikgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moeilijkheden zal bieden. In het Oostelijke gedeelte van Zuid- Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg haren, al is de diepte daarvan thans niet overmatig groot. De oppervlakte, die door deze ga ten ivordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gat« zal niet op ernstige bezwaren stuiten; een drietal is echter van zodanige om vang en de daarin optredende stromen hebben zodanige snelheid, dal hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Uit. de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de herstelwerken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mo gelijk daarvoor bestekken gereed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoering door grotere aanne mers op basis van regiecontracten te doen geschieden. Het. ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch apparaat. Van de bedragen welke met het her stel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs hij grove benadering, nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zyn, dat de draagkracht van de getroffen onder houdsplichtigen (in de regel waterschap pen) hierbij in het niet zinkt. In verband daarmede is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van dc hoofd en buitenwaterkeringen geheel voor re kening van het Rijk zullen dienen te worden genomen. Maatregelen in overweging De regering heeft, besloten de volgen de maatregelen te nemen: werp-noodwet worden ingediend, waarin le. Zo spoedig mogelijk zal een ont- een centrale verantwoordelijkheid voor hel herstel van de dijken wordt geregeld. 2e. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3e. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. 4e. In algemene zin zal worden onder- Kocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het be doelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5e. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz., zullen worden genomen. Behoefte aan maatschappelijke iverksters Vandaag zal de Tweede Kamer zich bezig houden met de ramp, welke op 1 Februari ons land trof. Zij zal dat doen aan de hand van een nota, welke de ministerpre sident haar gisterenavond heeft, doen toekomen. Daarin wordt vooral een over zicht gegeven van de omvang van de ramp en van het herstelwerk dat tot dusver is verricht. Vooris van de maatregelen, welke in ver band daarmede zijn of zullen wor den getroffen. Een beknopt uittrek sel uit deze nota vindt men hier nevens weergegeven. Deze met grote spoed opgemaakte nota, aldus eindigt dit stuk, kon niet anders dan onvolledig zijn. Veel van hetgeen in I de getroffen gebieden is gebeurd en is gedaan zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. Van de verder te nemen maatregelen kon nog slechts in algemene zin mededeling worden gedaan. Niettemin houdt de minister-president zich overtuigd, dat uit het gegeven overzicht duidelijk zal zijn geworden hoezeer alle Herverkaveling krachten zijn ingespannen om de toestand het hoofd te bieden. Het laat zich aanzien, «lat het gewenst is de beginselen van dc herverkavclings- De wijze waarop ons volk met de slacht- wet Walcheren toe te passen voor die stre- offers medeleeft, de betoonde hulpvaardig- ken in het rampschad-gcbicd, welke daar- heid, de vaste wil om het herstel met volle door bijzondere omstandigheden in kracht aan te vatten houden ondanks het van noodconvooien op enkele uitzonderin gen na, worden beëindigd. aanmerking komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Statcn-Gcncraal aan te bieden. Schaderegeling geleden leed beloften in voor de toekomst De nota geeft als bijlage nog een over zicht van de uit het buitenland ontvangen en toegezegde hulp. j van capaciteit voor het gehele eiland en t de aanvoer uit. Zuid-Beveland blijft nog In de geteisterde gebieden, alsook j beperkt door schade aan de transport- in de evacuatiegemeenten, bestaat grote leiding behoefte aan beschikbaarstelling van indien de schatting van het aantal maatschappelijke werksters en gezins- verdronken dieren juist mocht zijn, is le „o^e/wordenTeTrof^in^de'eeesUvan verzorgsters om de getroffen bevolking verwachten, dat de regelmatige venver- I Si° vastleield in de wet op de materiële bit tP staan. Na een week van spanning king van cadavers moeilijkheden vastsesl_e,a in ae "et °P ae materiele Onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau Mei volledige instemming van het H.- mr j0ll administrateur bij het mi- tionaal Rampenfonds ,s vastgesteld, dat tot Financiën, hoofd van 1 bureau dc taak van d. fonds dc eerste plaats Herstelbstalings- en Recuperatiegoederen, zal behoren de leniging van de nood en de „„«.„„.f vergoeding van scide In de persoonlijke I °"e,,de le s-Gravenhage. sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad, j Daarnaast zal op de overheid een uitge breide taak rusten om door de verstrek king van bijdragen het economische leven in dc getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampenschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen De collecte in de Kath. kerken Wat de opbrengst betreft van de collec te, welke Zondag in de Katholieke kerken in heel ons land is gehouden, zijn nieuws gierigheid daarnaar zal men nog enkele dagen moeten bedwingen. In de eerste plaats kwamen gisteren op vele plaatsen nog steeds giften binnen en op de tweede plaats moeten alle pastoors het geld eerst naar het bisdom overmaken. Daar zal men pas de rekening kunnen opmaken. En het zal nog wel even aanlopen vóór daar alles binnen is. In het bisdom Roermond gaat niet alles centraal naar het bisdom maar daar heb ben de pastoors de gelden onmiddellijk ter beschikking gesteld van de comité's en burgerlijke autoriteiten zodat daar de op telling nog moeilijker wordt. De cijfers van de grote steden en die welke hier en daar plaatselijk bekend werden, hebben optimistische schatters al een totaal van twee millioen gulden voor ogen gesteld. Laten we hopen, dat zij niet al te optimistisch waren. bij te staan. Na een week van spanning king van cadavers en onzekerheid doen zich op moreel en ondervinden. Reeds is om liet onthulden vlotter te doen verlopen in de noodslacht- plaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot villen en verkleinen van cadavers over gegaan. Inmiddels is hiervoor een an dere geschikte plaats builen de kom van Rotterdam gevonden. Of de be hoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vastgesteld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de militaire overheid genie troepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Studies over liulpprogram op lange termijn Visserij en Voedselvoorziening voor agrarische schaden en het ministerie van 50.000 Stuks vee, 100.000 j Financiën voor de overige schaden. Het 7 I ministerie van Financiën zal voorts, even- Kippen omgekomen als dit bij de oorlogsschaderegeling het Rond 133.000 ha. cultuurgrond is, j Beval is, met de algehele coördinatie wor- verpleeginrichtingen ls geslaagd. De door de ramp geïnundeerd of geïnundeerd dcn. belast, grootste moeilijkheden voor de gezond- geweest, dat is 5,7 pet van het totale I Voor wat betreft de afwikkeling van de heidszorg zijn gelegen in de drinkwater- j areaal cultuurgrond in Nederland. De! schaden in de publiekrechtelijke sector voorziening en in de afvoer en destructie j verloren gegane voorraden akkerbouw- zal het bestaande apparaat voor de af- van verdronken vee. j producten zijn moeilijk te schatten. wikkeling van de publiekrechtelijke oor- Wat hel drinkwater betreft is de toe- Voorlopige taxaties wijzen op een ver- j 'ogsschade (het bureau financiering we stand nog kritiek op Walcheren, waar het drinking van 25.000 runderen. 15.000 a j deropbouw van het ministerie van Fi- pompstation van Middelburg door zee- 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, cïr- nanciën) worden ingeschakeld, water werd overstroomd, terwijl de be- j ca 1500 paarden en ruim 100.000 hoen- volking nog voltallig aanwezig is. De ders. - waterleiding van Vlissingen is te gering I Het overige vee, dat in deze gebieden oorlogsschaden. Het ligt in het voornemen van de rege- ring, dat de drie ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn i ir -10 c- 1 i v*i belast, eveneens de afwikkeling van de De Verenigde staten en Canada zouden, naar men in gewoonlijk raDePTerrein3UkSd ïllmwelingelichte kringen te Ottawa meent te weten, begonnen zijn met nisteries, welke ook -eeds voor de oor-een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland in logsschade geldt, houdt ln grote trekken t 1 1 tt in, dat het ministerie van Wederopbouw verband met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou d" SÏIe^SanSgewVZo°™S J£d l»er gaan om een hulpprogram op lange termijn, dat gebaseerd zou schepen, het ministerie van Landbouw. kunnen zijn op: 1. Een schenking van Canada en de V. S. 2. Een lening door middel van de Internationale Bank. 3. Een verhoging van de bijdrage van de Verenigde Staten aan NATO. Het laatste zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland tegenover de NATO tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. Eerste avond al 178.000 gulden Maandagavond hebben de gezamenlijke omroepverenigingen de grote actie. „Beur zen open, dijken dicht" voor het Natio nale Rampenfonds ingezet met een pro gramma, dat een belangrijk aantal sug gesties bevatte, maar ook reeds financiële vruchten afwierp, door de spontane reac tie van luisterend Nederland. Het nieuwe telefoonnummer in Hilver sum, dat aan deze actie door P.T.T. ter beschikking is gesteld het eerste Hil- versumse nummer met vyf cijfers: 10101. deed reeds verscheidene telefoontoe- 1 van bedrijven, verenigingen en instellin- I slellen tijdens de uitzending rinkelen. Het gen, zij allen kwamen met ideeën thermometer" de stand van het fonds deze radioactïe worden bekend gemaakt. En Zaterdagsavonds is dan de grote uit zending. Girostortingen mogen zonder frankering worden gedaan. Op de eerste dag van de actie, die voor lopig tot 1 April zal duren, kwam o.m. het personeel van de radio met 16.200 en de aankondiging van 2 pet van het jaar salaris. De onverwachte „telefoontjes regen" van Zaterdagavond bleek 12.000 te hebben opgeleverd. Er vloeiden voorts diverse spontane giften binnen, kleine zakgeldgiftjes van 50 cent, maar ook van 10.000. Nu al uitte ons volk zich in diverse geledingen: kinderen, huisvrou- zieken, personeelsacties, directies werd, dank zjj een slolgift door een ontroerd luisteraar Zondag aan prof. J. B. Kors. 11a de rede van H.M. de Koningin toegezegd, op deze eerste avond 178.222,15. In Zeeland 3450 geheel vernield of zwaar beschadigd Reddingsploegen voor landbouwmachines In de rampgebieden staan volgens op- I gave van het Centraal Bureau voor de Statistiek 143.500 woningen. Lang niet olie gebouwen, welke in het water staan, Overheid en bedrijfsleven hebben de hebben grote schade geleden, terwybbo- handey ineengeslagen en een commissie „noodvoorziening landbouwwerktuigen" vendien vaststaat, dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstel baar is. Betrouwbare gegevens over de schade aan woningen, boerderijen enz. zijn op liet ogenblik nog niet voorhanden. Wel zijn voor Zeeland enkele globale ramin- gen gemaakt, die het mogelijk maken onder het allergrootste voorbehoud de volgende cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het water. Naar zeer ruwe schatting zijn er daar van 1450 verwoest, 3.000 zwaar bescha digd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal verlo ren beschouwd; 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schat ting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens daarover zijn nog niet bekend. opgericht. Deze commissie vraagt ten einde le komen tot onmiddellijke voor lopige droogmaking en conservering van tractoren en landbouwwerktuigen om motormonteurs, hulpmonteurs, service- wagens, lichte kraanwagens en gereed schappen. De lijdelijke hulpkrachten zul len in ploegverband werken. Het. secretariaat van deze commissie is te Den Haag. Stadhouderslaan 126, tel. K 1700 55.22.10. De kosten van deze hulpverlening zullen door de overheid, volgens daartoe vast te stellen richtlij nen, worden vergoed. De noodvoorziening heeft ten doel dui zenden tractoren en landbouwwerktui gen, waarin millioenen zijn geïnvesteerd, tegen verdere schade te vrijwaren. Dit is ook met het oog op de productiviteit der landbouwgronden van groot belang, Francis Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, over- handigt zijn persoonlijke cheque ten bedrage van 10.000 aan mr J. A. G. Baron de Fos van Steen- wijk, ten bate van de Amerikaan se hulpactie ..Holland Flood Relief Inc.". Rechts staat sir Henry A. Hobson, de Britse consul-generaal, cn links Jacques de Thier, dc Bel gische consul-generaal, die ieder een cheque van 5.000 ontvingen. De hulporganisatie tracht een be drag van 2.000.000.000 bijeen te krijgenvoor de hulpverlening can de getroffen gebieden in West- Europa. Pastoor Hofstede van Oude Tonge Heldhaftig reddingswerk was te zwaar De zeereerw. heer J. H. D. Hofstede, pastoor van Oude Tonge, moet tengevolge van zijn zeer heldhaftig optreden tijdens de overstromingsramp enige tijd op ver haal komen. In verband hiermede heeft Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem in zijn plaats als waarnemend pastoor be noemd de weleerw. heer P. II. L. van Ingen, thans kapelaan te Leiden (H. Pe trus), De Elzassers van Oradour Eén doodstraf, voor de overigen dwangarbeid De openbare aanklager in het Oradour proces te Bordeaux hield gisteren zyn re quisitoir tegen de apart te berechten El zassers. die al dan niet gedwongen deel uitmaakten van dc S.S.-divisie Das Reich. Voor sergeant Boos. één der vrijwilligers, eiste hy de doodstraf, voor de andere te recht slaande vrijwilligers en de twaalf gedwongen dienstnemers zware dwangar beid, het daarbij aan de rechters overla tend. de strafmaat te bepalen. Voor dat requisitoir bestond zeer grote belangstelling. De aanklager betoogde, dat verschillende Elzassers weliswaar gedwon gen dienst hadden genomen, sommige later gedeserteerd waren en zich in een enkel geval verdienstelijk hadden gemaakt het Franse verzet, maar daar stond tegen over, dat deze. desertie eerst had plaat: gehad na de geallieerde invasie in Nor- mandië. Bovendien, aldus de aanklager, al waren zij dan gedwongen, Hitier beschik te mogelijk over hun lichaam, maar toch zeker niet over hun wilWaarom waren zij niet eerder gedeserteerd, terwijl zij toch in Fraukrijk waren gestationneerd en ge makkelijk hadden kunnen onderduiken Behalve, dat zij enkele bewoners van Ora dour, die tijdens de verdelgingsactie, van niets weten het dorp wilden binnen gaan, hadden terug gezonden, hadden zij zich tegenover de slachtoffers in niets van hun Duitse bondgenoten onderscheiden. Wat Boos betrof, voor „deze verrader" bestond geen enkele verontschuldiging, geld. Dit eerste programma van een actie, die nog beginnen moet, was veelbelovend. Nederlandse hete-lucht- motor Doorstond de eerste krachtproeven De tot dusver binnen laboratoriummu ren gehouden Nederlandse hete-luchtmo- tor heeft de eerste krachtproeven in het openbaar doorstaan als energiebron voor lichtmachines in de noodgebieden. Deze. eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines, die als draagbare installa ties zjjn uitgevoerd, hebben bü de verlich ting van noodhospitalen en bij het maken van radio-telegrafische verbindingen met de geïsoleerde streken, o.a. te 's Graven deel, Strijen. Nieuwe Sluis, Zicrikzce en andere geteisterde dorpen cn steden, dienst gedaan. Hoewel het productie-bedrijf,, Johan de Witt" te Dordrecht zelf overstroomd kon men niettemin voldoen aan dringende aanvragen van het Rode Kruis om aggregaten voor het opwekken electriciteit ten behoeve van verlichting en radio-communicaties. Zoals men weet, is de hete-luchtmotor door het laboratorium van de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven ontwikkeld. Visjinsky naar New York Andrei Visjinsky, de Russische minister van buitenlandse zaken, vertrekt binnen kort naar New York, waar hij de leiding op zich zal nemen van de Sovjet-delegatie naar de Algemene Vergadering der V. N„ zo wordt te Moskou vernomen. Het tweede deel van de zitting der Algemene Verga dering begint op 24 Februari. ereiste visa werden gisteren door de Amerikaanse ambassade te Moskou aan Visjinsky verstrekt, j Hond van 92-jarige evacué is dood In het noodziekenhuis te Rijs- icijk (Z.II.J ligt op het ogenblik de 92-jarige évacué J. Coenraads uit Stellendam. Naar de behande lende geneesheer aan de dieren bescherming in Den Haag heeft medegedeeld, bevindt deze man zich in een zeer ernstige toestand. De arts geeft slechts een kans voor zijn leven, als de hond van dc oude man wordt gevonden, waar over hij voortdurend ligt te ijlen. De hond heet Pluto, is een vier jaar oude herdershond en zou zijn gesignaleerd ov een marinevaar tuig. Gisteravond is de hond van de Stellendamnier gevonden, dood. Hij lag tussen de cadavers op het schip Broedertrouw"dat langs Goeree Overflakkee koerst. Men wil de grijsaard voorzichtig op 'het. treurige nieuws voorbereiden en hem. bewegen tot het aannemen van een andere hond, waarvoor talloze aanbiedingen zijn binnen gekomen. PRODUCTIVITEITS VERHOGING In de land- en tuinbouw Anderhalve ton uit tegenwaarde- rekening Met de regering van de Verenigde Sta ten is overeenstemming bereikt over de besteding van 150.000 uit de tegenwaar derekening voor het bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktui gen in land- en tuinbouw. Voor de practijkopleiding op het ge bied van landbouwwerktuigen en tracto ren zal een werkplaats en een demonstra tiezaal worden ingericht. Behalve smeden zullen vooral ook jonge boeren en land arbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. De cursussen voor soortgelijke doelein den op het gebied van de tuinbouw zullen worden uitgebreid. voort GERUCHTEN, dat nationalistische troepen van Tsjang Kai Shek te Amoy op het Chinese vasteland, dus in ge bied waar de communisten de macht uit oefenen. zijn geland, maken een diepe in druk. Of zij waar zijn of niet. speelt in dit verband een ondergeschikte rol. Want ook als ze onjuist blijken te zijn, zijn dergelijke landingen, nu de Amerikaanse vloot haar scherm tussen nationalistisch en commu nistisch China heeft weggenomen, elk ogenblik mogelijk. Het zou zelfs verbazing wekken, als Tsjang Kai Shek niet op zekere dag zulk een poging waagde; maar veel meer dan een storingsfront zal hij, zeker in de aanvang, niet kunnen opzetten. Of dit tegen de internationaal-politieke beroering, welke er zeker het gevolg van zal zijn. kan opwegen, wordt door velen betwijfeld. In Moskou heeft men tot dusvere een gereserveerde, afwachtende houding in zake het besluit van Eisenhower om For mosa te ontzijdigen, aangenomen. De enige commentaar, welke ons bereikte, was een beschouwing in de „Prawda" van Zaterdag jl., waarin werd opgemerkt, dat deze maatregel er op gericht is om de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden, terwijl de president toch tijdens zijn verkiezings campagne had beloofd, dat hij zo snel mogelijk een einde aan de oorlog in Korea zou maken en dat hij een vredespolitiek zou volgen. De commentator van de „Prawda", Kori- onof, vervolgt dan: „het is duidelijk, dat de leidende Amerikaanse kringen de Chi nese nationalistische troepen willen ge bruiken om daden van agressie tegen de Chinese republiek te organiseren en da; zonder enig ander motief dan de bloedige oorlog in Korea en het Verre Oosten op een veel uitgestrekter front voort te zetten. Reeds ontwikkelt zich in Engeland een sterke stroming tegen de uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten en zelfs in de labourpartij verzet men zich tegen de Amerikaanse agressieplannen". Men moet erkennen, dat deze commen taar, voor Russische doen, zeer tam is Waarschijnlijk wil het Kremlin de wer kelijke bedoelingen van president Eisen hower, op wie de Russen tot dusverre geen enkele persoonlijke aanval hebben gedaan eerst doorgronden, vóór het dieper op de zaak ingaat. Anderzijds voelt het toch ook wel, dat de zaak tussen nationalistisch en communistisch China enigszins anders ligt dan bij de agressies, welke het zelf in hel verleden op touw "heeft gezet, zodat enige commentaar bij de commentaar van de „Prawda" ter plaatse schijnt. FORMOSA heeft in het verleden steeds deel uitgemaakt van China, al was het dan van tijd tot tijd in handen van de Japanners, die het als springplank naar het Aziatische vastenland gebruikten. Toen na de tweede wereldoorlog de burger oorlog tussen Chinese communisten en nationalisten wederom in volle felheid los brandde. was het getij tegen Tsjang Kai Shek, die zich met het restant van zijn verslagen troepen op Formosa terugtrok, maar onmiddellijk verklaarde, dat hij zich gereed maakte om vanaf Formosa geheel China te heroveren. Anderzijds bleef Mao Tse Toeng dit eiland voor zijn China op eisen en het zijn slechts omstandigheden buiten zijn wil het scherm van de zevende Amerikaanse vloot geweest, welke hem hebben verhinderd zijn voor nemen ten uitvoer te brengen. De burgeroorlog is dan ook niet geëin digd met de vlucht van Tsjang Kai Shek naar Formosa. Beide partijen hebben steeds verkondigd, dat zij hem tot het bittere einde willen voortzetten; de ene partij tot het laatste stukje Chinees grondgebied in communistische landen is gekomen; de andere partij tot heroverd is. wat verloren is gegaan. Deze situatie is geruime tijd verdoezeld, doordat de Ame rikaanse vloot verhinderde, dat de par tijen elkaar konden aanvallen: de com munisten konden niet bij de nationalisten, dezen niet bij hun tegenstanders komen. Nu is theoretisch ten minste de mogelijk heid van gevechtscontact gegeven en er valt niet aan te twijfelen, dat te enigertijd daarvan gebruik zal worden gemaakt. Maar het Amerikaanse besluit geeft, ook weer theoretisch gezien, beide partijen kansen en gelijke kansen. Al hebben we zo enig vermoeden, dat de Amerikanen een eventuele communistische aanval op Formosa wel enige moeilijkheden in de weg zullen leggen. Dit is dan ook het kritieke punt in de nu geschapen toestand in het Verre Oos ten, welke nog onduidelijker wordt, door dat de Verenigde Staten de geheime over eenkomsten van Teheran, Yalta en Pots dam willen verloochenen. Daarbij heeft ook Japan belang, dat de strategisch zo belangrijke Koerillen-eilanden, welke het aan Rusland moest afstaan, weer terug wil krijgen. En Formosa is. zoals we reeds schreven, een sprinplank tussen China en Japan. Uit dit complex kunnen, zij het op langere termijn, allerlei complicaties voortkomen, welke de wereld voor menige crisis zullen stellen. Men heeft dan ook niet de indruk, dat Washington alle consequenties van het jongste besluit tot in de uiterste verte rus tig heeft doordacht. Er is in de verkie zingscampagne veel gezegd, wat uitslui tend ten doel had de gunst der kiezers te winnen; datgene dus wat dezen gaarne wilden. Daarvan moet nu iets worden verwezenlijkt. En dan is het terugtrekken van de zevende Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa een voor de hand liggend object. Dat is een brok van de nieuwe Chïna-politiek. welke door het Amerikaanse volk werd gevraagd. Maar het is er slechts een klein onderdeel van. zeker in het grote kader van de Verre- Oostenpolitiek. En zo lang we deze niet in bredere omvang kennen, is het moeilijk over het onderdeel een gerijpt oordeel te vellen. Geen omzetbelasting op entreegelden De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entreegelden van de v r 2 Maart 1953 gehouden sport wedstrijden en gegeven concerten en the atervoorstellingen, van welke ten minste 50 percent van de bruto-recette aan het Nationaal Rampenfonds is afgedragen. .DANKBE TUIGING De Katholieke Nationale Bond voor EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN* betuigt, mede namens de zusterorganisatie, de Nederlandse Vereniging E.H3.0,, oprechte dank aan allen, die op enigerlei wijze hebben mede gewerkt aan het verlenen van EERSTE HULP in de rampgebieden, waardoor reeds onmiddellijk snelle hulp kon worden geboden en groter onheil werd voorkomen. N f

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1