Goederen gestolen en mensen gered MANNEQUIN KERKNIEUWS UIT DE OMTREK Amsterdamse Effectenbeurs Dinsdag 10 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Eerste blad Ambtenaar kon prikkel niet weerstaan om paar handschoenen te stelen De 19-jarige expeditieknecht A. J. K. uit Den Haag is door de Haagse politie gearresteerd omdat hij zich een aantal goede ren, bestemd voor de slachtof fers van de watersnood, heeft toegeëigend. Deze jongen heeft echter ook naar hij zelf zegt ii de noodgebieden verscheidene mensen gered, dat de politie wel aannemelijk acht. K. had eerst uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costumes, een winterjas en een „battle-dress" meegenomen. La ter bood hij op straat iemand die met een zwaar pak liep te sjou- men aan, dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak ver dween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewa ring aan zijn kostjuffrouw en zijn verloofde." Vervolgens kocht hij Rode-Kruis-emblemen, die hy op de gestolen „battle-dress" bevestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waar hij verscheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit en liet zich zelfs interviewen door een verslagge ver. Toen hij Zaterdag thuis kwam wachtte de politie echter op hem, aangezien het was opge vallen, dat hij tweemaal op een dag met een groot pak was thuis gekomen. ZIELIG De 36-jarige K. B., hoofdcom mies bij een der ministeries in Den Haag, is door de Haagse po litie gearresteerd wegens dief stal van ingezamelde goederen. Hij had in de nacht van Donder dag op Vrijdag in de Houtrust- hallen geholpen bij het sorteren van goederen en daarbij een paar 'wollen handschoenen in zijn zak gestoken. Collega's die dit gezien hadden, hebben het ter kennis gebracht van de politie. B. heeft bekend en is reeds voor de officier van Justitie geleid. Hij zal spoedig worden berecht. AASGIER Voorts is te Dordrecht gear resteerd de 26-jarige bouwvak arbeider L. J. A. van D. uit Den Haag, die met een Rode-Kruis- colonne naar het rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel, had hij zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee FAROEK BLEEF NIET ACHTER Ex-koning Faroek van Egyp te heeft besloten een grote re ceptie ter gelegenheid van zijn 33ste verjaardag op 11 Fe bruari niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag ongeveer 9.000 gul den ter beschikking van de slachtoffers van het water te stellen. Van de brievenbus naar de fondsbus Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari j.l. een reeks werkzaamheden aangewezen als verzekeringsplichtig ingevolge de ziektewet en derhalve ook inge volge het ziekenfondsenbesluit. De personen, die deze werkzaam heden verrichten, kunnen, indien zij zich vóór 1 Maart a.s. als ver plicht-verzekerden bij een alge meen ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari j.l. af aanspraak maken op de geneeskundige ver zorging vanwege de verplichte ziekenfondsverzekering. Zij krij gen de eventueel reeds voor de vrijwillige verzekering betaalde premie alsdan gerestitueerd. Er wordt aan herinnerd, dat dit betreft bepaalde categorieën krantenbezorgers, werknemers in de land- en tuinbouw, melkslij- ters, loonslachters, enzovoort. begeven, waar hij voorzien van een Rode-Kruïstas voor „dokter" speelde, sigaretten en kousen vorderde en dergelijke. De schip per van een schokker, die hem naar Dordrecht terugbracht, ver trouwde hem echter niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen die tot de uitrusting van een zeer goed geoutilleerde redder behoren, zoals een rubberpak, een compleet stel ondergoed en een paar dekens, die hij zich waarschijnlijk heeft willen toe eigenen. Hij is naar Den Haag overgebracht, waar hij zal wor den voorgeleid. Anderhalve ton voor land- en tuinbouw Met de regering van de Ver enigde Staten is overeenstemming bereikt over de besteding van 150.000 uit de tegenwaardereke ning voor het bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in land- en tuinbouw. Voor de practijkopleiding op het gebied van landbouwwerktui gen en tractoren zal een werk plaats en een demonstratiezaal worden ingericht. Behalve sme den zullen vooral ook jonge boe ren en landarbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. De cursussen voor soortgelijke doeleinden op het gebied van de tuinbouw zullen worden uitge breid. Reeds 2 millioen van de Antillen Het bedrag van ruim een mil lioen, dat de Nederlandse Antil len tot nu toe in totaal bijeen gebracht hebben voor de slacht offers in Nederland, is, naar wij nader vernemen, uitgedrukt in Antilliaanse munt. De opbrengst aldaar heeft dus de twee millioen gulden Nederlandse courant overschreden. De overstromingen op Sumatra Minister-president Drees en minister Luns hebben telegra fisch hun deelneming betuigd naar aanleiding van de overstro mingen op Sumatra. A.V.R.O. schrijft prijsvragen uit Het bestuur van de A.V.R.O. heeft ter gelegenheid van de viering van het 30-jarig bestaan in Juli a.s. drie prijsvragen uit geschreven, n.l. voor ernstige muziek, hoorspelen en lichte muziek. Voor de eerste twee categorieën zijn de prijzen tel kens 750, 500 en 250, voor cfe laatste ƒ400, ƒ200 en ƒ100, buiten de normale rechten en honoraria. De inzending sluit op 1 Mei a.s. Buiten deze prijsvragen om heeft het A.V.R.O.-bestuur aan vijf Nederlandse componisten opdracht gegeven voor resp. twee werken voor symphonie- orkest, een voor fanfare-orkest, een voor blaaskwintet en een voor twee piano's. Rebusactie erefonds oud-verpleegsters Naar wij vernemen loopt de rebusactie voor het erefonds voor oud-verpleegsters, waar voor prinses Beatrix en haar klassegenoten medewerking heb ben verleend, ten einde. De trekking voor de aan deze rebus actie verbonden loterij zal op 13 Februari a.s. geschieden. Inzen dingen, die na 11 Februari bin nenkomen, zullen niet meer gel dig kunnen zijn. Italiaans bloempje voor Nederland Het Italiaanse dagblad „La Stampa" in Turijn, dat onder zijn lezers een inzameling voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland had georganiseerd, heeft 200.000 aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De inzameling was gehouden onder het motto: „Un fiore Italiano per 1'Olanda" (een Italiaanse bloem voor Nederland) met „Fiore" als woordspeling, want het Italiaanse verkleinwoord daarvan betekent zowel bloempje als gulden. Kinderspaaractie in Eindhoven In Eindhoven is een kinder spaaractie op touw gezet ten bate van het Rampenfonds. De bedoe ling is, dat alle kinderen een klein bedrag geven, hetzij individueel, hetzij via school of groep. Hoewel het nog slechts een plaatselijke actie is, hoopt men dat deze zal uitgroeien tot een landelijke actie. Men wijst er op, dat de millioenen kinderen die ons land telt teza men ongetwijfeld een bedrag kun nen opbrengen dat van belang is. De voorzitter en de secretaris van de Nationale Spaarraad hebben toegezegd het Eindhovense initia tief te zullen bespreken op de eerstvolgende vergadering die een dezer dagen zal worden gehouden. SPIJKENISSE BRACHT F 14.— PEK GEZIN BIJEEN! De noodgemeente Spijkenisse op Vnorne-Putten heeft Maandag de moed gevonden te collecteren voor het Nationale Rampenfonds. Er is totaal 9308 bijeengebracht, hetgeen neerkomt op 14,per gezin. B. en W. van Den Haag heb ben de gemeenteraad voorge steld aan de Nederlandse ver eniging ten behoeve van zeelie den van elke nationaliteit toe te kennen een gift van 20.000 als bijdrage in haar fonds „Nieuw schip" ter vervanging van het tegenwoordige hospitaal-kerk schip „De Hoop". LAATSTE BERICHTEN DERTIG DODEN Bil VLIEGRAMP Een transportvliegtuig van de Egyptische luchtmacht is bij Cairo neergestort. Dertig militairen kwamen om het leven. Het toe stel is in een zandstorm terecht gekomen. Vijf inzittenden overleefden de ramp. Twee hunner zijn echter ernstig gewond. Kosteloos storten voor Rampenfonds De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat met ingang van heden, 10 Fe bruari, op girostortingen op postrekening no. 9575 ten be hoeve van het Nationaal Ram penfonds geen stortingsrechten behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op giroreke ning no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open, dij ken dicht". Dit bericht geldt te vens ter inlichting van de direc teuren der postkantoren, die nog nader bericht ontvangen. Tragisch Hedenmorgen is te Kwintsheul de tienjarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bij de heer K. te Kwintsheul, in een sloot gevallen en verdronken. Drie ton van verbond van werkgevers Heden is door het noodfonds Verbond van Nederlandsche Werkgevers een bedrag van 300.000 overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Nederlandse industrie langs andere wegen ter leniging van de nood in geld of natura ter beschikking heeft gesteld en stelt. NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen H. G. Abma te Rotterdam-Delfsliaven; te Wesepe F. M. van Waard te Kuanre; te Rouveen (toez.) W. Vroegindewey te Bleiswijk; te Zandvoort J. de Groot te Apeldoorn; te Wageningen (toez.) N. den Oudsten te Alkmaar. Benoemd tot hulppred. te Utrecht van Veen, a.s. em. pred. te Vrooms- hoop, Aangenomen naar Oosterhaule (toez.) H. Nijeboer, vicaris te Holten; naar Vroomshoop (toez.) H. Roest te Beu- ningen; naar Ermelo (derde pred.- plaats) W. de Bruyn te IJsselmuiden, die bedankte voor Hilversum. Bedankt voor Kampen H. Stolk te Scheveningen. Benoemd tot vicaris te Den Ham W. van Hennekeler te Nijkerk; tot vicaris te Amsterdam (wijkgemeente Oude Kerk) J. van der Heiden, theol. candidaat. BEROEPBAARSTELLING De heer G. Cazemier, theologisch candidaat, Burg. Knappertlaan 140 te Schiedam, stelt zich beroepbaar. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Viertal te Leeuwarden E. Daalder te Dantumawoude. A. J. van der Sluis te Alkmaar, Th. van Veen te Texel en H. Wethmar te Zaandam. Berocpbaarstelling. Ds J. H. Rawie, legerpredikant, woonachtig te Zeist, stelt zich beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Giessen-Rijswijk Z. C. Versluys, cand. te Geldermalsen; te Winschoten (tweede pred.plaats) M. J. Mulder te Sprang; te Makkum B. P. Suurmond te Oppenhuizen; te Murmer. woude en te Harkstede-Zuidbroek W.van der Zwaan, cand. te Middelburg; te Ens (N.O.P.) H. T. van Bochove te Een (Dr.) Aangenomen naar Wieringerwerf H. van Benthem te Holwerd; te Middel- harnis G. C. Muntingh te Bergentheim; naar Andijk (vac. H. R. Groenevelt) D. Zwart te Halfweg. Bedankt voor Appingedam (vac. E. J. Oomkest) H. T. van Bochove te Een (Dr.); voor Monster E. I. F. Nawijn. miss. predikant voor de Jodenzending te 's-Gravenhage-Oost. GEREF. KERKEN onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zuidbroek Z. G. van Oene, cand. te Kampen. Aangenomen naar Musselkanaal M. van Dooren. cand. te Kampen. De classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. J. van der Kwast, cand. te Amsterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam (tweede pred.plaats) I. J. Vasseur te Kampen (nadere beslissing). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Scheveningen W. de Wit te Moerkapelle en G. Zwerus te Middelharnis. Beroepen te Vlaardingen H.Ligtenberg te Rotterdam-West'; te Meliskerke J. W. Kersten te Genemuiden; te Bent huizen K. de Gier te Lisse; te Rhenen F. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Borssele M. Heerschap te Wageningen; voor Berkenwoude G. Zwerus te Middelharnis. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Amsterdam-Noord en te Wlldervank A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam; te Ouderkerk a. d. Amstël K. G. van Smeden te Utrecht. Bedankt voor Rozenburg W. Drayer te Drachten. EXAMENS Aan de Vrije Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen theologie ds G. P. Hartvelt. te Bode graven en de heer C. Klapwijk te 's-Gravenhage. TOESTAND VAN PROTESTANTSE GEMEENTEN IN WEST-N.-BRABANT Begin verleden week heeft ds H, J. F. Wesseldijk te Eindhoven, de voormalige praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, tezamen met de praeses van de provinciale kerkvergadering van Noord-Brabant een aantal gemeenten in de getroffen gebieden in die provincie bezocht. Het percentage protestanten in geheel Noord-Brabant bedraagt nog geen 10 maar in het getroffen gebied is bijna 40 der bevolking protestant; van deze protestanten behoort -/, deel tot de Ned. Herv. Kerk en bijna deel tot de Geref. Kerken. Voor zover bekend is er in Noord-Brabant be trekkelijk weinig schade aan kerken en pastorieën aangericht: In Moerdijk echter staat het water nog manshoog ln kerk en de pastorie; de predikant van deze plaats heeft voor de tweede maal al zijn bezit verloren. Te Ossen- drecht zijn in een pas gereed ge komen kazerne duizend geèvacueerden ondergebracht, onder wie de inwoners van Moerdijk en Rilland; te Ossen- drecht is 'n noodgemeente gesticht, met drie predikanten, twee Hervormde en één Gereformeerde. Alle aanwezige kerkeraadsleden zijn in een nood- kerkeraad samengebracht. Overal zijn de predikanten gebleven zolang nog een deel der bevolking aan wezig was; die van de ontvangende gemeenten treffen alle maatregelen om de pastorale zorg en hulpverlening zo goed mogelijk te doen verlopen. DE EVACUATIE UIT DE NOODGEBIEDEN Op dit ogenblik vallen er met betrekking tot de evacuatie uit de noodgebieden en de terugkeer van geëvacueerden nog geen belang rijke verschuivingen te melden. Er zijn 65.798 personen uit de noodgebieden geëvacueerd. Terugkeer is er nog slechts op bescheiden schaal. Zij betreft voornamelijk de evacué's uit Noord-Brabant. Zo zijn er met name in Zevenbergen en in Kruis land evacué's teruggekeerd. Meer zullen hier waarschijnlijk volgen. Met betrekking tot de Zeeuwse provincies en de Zuidhollandse gebieden, zal -men eerst de verdere dichting van de dijken, waarvan er een aantal voorlopig is hersteld en de springvloed op 16 Februari moeten afwachten, alvorens men hier een geleidelijke terugkeer van een aantal evacué's kan ver wachten. Vooral voor Schouwen- Duiveland en Goeree en Overflak- kee zal die terugkeer veel langer op zich moeten laten wachten. OVEREENKOMST VAN A.K.U. MET DUPONT Naar de directie van de Alge mene Kunstzijde Unie N.V. ons mededeelt heeft de met haar nauw geliëerde American Enka Co. thans besloten zich ook te gaan begeven op het gebied van de fabricage van vol-syntheti- sche vezels. Zij heeft daartoe een licentie overeenkomst met Dupont afge sloten. Er zal onverwijld worden begonnen met de bouw van een fabriek naast, de bestaande rayon-fabriek in de gemeente Enka (North-Carolina) die voor lopig alleen vezel zal produce ren, maar waarbij mogelijkhe den zullen worden geschapen om later ook garen te produceren. Men verwacht, dat deze nieuwe fabriek begin 1954 in bedrijf zal komen met een voorlopige pro ductie van 2.000.000 lbs per jaar. De bedoeling is om hetzelfde product te maliën als de enkalon die de A.K.U. in Emmen produ ceert. De A.K.U. zal haar ken nis daarvoor volledig ter be schikking van de American En ka stellen. Herstel stormschade Katwijk aan Zee Met grote spoed is door de dienst van gemeentewerken het herstel van de zwaar gehavende boulevard te Katwijk aangepakt. Verwacht wordt dat men reeds begin April geheel gereed zal zijn. FRANSE MINISTER AFGETREDEN De Franse minister van Ge zondheid, André Boutémy, tegen wie in de nationale vergadering de laatste tijd critiek is uitge bracht omdat hij ambtenaar ge weest is van de regering van Vichy, is Maandagavond afge treden. Premier Mayer, heeft het ont slag van Boutémy, die tevens on afhankelijk senator is, aanvaard. De toekomst van Soedan In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen is medege deeld dat een compromis tussen Groot-Brittannië en Egypte in zake de toekomst van Soedan in zicht is. Men verwacht dat de bespre kingen te Cairo tussen beide landen vandaag of morgen zul- I len worden hervat. Berechting van Sultan Hamid Sultan Hamid II zal op 25 Fe bruari voor het hooggerechtshof terecht staan. De zitting zal open baar zijn. Op 17 Fezruari zal de procu reur-generaal een dienstreis ma ken om een aantal kwesties ver band houdende met de 17 Octo- ber-affaire te bestuderen. Hij zal o.a. een bezoek brengen aan Ma kassar, Soerabaja en Palembang. deer Fanny -Hursl Hè. ze lieten Martin helemaal niet aan 't woord komen. Enkel maar ,ja's" en „nee's". Arme Martin, in zijn benardheid zat hij maar te woelen in de getuigen bank en gesticuleerde enkel om een berisping op te lopen of tot stilte te worden aangemaand of verder belemmerd te worden. „Bezwaar!" „Bezwaar gehandhaafd." „Bezwaar!" „Bezwaar gehandhaafd." Trek het je niet aan, jongen. Alsof 't er allemaal iets toe deed. Alleen, er waren zoveel, zoveel dingen, die Martin hun had kun nen vertellen. Martin, sss-t, niet doen! Je moet de rechtbank niet beledigen, Martin! „Maar Edelachtbare, kunt U me niet de gelegenheid verschaf fen uit te leggen, dat indien niet zekere bijkomstige omstandighe den te dezer zake in beschouwing worden genomen, hier, mede door mijn eigen schrijven en optreden een verderfelijk voorbeeld zal worden gegeven, hoe men een vrouw erin kan laten lopen." „Tot de orde!'' „Maar Edelachtbare, de alge mene doordraverij kan te ver gaan. Het is begrijpelijk dat op die manier de jury het niet zou aandurven deze vrouw niet te veroordelen." „U wilt dus de rechtbank tot de orde roepen! Uw opmerkingen zijn buiten de orde, mijnheer!" „Maar Edelachtbare. „Wie volgt, mevrouw Emanie Snuggs." Wel, daar had je juffrouw Snuggs. Arme lieve Martin. Hoe griezelig, wasbleek zag hij eruit, toen hij uit de getuigenbank stap te om plaats te maken voor juf frouw Snuggs. Waarachtig, juffrouw Snuggs, van top tot teen in het zwart. Ze zag eruit als een gebalsemd lijk, dat plotseling verrezen is om van de partij te zijn. Mevrouw Emanie Snuggs. Hoe kwam je ertoe, om haar Emanie te noemen! En wie had haar opgetuigd als voor een begrafenis? Zeker haar schoon dochter, die één hoog achter lichte huishoudelijke bezigheden ver richtte. Ja, die lichtbruine schoe nen met zwarte lakstrepen er over heen als van een zebra, wa ren van de schoondochter. Als de crème erin moest drogen, stonden ze altijd op de vensterbank. Ze droegen dus altijd dezelfde maat, juffrouw Snuggs en haar schoon dochter. Hè, waar had juffrouw Snuggs het over? Och ja, natuur lijk over haar, Orchis. Wat ging ze nu beweren? En waarom zag Martin weer zo verschrikkelijk bleek, zo weggetrokken als een vitragegordijn op een spanraam? Lieve Martin, hij had immers zijn best gedaan om ie getuigen. En kel Deneen en de officier, vochten zo. En al dat „bezwaar" „bezwaar gehandhaafd", „bezwaar verwor pen". Woorden. Enkel „nee" of enkel „ja". Waartoe dat alles, waartoe? En daar had je juffrouw Snuggs. Die ^eten ze wel uitpra ten! „Nou meneer, niet dat ik nou zo happig erop ben om te prate, maar ik zeg zo, als ze je toch wat vragen minsemetijd, was me dat een poppekast! As je dan as vrouw op je fesoen gesteld bin op je kamers „Hoe laat was het toen U voor 't eerst luid spreken en ongere geldheden constateerde in de ka mer van beklaagde?" „Gunst meneer, dat is niet zo één, twee, drie te zeggen, als je bedenkt wat 'n nachtbrakerij het daar was op dat feessie van 2 April. Ik was zo juist bezig een bakkie thee voor me te zetten in de zitkamer. ik mag graag nog een vers bakkie, vóór ik naar bed ga en opeens daar een spektakel boven mijn hoofd, een spektakel meneer, ik dacht dat mijn hoofd zou barste, 't was alsof alle duivels uit de hel wa re losgelaten, nou ik natuur lijk „Kon U de stem van beklaag de eruit erkennen?" „Nou en of ik, meneer." „Waren er ook huurders of buren verstoord over de gelui den op de kamer van beklaagde in de nacht van het bewuste feest?" „Dat zou ik geloven. De hele volgende dag stroomden er klachten en er was een hele oploop voor de deur, op 't trot toir." „En wat gebeurde er toen?" „Als vrouw van fesoen, die een fesoendelijk huis „Ter zake, mevrouw. Wat ge beurde er toen?" „Ik naar boven hè, toen 't een oorverdovend lawaai geworden was, en maar kloppen tege de deur." „Heeft de beklaagde openge daan?" „Nee meneer, het was zo'n oor verdovend geschreeuw, dat nie mand opendeed." „En wat deed U toen?" „Ik doe de deur open en stap naar binnen." „En wat zag U?" „Och gus meneer, zo'n poppe kast. Ik ben heus te fesoendelijk om „Zag U de beklaagde?" „De wie?" „Juffrouw Sargossa." „Ja, dat deed ik." „En wat voerde ze uit?" „Ze zat bij mijnheer Terry, God zij zijn ziel genadig, op schoot en „En wat? En wat? Vertelt U rustig verder, moedertje." „Hij schommelde d'r, alsof ze een klein kind was en „Toe maar, U hoeft niet bang te zijn, 't gaat goed zo." „Ze klapte in haar handen en speelde handje klap tegen zijn borst." „Zó, dat is voldoende. Wie volgt!" „Och, och, och, mevrouw Snuggs!" Orchis schreeuwde het uit. Vóór ze het wist. had ze het uitge schreeuwd. Klop, klop, klop. De hamer. „Orde!" (Wordt vervolgd) Scheepsberichten 10 FEBRUARI: CELEBES, IndonesiëNew York, 9/2 n.m. te Djibouti. BENGKALIS, A'damIndonesië verw. pass. 8/2 Kaap Finisterre/Marseille.' BLITAR, 9/2 van Sydney te R'dam. Rotterdam. BLOEMFONTEIN. A'dam—O.-Afrika. 9/2 te Port Elizabeth. BOSCHFONTETN. A'dam—O.-Afrika, 8/2 te Port Sudan, FAIRSEA. Sydney—A'dam. 9/2, 960 m. Z. ten W. Ouessant. GAROET, IndonesiëR'dam. 9/2 van Belawan/Colombo. GROOTE BER, New YorkR'dam. 9/2, 170 m. Z. Sable-eil, INDRAPOERA. R'dam-Tandjong Priok 9/2. 250 m. O.Z.O. Socotra/Belawan. JAGERSFONTEIN. O.-AfrikaA'dam. pass. 9/2 Dakar/Teneriffe. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT. A'dam—Tandjong Priok, 8/2 in Suez, kanaal. LANGKOEAS, 10/2 van Antwerpen te Rotterdam. LAERTES. 9/2 v. Soerabaja/Makassar. MAASDAM. New YorkSt. Thomas. 9/2. 260 m. Z.W. Bermudas. MADOERA. IndonesiëA'dam, pass. 9/2 Kaap Finisterre. MODJOKERTO, 11/2. 2.00 uur van Indonesië aan de Hoek van Holland verwacht. NIEUW AMSTERDAM. 9/2 v. Havanna te New York. NOORDAM, R'dam—New York, 9/2, 290 m. W. Landsena. ORANJE, Tandjong PriokA'dam 9/2 van Colombo/Suez. RIJNDAM, 7/2 v_ New York te R'dam. SIBAJAK, R'damWellington, 8/2, 570 m. N.O- ten O. North-eiland. SINGKEP, IndonesiëA'dam. 8/2 te Ryeka. SLAMAT. R'damIndonesië, pass, nacht 7-8/2 Gibraltar/Port Said, TABINTA, IndonesiëA'dam, 7/2 v.m. Mjnikoy gepass./Aden. TARAKAN. A'damIndonesië. 7/2 van Genua/Port Said. TAWALI, 9/2 v. Soerabaja/Semarang. TERN ATE. R'damIndonesië pass, 8/2 Gibraltar/Bone. TOMORI, Indonesië—R'dam, 9/2 n.m. te Aden. VEENDAM, R'damNew York. 9/2, 230 m. O. Halifax, WESTERDAM, New YorkR'dam, 9/2, 165 m. Z. Sable-eil. ZUIDERKRUIS, KaapstadA'dam. 9/2, 170 m. W.Z.W. Kaap St. Vincent. STADSNIEUWS Een week voor opruiing Een. 29-jarige .koopman zou op 12 December op de Abtswoudse- weg te Delft zijn broer hebben opgeruid tegen een politie-agent door te zeggen „Geef hem een klap voor zijn kop". De volgende dag had hij in een cel te Delft een tafel vernield, toen hij had vernomen dat hij voorlopig in arrest bleef. Dit laatste gaf hij toe tegen over de Haagse Politierechter. Hij was dé kluts kwijt geweest. Het eerste ontkende hij. Op J2 December had hij bij zijn broer op de fiets gezeten, toen deze dicht bij het woonwagenkamp aangehouden was omdat nij zonder licht reed. De broer had geweigerd zijn naam op te ge ven, maar hij zou niets hebben gezegd. „Misschien is het wal verbeelding van die agent", op perde hij. De agent beweerde echter als getuige met stelligheid dat hij de woorden duidelijk had ge hoord. Een broer van verdachte had niets gehoord en ook de niet verschenen getuige had er nie's van vernomen. De officier van Jusitie vond dit negatieve verklaringen en en concludeerde dat het ambts- edig proces-verbaal van de ver balisant voldoende bewijskracht had. Hij requireerde een week gevangenisstraf. „Ik ga in ho ger beroep" zei verdachte. Con form de eis werd hy veroor deeld. VAN MARKTDIEFSTAL VRIJGESPROKEN Een dame uit Wateringen stond voor de Haagse politierechter terecht omdat zij op 31 Juli een paar sokken zou hebben gesto len op de Delftse markt. Zij ont kende dat dit haar bedoeling was geweest. Ze had de sokken opgenomen om ze eens goed te bekijken en was in gedachten, met de sokken nog in haar hand, verder gelo pen. De koopman was haar on middellijk achterna gegaan en had haar bij de arm gepakt. De sokken had ze toen nog in de hand. „Ik schrok er zelf van en was er helemaal van overstuur", zei de verd. De officier van justitie merkte op dat verd. indertijd zelf heeft bekend. Hij eiste 30, boete of 15 dagen hechtenis. De politierechter vond de diefstal echter niet bewezen en sprak verd. vrij. Aanrijding Toen mej. S. alhier de overweg bij de Binnenwatersloot wilde oversteken passeerde juist een tram. Zij wilde deze voorbijrijden en werd daarbij bijna gegrepen door een vrachtauto die achter de tram vandaan kwam. Zij viel en is met enige ontvellingen naar het St. Hippolytusziekenhuis ge bracht. Na verbonden te zijn kon zij naar haar woning gaan. De gladheid Tengevolge van de gladheid van de weg is mej. K., evacué ondergebracht te De Lier giste ren alhier gevallen. Zij is met een hersenschuuding in het gemeen teziekenhuis opgenomen. Fietsen gestolen Ten nadele van de heer G. werd op het Agathaplein en van mej. S. aan de Kon. Emmalaan een fiets gestolen. Eveneens op de Coenderstraat ten nadele van P. Sowjet-basis op Rügen Volgens Hanson W. Bald win, militair correspondent van de „New York Times", bouwt de Sowjet-Unie op het Duitse eiland Rügen. (Oost zee) een basis voor kleine marineschepen en vliegtui gen met het doel om de Oost zee tot een Sow,-jet-binnen zee" te maken. Een Duits vliegveld wordt volgens de correspondent verbeterd en ien nieuw worden aangelegd. Met de constructie van de ba- ses-Rügen zou de Sowjet-Unie ook een „neutralisering" van de Scandinavische eilanden beogen, alsmede een versterking van de gehele positie in de noordelijke wateren. MAASLAND Voor de getroffenen van de watersnood Meldden we de vorige week dat door het comité Vrouwelijke hulpverlening alhier een bedrag van 7600 was ingezameld voor de getroffenen van de watersnood, met nagiften is dit bedrag thans gestegen tot 8041, terwijl nog steeds giften binnen komen. De collecten Zondag in de kerken hebben getuigd van de offerzin der Maaslanders. Gecollecteerd werd in de Nea. Herv. kerk 1949,15; Geref. kerk 2158,10 en de r.k. Kerk 1441,52; totaal dus 5548,77. Hierbij laten de Maaslanders het echter nog niet. De veehou ders hebben vergaderd en men heeft besloten een actie op touw te zetten voor het inzamelen van vee. Zoals gemeld werd reeds één koe geschonken. Ook de tuinders zullen een actie beginnen voor onze landgenoten. Ook verschil lende organisaties hier ter plaatse hebben plannen in voorbereiding welke kunnen leiden tot verster king van het rampenfonds. Thans zijn in Maasland 45 evacué's op genomen. Vergaderingen gaan niet door De voor deze week vastgestelde vergaderingen enz. zijn afgelast. De Ned. Herv. meisjesvereniging heeft de viering van haar 60- jarig bestaan eveneens uitgesteld. Gemeente vergadering A.s. Donderdagavond zal een lidmatenvergadering der Geref. lidmaten worden gehouden. In deze bijeenkomst zullen verschil lende verslagen worden uitge bracht, tevens zal gesproken wor den over het gebruik der nieuwe Bijbelvertaling en over het actief vrouwenkiesrecht. Voor het interieur De collecte in de Ned. Herv. kerk voor het interieurfonds bracht ruim 100 op. NOOTDORP De zending roept U Woensdag 11 Februari 's avonds half acht worden belang stellenden verwacht im gebouw „Nové", voor het bijwonen van een buitengewoon interessante en leerzame zendingsavond. Op deze avond wordt gesproken door de heer Zuijdam, districts secretaris van de Hervormde Raad voor de Zending. Genoem de heer zal over het zendings werk in het algemeen, doch over de werkzaamheden en het leven op Nieuw Guinea in het bijzon der spreken. Dit alles wordt toegelicht door diverse films. In de pauze is er gelegenheid om albums, boekjes e.d. te kopen. De toegang voor deze avond is gratis, maar boven de 14 jaar. Mooie geste De Nootdorpse brandweer mannen geven ieder jaar een feestavond. Dit jaar wordt er geen feestavond gegeven. Het bijeengespaarde geld stellen zij beschikbaar aan het Nationaal Rampenfonds. Inenting tegen pokken A.s. Woensdag tussen 2 en 3 uur bestaat er wederom gelegen heid in het verenigings-gebouw aan de Veen weg tot. het laten inenten tegen pokken voor de kinderen. Voor de kom van liet dorp is hiertoe gelegenheid Don derdagmiddag tussen 3 en 4 uur in de polikliniek van het ge meentehuis. Jaarvergadering middenstand Woendagavond om acht uur houdt de r.k. middenstandsver eniging haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw aan de Veen weg. PIJNACKER Hoe er werd gespaard Gedurende de maand Januari werd bij de Rijkspostspaarbank totaal ingelegd 12.410.en terugbetaald ƒ,7.746. Burgerlijke Stand Geboren: 3 Febr.: Godefridu's Johannes, z. van W. J. M. Jon- genelen en F. P. Dekkers, Juli- analaan 27; 4 Febr.: Martinus Gijsbertus Maria, z. van A. ri. van der Helm en M. A. Waaijer, Oude Leedeweg 16; Dina Susan na, d. van C. van der Salm en S. Brussé, W. de Zwijgerlaan 61; Elisabeth, d. van C. C. Noten boom en E. Lindenburg, Van Brachtstraat 42, Jacoba Adriana Maria, d. van W. M. C. v. Leeu wen en M. H. C. Haket, Oude Leedeweg 8, Ondertrouwd: 5 Febr.: H. G. van Houten, 23 j„ te Rotterdam, Nw. Kerkstraat 57b en L. Bijs- terveld, 22 j., Van Brachtstr. 25; J. D. Admiraal, 27 j. Delftse- straatweg 180 en C. C. Lammers 30 j.. Delftsestraatweg 167. Getrouwd: 5 Febr.: N. J. No tenboom, 26 j„ Oude Leedeweg 73 en A. M. Ravenek, 21 j. Klap- wijkseweg 29; 6 Febr.: J. G. M. van Winden, 38 j„ en C. M. van der Burg, 31 j„ Hesselt van Din- terlaan 73. Overleden: 4 Febr.: G. J. Vol lering, 62 j. wedn. van M. G. Ham, Delftsestraatweg 27. SCHIPLUIDEN Jaarvergadering D.E.S. De werkliedenvereniging „Door eendracht sterk" hield Maandag avond in café „Sport" haar jaar vergadering. In zijn openings woord wijdde de voorzitter de heer A. van Santen enige woor den aan de ramp die ons volk heeft getroffen. De notulen en de jaarversla gen werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren H. A. Haring, M. J. Haring en J. P. Wester man herkozen, In de raad van toezicht werd benoemd de heer J. J. Rutsbroek en als plaatsver vanger de heer P. J. Haring. De contributie voor kas en sanato riumfonds werden gehandhaafd op die van vorig jaar. Besloten werd de uitkering bij ziekte van de verzekerden in de B.-klasse zonder contributieverhoging met 10 %te verhogen. Tot vaste bode werd aangesteld de heer J. van Leeuwen, die thans als tijdelijk is aangesteld. Bij de rondvraag stelde de voorzitter voor het batig saldo ten bedrage van 371,12 ter be schikking te stellen van het Na tionaal Rampenfonds. BEURSOVERZICHT In H.V.A. is het vanmiddag af en toe ouderwets toegegaan. Re cente berichten, waarin melding van een eerste oogst eind 1953 op de nieuwe plantage in Ethio pië plaatsen dit fonds midden in de belangstelling. Na maanden lang onder pari geweest te zijn werd nu gemakkelijk de 100 ge passeerd. Na opening bleef de vraag aanhouden, zodat de koers ruim acht punten steeg tot 104%. Lichte winstnemingen op het eind deden een lichte reactie ontstaan tot 103. Tweede feature was A.K.U. De plannen voor een nieuwe Enkalonfabriek in Amerika, waartoe een licen tie-overeenkomst met Dupont is gesloten zijn ter beurze gunstig ontvangen. Al was de stijging hier niet zo markant, niettemin was ook dit fonds vast op 171 (169%). De overige internatio nale soorten eveneens .goed op peil. Cultures zijn vanmiddag .ge stimuleerd door de willige stem ming voor H.V.A. en vrijwel alle rubrieken trokken een kleinigheid aan. Het tegenover gestelde was het geval met de Indonesische tram- en gemeen te obligaties. In navolging van Djakarta kwam hier lagere no teringen tot stand. De scheep vaartsector was evenals de in courante industriemarkt kalm, maar vrij vast. Aandelen wal visvaart reageerden nog niet op de veel gunstiger vangresulta- ten. Per 18 Januari bleef de pro ductie ca 1000 ton achter bij ver leden jaar, doch per 25 Januari was dit verschil bijna geheel ingelopen. Preferente aniem werden geadviseerd op 149 tegen gisteren 145 in verband met de binnenkort verwachte betaal baarstelling van 60 pet achter stallig dividend. Guldehsbeleg- gingen stil en vrijwel onveran derd. Prolongatie 3 pet. 9/2 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen Nederland 1947 (3'/i) 3 95'/» Dollarlening 1947 3 94'i Investeringscertificaten 3 95H ^fed. 1962-'64 z. belasting. faciliteit 3 96 Ned. Inöïë 1937 A3.... 94H ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstell. Nat Handelsbank. Aand. 114V. Ned Handelmij C. v. A. 159'/» Industriële Ondern. Alg.KunstzijdeUmeAand 169»/. Calvé-Delft C. v. A 121 Van Gelder Zonen Aand 158= s Kon.Ned.Hoogovens CvA 158'/» Ned. Kabelfabriek Aand 214 Philips Gem. Bez v Aand 161''» Unilever C. v. A 185'/: WiltonJFeijenoord Aand 169 Mijnbouwondernemlngen Billiton 2e rubriek Aand. 175 Petroleumondern. Kon. Petr. Mi) Aand 313'/» Moeara Enim PM.Aand 4991:» Rubberondernemingen AmsterdamRubber Aand. 87'/» Bandar Rubber Mij. Aand, 92'/» Sum. Rubber Cult50 b Scheepvaartmij. Holl.-Amerika Lijn Aand 140 K.N.S.M. Nat.Bez.vAand 139 Kon. Paketvaart Aand 120 Ned.Scheepv. Unie Aand. 129'/» Suikerondernemingen Handelsver. A'dam Aand. 96 N .-Ind. SuikerUnie Aand85 Ver.Vorst.Cult.Mij Aand Tabaksondernemingen Deli MijC. v. A, 81»/. Senembah Mij. Aand. 75 K9/"S Diversen Muller Co. Nat.Bez.v.A. 171','» NIET-ACT.OBLIGATIES Staatsleningen Denemarken 1938 ..4% 100 Prov- en Gem. Leningen A'dam 1948 (3'/,) 3% 97'/» Delft 1952 4 Groningen 19521-II 4'/» N.-Holl. IeLeningl938 37 Z.-Holl, 3e Lening '37 3 Bank- en CredietlnstelL Hypotheekb. (pandbr.) Frles-Gron, serie DE-VE 396'/. Rotterd. Hyp.bank Gec. (3'/«) 3'/« Westl. Hyp.b. serie NO 3'/» 96 Eerste Ned. Sch.verb. (3'/») 3% 87'/, Industriële Obligaties Alg. Kunstzijde Unie 3 Philips'dollarlening'51 4 102' 'i Kon. Petr. 1950 conv. 3'/» 112 N.-Ind. Sp- le lening'37 3'/i 39 Premieleningen A'dam Olympialentng 1 100,— 3 125 A'dam premlelening 1951 (I 100,—) 2'/. 110 's-Gravenhage premie lening 1952 I 2'/, 109'/. Idem 1952 II 2'/» 107'/» R'dam PremieL 1952 I 2'/» 105'/. idem 1952 H 2'/. 110 Utrecht premiel. 1952 U 100.—) 2'/. 103»/. NIET-ACT. AANDELEN Bank. en Credietinstell. A'damsche Bank Aand. 171»/. Holl. Bank Unie C. v. A. 191';. R'damsche Bank Aand. 162 Dep.fr.bew. en hypoth.- banken i. h. bnltenland Rotterd. Belegg. Con._ sortium Aand. 207 Emballagefabriek en en Houth. Aand. 115 Hollandsche Beton Aand. 170 Holl. Kunstz. Ind. Aand. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Aand. jgg; Letterg. A'dam Aand. 203' Lijm. en Gelatinefabriek C. v. A. Ned-Am. Autob. Vredestein Aand. 136»', Schokbeton Aand oa>'. Unilever 6 Cum. pref. Aand. A 129'/- Ver. Blikfabrieken Aana. 147 b VTissïngen Co's Katoenfabr. Aand. 144»/, Wyers' Ind.. Handels. onderneming Aand. 147 Elec.- en Gasmaatschapp. Overzeese Gas Mij Nat bez. v Aand. 88'.'- Handelsondememingen Borneo Sumatra Handelmij. Aand. 108'/» Houthandel Pont Aand. 115 Intematio Aand. 147 Diversen Ned. Mij. Walvischvaart Aand. 74 Amer. Spoorwegen Baltimore Ohio C.v.A. PennsylvaniaC.v.A. 22', Canadian Pacific C.v.A. 32'.» Amerikaanse fondsen AnacondaC.V.A. 42'.'» Bethlehem Steel C.v.A 53'.» Hudson Motor C.V.A. 16s/s Nash Kelvinator C.v.A. 23'/» Republic steel C.v.A. 45'/» Standard Brands C.V.A. 27'/» Shell Union C.vA. 68»,'» Tide WaterC.v.A. 22»/» 144>/« 148»/. 26V» 22A 32&

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3