PLANKJES DIE MILLIOENEN WAARD ZIJN Zoveel mogelijk hulp aan West -Europ Engeland tegen blokkade van Chinese kust VALDA Amerikaanse zakenlieden ook naar ons land Go en Sunito per KLM vertrokken Eerste paal voor particuliere bouw ging de grond in ANTI-COMMUNISTISCHE RELLETJES in ISRAEL, DE REACTIE OP VERVOLGING Hond werd gezocht om een mensenleven te redden DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 3 President Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles zijn na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis tot de slotsom gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen, aldus meldt het AFP. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen hebben aangetoond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze gevallen de noodzakelijke medewerking van het congres te verkrijgen. Verder wordt vernomen, dat Foster Dulles president Eisenhower heeft in gelicht over de door Europese staats lieden geopperde bedenkingen met be trekking tot de neutralisering van For mosa. Men acht het niet onmogelijk dat de Amerikaanse regering te gele gener tijd zal overgaan tot de publica tie van een geschrift over ,.hct nieuwe aanzicht der Amerikaanse politiek ten aanzien van Azië. De leider van het bureau voor weder zijdse beveiliging (M.S.A.), Stassen. heeft bekendgemaakt dat de president van de General Foods Corporation, Clarence Francis, benoemd is tot lei der van een delegatie van 55 vooraan staande zakenlieden, die in veertien landen een onderzoek zullen Instellen naar de Amerikaanse programma's voor hulpverlening. De zakenlieden zul len groepsgewijs aan verschillende lan den een bezoek brengen. De groep, welke Nederland bezoekt zal on der leiding staan van de president van de Pacific Power and Light Company, Paul McKee. In een tevoren opgestelde verklaring voor de pers zeide Dulles na zjjn terugkeer uit Europa: „Op dit moment beperken wjj ons er toe te verklaren dat wij over het geheel bemoedigd zijn door wat ons is gezegd door de leidende persoonlijk heden van de zes landen op het vaste land, die het verdrag voor een Europese Defensie Gemeenschap hebben onder tekend." „Wij onderschatten de moeilijkheden niet, waarvoor degenen die dit grote plan hebben ondernomen, staan, maar wij geloven dat er een verantwoorde lijke wil is om dit plan tot voltooiing tè brengen." Advertentie Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdrijven door het gebruik Togal, de prote pijn verdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Leden van ATG bijna met bus in Vecbt (Van onze correspondent) UTRECHT, Dinsdag. De leden van het Amsterdams Toneel Gezelschap zijn gisteravond, op weg naar Utrecht, waar zij in de Stadsschouwburg een •voorstelling van „•Driekoningenavond" zouden geven, aan groot gevaar ont snapt. Hun bus slipte om half zeven bii de Sterovitafabriek te Breukelen en hief met de voorzijde tegen een lan- tampaal boven het water van de Vecht hangen. Alle dertig inzittenden, o.w. Albert van Dalsum, Paul Huf, Marie Hamel, Mary Smitshuyzen, Ben Groenier en Robert de Vries, konden de bus onge deerd verlaten. De reis werd met een lijnbus van de N.B.M. voortgezet. Honden afgemaakt wegens het doodbijten van schapen (Van onze Gooise correspondent) NEDERHORST DEN BERG, Dinsdag. Twee honden hebben zeven schapen doodgebeten, vijf van de heer Groenen- daal en twee van de heer Nagel. De schapenbezitters plegen hun schapen elke avond te hokken, maar zij hadden dit toevallig één avond nagelaten. Toen de politie een onderzoek instelde, bleken de honden rustig in de wei te liggen. Na dat het bewijs was geleverd, zyn de die ren afgemaakt. DRAMA TE SCHIEDAM Een geëvacueerde vrouw uit Zierikzee heeft gisteren te Schiedam haar beide kinderen, een jongetje van twee jaar en een baby, van een 12 meter hoog balcon op straat geworpen en is daarna zelf omlaag gesprongen. De baby werd dood opgenomen: de moeder en het oudste kind zijn in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De vrouw moet hebben gehandeld in een vlaag van verstandsverbijstering. Zij zat met haar gastvrouw thee te drinken haar man was de stad ingegaan toen zij plotseling naar boven snelde, waar de kinderen lagen te slapen. Bureau van de HC voor de Vluchtelingen in Den Haag Van 19 Januari af is het bureau van de Nederlandse vertegenwoordiger van de oge Commissaris der V.N. voor Vluchtelingen gevestigd in Den Haag, 't Hoenstraat I, telefoon 180264. De vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris in Nederland is mr C Brouwer. Vrijstelling omzetbelasting op entreegelden De staatssecretaris van financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over entreegelden van de voor 2 Maart 2953 gehouden sportwedstrijden en geven concerten en theatervoorstellin gen, van welke ten minste 50 percent van de bruto-recette aan het Nationaal Rampenfonds is afgedragen. Bij beschikking van de directeur-gene raal der P.T.T. is de hoofd-ingenieur der P.T.T., ir H. J. Bergsma. te Amsterdam (telefoondistrict) per 15 Januari 1953 benoemd tot adjunct-directeur van het telefoondistrict Zwolle. ROKERTJES GEHAALD PER OVERVALWAGEN (Van onze correspondent) HILVERSUM. Dinsdag. Giste ren heeft de politie in een overvals- wagen bij sigarenwinkeliers te Hil versum 12000 sigaretten, 1200 siga ren en 400 pakjes shag opgehaald, zijnde een rokertje voor de werkers op de dijken. Woensdag wordt deze rit in een ander gedeelte van Hilversum her haald, aangezien de politie-overval- wagen gisteravond nog maar over het spoor en in een klein gedeelte van het centrum heeft „geopereerd". Advertentie Amerikaans vrachtschip in nood voor Noorse kust Een groot Amerikaans vracht schip, de „Normacmar" (8700 ton) ver keert in nood voor de kust van Noor wegen. Het schip heeft zestig mensen aan boord. De kapitein deelde mee dat de situatie critiek was en vroeg alle radiostations en de schepen in de buurt, om hulp. (Van een c verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) In een stromende regen heeft mr J. J. van der Velde, wethouder van Publieke Werken, vanmiddag de met dennegroen en de nationale kleuren versierde eerste paal van een door een combinatie van particuliere bouwondernemers uit te voe ren project van 223 eensgezinswoningen in de doorweekte grond van de Sloter- meer geheid. Een grote groep bouwers, leveranciers, kopers en enkele autoritei ten hadden het barre weer getrotseerd en waren de verre polder ingetrokken om bij de plechtigheid aanwezig te zijn. Dit is namelijk de eerste keer, dat de particulieren op grote schaal aan Tuin stad Slotermeer gaan meebouwen. „Wat de afzonderlijke ondernemers niet aandurfden, is thans, nu de concur renten de handen ineen hebben geslagen, mogelijk geworden. Daarom is het heien van deze eerste paal zo belangrijk". sprak mr Van der Velde in het stamp- - volle schaftlokaal, dat voor deze gele-1 onmiddellijk in de gereedstaande ma- genheid als ontvangstzaal voor de tal-1 chine, een uur voor het vertrek, plaats rijke belangstellenden diende. „Burge meester en wethouders zijn verheugd, dat particuliere bouwers ook hun schou ders onder tuinstad Slotermeer gaan zetten. Op het ogenblik staan er 6300 van de 10.000 huizen, die er moeten komen. Over anderhalf jaar hopen we er 9000 klaar en bewoond te hebben. Na mens burgemeester en wethouders spreek ik de wens uit, dat het blok huizen, waar men nu aan begonnen is. aan het eind van dit jaar door gelukkige mensen bewoond wordt." Het blok eengezinshuizen verrijst vlak bij de Haarlemmerweg ten Westen van dé Ringspoorbaan. Er worden vier types gebouwd. Een grote gemeenschappelijke binnentuin, door de gemeente te onder houden. zal ter beschikking van de toe komstige bewoners komen te staan. De Indonesiërs Sunito (voorzitter van de Perhlmpunan Indonesia) en Go Gien Tjwan (directeur van het persbureau Antara in Amsterdam) zijn gisteravond vergezeld van hun echtgenoten en kin deren met de „Enschede" van de K.L.M. naar Djakarta vertrokken. De heren Sunito en Go, die op 24 No vember 1952 op last van de minister van Justitie door de hoofdstedelijke vreemdelingenpolitie werden gearres teerd, verdacht van politieke activiteit, zijn als ongewenste vreemdelingen uit gewezen. Ten einde hun gedwongen ver trek zo onopvallend mogelijk te laten plaats vinden, bracht commissaris H. R. Stoet van de vreemdelingenpolitie de beide Indonesiërs met een stationcar langs een aparte route naar Schiphol. Zonder de douane te passeren reed de wagen van de Haagse weg aan het ein de van het vliegveld langs een smalle polderweg en de startbunen naar het platform, waar de heren Sunito en Go Een transportvliegtuig van de Egyptische luchtmacht is vandaag bij Cairo neergestort. Het. toestel was in een hevige zandstorm terecht gekomen. Dertig militairen kwamen om het leven. (Van onze correspondent) JERUZALEM De anti-semietische campagne in de Sovjet-Unie en J haar satelliet-staten heeft uiteraard een verpletterende indruk ge maakt op het Israëlische publiek. Niet alleen door het feit zelf, maar ook omdat talloos vele Israëli's in de door de Russen beheerste ge bieden familieleden en vrienden hebben voor wier lot ernstige vrees wordt gekoesterd. De voorzitter van de Zionistische Executieve, Berl Locker, is een paar dagen geleden naar New York vertrokken om deel te nemen aan besprekingen over de stichting van een afweerfront tegen de anti-Joodse actie in Oost-Europa. Dit afweerfront zal staan onder auspiciën van de Zionist Council of America en worden geleid door een commissie, gevormd uit leidende figuren uit het Amerikaan se Jodendom. Officieel heeft de Zionistische beweging haar houding ten aanzien van de gebeurtenissen nog niet bepaald. Dit zal gebeuren op een bijeenkomst van het Zionistische Comité van Actie, dat aan het einde van deze maand in Europa, hoogst waarschijnlijk in Parijs, zal bijeenkomen. ME ET de uitbreiding van de anti-sen tische actie in het Oosten van Eu ropa gaat natuurlijk een verscher ping van de a,ntipathie, die hier te lande jegens het communisme bestaat, ge paard. In de afgelopen dagen zijn her haaldelijk incidenten voorgevallen, die hier en daar een ernstig karakter aan namen. In Jeruzalem bijvoorbeeld werd voor de tweede maal getracht de Rus sische boekhandel in het hart van de stad in brand te steken en ditmaal met groter effect dan bij de vorige gelegen heid. Tot dusver onbekend gebleven per sonen wierpen in de late avonduren in petroleum gedi-enkte brandende doeken naar binnen, die grote schade aanricht ten. Bjjzonder geërgerd toonde het publiek zich de laatste weken over de houding van het communistische dagblad „Kol Haam", dat openlijk de actie van het Kremlin bijviel, hetgeen de hoofdredac tie een waarschuwing van de minister van Binnenlandse Zaken bezorgde. Toen het blad voortging met zijn anti-Zionis tische ophitsing en een artikel publiceer de onder de kop „Verachtelijke spionnen en moordenaars onder het mom van pro fessoren en artsen", achtte de minister het ogenblik aangebroken de krant voor tien dagen te verbieden. Verdwenen diplomaten De pers heeft in de gebeurtenissen van de laatste dagen aanleiding gevonden na te gaan wat er geworden is van de Oost- Europese diplomaten, die hun land in Tel-Aviv hebben vertegenwoordigd en successievelijk zijn verdwenen. De vroe gere gezant van Tsjechoslowakije Gold- sticlter zit nog steeds in de gevangenis in Praag als een der „medeplichtigen" van Slansky c.s. De vierde secretaris van de Russische ambassade in Tel-Aviv reisde naar Moskou en keerde niet te rug. Waar hij zich ophoudt wist men op de ambassade niet mede te delen. De diplomaat P. Davidovici, die vroeger fungeerde als plaatsvervanger van de Roemeense gezant in Tel-Aviv en die beleend stond als een vriend van Ana Pauker. verdween op soortgelijke wijze. De vroegere Poolse consul-generaal in Tel-Aviv Raphael Lotz, werd in Polen gearresteerd. Een deel van de hierboven genoemde diplomaten koesterde sympathie voor het jonge Israël en toonde alle begrip voor de Zionistische beweging. Inmiddels zijn de diplomatieke betrek kingen tussen Israël en de staten van het Oosteuropese blok nog niet verbro ken. Aan Israëlische zijde is men ook niet voornemens in de allernaaste toe komst de gezanten terug te roepen, om dat men de deur open wil houden voor een massale emigratie van Oosteuropese Joden naar Israël. Ofschoon in het bij zonder de kans, dat de Sovjet-Unie zelf „haar" Joden zal toestaan te emigreren, vrijwel nihil is, meent de Israëlische regering toch niet gerechtigd te zijn om zelfs deze minuscule mogelijkheid defi nitief te liquideren. (Gisteren is door een explosie de voorgevel van het gebouw der Russische legatie in Tel Aviv opengereten. Red.) Op Schiphol waren door de rijks politie, marechaussee, luchthaven- politie, rijksrecherche en terreinpolitie van de K.L.M. uitgebreide maatrege len genomen. Afscheid op Schiphol Behalve twee vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat, de eerste secretaris Mochtar Prabumangkunegara en de pers-attaché Suleiman, en de raadsman van de heren Go en Sunito, mr. S. Gerbrandy, die afscheid mochten nemen, was een ieder het betreden van het platform verboden. Bij het K.L.M.-kantoor aan het Leid- seplein waren enkele uren tevoren mevr. mr T. Sunito-Heyligers met haar zoon tjes van 2\i jaar en 10 maanden en mevr. Go uitgeleide gedaan door enige tientallen Indonesiërs. Mevr. mr SunitoHeyligers zei voor haar vertrek: „Wij gaan nu naar ons eigen land, naar huis, en wij hopen, dat de ontvangst daar dienovereenkomstig zal zijn. Wat wjj in Indonesië gaan doen, is nog niet bekend. Wij zullen er een hieuw bestaan moeten vinden." Kamerdebat enige uren uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag tc een uur was een grote schare belangstellenden naar het Bin nenhof getogen om het begin van het Tweede-Kamerdebat over de nota be treffende de watersnood bij te wonen. Toen allen gezeten waren en ook een negental ministers zich achter de re geringstafel had geschaard - - stelde voorzitter Kortenhorst voor om in afwijking van het aanvankelijk voor nemen'pas om half vier de beraadsla ging te openen en deze des avonds voort te zetten. Zulks in verband met de wens van verscheidene leden om meer tijd voor bestudering van de pas gister avond ingediende regeringsnota ter be schikking te krijgen. Tevens stelde de voorzitter voor de spreektijd te beperken op maximaal een uur voor iedere fractie. Dan zou het n.l. mogelijk worden, dat de regering mor genmiddag op de beschouwingen der Kamer zou antwoorden en dat het debat diezelfde middag zou worden beëindigd. Dit kwam herp wojncbj^voor, opdat de ministers niet langer dan strikt nood zakelijk uit hun werk ten behoeve van de hulpverlening zouden worden ge haald. Hoewel de communisten enig bezwaar hadden tegen zijn voorstellen werd ten slotte z.h.s. dienovereenkomstig beslo ten. De vergadering werd vervolgens voor enige uren geschorst nadat de voorzit ter nog mededeling had gedaan van de ontvangst van sympathiebetuigingen van talrijke buitenlandse parlementen. De voorgenomen verkiezing van een tweede onder-voorzitter wercl uitgesteld tot a.s. Donderdag. (Van een onzer verslaggevers) BIJ HITLAND werken de dijkwerkers nu aan de verhoging van de Schielandse DHoge Zeedijk. Welke ernstige gevolgen een doorbraak hier gehad zon hebben, AT de ramp van vorige week blijkt wel Uit de ligging van de huizen in de polder achter de dijk. die enkele niet nóg ernstiger vormen wefers beneden N.A.P. ligt, terwijlhet water in de Hollandse IJssel in de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari een hoogte heeft bereikt 3.S0 boven N.A.P.(Eigen foto Nu de gedachte aan een blokkade van de Chinese kust in Washington steeds meer veld gaat winnen de invloedryke senatoren Russell en Taft hebben zicli er openlyk voor uitgesproken heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken het nuttig geacht, het Britse standpunt ten aanzien van een dergelyke maatregel openbaar te maken. Blykens een gisteren afgelegde verklaring van een officiële woordvoerder is Engeland nog steeds gekant tegen een dergelyke maat- regel tegen Peking, omdat men in I.onden niet inziet dat het einde van de stryil in Korea er door zal worden versneld. Ook gelooft men dat zulk een stap weinig effectief zal blyken te zijn. Verder geloven de Britten dat een twee jaar geleden overeenkomstig de wens van generaal MacArthur een! blokkade vergezeld te doen gaan van luchtaanvallen op Mandsjoerije. heeft aangenomen drie millioen mensen, voornamelijk inwoners van Zuid Holland, hebben groot gevaar gelopenis voornamelijk te danken aan het feit, dat de Schielandse Hoge Zeedijk het heeft gehouden. Maar het heeft er om gespannen! Op twee punten nabij Nieuwerkerk aan den IJssel én op twee punten bij Capelle is het water over de dijk gespoeld, waar door de grasmat aan de teen van de dijk werd aangetast en het ge vaar groot was, dat de dijk zou afbrokkelen. Het dijkleger was echter paraat en van alle kanten kwam hulp opdagen. En een zeer belangrijke rol in de strijd om het behoud van de dijk hebben de vloedplankjes gespeeld, die de be woners van de huizen op de dijk in Nieuwerkerk, Capelle. Moordrecht en Gouda tussen de kozijnen van deuren en ramen plaatsten eri zo verhinderden, dat het steeds ver- 5" water 0ver de d'jk UK VI.OEDPI.ASKEX iW GOUDA Held,,, het stijgende water, dat de Oude Kon spoeien. Haven rechtstreeks bedreigdetegen. Ze hebben hei gehouden maar als de De hierbij afgedrukte foto's mo- ingenieur van het Hoogheemraadschap Schieland er niet voortdurend op had O-en een indruk £*even van de be- gehamerd, dat die vloedplanken in orde moesten zijn. zou zich hier een ramp Y i hebben kunnen voltrekken, waar tekenis van deze dijk en hoe er thans wordt gezwoegd om binnen korte tijd de hele dijk van vier meter tot 4.50 meter te verhogen. Want het Hoogheemraadschap Schieland vul liever niet weer voor dergelijke verrassingen komen te staan volgen niet te overzien zonden BLINDE STUDENT DEED DOCTORAALEXAMEN De heer H. B. Frieman, die 35 jaar is en sinds zijn zevende jaar blind, aan de Vrije Üniversiteit te Amsterdam geslaagd 'voor het doctoraal i rechten. Hy behaalde in 1941 de middelbare acte Duits- en in 1947 die voor Engels. Sinds 1948 reisde hij tweemaal per week uit zijn woonplaats Enschede naar Am sterdam om daar de colleges te volgen. De boeken, die hij moest bestuderen, las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-recorder. Door dit apparaat in te schakelen kon de heer Frieman de tfeorgelezen boeken zo vaak doornemen als hij wilde. Mr Frieman geeft overdag les in handelscorrespondentie. Directeur van het Nederlands ermuseum overleden Op 73-jarige leeftijd is overleden de directeur van het Nederlandse Leger museum te Leiden, de kolonel b.d. van de Koninklijke Marechaussee M. C. van Houten. In 1919 werd de toenmalige kapitein Van Houten belast met de bewaking van de naar Nederland uitgeweken Duitse keizer Wilhelm II. De heer Van Houten wordt morgen middag 2 uur op Nieuw Eik en Duinen in Den Haag begraven. blokkade de betrekkingen tussen Westen en de andere Aziatische landen nadelig zal beïnvloeden, terwijl men zich in Londen ook niet verheelt, dat een der gelijke stap tegenmaati-egelen van Pe king tegen Hongkong zou kunnen uit lokken. Overigens is men in Britse kringen er van overtuigd, dat de Amerikanen hun bondgenoten eerst zullen raad plegen alvorens nieuwe stappen tegen communistisch China te ondernemen. Robert Taft, de republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Se naat, meent, dat de Amerikanen niet van plan zijn een nieuw offensief aan het Koreaanse front te ontketenen. Hij] verklaarde dit na een bezoek aan presi-1 dent Eisenhower. Ook nu weer sprak de senator zich uit voor een blokkade van de Chinese kust, maar hij zei, in te zien. dat de bondgenoten daartegen waar schijnlijk bezwaar zouden maken. Vee! beter zou het zijn geweest, aldus Taft, DWARS DOOR ROTTERDAM werden m de stormnacht op de straten ook vloed planken geplaatst dit is een foto. genomen op de Westzeedijk, ia de nacht van 31 Januari op 1 Februari toont de Schielandse Hoge Zeedijk loopt door de stad. Advertentie WALLACH maakt bekend: Wegens het uitvallen van grote exportorder, uitsluitend a.s. Woensdag en Donderdag 500 grain prima Ossengehakt (in cellophaan export-verpakking) voor de ongekend r(. lage prijs van bX Ct Ten hoogste 5 pakken per klant. Aan wederverkopers wordt niet verkocht WALLACH Kynst raat 5 V. Woustraat 90 Swammerdamstraat 32. Lege: Geert tekstboekjes gekocht Bestuursleden van een toneelvereniging krijgen boete (Van onze correspondent) ALKMAAR, Dinsdag. De bestuurs leden van de toneelvereniging Cicero uit Nieuwe Niedorp die, toen hun vereniging een toneelstuk had opgevoerd, de be nodigde tekstboekjes hadden betrokken uit de bibliotheek van de NATU in plaats van deze te lcopen bij de uit geversmaatschappij Vesta, die de auteursrechten in handen had, zijn allen veroordeeld tot 1 boete of een dag hechtenis. De schade wegens het niet be trekken van de boekjes werd bepaald op 8 en dit bedrag werd aan de uitgevers maatschappij toegewezen. De rechtbank stelde zich op het stand punt dat iedere auteur het recht heeft te bepalen in welke vorm hij de auteurs rechten geheven wenst te zien. Een rechtbank in Oost-Duitsland heeft dertien scholieren en studenten veroordeeld tot in totaa] zestig jaar gevangenisstraf I wegens „spionnage voor het Westen, allen vloedplankjes, die in tijd van nood tussen de kozijnen van de deuren moe ten worden geplaatst. Onnozele plank jes, zo op het oog, maar van één'zo'n plankje hing in de stormnacht het lot van drie millioen mensen af. OUDE MAN RIEP OM PLUTO In het noodziekenhuis maar net zo'n grote is", was echter juist uitge- „Te Werve" in Rijswijk Het heeft overigens varen, waarna radio Sche- heeft de oude Stellen- niet aan de mensenhulp veningen werd ingescha- dammer J. Coenraads, die gelegen dat de heer Coen- keld. volgende week zijn 93ste raads zijn hond niet heeft Ten slotte was he( verjaardag ver van zijn teruggekregen. Vele offi- schipper Van der Molen, eigen huis moet. vieren, ciële instanties naast een die in zijn lading van vandaag een moeilijke groot aantal particuliere cadavers uit de omgeving dag. Vanmorgen heeft speurders hebben hun van Stellendam ging zoe- zijn nicht, die hem ver- uiterste best gedaan om ken, nadat hij bij aan- zorgt, de oude man moe- de verblijfplaats van komst te Rotterdam van ten meedelen, dat zijn Pluto te weten te komen, het bericht had gehoord herdershond Pluto, waar- Allereerst was er een Deze schipper kon gister- naar tientallen mensen radiobericht, dat het avond het afdoende be- hebben gezocht, is over- leven van de heer Coen- wijs leveren dat Pluto niet leden. raads zou kunnen worden meer in leven was. Eerst werd gevreesd, gered als hij zijn hond dat de heer Coenraads terug zou krijgen. Een Men vertelde ons in het deze klap niet meer zou Marva-telefoniste heeft ziekenhuis, dat onmiddel- kunnen dragen. Nu heeft haar uiterste inspanning lijk na het bericht een men echter hoop, dat hy gegeven om een verbin- groot aantal honden werd wel zal herstellen. Hem is ding tot'stand te brengen aangehouden. Reeds bin- beloofd, dat hij een van het ziekenhuis met nen enkele dagen zal de nieuwe hond krijgt., die er Zierikzee, in welke plaats heer Coenraads zijn veel op lijkt. de hond vermoedelijk aan nieuwe Pluto aan zijn bed „Dan is het goed", boord van een marine- kunnen begroeten, zo heeft hjj gezegd, „als het vaartuig zou zijn. Dat verzekerde men ons. EEN TEKENING, waarop schematisch is aangegeven, wat er zou gebeuren, indien ook maar één bewoner van een huis op de dijk zou verzuimen vloedplanken te plaatsen. Daar waar de huizen van de dorpen Capelle, Nieuwerkerk en Moor drecht óp de dijk staan, is deze doorgaans lager dan vier meter en in zo'n geval komt juist alles op de vloedplanken aan. Krijgt liet water de kans om door een huis over de kruin van de d\jk te spoelen, dan is de kans op een spoedige door- j braak groot. (Natuurlijk komt deze tekening niet geheel overeen met de werkelijk- heid ter plaatsemen krijgt er echter een indruk uit, welke situaties zich hier kunnen voordoen EEN ÜUURSNEE-TEKENING van de Schielandse Hoge, Zeedijk, waarop aan gegeven zijn de verschillende standen, die het water in de Hollandse IJssel kan aannemen. De hoogte ran de dijk is destijds bepaald naar de hoogst bekende stand van het water (in 1916), maar de. jongste, gebeurtenissen hebben ook dit getal volkomen achterhaald. De dijk wordt nu een halve meter hoger gemaakt. ..R\jpeU" is het peil, waarbij men er reeds op uit trekt om te zien of 'er nergens gevaar dreigt. Is het „noodspeü" bereikt, dan wordt het dijkleger opgeroepen. PASTILLES ÖE^ZA'chte VALDAMILD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2