Spoedig en snel herstel van de dijken aangekondigd THANS 65.798 PERSONEN GEËVACUEERD Straat in West genoemd naar dr H. B. Wiardi Beekman Terstond ondersoek naar mogelijke afsluiting van de zeearmen Vijf maatregelen opgesomd in spoednota van de regering Franse giften al frs. 50.000.000 Ongeveer 5,7 van onze cultuurgrond getroffen Stedelijk Museum exposeert kunst voor Rampenfonds 1^ Doodstraf geëist tegen Elzassische hoofd-schuldige Reeds meer dan 27.5 millioen Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 2 336 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2481 HET PARGDL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. VRIJ, ONVERVEERD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 In een spoednota van minister-president dr W. Drees aan de Tweede Kamer kondigt de regering de volgende maatregelen aan voor de door de watersnood getroffen gebieden: 1. zo spoedig mogelijk indiening ontwerp-noodwet ter regeling centrale verantwoordelijkheid herstel dijken; 2. herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen; 3. indien nodig zal de snelheid van de uitvoering van de Zuiderzee werken worden getemporiseerd; 4. onderzoek in algemene zin op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen, o.a. door afsluiting van de zee armen; 5. maatregelen zullen worden genomen, welke strekken tot ver hoogde veiligheid, met betrekking tot de hulpverlening, organi satie van de waarschuwingsdienst enz. De beheerders van de dijken beschikken niet in tegenstelling tot de rijks waterstaat. die bovendien bij de afsluiting van de Zuiderzee en het herstel van de oorlogsschade een rijke ervaring opdeed - over voldoende uitgebreide technische diensten. Hun medewerking zal echter niet kunnen worden ontbeerd. Van de bedragen die met het herstel van de dyken gemoeid zullen zyn, ls thans „„S°"lf, geen rL schatting te geven. Zetter I. even,vel, dat de draagkracht der getroffen waterschappen daarbij in het met zinkt. De kosten van het herstel van de hoofd- en hiiitemvnterkerlngen zullen derhalve geheel voor rekc- nilHeta onderzoek''betreffende afsluiting van do zee-nrmen zal terstond worden voortvarendheid worden voortgezet. gevangen en met Naarmate de materiële omvang van de ramp zich aftekent, wordt het steeds duidelijker, aldus dr Drees in de nota, dat de gevolgen hun weeisla» hebben op het gehele economische leven van ons land. Van grote betekenis acht de regering het echter, dat waar de ramp hoofdzakelijk agransch teerde gebieden trof en de landbouwex- port dus mogelijk enigszins zal vermin deren, de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig on aangetast is gebleven. Aan een schatting van de totale ma teriële schade waagt dr Drees zich oven- eens nog niet. Hij stelt slechts vast, dat deze aanzienlijk is doch dat zij kan ■worden hersteld. Groter beschouwt hij het niet te .vergoeden verlies aan men senlevens, dat volgens het laatst beken de cijfer 1395 personen omvat en waar van verdere stijging moet worden ge vreesd. Zo spoedig'mogelijk zal een aan vang worden gemaakt met het uiteinde lijk herstel en de rehabilitatie van de getroffen gebieden en slachtoffers. In zijn inleiding tot de nota spreekt hij bewondering uit voor de hulp verlening: de wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland zijn te hulp gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voor zover hier of daar critiek is geuit, deze mets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Wellicht ge maakte fouten verzinken in liet met bij al het goede, dat is gepresteerd. Vervolgens stelt hjj vast, dat bij een ca tastrofale ramp van dergelijke omvang, die plaats greep over een uitgestrekt gebied, waarin de communicatie-midde len grotendeels werden vernietigd, de eerste maatregelen slechts plaatselijk konden worden genomen. Pas nadat een duidelijker beeld werd verkregen, kon centrale leiding aan de hulpverlening worden gegeven. Dit wil niet zeggen, dat de centrale overheid en haar organen met in actie zijn gekomen, voordat een vol ledig beeld voor ogen stond. Integendeel, waar het maar enigszins mogelijk was, hebben deze onmiddellijk de hulpverle ning ook zelf ter hand genomen en ge steund. Schade aan dijken In de tweede waterstaatkundige pa ragraaf van de nota spreekt dr Drees over een „enigermate gestabiliseerde toestand van de dijken". Door luchtver- kenningen op grote schaal is een over zicht verkregen van de omvang van de schade, al dienen zeer vele details nog nader te worden vastgesteld. Een groot deel va i de dijkgaten is van beperkte omvang en deze behoeven bij het dich ten geen bijzondere moeilijkheden te bieden. Anderzijds maakt de nota gewag van een tweetal dijkgaten op Schouwen en Duiveland. waarvan dit wel het ge val zal zijn. Ook het dichten van twee gaten op Tholen zal zeer geruime tijd vorderen. Grote zorg baren voorts een paar gaten in het oostelijke deel van Zuid-Beveland. aangezien deze, hoewel niet diep. een zeer uitgebreide omvang hebben. Moeilijkheden worden ook ver wacht bij het herstel van een drietal dijken op'Goeree en Overflakkee. wegens de omvang en de snelheid van de stro men in de gaten. Ten aanzien van de hulpverlening wordt uitvoerig geschetst welk aandee daarin door de diverse onderdelen van de landmacht, de marine, de luchtmacht, de rijkspolitie en door buitenlandse mi litairen werd geleverd. Het blijkt, dat ruim 2200 mensen door helicopters zijn gered. In totaal kwamen tijdens de hulp verlening tot nu toe vier militairen om het leven. Twee militairen zijn als ver mist opgegeven, terwijl twee anderen verwondingen opliepen. Gestreefd wordt naar een geleide lijke beëindiging van de militaire bijstand, voor zover dit mogelijk is in verband met de toestand in de noodgebieden. Als algemeen begin sel zal hierbij gelden, dat in de eer ste plaats de buitenlandse eenheden haar taak zullen beëindigen. Schouwen-Duiveland Er wordt voorts op gewezen, dat ten gevolge van de bijzonder slechte weers omstandigheden op Zondag 1 Februari door verkenningsvluchten slechts een fragmentarisch beeld werd verkregen. Van Schouwen-Duiveland werden geen gegevens ontvangen. Op 2 Februari om zeven uur trad de ernst van de situatie aldaar pas duidelijk op de voorgrond. Door de geïsoleerde ligging van de zwaarst getroffen gebieden kwamen aanvankelijk geen nauwkeurige ge-j v gevens binnen. Op het gebied van de gezondheids zorg zijn het de drinkwatervoorziening en de afvoer en destructie van verdron ken vee, die de grootste moeilijkheden scheppen, daar de gezondheidstoestand niet ongunstig blijkt. De evacuatie van enkele kleine verpleeginrichtingen is geslaagd, terwijl aan de vraag naar ziekenauto's door leger en Rode Kruis Advertentie) DA M I? Gedwongen door het n UI D enorme succes nog korte tijd prima lange PERSIANER PATTES MANTELS naar maat,, modellen naar Reuze (ook met zeer klokkende rug) voor f475.-, met 6 j. schr. garantie. BONTWERKER L. M. KKDYSSEN Keizersgracht M9 A (bij Vijzelstr.). Amsterdam-O., Telefoon 31027. (Advertentie) kon worden voldaan. Ook werd dank baar gebruikgemaakt van hospitaal schepen. Zo werd de „Van der Wijck", een veerboot van de dienst Enkhuizen Stavoren, binnen enkele uren inge richt als noodhospitaal van 90 bedden. Door middel van tankwagens en boten en waterzuiveringsinstallaties wordt thans nog het overgrote deel van de overstroomde gebieden van drink water voorzien. Nagenoeg alle water leidingbedrijven hebben schade opge lopen. De meeste pompstations hebben tijdelijk de waterleverantie moeten stopzetten en die te Middelburg en 's-Gravendeel zullen nog geruime tijd buiten werking moeten blijven. Boven dien is grote schade aan de leiding netten toegebracht. Speciaal de toe stand op Walcheren wordt in dit ver- bank kritiek genoemd, waar het pomp station te Middelburg door zeewater werd overstroomd, terwijl de bevolking nog in haar geheel aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te ge ring voor het hele eiland, terwijl ook de aanvoer uit Zuid-Beveland beperkt wordt door de schade aan de transport leiding. Wat het verdronken vee betreftis te verwachten, dat de geregelde verwer king van de cadavers moeilijkheden zal ondërvinden indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn. Taak Rampenfonds Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van de schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Voor de niet door verzekering ge dekte rampenschade, in de privaatrech telijke sfeer, zullen regelingen moeten worden getroffen in de geest van die. vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschade. Getracht zal worden een oplossing te vinden voor een snelle af doening. speciaal voor de lichte herstel- gevallen. Een buitendienst wordt ingericht, be staande uit een aantal regionale ramp- schadebureaux waarin de betrokken de partementen zijn samengebundeld. Al daar geschieden de aangifte en de regi stratie van alle schaden, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uit betaald en wordt de enquêtering van alle schaden plaatselijk verzorgd. De ministers zullen Zelf beoordelen in hoe verre de uiteindelijke vaststelling van de schaden aan deze regionale organen kan worden gedelegeerd dan wel dat deze op een meer centraal punt moeten geschie den. De uitbetaling van alle uitkeringen en 'de administratie daarvan vinden plaats bij.Jiet. centraal verrekenkantoor van het commissariaat voor oorlogs schaden. voor zoveel nodig met inscha keling van sub-comptabelen. ,.De wijze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft", zo besluit dr Drees, ,.de betoonde hulpvaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten, houden, ondanks het geleden leed, be loften in voor de toekomst." Vrachtauto en montagewoning onder gaven in natura (Van onze correspondent) PARIJS, Dinsdag. Kon ik vorige Vrijdag melden, dat de telling op de Parijse bank, waar geld voor de Neder landse slachtoffers vAn de watersnood wordt Ingezameld, reeds tien ntillioen francs vermeldde, gistermiddag was dit bedrag reeds gestegen tot vijftig mil- lloen! Dit is het enige officiële cijfer. Ik heb echter gehoord, dat de Nederlandse am bassadeur in Parijs in staat is binnen kort op die bank een zelfde bedrag daar aan toe te voegen. En de inzameling blijft voortduren. Ook moet daarbij straks nog worden geteld wat de Neder landse consulaten in Frankrijk hebben binnengekregen en wat het Franse Rode Kruis aan bedragen heeft ingezameld. Ik denk niet dat een serlatting van 150 mil- lioen francs als totaal ~.u Franse schen kingen aan de overdreven kant is. Uitblazen: 100 francs Aan goederen is duizend ton binnen gekomen. Een man bood zijn montage woning aan. Hoog en laag, rijk en arm geeft hier met even gulle hand. De Gaz de France gaf twee millioen francs; een arbeider, die op de persafdeling van de ambassade tien matrassen naar boven had gesleept, een geschenk van een be drijf, liet 100 francs achter op de plaats waar hij even had zitten uitblazen. Iemand kwam hier binnen en deelde mede dat hij een vjjftons vrachtwagen ter beschikking stelde die buiten stond. Op de mededeling, dat dit enkele forma liteiten vereiste, antwoordde hij dat dat allemaal maar nonsens was. Hij gaf een cadeau, ze konden hem in Zeeland vast wel gebruiken, zei hij; hij wierp alle autopapieren op tafel en verdween. En een Franse ex-soldaat kwam bin nen, trok zijn sweater uit en riep: „Deze heeft de gevechten in Zeeland mee gemaakt en moet er weer naar toe. En hij zal overwinnen!" Hij ging in zijn overhemd de kou in. TJET ging in de algelopen nacht om het laatste gat in de dijk bij Den Bommel op Overflakkee. Onvermoei bare mariniers hadden zich voorgeno men door te werken tot de dijk gereed was, waardoor het plaatsje Oude Tonge weer bereikbaar iverd. In Hervormde kerken al meer dan twee ton opgehaald (Van onze Haagse redactie) De opbrengst van de collecte, die Zon dag in alle Nederlands Hervormde ker ken voor het Nationaal Rampenfonds werd gehouden, bedraagt tot nu toe 213.000 Dit is slechts de telling uit tachtig gemeenten. In totaal heeft de Hervormde Kerk omstreeks veertienhon derd gemeenten. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd mr J. Jolles, ad ministrateur bij het ministerie van Financiën. GEEN ERNSTIGE SCHADE AAN VITALE BEDRIJVEN VOEDSEL VOORZIENING (Van onze Haagse redactie) Hoe ernstig landbouw en veeteelt door de watersnoodramp zijn getroffen .blijkt uit een aantal cijfers, die in de nota, welke minister Drees aan de Tweede Kamer heelt overgelegd, zijn opgenomen. Kond 133.000 ha cultuurgrond of 5,7 procent van de totale oppervlakte aan cultuurgrond in Nederland is geïnundeerd of heeft onder water gestaan, terwijl voorlopige taxaties wijzen op het verdrinken van 25.000 koeien, 15 a 20.000 yar- kens, 2 a 3000 schapen, 1500 paarden en 100.000 stuks pluimvee. De veebezetting in deze gebieden bedroeg (met tussen haakjes daarachter het procent van het totale aantal in Nederland): koeien 102.000 stuks (3.5); varkens ca 40.000 stuks (2.2)schapen ruim 9000 stuks (2.4)paarden 13.500 stuks (5.1)pluimvee ruim 380.000 stuks (1.6). (Van onze Haagse redactie) In de nota van dr Drees aan de Tweede Kamer wordt meegedeeld, dat, voorzover thans bekend, 65.798 mensen zijn geëvacueerd. Opgenomen werden in: Zeeland 9395 personen, afkomstig uit Zeeland; Noord-Brabant 26.578 per sonen, grotendeels afkomstig uit Noord-Brabant en Zeeland, ten dele ook uit Zuid-Holland; Zuid-Holland 24.096 personen, grotendeels uit Zuid-Holland, ten dele uit Zeeland; Utrecht 5729 personen, afkomstig uit Zeeland, ten dele uit Zuid-Holland. Officiële informatics van de verblijfplaats der geëvacueerden zullen voorshands echter lacunes vertonen. Naar schatting werden van de ruim 28.000 op Goeree en Overflakkee woonachtige mensen ongeveer 16.000 geëvacueerd. Ook van Schouwen zullen ca 16.000 personen worden afgevoerd. troffen om in de kosten van het aan trekken van deze werksters te voorzien, hetgeen zoveel mogelijk in overleg met de bestaande organisaties op dit gebied zal geschieden. Voorts wordt nog eens onderstreept dat de regering mede in overleg met de bestaande organisaties op maatschappe lijk terrein voorshands besloten heeft geen kinderen of geëvacueerden in ge zinsverband naar het buitenland te zen den. omdat dit om psychologische rede nen bezwaarlijk wordt geacht. Later zal nader worden bezien, in hoeverre men van deze aanbiedingen gebruik zal maken. Wel is door het Nationale Rampen fonds in overleg met de minister van Maatschappelijke Zorg inmiddels een voorlopige regeling getroffen voor de financiering van eventueel bijkomende kosten van een vacantie van kinderen in Nederland of de reiskosten naar het bui tenland. Nationale loterij met zeshonderd werken (Eigen belicht) Burgemeester d'Aïlly zal a.s. Dondcr- middag om half vyf in het Stedelijk Museum te Amsterdam een grote ten toonstelling „Kunstenaars op de bres" openen van kunstwerken, die op verzoolt van het bestuur der Nederlandse Fede ratie van Beroepsverenigingen van Kun stenaars belangeloos werden afgestaan ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Meer dan 200 kunstenaars en beoefenaren der gebonden kunsten zonden hiervoor ruim 600 werken in; de totale waarde is 80.000. Van deze kunstwerken wordt een grote nationale loterij gehouden onder auspiciën van het Nationaal Rampenfonds en georgani seerd door de Coördinatiecommissie .Kunstenaars helpen" van de Federatie, Het is een gelukkige omstandigheid gebleken, dat de evacuatie-organisatie, waaromtrent bij de parlementaire be handeling van de wet verplaatsing be volking uitvoerige mededelingen zijn ge daan, reeds tot stand was gekomen. onden de centrale eva- en de provinciale eva- cuatiecommissarïssen met hun algemene plaatsvervangers en regionale functio narissen terstond in actie komen. Daar bij is de plaatselijke activiteit van de burgemeesters in de getroffen gebieden ten volle tot uitdrukking gekomen. Het is echter duidelijk, dat de ramp van zodanige omvang was, dat cen trale leiding voor de evacuatie niet kon worden gemist. Daarbij heeft als beginsel gegolden, dat de evacué's niet verder van hun woonplaats zouden worden ondergebracht dan door de omstandigheden geboden was. Uit de nota blijkt voorts, dat in de geteisterde gebieden een grote behoefte bestaat aan maatschappelijke werksters gezinsverzorgsters om de getroffen bevolking bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid dóen zich op moreel en psychisch terrein vele moei lijkheden voor. In overleg met de minis ter van Maatschappelijk werk heeft he; Nat. Rampenfonds een regeling ge- (Van" een onafer verslaggevers) Een verregend groepje familiele den, vrienden en partijgenoten van wijlen dr H. B. \viardi Beekman, de in een Duits con centratiekamp ge storven hoofdredac teur van het voor oorlogse dagblad van de Arbeiders pers „Het Volk", was vanmorgen naar de drassige f Slotermeer te Am- jjf sterdam getrokken, om hem in sobere plechtigheid te her- r denken ter gelegen- heid van het feit, dat een straat in een der nieuwe woningblokken naar hem is genoemd. De heer Koos Vorrink, voorzltter van de Partij van de Arbeid, memo reerde, dat het Wiardi Beekman was. die door zijn hoofdartikelen in „Het Volk", door zijn werk bij de op stelling bij het nieuwe beginselpro gram van de socia listische partij van 1937 de weg heeft bereid, om van een arbeiderspartij tot een volkspartij te komen. Hij was de wegbereider voor de na de oorlog opge richte P.v.d.A. Ook de lieer K. Voskuil, hoofdredac teur van Het Vrije Volk voerde op deze door de 'Arbeiders- pers georganiseer- de herdenking het woord. Mevrouw Wiardi Beekman trok de vlag, die het naam bord bedekte weg Er was een bloe menhulde van Het Vrije Volk en van Het Parool. Proces van Oradour Kolonel Gardon, openbare aanklager in het proces-Oradour, eiste gisteren de doodstraf tegen sergeant George R. Boos. Voor de andere vrijwilliger uit de Elzas, die aan de moord had meege werkt, een gewoon soldaat èn tegen de twaalf Elzassers die onder dwang tot de S.S.-divisie „Das Reich" waren toe getreden, eiste hjj dwangarbeid of een zame opsluiting. De lengte van die straffen wilde hij laten afhangen van de leeftijd der verdachten en hun „aandeel" in de slachting. Boos was de meest „koelbloedige". Hij gaf het bevel tot vuren. Later was hij langs de rij slachtoffers gelopen, had ze stuk voor stuk omgekeerd met de voet en daarna een genadeschot ai ge vuurd. Boos vermoordde ook twee vrouwen, die zich in een hooiberg hadden verstopt hij gooide handgranaten in de kerk, waarin 207 kinderen en 245 rouwen om het leven kwamen. Het requisitoir duurde zes uur. Dr H. B. Wiardi Beekman, die voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog hoofdredacteur van het dagblad van 17 op 18 Januari 1942 werd hij tegelijk met Pieter 't Hoen, op het Scheveningse strand gearresteerd bij het ondernemen van een poging om met behulp van een uit Engeland toegezegde uttltuitj va.ll t>-"t uit. Uiictuattti wc K-«x>« —r de overkant te komen. Er middellijk nadat de Duitse Wehrmacht ons land in Mei 1940 bezet had neer. Hij wenste er op geen enkele wijze aan mede te werken, dat de Nederlandse pers ïn dienst gesteld werd van de Duitse oorlogvoering. Dr. Wiardi Beek man behoorde voor het overige tot de weinige Nederlandse politici, die ter stond begrepen, dat de oorlog na de vol tooiing van de bezetting van ons land voor het Nederlandse volk niet afgelo pen was, maar dat daarmede integen deel een lange en moeilijke periode aan brak, waarin wij op de een of andere wijze onze bijdrage aan de geallieerde oorlogsinspanning tegen het Derde Rijk te leveren zouden hebben. Hij was be reid, daaruit alle consequenties te trek ken. Spoedig nam Hij dan ook aan ver schillende vormen van verzet tegen de nazi's deel. In April 1941, toen mr Maurits Kami door toedoen van de beruchte S.D.- spion Van der Waals in handen van de hezettingspolitie viel n zijn plaats ïn de redactie van ..Het Parool" daarmede open kwam, bleek dr Wiardi Beekman bereid m de cUarcioor geschoten bres ie gaan staa 1 Tot Januari 1942 vervulde hy deze illegale redactionele functie, tN de drassige Slotermeer onthulde mevrouw Wiardi Beekman vanmorgen het naambord van de straat, genoemd naar haar echtgenootdr H. B. Wiardi Beekman(lie in een Duits concentratie kamp om het leven is gekomen. Op verzoek van de Federatie stonden ook enkele buitenlandse kunstenaars, onder wie Chagall, werken voor de expo sitie en de loterij af. Om prijsbederf te voorkomen zal de volledige opbrengst van de loterij gelijk zijn aan de totale waarde van de kunstwerken. Het museum zal ook des avonds 'ge opend zijn; toegangsprijs G.50 Ook de. opbrengst van de entreeprijzen komt ten Vele artikelen van zjjn hand verschenen bate van het Nationaal Rampenfonds. tot die datum in ons blad. In de nacht volgde een langdurige periode van vangenschap. Het lukte de S.D. daarbij evenwel niet bewijzen te verkrijgen, dat Wiardi Beekman iets met Het Parool uitstaande had, zodat men hem niet als verdachte ln het tegen Het Parool op touw gezette proces kon doen terecht staan. In Maart 1943 werd hij door een Duits gerechtshof wegens zijn pog'ng om naar Engeland te gaan tot lang durige gevangenisstraf veroordeeld. De nazi's sleepten hem daarna naar een van hun beruchte N.N.-kampen, klaarblijkelijk met de bedoeling hem een snelle dood te doen sterven. Aanvanke lijk had Beekman geluk. Hij overleefde het beruchte Natzweiler. Kort voor het einde van d^ oorlog werd hij in het concentratiekamp Dachau door de daar heersende vlektyphus aangetast. Op 15 Maart 1945 stierf hij. De Partij van de Arbeid heeft nagedachtenis van deze moedige socia list geëerd door haar wetenschappelijk 'nstituut naar hem te noemen Het' strekt het Amsterdamse gemeentebe stuur tot eer, dat het thans een straat naar Wiardi Beekman genoemd heeft, waardoor de naam van deze verzetsman in het dagelijkse leven van de hoofdstad in herinnering blijft. Vermoedelijk is 80 h 90 procent van het vee op Flakkee en Schouwen-Dui veland verdronken. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schat ten. Wellicht kan van de nog aanwezige voorraden aardappels en vlas een deel worden gered. Aangenomen wordt dat geen ern stige "schade ls toegebracht aan vitale bedrijven van de voedselvoor ziening. Door het herstellen van de verkeersverbindingen is de voedsel voorziening weer in normaler banen geleld terwijl maatregel er. zijn ge- 'Üoffen, om de voorziening blijvend te verzekeren, O.m. werd een maximumprijs voor aardappelen ingesteld omdat door spe culaties een bedreiging van het rede lijke prijspeil ontstond. Door de grote haast bij het evacue ren van vee is geen scheiding gemaakt tussen tbc-vrij en tbc-besmet vee. Daarom zal het nodig zijn, dit vee en dat waarbij het in de stal is geplaatst zo spoedig mogelijk op tuberculose te onderzoeken. Ook de schade in de argrarische sector zal moeten worden aangemeld bij de rampschadebureaux, waar van 15 Februari af voorschotten voor herstel kunnen worden gevraagd. De rijksdienst voor landbouwherstel zal zich bezighouden met het herstel in natura van de cultuurgrond. De regering is ten slotte van plan op zo kort mogelijke termijn voorstellen te loen om de beginselen van de herver- kavelingswet Walcheren te doen toe- j passen voor de streken ln het ramp- gebied, die daarvoor door bijzondere omstandigheden in aanmerking komen. De omvang van de schade, die aan 'le visserij in dit gebied werd toege bracht kon nog niet worden vastgesteld Het bedrag, dat voor het Natio- |uaai Kampenfonds tot en met gisteren was bijeengebracht, was 27.558.000. Overal in het land gaat men onver moeid voort met het houden van inza melingen. Allerlei acties om geld bijeen te brengen worden uitgevoerd. Ook in het gebied van de watersnood worden collectes gehouden. Te Dintel- oord, zelf zwaar getroffen, is 23.783 ingezameld, dat is meer dan 25 per gezin. Spijkenisse op Voome-Putten i bracht 9308 op. I De twee uur overwerk in de mijnen heeft Zaterdag 1.056.700 opgeleverd I voor het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst van de collectes ln de Nederlandse Antillen beloopt reeds meer dan twee millioen gulden. Het noodfonds van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft 300.000 ter beschikking van het Nationaal Ram penfonds gesteld. In Arnhem is tot nu toe reeds meer dan 798.000 bijeengebracht. Reddingsploegen gevraagd voor landbouwmachines Overheid en bedrijfsleven hebben een commissie „Noodvoorziening Landbouw werktuigen" opgelicht. Deze commissie vraagt, ter voorlopige droogmaking en conservering van tractoren en land bouwwerktuigen. om motormonteurs, hulpmonteurs, servicewagens. lichte kraanwagens en gereedschappen. De tij delijke hulpkrachten zullen ïn ploeg- verband werken. Het secretariaat van deze conVmïssïe „Noodvoorziening Landbouwwerktuigen" is gevestigd in Den Haag. Stadhouders laan 126, telefoon K1700—55.22.10. FUNCTIONARIS VAN „DE OMMELANDEN" GEARRESTEERD Op het terrein van de coöperatieve melkproducten fabriek „De Ommelan den" te Groningen is gisteravond gear resteerd de heer B.V. V. Hij was tot kort voor zijn indiensttreding werkzaam bij de condensfabriek „Friesland" te Leeu warden. De condensfabriek „Friesland" deed een beroep op het concurrentiebeding. De Bilt verwacht: iiiimiini Van Dinsdagavond tot Woens dagavond. Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen Zon op 8.03, onder 17.46 Maan op 6.46, onder 14.10 HET WEER IN EUROPA 7 tuur voormiddag Oslo Stockh, Koperen Londen A'd&m Brussel Parijs Bord. Nice Warsch V^iüi sneeuw sneeuw regen geh.bew regen regen regen geh.bew sneeuw Max gis?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1