LoeL 1 Rechtspraak over zwijgrecht J bevredigt journalisten niet Roeping verzaken of publiceren RaJü —HET DRAMA IN BEELDEN— Werkloze hoofdarbeiders gaan meer verdienen Je ^Volftsl&ranl van Dinsdag 10 Februari 1953 PROBLEEM ZO OUD ALS DE KRANTENWERELD ZELF I W Oudgedienden weer aan de stamtafel TUSSEN Seinpost en het Pa viljoen der Sociëteit ligt evenwijdig met de gehavende boulevard een levensgroot Frans schip, hoog op het Scheveningse strand, ver van de rustige kabbe lende zee. die schijnt uit te rusten en te sluimeren na de wilde orgie van verleden week. Dat schip is een raar geval; een wrak is het eigenlijk niet, het is nog springlevend; de schoorsteen rookt vredig als een oude zeeman, die bij de Keizerstraat van zijn pijpje geniet; aan boord gaat het gewone leven zijn gang. En zo is het eigenlijk ook met onze stamtafel gesteld: de vrienden zijn weer in staat zo nu en dan belangstelling te tonen voor andere zaken dan de natio nale ramp. Met jeremiëren is niemand gediend. De Kamerleden vergaderen weerde -universiteiten en hogescholen zijn v:eer geopend, de kranten staan weer ruimte af voor alle actualiteiten, de radioprogramma's schakelen weer over op hun dagelijks bedrijfzo is het leven, en hét is goed, dat het zo is. Het normale werk is de beste remedie tot herstel van de juiste gemoeds stemming. En wat ons kringetje van oude machteloze oud-gc- dienden aangaat, zij zijn zich weer bewust geworden cheiden on de .tenbare mening. Die openbare mening is niet altijd identiek met die van onze vriend de JOURNALIST en zeer zeker niet wan neer het gaat over een onderwerp, dat ten nauwste samenhangt met zijn overi gens edel en verantwoordelijk beroep: het recht om zich van het geven van inlichtingen aan de rechter te verscho nen. ..Dit probleem is aldus leidde de oud-hoofdredacteur het debat in zo oud als de journalistiek zelf. De ju risprudentie heeft in hoogste instantie het verschoningsrecht aan de journalis ten ontzegd en de minister van Justitie, mr L. A. Donker heeft op 28 Januari jongstleden over dit onderwerp een breedvoerige nota aan de Tweede Kamer doen toekomen. ..Naar aanleiding van de motie-Van Rijckevorsel, die nog door de Kamer be- han tic ld moet worden" voegde de Vrij moedige, lid van de Haagse balie, daar aan toe. „Vertel ons nu eerst in korte woorden, wat de kern der zaak is begon ik om het gesprek op gang te brengen wy hebben de Nota van de Minister bestu deerd en wij kennen de inhoud van liet Arrest van de Hoge aad van 14 Decem ber 194S, maar al dit materiaal werkt voor de meesten van ons eer verwar rend dan verhelderend. Wij wensen de zaak te zien teruggebracht tot haar meest simpele afmetingen. Het behoort tot het talent van een groot journalist in zijn uiteenzettingen neer te dalen tot het niveau van de eenvoudigen van geest De Journalist liet mij niet uitspreken en begon zijn uiteenzetting volgens de beproefde methode van het praktische voorbeeld. „Ik acht een landsbelang van de eerste orde gediend, wanneer de juiste toe dracht wereldkundig wordt gemaakt, want er is een strafzaak tegen een on schuldige aanhangig gemaakt en de rechter moet weten, hoe de vork aan de steel zit." De journalist laat zich overtuigen dal een groot belang bij deze publicatie be trokken is; hij geeft de ambtenaar ge legenheid een stuk in de krant te schrij ven. Maar reeds de volgende dag dient de Minister een klacht in wegens smaad schrift. De journalist als getuige ge hoord, weigert de naam van zijn zegs man te noemen, zich beroepend op zijn beroepseer. En nu is mijn vraag aan u: moet die journalist vrijuit gaan. of moet hij gegijzeld en eventueel veroordeeld worden, omdat hij weigert een getuige nis voor de rechter af ie leggenf' De ridderlijke Generaal was aanstonds met zijn antwoord 'gereed: „Neen, na tuurlijk moet die journalist zijn woord, en zij'n mond houden, en niet gedwon gen of gestraft worden." Zware vergrijpen jVTAAR de Vrijmoedige zag als jurist beter de pointe van het geval en zei: „Er zit aan dit voorbeeld nog een andere kant. De justitie is verplicht de rechtsorde te handhaven en derhalve moet zij misdadigers opsporen en die straffen. Het schenden van het ambts geheim door een ambtenaar en het be ledigen van een Minister of wie dan ook, zijn zware vergrijpen. De dader moet dus opgespoord worden en het is absurd, dat de kroongetuige in dit geval de journalist straffeloos zou mogen weigeren de waarheid aan het licht te bren gen." „En wat zoudt gij doen als gij in dat concrete geval Tussen PLEIN en BINNENHOF Beroepi iseer ■VIEHIER een sprekend geval: een de- partementsambtenaar vervoegt zich bij een journalist en laat hem een geheim stuk zien, betrekking hebbende op een onderwerp, dat de publieke me ning in hoge mate gaande houdt. De Re- fering heeft daarover in het openbaar et een en ander gezegd, maar volgens deze ambtenaar heeft zijn chef een ver keerde voorstelling van zaken gegeven: De Vrijmoedige aarzelde geen moment en antwoordde: „Ik zou alle risico's op mij nemen en weigeren de naam van mijn zegsman te noemen. Wie A gezegd heeft, moet ook B zeggen. De journalist gaf aan de ambtenaar gelegenheid een geheim te publiceren, hij beloofde de naam van de schrijver niet te verklap- Zoudt gij ook zo trouw aan uw ge geven woord zijn vroeg toen de Oud- Minister wanneer achteraf zou blij ken, dat uw zegsman u erin had laten lopen en dat het algemeen belang Sn nlaats gediend te zijn door de valse pu blicatie er juist ernstig door geschaad --as?" „Dan zou het geval anders liggen gaf de Vrijmoedige toe. Goede trouw is altijd wederkerig." Ik verhief mijn waarschuwende stem door tussenbeide te komen: „Laten wij de zaak nu toch weer niet ingewikkeld maken en ons debat principieel houden zonder af te dwalen. In het voorbeeld dat in discussie is, waren de ambtenaar en de journalist te goeder trouw, zowel tegenover elkaar als tegenover het alge meen belang." „In dat geval zou de journalist een goede kans maken ontslagen te worden van rechtsvervolging meende de Vrij moedige, die zich blijkbaar in zijn advó- catentoga waande. De verdachte zou zich op overmacht kunnen beroepen. Trouwens dat wordt zowel door de 'oordvoerders van het joumalistengilde als door de minister van Justitie met zo veel woorden erkend." „Aan elk strafproces kleeft een groot risico opponeerde de hoofd-redacteur- in-ruste. Waarom neemt de jurispru dentie zonder meer aan, dat geestelijken, advocaten, artsen en notarissen onder alle omstandigheden zich straffeloos op Woensdag Onderstaande radioprogramma's in grote lijnen gehandhaafd welke niet in overeenstemm ernst van de tUd, worden v< HILVERSUM I (402 m). VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramo foonmuziek. 8.60 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9,35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA- 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmcdedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgelspel. 13.45 Gramo foonmuziek. 14 00 „De weg omhoog", cause rie 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 BlokfLuit'ensemble en soliste. 16.10 Voor dc jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „Mijn vrienden, de Papoea's". 18-00 Nieuws. 18.15 VARA-Varla. 18.20 Mili tate causerie. 18.30 R.V.U.Dr a. Saalborn: „Studies in vergelijkende literatuurgeschie denis: Russische en Engelse Hamiets". 19.00 „De Katholieken en het Socialisme", toe spraak 19.15 Lichte muziek. VPRO: 19 30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politieke commentaar. 20.15 Promenade or kest, klein koor en solisten. 20.50 „Mont Pelé". hoorspel. 21.50 Gevarieerde muziek. 22.15 „Regen maken al.v wetenschappelijk be roep", causerie. 22,30 Spaanse muziek. 23.00 Nieuws. 23,15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m). NCRV7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuw? en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.1S Gewijde muziek. S 45 Gramofoonmuziek. 9.U0 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „Tropenherinnering", hoorspel. 31.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Bas en plano. 12,30 Land- en tuinbouwmedodellngen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13,15 Protestants Interkerkelijk Thui&front. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14 45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15 45 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 1S.00 Viool, cello en clarecimbel. 18.30 „Spec trum lan het Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven". causerie. 1S.45 Geestelijke liede ren. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking 19.25 Gramofoonmuziek. 39.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gramofoon muziek 20.00 Radiokrant. 20.20 Orkestcon cert. 21 00 „Jezus Christus en de wereldreli gie". cau&erie. 21.20 Gramofoonmuziek. 21.30 Amusementsmuziek 21,50 Gramofoonmuziek. 22.00 Pianorecital. 22.30 Internationale Evan gelische Commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 2:;. 15—24.00 Gramofoonmuziek. TELEVISIE hun zwijgplicht mogen beroepen en de journalisten niet?" „Ik dacht antwoordde de Oud-Mi nister dat deze eio door de journalis ten vrij algemeen niet zo stringent meer wordt gesteld. Zij zien terecht een prin cipieel verschil tussen de „beschermde" beroepen en de journalistiek. Wie zich tot de geestelijke, de advocaat enz. wendt, en in die hoedanigheid hun hulp inroept, doet dat zeer uitdrukkelijk met de bedoeling, dat de hun toevertrouwde geheimen ook inderdaad geheim blijven. By de journalist is dat anders: hem wordt een geheim toevertrouwd om het tubliceren." foegegeve Journalist maar in beide gevallen de toetssteen het algemeen belang. Bij de geprivilegieerde beroepen vertoont dat algemeen belang een ander facet dan bij het beroep van mijn collega's, maar het argument is voor beide groepen het zelfde. „Maar wie beoordeelt de vraag, of het algemeen belang is gediend?" vroeg de Diplomaat. „De rechter", antwoordden de Vrijmoe dige en de Journalist uit één morkl. „Nu wat hebt gij dan te reclameren?" roeg de Oud-Minister. Pijnlijke keuze hernam onze pert. Wij zijn over deze jurisprudentie niet tevreden omdat zij ons nu en dan voor de pijnlijkste dilem ma's stelt. Ons vak is nu eenmaal om door middel van de publiciteit het algemeen belang te dienen, wij proberen dat te doen met alle eerlijkheid, kundigheid verantwoordelijkheid en nu kunnen zich gevallen voordoen, dat wy moeten kie zen tussen: onze roeping verzaken door niet tc publiceren, of onze roeping vol gen en daardoor aan een strafvervolging blootgesteld worden." „Zo lijkt mij het probleem zuiver ge steld oordeelde ik en alle actuele debatten groeperen zich dan ook rondom deze controverse. Er is voorgesteld een speciale commissie in te stellen die zou moeten beoordelen of een bepaalde pu blicatie toelaatbaar is te achten. De mi nister en velen met hem hebben dit plan verworpen. Een ander voorstel ts om zich te bedienen van deze fictie: de journalist moet zich verantwoorden als of hijzelf het achter de publicatie schuil gaande delict had gepleegd. Ook deze uitweg is als onnederlands ter zijde ge steld. Verder is wèl actueel gebleven het instellen van een intern tuchtrecht, nauw verwant dus aan het middel, dat ik zo even het eerst- noemde: de speciale commissie. Er wordt dus onderscheid gemaakt tussen ee>} volstrekt en een beperkt verschoningsrecht." De Journalist; „Het volstrekte ver schoningsrecht is al van de baan, het gaat alleen nog om een beperkt zwijg recht." „Geef mij tijd" maar weinig bevredigd en hij vroeg dan ook met enige wrevel in zijn stem: „En welke oplossing doet minister Don ker aan de hand?" „Ook hij heeft de steen der wijzen nog niet gevonden - moest onze inlei der toegeven. Zijn nota bedoelde ook niet die te geven; slechts een analyse van de vele en ingewikkelde vraagstuk ken was erdoor beoogd." „Het woord is nu aan de Kamer" be sliste ons Kamerlid. „Alleen aan de Kamer? vroeg ik. Ik dacht, dat de journalisten het eerst aan het woord zijn: het gaat om hun zaak. En daarom, gij ridder van de pen. ontsluit gij de poorten van de burcht, waarachter de sleutel van dit raadsel verborgen moet liggen." „Geef mij de tijd", was zijn antwoord. Toen wij zover waren, keken wij weer naar het Franse schip op het strand. „Hoe denkt de kapitein eraf te ko men?" vroeg de Generaal aan de chef van het Paviljoen. „Ja. dat heb ik hem ook gevraagd". „En wat antwoordde hijT" Geef mij de tijd!" PTT VOOR MILLIOENEN GEDUPEERD Directeur Neher: Vraag niet hot maar de post is bezorgd Waarschijnlijk vijf man personeel omgekomen (Van onze correspondent) DEN" HAAG, 9 Febr. De PTT heeft bij de stormvloed voor millioenen gul dens schade opgelopen. Dertig postkan toren moesten worden verlaten. De tele foon- en telegraafverbindingen met Enge land, Frankrijk en België waren op Zon dagmorgen verbroken. Slechts weinigen hebben dit gemerkt. Dat verklaarde van daag de directeur generaal van dc TTT. de heer L. N'eher. Waarschijnlijk zijn vijf leden van het PTT-corps om het leven gekomen. In de getroffen gebieden werden enorme ver woestingen aangericht aan centralen, toe stellen, kabels en ander materiaal. Bin- - en buitenlands verkeer zijn met tij delijke voorzieningen hersteld. Veel ook is weer definitief in orde. „Alle plaatsen. ir mensen verblijven zijn thans be reikbaar; zij het soms zeer moeilijk", zei de heer Neher. De heer Neher heeft bijzonder veel waardering voor het personeel van de PTT. De postkantoor-kassen werden over al gered. Op zoldertjes, boven onderge lopen etages richtte men noodkantoren Willem Andriessen voorzitter Kath. Kunstenaarsvereniging DEN BOSCH, 9 Febr. Op de Zondag in Den Bosch gehouden vergadering van de Algemene Katholieke Kunstenaars vereniging werd Willem Andriessen uit Amsterdam tot voorzitter gekozen. De scheidende voorzitter, drs A. Wijffels uit Den Haag, werd gekozen tot vice-voor- zitter. In zijn openingsrede wijdde de heer Wijffels enige gedachten aan de maat schappelijke plaats en functie van de intellectuelen en van de kunstenaars. Hij wees op de strijd, welke de intellectue len en kunstenaars hebben te voeren voor de handhaving van de eer en het aanzien van hun stand en beklemtoonde de nood zaak van het begrip voor de geestelijke waarden, welke deze beroepsbeoefena ren vertegenwoordigen. „Dit is een on ontbeerlijke voorwaarde", aldus de heer Wijffels.' „om ook de maatschappelijke waardering en de economische basis van hun bestaan te bevestigen". WIENER SYMPHOXIKER DEN HAAG, 9 Febr. De Wiener Svmphoniker geven op 27 Februari een gala-voorstel'ing ten bate van het Natio- dinsdag io februari ivaba) naa! Rampenfonds. Willem van Otterloo SO.IS21 15, 1 televlsite. 2 W„r- 1JS." H rüJFlï," overaicht 3 ..Dökbouw". film. Pauze. 11 --'-men dirigeren. Cor de Groot zal als „Fantaisie impromptu", geacteerde improvi- solist m Beethoven s Derde Piano-concert saties. 1 optreden. Ei i in. „En de post is bezorgd. U moet niet vragen hoe. maar bezorgd is ze", zegt de directeur. Allerlei noodoplossingen wer den gevonden. In het getroffen gebied waren geen postzegels of enveloppen meer voorradig. Brieven werden in vie ren gevouwen en met plakband dichtge maakt. De enkele aanduiding „NOOD GEBIED" maakte frankering overbodig. Ook had de heer Neher veel lof voor de amateurzenders, die in liet noodge- bied en in Den Haag uitstekend en prij zenswaardig werk hebben gedaan. (Advertentie) RADIO-AMATEUR HAD PRIMEUR Maandag EN bekwame en betrouwbare radio-amateur, eigenaar van het luxe motorjacht „May be", die onder de roepletters PAoXX zakelijk verslag deed van ontstel lende gebeurtenissen, is het eer ste steunpunt geweest voor de van schrik verlamde buitenwe reld, toen bekend werd welke ramp er over Nederland was ge komen. Toen schreiende mensen op de daken van hun woningen de hemel om uitkomst smeekten uit het hels geweld van water, hoorde men plotseling in de grijze dageraad van die noodlottige Zon dagmorgen een geheimzinnige stem uit 't inferno klinken: PAoXX riep radio-Scheveningen op. De stem van een man, die als eerste op z'n jacht het nood- gebied doorkruiste en om het half uur rapporteerde van een andere plaats. Wat hij zag was de meest verschrikkelijke pri meur, die men zich kon voor stellen. Niemand had ooit van deze amateur gehoord, die alle journalisten en an dere nieuwsmensen in snelheid heeft geslagen. KOOS OUDSHOORN (33), de nooit falende klank-technicus in de studio van de Nederlandse Radio Unie (in het gebouw van de Regeringsvoor lichtingsdienst in Den Haag) wordt bij na lyrisch als hij gaat vertellen over het prachtige werk van het motorjacht „May be". „Hoe de man het heeft vol gehouden is me een raadsel", zegt Ouds hoorn opgewonden. De berichten van de „May be" lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Radio-Schêvenin- gen gaf de boodschappen nauwkeurig door aan de bureau's, waarvoor ze be stemd waren en later op de dag gingen van Radio-Scheveningen de eerste aan wijzingen voor de „May be" de lucht in. Deze eerste en aanvankelijk enige verbinding met de rampzalige gewes ten werd hals over kop uitgebreid. Meer radio-amateurs in het noodgebied begonnen informaties te verstrekken. Nog geen 36 uur na de rampnacht wa ren 40 tot 50 amateurs opgenomen in een noodnet van 35 zenders. De leiding was in handen van de Bijzondere Ra diodienst van de PTT, waar chef A. S. M. VAN SCHEXDEL (58) stevig de teugels hield. Als centrale post fungeer de PAöCY. Een gewone huiskamer. Met een zelfgebouwde zend- en ont- vanginstallatie en een telefoon. PA nul CY staat nu met gouden letters in de radio-logboeken, als een van de rijkste bronnen voor de berichtendienst van de regering. Toen het reddingswerk z'n hoogte punt had bereikt waren vele diensten de zwoegende am >urs wier namen men nog niet bekend heeft willen ma ken tehulp gekomen. Het grootste deel van de racho-apparatuur der rijks politie, de landmacht met 150 verbin- dingsposten en enkele mobiele radio stations, zes radio-teams van de marine in het rampgebied zelf, met een mijnen veger als verbindingsschip en de steun van 42 in Nederlandse havens verblij vende oorlogsvaartuigen. De buiten landse troepen zorgden voor extra versterking. Dit alles in vlotte samen werking met de Radio Unie en radio- Scheveningen. De Radio Nieuwsdienst is van Zon dag 1 Februari tot en met Zaterdag avond de zevende 55 uur en 15 minuten in de lucht geweest. Normaal zendt deze dienst niet meer dan 16 uur per week. Geen uur lang was er in het gele huis aan het Hilversumse Melkpad rust. De vijf nieuwslezers hebben hun stem men niet gespaard en van de 13 redac teuren, die de nleuwsstroom moesten leiden, hebben de meesten soms 20 uur aan een stuk aan hun schrijfmachines gezeten. De Stem DE berichtendienst van de regering. Die stem door de radio: dramati serend in zakelijke berichten het gehe le epos van naastenliefde, -van koppig volhouden, van moedig reddingswerk en nooit vermoede gulneid. Die stem, die de redding van duizenden ten dode opgeschreven mensen heeft betekend. Nooit zal iemand kunnen achterhalen hoeveel berichten er in de eerste fase van de watersnood zijn uitgewisseld. Alleen al bij de berichtendienst van de regering moeten er echter de vorige week zo'n 28.000 boodschappen zijn bin nengekomen. Voor al deze berichten waren ver antwoordelijk drie mensen van de Re geringsvoorlichtingsdienst. In het ge bouw van deze dienst aan de Wasse- naarseweg in Den Haag zaten GÏJS- BERT VAX DE AVIEL (34), vice-direc- teur RVD, ARIE VAN DEN DOOL (40) en een blond meisje ATIE BOKHOVE (32). Zij vormden de basis van de dra matische berichtendienst, waarnaar in binnen- en buitenland werd geluisterd. Op de stoel van Atie Bokhove zaten vele mannelijke en vrouwelijke ambtenaren, die na hun eigenlijke werk de berichten- an 41 Arie van den Dool dienst kwamen steunen als telefonist, redacteur of nieuwslezer. Atie Bokhove vertegenwoordigt hen hier allemaal, grauw van de slaap, omgeven door ra1 telende verreschrijvers, rinkelende te lefoons, bergen papier, stapels boter hammen en rijen kopjes koffie. Van hen hing de redding hunner landgeno ten af. Acht telefoontoestellen werden Ogen van de krant VERTEGENWOORDIGERS i grote dagbladen, uit Engeland, Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk, Italië, Zweden, Noor wegen, Denemarken. Finland en de Verenigde Staten schreven over de hele wereld kolommen vol over de ramp. Na de eerste dag al zaten hun keurige broekspijpen onder de modder en waren hun schoenen ontoonbaar. Sommigen hadden op alles gerekend en leken op oorlogscorrespondenten. De nestor van het gezelschap was de bekwame H. ZIMAN (54) van de „Daily Telegraph". Hij kon nauwelijks z'n gevoelens onder woorden brengen na z'n eerste bezoek aan de Zuidhollandse eilanden. Acht Italiaanse journalisten seinden naar hun zuidelijk land: „De watersnood in de Po-vlakte was maar kinderspel". De ogen van de wereld waren gericht op dé ramphoek van Nederland. De ogen van geharde journalisten, van af grijzen vervuld. De lenzen van vele bui tenlandse camera-mensen ook. Te snel overgeplant uit een prettige wereld in een Apocalyps. Hoorde ik niet op een bedreigde dijk een keurig gekapte Italiaan (van de televisie) luidruchtig om 'n accu roepen! En scheen 'n Griekse fotoreporter niet naar Goeree gekomen om zich door een collega te laten foto graferen, terwijl hij op de rand van een boot gezeten, een filmapparaat loos liet draaien? Misschien dat ik het plaatje in een buitenlands tijdschrift nog ns tegenkom. „Onze reporter in Zeeland Ze waren er allemaal. Bui tenlanders en Nederlanders. In Stave- nisse, in de dodenpolder van Halsteren, hij het drama op de Molendijk bij Oude Tonge. Het leven, van een journalist TTET drama van de watersnood-ramp met zijn massale evacuaties heeft -*"*■ verschillende kanten. Wat dénkt een oude Zeeuwse boer, die nooit van z'n eiland is weggeweest, die nog nooit in een trein .heeft gereisd, wanneer plotseling boven het luik op z'n zolder, waarheen hij voor het water is gevlucht, een glazen koepel aan de hemel verschijnt? Aan die glazen bol zit een mecano-achtige staart. Erin een Amerikaanse neger met een brede grijns, die hem duidelijk maakt maar in te stappen. Met een touw onder z'n oksels wordt die Zeeuwse boer dan opgetiid om een kilometer of wat verder weer op de begane grond te worden gezet. Na een luchtreis, die hem misschien meer heeft verbaasd dan al het geweld van het wassende water. Hoe véél menselijke kanten heeft zo'n drama? Er zit méér in dan geweld en techniek om dat geweld te keren. De Neder landse man van-het water bij uitstek, de schrijver JAN DE HARTOG (38) heeft met z'n woonark ligplaats gekozen ergens in Zeeland om stof te verzamelen voor een nieuwe roman. Ook de filmkunstenaars YTZEN BRUSSE (32), BERT HAANSTRA (27) en HERMAN v. d. HORST (42) hebben met hun camera's rondgekeken, minder als de journaalmensen gespitst op de actualiteit der verschrikking, méér om ais artiesten het symbool te vinden, dat ook kunstzinnige uitdrukking kan geven aan hetgeen in de afgelopen week het verzekerde bestaan van Nederland heeft bedreigd. De MSA in Parijs was direct bereid dit initiatief te financieren. In RVD-kringen wordt verteld, dat het resultaat dit jaar door Nederland zal worden ingezonden naar het filmfestival in Cannes. Uitgerust door C'inetone in Duivendrecht hebben de filmers met camera-assistentie van Van Haren Noman, Hazelaar en de Keukeleire een grote hoeveelheid in drukwekkend materiaal verzameld, waarvan zij thans zelf nog stil zijn. 'dag en nacht bewaakt. De telefonisten waren de eerste zeef: kwamen er be richten binnen, die beter aan een an der adres terecht waren, dan werd dat meteen gezegd. Genoteerde berichten gingen door een tweede zeef: een ka mer onder de nok. waar .werd beoor deeld welke boodschappen voor uilzen ding in aanmer king kwamen en welke telefonisch konden worden doorgegeven. Eén op de vijftig be- richten kwam al- dus terecht in de omroep-cel van de Radio Unie. „Weet je wat ons het meest heeft getroffen zegt Van de Wiel. I „Toen wij omrie- pen. dat de RVD Atlo Bokhove ter ontlasting van zijn eigenlijke telefoonnummer er een ander had bijgekregen met 10 lij nen, kwam op da't nummer precies 20 seconden later het eerste telefoontje binnen. Of er ook naar de berichten dienst werd geluisterd!" Het goed func- tionneren van de berichtendienst was overigens afhankelijk van de welwil lendheid der omroepverenigingen. De pluim voor de vlotte regeling gaat ech ter naar Arie van den Dool, de man van „Wij leven mee met de jongens over zee". Hij hield vooral 's nachts een oog in het zeil en betrok dikwijls de stoel achter de microfoon. De buitenlandse radioverslaggevers, die na de eerste berichten over de ramp in „waterig Holland" ijlings hun opname-apparaten hadden ingepakt en naar Den Haag waren gevlogen, werden bemoederd door de Nederlandse Ra.iio Unie. In de omroepcel in het gebouw van de RVD vertelde DANIEL SCHORR (New York Times) (36) iedere middag om twee uur in een directe uitzending voor de CBS, het omroepstation voor de staat Columbia, aan 20 millioen Ameri kanen van het leed dat over Nederland was gekomen. De Engelse BBC had twee man gestuurd, de omroep voor de Amerikaanse strijdkrachten in Duits land een compleet team. Verder werden uitzendingen verzorgd door Finse, Deense, Noorse, Oostenrijkse en Franse radio-verslaggevers. Carel Lnkclaar Merkwaardig Memento FEBRUARI ZONDAG Zondag Septuagesima. H. IGNATIUS, Bisschop-Martelaar. Het loon van ecu goede handeling vinden we reeds in de overtuiging wel te hebben gedaan Memento: 1 Febr. IS61 Dijkbreuk bij Leeuwen, waai door 17 dorpen ondcf; Wa lter liepen. Een simpel blaadje uit een scheur kalender van dit jaar. Met een Memen to. dat huiveringwekkend is. gezien in het licht van dc ramp die Nederland 1 Februari '53 trof. Er is hier sprake van een dijkbreuk bij Leeuwen, waardoor 17 dorpen onder water liepen. Ter ver gelijking: de rampzalige Sint Elisa- uethsvloed in 1421 verzwolg 16 dorpen. de schade is te boven gekomen. Alle vu rige artikelen raken al weer in het vergeetboek. En het feit, dat de Volks krant. die op 2 Februari het ramp- nieuws bracht, in de middag in Heerlen voor een gulden per exemplaar werd gekocht, kan thans niet verhelen, dat elk nieuws snel oud is geworden; dat de ge-emotionneerde troep journalis ten, die vorige week Zeeland bevolkte grage lifters voor de helicopters en de ducks vandaag alweer is ver spreid naar alle richtingen van de \ve- reld, waar het nieuws altijd ligt te wachten. R (32) bijvoorbeeld. Vorige herfst zat hij voor „de Volks krant" bij de manoeuvres in Duits land. Een telegram riep hem haastig naar Amsterdam, vanwaar hij onmid dellijk naar Amerika moest vliegen, om dat, er behalve een Atlantisch Pact ook nog een NATO bestaat. Dat was een lange trip. Terug en uitblazen. Als die zeven gevangenen uit Breda maar niet waren ontsnapt. Enkelaar wéér naar Duitsland. Eindelijk een Zondagmorgen thuis. Lekker uitslapen. Half negen telefoon. „Wat 'n toestand, niet?" zegt een stem. „Ja, de pannen waaien van m'n dak", zegt Enkelaar slaperig. Dan echter wéét hij dat het stormt en dat er getelefoneerd moet worden. Om een vliegtuig. En met de krant. Met de slaap nog niet uit de ogen stapt enkele uren later Enkelaar met twee andere ster-verslaggevers in een door de krant gecharterde Dakota met equipage en een fotograaf. Daar vliegen journalisten boven Zee land, en zien het verdronken land van één rampzalige nacht. JAX VESTERS (44) schrijft over het vreselijke lot van Schouwen, door niemand nog vermoed. De volgende dag is een dozijn speciaie verslaggevers verspreid over het toneel van de ramp. Weer is de journalist gegrepen door het nieuws, dat hem thans na enkele dagen al met afschuw en walging vervult. Enkelaar schrijft uit Stavenisse, het Oradour van de zee, zijn dodenreportage. HERMAN' LEEXES (33) beschrijft ae ondergang der dijken, waarvan hij de geschiedenis kent als geen ander. Na vijf dagen noodgebiedrepor- tages bereikt de krant 's nachts om half twee een uit geput telefoontje: „De équipes zijn stuk, we kunnen geen man op laar zen meer zien, we lopen op ons tand vlees; we willen Vrijdag naar huis". Dat is nu weer voorbij. De meeste buitenlandse jour nalisten zijn naar huis. Sómmigen hebben gezegd terug te komen voor liet springtij van 16 Februari. An deren komen pas over een maand of zes om te zien, hoe Nederland i Bodegrave Microfoon en camera EEDS op de Zondag na de ramp nacht ijlden de Nederlandse radio reporters naar het noodgebied. Hun opdracht was niet gemakkelijk. Naast het verslag het interview met de ge troffenen. „Waarom zijn jullie niet in Hilversum gebleven?" riep een man, wie een microfoon werd voorgehouden. De taak van de radio-reporteris niet gemakkelijk geweest. Zijn voorlichting moest wel het meest onder aangrijpen de omstandigheden geschieden. Enkele hunner wisten lot ver in het rampge bied door te dringen en vertelden op sobere en daarom aangrijpende wijze over de catastrofe aan landgenoten overkomen. JOHAX BODEGRAVEN (38), bekend van de Haak-In-Actie, gaf wel het voorbeeld van de perfecte re portage: rustig, zonder aandacht af le dwingen voor de eigen stem en met veel „ruimte" voor de mensen, die van hun ervaringen vertelden. Met de ver slaggevers in het noodgebied en de Nieuwsdienst onder hoogspanning heeft de radio in de afgelopen dagen verstrekkende, dui delijke voorlich ting gegeven. Het aandeel van de televisie in de publiciteit rond de ramp was alleen mogelijk dank zij de film. Maandag-, Dinsdag-, Donder- dag-. Vrijdag- en Zondagavond wer den films uitge zonden, welke door 1 de televisie-staf in samenwerking met Multi-film in Haar lem waren opgenomen. De TV had per manent 4 of 5 ploegen camera-mensen in beweging, die 't overstroomde gebied in alle richtingen doorkruisten. Het volledige rampen-journaal van Polvgoon zal door alle Amerikaanse televisie-stations worden vertoond. Waar het schrikbarend radio-nieuws reeds uit het geheugen is weggeëbd, stelt dit journaal (ook in alle grote Nederlandse bioscopen te zien) de on zalige week weer helder voor ogen. Polygoon-Prof.ilti heeft 125.000 meter filnï-copie over geheel Nederland ge distribueerd. Het journaal, dat normaal 250 meter lang is. kreeg nu een lengte van 650 nieter. Het werk van 24 came ra-mensen, bijgestaan door twaalf chauffeurs-electriciens, die behalve voor de auto's met fakkels ook verant woordelijk waren voor de technische bijstand. In totaal werd voor het nieuwsjournaal ditmaal 4 tot 5000 me ter film opgenomen. 55 Duplicaat-nega tieven gingen naar 251 landen, waar weer honderden copieën worden ge maakt. De wereld wéét nu, ook uit eigen aanschouwing, hoe Nederland werd geteisterd. -¥■ Het was vooral het beeld, dat 'n in druk heeft gegeven van de ramp in haar werkelijke gedaante. De foto's van de dijkdoorbraken in de krant lieten het eerst zien wat er aan de hand was. Later kwamen de journaals. De film zag haar kansen. Niet om geld te verdienen, maar om te getuigen; Polygoon laat op het ogen blik een kleurenfilm maken. Haar sce narioschrijver KEES STIP (39) zal uit het journaalmateriaal een documen taire film maken van drie kwartier, waaruit het totaalbeeld van de ramp voldoende naar voren zal komen. Bo vendien wordt overwogen hoe een fi'n kan worden samengesteld waaruit blijkt dat niet het hele land onder wa ter io gelopen, een gedachte, die in Amerika tot misverstanden aanleiding geeft. PENNEWIP NIEUWE WERKVOORZIENINGSREGELING Voor elke maandwerk: één dag vacantie (Van onze correspondent) UTRECHT, 9 Febr. Het ministerie van Sociale Zaken heeft een nieuwe so ciale wci'kvóorzicningsregeling ontwor pen voor hoofdarbeiders. Een ministerieel besluit hierover is thans onder weg naai de gemeentebesturen. De nieuwe rege ling voorziet onder andere in een in deling in vier functiegroepen met een daarbij behorende loonschaal, welke voor de betrokkenen in 't algemeen een hoger salaris, dan tot dusver te verdienen was, inhoudt. De regeling heeft oen terugwer kende kracht tot 29 December van het vorig jaar. Elke gemeente, waarin de regeling voor hoofdarbeiders wordt toegepast, dient een Commissie Sociale Werkvoor ziening Hoofdarbeiders in te stellen. Deze is college van advies, welke on der andere tot taak heeft de tewerk gestelde hoofdarbeiders in te delen in functie-groepen. Deze groepen vier in tetal hebben betrekking op eenvou- ige administratieve routine-arbeid tol werk. dat een grote mate van zelfstan digheid. kennis en ervaring vereist. De hoogste en laagste beloningen, die per week worden uitgekeerd, variëren in de eer ste (en laagste) gToep van 50,35 tot 44.35 voor hen, die 42 jaar en ouder zijn. al gelang de gemeenteklasse. Voor de 23-janger. zijn deze lonen respectievelijk 36.50 tot ƒ32,70. In de groepen U, III en IV zijn de top- en basisionen in de verschillende ge meente-klassen respectievelijk 63,20-/ 55.66 (42 jaar en ouder), 37.05-/ 35,05 (23 jaar). 76.75-/ 67.55 (42 jaar en ouder), ƒ41.05- 37,25 (23 jaar)87,30-/ 76,70 (42 jaar ouder) en 45,50-/39,10 (23 Jaar). Het loon voor do hoofdarbeiders van jaar bedraagt 90 percent van het loon, gel dende voor 23-jangen en vervolgens 10 per cent minder voor elk jaar, dat de betrokkene jonger is. dan genoemde leeftijd. (Zij, die jonger zijn dan 25 jaar en ouder dan 64. kunnen evenwel niet zonder toestemming van minister worden tewerkgesteld.) Zij, die door bijzondere prestaties uitmunten, kunnen een toeslag krijgen van 5 percent op li<-t loon, in bijzondere gevallen zelfs van 10 percent. Voor laatstgenoemde toeslag is evenwel mi nisteriële toestemming nodig. Indien een hoofdarbeider, die voor plaatsing in aanmerking komt, de hem aangeboden functie niet kan aanvaar den, wegens gebrek aan bruikbare kle ding, kan het gemeentebestuur hem deze verstrekken na verkregen toestem ming van het ministerie van Sociale Za ken. Overigens zal het aan de werkloze hoofdarbeider zijn toegestaan om een beperkt deel van de werktijd te verzui men voor cursussen, voorzover deze kunnen leiden tot vergroting van zijn plaatsingskansen in het normale arbeids- Ambulante artisten lichtvaardig afgezegd AMSTERDAM, 9 Febr. De Bedrijfs- unie voor de Kunst deelt mede dat ten gevolge van de watersnood vele musici en artisten, en wel voornamelijk de zoge naamde ambulanten, in financiële moei lijkheden dreigen te geraken. Talloze contracten werden en worden door hun opdrachtgevers opgezegd, omdat beslo ten is vastgestelde bijeenkomsten af te gelasten. Mueici en artisten accepteren deze strop zonder misbaar, vooral als blijkt, dat de voor hen uitgetrokken gages aan het Nationaal Rampenfonds zijn geschonken. Er zijn echter vereni gingen, zaalhouders enzovoort, die wel heel lichtvaardig handelen en thans reeds besluiten, bijeenkomsten in Maart en zelfs later niet te laten doorgaan. De geëngageerde musici en artisten ontvan gen geen enkele vergoeding, laat staan hun volle gage. Zij moeten zich maar zien te redden. De Bedrijfsunie voor de Kunst, waarbij zijn aangesloten de in het N.V.V. georganiseerde algemene bedrij in bond, de Nederlandse Toonkunstenaars- bond en verder de Katholieke Bond van musici en artisten en de Christelijke Bond van kunstenaars, protesteert ern stig tegen deze handelwijze en zal niet nalaten tegen deze werkgevers streng op te treden, aldus de mededeling van de Bedrijfsunie. proces. Een en ander volgens de inzich ten van het gemeenteoestuur en de Rijksconsulent voor Sociale Bijstand. Voor elke maand, dat een hoofdarbeider werkt volgens de sociale voorzieningsre geling, heeft hij recht op één dag va cantie. CENTRALE PUNTEN KATHOLIEKE HULP DEN BOSCH, S Febr. (KLN.P.) Na overleg met het ministerie van Maat schappelijk Werk is op initiatief van het Landelijk Sociaal-Charitatief centrum 'n coördinatie tot stand gebracht van de. activiteiten van het Katholiek maat schappelijk werk ten behoeve van de door de watersnood getroffen gezinnen. Als nationale centrale voor overleg en samenwerking treedt op het Landelijk Sociaal-Oharitatief centrum in Den Bosch. Zuidwillemsvaart 143, tel. K 4100- 5635 en 5148. De zorg voor het inzamelen van gelden en goederen en al wat met materiële hulpverlening samenhangt, blijft berusten bij 't Nederlandse Katho lieke Huisvestingscomité te Den Bosch. Hekellaan 6, tel. K 4100-8491. Onder meer werd tot het volgende be sloten: 1. Indien daaraan behoefte bestaat, zal in de opname-gemeenten het maat schappelijk werk ten behoeve van de I geëvacueerde gezinnen ter hand wor- 1 den genomen, onder meer door de in zet van maatschappelijke werksters. Informaties hierover zijn te verkrij gen bij de betreffende Diocesane Soci aal-Charitatieve centra, waarvan de adressen zijn: Aartsbisdom Utrecht: Albert Cuyplaan 52. Bilthoven tel. K 3402-2052; Bisdom Haarlem: Laan Copes van Cattenburch' 127, Den Haag, tel. K 1700-112343; Bisdom Breda: Markkade 7, Breda, tel. K 1600-9361; Bisdom Den Bosch: Zuidwillemsvaart 143, Den Bosch, tel. K 4100-5635; Bisdom Roermond: Munsterplein 3, Roermond, tel. K 4750-2713. i2. Door de 5 Diocesane Stichtingen voor Colleges worden hervat DELFT. 9 Febr. Met ingang van Woensdag 11 Februari zullen alle colle ges, oefeningen, practica en instructies aan de Technische Hogeschool te Delft worden hervat. De rector-magnificus van de Rijks universiteit te Leiden deelt mede dat de colleges en practica, die vorige week ge staakt werden in verband met hulpver lening van Leidse studenten bij de over stromingsramp, Donderdag zullen wor den hervat. Gezinszorg, samenwerkend in de Stichting Nationale Katholieke Gezins zorg, zijn reeds en worden nog gezins colonnes samengesteld, welke, indien daar een beroep op wordt gedaan, zul len worden ingezet in de phase van reëvacuatie naar de noodgebieden. De colonnes bestaan uit gezinsverzorg sters onder leiding van maatschappe lijke werksters, terwijl eventueel ook vrijwilligers worden ingeschakeld. De inzet van de colonnes geschiedt van een centraal punt uit, liet bureau van het landelijk Sociaal-Charitatief cen trum ten Den Bosch waar de Stich ting Nationale Katholieke Gezins zorg, uitsluitend voor liet colon- newerk tijdelijk bureau houdt. Aanvra gen voor de inzet van de colonnes wor den gaarne op genoemd bureau inge wacht. Het Katholieke colonnewerk wordt geleid van twee werkcentra uit, welke gevestigd zijn: Voor het rampge bied behorende tot het bisdom Haarlem, te Den Haag. Lcdeganckplein 27, tel. K 1700-119282; voor het overige rampgebied te Breda, Boschstraat 35, lel. K 1600-9636.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3