\«,IL e ▼oiicsïcraiïff NOODWET TOT HERSTEL DIJKEN Rampenfonds lenigt persoonlijke nood, regering helpt het economisch leven KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Eerste dag: Luchtverkenning en vraag om buitenlandse hulp REGERINGSNOTA MELDT: 65.798 ontheemden Dodencijfer tot 1395 gestegen Militairen in eerste nacht te hulp Plan-Afsluiting zeegaten sneller in uitvoering Beursen op dijken dicht gestart met f 178.222 Reclame per radio graag gebruikt WETTELIJKE REGELING RAMPSCHADE Verlof Rijkspolitie ingetrokken Vooruitzien X DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 30ste Jaargang No. 8581 ZES PAGINA'S Historisch kalenderblaadje Pagina 4 Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. Minister-president dr W. Drees noemt in een gisteravond aan de Tweede Kamer gezonden nota over de waters nood de volgende cijfers: 65.798 personen zijn uit liet noodgebied geëvacueerd. Het aantal doden dat waarschijnlijk nog zal stijgen is nu 1395. Vier militairen kwamen bij liet reddingswerk om het leven, twee andere worden vermist en twee zijn er gewond. Rond 133.000 hectare cultuurgrond is overstroomd. Op de eilanden Flak- kee en Scbouwen-Duiveland is tussen de 80 en 90 percent van het vee verloren gegaan. De regering overweegt de mogelijkheid van een afsluiting der zeearmen onmiddellijk te onderzoeken. In algemene zin zal worden nagegaan hoe herhaling van een ramp als die van de eerste Februari bij voorbeeld door organisatie van betere waarschuwingsdiensten kan worden voorkomen. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijk heid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. Misschien moet de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden vertraagd om de herstelwerkzaamheden te versnellen. Ei wordt nu gestreefd naar een geleidelijke beëindiging van de militaire hulpverlening, voor zover de toestand dat toelaat. Zo mo gelijk worden allereerst de buitenlandse eenheden van hun taak ontlast. Ruim 2200 van de geëvacueerden zijn door helicopters gered. DEN HAAG, 9 Febr. Het vastge stelde aantal slachtoffers van de over stromingsramp is gestegen van 1372 tot 1393. l>e opgave is van het ANP. Ze is vanmiddag om 12 mn- gemaakt en ge schiedt' onder voorbehoud. De, burge meester van Stavenisse beeft bet door hem aanvankelijk gemelde aantal van ongeveer 300 slachtoffers gecorrigeerd tot circa 200. De nota welke vandaag in de Tweede Kamer zal worden besproken, bevat rond 18.000 woorden. Dc toestand van de dijken, aldus dr Drees, is hu in het algemeen enigermate stabiel. Op do mees te eilanden'zijn een of meer dijkbressen, die wel bijzondere moeilijkheden bij het dichten zuilen opleveren. Ze doen don ken aan de gaten, die op het eiland Walcheren na dc oorlog moesten worden gesloten. De kosten voor het herstel van de dijken zullen wel zo hoog zijn, dat zij de draagkracht van dc waterschappen ver te boven gaan. Daarom is de regering van oordeel dat zij zelf het herstel van de buitendijken voor haar rekening moet "'o'ver het inschakelen van de militairen schrijft premier Drees>, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag het eerste mi litaire detachement om 3 uur reeds aan het Averk is gegaan. Zondagochtend om 7 uur gingen in Vlissingen drie vletten van de marine in actie. Om S uur werd de 33ste regimentsgevechtsgroep opge roepen. Zondagavond om 6 uur waren de onderdelen van de krijgsmacht reeds op SO lot 90 percent van hun sterkte. Verkenningsvluchten Omdat het beeld van de ramp onvolle dig bleet gelaslLLe 'de territoriaal bevel hebber Zondag door middel van verken ningsvluchten een vollediger overzicht te verschaffen. Ondanks de slechte weersomstandigheden voerde de lucht macht 17 verkenningsvluchten uit. Van Schouwen-Duiveland konden echter geen gegevens worden verzameld. Pas Maan dagmorgen om 7 uur trad de ernst van de toestand op dit eiland en op Tholen duidelijk op de voorgrond. De luchtmacht heeft ruim 300.000 zand zakken (143) ton, 130 ton voedsel, water IN NOODGEBIEDEN Gezondheidstoestand niet ongunstig (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. De al gemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongun stig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. Aldus wordt gemeld in de nota van de regering over de wa tersnood. Wat de geneesmiddelen voorziening betreft hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Dit is te danken aan de zeer goede organisatie van de pharmaceuti- sche dienst van het Rode Kruis. DE WITTE WERELD „Doe je zo meteen de sneeuw goed van je schoenen, Jan...!" en geneesmiddelen en een groot aantal rubberboten uitgeworpen. Zondagmiddag om 5 uur is aan hrt ge allieerde Europese hoofdkwartier om on middellijke toezending van 20 helicop ters vei zocht. Di- eei-ste daarvan arriveer den Dinsdagmiddag om 3 uur op Gilze- Rijen. Van de 65.79S geëvacueerden zijn er, volgens de nota van minister-president Drees. 9.395 ondergebracht in de rustige gebieden van Zeeland, 26.578 in Noord- Brabant, 24.096 in Zuid-Holland en 5.729 n de provincie Utrecht. Naar voorlopige schatting werden van de ruim 28.000 be woners op Goeree-Overflakkee er 16.000 geëvacueerd. De toestand op West-Schou wen is voorlopig met zó ernstig, dat evacuatie nodig is. In de duinstreek var dit eiland verblijven nu 5.800 personen, De evacuatie van Zierikzee is nog steeds aan de gang. In het geheel zullen onge veer 6.000 personen via Zierikzee het eiland Schouwen verlaten. Als dit is ge beurd zullen in totaal 16.000 mensen van dit eiland zijn afgevoerd. Nu de landbouwexport schade onder vindt door het gedeeltelijk uitvallen van de landbouwproductie, schrijft minister president Drees, acht. de regering het van belang, dat de industriële productie niet is aangetast. Zodra de toestand overzich telijker is zal worden beslist of de uit voer van aai-dappelen, hooi en stro tveer kan Avorden toegestaan. De voorraden akkerbouw productei Avelke verloren zijn gegaan, zijn moeilijk te schatten. Het grootste gedeelte van de oogst Avas reeds afgevoei-d. Waarschijn lijk zullen nog voorraden aardappelen a'las behouden kunnen worden. Wel is de schade aan de vlas-industric in bepaalde gebieden aanzienlijk. Nu met de meeste plaatsen weer vol doende verkeersverbindingen bestaan, kon het overbrengen van voedings middelen per vliegtuig of met behulp van noodconvooien, op enkele uitzonde ringen na, worden beëindigd. Ook het bijkantoor a'an de directie der voedsel- a-óorziening in Rotterdam, heeft zijn acti viteit thans vrijwel stopgezet. Een begin is gemaakt met het bergen van consumptieaardappelen, landbouw machines en -werktuigen uit dra&sige en licht overstroomde gebieden. Voor zover de aardappelen nog kunnen Avorden ge geten» zullen zij met spoed worden ge distribueerd, omdat zij niet kunnen Avor den bewaard. MINISTER-PRESIDENT Met grote spoed (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. ..Deze nota is met grote spoed opgemaakt en k niet anders dan onvolledig zijn", schrijfl premier Drees verontschuldigend aan het slot van het stuk, dat hij de Tweede Kamer vandaag voorlegt. Ondank die onvolledigheid echteris de nota klein boekwerk geworden waarin de watersnood zakelijk wordt beschreven. De grote spoed ten spijt zijn er een enorm aantal gegevens vaak zeer ac tuele in verwerkt, Uit de indeling in 11 hoofdstukken wordt duidelijkdat vele departementen Ivun bijdragen aan de nota hebben ge leverd. Voor de Tweede Kamer is het een hele taak, dat alles nog vóór heden middag, wanneer het debat moet begin nen, ie verwerken. De volksvertegen woordigers hebben de nota in gestencil de vorm toegestuurd gekregen, omdat men niet kon wachten tot dc Staats drukkerij er mee klaar was De Ministerraad liceft de nota Maan dagmiddag waarschijnlijk nog doorge sproken. 'Veel van hetgeen in de getrof- jen gebieden is gebeurd en is gdaan, zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastgsteld, schrijft de minister-president. Hij hoopt echter, dat uit de nota duide lijk zal zijn, hoezeer alle krachten zijn ingespannen om de toestand het hoofd te bieden. {Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, i) Febr. - „Wij nemen aan dat de ramp ons zal noodzaken om op kortere termijn, dan waaraan tot nog' toe werd ge dacht, te komen tot uitvoering van het plan van de afsluiting van de Zeeuwse zeegaten". Aldus deelde ons vandaag de directeur- generaal van Rijkswaterstaat, ir Maris mede. „Met de voorstudies zijn wij reeds zeer ver gevorderd'', zo zei hij, „maar met het maken van vastomlijnde plannen staan e nog aan het begin. Tot dusver beke ken Ave het afsluitingsproject voorname lijk in a'erband met de toenemende ver- zilting. De ramp noodzaakt ons thans het waterkeringsaspect daarbij te betrekken. Met grote spoed Avorden de studies thans voortgezet. Het is niet onmogelijk, dat men in de naaste toekomst via een tus senoplossing de afsluiting van bet Haringvliet tot uitvoering Aan het plan tot dichting van de drie grote zee gaten zal komen. Ir Maris verheelde niet, dat de afslui ting xnet zeer grote moeilijkheden ge paard zal gaan. De sluiting van de gaten in de dijk a'an Walcheren kort na de oorlog. aaras alleen mogelijk doordat men kon beschikken over zAvare caissons, "ommige met een Avaterverplaatsing van 3000 ton. Ook voor de sluiting van het Brielse zeegat Averd met zulk een caisson gewerkt. Voor de afsluiting van de Zeeuwse zeegaten zal Nederland echter met aanmerkelijk grotere betonnen ge- a'aarten moeten Averken, Avelke speciaal voor dit doel zullen moeten worde gebouwd. Onze eerste taak blijft zo onder- streept ir Maris om de dijken te dich ten. Daarna zullen Avij alles in het Avexk stellen om zo spoedig mogelijk tot. af sluiting Aan de ZeeuAAse zeegaten te ge raken." TE MIDDEN van een chaos van stenen, vaten en meubelen ligt in een der straten van Zierik zee deze vrachtwagen, die door het geweld van liet water werd gekanteld. Nu het ivater gaat zak ken wordt het beeld der aange richte verwoestingen pas compleet RODE KRUIS-HELPSTERS pleegden onregelmatigheden SCHIEDAM. 9 Febr. Verdacht van het .plegen ..A:an onregelmatigheden zijn- drie helpsters in vaste dienst van de afdeling Schiedam a'an het Rode Kruis gearresteerd, Tv\ree worden nog steeds door de politie vastgehouden, de derde is Avegens tragische familieomstandighe den voorlopig op vrije voeten gesteld. (Van onze correspondent) HILVERSUM. 9 Febr. Omroepers cn artistcn van AVRO, KRO, NCRV r:i VA RA vulden vanavond gedurende an derhalf uur het eerste programma van de radio-actie Beurzen open. dijken dicht" Iedere Zaterdag tot 1 April zal deze uitzending worden voortgezet. Elke avond zullen de vier leiders van het pro gramma Johan Bodegraven, Jan Boots. Wim Quint en Coen Serré het totaal van de binnengekomen en toege zegde bedragen even melden. De eerste uitzending leverde 78.222 gulden en '15 cent op, Avaarbij'ïn de laat ste seconden nog een gift van 100.000 gulden kwam, geschonken door een onbe kende. Overigens lieten de gevers heel wijselijk hun licht niet onder de koren maat schijnen, Avant Avie buit niet graag de unieke gelegenheid uit tot het maken van reclame per radio? En zo klonken al de eerste dag namen door de aether, die men anders voor dc microfoon alleen maar mag dénken. Dc Televisie zal het experiment zeker -met aandacht volgen. 1-Iet ging allemaal nog Avat stroef bij deze eerste uitzending, clie in haast Avas samengesteld en artistiek gezien nogal zwaar op de hand lag. Regisseur Karei Prior en zijn staf zullen op den duur echter zeker de juiste maat A'inden. 'artsbedelaar Johan Bodegraven be gon er al mee door het gehele volk rond de microfoon tc laten inhaken, zodat de militairen, musici. kinderen (twee kwartjes van het zakgeldzieken en radiomensen zelf een vertegenwoordiger zonden. Allerlei A'errassende mededelingen le verde deze Beurzen-dij ken-start op. Giro 17 is het nummer, waaroo giften kun nen worden gestort. De PTT zal bij stor tingen géén postzegel rekenen. Postbus 17 is eveneens voorbehouden voor de actie. Voortaan kunnen slechts Via één telefoon berichten worden dooi'gegeven het eerste Hilvrsumse nummer met vijf cijfers, namelijk 10101. MET zwemvest om lopen militairen over de overspoelde wegen van Oosterland op Schouwen-Duive land, een der meest getroffen dorpen van hei eiland. De manschappen zijn aangevoerd met een „waterauto", zoals de Zeeuwen de duck roemen. Zij gaan nu trachten een dijk te dichten. 1Y/|"OEILIJK berijdbare wegen, 1V1 veroorzaakt door zware sneeuwval, hebben in de nacht van Zondag op Maandag het kranten vervoer vertraagd. Daardoor ontvingen vele abón- né's hun ochtendblad later dan gewoonlijk. Ook vandaag zal dit vermoedelijk het geval zijn ge weest. Wij vragen begrip voor de moeilijkheden waarmede chauffeurs en bezorgers in deze dagen te kampen hebben. DE DIRECTIE. re <le uiteindelijke vaststelling van d< schade aan de lanipsehade-burcaux kan worden overgelaten. De vaststelling van tie Rijksuitkeringen en van dc voorschot ten gebeurt onder vci'axxtAvoordelijkheid van de drie ministers, elk op hun eigen teri' Drie departementen werken samen (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. De Regering is met het Nationaal Rampenfonds overeengekomen dat dit fonds zich uitsluitend zal bezighouden met het lenigen van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer: levensonderhoud, kleding, dek king, schoeisel en huisraad. De overheid heeft daarnaast de uit gebreide taak om door het ver strekken van bijdragen het econo misch leven in de getroffen gebie den weer op gang te brengen. Dc niet door Verzekering gedekte scha de aan particuliere eigendommen zal worden geregeld In de geest van de av op de Materiële Oorlogsschade. Waar draagkracht van openbare lichamen kort schiet, zal decentrale Overheid moe ien bijspringen, )it deelt minister-presi dent Drees mcdi in zijn nota aan de Tweede Kamer. De ministeries! welke belast zijn met de afwikkeling ran de oorlogsschade, zullen eveneens Be afwikkeling van de rampsehade ter land nemen. De uitbe taling van alle dtkéringen en de admi nistratie daarvaij gebeurt bij het Cen traal Verrekenkaitoor van het Commis sariaat voor Oorbgsschaden. In de getrofen gebieden worden rampschade-bureaix ingericht. Daarin zijn samengebunleld de betrokken bui tendiensten a'an de departementen van Financiën, Wedeopbomv éii Volkshuis vesting, en van LandbouAv, Visserij en Voedsel voorzieniig. Op deze bureaux moet een aangife worden gedaan van alle schade, welkt dan meteen wordt ge registreerd. Ook :an men bij de buiten dienst voorschoten aanvragen. Boven dien zijn de bureaix belast met het plaat selijke onderzoeknaar de schade. De ministers vm de betrokken depar tementen zullen elf oordelen in koever- De onderlinge samenwerking tussen de ministeries zal zo nauw mogelijk zijn om de doelmatigheid te bevorderen. Wederopbouw én Volkshuisvesting zorgt voor do schade aan onroerende goede ren: bouwwerken en schepen. Lanu- bouAV, Visserij en Voedselvoorziening, handelt de agrarische schade af. De rest valt onder het ministerie van Financiën Dit ministerie is tevens met de algehele coördinatie belast. Ook bij de oorlogsschaderegeling gaat men volgens dit schema te werk. Vijf Schotten verdronken FRASERBURGH, 9 Febr. (Reuter) De reddingboot van Fraserburgh in Oost-Schotland is vanmiddag in zware zee omgeslagen, toen zij hulp wilde bie den aan in nood verkerende vissers schepen. Vijf van de zes opvarenden verdronken. DEN HAaG, 10 Febr. De minister van Justitie heeft bepaald, dat de vrije dagen en het verlof van bet personeel van het corps Rijkspolitie zijn ingetrok ken. In sommige streken vooi-al die a'an de rampgebieden wordt het per soneel van de reserve-RJjkspolitie in werkelijke dienst opgeroepen. Dit wordt medegedeeld in een nota van minister president Drees over de watersnood. Veertig detachementen van de Rijks politie (1040 man) zijn in de eerste da gen na de ramp naar de npotlgebieden gedirigeerd. Zoveel mogelijk vaartuigen van de Rijkspolitie te water Averden ter beschikking gesteld van de commandant van' de politie te water te Vlaardtngen. Er Averden ook enige mobilofoonauto's ingeschakeld. De politieverbindings- dienst heeft op 2 en 3 Februari 1953 'ra dioverbindingen tot stand gebracht. „Piet Hein" naar Zuiu-Slavië BELGRADO, 9 Febr. (A.P.) De Ne derlandse torpedojager Piet Hèiri zal 18 Februari in de Zuidslavische haven Split aankomen voor een beleefdheids bezoek van vijf dagen. DE evacuaties zijn langzamerhand vol tooid. Na een week van zware ar beid en spanning is het in slagorde ge s-telde personeel in een zodanig stadium gekomen, dat met behulp van de aange voerde werktuigen en materialen de strijd tegen de Avatervvolf, Aan verdedi gend, aanvallend wordt. Is het moment, dat men van de tijd, waarin men deed Avat de hand te doen vond, overgaat tot het meer in groter verband behandelen van het herstel, niet tevens het ogenblik, dat men. zich een eerste beeld vormt van het ten aanzien van onze zo deerlijk gewonde volkshuis houding te voeren beleid? Hoewel nog met geen mogelijkheid een schatting gemaakt kan Avorden van de kosten, die het herstel en verdere voorzieningen met zich zullen brengen, kan men het er over eens zijn, dat het herstel snel, volledig en goed zal moeten zijn. Het lange verloop van herstel en van de financiële afwikkeling van de oor logsschaden moet, mag en behoeft niet het overeenkomstige toekomstbeeld van de Avatersnoodslachtoffers te Avorden. Stelt men snelle, volledige en afdoende uitwissing A'an de gevolgen van de ca tastrophe als eerste eis, dat avïI dat niet zeggen, -dat alle behoeften, omstandighe den en noden, die vóór 31 Januari onze zorg vroegen, thans zodanig op de ach tergrond gekomen zijn, dat zij niet bin nen ons gezichtsveld moeten blijven. Na de ramp is de volkshuishouding van Nederland, zij het overdekt met wonden, structureel dezelfde gebleven. Voor en na staan wij voor de opgave, niet alleen onze structurele werkloos heid te be&trijden, maar ook de door de opmars van de jonge jaarklassen groei ende beroepsbevolking in de komende jaren te Averk te stellen. Het beleid zal er dus op gericht moeten zijn, om op de kortst mogelijke termijn de schade te herstellen en tegelijk de structurele be hoeften, en de voldoening daarvan, niet uit het oog te verliezen. Daargelaten de vraag van reuzenplan nen als de volledige afsluiting van de ZuidAvestelijke zeegaten, mag verwacht worden, dat in de loop van dit jaar de schaden hersteld zullen worden. EA'en afziende van de problematiek, die dit meebrengt,-kan dus vastgesteld Avorden, dat er in zoverre niets veran derd is, dat in 1954 de werkgelegertheid AA'ortels moet vinden in de industrialisa tie en alles wat daarmee in verband staat. Een ogenblik moge bij de economische en financiële beleidslijnen stilgestaan Avorden. Wanneer hierbij thans niet in gegaan Avordt op de problemen, die de pérsoneelsA'oorziening in diverse cate gorieën en op de benodigde plaatsen mee brengen, betekent dit niet, dat de moei lijkheden, die de problemen opwekken, zouden Avorden voorbijgezien of onder schat. Aan materiaal is er niet alleen in Ne derland méér aamvezig dan tijdens de herstelperiode na de bevrijding er is ook voldoende te koop in het buiten land. Moreel en financieel zijn er thans ook voor Nederland stellig meer moge lijkheden dan er in voorbije jaren wa ren. Financieel heeft Nederland ook ge toond offers te kunnen brengen. Aan de wil- en de mogelijkheid tot het brengen a-an financiële offers ontbreekt het niet. Bij de bepaling a'an het financiële be leid zal men echter, zonder het herstel te vertragen of te beknibbelen, niet al leen moeten denken aan de- structure!'* behoeften, maar vooral met de door deze gestelde eisen rekening moeten houden. Reeds heeft de Regering gesteld, dat men hoopt en vertrouwt, a an de tegen- aa-aarderekening door de Marshall-hulp ontstaan, gebruik te kunnen maken. Als de tegenwaarderekening inderdaad gebruikt zal kunnen worden, dan doen zich twee vragen voor: Is het bedrag, dat van de tegenwaarde- rekening" voor het schadeherstel ge bruikt Avordt, voldoende om de schade te dekken? En vérvolgens: Kan de mone taire toestand en ontwikkeling een toe voer Van het vrij te maken bedrag uit de tegenwaarderekening verdragen, zon der ernstige monetaire effecten te ver wekken De eerste vraag zal In het overleg met de Amerikanen beantAA'oording moeten vinden. De tweede zal allereerst door de monetaire adviseurs van de Regering beantAvoord worden. Voorzover de monetaire situatie en an dere omstandigheden daartoe aanleiding geven, lijkt het wenselijk, de financiering van het schadeherstel, en ook de admini stratie a'an de financiering, door het vor men a'an een Rijksfonds van het overig verloop van de Rijksfinanciën te schei den. Wat voor de afAvikkeling van de oorlogsschade wellicht niet mogelijk of wenselijk Avas, zal thans wél moeten ge schieden: separate behandeling, qua financiering en qua administratie, van 't herstel van de watersnoodschade. Wat de middelen van het Fonds be treft, zal men erop bedacht moeten zijn, dat het óók noodzakelijke structurele be leid eveneens overeenkomstig de behoef ten zal kunnen worden gevoerd. Het structurele beeld zal men immers, ge lijk gezegd, niet uit het gezichtsveld •mogen verliezen. Het weerbericht geldig tot vanavond, luidt: Over wegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind hoofdzake lijk tussen Zuidoost en Zuidwest, ongeveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. WOENSDAG 11 FEBRUARI BOS?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1