SCHIPHOL KAN DE STROOM HAAST NIET VERWERKEN Mislukte emigranten keren terug Voor ongeveer dertig millioen aan goederen onderweg of al aangekomen V luisleren rta&r Pag. 2, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Dinsdag 10 Februari 1953 DE HULPVERLENING De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting was gisteren reeds voor een waarde van 30 millioen gulden aangekomen of onderweg. Een groot gedeelte van de gezon den goederen moet achter de hand worden gehouden tot het tijdstip, dat de revacuatie zich gaat voltrekken en de mensen weer hun huizen en andere bezittingen, voorzover nog aan wezig, zullen gaan betrekkken. Naar wij vernemen is het be stuur van het Nationaal Ram penfonds bezig met het uitbou wen en verbeteren der organisa tie, zodat ook enige controle kan werden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt onderno men en opgezet. Van het minis terie van Justitie is reeds een missive naar de burgemeesters uitgegaan, die voorschriften in houdt met betrekking tot lote rijen, welke eventueel ten bate van het Rampenfonds worden georganiseerd. Tot vanmorgen was in Arn hem een bedrag van 798.488, voor het Rampenfonds bijeen gebracht. Aan het voorstel van de mijn- industrieraad om op Zaterdag 7 Februari zoveel mogelijk twee uur langer te werken, is door de personeelsleden van de geza menlijke mijnen in Limburg spontaan gevolg gegeven. Als resultaat van deze hulpactie zal de mijnindustrie aan het Natio naal Rampenfonds een totaal bedrag overmaken van 1.056.700. Vanochtend passeerden bij Denekamp zes vrachtauto's vol nieuwe kleding uit Zweden de grens op weg naar Rotterdam. Nijmegen zal zeker ƒ300.000 kunnen afdragen aan het Natio nale Rampenfonds. Het bedrag, dat in Friesland bijeen is gebracht, heeft de twee millioen gulden overschreden en nog dagelijks komen er giften binnen. Leeuwarden bracht daarvan ƒ300.000 bijeen. Het bestuur van het vacantie- fonds voor de Landbouw heeft besloten een bedrag van 100.000 aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. ,De staatssecretaris van Finan ciën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te wor den betaald over de entreegel den van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwedstrijden en gegeven concerten en theater voorstellingen, van welke ten minste 50 percent van de bruto- recette aan het Nationaal Ram penfonds word afgedragen. Wassenaar zal Abbenbroekop Putten adopteren. Voorts werd een voorlopig bedrag van 25.000 beschikbaar gesteld aan het Rampenfonds. De Engelse „vrijwillige dienst der vrouwen" heeft mevrouw Stikker, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur te Londen, dertigduizend kleding stukken voor de Nederlandse overstromingsslachtoffers ter be schikking gesteld. Een bedrag van twee millioen Zwitserse francs, ingezameld via de „geluksketting" in Zwitser land, is Maandag overhandigd aan de diplomatieke vertegen woordigers van de drie getrof fen landen. Nederland kreeg hiervan het leeuwendeel, n.l. anderhalf millioen, Engeland 400.000 en België 100.000 francs. Verder is er nog ter verdeling een bedrag van een millioen francs, dat door het Zwitserse Rode Kruis is ingezameld. De opbrengst van de actie voor het Rampenfonds op de Antillen heeft thans het milli oen ruim overschreden. Maan dagmiddag had Curacao 904.000 Curagaose guldens opgebracht, Aruba meer dan 100.000 en Bo naire 15.000. In Suriname heeft men thans 220.000 gulden (Ned. Crt.) bij een voor de slachtoffers in Ne derland. Hiervan is inmiddels 100.000 gulden overgemaakt. Nieuw-Zeeland heeft besloten een gift te doen aan Engeland en Nederland van in totaal 250.000 Nieuwzeelandse ponden. Hiervan zal onmiddellijk aan elk der genoemde landen 50.000 pond worden uitbetaald. Het vijftiende aanvullingsde tachement Korea vrijwilligers, aan boord va-, de „Waterman' onderweg naar Korea, heeft be sloten één dag van zijn soldij af te staan ten behoeve van het Rampenfonds. Dit detachement omvat 137 man. Denemarken heeft nu al tien millioen kronen (meer dan vijf en een half millioen gulden) bij een gebracht voor Nederland. Dit is het dubbele van het be drag, dat Denemarken indertijd voor de slachtoffers van de over stroming in de Po vlakte bijeen bracht. Zeven wagons, geladen met kleding, dekens en medicamen ten, waarvan zes uit Luxemburg en één uit Metz, zijn in Neder land aangekomen. Stoomtram rijdt weer naar Spijkenisse Met ingang van Maandag heeft de Rotterdamse Tramweg Maat schappij haar diensten hervat. Het baanvak tot Spijkenisse is vrij van water. Van Spijkenisse worden de diensten naar richting Brielle en Hellevoetsluis echter nog per autobus uitgevoerd. De trams en bussen rijden volgens de gewone dienstregelingen. Met oneervol ontslag Op last van de directie van het Rode Kruis zijn drie help sters, die zich aan oneerlijkheid hebben schuldig gemaakt, ont slagen. Haar onderscheidingen zijn ingetrokken. Den Haag vergeet „De Hoop" niet Overeenkomstig hetvoorstel van B. en W. heeft de Haagse gemeenteraad Maandagmiddag besloten aan de Nederlandse vereniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit te Amsterdam, een gift van 20.000 toe te kennen als bijdrage in haar fonds „nieuw schip", ter ver vanging van het tegenwoordige hospitaal-kerkschip „De Hoop". De vereniging had een bijdrage van 10.000 gevraagd, doch" B. en W. vonden het alleszins ge motiveerd een hogere bijdrage te verlenen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling! De bedrijfsunie voor de kunst deelt mede, dat tengevolge van de watersnood vele musici en artisten, en wel voornamelijk de z.g. ambulanten, in financiële moeilijkheden dreigen te gera ken. Talloze contracten werden en worden door hun opdracht gevers opgezegd, omdat besloten 'vastgestelde bijeenkomsten af te gelasten. Musici en artisten slikken deze strop zonder mis baar, vooral als blijkt, dat de voor hen uitgetrokken gages aan het Nationaéd Rampenfonds zijn geschonken. Er zijn echter verenigingen, zaalhouders en wat dies meer zij, die wel heel lichtvaardig handelen en thans reeds beslui ten, bijeenkomsten in Maart en zelfs later niet te laten door gaan. De geëngageerde musici en artisten ontvangen geen enkele vergoeding, laat staan hun volle gage. Zij moeten zich maar zien te redden. De bedrijfsunie voor de kunst, waarbij zijn aangesloten de in het N.V.V. georganiseerde alge mene bedrijfsbond, de Neder landse Toonkunstenaarsbond en verder de r.k. bond van musici en artisten en de christelijke bond van kunstenaars, pro testeert ernstig tegen deze han delwijze en zal niet nalaten te gen deze werkgevers streng op te treden, aldus de mededeling van de bedrijfsunie. Groninger studenten teleurgesteld In Groningen hebben de col leges aan de universiteit normaal doorgang gevonden. Dit heeft de indruk gewekt, dat de Gronin ger studenten achter zijn geble ven met betrekking tot de hulp verlening voor de slachtoffers van het geteisterde gebied. Dit, aldus deelde de rector-magnifi- cus prof. mr J. H. Beekhuis ons mede, is stellig niet het geval. Reeds op de eerste dag van de ramp, om twee uur 's mid dags, heeft de reotor-magnificus de hulp der Groninger studen ten aangeboden aan de commis saris der Koningin in de provin cie Groningen. Op verzoek van de commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft de rector-magnificus echter een redevoering gehouden, om de studenten, die reeds op het punt stonden autobussen te charteren voor de hulpverlening, in toom te houden. Hij heeft er de aan dacht op gevestigd, dat alleen georganiseerde hulp kon baten. Er is des Maandags een actie geweest, waarbij 50 groepen van 12 studenten dekens uit stad en provincie Groningen haalden voor de geteisterde gebieden. Voorts heeft men zich in groten getale opgegeven, om zodra als de mogelijkheid er was, naar het Westen vervoerd te wor den. Er is een dagelijks contact geweest tussen de rec tor-magnificus en de autoritei ten, maar het enige wat men wist te bereiken, was de toe zegging, om, wanneer er hulp uit het Noorden zou worden gevraagd, hiervoor eerst studen ten in aanmerking zouden ko men. Voor de Groninger stu denten is deze gang van zaken uiterst teleurstellend geweest, 'deelde de rector-magnificus ons mede. Er zijn thans plannen, om wanneer thans de hulp gevraagd wordt, deze van de zomer aan te bieden, bij de opbouw van het getroffen gebied. Dr A. Loudon ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats in Den Haag is Zaterdag ter aarde besteld dr A. Loudon, in leven secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbi trage en voorzitter van het Re sidentie-Orkest. Hoewel het de bedoeling was, dat de begrafe nis in alle stilte zou geschieden, waren er honderden belangstel lenden. Vele hooggeplaatste per sonen, onder wie minister Beyen en burgemeester Schokking van 's Gravenhage, waren als per soonlijke vrienden van de over ledene aanwezig. Ook van de zijde van het Residentie-Orkest was er zeer veel belangstelling. Een der in Den Haag geves tigde Engelse predikanten leid de de aan de begrafenis vooraf gaande rouwdienst en de be grafenis zelf. Er waren vele bloemen. Blinde slaagt voor doctoraal examen De 35-jarige heer H. B. Frie- man, die sedert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diploma's handelscorres pondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de middel bare acte Duits en in 1947 de acte Engels M.O. Sedert 1948 reisde hij tweemaal per week naar Amsterdam om de colleges aan de V.U. te volgen. De boe ken die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-recorder. De heer Friman behoefde slechts dit apparaat in te schakelen om de studiestof te wire-recorder. De heer Frieman man geeft overdag les in han delscorrespondentie. Sneeuw en koude mag hun niet deren, want de dijken moeten dicht. HETE-LUCHTMOTOR IN DE PRACTIIK De tot dusver binnen laborato riummuren gehouden Nederland se hete-luchtmotor heeft de eerste krachtproeven in het openbaar doorstaan als energiebron voor lichtmachines in de noodgebieden, aldus verneemt het A.N.P. Deze, eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines, die als draagbare installaties zijn uitge voerd, hebben bij de verlichting van noodhospitalen en bij het ma ken van radio-telegrafische ver bindingen met de geïsoleerde streken, onder andere te 's-Gra- vendeel. Strijen, Nieuwe Sluis, Zierikzee en andere 'geteisterde dorpen en steden, dienst gedaan. Hoewel het productie-bedrijf „Jo- han de Witt" te Dordrecht zelf overstroomd was, kon men niet temin voldoen aan vele dringende aanvragen van het Rode Kruis om aggregaten voor het opwekken van electriciteit ten behoeve van verlichting en radiocommunica ties. Zoals men weet, is de hete- luchtmotor door het laboratorium van de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven ontwik keld. GO EN SUNITO UITGEWEZEN De op 24 November j.l. te Am sterdam op grond van ongewen ste politieke activiteit gearres teerde Indonesiërs Sunito en Go Gien Tjwan zijn Maandag avond uit het land gewezen. Zij vertrokken per vliegtuig naar Djakarta. Enige heren van het Hoge Commissariaat van Indo nesië waren bij het vertrek op het vliegveld aanwezig. Kolonel Van Houten overleden Op 73-jarige leeftijd is Zondag overleden de heer M. C. van Houten, kolonel (b.d.) van de Kon. Marechaussee en directeur van het te Leiden gevestigde „Nederlandse Legermuseum". De heer Van Houten diende vele jaren bij de veldartillerie en ging daarna over naar het wapen van de» Kon. Marechaus see. In 1919 werd de toenmalige kapitein Van Houten belast met de bewaking van de in 1918 naar ons land uitgeweken Duitse keizer Wilhelm II. Deze functie heeft hij voortgezet nagenoeg tot de dood van de keizer, kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De kolonel Van Houten was drager van vele hoge binnen- 'en buitenlandse onder scheidingen en was o.a. ridder in de Nederlandse Leeuw en rid der in de Orde van Oranje Nassau. Sinds Juni 1939 was hij bestuurs lid van de stichting „Nederlands Legermuseum". In October 1939 werd hij tot waarnemend direc teur daarvan benoemd en een maand later tot directeur. Ook was kolonel Van Houten vice- voorzitter van de internationale organisatie tot bestrijding van de misdaad. Hij heeft zich boven dien bijzonder verdienstelijk ge maakt bij, het redden van de in ventaris van het in 1944 groten deels verwoeste kasteel „Door- werth". De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal morgen middag om twee uur geschieden op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Dén Haag. Nederlands schip aan de grond gelopen Het Nederlandse s.s. „Wim'* (477 ton) uit Rotterdam is Zon dag in de Kleine Belt tussen Jutland en het eiland Funen aan de grond gelopen en nog niet vlot gekomen. De kansen hierop schijnen gering, aange zien het vaartuig door de krach tige wind steeds hoger komt te zitten. Het schip is geheel met een dikke laag ijs overdekt. De kapitein heeft een aanbod om hulp van een Deense ber gingsmaatschappij van de hand gewezen. De „Wim" was met een lading ijzer uit Gent op weg naar Mid- delfart op het eiland Funen. Wereldfederatie van dierenbescherming De wereldfederatie voor die renbescherming zal op 13 en 14 April a.s. in het Kurhaus te Scheveningen bijeenkomen. Op 1622 Mei zal een congres in Londen worden gehouden. De Federatie heeft te Monaco geprotesteerd tegen het verbod om zwerfdieren te voederen. Ook werden protesten uitgebracht tegen de stierengevechten in Spanje, Frankrijk en Japan, tegen het ganstrekken (schieten op vastgebonden levende gan zen) in Spanje. Een onbekende Amsterdammer heeft 1000 geschonken voor een centraal bureau van de Fede ratie. De kroonluchters van de Eusebiuskerk Het ziet er niet naar uit, dat de Eusebiuskerk te Arnhem, die 500 jaar bestaat, ooit weer in het bezit zal komen van de negen zeer kostbare kroonluch ters, die in het midden van de vorige eeuw voor een luttel be drag zijn geveild en vermoede lijk in Schotland zouden zijn terecht gekomen. Ondanks alle nasporingen in Schotland is slechts één kroonluchter ont dekt, echter van een ander type dan in ons land voorkwam. Het is mogelijk, dat een der Schotse kerken de kroon op haar beurt heeft verkocht. Het zal in dit geval echter moeilijk zijn, de kronen nog te achterhalen. Het hoofd van de rijksdienst voor de monumentenzorg, de heer P. J. van de Velde, meent dan ook te moeten afzien van een verder onderzoek in Enge land. Heimwee, weinig activiteit en onhandelbaarheid Met de „Fairsea", die vermoe delijk in de avon1 van 11 Febru ari in ons land uit Australië zal terugkeren, komen in totaal 131 passagiers mee. Onder hen be vinden zich behalve 63 buiten landers ook 68 Nederlanders Van hen zijn er zeven norma le passagiers. De overigen zijn terugkerende emigranten. Deze terugkerende emigran ten bestaan uit 40 eenheden (ge zinnen met en zonder kinderen, en enkelingen). Zeven eenhe den hebben een „re-entry per mit". Men kan ze beschouwen vies terug, in het belang van de vrouw. Een ander betrof een gezin, dat naar Australië ging om familie te helpen, waarvan de vrouw op tragische wijze bij een jacht om het leven kwam. Andere gevallen wijzen op weinig activiteit, geen aanpas singsvermogen, gebrekkige ken nis van Engels, dat tot een vorm van heimwee leidde. Maar ook zijn er gevallen van de geboren kankeraar, voor wien niets deugde en die overal moeilijk heden veroorzaakte. In het algemeen kan niet wor- als emigranten, die hier een den gezegd, dat de terugkerende verlof komen doorbrengen, omemigranten zijn mislukt door de straks weer naar Australië gaan. De overigen 33 eenhe den met in totaal 51 personen kan men beschouwen als mis lukte emigranten. Voor dat mislukken zijn vaak tal van redenen te noemen. De Nederlandse emigratie-autoritei ten zullen deze gevallen kunnen bestuderen, teneinde oorzaak en gevolg vast te stellen, alsmede lering voor de toekomst op te doen. Onder de mislukte emigran ten bevinden er zich 25 die 2 tot 6 maanden in Australië ver toefden. De overigen waren er van 1 tot 2 jaar. Er zijn veel gevallen van heimwee. Een echtpaar ging in verband daarmee op doktersad- GROTE SPORTAVOND OP 18 FEBRUARI Reeds eerder meldden wij dat drs W. vara Zij 11 directeur van het Nederlands Olympisch Comi té op uitnodiging van de Delftse sportraad een causerie zou hou den over zijn ervaringen bij de Olympische Spelen. Dat zal plaats vinden op Woensdag 18 Februari, aanvang acht uur, in de foyer van Stads Doelen. Daarna zal een sportforum door het publiek te stellen vra gen beantwoorden. Daartoe zijn uitgenodigd de heren drs W. Van Zyll, A. C. M. Sipman, T. R. van Til, dokter J. Thomée, J. W. van der Ende en J. P. G. du Crocq. Voorzitter zal zijn di-s H. A. M. Hermans. Er wordt verwacht dat de Delftse sportlieden grote belan- stelling voor de lezing van de heer Van Zyll zullen tonen, te meer daar de toegang gratis is, maar op vertoon van door het bestuur van de sportraad uitge geven toegangsbewijzen welke aan de verenigingsbesturen zijn toegezonden. VOETBAL Karei van der Meer naar Zuid-Amerika Karei van der Meer heeft met twee Engelse scheidsrechters, als enige Europeanen, een uit nodiging gekregen om geduren de zes weken naar Zuid-Ameri ka te komen en daar de wedstrij den om het kampioenschap mede te leiden. Geen Holland-Frankrijk interland Naar wij vernemen heeft de Franse voetbal-federatie zich tot de KNVB gewend met het voor stel om op 12 Maart te Parijs een landen wedstrijd Frankrijk Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood. De KNVB heeft hier op, bij alle erkentelijkheid voor het Franse aanbod, moeten ant woorden dat een dergelijke wed strijd op de voorgestelde datum onmogelijk zou kunnen worden gehouden omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee lan den wedstrijden speelt, n.l. op 7 Maart te Rotterdam tegen De nemarken en op 22 Maart, te Amsterdam tegen Zwitserland. In overweging is thans, zoals wij gisteren meldden, een wedstrijd tussen een ploeg van de ;r Frankrijk woonachtige Neder landse professionals en een Frans selectie-elftal waarom trent op korte termijn een be slissing zal worden genomen. De Franse federatie heeft voorts aan verschillende afde lingsbesturen verzocht een toe slag te leggen op de entreekaar- ten voor alle in hun ressort te spelen wedstrijden, zulks even eens ten behoeve van de slacht offers der overstromingen. Rode Duivels-Zwaluwen Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen, Dinsdag 17 Februari op het terrein van La Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise); achter: Struyf (St. Niklaas) en Van Brabandt (Lierse S.K.); midden: Renard <AEC Bergen), Barre (OC Charleroi) en De Bels (Racing Gent); voor: Smol ders (Beringen), Bollen (Water schei), Willems (La Gantoise), Straetmans (White Star) en Rixhon (Racing Gent). indertijd moeilijker wordende economische omstandigheden in Australië, waarvan het diepte punt inmiddels weer is gepas seerd. f. remmers in bestuur k.n.v.b. Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen is in de vaca ture Teeuw in het bestuur van de KNVB benoemd de heer F. Rem mers te Zwolle. De heer Rem mers is voorzitter van de Za terdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle. VOETBAL om de engelse beker De bekerwedstrijd tussen West Bromwich Albion en Chelsea, welke voor de tweede maal werd overgespeeld op het terrein van Aston Villa, is na verlenging wederom in een ge lijk spel geëindigd: 11. Te Hillsborough, Sheffield, eindig de de eveneens voor de tweede maal overgespeelde wedstrijd tussen Notts Country en Bolton Wanderers in een 10 zege voor Bolton. Bolton komt nu in de vijfde ronde te Luton uit tegen Luton Town. West Bromwich en Chelsea zullen vóór Donder dag andermaal tegen elkaar uitkomen. GYMNASTIEK demonstraties voor rampenfonds De Turnkring 's Gravenhage en Omstreken van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond or ganiseert a.s. Zaterdag, aan vang half acht, iri de grote zaal van de Dierentuin in Den Haag een avond ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Op het programma staan o.m. gymnas- tiekdemonstraties en de verto ning van de tijdens de Olym pische Spelen te Helsinki opge nomen film en de toen gehou den gymnastiekwedistrijden. ZWEMMEN DZV houdt nationale wedstrijden De Delftse Zwemvereniging heeft in de laatste jaren meer malen bewezen van zessen klaar te zijn als het er om ging iets te organiseren. Geen wonder dus dat het bestuur zich beraadde over de hulp, die aan de slacht offers van de watersnood kon worden geboden. De oplossing was een nationale wedstrijd op 21 Maart waarvoor bereids toestem ming van de KNZB is gevraagd. De heer Putto zal gevraagd wor den het Sportfondsenbad af te staan en dan zal DZV de gehele bruto-opbrengst van entree's en programma's aan het rampen fonds afstaan. Een programma volgt nog. SCHAKEN Toernooi te Boekarest De uitslagen van de tiende ronde van het internationaal schaaktoernooi te Boekarest lui den: Spassk (RusL)Barcza (Hong.) VaBoleslavsky (Rusl.)O'Kelly de Galwa (Bel gië) VzSmyslof (Rusl.)S. Szabo (Roemenië) VtVz; L. Sza- bo (Hong.)Reicher (Roemenië) 10; Stoltz (Zw.)Ciocaltea (Roemenië) 01; Milev (Buig.) Saitar (Tsj. SL) 0—1. De uitslagen van enkele hang- partijen: Petrosyan (Rusland) Troianescu (Roemenië) 10; Spassky (Rusland)S. Szabo (Roemenië) 10; Ciocaltea (Roe menië)Saitar (Tsj. SI.) 10; Filip (Tsj. SI.)Barda (Noorw.) 10; Milef (Buig.)Troianescu (Roemenië) 10; Sliwa (Polen) Golombek (Gr. Br.) 10: Go- lombek (Gr. Br.)Reicher (Roe menië) 10; Radulescu (Roem.) Tolush (Rusl.) 01. weer grote zege van d.c.s.v. ra DCSV III speelde in „De Gou den Arck" tegen het derde tien tal van Vios uit Den Haag. Het werd een 8Yz\Vz overwinning voor de Delvenaren. Door deze overwinning bestendigt zij haar kans op het kampioenschap in afd. A van de 4e klasse der HSB. TAFELTENNIS Wijzigingen voor Delftse teams De federatie Tafeltennis van de Sportraad van Delft deelt me de, dat in verband met de vorde ring van de zalen de avondcom petitie van de N.T.T.B. afd. Den Haag voor Delft thans als volgt geregeld is: Woensdag 11 Februari 1953: Dames: Verenigingszaal P.E.D. Zuideinde: DVC ITempo I; De- tas II—Effect I; DHC III—'Trava II: Heren: PED I—GEB IV. Donderdag 12 Februari: Dames: P.E.D. Zuideinde: Detas ISpor tief I; DHC II—PTT III. Vrijdag 13 Februari: Dames: Kitno HBS: Kitno II—HBS II; Heren: DVL TV—Cebusta V; DHL III—Smsh I; DVC I—St. Michael IV. De door PED (Pletterij Entho ven) te spelen wedstrijden van gen om 19.30 uur aan en die van Kitno om 19.15 uur. Bovenstaande betreft derhalve de thuiswedstrij den van de tafeltennisverenigin gen in Delft. De uitwedstrijden in Den Haag en omgeving vinden normaal doorgang. Het wedstrijd programma van 27 Februari j.l. dat in verband met de Nationale Ramp werd uitgesteld, is in zijn geheel verschoven naar de week van 1621 Februari a.s. met uit zondering van de wedstrijd DOS 6DHC 5, welke op 14 Februari gespeeld wordt. SCHAATSENRIJDEN Zes Russen naar Helsinki Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onderweg naar de Fin se hoofdstad waar op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari de wed strijden om het wereldkampi oenschap hardrijden op de schaats zullen worden gehou den. Het zijn: Sergeyv, de spe cialist op de 500 meter, Boris Shilkof, kampioen van Rus land 1953, Valentine Tsjajkin, wereldrecordhouder op de 1500 meter, Oleg Gontcharenko, Rus sisch recordhouder op de 1000 meter, Vladimir Prochine en Dimitri Sakoenko. In een wedstrijd om het „interim" wereldkampioenschap vedergewicht heeft de Ameri kaan Percy Bassett te Parijs door opgeven gewonnen van de Frans man Raymond^ Famechon. Na drie ronden kon Famechon de strijd niet hervatten. Op de HOKIJ in Den Haag werd ten bate van het Natio nale rampenfonds een ijshockey- wedstrijd gespeeld tussen HHYC (Den Haag) en de Ijsvogels (Amsterdam). De Hagenaars wonnen met 74. In vijf minuten, deWERELD UIT..:; ZES mannen hebben in het weekeinde ingebroken in „Canada House" in Londen. Zij braken door explosie twee brandkasten open, maar von~ den slechts tienduizend gulden. Zij vermeden het uitgebreide alarmsysteem door gewoon aan de voordeur te bellen en de nachtwaker te overmeesteren. Zij hebben tussen hun werk zaamheden rustig een maaltijd gebruikt. De politie heeft de in brekers nog niet kunnen in rekenen. Doe alles met overleg, hebben de bandieten gedacht. Te Rabat is Maandag de 92- jarige weduwe van maarschalk Lyautey overleden. Zij heeft zich gedurende vijftig jaar ver dienstelijk gemaakt voor het Rode Kruis. De Columbiaanse regering heeft de onlangs tot kardinaal verheven aartsbisschop van Bo gota, mgr Luque, ingevolge het internationale protocol de rang van kroonprins verleend. Op zeventig kilometer van Bombay is op een hoogte van 1.500 meter boven de zeespiegel een fossiel van een inktvis ge vonden. Men neemt aan dat het veertig tot zestig millioen jaar oud is. Maandagavond heeft zich een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Russische ge zantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschaps- personeel, een man en twee vrouwen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omge ving van het gebouw door een sterke Israëlische politiemacht afgezet. De Zuidafrikaanse senaat heeft met 21 tegen 14 stemmen een motie aanvaard, waarin de rege ring wordt verzocht, aan blan ken op 18-jarige in plaats van op 21-jarige leeftijd stemrecht toe te kennen. Minister van De fensie Erasmus steunde het voor stel. De reddingboot van Fraser burgh in Oost-Schotland is Maandagmiddag in zware zee omgeslagen toen zij hulp wilde bieden aan in nood verkerende vissersschepen. Vijf van de zes opvarenden verdronken. rotterdamse veemarkt 10 Februari Aanvoer in totaal 2327: vette koeien en ossen 500, gebruiks- vee 253 (113 t.b.c.-vrjj). vette kalve ren 20, graskalveren 37 (12 t.b.c.-vrij). nuchtere kalveren 1128, varkens 118, paarden 56, schapen of lammeren 209, bokken of geiten 6. Prijs in cents per kg, le kw„ 2e kw.. 3e kw.: vette koeien 284—294, 264—278, 210—240; vette kalveren 285295, 275285. 245265, slachtpaarden 190 175—165. Prijs in guldens per stuk, le kw., 2e kw., 3e kw.: graskalveren 380— 330—250, nuchtere kalveren 4640—38, schapen 125—110—90. lammeren 95— 8570. kalf. en melkkoeien 1200— ggQ^ varekoeien 80070060* rzen 875800600, pinken 600- 525—400. Vette koeien aanvoer iets ruime., handel levendig, prijzen als gisteren, prima's tot f 3.—; vette kalveren aan voer klein, handel vlug. prijzen ever hoger, prima's boven notering; gras- kalveren aanvoer a.v.w., handel traag, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer veel groter, handel redelijk, prijzen iets lager: slachtpaarden aan voer matig, handel lui. prijzen a.v.w.; schapen aanvoer gewoon, handel kalm. prijzen iets stijver; lammeren aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen onver anderd; kalf. en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel stil. prijzen stabiel; varekoeien aanvoer a. v. w., handel matig, prijzen a.v.w.; vaarzen en pinken aanvoer even groter, handel flauw, prijzen constant; t.b.c.-vrij vee aanvoer ruimer, handel stil, prijzen onveranderd. WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Hilversum I, 402 meter VARA: 7 Nieuws. 7.13 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgelspel 13.45 Gram.muzïek. 14.00 „De weg om hoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Blokfluit ensemble en soliste. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „Mijn vrienden, de Papoea's". 13.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18,20 Militaire causerie. 18.30 R.V.U.: Dr A. Saalborn: „Studies in vergelij kende literatuurgeschiedenis Russische en Engelse Hamiets". 19.00 „De Katholieken en het Socialisme", toespraak. 19.15 Lichte muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 2005 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en solisten. 20.50 „Mont Pelé", hoorspel. 21.50 Gevarieerde muziek. 22.15 „Regen maken als wetenschappelijk beroep", causerie. 22.30 Spaanse muziek. 23,00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20-24.00 Gram.muziek. Hilversum II, 298 meter NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram.muz. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11,00 „Tropenherinnering", hoorspel. 11.45 Gram.muziek. 12-00 Bas en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13 50 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram.muziek 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, cello en clavecimbel. 18.30 „Spectrum van het Chr. organisatie- en ver enigingsleven" causerie. 18.45 Geeste lijke liederen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orkestconcert. 21.00 „Jezus Christus en de wereldreligie", causerie 21.20 Gram.muziek. 21.30 Amusements muziek. 21.50 Gram.muziek, 22.00 Piano recital. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15-24.00 Gram.muz. Brussel, 324 m 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muziek (om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.40 Gram.muziek. 16.00 Omroeporkest en solist. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muz. 17.30 Causerie 17.40 Gram.muziek. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. muziek. 20.00 „Prima Donna", opera. 21.00 Pianorecital. 21.30 Gram.muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55- 23.00 Nieuws. i EN THUIS OOR de cursus „Televisie regisseur" hebben zich meer dan tweehonderd gegadigden gemeld. Dertien hun ner zijn thans aangewezen de cursus in de televisiestudio te Bussum te volgen. Zij duurt drie maanden, omvat 52 lessen en is gearrangeerd door de vier om roepverenigingen. De heer J. W. Rengelink, lid van het dagelijks bestuur der Nederlandse Tele visiestichting, heeft Maandag ochtend de cursus ingeleid. Zaterdag j.l. is tengevolge van een verkeersongeval op de ver keersweg RoosendaalEtten de kapitein H. W. Borst, legernum- mer 120120010, om het leven ge komen Hij was afkomstig uit Venlo en behoorde tot het regi ment Limburgse Jagers. De feestavond, die de Neder landse Chr. Reisvereniging 20 Februari a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag zou houden, is tot later datum uitgesteld. De Haagse gemeenteraad heeft besloten met bijzondere dank aan een ingezetene, die onbe kend wenst te blijven, zijn schenking, bestaande uit een be drag van 1500 ten behoeve van het te vervaardigen monument ter ere van de' Nederlandse toondichter J. P. Sweelinck, te aanvaarden. In het verordeningenblad be drijfsorganisatie zijn afgekon digd verordeningen van de S.E.P. tot uitvoering van de wet op de ondernemingsraden voor het spaarbankwezen, de goud en zilvernijverheid, de handels banken en de zuivelindustrie. Tijdens afwezigheid van de familie K. aan de Vondellaan te Bussum hebben inbrekers,' ver moedelijk met behulp van valse sleutels, hun slag geslagen. De buit bestond uit sieraden, goud, zilver en antiek. De totale waarde wordt geschat op onge veer ƒ2500. In het R.A.I.-gevouw te Am sterdam is gisteren de zesde Nederlandse heren-modebeurs van de gelijknamige stichting geopend. De beurs, die tot Za terdag duurt, omvat 53 stands. Het is een vakbeurs, doch de eerste vier avonden ook voor het publiek toegankelijk. De ter gelegenheid van haar 65e verjaardag op 13 Februari a.s. aangekondigde feestelijke receptie van Henriëtte Davids in „De Amstelclub", Rem- brandtsplein te Amsterdam, gaat niet door. Waar is dat vliegtuig? THUISREIS: PH-TDN (Vlaardingen) is gistermiddag om 14.30 uur te A'dam aangekomen; PH-TES (Soerabaja) is gistermiddag omstreeks 17.00 uur op Schiphol geland; PH-TFE (Utrecht) is vanmorgen om 8.30 uur uit Beiroet vertrokken; PH-TDG (Gouda) is van nacht van Bangkok naar Calcutta ver trokken; PH-TEP (Pontianak) moest vanmorgen om 7.00 uur uit Tokio ver trekken naar Okinawa; PH-TET (Til burg) is vannacht om 1.30 uur van Djakarta naar Bangkok vertrokken; PH-TPT (Prinses Beatrix) is van morgen uit Lydda naar Amsterdam vertrokken. UITREIS: PH-TDE (Eindhoven) is te middernacht uit Bangkok vertrokken; PH-TFD (Arnhem) is vannacht uit Rome vertrokken en moest omstreeks 6.30 uur vanmorgen te Beiroet arriveren PH-TDL (Enschede) is vanmorgen om 6.00 uur te Beiroet aangekomen; PH-TCE (Edam) (charter-Melbourne) is vanmorgen om 8.00 uur uit Rome vertrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3