Het water moet ergens heen ih LESSEN VAN DE Met het afsluiten van zeegaten is men er nog niet RAMPNACHT WAT DEED DE AFSLUITDIJK? r Adressen van geëvacueerden Hei ideale paan Blauwe Gillette Mesjes Watersnood schakelde dertig postkantoren uit gri&n De Drummer der Demonen Dagelijks feuilleton Interlandvoetbal voor Rampenfonds Lichte dooi Drie jaar (met aftrek) geëist in Oegstgeester zaak Morgen speciale postzegels Koningin per boot naar rampgebieden DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 TROUW (Van een medewerker) Reeds kort na de ramp, die ons vaderland heeft getroffen, is het stoutmoedige plan weer in duscussie gekomen om de zeegaten af te sluiten in plaats van de oude toestand te her stellen. Het plan beoogt een herhaling van de vreselijke ramp te voorkomen en biedt bovendien gelegenheid om de verzii- ting van de 'bodem tegen te gaan en grote inpolderingen tot stand te brengen. Ook van de zijde van Waterstaat zijn sug- gestiss in die richting gedaan. De ramp leert ons echter ook nog een ander ding. En wel, dat het hier niet alleen gaat om de afsluiting van de zeegaten in Zeeland en Zuid-Holland, doch dat de gehele zeekust van de Belgische kust af tot en met de Waddeneilanden opnieuw bekeken zal moeten worden. In het bijzond-er moeten wij daarbij in het oog houden de rol, die de Af sluitdijk in de recente ramp heeft ge speeld. Volgens officiële waarnemin gen kwam het water op het punt, waar de Afsluitdijk zich met de Noordhollandse kust verenigt, 140 centimeter hoger dan bij de storm vloed van 1916. Men kan hieruit con cluderen, dat bij het ontbreken van de dijk zich aan de kust van de Zui derzee een ramp zou hebben voltrok ken, erger dan de watersnood van 1916. Ook de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, is deze mening toegedaan. Harderwijk zou overspoeld zijn en in het diepste punt van de stad zou waarschijnlijk twee meter water gestaan hebben. In 1916 was dit ruim 50 centimeter en toen waren de weersomstandighe den ongeveer gelijk. Eerst een Wes terstorm, die het water tegen de Hol landse kust jaagt, daarna ruimend naar Noordwest en Noord, waardoor ont zaglijke hoeveelheden water uit de Atlantische Oceaan naar het Zuiden worden gestuwd. In vakkringen noemt men dit ruimen van de wind het Noor derverloop. Vroeger, toen er nog geen Afsluit dijk was, waaide het water tegen de Zuidkust van de Zuiderzee hoog op. Evenals in 1916 zouden nu bij het ont breken van de dijk alle polders by El'burg, Kampen, Nijkerk en Bunscho ten, benevens de grootste helft van Noord-Holland boven het IJ onder water zijn gekomen. Zelfs indien de polderdijken daar het gehouden zou den hebben, zou het water vermoede lijk toch over de dijken heen zijn ge sjoeld met soortgelijke geyoigen als zich thans in Zeeland en Zuid-Holland hebben voorgedaan. Vele deskundigen zijn het er over eens, dat by het ont breken van de Afsluitdijk of een door braak er van alle polders van Noord- Holland overspoeld zouden zyn ge weest. Gelukkig heeft de dijk het ge houden. De schade aan de nieuwe dij ken van de Oosterpolder moet echter groot zijn. Dat men overigens in krin gen van de Zuiderzeewerken een door braak van de Afsluitdijk theoretisch voor mogelijk houdt, blijkt uit de enorme vluchtheuvel, waarop Lelystad zou worden gebouwd. Texel Door het „Noorderverloop" en het opstuwen van de watermassa's beukte het water met geweld tegen de kust van West-Brabant. Het terugslaande water zette het Oostelijke gedeelte van de eilanden, de Biesbos en de Al- blasserwaard onder water. De water massa's, die door het Noorderverloop tegen de Afsluitdijk werden gesmeten, konden die dijk niet forceren en sloe gen terug op Texel. Dit eiland werd dan ook niet aan de Noordzeezijde, maar aan de Wadderrzijde overstroomd. Dat Groningen en Friesland weinig last van het water hadden, is o.m. te danken aan de verhoging van de zee dijken om Friesland en Groningen tot aan de Dollard. Zij weerstonden de zee, ook omdat de storm daar betrekkelijk snel in kracht afnam. De zeedijken werden indertijd ver hoogd en versterkt op advies van de commissie-Lorentz. Deze commissie werd ingesteld naar aanleiding van de vrees van sommigen, dat de Afsluitdijk de getijstromen en de waterstand in de Waddenzee en in de zeegaten bij Noor derverloop aanzienlijk zou opvoeren. Bij het ontwerpen van het Zuiderzee- objeot had men hiermee rekening ge houden. Men verwachtte dat de water stand door de Afsluitdijk lager zou worden. Over de conclusies van de commissie-Lorentz schreef d-r. R. L. Krans onlangs in Trouw: „De uitkomst van de berekeningen der commissie was zeer verrassend, zo zelfs, dat men eerst dacht, dat züwel fout zou zijn. De waterstroom bij eb en vloed door Marsdiep en andere toe gangen tot de Waddenzee zou ten ge volge van de Afsluitdijk toenemen met circa 25 procent in plaats van af- Rxuwe schets van de lang, doch nog slechts vaag bestaande plannen tot afslui ting van de zeegaten. nemen, zoaals iedereen verwachtte". „Lorentz verklaarde deze uitkomst als een soort resonantie-effect. De vloedstroom kwam eerst langs Den Helder en had daarna tijd nodig, voor dat hy bij Harderwijk de Gelderse kust bereikte. Daar keerde de richting van de watermassa om, die bij Den Helder terugkwam juist wanneer daar de nieuwe vloedstroom langs de Noordzee aankwam. Het effect van de nieuwe vloedstroom was, dat hij het terugkerende water tegenhield en naar de kom van de Zuiderzee terug- stuwde. Er behoefde geen nieuw water door de zeegaten aangevoerd te wor den om de vloed te effectueren in de Zuiderzee". „Met de Afslsuitdijk van de Zuiderzee zou dit gunstige effect verdwenen zijn. Voor de getijdebeweging op de Wad denzee moest men daarom sterkere stromen in de zeegaten en geulen ver wachten, met hun schurende werking. Dit is inderdaad uitgekomen." Volgens dezelfde opvattingen ziet men de Zuiderzee als een groot water reservoir bij Noorder verloop. Na het leggen van de Afsluitdijk moesten de watermassa's, die vwsger in dat reser voir gestuwd werden, een andere uit weg vinden. Ditmaal kwamen zij bij Zeeland en Zuid-Holland terecht. Op kleinere schaal zagen wy het zelfde ook gebeuren door het afsluiten van de Braakman. Dit water wenkte voor Terneuzen als reservoir en mu de afsluiting het hield, liep Terneuzen prompt onder water. Waarheen? Daarom moet wel degelijk de vraag gesteld worden, wat er verder gebeu ren moet, wanneer men er niettegen staande de geweldige moeilijkheden in zou slagen de zeegaten te dichten. Zijn wij er dan met die afsluiting? Houden dergelijké nieuwe afsluitdijken die veel zwaarder zouden moeten zijn dan de huidige Afsluitddijk het bij een nieuwe noodtoestand, dan is Zeeland inderdaad gered en ook de Zuidhol- .landse eilanden, indien zij niet uit het Noorden bedreigd worden Daarmee is evenwel geen antwoord gegeven op de vraag, waar het water dan bij een springtij met Noorderverloop moet blijven. Zijn de zeegaten in Zeeland en Zuid-Holland dicht, dan krijgt de (ADVERTENTIE) HET GENLLO» VLUGGËK EN BETER wanneer Gij ei Akker's Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid Maar ook als wiijfmiddcl b1] rheuma- tlek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosierbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende woordeo; Jueeo goud zo goed" Noordzeekust tussen Den Helder en Hoek van Holland het dubbel zwaar te verduren. En dat terwijl nu reeds hier en daar gevaar voor doorbraken op trad. Een mens kan zich nauwelijks een voorstelling maken van de geweldige waterhoeveelheden, die onder omstan digheden als op 1 Februariheersten, de Noordzee worden ingejaagd. Omdat de zee naar het Zuiden steeds smaller en ondieper wordt en het Kanaal al dat water niet snel genoeg kan ver werken, traden ook overstromingen op in België en Engeland. Zou men daarom bij het afsluiten van de zee gaten in Zeeland en Zuid-Holland de rest van de Noordzeekust ongewijzigd laten, dan zijn ernstige gevolgen te vrezen, wanneer opnieuw springtij met Noorderverloop optreedt. Het grootste gedeelte van Noord-Holland en geheel Zuid-Holland zouden dan overstromen en vanuit het Noorden zouden de Zuidhollandse eilanden opnieuw door de watergolf besprongen worden. Een groter gedeelte van ons land dan nu het geval geweest is, zou dan onder water 'komen. De vraag is of bij de voorgestelde afsluiting niet een zware dijk achter de duinen van de Noord en Zuidhollandse kuist zal moeten wor den gelegd. Het informatiebureau van het Rode Kruis deelt het volgende mede: Alle aanvragen naar adressen van geëvacueerden kunnen worden gericht tot het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis te 's-Gravenhage. Slechts behandeling van schriftelijke aanvragen is mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatselijke of regionale inlichtingenbureau's worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aan vrage in te dienen en van gehuwd of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens baar eigen naam (meisjesnaam) te ver melden. Dit vergemakkelijkt zeer het controleren der zeer vele aanvragen. Indien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag gesignaleerd en na binnenkomst der registratiekaart ontvangt elke aanvra ger alsnog bericht. Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis, dat thans gevestigd is: Jan Evertstraat 1 te 's-Gravenhage. is telefonisch te bereiken onder no. K 1700/11.18.70. Telefonisch kunnen echter geen inlichtingen over adres sen worden verstrekt. Tramkoppeling losgetrild (Van een onzer verslaggevers). In de Marnixstraat, bij de Nieuwe Willemstraat, is Zaterdagmiddag om streeks halfeen de koppeling tussen twee wagens van lijn 3 losgetrild. Toen de bestuurder van de tramtrein bij de halte stopte, vloog de bijwagen met een harde klap tegen de achterzijde van de motorwagen. Vijf passagiers liepen ver wondingen op. Na behandeling door de G.G.D. konden vier van 'hen naar huis keren. Een' 35-jarige vrouw is met ver wondingen aan het hoofd in een rust- huis aan de Bredeweg ter verpleging opgenomen. De commandant van het Ned. deta chement Ver. Naties heeft namens het detachement 10.000 telegrafisch aan H.M. de Koningin overgemaakt voor de hulpverlening in de noodgebieden. ;U scheert zich nog gemakkelijker, heter" en sneller als U de extrij scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikw Want ook die vormen een ideaal paarj Zij garanderen dat Inzien) elke morgen snel en perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EI»1 Blue Gillette iThin Gillette ZU BEHOREN BU ELKAA8 E 0.75 per 5' (Van onze Haagse redacteur) Waarschijnlijk hebben vijf leden van het PTT-personeel bij de watersnood het leven verloren. Zekerheid omtrent het juiste aantal is er echter nog niet. De schade aan de PTT-installaties be draagt vele millioenen. Ongeveer der tig postkantoren zijn uitgeschakeld. „De schade aan ons bedrijf is veel ernstiger dan men kan bevroeden, maar door hard werken hebben onze men sen reeds veel weer bruikbaar kun nen maken", verklaarde de heer Ne- her, directeur-generaal van het PTT- bedrijf vanmorgen. Met alle plaatsen in de noodgebie den waar nog mensen wonen, is ver keer mogelijk, hetzij via de draad, hetzij draadloos. Alle hoofdpostkan toren in de getroffen gebieden wer ken. Sommige telefooncentralen zijn Advertentie Neem ter bestrijding van de krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN ondergelopen of geheel weg, vele toe stellen zijn vernield en op tal van plaatsen moeten geheel nieuwe kabel verbindingen worden aangelegd. Ver der zijn er talrijke tijdelijke verbin dingen gemaakt, die straks weer moe ten worden afgebroken. „Wij hebben de post bezorgd, maar u moet niet vragen hoe", aldus de heer Neher. „Er waren geen postzegels en geen enve loppen meer. Wij ontvingen soms dub belgevouwen stukjes papier., dichtge plakt met plakband en voorzien van het opschrift „Noodgebied". We heb ben deze zonder meer aan de geadres seerden uitgereikt". Het werk, dat de kleine groep ama teur-zenders in de rampgebieden en in Den Haag hebben verzet, noemde de heer Néher buitengewoon prijzens waardig. Vermiste soldaat terug De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, legemummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kokschool te Lei den, van wie werd gemeld, dat hij sedert Maandag 2 Februari bij Abben- broek werd vermist, heeft zich Zater dag bij zijn commandant gemeld. Franse soldaten, die in het jt water snoodgebied werken aan een nieuwe waterke ring op Tholen, blazen even uit. Een behaaglijke rust- plaats hebben zij niet, maar 1 het deert hen niet omdat zij beseffen, dat zij geen tijd jj mogen verliezen om de hel- J pende hand te bieden. m WENKEN VOOR DE DOKTERS (Van onze Haagse redacteur) In verband met het feit, dat talloze mensen in de noodgebieden lange tijd aan water en koude hebben blootge staan, heeft de geneeskundige hoofd inspectie van de volksgezondheid aan alle artsen een circulaire gezonden, waarin richtlijnen gegeven worden voor de behandeling van ziekten als influenza en longontsteking, die thans veelvuldig kunnen voorkomen. Het aantal zieken onder de geëva cueerden te Rotterdam is minder groot dan aanvankelijk werd gevreesd. Van de 10.000 mensen in totaal moesten er 296 mensen opgenomen worden, nl. 127 in een ziekenhuis, 120 in een verpleeg inrichting, 12 in een psychiatrische in richting en 37 in het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen. 116 HOOFDSTUK 14. NOG maar nauwelijks heeft Steven Oldink de sleutel in het slot van de kerkdeur, cf Daantje staat al naast hem. De koster schrikt er zowaar van, want in geen tij-den is Daantje vam de dominee hij het klokluiden wezen hel pen. Net of die jongen een beetje schichtig van hem geworden is, sinds. „Ha Steven!" „Zo, jongeheer." „Hier is het briefje al, Steven." „O.... kijk-d'r-is-an. De dominee is toch niet ziek?" Hij bekijkt het briefje ook aan de onderkant, maar nee, het is -toch maar aan één kant beschreven en niet met het handschrift van de dominee. Dan moet er toch besli-st iets aan de hand zijn, anders. „Nee, maar ik heb het -geschreven," vertelt Daantje. „En ik heb ook de preken overgeschreven." Hij staat bijna te trappelen van on geduld. Het is net of er vandaag een wonder moet gebeuren. Het is buiten ook zo stil. En als vader straks begint te preken uit het nieuwe schrift. Waarom staat Steven nou zo met z'n hoofd te schudden, en alsmaar op het briefje te turen? Laat'ie nou opschie ten, want ik wil iets doen.ik moet iets doen „Mag ik helpen luiden, Steven?" bedelt hij. „Vanzelfknikt de koster, en hij draait langzaam de sleutel rond. Dus de jongeheer heeft de preek over geschreven en ik zal nooit meer een briefje met het schrift van onze domi nee hoeven ontcijferen. Daantje is al binnen. Op z'n tenen wipt hy het kJokketouw van de haak, ,,'n Ogeniblikkie," waarschuwt Ste ven. „Het is nog maar goed halftien.' „Maig ik dan het briefje vast op het orgel leggen?" biedt Daantje aan. „En moeten de psalmen dan niet op het bord?" verwijt de koster. „En moet de Bijbel van de voorlezer niet open geslagen op de plek waar lange Van Leeuwen lezen moet?" „Mag ik die Bijlbei openslaan?" haast Daantje zich alweer. Hy wil a'l weg rennen over de -brede cocosloper van het middenpad, maar Steven -roept hem terug, terwijl hij het 'briefje omhoog houdt. „En moet je dan het briefje niet hebben om. „Ik weet het immers uit m'n -hoofd," roept Daantje. „Ik heb het zelf over geschreven!" De koster sukkelt verward achter de jongen aan, klimt gedachteloos de acht treed.jes -van de preekstoel op, om het glas water. Ach, het. glas staat immers nog in de consistorie.... Die dekselse kwajongen brengt me hele maal van de wijs. Maar dan is het toch tijd voor het luiden. Daantje hangt met z'n volle gewicht aan het touw, laat vieren, trektHet d-uu-rt te lang, voordat de zware iuïdklok in beweging is. Steven moet er toch even bij helpen. „Ene-twee hoepe-tweeene- tweehoepe-twee Dan pa-s begint het te zingen in de toren en ver over -het land. Goeie, je mocht willen, da' je alle dagen kon luiden. Alleen om het klokluiden zou je koster willen zijn. Je moet denken, dat het gelui met zulk stil weer wel helemaal tot in de stad te horen zou zijn, als ze zich daar een beetje stil hielden. Terwijl hij op en neer veert aan het dikke touw. zegt hij: „Vader zal de preek nu wel een beetje beteir kunnen zien, denk ik." „Vanzelf.... twee...." antwoordt Steven. „Vader schrijft ook zo klein, je moet er soms naar raden wat er staat...." „Mmm-pe-twee," zegt Steven. „Donderdag sla ik de kleine trom in de fanfare," vertelt Daantje verder. „Isset-waar.hoepe-twee," telt de koster onverstoorbaar. Je moet de klok regelmatig aan de gang houden, anders raak je de goeie cadans kwijt. „Meester De Raadt komt ook." De koster kijkt verrast. O ja? Is de meester er nou ai? Wat zijn alle men sen dan vroeg vandaag! door mr. G. TH. VERHAREfl Maar de meester is voor de kerk toch nog niet te zien. Hij lacht breed naar Daantje, want nou heeft die rekel me er tussen. „....bij de fanfare," verduidelijkt Daantje, en hij lacht vrolijk terug. „Zo, nou weten ze het wel," beslist Steven, en hij laat het touw vieren. Maar Daantje houdt het vast en hij laat zich op en neer trekken, tot oo-k de laatste klank verstomd is. Dan leunt ook hij met z'n rug tegen de kerkdeur, want het is Zondagochtend en mooi weer. Je weet pas goed, da-t het weer vooi'jaar is, als je Steven op een Zon dagmorgen met zijn rug tegen de kerk deur hebt zien staan. Vandaag geen sto-ven met gloed voor een paar oude boerinnen en voor de domineesfamilie en de ouderlingen.Dat kwartier is, nu over voor het leunen tegen de deur, totdat de eerste kerkgangers komen. Daar is opoe De Wit, daarachter de rest van de familie. „Mögge, De Wit." „Móg-ge manne," groet de timmer man terug, en Rinus knipoogt tegen Daantje. „Hei, tamboer!" Daarna is het een minuut of wat niet meer bij te houden. Ze komen van links en ze komen van rechts. Bij lange Van Leeuwen houden de koet sen stil van de boeren die erg ver weg won-en en de paarden gaan daar een dik anderhalf uur op stal. Mensen, het is Zondag! Daantje zelf had er zo geen erg in. Hij keek meer uit naar meester De Raadt, om hem het briefje te geven. Meester is laat van-daag. Op andere Zondagen hoor je het orgel al veel eerder. Toen merkte hij plotseling, dat Ste ven recht ging staan. Zelf doet hij dat dan ook. 't Zal trouwens wel bijna tijd zijn. „De bovenmeester heeft bezoek," bromt Steven, nauwelijks verstaan baar. „Leg jij het orgelbriefje maar vast neer boven, jongeheer." Daantje stommelt de steile trap op en de koster doet twee stappen in de richting van 'het -bezoek. Twee vreem de heren en het is nog lang geen va- cantie. Je moet zeggen: hoe bestaat dat nou toch! Voordat de bovenmeester zijn gasten begroet en goede aandacht wenst, zegt hij grappig: „Kijk eens aan! Onze kos ter stond al naar ons uit te kijken. Heeft u een paar goeie plaatsen, Ol dink? Deze heren ko-men onze dominee beluisteren.Heren, goede aandacht en tot straks.' „Vanzelf.mompelt de koster, en 't is toch ikasjeweel, zo'n rare Zondag morgen al-s dit gaat worden. Hij kijkt de meester nog na, als die o-rr de kerk heenloopt om naar de consistorie te gaan Dan gaat hy met gebogen hoofd de kerk binnen. „Als de heren me maar willen volgen." zegt hij, maar dat doen ze ook wel zonder dat ze hem verstaan, dat blijkt. (Wordt vervolgd.) Een goeie morgen" begint met Gilletteb Op Zaterdag 7 Maart wordt voetbalwedstrijd gespeeld tussen 1 nemarke.il en Nederland ten bate van het Nationale Rampenfonds in het Feyenoord-stadion te Rotterdam. Begrafenis dr. A. London Op de algemene begraafplaats in Den Haag is Zaterdag ter aarde be steld dr. A. Loudon, in leven secreta ris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie-Orkesi. Hoewel het de be doeling was, dat de begrafenis in alle stilte zou geschieden, waren er hon derden belangstellenden. Minister B-eyen en burgemeester Scho-kking van 's-Gravenhage waren als persoonlijke vrienden van de over ledene aanwezig. Ook van de zijde van het Residentie-Orkest was er zeer veel belangstelling. Een der in Den Haag gevestigde En gelse predikanten leidde de aan de be grafenis voorafgaande rouwdienst en de begrafenis. Belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling hebben er toe geleid, dat de koude in West-Europa thans naar het Oosten wordt teruggedrongen, deelt het KNMI mede. In de nacht van Zaterdag op Zondag was de temperatuur in ons land sterk gedaald. In het Oosten vroor het 10 tot 15 graden, in het Westen over het algemeen 5 tot 10 graden. Een uitzondering in het Westen vormde Vlissingen, waar de temperatuur tijdens een korte periode tot 14 graden on der nul daalde. Zondagavond be reikte een sneeuwzone ons land en gistermorgen lag in een groot deel van Nederland de sneeuw meer dan 10 cm dik. Thans wordt minder koude lucht naar West=- Europa gevoerd. In verband hiermede mag men verwachten dat in geheel Nederland een lichte dooi zal intreden. Niewwe storingen, die met grote snelheid de Oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden. OFFICIER VAN JUSTITIE: „Bijzonder kwalijke affaire" (Van onze Haagse redactie.) Drie dagen heeft de Haagge recht bank -nodig gehad voor de behande ling van de zaak tegen de 52-jarige accountant I. J. S. uifOegstgeest, de oprichter van een groot aantal N.V.'s en van het overkoepelingsconcern de Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschap pij. Verdachte werd ten laste gelegd oplichting, valsheid in geschrifte en het publiceren van onware balansen en verlies- en winstrekeningen. Dinsdag begon de behandeling en met het horen van de dertig getuigen was ook de Woensdag gemoeid. Za terdag werd de zaak voortgezet met het requisitoir van de officier van Justitie, mr. dr J, C. Maris, die tegen S. een -gevangdrisstraf van drie jaar met aftrek eiste. De officier achtte alle acht ten laste gelegde feiten bewezen. Hij gaf een overzicht van de wijze, waarop deze affaire aan her rollen is gebracht. Aanvankelijk leek het, dat de talloze klachten over S. slechts civielrechte lijk zouden worden behandeld, aldus de officier, maar uit een voorlopig onderzoek kwam vast te staan, dat er wel degelijk sprake was van straf waardige handelingen, waaruit een omvangrijke strafzaak is gegroeid. Mr. Maris sprak van een bijzonder kwalijke affaire en noemde S. een ge raffineerde zakenman, die talloze mensen in het ongeluk heeft gestort en onder het mom van gewoon zaken doen falsificaties op grote schaal heeft gepleegd. De officier was van mening, dat verdachte tot „het schuim der natie" behoort. Door de verdediging, bestaande uit mr. J. H. Will-ems en mr. A. Mout, werd aangevoerd, dat de zaak tegen S die reeds een jaar in voorarrest zit, enorm is opgeblazen. Van grote mis drijven is niets gebleken en opzet is niet bewezen. Aan het sfliot van zijn pleidooi concludeerde mr. Mout tot nietigverklaring van de dagvaarding op vier van de acht ten l-aste gelegde punten, aangezien niet voldoende om schreven is, op welke wijze de balan sen waren vervalst De vier resterende punten achtte mr Mou-t niet bewezen, Op grond hiervan bepleitte hij vrij spraak voor zijn cliënt, subsidiair een straf, gelijk aan het voorarrest. De uitspraak weid bepaald op Vrij dag 20 Februari. (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van vandaag zullen In alle postkantoren in Nederland waters- noodpostzegels verkrijgbaar zijn. De zegels worden uitsluitend uitgegeven in de waarde van tien cent met een toeslag van eveneens tien cent. Onder het motto „de nood aanpakken door zegels plakken" zal er naar gestreefd worden 1 millioen gulden voor het Nationale Rampenfonds bijeen te krij gen. Het watersnoodzegel is het gang bare 10-centszegel met de beeltenis van H.M. de Koningin tegen een achtergrond van goud oker. Het op schrift dat er op aangebracht is luidt: 1953 watersnood. (ADVERTENTIE) *t Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders.». Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldbe roemde Kmschenkuur op ko-rte termijn verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloed zuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daar om vandaag nog de heilzame Kru- sohenkuur. Dan smoort ge Uw rheu- matiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Koningin Juliana is gistermorgen te halfacht naar Spyltenisse op Voorne- Putten vertrokken om te trachten van daaruit met een boot van de Waterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen, niet reeds ontruimde dorpen. Drie Rode-Kruishelpsters aangehouden Verdacht van het plegen van onre gelmatigheden zijn drie helpsters in vaste d-ien-st van de afdeling Schiedam van het Rode Kruis gearresteerd. Twee worden no-g steeds door de politie vast gehouden, de derde is wegens familie omstandigheden voorlopig op vrije voe ten gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op last van de directie va-n het Rode Kruis zyin de helpsters onmiddellijk oneervol ontslagen. Haar onderschei dingen zijn ingetrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2