FIAT VIJFDE LIJST VAN VERLIEZEN Wontjg£l 1900 an SCHADEVERGOEDING EN SOCIALE ZORG KE1K NOZEMA ZAL REGERING VLUG ADVISEREN SCHOOL Familieberichten Kolonel Van Houten overleden Koning Boudewijn in Brussel terug MAATREGELEN VAN DEN HAAG KERKBOEKEN VOOR DE GETROFFENEN RODNEY ór DISCOVER1 Agenten schoten jongeman neer NED. KUSTVAARDER VERMIST Ruim een millioen van de mijnen Franse begroting aangenomen Éénmaal in de 300 jaar LATE BERECHTING VAN POLITIEKE DELINQUENT Aanbod van Chr. ULO- school te A'dam C.J.M.V.-Noodfonds Évacué's 2 TROUW DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Wij publiceren hieronder de vijfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan in verband met de omstandighe den, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. (Niet gecontroleerde opgave) uitgegeven 92'53 DORDRECHT Kampman. Astrid Annie, geb. 24.2.44 te Dordrecht, overleden dd 1,2.33 t.g.v. on- gCVan Peeren, Johanna Elisabeth-, geb. 9.1 94 te Dordrecht, verpleegde in Loosduinen, ver dronken en geborgen in de gem, Dordrecht. fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers Agierdenbos. Johannes, geb. 11.8.01 te Fijnaart, laatste adres C123. Geilings. Geert Paulus, geb. 21.3.32, laat ste adres D236. 'S-GRAVENDEEL Van den Berg. Hendrik, dd 6 2.53 overle den en voorlopig begraven m Dubbeldam. Friedrich, geb. 8,2.64 Bastiaan i jaar, Weteringschans t< krabbendijke Verschuure, Bartel, geb. 14.12.84, laatste adres: Krabbendijke. krimpen a. d. ijssel Overleden: Lubkemann. Heinrich 18.3.82. kroningen VisserBlok, Calharina. geb. Kruiningen. Tan=en Maria Adriana. 8 jaar. jtnstn Pieter. geb. 8 9.11 te Kruiningen, echtgenoot van Jacoba Brandt, laatst adres: Molenweg. Brandt, Jacoba. geb. echtgenote van Pieter Maria. 2«b. 13.41 t. dochter van Pieter Jansen en Jacoba Brandt, laatste adres: Molenweg. Blok! Marina"' echtgenote van Bastü BBlón?UdPet2er,a3r'jaar, Weteringschans Amsterdam. Blom. Cornells, A^mSh Frederik, 76 jaar echtgenoot van Catharlna Hoogerheide. laatste adres Hoogertfeide, Catharina. geb. te Kruiningen. echtgenote van Fredenk Komejan. oud 3aVroegop. Abraham Cornells, geb. 28.3.23 te Kruiningen, echtgenoot van Janna Blauwkamer. laat SI e adre®:^rl}ini"Êf^o te Dek. Paulina Manna. geb. Jura 19<w te Kruiningen. dochter van Cornells Dek Mp'ouwianJoh'anna, 57 jaar. weduwe Adriaan Minnaar, laatste ad5^- ^ruuungem Blok, Jacobus en zijn echtgenote Corne lia Cock. v. d. Parel, Albertus p v. d. Parel—Roelse en baby. I te Krui- Pieternella, gel,. 3*3.90to -Gra- venpoldi. eeMgeno'.e van Marmus v. 4. ^ïiiman. Arie en „Sr-'-Vc- 4.Boomgaard, laatste adres: Zanddijk 18. Danker. Johanna, geb. ningen laatste adres: Donk-. Q(- Van Iwaarden, Maria Johanna,geb6.1. te Kruiningen. echtgenote van Adriaan Sm ke. laatste adres: Donkerwegje Hoimeijer. Tliea G«nt,e geB 31,3 53 te Kruiningen. laatste adres. Zanddijk 12, molenaarsgraaf Overleden t.g.v. ongeluk: Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. nieuwerkerk Geïdentificeerd te Zierikzee: Van Tiggelen. t. pLm. 28 jaar. laa adres: Nieuwerkerk Kapelle. In Goes geïdentificeerd: Kloote, Maria, echtgenote van Karei Eer- land. laatste adres: Stoofweg. Zorge. Lina, echtgenote van Pieter Heij boer. laatste adres: Provmciale Straatweg. Kik, Marina, echtgenote van Hendrik Jo hannes Hendrikse. laatste adres: Slotweg. oosterland (st. jansland) dd 3 2 53 voorlopig te St. Jansland (gem. Oosterland) te Schouwen Begraven: De Rond, Martina, geb. 2.3.00 te St. Jans- l£"van IJsseldijk, Matthijs. geb. 18.9.97 te St. Jansland. echtgenoot van Maria van der MVan IJsseldijk, Willem geb. 2.6.46 te St. Jansland, zoon van Matthijs van IJsseldijk cn Maria van der Maas. ouwerkerk Van Damme, Maatje, echtgenote van Bo- lijn, Nicolaas Marijn. laatste adres: Oost- W<De Vriéze. Marie. 70 jaar, echtgenote Cornelis Zwenne. laatste adres: Straat- e iiu.u echtgenoot van Jaantje Bolijn.'laatste adres: Oost weg 148b. Van Damme, Johnny, 13 jaar. zoon van Huib J. Damme en Jaantje Bolijn, laatste adres: Oostweg 148b. Bolijn, Jaantje. echtgenote van Huib van Damme. laats'e adres: Oostweg 148b Hendrikse. Jacob Leendert. geb. 13 321 te Ouwerkerk, laatste adres. Molenweg 210. Overleden en begraven v VJanen, ge meente Ouwerkerk: Bolijn, Nicolaas. geb. 25.2.92 te Ouwer- ktBoiijnVan der Have, Barbara, geb. 12 9 96 te Oosterland. st avenis se Van Blokpoel. Jacob, geb. 1 3.90 te St. Annaland, echtgenoot van Anthonetta Pie- lernella Quist, laatste adres: Kerkstraat Brouw. Dingena. geb. 4 9.88. te Stavenisse, echtgenote van Cornelis den Braber. laatste adres: Buurtweg A90. Van Dalen. Geertrmde Danetta, geb. 10 2.07 te Poortvliet, echtgenote van Gaa- keer, Cornelis Jacobus Bart, laatste adres: °Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba. geb. 24 12 27 te Renkum. laatste adres B53 Hage, Izabella Helena, geb 16.10.99 te Stavenisse, echtgenote van Van 't Veer, Adriaan. laatste adres: A347. Hage Jan, geb. 26.1.75 te Stavenisse, echt genoot van Pieternella Adriana van Luyk, laatste adres: Wllhelminastraat A276. Klaasse. Pieternella, geb. 6.1105 te St Maartensdijk, echtgenote van Cornells Hage, laatste adres: B24. Koeman, Pieternella Jozina, geb. 23.8.05, te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johan nes Hage. laatste adres: Molenpad A200. Luyk. Pieternella Adriana, geb. 2.4.75, te Stavenisse. echtgenote van Jan Hage, laatste adres: Wilhelminastraat A276. Moerland. Geertje. geb. 27.5 92 te St.. Maar.ensdiik, echtgenote van Dirk Jacob Hout, laatste adres: Kerkstraat A346. Moerland, Jacoba. geb. 15.6.10, te Stave nisse, echtgenote van Jacobus Vroegop, laatste adres: Weerweg A149. Priem. Tannctje, geb 10.3.12 te Stavenis se. echtgenote van Pieter van Iwaarden, laatste adres: Poststraot B8. <uu andere bladen) Getrouwd: J. Gast en H. van Walsum, Rotterdam. C R. H ter Haar Romeny en C. C'nr Wachter, Leiden; Th. F Rebattu ert H Nicolai, Amsterdam; D Cevad en D. Bramhall, Londen; J. A. J. Meulenberg en D van Hesteren, Warmenhuizen Bevallen: Mevr CohenCorper. Holly wood (USA: d. Mevr Dieselvan Hinte. Lochem, z.. Mevr SwierstraBos, Rotter dam. z Mevr BeekhuysenLeis, Buur- malsen. z., Mevr van HestMessing, Rot terdam. z.; MevT. MarseilleBax, Dordrecht z. Overleden: J C J. A. BrongersmaHeyse, Heemstede; M. van Zoest. 73 j., Rotterdam: J. C. de Bakker, 47 j.. Middelharnis, M BloklandBuijze, 54 J.. Papendrecht; H K, Heller 71 Den Haag; J Houtstra, 66 J. Amsterdam: H Tramper. Amsterdam H K la assen 66 1 Den Haag' J D Klaassen— Zieck. 65 i Den Haag C G I Plukker 60 Grave J N Bouman. 86 j.. Dordrecht P. G. L M van Sonsbeeck. 66 J Den Haag; Ph. J. Kohier. 74 j-, Breda; S H. Kolk- meyervan oosterzee. 77 Locnem; M. Oranje, 5 j., Soest. Riedijk, Pieternella Geertruida, geb 21,7.90 te S.avenisse, - lis Pieter Steendijk, straat A362. Smits. Pieternella. geb. 25.1.98 te Stave nisse, echtgenote van Jan Geluk, laatste adres; B60. Sonke, Wilhelmina Janna, geb. 16.6.08 te Middelburg, echtgenote van Leendert Hage, laatste adres: Kerkstraat A310. Stoutjesdijk, Jacoba Isabella, geb. 7,12.8: Kerkstraat A354. Van 't Veer, Cornelia Pieternella. geb, 23.9.21 te Stavenisse, echtgenote van Corne lls Leendert den Braber. laatste adres: Kerkstraat A348. Wesdorp. Dingena Cornelia, geb. 17.2.17 te Stavenisse. echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien, laatste adres: Kerkstraat A320. WISSEKERKE Geïdentificeerd v. d. Maas. Marinus A., geb. 28.9 77 te Giersdijk. laatste adres C69. WOLPHAARTSDIJK In Goes geïdentificeerd: Kloosterman, Cornelis, 47 jaar. laatste adres: Kloosterweg. YERSEKE In Goes geïdentificeerde slachtoffers: v. d. Berge, Cornelia, 63 jaar. echtgenote van Leen Otte. laatste adres: Damstraat 107. Otte. Leen, geb. 20.11.86 te Bruinisse. echt genoot van Cornelia van den. Berge, laatste adres: Damstraat 105. ZIERIKZEE Geïdentificeerde slachtoffers: Blankert. Hendrikus, geb. 29.5 77, laatste adres: C256. Verton, Sara, geb. 6.10.82. laatste adres: C256. Janse. Janna Cornelia, geb. 15.12.11. laat ste adres: C266. Op 73-jaige leeftijd is overleden de heer M. C. van Houten, kolonel b.d. van de Kon. Marechaussee en direc teur van het te Leiden gevestigde „Nederlandse Legermuseum". In 1919 werd de toenmalige kapitein Van Houten 'belast met de bewaking van de in 1918 naar ons land uitgewe ken Duitse keizer Wilhelm II. Deze functie heeft hij voortgezet tot de dood van de ex-keizer, kort na het uitbre ken van de tweede wereldoorlog. Kolonel Van Houten was o.m. vice- voorzitter van de internationale or ganisatie tot bestrijding van de mis daad. Hij heeft zich bovendien bijzon der verdienstelijk gemaakt bij het red den van de inventaris van het in 1944 grotendeels verwoeste kasteel „Door- werth". De teraardebestelling van ihet stof felijk overschot zal Woensdag om 2 uur geschieden op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag. De gemeenteraad van Katwijk heeft een 'bedrag van 200.000 gevo teerd voor herstelwerkzaamheden aan de Boulevard. Den Boer. Arie, geb. 30.5.96, laatste adres: C264. v. d. Houten, Johanna Krina, geb. 31.12.63, laatste adres C378. We Graaf, Jena, geb. 7.10.88, laatste adres: C203. Ringelberg, Jan Johannes, geb. 21.9.80, laatste adres: CI633. Van Beveren, Cornelis, geb. 3.10.69, laat ste adres: C482. Van Strien, Thona, geb. 14.2.74. laatste adres: C492 Van Beveren, Meindert, geb. 26.3.94, laat ste adres: C546. Van Nieuwenhuyze, Jacoba, geb. 21.10.93, laatste adres: C546. Gilden-, Hubertus Cornelis, geb. 30.10.70, laatste adres: C257. Bil. Janna, geb. 27 6.70, laatste adres: D55. Matthijsse. Jan Adriaan, geb. 12.8.79, laat ste adres: C536. v. d. Meer. Adrïaantje, geb, 16.6.77. laat ste adres: C536. Huige. Gerard, geb. 7.1.53, laatste adres: Westhavenhoofd C638. Restificatie: Vervalt 2e lijst dd 5.2.53 gem. Nieuwerkerk: Krabbe, Adriana. echtgenote van Thomas de Bil, laatste adres: Polderweg A351. De opgave van de Identificatie in de gem. Goes was onjuist. Betrokkene leef en Is ge ëvacueerd naar Delft. (Einde 5e opgave). „WE GAAN NAAR HET NOODGEBIED" Maar Italië stond op hun reisprogramma (Van onze correspondent) Een dienaar der wet, die de ronde deed in (het Veluwse dorpje Loenen, zag bij een garage een auto staan met twee jongelui. Het tafereel wekte de argwaan van de agent op. Daar hij op zijn vragen geen aanvaardbaar ant woord ontving, werd het tweetal naar het bureau te Apeldoorn gedirigeerd vocht een nader onderzoek. Daarbij bleek, dat de jongelui, de 19-jarige H. J. M. uit Hoogkerk en de 16-jarige H. O. u&t Eelderwoud, de wagen, die eigen dom1 was van iemand te Groningen, al daar'.gestolen hadden uit een box van de garagehouder J. Hoewel de diefstal in del nacht van Donderdag op Vrijdag had plaats gevonden, had men er daar Zatertiagavon-d nog niets van gemerkt. De \knapen hadden de auto ont vreemd met de bedoeling er mede naar Italië 6e rijden. Zij hadden echter geen cent op- zak om benzine te kopen. Op verschillende adressen wisten zij aan benzine te komen door te vertel len, datt ze op weg waren naar het noodgebied. Diep in de naoht lieten ze de bel klingelen van een missiehuis in Arcen. Een pater verscheen aan de deur en een roerend verhaal volgde. Met een' blik benzine reden ze even later weg. Een der jongelui had een deel van zijn jeugd in Limburg in een opvoedingsgesticht doorgebracht. Zij besloten de directeur op te zoeken. Deze was verheugd, dat het zijn oud pupil zo goed ging. Hij had hem na melijk wijs gemaakt, dat hij voor zijn baas met de auto op stap was. Dank baar dat zijn lessen de knaap op het goede pad gebracht hadden, stapte de directeur in de auto om met de jon gelui een toertje door de stad te ma ken. Toen M. en O. de grens wilden pas seren, kwamen de moeilijkheden en daarom besloten ze maar naar Gro ningen terug te keren. In Loenen wer den ze echter gearresteerd. Koning Boudewijn, die in de afgelo pen dagen aan ernstige critlek heeft blootgestaan wegens zijn vertrek naai de Rivièra op een ogenblik dat zijn land door overstromingen werd geteis terd, is gistermiddag in Brussel terug gekeerd. De Belgische regering Ihad de ko ning Vrijdag telegrafisch verzocht zo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keren. Boudewijn iheeft intussen een bedrag van 300.000 frs. aan ihet Belgische na tionale Rampenfonds gescfhonken en aangekondigd is, dat (hij een reeks be zoeken zal brengen aan de getroffen ge bieden langs de Westkust van het land. Men ihoopt dat de snelle reactie van de koning een kalmerende uitwerking zal hebben op de bevolking. [Hoest? Keelpij"? I SterV A"'«^en lladcl;U TEKKQ TAKS DE NIEUWE UITVINDING Tekiko begreep natuurlijk niets van die plotselinge ommekeer in de gedragingen van de brigadier. Eerst had de man hem grondig berispt en nu zat hij daar als een piepjong schoolmeisje te gillen van het lachen. „U kunt wel gaan, bi hi! Het is wel goed zo! U bent zo vrij als een vogeltje! Ha, ha, ha! Verbeeld je, dat ;e niet eens meer zou mogen lachen! Oh, ha, ha, ha!" En toen met een brede armzwaai tot de nieuwsgierig toegelopen agenten: „Laat meneer er uit, mannen! Hij is goed! Ha, ha, ha, ha, ha, wat heb ik een plezier!" „Het lijkt wel of bij ook zo'n lachpil ingeslikt beeft!" mompelde Tekko en tegelij'kertij-d kreeg hij een ondeugende inge ving. „Ik heb geen sigaren bij me, agent!" zei hij tegen de politieman, die hem naar de deur begeleidde. „Maar wilt u misschien een pepermuntje?" En met een uitno digend gebaar hield hij de man het rolletje „Rirovita" voor. „Graag meneer, dat sla ik niet af!" zei de agent. En even later ladhte hij luidkeels mee met de brigadier, die nogsteeds een uitbundig plezier had, tot grote ergernis van de andere agenten, die maar niet konden begrijpen, wat er te lachen viel. MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT Een commissie onder voorzitterschap van de minister van Financiën, gaat thans de mogelijkheden van schadevergoeding na en een commissie onder lei ding van de minister van Maatschappelijk Werk bestudeert de vraagstukken welke samenhangen met de maatschappelijke zorg ten behoeve van de évacué's. Deze commissies zijn met spoed aan het werk getogen. De heer F. H. M. Werner, secretaris generaal van het departement van Maatschappelijk Werk, deelde mede, dat reeds maatregelen op het terrein van de maatschappelijke zorg zijn ge nomen. Het departement houdt nauw voeling met het Nationaal Rampen fonds en het Rode Kruis. Het eerst nodige was te zorgen voor uitkeringen aan de slachtoffers van de ramp. Nagegaan is, welke regeling kon worden toegepast. Men kwam tot de slotsom, dat zich daarvoor het beste leende de regeling, zoals die in 1944 1945 heeft gegolden voor de oorlogs slachtoffers. Zij geldt voor werkloos geworden arbeiders, voor middenstanders, boe ren en verder voor ieder ander, die zonder inkomsten is komen te staan. De regeling kan gaan tot een uitke ring van 90 van het laatst genoten inkomen. De mogelijkheid bestaat daarboven uit ft* gaan in speciale ge vallen. Aanpassing van de regeling aan de noden van het ogenblik zal nodig zijn. Verder is in studie genomen het vraagstuk van de vergoeding voor de genen, die in een gezin zijn opge nomen en voor deze gezinnen zelf. Een concept-regeling voor kostnemer en kostgever is reeds gereed. De rege lingen zullen gelden met ingang van 1 Februari 1.1. Allerlei maatschappelijke nood vraagt ook om voorziening. Getracht wordt te komen tot een zekere orde. De commissa rissen der Koningin zijn de centrale in stanties. waar deze zorg zich concentreert. De gedachten zijn hierbij aanstonds uitge gaan naar de stichtingen voor maatschap pelijk werk. de z.g. opbouworganen, die in elke provincie beslaan en die de beschik king hebben over een bureau. Deze zijn ingeschakeld als trefpunt voor de maat schappelijke activiteiten. De commissarissen der Koningin stemden met dit denkbeeld direct in. In enige provincies was men reeds die weg ingeslagen. De top van deze organisatievorm is het departement van Maatschappelijk Werk. De samenwerking met het Rode Kruis is ook hier perfect, dank zij mede de effi ciënte werkwijze van deze organisatie. De positie is nu zo, dat. waar via de opbouw organen bepaalde behoeften blijken, in an dere provinciale opbouworganen groepjes gereed staan. De coördinatie speelt zich steeds beter in en men kan aan de ergste noden tegemoet komen. „Bijbelhulp" te Arnhem, dat in het leven is geroepen om getroffenen van de watersnoodramp weer in het bezit te stellen van een Bijbel/Psalmboek, heeft reeds vele zendingen uit het land gekregen. Verleden week Vrijdag arri veerden er aan de De Wetstraat 13 zes postzakken met kerkboeken, Zaterdag zelfs veertien en men hoopt, dat diit aantal nog zal toenemen. De distributie van de duizenden exemplaren, waarvan de meeste zich in uitstekende staat bevinden, ge schiedt in nauwe samenwerking met 't Ned. Bijbelgenootschap. „Bijbelhulp" sorteert de zendingen naar het kerk genootschap, terwijl het Bijbelgenoot schap er een persoonlijke opdracht bij voegt. Ds. D. BAX OVERLEDEN Ds. D. Bax, emeritus-predikant van de Ned. Hervormde Kerk, is Zondag in de ouderdom van ruim 87 jaar te Maartensdijk overleden.. Ds. Bax werd 12 Mei 1865 te Lage Vuursche geboren en ontving zijn opleiding in Kampen, Amsterdam en Utrecht. Hij behoorde tot de Gereformeerde Bond in de Ned. Hervormde Kerk en stamde uit een bekend predikantengeslacht. De thans overledene diende van 1896 tot 1943 achtereenvolgens de Ned. Hervormde gemeenten van Hierden, Asperen, Noorden, Oude Tonge, Puttershoek en Blauwkapel. Op 1 October 1943 ont ving ds. Bax eervol emeritaat, waarna hij zich metterwoon in Maartensdijk vestigde. De begrafenis zal Donderdag 12 Februari a.s. vl&ls vinden op de be graafplaats te Groenekan. De stoet vertrekt om één uur van het sterfhuis. For my honey for Slechte radio-ontvangst in Noorden (Van onze correspondent) Na een maand intensief werken heeft het Comité Belangen Noorde lijke Luisteraars, dat van begin Ja nuari jl. een actie voerde tot verbe tering van de slechte radio-ontvangst in de uithoeken van ons land en van de drie Noordelijke provincies in het bijzonder, gemeend deze actie voor lopig te knnnen opschorten, gezien de resultaten van de besprekingen die het heeft gehad met de Raad van Beheer van de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij, de NOZEMA, op 3 Fe bruari jl. te Zwolle. Tijdens deze besprekingen heeft het bestuur van de Nozema de toe zegging gedaan op zeer korte termijn de regering van advies te dienen, in zake de urgente kwestie van verbete ring van de radio-ontvangst in het Noorden. Met dit uitbrengen van advies zal het bestuur van de Nozema, over tuigd dat binnen 4 of 5 jaar het FM- systeem in alle Europese landen zal zijn ingevoerd, de grootste spoed be trachten. Het Actiecomité ziet een op lossing van de zeer hinderlijke sto ringen in bepaalde gebieden van ons land in het gebruik van FM-zenders, die op de 3-meter golfband werken, evenals men in technische en omroep- kringen dit systeem als enig afdoende middel ziet. De voorzitter van het comité, de heer R. de Graaf, belichtte het stand punt van de luisteraars. Hij legde de nadruk op de bezwaren van het af stemmen op de buitenlandse zenders als gevolg van de slechte ontvangst van de nationale uitzendingen. De heer De Graaf weerlegde de bezwaren tegen het invoeren van het FM- systeem, als grote financiële offers van de luisteraars, op grond van de opgedane ervaringen tijdens de actie, waaruit was gebleken dat men liever offers wilde brengen dan nog langer in de misère te blijven zitten. Tijdens de gevoerde besprekingen was het niet mogelijk een beslissing te forceren, daar de invoering van het FM-systeem de consequentie heeft dat men daartoe uiteindelijk in ge heel Nederland zal moeten overgaan en een dergelijk verstrekkend gebeu- 9 Vrijdag 20 Februari zal In de grote zaal van de Haagse Dierentuin een bijzon dere tafeltenniswedstrijd worden gehouden. Dan treden de landenploegen van Engeland en Frankrijk aan om de Haagse bezoekers tafeltennis van btlzondere klasse voor te zetten Engeland speelt met Richard Berg- mann. 's werelds heste speler en Kennedy, no, 4 van de Engelse ranglijst Voor Frank rijk komen uit Roothooft en Haguenauer, de nummers 1 en 2. die reeds talrijke wereldsuccessen hebben geboekt. ren op regeringsniveau zal moeten worden uitgemaakt. Wel was men aan de zijde van de Nozema er van over tuigd dat, wanneer men tot invoering van het systeem zou overgaan, de drie Noordelijke provincies het eerst voor het plaatsen van een zender in aan. merking zouden komen. Windbuks contra revolver Zaterdagmiddag om vier uur werd de Amsterdamse politie gewaarschuwd voor een vechtpartij in een perceel aan de Bilderdijkkade. Twee agenten gin gen er heen en juist toen zij bij de woning aankwamen, vloog de deur open en stormde een vrouw naar bui ten. Achter haar kwam een jongeman, die twee windbuksen meedroeg. Toen hij de agenten zag, stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die door een omstander waren ge waarschuwd, konden op een afstand niet zien wat voor vuurwapens de jon geman bij zich had. Zij trokken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de jongeman In de rech terzij. Hij viel neer en Is vervolgens naar het Wilhelmina gasthuis overge bracht. Later is gebleken, dat de ene wind buks onbruikbaar was en dat de an dere niet was geladen. Alle schepen Is verzocht uit te kij ken naar de Nederlandse kustvaarder „Westland", onderweg van Brunsbuet- tel naar Kingsley. Het schip is ruim veertien dagen zoek. Nadere bijzon derheden zijn niet bekend. Prov. bestuur Friesland schonk 100.000 (Van onze correspondent) Het provinciaal bestuur van Fries land heeft besloten 100.000 beschik baar te stellen voor het Rampenfonds. De commissaris der Koningin kreeg inmiddels een telegram van minister Beel, waarin deze dankte voor de vele hulp welke Friesland reeds geboden heeft. de gemeente Wymbritseradeel, waarin men 35 per gezin bijeen bracht, is ook vee voor de getroffen gebieden toegezegd. Het personeel van de Nederlandse steenkolenmijnen heeft Zaterdag twee uren overgewerkt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Als resultaat van deze 'hulpactie kan de mijnindus trie aan het Rampenfonds f 1.056.700 overmaken. Het Franse parlement heeft de bc groting ten bedrage van 3.751 milliard francs, waarvan 1.420 milliard voor militaire uitgaven, gisteren aangeno men met 415 tegen 205 stemmen. In theorie is de begroting in even wicht, maar dit is slechts te danken aan leningen en het uitstellen van be paalde uitgaven tot de tegemwaardc daarvan beschikbaar komt uit Ame rika of van elders. T entooustsMingeni AMERSFOORT: ,,'t Oude Wevers huis"; exp. etsen, litho's, houtgravures, smeedwerk, etc. 10 grafici, 2 edel smeden t/m 20 Febr. AMSTERDAM: C. G. S. Corvey, Papiergroothandel N.V.: Exp. Ned. grafische kunst; Maaike Braat en Jenny Dalenoord tot 28 Febr. Café Eijlders: Exp. Gouaches, tekeningen, etc. v. Jaap v. d. Meij v.a. 9 Febr. Museum Fodor; Collectie Singer 10 Febr, tot 5 Mrt, Kunsthandel Van Lier N.V.: Schilderijen van Paul Kerkhof 7 t/m 28 Febr. Kunsthandel Santee Landweer: Helena de Baat tot 19 Febr. Stedelijk Museum: Tentoonst. v. wer ken van Graham Sutherland t/m 16 Febr. „De Brug" tot 10 Febr. Prijs vraag kruisbeelden tot 16 Febr. Col lectie Domnick tot 2 Mrt. Universi teitsbibliotheek: Ere-tentoonstelling ter nagedachtenis van J. C. M. Men- sing, kunstboekbinder en goudleer maker. Waaggebouw: „Kunst en 9maak", 3 eeuwen eetcultuur tot 16 Febr. Museum Willet Holthuijzen: Eigen verzameling. 's-GRAVENHAGE: Bennewitz: Mod. Balische schilderkunst 10 t/m 17 Febr. Gemeentemuseum: Kerstgroepen uit Italië. Zd.-Duitsland, Tirol en Neder land t/m 22 Febr. Herman Kruyder tot 16 Maart. Kunsthandel Martinus Lier- nur: Gouaches door Sandor Torday, werken van A. M. Bolleurs t/m 21 Febr. Panorama Mesdag: Schilderijen uit 1952 van W. Schrofer: Louis Mèijs t/m 15 Febr. Kunsthandel Nieuwen- huizen Segaar: Nieuwe aanwinsten van Nederlandse en Franse kunst t/m 14 Febr. Kunstzaal Plaats: Tekeningen en grafiek van Engelien Reitsman Va- lenca t/m 13 Febr. HAARLEM: Huis Van Looy: Schil derijen en tekeningen door Arie Schouten t/m 14 Febr. ROTTERDAM: Kunsthandel „In 't Constigh Werck": Schilderijen, goua ches en tekeningen van Corneille tot 14 Febr. Bij beschikking van de directeur- generaal der PTT is de directeur van het post- en telefoonkantoor te Val kenburg H. J. C. Thijssen ingaande 1 Februari 1953 met gelijke functie be last te Laren. De fascinerende auto Vloeistof koppeling Ongekend snel optrekkend 135 km p.uur Uiterst vast op de weg Importnee Fa. J. Leonard Lang STADHOUDERSKADE IME. AMSTERDAM-Z.. TEL 27IOO Op 16 Feibruari is er weer een springvloed welke iets hoger zal zijn, dan die ten tijde van de ramp. Het hangt er nu maar van af, of de wind gevaarlijk is. Komt er een sterke wind, dan wordt weer schade veroorzaakt. Er is echter geen reden tot ernstige on gerustheid. Een storm als we gehad hebben komt 1 op de 300 jaar voor. Tegen de 46-jarige vertegenwoordi ger C. B. uit Soest heeft de officier van Justitie bij de bijzondere strafka mer te Amsterdam, mr. L. W. M. M. Drabbe, drie jaar gevangenisstraf met ontzetting uit alle rechten voor di tijd van het leven geëist, wegens op lichting van Joden. Hij had voorge geven een ontsnappingsweg te weten naar Zwitserland. De officier gaf de rechtbank in over weging alsnog een psychiatrisch rap port over verdachte te laten uitbren gen. Verdachte zou volgens berekening 140.000 a 150.000 gld. contant hebben ontvangen en aan juwelen voor een waarde van 20.000 k 30.000 gld., waar van hij een deel aan de smokkelaars zou hebben betaald, die de mensen over de Nederlands-Belgische grens brachten. Alg. vergadering C.H.U. Op 8 April zal de Christelijk-Histo- rïsche Unie een algemene vergadering houden In Krasnapolsky te Amster dam. Besproken wordt het nieuwe ontwerp-gemeenteprogramma 1953 van de CHU. Voorts zullen hoofdbestuurs leden worden gekozen in de plaats van de aftredende leden van het hoofdbe stuur, prof. dr. G. C. van Niftrik, de heer W. Nauta en de heer W. J. van Muiswinkel, die niet herkiesbaar zijn. KUSTVAART APIENtA p. 9/2 Kiel n. Antwerpen; AGIENA 7/2 te R'dairi; ALBBRGEN 9/2 te Gent, AJi-S 8 2 te Innmtogham; Alja 9'2 te Londen; AMAZONE 8/2 bij Vllssingen; AMELAND 7/2 te R'dam, AMSDELSTROOM 8/2 te A dam; APPIN'GEDA.M 8/2 te Aber deen. ARAK 8/2 te Bui'riana; ARCTIC p. 9/2 Start Pt. n. Cork; ARNOUDSPOLDER 9/2 bij Ouessant. n Antwerpen; ARY SC'H'BFFER 9'2 te Lissabon, ATLANTIS 9/2 te Stettin; ATT-S 7/2 te Swansea, AURTGA 9 2 te Rouaan n. Parijs, BAB T 7/2 te Lowestoft; RKBOX p. 9'2 Gibraltar Tripolis. UKRNISSE 8 '2 v. FirtU of Forth Faxe, BETTY 7,2 te Oslo; BILL S. 8/2 A'dam, BINNENHAVEN 8/2 te Duin kerken; BIRMINGHAM 7/2 te A'dam; BO- RELLI 8/2 te Kopenhagen; BORNR'IF 7/2 Bordeaux; BREHELLE 8/2 te R'dam; BREEZA'NO 7/2 te Rochefort; CAPR1 9/2 te Bremen, CARJPO 8/2 te A'dam; CASA BLANCA p. 9/2 FJndsterre n. Casablanca; CELEBES 8/2 te Hamburg; COMBINATIE 9/2 te Cette; CORNELIA B II 8/2 te Lon den; DAGNY 8/2 te Antwerpen; DA JE BOHMER 10/2 te Cette verw.; DEN1 9-2 te Goole; DIANA V 8/2 te A'dam; DILIGEN- MA 8/2 te Southampton; DOKLAAN 9/2 in Golf v. Biseaye n. Weston Pt.; DUIVELAND li, 2 te Hariingen; EEMSTROOM 8/2 te A'dam; ELISA p. 9/2 Ouessant n. Bordeaux; ELJO p 9/2 Oporto n. Liverpool. ELLE- WOtJTS'DIJK 9/2 te Portsmouth; ERKAL1N p. 9,2 IJmuiden n. Gdynia; ERNA 8/2 v. A'dam n, Waterford; EXPRESS 9/2 v. Rou aan n. Parijs; FEDALA 8/2 te Avonmouth; FEROCIA 8/2 te R'dam; FIAT 9/2 te Lon den; FIDUCIA 8/2 te Maassluis; FRANKA II 8/2 te Cherbourg- FRESIA 8/2 te Satfi; G A A STERJL AND 9/2 te Kingslynn; HA ROLD p. 8/2 IJmuiden n. Kopenhagen; HA9KERLAND 7/2 te R'dam; HENRICA 9/2 te Glasgow; HENRICA B 7/2 te Frede- riikstad; HINDE 8 '2 te Hamburg; HOFLAAN 7/2 ter rede Pt. Talbot; HOLLAND 7/2 te Kalmar; HONDSBOSCH 7/2 te Zaandam; HONDSRUG 9/2 te Antwerpen; HOOGE- ZAND p. 9/2 Ouessant n. Antwerpen; HORST 9'2 te Bergen; IMPORT 9/2 te Oporto; JACOBA 9/2 te Boness; JAC. CA- TIEKRINA 7/2 v. Ayamonte n. Pt. Lyautey: JANS 8/2 te A'dam; JASON 8/2 v. Casa blanca n. R'dam; .TO 8'2 te R'dam; JOHNNY 8/2 te Plymouth; JULIA MARY 7/2 te Montrose; KITTY 8/2 te Mol mo; KONINGS HAVEN 9/2 te Londen; KORTENAER 8/2 te Roscolf; LEEMANS 7/2 te Nantes; LEEN DERT B. p. 8/2 Borikum n. Frankrijk; LBM1FJORD 7/2 v. A'dam n. Oapelle a. d IJsel; LINGESTROOM 9/2 te Liverpool; LOOIERSGRACHT 8/2 te Swansea; LYDIA 8/2 te Londen; MAARTJE 8/2 te Ostende; MARAAT V 7/2 te Gent; MARIA Tl-IEHIK- SIA p. 9/2 Brunsb. n. Gothenburg- MARVA 7/2 te Ostende; MA.RWIT p. 8/2 Norder- ney n. BaHina; MARY WARD 7/2 te R'dam; MtEES CRBMER p. 9/2 Kiel n. Wismar; MERWEHAVEN p. 9/2 Ouessant -n. Londen; METEOOR 8/2 te Londonderry; MIES p. 9/2 Ouessant n, Rouaan; MIRA p. 9/2 Kiel n. Aarhtts; MISSOURI p. 8/2 Dover n. Ko penhagen; MR. LINTH, ROMAN 9/2 te W. Hartlepool; MUTUA FIDES 8/2 te Barry; MYFEM 8/2 te Ipswich; NEPTUNUS p. 9/2 Newcastle n. Leit'h; NETTA 9/2 te Gothen burg; NTM'ROD 9/2 te Kopenhagen; NOACH p. 9/2 Flnlsterre n, Hull; NORMA 7/2 v. Kiel n. Saxkjoblng; OLIVIER v. NOORT 8/2 te Barcelona. OMLANDIA 8 2 te Mar seille; ORANJEPOLDER 8/2 te Londen; PIETER HUBERT p. 9/2 K. St. Vincent n. Casablanca; POLLY M. 8/2 te Londen; POORTVLIET 8/2 te R'dam; PONZA 8 2 v. Sunderland n. Lorient; POSEIDON 7/2 te Marseille; PRIMA p 9/2 Ouessant n. Bor deaux: PRINS BERINHAR'D p. 9/2 Dover n. Londen; PRIOR p. 9/2 Gibraltar n Sharp ness QUmiNA 7/2 te Hull; RANSEL 9 2 te Hamburg; RIAN 9/2 te Bremen verw.; RU BICON 7/2 te Dundee; RIJNHAVEN 8/>2 te Antwerpen; RIJNSTROOM 8/2 te Londen; SAND'ETTTIE 7/2 v. Nomkoping n. R'dam; 9I1AMIROCK 7/2 te Boston; SOEMiBA 8/2 te R'dam: SPOLANDA p. 9/2 Algiers n Alexandrië; SPU'RT 7/2 v. Fowey n, Genua; STfENTJE MENSTNGA 9/2 te Drogheda: STRIIJPE 8/2 te A'dam; SWALLOW 7/2 te Bavonne. TEUNA 8/2 te Guernsey; THEANO 8/2 A'dam; TELLY p. 8/2 Ouessant n. Swan- a; TIMO 8/2 te R'dam; TIMOR 7/2 te R'dam; T1ROIM1P 9/2 te Aberdeen; TROM- FENBUiRiGH 8/2 te R'dam; UNLTAS 7/2 te Delfzijl; VIKING 8/2 v. A'dam n. Ketel- diep; VIOLETTE ERICA 8/2 te Valencia; VOLHARDING 7/2 te La Palllce; VROU WEPOLDER p 9/2 Ouessant n. Lissabon; WALCHEREN 8/2 te R'dam; WESTERDOK 8/2 te Londen: WESTERMARKT 8/2 te Lor,- den, WBSTLAAN 8/2 v. R'dam n. Hamburg WESTPOLDBR 7/2 v. Lissabon n. Antwer pen; WIEB, BOHMIBR 9/2 te Nantes; WIL- KELMIEMA 8/2 te Kingslynn; WELLY p. 9/2 Ouessant n. Bordeaux; Z A A N STRO OM 9/2 te Huil; ZEELAND 8/2 te Antwerpen. NED. HERV. KERK Benoemd: Te Utrecht (tot hulp prediker), J. van Veen, a.s. em. pred. te Vroomshoop. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Monster, E. I. F. Nawijn, miss. pred. voor de Jodenzen- ding, te 's-Gravenhage-Oost. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Baarn: W. Ruiter te Sneek en K. J. Velema te Midwolde. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Berkenwoude, G. Zwerus te Middelharnis. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen: De benoeming als rei zend predikant in algemene dienst voor de Binnenlandse zending, J. J. v. Petegem te Apeldoorn. PROMOTIE AMSTERDAM (Gem. Univ.) Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift, getiteld „Risico bij koop in verband met eigendomsovergang" de heer A. D. Bonnet, geb. te Amsterdam. ROTTERDAM Bevorderd tot doctor ln de economische wetenschappen: F. Hartog te Scheveningen op proefschrift, getiteld „Problemen der moderne economische politiek". ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Vrije Univ.) Geslaagd voor: doet. ex. reohten; J. H. W. Poort man te Oegstgeest; D. Karsemeyer te Mui den; J Kloosterman te Den Haag; E. D. Kraan te Vlaardingen; F. W. Attema te Den Haag en H, B. Frieman te Enschede. LEIDEN. Geslaagd voor: cacd. ex. godgeleerdheid; J. II. Sehellingerhout te Aliphen a. d. Rijn; doet. ex. geneeskunde: de dames E. M. Staab te Rotterdam; A. Veldihuijzen van Zanten te Hïllegom, M. Vissers te Rotterdam, idem de heren F. de Jong te Gorinohem, P. v. Leeuwen te Rot terdam, Pieter van Leeuwen te Voorburg, A. Roos te Dordreeh-t. H. Schouwimk te Lochem en L. N. Zaaijer te Voorburg; semi-arts ex. G. A. C Voorhorst te Den Haag; arts ex. de dames A. E. Nissen te Den Haag en G C. de Vries te Rotterdam, idem de heren G. S. van Drtem en dr. G. A. Harten, beiden te Den Haag. AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd voor cand.ex. economie: S. de Boer te Edam; cand.ex. pol. en soc. wetenschappen: mej. H. W. v. Woelderen en mej. L. Twijnstra, beiden te Amsterdam. ROTTERDAM Geslaagd voor cand.ex. economie: mej. H. G. A. Vissink te Eind hoven en de heer A. Ooms te Krimpen a. d. Lek; doet. ex. economie: J. D. de Haan te 's-Gravenhage, Ch. H. M. Nüman te R'dam, F. Foudraine te Voorburg. G. v. Wieringen en A. Huisman, beiden te Rotterdam. UTRECHT Geslaagd voor seml-artsex.: W. J. v. Zijl te De Bilt, P. H. v. Setten te Zwolle. J. Roos te Utrecht, mej. W. G. Ren- ger te Rijssen en mej. L. W. P. de Ruiter te Utrecht: artsex.: H. G. Parren te Zalt- bommel, A. Potasse te Aerdenhout, H. Ver hoef te Utrecht en G. J. Ensink te Hilver sum; tandartsex,: F. H. Meijer te Oosterbeek en P. W. Akkerman te Dordrecht. RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT HEEFT COLLEGES HERVAT De rector magnificus van de Rijksuniver siteit te Utrecht verzoekt bekend te maken, dat de colleges en practica met ingang van 9 Februari zijn hervat. COLLEGES TECHNISCHE ITOGESCHOOL WORDEN HERVAT De rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Delft heeft bekend gemaakt, dat met ingang van Woensdag 11 Febr. a.s. alle colleges, oefeningen, practica en in structies zullen worden hervat. Het personeel van de Chr. Ooster parkschool (4-jarige ULO) te Amster dam-Oost biedt aan leerlingen uit ge troffen gebieden, die deel uitmaken van een examenklas (opleiding A en B), in de school op te nemen, opdat zij komende zomer hun eindexamen kunnen doen. Voor huisvesting wordt gezorgd, tel. 58125. Het Bondstoestuur van het Chris telijk Jonge Mannen Verbond, dat op Hemelvaartsdag a.s. zijn eeuwfeest hoopt te vieren, heeft wegens de natio nale ramp besloten de financiële actie ondep de leden, waarvan de opbrengst bedoeld was voor een fonds leiders training, niet stop te zetten, maar de opbrengst te bestemmen voor hulp aan de zich in de overstroomde gebieden bevindende afdelingen. De actie wordt doorgezet onder de naam CJMV-nood- fonds 1953. De jaarlijkse dankoffer-actie van het CJMV wordt bestemd voor het Natio naal Rampenfonds. Het buitenhuis en vacantie-oord van het CJMV, de Ernst Sillemhoeve in Den Dolder, is ter beschikking gesteld van het Centrale Evacuatie-Comité. Het Bondsbestuur zal overwegen in hoeverre het wenselijk is, het karak ter van de eeuwfeest-bondsdagen aan te passen aan de ernst van dit ramp jaar. Onze abonné's, die moesteti evacueren, willen wij graag ons blad sturen. Als aan on ze administratie worden op gegeven de naam, het oude adres en het adres waar men nu verb lij I h.oudl zullen wij voor prompte toezending zorgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2