1395 f Dr. DREES: „Regering trots en dankbaar Dodental V ijf maatregelen Geen evacué's naar buitenland ondanks vele aanbiedingen Nota over de nationale ramp HET DIJKEN IS •>r> RIJK BEKOSTIGT HERSTEL DER Watersnood bracht waternood Productie industrie bleef onaangetast Ruim 27.500.000 IN KLUNDERT ROEIT DE DOMINEE NAAR DE KERK Water ontwrichtte de industrie Aantal slachtoffers in Engeland: 283 Moeilijk probleem voor ons land PLUTO, WAAR BEN JE TOCH? Duizenden stuks vee nog in de stallen Giro-nummers 9575 412739 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Redactie eD Adim N.Z. Voorburgwal 225. Aim sterdam. Ba nik Ier: Twentse he Rnn.Tr Amsterdam. Telefoon 8790089222 (10 lijnen) Postbus 859 Gem.-Glro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412730 Abonnementsprijs 49 cent per week; 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks Tivuw- ELFDE JAARGANG No. 2388 f (Geldig tot Dinsdagavond). TIJDELIJK NEERSLAG. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperatuur als gisteren. Morgen: Zon op: 8.03 Maan op: 6.46 onder: 17.46 onder: 14.10 V UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdredacteur: Dr J. A. H. J. S. BRUINS SLOT r) InMnKORT komt in de Twee^ zwoegers aan de dijken Kamer een nieuw ontwerp Zon- C J BINNENKORT komt in de Tweede Kamer een nieuw ontwerp Zon dagswet aan de orde. Het is een merkwaardig samentreffen geweest dat ook in Engeland de Zondags kwestie in het Lagerhuis op de agenda heeft gestaan. Er is een poging gedaan door een lid van het Lagerhuis om de „Engelse Zondag", de Zondag zonder toneel en sport, te doen verdwijnen. De poging is mislukt. Het voorstel tot het toelaten van meer openbare vermakelijkheden werd met een zeer grote meerderheid verworpen en zelfs het voorstel om een studiecommissie in te stellen om het Zondagsvraagstuk nader onder ogen te zien, werd, zij het ook met een krappe meerderheid, ver worpen. De zaak ligt dus in Engeland wel heel anders dan bij ons. EEN zeer merkwaardige beschouwing over deze gang van zaken troffen wij aan in „Het Vrije Volk' leden Vrijdag. De zaak was nl. zo, dat de meningen over de Zondagskwestie in de drie Engelse partijen verdeeld waren, partijen hadden haar leden volle vrij heid gelaten om in dezen te stemmen gelijk zij wilden. Dat is nl. in het algemeen in Engeland niet zo. E heerst daar een zeer straffe partij discipline. Men herinnert zich nog wel dat daar kort geleden in de Labour- partij naar aanleiding van het optreden van Bevan heel wat over te doen ge weest is. Bevan wilde een eigen poli tieke houding in de Labourfractie voor zich en zijn vrienden opeisen. Maar de partij heeft hem gedwongen zich aan de meerderheid van de Labourfractie te onderwerpen. Maar ditmaal mocht ieder stemmen, gelijk hij wilde. En dat had tot gevolg dat een grote meerder heid van conservatieven, liberalen en socialisten zich voor de handhaving van de „Engelse Zondag" uitsprak. HET merkwaardige nu is de con clusie die „Het Vrije Volk" uit een en ander trekt. Het blad zegt: „Ziehier een land met politieke partijen, toegankelijk voor gelovigen van allerlei aard en buitenkerkelijken. Zij kunnen vraagstukken van levens beschouwelijke aard behandelen er beslissen, volkomen buiten de poli tieke sfeer. Zij kunnen ze dus zuiver behandelen op 'hun levensbeschouwe lijke waarde." En nu gebeurde het dat dit land zonder kerkelijke partijen de strenge Engelse Zondag handhaafde, mede met socialistische hulp. En dan besluit „Het Vrije Volk": „We wilden hiermee alleen maar aan tonen dat kwesties van levensbeschou welijke aard, juist volgens de ziens wijze der meest rechtzinnigen, veiliger zijn in een land zonder dan mèt ker kelijke partijen." DE conclusie van „Het Vrije Volk" is, naar het ons voorkomt, ver bazingwekkend. In de eerste plaats heeft „Het Vrije Volk" helemaal niet aangetoond dat het aan de afwezigheid van kerkelijke partijen wij zouden liever spreken van Christelijke partijen te danken is dat de Engelse Zondag gehandhaafd bleef. Zouden de Britse Lagerhuisleden in meerderheid anders gestemd hebben als er in Engeland Christelijke en met-Christelijke partijen hadden be staan? En zou in Nederland want „Het Vrije Volk" is immers aan het ver gelijken! de Zondag „volgens de zienswijze der meest rechtzinnigen om de woorden van „Het Vrije Volk" te gebruiken, veiliger zijn als in Nederland alleen conservatieve, libe rale en socialistische partijen beston den? Wij geloven er niets van. In ieder geval hebben de liberale en socialis tische partijen in Nederland binnenkort de gelegenheid om deze ons tot dus verre verborgen gebleven „meest rechtzinnige zienswijze" te openbaren! j-^E oorzaak van het verschijnsel dat D zich in Engeland voordeed, ligt elders. In Engeland baseert zich de politieke partijformatie op een nationaal-tradi- tionele grondslag, die een uitgesproken Christelijke signatuur draagt. De politiek en de politieke leerstel lingen worden in Engeland nog voor een belangrijk deel beheerst door deze Christelijke traditie. Daarin onderscheidt Engeland zich van de landen van het vasteland. Hier speelt het Engelse volkskarakter een rol, Maar hier speelt vooral een rol de afwezigheid van de geestelijke breuk, die de volken van het vasteland heb ben geleden door de Franse revolutie en het verwereldlijkingsproces dat daarmee doelbewust van humanistische zijde aan verbonden is. De Engelse maatschappij vertoont nog trekken van die geestelijke har monie die de samenleving op het vasteland vertoonde voor de Franse revolutie. In Nederland en de andere vastelandsstaten van Europa staat de Christelijke religie tegenover de valse religie van het humanisme met alle tonsequenties, die zij met zich brengen. De doorbraak heeft de strekking dat Ir verdoezelen. Onze politieke en geestelijke situatie „Van de bedragen, welke met bet herstel van de dijken in Zuid- Holland en Zeeland gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven". Aldus heeft de minis ter-president. dr. Drees, gisteren medegedeeld in een nota over de watersnood. De minister-president zeide, dat dè regering van oordeel is, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buiten waterkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen dienen te worden genomen. „De wijze, waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Mogelijk gemaakte fouten zinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd", zeide dr. Drees. „De materiële schade is aanzienlijk, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden gevreesd". Dr. DREES IN NOTA: Met dankbaarheid heeft de mi. nister.president in zijn nota over de watersnood vastgesteld, dat de productie-capaciteit van de Neder landse industrie onaangetast is ge bleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de land- bouwexport door het ten dele uit vallen van de landbouwproductie in dit vruchtbare gebied in Zuid- West.Nederland mcrgelijk enigszins dat de rol van ons land als lever- zal verminderen, is het van belang, ancier van industriële producten door deze ramp niet is aangetast. Naar aanleiding van de watersnood ramp, die ongetwijfeld ook vele der oud-oorlogsvrijwilligers van het ba taljon Zeeland heeft getroffen, zal de jaarlijkse reünie, welke zou worden gehouden oip Zaterdag 11 Februari a.s., worden uitgesteld. Ten aanzien van de verliezen op het eiland voor landbouw en veeteelt zeide dr. Drees, dat rond 133.000 ha cultuur grond door de watersnood, die ons land trof, is geïnundeerd of geïnundeerd ge weest. Dit is 5.7% van het totale areaal cultuurgrond in Nederland. De ver loren gegane voorraden akkerbouw producten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties met betrekking tot de veeteelt wijzen op een verdrin king van 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland, terwijl ook in West-Brabant aanzien lijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de ge noemde eilanden vermoedelijk 80 a i% verloren gegaan. Ten aanzien van de dijken, merkte de minister-president op, dat de toestand in het algemeen enigermate is gestabi liseerd. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moei lijkheden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid- Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet over matig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de dijken gesla gen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwa ren stuiten; een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin optre dende stromen hebben zodanige snel heid, dat hier grote moeilijkheden kun nen optreden. De duinen langs de gehele kust heb ben het zéér zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Volgens de nota van dr. Drees over de watersnood heeft de regering besloten de volgende maatregelen te nemen: 1. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. 2. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getem poriseerd. 4. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond wor den aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. van nu heeft een andere historische achtergrond dan de Engelse. Dat ver schil is niet ongedaan te maken. Ook in Engeland is er Christendom humanisme. Maar in Engeland is het laatste beperkt in zijn armslag door de macht ener Christelijke traditie die in Nederland en ook in de andere lan den van West-Europa sinds anderhalve w systematisch is ondergraven, aangevreten en ten dele vernietigd. Daarom staan de zaken hier anders en daarom wordt het optimisme van ,Het Vrije Volk" door ons niet gedeeld. De tijd zal het wel leren. SCHADEREGELING Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal, aldus dr. Drees, op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft, zullen voor niet door verzekering gedekte rampen schade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van dit, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. GEZONDHEID De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De grootste moeilijkheden voor de gezond heidszorg zijn gelegen in de drinkwa tervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Kritiek is de toestand nog op Wal cheren, waar het pompstation van Mid delburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. De minister-president zegt ten slotte in de nota, dat de wijze, waarop ons volk met de slachtof fers meeleeft, de betoonde hulp vaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten, on danks het geleden leed, beloften inhouden voor de toekomst. ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN Geslaagd voor cand.-ex. letteren en wijsbegeerte (Ned.): G. W. K. J. v. d. Zee te Groningen; doet.-ex. rechtsge leerdheid: mej. C. M. E. v. d. Kraaij te Groningen. Ondanks sneeuw en mot regen, koude en troosteloos heid wordt hard gewerkt aan het dichten der dijken op het eiland Tholen. Burgers sloof den zich in niet mindere ma te uit dan de Nederlandse en buitenlandse militairen. Nationaal Rampenfonds Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Nationaal Rampenfonds is bijeengebracht, is 27.558.000.—. In de gemeente Klundert be vindt zich ongeveer 60 millioen kubieke meter water. Het land dat onder water staat beslaat een op pervlakte van 3000 hectare. In het Klundertse gedeelte van de dijk langs het Hollands Diep be vinden zich tien gaten. De in dustrie is geheel lamgelegd: een grote meubelfabriek, een grote timmerfabriek, een fabriek voor ijzerwerken en één van de groot ste boterfabrieken in het Zuiden des lands. Van de kerkgeobuwen staat alleen de rooms-katholieke kerk droog. De nieuwe Ned. Herv. kerk en de Geref. kerk tsaan volledig in het water. De gereformeerde predikant vaart per roeiboot in en uit. Het prachtige, juist gerestaureerde raadhuis van Klundert, waarvan restauratie vier ton kostte, staat onder water. De meeste noodwoningen, even als het kerkhof te Moerdijk (gem. Klundert) zijn weggespoeld. Het aantal doden te Klundert be draagt 13 burgers en 3 militairen van de reddingsdienst. De Engelse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, deelde gisteren in het Lagerhuis mee, dat men waarschijnlijk nooit precies het aantal slachtoffers van de over stromingen op de Oostkust van Enge land zal kunnen vaststellen. Tot nu toe waren er 283 doden en 50 vermisten. Met een aantal vrijwilligers werkten 14.000 arbeiders samen om de gaten op te vullen. Ofschoon er al 20 mil-, lioen gebruikt waren, had men er nog veel meer nodig. Het aantal slachtoffers van de watersnood van wie zeker is dat zfj zijn omgekomen, bedroeg he- zy zijn omgekomen, bedroeg gis termiddag om 12 uur 1395. De verliescijfers voor de getroffen plaatsen afzonderlijk zijn: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreisdhor 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijik 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Hal steren 23, Hellevoetsluis 5, Heinenoord Nieuwendijk 3, Heijningen 25, Poor- tugaal 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbos- sezeewenng 1, Hontenisse 8, Kerkwer- ve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krab- bedijke 5, Krimpen a/d. IJsel 4, Krui- ningen 27, Maartensdijk St. 4, Middel- harnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord- gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland Ooster-Schelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a/d. IJsel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300, Papendreoht 2, Sint Fhilipsland 9. Raamsdoraksveer 2, Ril land Bath 6, Rotterdam 1, Serooskerke Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedredrt 1, Stormpol- der 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wisseker- ke 1, Wolfaartsdijk 9. Yerseke (aange spoeld van elders) 10, Rfooon 3, Zaam- 1, Zierikzee 17, Zijpe (aange spoeld van elders) 3, Zevenbergen 7. Zuidland 37. (Van een onzer verslaggevers) Een van de moeilijkste proble men, die de Nederlandse regering met betrekking tot de hulpverle ning heeft op te lossen, is de juis te beantwoording van de buiten landers, die per brief of telegra fisch huisvesting aan evacué's hebben aangeboden. Uit Noor wegen, Italië, Oostenrijk en Bel gië iverd bericht ontvangen, dat men daar enige honderden kinde ren gastvrijheid wil verlenen. Een Nederlander, die in Frankrijk een buitenverblijf bezit, bood aan een tiental geëvacueerde gezinnen tij delijk onderdak aan. Reiskosten zouden worden vergoed. Maar de Nederlandse regering moet al deze aanvragen van de hand wijzen. En zij moet dat doen op een wijze, die het buitenland niet voor het hoofd stoot. De blijken van sympathie en medeleven die worden ontvangen zijn zó overstelpend, dat men er geen raad mee weet. Men wil graag ieders hulp accepteren, maar op het punt van huisvesting dat vele buitenlanders als urgent beschouwen moet men weigeren. Verschillende omstandigheden heb ben de houding van de regering t.a.v. deze kwestie bepaald. Allereerst is daar de zich steeds wijzigende situatie. Er zijn dorpen, waarvan de inwoners werden geëvacueerd en welke niet zijn ondergelopen, zodat de bevolking zo spoedig mogelijk weer terugkeert. In andere dorpen is de mannelijke be volking achtergebleven om aan het herstel van de dijken te werken en men wil deze werkers in de gelegen heid laten om (b.v. tijdens de week ends) hun vrouw en kinderen te be- deelte er van naar het buitenland zou gaan, zouden deze mensen, die toch al zo veel heben moeten ontberen, ook nog van het verkeer met hun gezin worden uitgesloten. Ten slotte wil de regering eerst zien, hoe het herstelwerk zich ontwik kelt. Blijven nieuwe stormen uit, dan is het heel goed mogelijk, dat binnen enkele weken een deel der onderge lopen polders droog zal komen. De bevolking zal zo spoedig mogelijk naar haar woonplaatsen willen terugkeren. Deze terugkeer is ook economisch van gToot belang. In Suriname heeft men thans 200.000 gulden (Ned. crt.) bijeen voor de slachtoffers in Nederland. Hiervan is inmiddels 100.000 gulden overgemaakt. Met man en macht ivordt ge werkt aan het dichten van het gat bij Papendrecht. Een zinkstuk ligt gereed om te gen de dijk tot zinken te worden gebracht. Patiënt roept steeds om zijn hond In het noodziekenhuis te Rijswijk (Z.-H.) ligt op het ogenblik de 92- jarige evacué J. Coenraads uit Stel lendam. Naar de behandelende genees heer aun de Dierenbescherming in Den Haag heeft medegedeeld, bevindt deze man zich in een zeer ernstige toestand. De arts geeft slechts een kans voor zijn leven, als de hond van de oude man wordt gevonden, waarover hij voort durend ligt te ijlen. De hond heet Pluto, is een vier jaar oude herdershond, een reu, 60 cm hoog, heeft een wit puntje op de staart en een dunne witte kraag, en op de rug een litteken van een operatie. De hond zou zijn gesignaleerd op een marine vaartuig. Van de 3700 paarden uit de West hoek N.-Brabant en het Land van Heusden en Altena zijn er 500 ver dronken; 10.000 van de 45 000 runde ren, 400 van de 2500 schapen, 25.000 van de 68.000 kippen en 4000 van de 9000 varkens. De marine heeft vijf duikers be schikbaar gesteld, die de verdronken dieren onder water in de stallen los snijden. Tegen oplichter IY2 jaar geëist Tegen een Amsterdamer, die vol gens de officier van Justitie van 1949 tot 1952 „van oplichting en verduiste ring, van leugens en bedrog" geleefd had, is bij verstek IY2 jaar gevange nisstraf geëist. De belangrijkste tenlastelegging be trof een verduistering ten bedrage van bijna 15.000 ten nadele van de Inter continental Publishing Company te Amsterdam. Verdachte's verblijfplaats is onbe kend. Uitspraak 19 Febr. Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1