journaal RAMPVERKIEZINGEN IN DE HOOFDSTAD 3 GEEN PLUNDERAARS NEERGESCHOTEN sinecure Studenten-bazar TIENDUIZENDEN CANDIDATEN: DE GETROFFENEN 133.000 hectare beste grond onder water Mannelijke mannequins al heel wat vlotter Voor Rampenfonds C Wat anderen er van denken 1114 RLTfUS EN FLOK DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 5 Plaats van handeling: een drugstore in New York. Dramatis personae: Aad van Leeuwen, hoofdredacteur van De Courant Nieuws van de Dag. sportchroniqueur en radiospreker, en onze correspondent in New York Robert Kiek (links). Zie: Kruistocht door de Y.S. Kruistocht door de Y.S. CRGENS tussen Tennessee Texas bevindt zich op het ogenblik AAD VAN LEEUWEN. Hij is daar dankzij een uitnodi ging van officiële Amerikaanse zijde. Deze acht het nuttig, dat vooraanstaande journalisten uit de landen van het Atlantisch Pact van nabij kennis nemen van het leven en werken van de 155 millioen zielen in de Ver enigde Staten. Zijn reis voert Aad van Leeu wen uiteraard slechts door een deel maar een uitermate be langrijk deel van het land. Hij zal bezoeken brengen aan de Tennessee Valley (het sociaal en economisch zo belangrijke over heidsproject. dat onze Konin gin en Prins verleden jaar in ogenschouw namen), de atoom- centra van Oak Ridge, de „olie- stad" Houston, het katoencen trum Memphis en - natuurlijk - de regeringsstad Washington. Verder hoopt Aad van Leeuwen enkele vliegvelden te bezoeken, waar Nederlandse luchtmachtca detten in opleiding zijn. Hij heeft zich voorgenomen daar en kele reportages voor de AVRO te maken. In deze krant zullen t.z.t. verslagen van zijn indruk ken en gesprekken met Ameri kanen en Nederlanders in d< V.S. te lezen zijn. Witte bruid 46 DE Nederlandse componis ten van andere dan amusementsmuziek trekken gemiddeld per jaar 75 gul den (bruto) uit de verhuur en verkoop van hun muziek op lichtdrukken aan koren, orkesten en solisten. Dit kwam Zaterdag uit de doeken op de vergadering van de Stichting voor documentatie van muziek in Nederland. De opbrengst van in druk verschenen muziek en uit auteursrechten steekt hierbij nog ongunstig af. Enkele top-componisten, zoals Henk Badings en Hendrik An- driessen, halen het bedrag op tot wat het is. Verreweg de mees ten uit deze groep componisten komen lang niet aan de som van 75 gulden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 9 Februari. Met de voortvarendheid de Amsterdamse studenten eigen hebben zij in een der zalen van Bellevue een bazar uit de grond gestampt, welks opbrengsten be stemd zijn voor het Nationale Rampenfonds. Het was mevrouw d'Ailly, die vanmiddag het openingswoord uitsprak en de taak van Amster dam en de Amsterdammers ter leniging van de watersnood aan onze kusten belichtte: „Het ini tiatief der Amsterdamse stu denten is mooi en zal zeer zeker bijdragen tot verzachting van de nood, die alom heerst." De studenten-bazar is voor iedereen toegankelijk en zal van 's morgens tien tot 's avonds tien gedurende vier dagen open blijven. Sluiting Vrijdag 13 Fe bruari. Tal van winkeliers en bedrijven in de hoofdstad hebben voor de bevoorrading van de bazar gezorgd en er is letterlijk alles te koop en wat het belang rijkste is, voor normale prijzen. STEMBUS KOMT HUIS AAN HUIS BURGER ELKE I 2|04|8 7 Geboortedatum fciezer(es) van Amsterdam liet de STEM van zijn (haar) hart gelden, ook uit dank voor het behoud van de Hoofdstad en droeg nóg een steentje bij ter leniging van de ontstellende nood veroorzaakt door de Stormramp 1953 Stem- district CERTIFICAAT VAN VERVULDE-JFHSLPUCHT "De Burgemeester van Amsterdam verklaart namens het Nationaal Rampenfonds een bijdrage te hebben ontvangen' Amsterdam Februari 1955 Zwervende narren TN de omzwervingen van de Narren, de leden van de ar- tisten-sociëteit N(a) A(rbeid) Rfusten) is weer een fase afge sloten. Bij de oprichting werd de NAR gevestigd in de oude Rembrandt- kuil onder wijlen het Rembrandt Theater: daarna vond zij een onderkomen in het pand waar nu ..Boccaccio" is; na de oorlog herrees de NAR in het oude lo kaal, waar Siehl's „Grand Gala Cabaret" eenmaal Amsterdam vermaakte; nu is zij verhuisd naar een ander lokaal in het zelfde pand: de oude bar „Le Perroquet". De Narren zijn met hun nieuwe behuizing zeer content. Het nieuwe lokaal is wat kleiner, maar veel prettiger dan de oude cabaretzaal. die voor de stam gasten eigenlijk te groot was. Bijzonder origineel is de wand versiering van TOM MANDERS, die met eenvoudige hulpmidde len. z'oals oude kranten, waskr ;- pers en dobbelstenen. merk waardige effecten bereikte. Stukje Parijs LIET oude „Grand Gala"-lokaal wordt ondertussen gemeta- morphoseerd in een stukje Am sterdams Parijs. Er komt een Frans cabaret, dat zich aansluit bij de rij van Frans-getinte eta blissementen als „Montmartre", „Place Pigalle" en andere, en dat „Saint Germain-des-Prés" zal heten. In April hoopt men met de interne verbouwing klaar te zijn. Plesman's ingreep T)E INZITTENDEN van het vliegtuig, dat Zaterdag een speciale vlucht boven de nood- gebieden maakte, hebben het aan dr. A. PLESMAN te danken, dat zij iets van Schouwen en Duiveland te zien hebben ge kregen. Boven het eiland hing een dicht wolkendek en het toe stel (met aan boord o.a. ir. A. G. MARIS, hoofdingenieur-di- AMSTERDAM, 10 Febr. Het land staat onder, de schade aan woning en bedrijf is toegebracht, het leed van 'n week geleden, de doden zijn begraven. En aan de kant staat nu de boer en kijkt over het water uit. Zijn oog zoekt droge plekken, de akkers, de stallen, de werktuigen, de ganse Inspan, al wat hij kwijt is. Hoeveel van het verdronken land zal nog deelnemen aan de productie van dit jaar? Een klein deel, hoeveel, is niet precies te schatten. Het is bijvoorbeeld denkbaar, dat in West-Brabant het bietenzaad nog in de grond komt. Bieten kunnen nog in April worden gezaaid. Hoe daarvan de oogst zal zijn? Men weet het niet, doch zeker minder dan middei- matig. Van andere polders, de Alblas- serwaard (35.000 ha), b.v. een overwegend weidegebied zal, ah alles meeloopt, een deel als hooi land en misschien als weiland kunnen worden benut. Andere gebieden echter, en dat zijn geen geringe oppervlakten overwegend akkerbouwland, als Schouwen en Duiveland (16.000 ha), alsmede Goeree en Overflakkee (10.000 ha), blij ven er zeker buiten. En hoe zal het gaan met die eventuele verbouw, wat zal men kunnen verbouwen. Wij noemden de bieten. Vlas, erwten, aardappe len. uien en zaaizaden verdragen geen land. dat onder zout water heeft gestaan en waarvan d< structuur ernstig zal hebben ge- Geen bruid kreeg dezer dagen meer publiciteit dan Lilian Harvey (46), die voor het eerst trouwde, met de Deense impresario Valeur Lar- sen. Lilian, In de dertiger jaren, toen zij met Willi Fritsch een (voor tal lozen) Ideaal ftlmpaar vormde, het idool van jonge meisjes, voldeed aan de droom van veel jonge meisjes: zij trouwde in het wit met de ritse ling van zijde en tule. IT'Te TwV£lÊmvogt: I" Camilla's geest koerste in de richting van Rot terdam zonder dat het vliegende gezelschap een opening tussen de wolken had ontdekt. De heer Plesman („Ik hoorde, dat er nog twee plaatsen vrij waren en wilde de omvang var. de overstromingen graag zien"), was hiermee niet tevreden. Hij ging naar de cockpit en toen hij terugkwam, was men opnieuw onderweg naar Schouwen en Duiveland. Ditmaal kreeg men het overstroomde eiland wel te zien. De vlucht duurde al met al een half uur langer dan was beraamd. W/ARE DON CAMILLO een mens van vlees en bloed, hij zou ongetwijfeld een van de eer sten zijn geweest, die bij de overstromingen de mouwen had opgestroopt en hulp verleend. De Franse co-producer van de film, RUDOLF CHABERT. han delde dan ook in de geest van de film-priester, toen hij een te legram naar Nederland stuurde met het verzoek uit de op brengst van „Don Camillo" twee duizend gulden af te zonderen' voor het Rampenfonds. EN PASSANT (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. 9 Febr. Nog steeds dringen uit het noodgebied geruchten door over plunderaars, die door militairen, marechaussee en politie ter plaatse zouden zijn neer- en zelfs doodgeschoten. Al deze meldingen zijn, aldus ver klaart men ons bij de Leger-Voor- lichtingsdienst, onderzocht en on juist gebleken. Een geval is nog in onderzoek. Een dergelijk „standrecht" mag onder de gege ven omstandigheden niet worden uitgeoefend. Hoewel de strengste controle maatregelen zijn genomen, komen plunderingsgevallen hier en daar nog voor. Niet alleen de verlalen boerderijen en woonhuizen vor men het operatieterrein van deze lieden, ook de aangevoerde voor raden kleding, dekens, en andere (goederen zijn van hun gading. De Dordtse politie heeft drie plunderaars gearresteerd, de 24- jarige monteur J. T. F. uit Haal- deren, de 23-jarige bootwerker W. J. J. uit Nijmegen en de Haag se bouwvakarbeider L. J. v. D. De eerste twee stapten in Dordrecht van een evacuatieboot uit Zee land, terwijl zij een pak dekens en (kleding droegen. F. had ook een kijker bij zich, die hij moet heb ben geroofd van het stoffelijk overschot van een der Zeeuwse slachtoffers. Zij zijn ter beschik king gesteld van de politie in Willemstad. De Hagenaar kwam op een Scheveningse logger in Dordrecht aan. Hij had dekens en kleding bij zioh, die hij voornamelijk van het Rode Kruis in Zierikzee had weggenomen. Hij had anderen aangespoord eveneens dekens mee te nemen. Hij bekende en is naar Den Haag overgebracht. Verdacht van het plegen van onregelmatigheden zijn drie help sters in vaste dienst van de afd. Schiedam van het Rode Kruis ge arresteerd. Twee worden nog steeds door de politie vastgehou den, de derde is wegens tragische familieomstandigheden voorlooig op vrije voeten gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. UTRECHT. 9 Febr. Verdaeht van diefstallen uit goederentrei nen zijn door de spoorwegrecher che tè Utrecht aangehouden de twee Utrechters W.G.V. en E.V v.d. K„ resp. 27 en 24 jaar oud Ze zijn ter beschikking gesteld van de Justitie en in het Huis van Bewaring te Utrecht ingesloten. van De Radio "C^qsteren DE radioprogramma's zijn nog steeds totaal ontwricht. Als voorbeeld een greep uit de AVRO-uitzending van gisteravond over Hilversum I: 18 u. Nieuwsberichten: uitge steld wegens berichtendienst. 18.15. Max Woiski. Verviel. 18.20. De uitgestelde nieuws berichten van 18 uur. 18.30 Spoeaiberichten o.a. over een vermiste hond. „Fhilharmo- nica" verviel. In plaats van deze frisse klanken kwam het Ham mond-orkest o.l.v. Bernard Druk ker met mierzoete arrangemen ten. 19 u. Dr. Peter van Anrooy ging door. 19.15 reportages van de gezamen lijke omroepverenigingen over verzekering in de overstroomde gebieden, hulp uit het buitenland enz. Orkest Henry Leca en cau serie Rens van Dorth vervielen. 19.45 regeringsuitzending over suikerbietenteelt vervangen door een gramofoonplaat „Bei Manner welohe Liebe fühlen'' en een regeringsuitzending over aardappelmoeheid. 20.01. Niet de nieuwsberichten, maar de berichtendienst van de RVD. 20.05. De nieuwsberichten van 20 uur. De fragmenten uit de „Freyschütz" o.l.v. Willem Lohoff vervangen door gramofoonmu- ziek. VervoLgens het eerste van een reeks gezamenlijke program ma's ten bate van de actie „Beur zen open, dijken dioht". Deze reeks zal tot 1 April worden voortgezet. Het eerste programma bevatte toespraken, marsmuziek enz. Er werd natuurlijk gespecu leerd op veler ijdelheid, maar in casu geldt: het doel heiligt de middelen. Kinderkoor De Kare- kieten en de Marinierskapel werkten mee, de omroep(st)ers traden op als vlotte conférenciers. En géén van hen kwam met lege handen. Tijdens de uitzen ding kwamen van vele kanten weer nieuwe gaven en toezeggin gen binnen, waaruit dus blijkt, dat de®e actie inslaat. Er werden gedichten voorge dragen, voorstellen voor nieuwe inzamelingen aan de hand ge-daan. Dit programma duurde tot 21.50; de volgende uitzending is a s. Za terdagavond 20.15 uur. Daarna kwam de berichtendienst weer geruime tijd aan bod met tech nische mededelingen en vervol gens werd, in plaats van het aan gekondigde, een oud hoorspel uit gezonden. Bovenstaande ter waarschuwing voor luisteraars, deze week niet blindelings op de aangekondigde radioprogramma's te vertrouwen óók niet voor de nieuwsberich ten. De vermiste hond is inmiddels teruggevonden. HANS LEERINK. PARIJS. 9 Febr. Maarschalk Juin, de inspecteur-generaal van het Franse leger, vertrekt aan het einde van deze week naar Korea, waar hij, op uitnodiging van de geallieerde opperbevelhebber in het Verre Oosten, generaal Mark Clark, een inspectiereis zal ma ken. De maarschalk zal daarna een bezoek brengen aan Indo- China, (Reuter.) leden. Hoelang en in welke mate? Men weet het nog niet. Men weet ook niet of er veel zand op de kleiakkers en de tuinen is geko men, hoe alles er uit zal zien als eenmaal het water is weggelopen of weggepompt. Wat zeker vérlaren is Wie schattingen van de land- bouwschade wil maken, mag niet aan de lage kant blijven. Verloren zijn het ingezaaide koolzaad en de wintergranen, en verloren is ook de gederfde productie voor zeker een jaar van land, dat niet meer tydig wordt teruggewonnen zoals genoemde eilanden en nog veel andere gebieden. Weg zijn ook voorraden van de boer. het vee voer, de voerbieten en het hooi. Van de opgekuilde consumptie aardappelen zal echter nog een goed deel zijn gered. Maar natuurlijk is er vee] meer, onnoemelijk veel meer landbouw- schade. Allereerst moet het over stroomde land worden ontzilt, waarbij de zegen van boven moet komen, d.i. regen, veel regenwa ter, maar waarbij toch ook dure draineerwerkzaamheden nodig zijn. Het land moet ook weer wil len bouwen. Kalkmergel en gips zijn de middelen om de structuur te verbeteren, doch zo gauw en zonder veel arbeid gaat dat niet. Deze kosten zijn moeilijk schatten, zij hangen af van mate van verzilting, hoe lang het zoute water op het land blijft staan, wat de stromingen hebben gedaan. Wat zijn ten slotte de di recte gevolgen voor onze dage lijkse huishouding? De gederfde tarwe zal onze broodvoorziening nauwelijks in de war brengen, wij voerden reeds een zeer be langrijk kwantum in, wij kun nen meer invoeren. De dito (biet) suiker evenmin, wij importeren veel suiker, mede om deze te ver werken, en haar verwerkt weer uit te voeren, wü zullen daarvan minder moeten uitvoeren. Voor uitvoer kwamen voorts in aan merking vlas, zaaizaden, aardap pelen en uien. Bij de zaaizaden kunnen wij ons zelf helpen, uien zullen wij van elders moeten be trekken, vlas elders moeten ver bouwen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 9 Febr- De burgemeester van Amsterdam, mr- Am, J. d'Ailly, heeft beslo ten dat alle Amsterdammers, die op de kiezerslijsten voorkomen, hun stem zullen uitbrengen ten bate van de getroffen gebieden. Aan de hand van de kiezerslijst zullen ambtenaren, gewapend met een stembus en oproepkaarten zich melden bij de kiezers. Het oproepbiljet wordt alleen afgege ven wanneer de kiezer „gekozen" en dus geofferd heeft. IN DE AVONDUREN In de avonduren zal men Am sterdam gaan bewerken met practisch alle beschikbare amb tenaren van de secretarie, die hun vrije tijd beschikbaar stelden. De kaarten, waarvoor het karton gratis werd geleverd, en waar van het drukken eveneens gratis Zesde herenmodebeurs in R.A.I. r Laat iedere Amster dammer het als een ere- plicht beschouwen deze verkiezingen te doen sla gen en een bedrag bij eenbrengen dat Amster dam als grootste stad van Nederland waar dig is VJ geschiedde, worden door deze ambtenaren voorzien van de per sonalia van de betrokken kiezer. Iedere avond zullen de bussen met vrachtauto's van de gemeente naar de bepaalde wijk worden gebracht en weer worden opge haald. In de nacht word't het be drag geteld, zodat 's morgens de uitslag van de „verkiezingen" (het opgehaalde bedrag) be kend is. VRIJDAG NOORD Vrijdag start men met 600 ambtenaren in Amsterdam Noord, dat in één avond afgewerkt zal worden. Men hoopt op deze wijze van de 535 000 Amsterdamse kie zers een zeer groot bedrag, waar op de hoofdstad trots kan zijn. bijeen te brengen. Wanneer kiezers niet thuis worden getroffen, dan kunnen zij op een later tijdstip nog de stem van hun hart kenbaar maken in een stembus, die bij hen in de buurt wordt opgesteld en waar hun „oproepkaart" ook ligt. Kerkconcert bracht 1008,40 op AMSTERDAM, 9 Febr. He denmorgen werd op het hoofd kantoor van onze bladen een be drag van 1008,40 overgedragen, dat Zondag tijdens het concert in de Oude Kerk was bijeengebracht voor het Nationale Rampenfonds. Wij hebben deze som onmiddel lijk aan het Rampenfonds over gemaakt. Aan het concert werkten Piet van Egmond. Jo Vincent en Annie Woud belangeloos mee. Ook de kerk was voor het goede doel af gestaan. Voordat de collecte werd gehouden, die zulk een fraai re sultaat opleverde, sprak ds- Ter Schegget een kort woord ter aan beveling- Het concert was georganiseerd op initiatief van Piet van Eg- mond. Carnaval N.R.V. afgelast AMSTERDAM, 9 Febr. De carnavalsviering op Zaterdag 14 Februari van de afdeling Amster dam der Ned. Reisvereniging, vindt geen doorgang. Ooik de organisatoren van het jaarlijkse kunstenaars-carnaval in Hamdorff Laren, hebben besloten de viering op 14 Februari geen doorgang te doen vinden. HOME-TRAINING AMSTERDAM, 9 Febr Op Zater dag 14 Februari om 7 uur en Zondag 15 Februari om 1 uur houden Kin kerkwartier" en ..De Gazelle" home- training-wedstrijden ten bate van het Nationaal Rampenfonds in het club gebouw Borgersiraat 121. Inschrijving van de renners a.s. Donderdag en Vrijdag tussen 7 en 9 uur in Clubgebouw Kinkerkwartier Borgerstraat 121. TAFELTENNIS AMSTERDAM. 9 Febr. Op 1 Maart a.s. wordt in het Sint-Willi- brordushuis een groot tafelteonis- tournooi gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De wedstrij den vangen aan om 10 uur. Deelnemende ploegen: de steden- teams van Antwerpen. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Gooi. Brabant. Limburg en de nationale MUSEUMCONCERT AMSTERDAM. 9 Febr. Frars Vester, fluit en Miep van Luin, piano, werken mede aan het a.s Museumconcert op Zondag 15 Fe bruari, "s middags 3 uur. Tot uit voering komen werken van Beet hoven, Schubert, Prokofjef en Ruyneman. INZAMELING VAN SPEELGOED AMSTERDAM, 9 Febr. De sa menwerkende jeugdorganisaties zullen Woensdagavond in de Oos terpark- en Dapperbuurt een in zameling van speelgoed organise ren ten bate van de getroffen ge bieden. De actie zal huis aan huis ge schieden. Zij, die deze avond niet thuis zijn, kunnen een en ander afleveren aan het Verenigingsge bouw, 2e Oosterparkstraat 230. Ook circusmensen offeren AMSTERDAM. 10 Febr. Het Nederlandse technische personeel van het waterballet van Circus Strassburger, dat thans vertoond wordt in het Italiaanse Circus Togni, in Milaan, heeft met hun chef Seiius. onder elkaar een collecte gehouden, die 21.000 Lire opbracht voor het Rampenfonds. Maandagmiddag gaf directeur Togni, een extra-matinée ten bate van het fonds. De circusartist Bragazzi, die thans in Engeland werkt, stortte 5. Het personeel van Carré en de artisten in het nieuwe program ma van Strassburger brachten f 645.79 bijeen. De ouvreuses van Carré droegen bovendien ruim f 90 af. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. 9 Febr. Weer pronken mannen, 't jasje sierlijk op één of meer knopen gesloten, de broeken om het middel ge gespt met •rits-heup-sluitingen, de veelkleurige dassen om de hals, des avonds op een podium in de RAI. Waar deze week de Zesde Heren modebeurs wordt gehouden en waar iedere avond een modeshow is van datgene dat de Nederland se confectie voor de heren der schepping schept en toonaange vend acht. En deze show, die tot nu toe steeds met openlijk plezier werd aangezien door het publiek, heeft veel gewonnen aan rust en ze kerheid zelfbewust, ja bij wij len zelfs losjes, stappen de heren over het podium, nemen de hoed af voor de vrouwelijke man nequins, die hen vergezellen, dur ven te draaien en de binnenkant van een mantel te tonen, kortom, beginnen zioh als geroutineerde m a n n e quins te gedragen. De show geeft een dwarsblik door hetgeen de mode voorschrijft in ons land voor de man en be gonnen wordt met een aantal modellen le tonen uit 1850, de hoge vadermoorders, de piqué vesten, de geklede jassen en ko- kernauwe broekjes, de hoge hoe den Hildebrandtiaans achter op het hoofd en daarnaast mevrouw in crinolines of queue-de-Paris. Sierlijk en statig, herinneringen oproepend aan een tijd, die beter lijkt dan de onze. SEVILLA-HOED En dan plots 1953 een zeil- jopper, een ultra-licht zomerpak, een bromfietsjas in staalkleurig leer en zij in een drie-kwart broek, een tennispakje zo sumier, dat „gorgeous" Gussy Moran van jaloezie zou hebben gebloosd. Nieuw voor de man was de in tocht van een Sevilla-hoed, een stierenvechters-model met platte bol, verder was al hetgeen hier als nieuw werd aangekondigd oud. Een licht fantasie-vest bij een donkerder pak, een stormklep op een regenjas, een week-end shirt over de broek gedragen dat alles kennen wij al. Opvallend is wel, dat er in enkele stands thans avondkledij wordt getoond, hetgeen zou kunnen wijzen op een grotere vraag naar deze drachten, die in ons land bij wijlen tot uitsterven gedoemd schijnen. Aardig, zij het niet practisch, was ten slotte nog een pyjama in de vorm van een overall, van vo ren met een ritssluiting gesloten. En de mannelijke modellen stapten trots als pauwen -rond, ge noten zichtbaar van het gul ap plaus en zullen stellig nog voor weken stof hebben tot vertellen aan vrouw en kinders. „Want toen heeft vader ze eens even het nieuwste van het nieuwste laten zien, jongen Evacué'melden! AMSTERDAM, 9 Febr. De Evacuatie-Commissie Amsterdam doet nogmaals een dringend beroep op Amsterdammers, die eva- cué's uit de noodgebie- den hebben opgenomen, hun gasten er op te wijzen, dat zij zich aanmelden aan het Registratie-Centrum, Lauriergracht 116. Dit is noodzakelijk voor de medi sche controle en vooral op dat de officiële instanties weten, waar de evacué's verblijven. V Amusement Franse belangstelling voor Opera-ballet AMSTERDAM, 9 Febr. Het ballet van de Ned. Opera, dat onlangs te Monte Carlo is opge treden, heeft thans een uitnodi- ;ing ontvangen om mede te wer- ;en aan het Ballet Festival, dat deze zomer te Marseille zal wor den gehouden. Bovendien is er de invitatie voor een herhaling van het optre den te Monte Carlo in het vol gend seizoen, terwijl de solo-dan seressen Lidy de Nie en Margué- rite Golon op 22 Februari a.s. zul len medewerken aan de Gala des Amis de la Danse te Parijs, waar bij ze met Ethéry Pagava en Youli Algaroff het ballet Apollon Mu- sagète zullen dansen. Amsterdam, 10 Febr. THEATEK. C'comedleJ":atCt' 8 U" Vla Llssabon (Ned. Perlemoer (A-B C Geen boten I Het deed mij genoegen, te consta teren. dat ten minste, één journalist, de heer Lunshof, niet instemt in het koor: „Wij konden er niks an doen". Ik hoop slechts, dat U daarboven nog de moed zult hebben, een duidelyk ..j'accuse" te formuleren. Want onze regering was van de slechte toestand van ae dijken op de hoogte. Men wist bij Waterstaat, cat ae dijken een gecombineerde Wester storm en springvloed niet konden De Bilt heeft zijn normale siorm- waarscnuwing verspreid, maar ook niet meer. In de bedTeigde streken is geen waarschuwing aan de bevolking uitgegaan. De ramp trof hen s 1 a- pend. En dit is het erge van de moaerne instelling: alle rampen treffen ons slapend. Dit volk is reeds geestelijk ingesteld op dictatuur: het heeft eigen initiatief en zorg laten varen. Hier is sprake van culpose massa moord en met anders. Te Den Haag was men bezig, aan de wensen der massa tegemoet te komen en men vergat het nodige daarbij. Wanneer echter een regering het nodige na laat, verzuimt zij haar plicht. Sinds het verraad van Indié en het abar.donnement der loyale bevolking is dit de tweede grote ramp. die ons volk slapend vindt. Ik vraag mij af. wanneer er nu eens een groep zal opstaan, die de excuses van onze re gering niet aanvaardt. Rotterdam Mr. G. Belzer Geen boten II Ik kom in verzet tegen ae demago gische strekking van het artikel „Barmhartigheid zonder boten". Ik woon aan een laan met zware, hoge bomen. Bij een orkaan zou het kun nen gebeuren, aat zo n reus werd ont worteld en in zijn val een woning zou vermelen of beschadigen. Komt de schrijver van het artikel de beknelde bewoners en hun buren dan vertellen, dat zij hebben gefaald? In het artikel lees ik: ..En nu we ten wij wel. dat wi, onbillijk zijn". Welnu, uit deze wetenschap had ae gevolgtrekking moeten worden ge maakt, dat dit ariikel niet gedrukt had mogen wonten. Hoe het dan wel moet? Laat de schrijver op dezelfde pagina van cie krant het stukje „Ce ne sont que des gueux" van zijn collega Pasquino Nijmegen D. Stunnenberg Geen boten III Uw artikel getiteld „Barmhartig heid zonder boten", zal grotendeels ten onrechte critiek ondervinden. Voor zo ver ik er over kan oordelen, is het in hoofdzaak juist. Wassenaar R. (Naam en adres bij redactie bekend.) Geen boten IY Cabaret), ueuwe De La Mi meisje met de gr VVlm Sonne veld). v. Pola Ray monde (dans). Stadsschouwburg, 8 u.: Der Fllegende Hollander (Ned. Opera). Carre, u u.: Zat., Zona. en Woensd. 2 en 8 u.: Circus Strassburger. Kon. lust. v d. Tropen t m. Dlnsd. 8 U Film. Oosterse muziek en dans (voorat, t. b. v Nat. Rampenfonds). MUZIEK. Concertgebouw (Gr. z.) 8.15 u.t Utr. Sted. Orkest cn Utr. Toonkunstkoor o. 1. v. Paul Hupperts (Kunstkring Voor Allen). TENTOONSTELLINGEN. Sted. Museum, t/m 16 Febr.; Graham Sutherland; t/m 2 Maart: Collectie Domnick. De Haag. t/m 15 Febr.: Kunst en Sr drie eeuwen eetcultuur. .Holthuyzcn: Eigen verzameling Zoologisch Museum: Tentoonstelling „Dier en Mens". Mus. Fodor t/m 4 Mrt Collectie Singer. BIOSCOPEN. Alhambra 2.15 7 9 30: De Storm 14 1 Apollo 2, 7.15, 9.30: Verboden te kussen. Ceintui i Capitol 2, 7.1Ö, 9 30: De Madonna van de zeven manen. 18 J. Cineac (Hegut oreectx.j doorl. voorn., a i Cineac (Damrak) van 9.30 af doorl. voorat.: She Is working her way through College. 18 J. Cinema i'arlalen van 12 af doorL voorst.: Do vrouw mijner dromen, 18 J. City^ 2.15. 6.45, 9.30: Wanda, de zonda- Corso 1.30. 3.45. 7.15. 9.30: OperaUe Ci cero. 14 J. Culture 2.15, 8: Als Je pas getrouwd bent, a. Desmet 2.15, 7. 9,30- Hartstocht zonder liefde. 18 J. Do.: Manon. 18 j; Edison 7 15, 9.30, Dl. en Wo. 2; Starllft. a. 1. Do.: Humoresque, 18 J. Hallen 2. 7 15. 9.30. De schrik van New Orleans. 18 J. Kriterion 2.30. 7.15. 9.30: Le Plalsir. 18 J Luxor 11.30. 1.30, 3 45, 7.15. 9.30: Ge vleugeld gevaar. 18 j. Nöggeratb 1.30. 3.45, 7.15. 9.30: Getuige vermoord. 18 J. Passage 1 30. 3.45, 7.15. 9.30: Hyena's van het Rotsgebergte, 14 J. laia van 11.30 af doorL voorst.: Bureau Zedenpolitie, 18 J. flex 2. 7.15. 9.30: Als de avondklokken lulden. 14 J. lalto 1.15. 3 30. 7.15. 9.30: Ala de avond klokken lulden. 14 J. Boxy 1 30. 3 45. 7.15. 9.30: De laatste grens. 14 J. oval 1.30. 3.45, 7. 9.30: Verboden Jungle. 18 J. Tuschinski 2.15. 7, 9.30: Sterren stralen overal, a. 1. Uitkijk 1.15, 3.30, 7.15. 9.30: AUea op eer kaart, a 1. Victoria 2. 7, 9.30: The greatest show on earth. 14 J. West End 2. 7.15, 9.30: Do zoon van AU- Baba. 14 i. Zijn er zoveel boten in Nederland? Natuurlijk, in de zomer. Vergeet u niet. dat iedere booteigenaar deze in de winter onttuigt en opbergt, er. dat het enige tijd duurt alvorens men deze wederom t aarklaar heeft? En vergeet U ook niet, dat. wanneer het weer goed is, het nog wel enige dagen duurt, alvorens men ter plaatse is? En dit was nog wel een orkaan. Goed. op vrachtauto's. Stampt men die zo maar uit de grond? Vergeet U ook niet, dat ondanks een goed werkende organisatie in oor log of bij een ramp als deze, het vol komen te begrypen is, dat men zijn hoofd kwijt raakt? Wat voor fouten er ook zijn be gaan. én voor de fouten én voor het onnoemelijke wat goed is gedaan, daar is maar één woord voor: het is enorm. Het artikel „Barmhartigheid zon der boten" getuigde van defaitisme. Bilthoven C. E. van Veen van der Linden Geen boten V Uw artikel onder het hoofd „Barm hartigheid zonder boten" heeft te recht de vinger gelegd op een ga pende. schrijnenide wonde en stemt tot nadenken over datgene wat nood zakelijk is gebleken, om althans in den vervolge ce gevolgen van zulk een ontzettende natuurramp zo veel mogelijk te beperken tot het onver mijdelijke. Het Nederlandse reddingswezen is perfect georganiseerd. Minstens even noodzakelijk is een paraat locaal red dingswezen voor watersnoodrampen in alle streken van ons land. Dit geldt vóór alles voor de poldergebieden, zo wel in de kuststreken, blootgesteld! aan storm- en zee-geweld, als in de laag gelegen streken langs de grote rivieren, waar voorjaarsoverstromin gen jaar op jaar dreigen. In elke ge meente zal ter eigen bescherming het reddingswezen voor noodge\ ailen. zo goed als de brandweer, voortaan pa raat dienen te staan met alle daartoe geëigenide middelen. Overveen J. J. Breman Geen boten VI Met ontroering heb ik het artikel van de heer Lunshof gelezen ..Barm hartigheid zonder boten". Een groot deel van het Britse leger is van het strand van Duinkerken ge haald door particuliere plezierboten na een dringende oproep der rege ring. IK vraag mij af, was zo iets hier met mogelijk geweest. De heer Burger heeft met zijn vra gen aan de minister-president een nare politieke stunt uitgehaald. Delfzijl w. Rogger-kamp Paraat volk II Met zeer gemengde gevoelens heb ik het artikel „Paraat volk ver lammend systeem" gelezen. De plaat- ser en de schrijver van dit artikel plaatsen zich daarmede buiten -e natie. Amsterdam. g Jurgens Paraat volk III Het artikel „Paraat Volk Ver lammend systeem" in Uw blad van heden is mij. en ik durf te ze=;s-jn in velen, uit het hart -gegrepen Hetzelfde heb ik aan vrienden en kennissen gezegd, die mij raarop vroegen „Kan jij het beter?" waar op mijn antwoord was „neeri. maar even slecht kan ik en kunnen vele anderen het". Een minister van Wa terstaat hoort een civiel ingenieur te zijn en geen advocaat, evenmin als een civiel ingenieur advocatenwerk mag doen. Men kan alleen respect voor iemand hebben, die het ambt of de betrekking, die hij bekleedt, ten volle beheerst; van de politieke inisters kan men zulks moeilijk be weren. Wy allen moeten U dankbaar zijn voor de plaatsing van een artikel waarin 7.0 kort, bondig en duidelijk de vinger op de wonde wordt gelegd. Moge het resultaat hebben. Amsterdam. Ch. Dunnewold Kreumel reed verder. Steeds maar verder. Hij kwam een op tocht van in Schotse kledij gestoken mannen tegen en hij zei tot zichzelf: „Blij, dat ik ook zo een ruitjespakkie aangetrokken heb!" Maar diezelfde optocht van stevig gewapende lieden had een vast-omlijnd plan. Rufus en Flok heette hun doel. Zij waren de lijfwachten van de machtige Ben Ben Ben, wiens toorn immers opgewekt was door de aanwezigheid van een tentje, dus van kampeerders op zijn terrein. Zo werden Rufus en Flok uit hun vreedzame overpeinzingen wakkergeschud door naargeestig sabelgekletter. De zwaarden werden omhoog geheven. Rufus en Flok konden zich nauwelijks omdraaien. „Handen omhoog". „Maar. „U staat onder arrest!" Zo werden zij, de blanke sabel In de rug, meegevoerd naar het kasteel van Ben Ben Ben. En „vijftig kisten"-Kreumei, had bijna zijn doel bereikt. Hij was juist van zijn motorfiets afgestapt, toen hij het gearresteerde tweetal langs zag komen. „Oppassen!" dacht hij.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3