H.M. de Koningin in de getroffen gebieden De schade aan huizen en boerderijen Eerste avond reeds f 178.222,15 H Klein drama goed eind met toch een misschien Helpt AVRO-voorzitter sprak de halve waarheid Dinsdag 10 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad Per helicoptère bezocht H.M. Oude Tonge en Willemstad HJH. de Koningin heeft gisteren, vergezeld door haar secretaresse mevrouw N. Smitt-Avis en haar adjudant majoor Van Linden een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden. Te Hellevoetsluis werd HJVL verwelkomd door de commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland mr Kesper en de burgemeester van Hellevoet- sluis. Per sleepboot vertrok H.M. naar Den Bommel op het eiland Goeree en Overflakkee. Vandaar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mariniers met de herstelwerkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok H.M. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de inwoners onderhield. Daarna vloog H.M. per heli copter naar het zwaargetroffen Oude Tonge, waar zij zich door de burgerlijke en militaire autori teiten van de toestand op de hoogte te stellen. Na een tocht door Oude Tonge vertrok H.M., wederom per heli copter, naar Willemstad. Zij landde per helicoptere aan de Waterpoort ter plaatse, waar zij ontvangen werd door burge meester C. A. van der Hooft en diens echtgenote, alsmede wet houder J. A. Dekkers en de ge meentesecretaris de heer K. Dane. De Koningin begaf zich naar het gemeentehuis, waar zij de thee gébruikte en waar verschillende helpsters en helpers aan haar werden voorgesteld. Daarna maakte zij een kleine rondwande ling door de gemeente en bezocht zij de opgeworpen dam aan de Landpoort, vanwaar zij een over zicht had op de ondergelopen pol der van de westhoek. Vervolgens begaf zij zich aan boord van een vaartuig van de rijkswaterstaat en vertrok zij in de richting van de Moerdijk. De bevolking was zeer enthousiast, politieafzetting werd doorbroken en de gehele bevolking, vooral de kinderen, juichten H.M. hartelijk toe. Aan de Moerdijk bezocht H.M. verschillende beschadigde wonin gen. Om ongeveer half tien 's avonds keerde H.M. op Soest- dijk terug. Binnenkort zal zij een bezoek brengen aan de getroffen eilanden in de provincie Zeeland. Ook prins Bernhard heeft gis teren weer enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstan digheden van Soesterberg te zijn FINANCIëLE HULP VAN OVERZEE? De Verenigde .Staten en Ca nada zouden, naar men in ge woonlijk welingelichte kringen te Ottawa meent te weten, zijn begonnen met een inleidende studie van een financieel hulp plan voor Nederland in verband met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulpprogramma op lange ter mijn, dat gebaseerd zou kunnen zijn op 1. een schenking van Ca nada en de V.S.; 2. een lening door middel van de Internatio nale Bank en 3. een verhoging van de Noordamerikaanse bij drage aan de NATO. Een en an der zou ten doel hebben de ver plichtingen van Nederland te genover de NATO tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen- voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. Postverbindingen met de noodgebieden Hoewel onderhevig aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nagenoeg alle nog bewoonde plaatsen in het overstroomde ge bied weer voor de post bereik baar. Alleen op Schouwen en Dui- veland zijn Ellemeet, Dreischor en Schuddebeurs, hoewel aldaar ver moedelijk nog bewoners aanwe zig zijn, nog niet van post voor zien. Verder wordt van alle beschik bare middelen gebruik gemaakt om de post over te brengen. Zo wordt de post voor het eiland Tholen van Bergen op Zoom uit per amphibie-voertuig via Halste ren aangevoerd, terwijl ook de nog achtergebleven bewoners van Kruiningen en Krabbendijke met een dergelijk vervoermiddel hun post via Goes ontvangen en ver zenden. Indien plaatsen naar gemeenten in de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen doop de eveneens geëvacueerde postambtenaren bezorgd. vertrokken landde hij op het vliegveld Woensdrecht en ver trok vandaar per helicoptere naar de Zeeuwse eilanden. Al lereerst begaf Z.K.H. zich naar Zuid-Beveland, waar hij de plaatsen Rilland-Bath, Hans- weert, Baarlandt, Ellewoutsdijk en Wolphaertsdijk bezocht. Ver volgens stak hy over naar Noord- Beveland, waar hij achtereen volgens landde te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht prins Bernhard Zierikzee en Sint Philipsland. In al deze plaatsen sprak hij met verschillende in woners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Volgens prins Bernhard was de stemming onder de bevolking uitstekend en men werkte vol enthousiasme aan het herstel van de dijken. Te ruim vijf uur 's middags landde de prins op het vliegveld Ypenburg, waar hij de vergadering van het be stuur van het Rampenfonds pre sideerde en waar hij evenals de vorige dagen verslag uitbracht van zijn bevindingen in het ge troffen gebied. GEVRAAGD: MONTEURS EN MATERIAAL Overheid en bedrijfsleven heb ben de handen ineengeslagen en een commissie „noodvoorzie ning landbouwwerktuigen" op gericht. Deze commissie vraagt ten einde te komen tot onmid dellijke voorlopige droogmaking en conservering van tractoren en landbouwwerktuigen om motor monteurs, hulpmonteurs, service wagens, lichte kraanwagens en gereedschappen. De tijdelijke hulpkrachten zullen in ploeg- verband werken. Het secretariaat van deze commissie „Noodvoorziening landbouwwerktuigen" is te Den Haag, Stadhouderslaan 126, tele foon K 1700, 55.22.10, gevestigd. Aangezien thans tractoren en machines droog komen en in korte tijd door water en lucht vernield kunnen worden, vraagt de commissie dringend om snelle opgave van mensen en materieel, welke beschikbaar kunnen wor den gesteld, alsook voor welke tijdsduur. Persoonlijke gegevens dienen, in verband met uit te schrijven vergunningen voor het betreden van de rampgebieden, vermeld te worden. De kosten van deze hulpverle ning zullen door de overheid, volgens daartoe vast te stellen richtlijnen, worden vergoed. De noodvoorziening heeft ten doel duizenden tractoren en landbouwwerktuigen, waarin millioenen zijn geïnvesteerd, te gen verdere schade te vrijwa ren. Dit is ook met het oog op de productiviteit der landbouw gronden van groot belang. Het definitieve herstel der tractoren en machines zal aan de eigenaren worden overgelaten. Maandag is de tweede vak beurs voor meubelen en woning textiel in het Utrechtse Jaar beursgebouw geopend. Voorlopige schattingen vallen mee OEWEL betrouwbare gege vens over de schade aan aan woningen, boerderijen enz., in de watersnood-gebieden op dit ogenblik nog niet voor handen zijn, moet een gerucht, als zouden vijfhonderdduizend woningen zijn beschadigd of verwost, met de grootste stel ligheid als volkomen overdre ven worden tegengesproken. On geveer 25.000 is dichter bij de waarheid. De totale woningvoorraad van Nederland was op 1 Januari 1953 rond 2.345.000. Daarvan staan volgens opgave van het C.B.S. 143.500 woningen in de rampgebieden. De in het water staande gebouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast staat dat een zeer 'groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van schade te verkrij gen. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen ge maakt, die het mogelijk maken onder het allergrootste voorbe houd de volgende cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het water. Naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3.000 zwaar beschadigd en 3.500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal verloren beschouwd. Tweeduizend zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. RAMPENFONDS STELT COMMISSIES IN Het Nationaal Rampenfonds heeft in zijn vergadering van Maandag een commissie ingesteld, die de kwestie zal bestuderen van de vergoeding voor door de watersnood veroorzaakte huis- raadschade. Aan deze commissie is opgedragen op korte termijn verslag uit te brengen. In dezelfde vergadering werd een commissie benoemd, die advies zal uitbren gen over de in het noodgebied te nemen maatregelen betreffende het maatschappelijk werk. Het heeft nog geen zin, aan het fonds brieven te schrijven met het ver zoek voor een schade-uitkering in aanmerking te komen. DE TOESTAND IN DE ALBLASSERWAARD Burgemeester Winkler van Sliedrecht heeft in een Maandag avond gehouden spoedzitting van de gemeenteraad een uiteenzet ting gegeven over de situatie na de watersnood in de Alblas- serwaard. Deskundigen zijn niet optimistisch, zeide de heer Wink ler. Men verwacht dat het onge veer vijftig dagen zal duren eer de Alblasserwaard zal zijn droog gemalen. Spreker nam aan dat het rijk de kosten zal dragen, doch ook wanneer dit niet het geval zou blijken te zijn, zal bij het ge meentebestuur het geluk der mensen zwaarder wegen dan enige tienduizenden. Er is veel vee verdronken, maar gelukkig ook veel gered. Het dode vee dreef bij tientallen in de polder rond. Dit betekende en betekent nog een groot ge vaar voor de volksgezondheid. Zondag en Maandag kon wegens het ijs niei worden doorgegaan met het opruimen van dit dode vee. Tot Zondagmiddag zijn plus minus 275 stuks dode runderen en varkens aan de kant gebracht. Volgens een berekening hebben er in deze polder 445 cadavers gedreven-. Er moeten dus nog 170 dieren worden verzameld. De terugkeer van de bewoners in de Alblasserwaard zal lan ger duren dan men wel denkt. Dat zal niet zijn wanneer de drempel der woningen watervrij zal staan. Eerst moet worden onderzocht of de toestand ten aanzien van gas en electriciteit veilig is en moeten de sloten in de polder het normale peil be reikt hebben. Bij het vrijgeven van het gebied voordat phaeca- liënafvoer mogelijk is zou men een epidemie uitlokken. Op het. ogenblik staan nog 1258 woningen in Sliedrecht in of onder water. Prins Bernhard dankt generaal Edy De opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, luitenant-generaal Manton S. Ed dy, die direct na de storm van Zondag j.l een tocht boven het ge teisterde gebied in ons land maak te en uitgeruste troepen zond om behulpzaam te zijn bij 't reddings- en evacuatiewerk, heeft een tele gram van prins Bernhard ontvan gen. Dit telegram luidt: „Ik ben gedurende de laatste vier dagen getuige geweest van het verbazingwekkende werk, dat uw troepen op het land en in de lucht verrichten. Ik wens mijn oprechte dank uit te spreken tot u voor uw bewonderenswaardige bijdrage als goede wapenbroeders in dit uur van beproeving." Veevernietiging in volle gang Het destructiebedrijf te Rot terdam (voormalig Oversöhie) heeft op Jiet ogenblik naar schat ting 1200 cadavers een onder verdeling is nog niet te geven verwerkt, die in hoofdzaak van de geteisterde gebieden op Goe- ree-Overflakkee, Schouwen en Duiveland, de Hoeksewaard en Tholen afkomstig zijn. De aanvoer te Rotterdam ge schiedt in hoofdzaak met boten, die om de cadavers \e kunnen aanvoeren platboomde vaartui gen aan boord hebben, waarmee de polders wordt ingegaan om de dode dieren te halen. Ook in Son (Nrd-Brab.) werkt het destructiebedrijf op volle kracht. Is de toevloed hier te groot, dan wordt het bedrijf in Bergum (Fr.) ingeschakeld. UITKERINGEN AAN SLACHTOFFERS De minister van Maatschappe lijk Werk heeft de gemeentebe sturen gemachtigd, aan de slacht offers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkomsten zijn, met ingang van 1 Februari uitkeringen te doen op basis van de regeling hulpverlening oorlogs slachtoffers. In verband met het feit, dat een groot aantal slachtoffers bij derden moet worden onderge bracht, heeft de minister in aan sluiting op de zoeven genoemde regeling voorts de gemeentebestu ren gemachtigd ten behoeve van de inkwartiering van rampslacht offers uitkeringen te doen aan kwartiergevers en kwartierne mers. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen inkwartiering met of zonder voeding. Aan deze regeling is terugwerkende kracht verleend tot 1 Februari j.l. Ook deze aanvullende regeling is tot stand gekomen in overleg met het Nationaal Rampenfonds. BEURZEN OPEN. DIJKEN DICHT!" Gisteravond hebben de geza menlijke omroepverenigingen de grote radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" voor het Nationaal Rampenfonds ingezet met een programma, dat een belangrijk aantal suggesties bevatte, maar ook reeds financiële vruchten De dijkbreuk bij Den Bommel op Overflakkee is met man en macht bestreden door tweehon derd mariniers. De inspanningen zijn met succes bekroond, want de dijk is dicht. afwierp, dank zij spontane re acties uit luisterend Nederland. Het nieuwe telefoonnum mer in Hilversum, dat aan deze actie door P.T.T. ter be schikking is gesteld het eerste Hilversumse nummer met vijf cijfers: 10101 deed reeds verscheidene telefoon toestellen tijdens de uitzen ding rinkelen. Het werd, dank zij een slotgift van een ton, door een ontroerde luiste raar Zondag aan prof. J. B. Kors, voorzitter van de NRU, na de rede van H.M. de Konin gin toegezegd, op deze eerste avond 178.222,15. Beursthermometer Dagelijks, aldus werd medege deeld, zal door de radio des avonds in een „beursthermome ter" de stand van het fonds van deze radio-actie worden bekend gemaakt. Girostortingen mogen zonder frankering worden ge daan. Op de eerste dag van de actie, die voorlopig tot 1 April zal du ren, kwam o.m. het personeel van de radio met 16.200 en de mededeling dat 2 pet van het jaarsalaris zal worden afgestaan. De onverwachte „telefoontjes regen" van Zaterdag bleek 12.000 te hebben opgeleverd. Er vloeiden voorts diverse spon- 1 tane giften binnen het jong ste lid van het zangkoortje „De Karekieten" gaf haar zakgeld: vijftig cent maar ook van 10.000. Nu al uitte ons volk zich in diverse geledingen: kin deren, huisvrouwen, zieken, personeelsacties, directies van bedrijven, verenigingen en in stellingen, zij allen kwamen met ideeën èngeld. (Ingezonden Mededeling) 1 In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. de natuurzuivere De natuur is niet te verbeteren OPERATIE-PLUTO CHIPPER G. van der Molen, A de Koninklijke Marine, de R.V.D., radio Schevenin- gen, een boer in Haastrecht, ge meente-autoriteiten en burgers van Numansdorp en vele ande ren in ons land hebben zich gis teren ingespannen om een zieke oude man, die ver van huis ver pleegd wordt, zijn hond terug te geven. Helaas is het niet ge lukt. Pluto, de hond van. de 92- jarige Stellendammer J. Coen- raads, die in het noodziekenhuis te Rijswijk (Z.H.) wordt ver pleegd, is teruggevonden, maar. dood, aan boord van een cada- verschip. Het was het schip „Broedertrouw" van schipper Van der Molen, dat gisteravond in Rotterdam werd gelost. De heer Van der Molen hoor de gisteren door de radio het be richt, dat het leven van Coen- raads zou kunnen worden gered door de terugkeer van de hond, waarom hij steeds lag te ijlen. Direct ging hij aan het zoeken en inderdaad vond hij het dier, helaas dood. Gelukkig zijn er uit het nood ziekenhuis in Rijswijk, dat is ingericht in het clubhuis „Te Werve" van de B.P.M., intussen gunstiger berichten. Coenraads schijnt er, dank zij zijn sterke gestel, toch nog bovenop te kunnen komen. Dat zijn hond dood is weet hij nog niet, dat zou hem pas vandaag in de ochtenduren voorzichtig worden verteld. Er zijn echter bij het noodziekenhuis al aanbiedingen voor een nieuwe hond gedaan. Wie weet, wat de oude man dus vóór of op zijn 93ste verjaardag, die hij Zondag a.s. hoopt te vie ren, voor verrassing wacht. Zoals gezegd, vele Nederlan ders hebben meegewerkt aan de „operatie Pluto". Een Marva in de telefooncentrale van het mi nisterie van Marine zorgde dat het noodziekenhuis op de vlot ste wijze verbinding kreeg, eerst met Zierikzee, waar men de hond op een marinevaartuig hoopte te kunnen vinden, en toen dat schip bleek te zijn uit gevaren, met radio-Schevenin- gen, waar men eveneens zijn medewerking gaf. De Haas trechtse boer, over wie we het hierboven hadden en die een hond had gevonden, maakte een fietstocht van twee uur naar zijn dokter om met hem samen het geval op te lossen. Toen de boer kennis kreeg van het vol ledige signalement van Pluto wist hij meteen te vertellen dat „zijn" hond geen reu, maar een teef was, zodat ook hier succes uitbleef. In Dordrecht kwam iemand aaan de politie vertel len, dat hij „Pluto" in Numans dorp. eveneens op een marine vaartuig, had gezien. De politie belde het A.N.P. op en korte tijd later hielden enige gemeen te-ambtenaren, onder wie de loco-burgemeester en burgers van die plaats zich, ondanks hun eigen zorgen, met het probleem- Pluto bezig. Alles tevergeefs. Maar aan de mensen heeft het niet gelegen. De telefoon van het noodzie- FUNCTIONARIS VAN „DE OMMELANDEN" GEARRESTEERD Op het terrein van de coöpe ratieve melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Gronin gen is gisteravond gearresteerd de heer B. V. Vooistra. Zoals be kend is werkte de heer V. tot kort- voor zijn indiensttreding bij de condensfabriek „Fries land" te Leeuwarden. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepeerd bij „De Ommelanden". e condensfabriek „Fries land" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het con- currentiegeding, dat door V. mede ondertekend was. In het kort geding werd deze zaak aan hangig gemaakt en het vonnis dat hierop volgde, zeide, dat het de heer V. verboden op straffe van lijfsdwang bij een andere zuivelfabriek in dienst te tre den of contacten met andere zuivelfabrieken tec onderhouden. INAUGURELE REDE PROF. HOEKENDIJK Dr J. C. Hoekendijk, benoemd tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht van wege de Ned. Herv. Kerk, om onder wijs te geven in het wezen en ge schiedenis van het apostolaat, de bij belse godgeleerdheid en de practische theologie, zal op Maandag 16 Februari in het groot auditorium zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van de inaugurele rede. kenhuis te Rijswijk heeft gister avond niet stil gestaan, verne men wij nader. De aanbiedin gen voor een nieuwe hond stroomden binnen'. Men heeft tenslotte zijn keuze gedaan en vandaag zal de heer Coenraads op voorzichtige wijzeworden meegedeeld dat hij het voortaan zonder pluto zal moeten stel len. Maar, er zal dan aan wor den toegevoegd, dat de heer Coenraads een andere trouwe viervoeter wacht. Ook in de Alblasserwaard wordt hard gewerkt aan het herstel van de dijken. Voor de dichting van de dijk bij Papendrecht maakt men gebruik van een zandzuiger. Het aantal zieken viel wel mee Het aantal zieken onder de geëvacueerden te Rotterdam is minder groot dan aanvankelijk werd gevreesd. Volgens mede deling van de directeur van de geneeskundige en gezondheids dienst zijn er van de 10.000 men sen in totaal 296 opgenomen moeten worden, n.L 127 in een ziekenhuis, 120 in een verpleeg inrichting, 12 in een psychia trische inrichting en 37 in het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen. Alle colleges te Leiden hervat De rector-magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden deelt mede dat de colleges en practica, die vorige week gestaakt werden in verband met hulpverlening van Leidse studenten bij de overstro mingsramp, Donderdag a.s. alle worden hervat. EERST EMIGRANTEN UIT RAMPGEBIED Aan duizenden Nederlandse emigranten uit de ondergelopen gebieden zullen speciale facilitei ten worden verleend om Canada binnen te komen. Zowel aan landbouwers als aan niet-land- bouwers uit deze gebieden zal voorrang worden verleend. Niet- landbouwers zullen worden ge selecteerd volgens de mogelijk heid hen in Canada te werk te stellen en niet zozeer volgens de huidige lijst van beroepen. Mr Van Walsum over de B.B. Nu de eerste fase van de hulp verlening aan de slachtoffers voorbij is, blijkt eens te meer, al dus burgemeester Van Walsum van Rotterdam, hoe nodig en nut tig het is dat er kan worden be schikt over een organisatie Be scherming Burgerbevolking. Voor Rotterdam, dat ook Schiedam en Vlaar dingen omvat, zijn 2740 mensen nodig, behalve o.m. de brandweer. Stuur dat maar naar het Rampenfonds! Zaterdagmiddag heeft de re cherche te 's-Gravenhage een in val gedaan in het perceel Tweede Schuytstraat 114, omdat het vermoeden bestond, dat op de tweede etage van dit perceel werd gespeeld. De politie trof dertien personen om de roulette, onder wie negen dames. Allen werden meegeno men naar het politiebureau. Na een proces-verbaal te hebben ge kregen, werden drie dames vrij gelaten. Later werden nog aan gehouden de 47-jarige koopman R. Z., de aanlegger van de club, die op het ogenblik van de inval niet thuis was, en de bewoner H. O., een 34-jarige grossier. Roulette, fiches en een bedrag van 800 werden in beslag ge nomen. De club was een voort zetting van een cercle, die vroe ger aan de Ieplaan was gevestigd. Huwelijk tussen twee geëvacueerden Naar schatting zijn thans meer dan tienduizend evacué's in Rot terdam ondergebracht. De gere- gistreerden zijn afkomstig uit 90 verschillende gemeenten. Het merendeel hoort thuis in 's-Gra- vendeel, dan volgd Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stavenisse. Reeds heeft de amb tenaar van de burgerlijke stand een huwelijk tussen twee ge- evacueerden voltrokken, afkom stig uit Steenbergen en Oude Tonge. 45 mill. 35 mill. 25 mill. 15 mill. 5 mill. 50 mid. 40 mill. 30 mill. 20 mill. 10 mill. Rampenfonds 27,5 millioen Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 27.500.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Ne derlandse Bank, de postche que- en girodienst, en aan contanten. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 'sGra- venhage. Onjuistheden in verklaring van A VRO-bestuur Van de zijde van de regerings commissaris voor het radiowe zen wordt het volgende medege deeld: Naar aanleiding van een com muniqué, uitgegeven door het algemeen bestuur van de A.V. R.O. over de vraag of voor het omroepen van berichten voor de geteisterde gebieden al dan niet zendtijd van de A.V.R.O. is ge vorderd, schijnt het gewenst, ter voorkoming van onjuiste indruk ken, een kort relaas te geven van hetgeen zich in deze heeft afge speeld. Dinsdagochtend 3 Februari omstreeks 8.15 werd in het rege ringscommissariaat de telefo nische mededeling van de rege ringsvoorlichtingsdienst ontvan gen, dat de A.V.R.O. niet vrij willig wenste mede te werken aan de coördinatie van de berich ten voor de noodgebieden, zoals die de dag tevoren op initia tief van één der omroepleiders en onder leiding van de R.V.D. was tot stand gekomen en waar aan alle andere omroepen vrij willig hun medewerking ver leenden. De heer De Clercq, voorzitter van de A.V.R.O. wenste zelf de controle uit te oefenen over de berichten, die in A.V.R.O.-tijd uitgezonden zouden worden, aan gezien hij alleen daarvoor de verantwoordelijkheid droeg. Nadat bij de heer De Clercq telefonisch was geïnformeerd of zijn standpunt in het algemeen door de R.V.D. juist was weer gegeven en dit door hem was bevestigd, is hem dezerzijds te lefonisch medegedeeld, dat in dat ;eval de zendtijd op Hilversum werd gevorderd voor zolang de R.V.D. verklaarde tijd nodig te hebben voor de berichten dienst, aangezien de eenheid daarin niet in gevaar mocht wor den gebracht. De heer De Clercq verklaarde zich daarmee accoord en zoverre kan van een conflict niet wor den gesproken. Indien evenwel het A.V.R.O.- bestuur verklaart, dat de rege ring geen zendtijd van de A.V. R.O. heeft gevorderd of zelfs ook maar een ogenblik het plan heeft behoeven te koesteren om zendtijd te vorderen, dan kan men het ateohia betreuren dat dit communiqué, dat betrekking heeft op feiten, waarbij de rege ringscommissaris voor het radio wezen betrokken is, niet te vo ren aan hem ter verificatie is voorgelegd. Ware dat wel ge schied, dan zou het zeker op een aantal punten anders hebben geluid. Middelharnis dankt Doetinchem De burgemeester van Doetin chem, de heer J. E. Boddens Ho- sang, wiens gemeente Middelhar nis geadopteerd heeft, ontving van de burgemeester van Middel harnis een telegram van dank. Iedere avond werd op het ge meentehuis te Middelharnis een bijeenkomst gehouden, waar de werkzaamheden, welke die dag gedaan waren, zowel als de plan nen voor de volgende dag bespro ken werden. Op de laatste avond waarop de gehele Doetinchemse ploeg aanwezig was, sprak de burgemeester nogmaals zijn dank uit voor het overstelpend vele wat Doetinchem voor Middelhar nis gedaan heeft. Mevrouw Boddens Hosang ver klaarde in een slotwoord, dat de Doetinchemse ploeg de overtui ging had, dat, nu de eerste nood gelenigd, de bevolking geëvacu eerd en de toestand meer stabiel geworden is, de vakmensen in Doetinchem en de kern van vaste medewerkers beter zouden kun nen werken, indien alle anderen het eiland verlieten. Pernis-raffinaderij draait weer Doordat met man en macht is aangepakt, is men er op de raf finaderij van de B.P.M. te Rot terdam-Pernis o.a. in geslaagd, destilleereenheden en een deel der thermische kraakinstallatie weer in bedrijf te stellen. Er be staat goede hoop, dat alle fa- brieksinstallaties met inbegrip' van de katalytische kraakinstal laties aan het einde dezer week weer zullen draaien. De verwer king van ruwe olie uit Schoons- beek, welke zoals bekend ge heel te Pernis geschiedt, zal dan ook over enige dagen weer op het oude peil worden gebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2