BRIEF UIT ZWITSERLAND CLARA HASKIL Groninger studenten actief genoeg! Een oude man en zijn hond Keer het tij WAT ER TE DOEN Den Haag Amsterdam Utrecht Gromimfeim NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Van onze correspondent. WONTREUX, 5 Februari. De Vriangrijkste Zwitserse courant, de Neue Zürcher Zeitung. die telkens en telkens weer haar grote sympathie voor het Nederlandse volk en de Ne derlandse problemen betuigt, besloot een reportage van Woensdag uit het geteisterde gebied: „Een donkere regennacht daalt weer over Holland. Het zal een nacht vol angst en ont zetting worden, want de Noordenwind steekt op en de waarschijnlijkheid van een springvloed neemt toe. Maar door deze zware nacht stralen de lichten van naastenliefde, straalt het weten, dat Europa in het uur van bittere nood op een nauwelijks te ge loven wijze één was, om Nederland te helpen, waaraan de razende zee weer ontrukken wil, wat dit volk haar in eeuwenlang werken ontwor steld heeft." En dit licht van naastenliefde werd vanavond klank in de uitzending van de -Gelukskettïng" over Radio-Lausanne. Het was een gemeenschappelijke Euro pese uitzending van Belgische.Luxem burgse, Franse, Italiaanse, Oostenrijkse, Westduitse. Saarlandse. Engelse en Nederlandse radio-stations. In Neder lands, Frans. Engels. Duits en Italiaans ging het heen en weer en we hoorden vooraanstaande persoonlijkheden: Prins Bemhard, eerste-ministers Van Hou ten, Mayer. Figl, President Einaudi, de regerings-chef van Saarland, de vice- president van West-Duitsland, de eer ste speaker van de B.B.C. en nog vele anderen hun innig medeleven met Ne derland en zijn zorglijke strijd verkon digen en hun volkeren oproepen om te helpen naar vermogen. Zij herinnerden hun hoorders er aan. dat ook Neder land steeds klaar stond, zijn naasten liefde te betonen, wanneer het nood lot zijn vrienden trof. Het lijdt geen twijfel, dat deze ont roerende uitzending, die besloten werd met een koor van luidende kerkklokken uit steden van alle betrokken landen, een diepe indruk op millioenen luiste- DE Van onze Haagse medewerker voor muziek IE INNERLIJKE MUZIKALITEIT van Clara Haskil uit zich toch wel op haar mooist in de romantische uitingen van de grote meesters uit de vorige eeuw, in de tweede plaats in haar weergevingen van de klassieken en iets minder gelukkig in die van de ditmaal vertolkte Franse stukken, behoudens de chromatische Etude van Debussy, hoe hoog het algemene ni veau natuurlijk niettemin bleef. Vooral ,,Jeux d"eau" van Ravel had puntig en tegelijk gevoeliger gekund. Overigens mag men Clara Haskel niets dan bewondering toekennen voor de su bliem gespeelde selectie uit het merk waardige opus 99 van Schumann „Bumte Blatter", dat is samengesteld uit korte composities uit diverse periodes. In som mige stukken uit zeer vroege tijd wordt al op „Carnaval" en andere pianower- ken uit de bloeiperiode gepreludeerd. De intermezzi van Brahms (met als toegift dat in es mineur op 118/6) werden in tiem verdronmd en als monologen niet voor een publiek bestemd vol diepe en innige sfeer weergegeven. Beethovens prachtige herfstehjke Sonate op. 109 en Mozarts K.U. 330 m C-majeur behoorden ook tot de aller mooiste prestaties. Enige tempi waren o.i. wel verrassend snel (middendeel Mozart en begin Beethoven). Vooraf gingen Toccata in e-mineur en Pastorale 'in de bewerking van Dinu Lipatti van Bach), die beide met bewon derenswaardige klaarheid werden uitge beeld. Zeer veel geestdriftig applaus voor de voorname musicienne van een volle zaal. Utrechts Stedelijk Orkest Van onze Utrechtse medewerker voor muziek Alice Heksch, de Nederlandse pianis te, die zich met haar echtgenoot, de violist Nap de Klijn, min of meer op Mozart heeft gespecialiseerd, droeg met het U.S.O. onder leiding van Paul Hup- perts het Pianoconcert in Es K.V. 271 voor. Dit concert is niet zo bekend ge worden, als het latere Es-dur-concert K.V. 482, doch het is een even grote aandacht waard. Mozart componeerde dit concert voor een Franse pianiste, toen hij 21 jaar oud was. Men wijst niet geheel ten onrechte op bepaalde Franse invloeden, doch bijzonder merkwaardig is het zeer in zichzelf gekeerde Andan te. waarin een barok-geest rondwaart, welke men op deze leeftijd (de ken nismaking met de muziek van J. S. Bach dateert van vijf jaar later) by Mozart elders niet opmerkt. Alice Heksch heeft dit Andante zeer Ingetogen en expressief gespeeld, doch in de beide andere delen wekte zij eveneens bewon dering door haar parelende techniek en haar zeer geslaagde toeleg, om de piano partij te verweven met de orkestpartij, waarvan de vertolking met haar opvat ting volledig strookte. Het fraaie Mo- zartspel van Alice Heksch werd ten zeerste gewaardeerd. Het concert werd geopend met de Symfonie La Chasse van' Haydn, waarvan de finale geestig werd uitgebeeld en na de pauze bracht de tweede Daphnis et Chloé-suite van Ravel momenten van grote vervoering. raars heeft gemaakt en dat het vrese lijke offer van duizenden Nederlanders een bouwsteen vormt voor het bewust zijn van de Europese eenheid, waarnaar wij allen zo verlangen. Naast dit grote, internationale geluid, treft de kleine, individuele stem. In bijna alle Zwitserse steden en dorpen worden de bewoners opgeroepen, de slachtoffers in Nederland, Engeland en België met geld en goederen te helpen. Zo liet het gemeentebestuur van Mon- treux een oproep drukken, die in ieder huisgezin werd afgegeven en waarin om spoedige hulp werd verzocht. Van middag trokken vrachtauto's door de stad. begeleid door politie, vrijwilligers en schoolkinderen, die van huis tot huis de goederen inzamelden. Het voorbeeld van eensgezindheid, dat Nederland in zijn strijd aan de wereld laat zien en het antwoord daarop van de meevoelende wereld is zo verheffend, dat we vurig hopen willen, dat deze be- proevingsstrijd de harten loutert voor een blijvende solidariteit. Unieke prestatie Van onze correspondent ENSCHEDE, 10 Febr. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde de 35-jarige heer H. B. Frie man te Enschede voor het doctoraal examen rechten. Hij zette daarmede de kroon op een succesrijke studie, welke hem achtereenvolgens het Mercurius- diploma Engelse en Duitse handels correspondentie bracht, de middelbare acte Duits en Engels en thans het doc toraal examen rechten. Op zichzelf zou dit het vermelden niet waard zijn ware het niet, dat de heer Frieman sedert zijn zevende jaar blind is. Voor zijn laatste examen moest veel studiemateriaal worden doorgewerkt. Niets daarvan bestaat in Brailleschrift. Een wirerecorder bracht de oplossing. Als de echtge note van de heer Frieman zich kon vrijmaken van haar huishoudelijke bezigheden, nam zij een studieboek van haar man, schakelde de wire recorder in een begon te lezen. Zodra de heer Frieman, die les geeft in han delscorrespondentie, tijd had om te studeren, zette hij de wirerecorder aan en nam hetgeen zijn vrouw had ge lezen in zich op. Zo gebeurde het een maal, dat hij een boek van 330 pagina's in één week kon doorwerken. De heer Frieman bezocht tweemaal per week de Vrije Universiteit te Amsterdam. Universiteit Leiden hervat colleges De rector-magnificus van de Rijks universiteit te Leiden deelt mede, dat de colleges en practica, die vorige week gestaakt werden in verband met hulp verlening van Leidse studenten bij de overstromingsramp, Donderdag a.s. alle worden hervat. De Indiase landbouw. De Indiase regering heeft met de Ver. Staten een accoord gesloten in het kader van het Erogramma voor de hulp aan onontwikk elde gebieden. Amerika zal 1.850.000 dollars ter beschikking stellen voor irri- gatiewerken, landbouwmachines, water werken, energiebedrijven en kanalisatie. India stelt voor de programma's 27.300.000 dollars ter beschikking. (A.P.) HET BOEK vandaag TJ OEWEL liet roman-element, de per- soonlijke al dan niet amoureuze betrekkingen tussen mens en mens, niet ontbreekt, is toch Balans van mr. C o r- ry Stolt zV an den Kiebo (Van Holkema Warendorf, A'dam) ze ker niet in de eerste plaats een ron Eerder noemen wij het een document, een In verhaalvorm vervatte reportage van een zwarte tyd, de gerekte lydensgcscbiedenii na onze bevrijding, toen Nederland op eigen erf schoon schip trachtte te maken. Het „hoe" en de oorzaken van dit „hoe", gezien door het oog van een insider met mensenkennis en begrip, krijgen hier een duidelijke omlijning en de lezer beseft, al wordt hein niet veel nieuws geopenbaard, met een schaamtegevoel, als ging het hem persoonlijk aan, dat liet een wel zeer vuil wasje is, dat hier wordt uitgehangen, of schoon tegenover verdorvenheid, verraad en plichtverzuim de zuiverheid en inte griteit niet ontbreken. Misschien is dit beroep op ons grvoel van schaamte om dat wat heel een volk tot schande strekt, op ons begrip ook. nog wel het belangrijkste effect van dit bock, waarvan inen zich anders onwillekeurig zou afvragen wuuroru ons dit alles nu alweer moet worden voor geschoteld, al heeft mevrouw Stoltz—Van den Kieboom er met een gemakkelijke, levendige stijl en lang niet zonder zin voor humor zeer leesbare lectuur gemaakt. Mevrouw Clare Boothe Luce is be noemd tot Amerikaanse ambassadrice te Rome. Zij is de echtgenote van de eige naar van de bekende tijdschriften Time, Life en Fortune. Haar cocker spaniel, die haar naar Rome zal vergezellen, draagt de politieke naam van The Speaker. Van onze correspondent GRONINGEN, 9 Febr. In het Westen des lands schijnt een zekere ontevredenheid te zijn ontstaan over de houding van de Groninger Univer siteit. Deze universiteit was de enige in het land, waar de vorige week de colleges normaal zijn doorgegaan. Te vens schijnt zich de indruk te hebben gevestigd, dat de Groninger studen ten bij de studenten in het Westen zouden zijn achtergebleven wat be treft het zich ter beschikking stellen voor de hulpverlening aan de zo zwaar getroffen bevolking in de over stroomde gebieden. „In werkelijkheid" aldus deelde ons de rector-magnificus, pi-of. mr. J. H. Beekhuis ons hedenmorgen mede ..is dat absoluut niet het geval. De Zondag na de stormnacht reeds om twee uur des middags heb ik al na mens de Groninger studenten alle hulp aangeboden aan de Commissaris der Ko ningin in ons gewest, de heer E. H. Ebels. Deze was daar zeer door getroffen, doch het speet hem voor de studenten: de heer Ebels had juist contact gehad met het Westen en men achtte daar op dat ogenblik de onmiddellijke over komst der studenten ongewenst". De rector-magnificus had dit bericht over gebracht aan de voorzitter der Centrale Commissie, de heer Wartena, waarop om zes uur des avonds in Mutua Fides een grote vergadering werd gehouden, waar alle corpora vertegenwoordigd waren benevens enkele leden van het Gronin ger Rode Kruis en de rector-magnificus. Op verzoek van de Commissaris der Ko ningin en van de Rector van het Corps Vindicat Atque Polit had prof. Beekhuis daar een redevoering gehouden om de studenten, die op het punt stonden zelf bussen te charteren, in toom te houden, waarin er op werd gewezen, dat in de zen alleen georganiseerde hulp kon ba ten. Dat heeft toen geleid tot twee din gen, en wel ten eerste tot een actie door de studenten georganiseerd op Maandag avond. waarbij 50 groepen van twee stu denten er werk van maakten om dekens op te halen. Ten tweede hebben de stu denten zich eerst ten stadhuize en daarna nog bij het Gewestelijke Arbeidsbureau opgegeven in groten getale om zodra dit mogelijk was naar het Westen te worden vervoerd om actief aan de hulpverlening deel te nemen. Sindsdien is er dagelijks contact met de betrokken autoriteiten onderhouden. Het enige wat men wist te bereiken was de toezegging, dat als er georganiseerde hulp uit het Noorden verzocht werd, de studenten dan het eerst in aanmerking zouden komen. Voor de Groninger studenten was deze gang van zaken uitermate teleurstellend, daar zij popelden iets te mogen doen. Op het ogenblik zijn er plannen bij de studenten om, als ze nu dan niet moch ten helpen, is de a.s. zomertijd zich be schikbaar te stellen om te helpen bij de werkzaamheden, die dan nodig blijken te zijn. De rector-magnificus wees er ten slot te ook nog op, dat Vindicat Atque Polit ogenblikkelijk na de eerste berichten over de ramp alle feestelijkheden in ver band met de in die week vallende Dies viering had afgelast. Overwegen Canada en de Ver. Staten financiële hulp aan Nederland De Ver. Staten en Canada zouden, naar men in gewoonlijk welingelichte kringen te Ottawa meent te weten, begonnen zijn met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland in verband met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulp program op lange termijn, dat geba seerd zou kunnen zijn op 1. een schenking van Canada en de Ver. Staten; 2. een lening door middel van de in ternationale bank, en 3. een verhoging van de Noord-Ame rikaanse bijdrage aan de N.A.V.O. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland te genover de N.A.V.O. tijdelijk te ver lichten en Nederland in staat te stel len voorrang te verlenen aan het her stel van de schade in de getroffen gebieden. Dr. M. J. Friedli'mder onderscheiden Geheimrat dr. M. J. Friedlander heeft te Amsterdam uit handen van de zaak gelastigde der Westduitse ambassade in Nederland, dr. Werner von Holleben, het grootkruis van verdienste met de ster ontvangen, dat hem door bondspresident prof. Heuss op voorstel van bondskanse lier Adenauer is verleend. De 85-jarige Duitse geleerde geniet in ternationale erkenning als deskundige op het gebied van de Nederlandse kunst der zestiende en zeventiende eeuw. Nederlandse Comedie De Nederlandse Comedie heeft voor het volgend seizoen „The Crucible" van Arthur Miller en ..Seven year itch" van George Axelrod op het repertoire geno men. 7IJN hele lange leven had hij er ge woond. In Stellendam, waar hij leefde in een klein proper huisje, dat hij deze eeuw alleen maar had ver laten om een paar stappen te zetten in de nauwe straatjes rondom. Stil zat hij, uren achter een bij de kachel met aan zijn voeten zijn hond. zijn enige levenskameraad. Zo wachtte hij op de dag, die eenmaal voor iedereen komt, berustend en dankbaar voor wat hij had genoten, al herinnerde hij er zich, met zijn bijna drie en negentig jaren, niet zo heel veel meer van. En toen was het water gekomen. Hij had zijn gebogen magere door rheu- matiek verstijfde lichaam de treden naar de zolder opgesleept en daar had hij gewacht, met Pluto, op wat komen zou. Maar op die kale tochtige zolde ring zou hij verdronken zijn als een paar buren niet hadden geroepen: „Opa, ben je er nog?" Hij had wat teruggestameld en er was er een ge komen, die een gat in het platte dak had geslagen en hem naar boven had gesleept, met zijn hond. „We komen zo terug. Je moet even wachten" was er gezegd en hij had gewacht. Maar dat „even" duurde zeven uren, zeven lange uren waarin hij, staande op een kist en tot aan zijn middel in het vuil bruine water, met zijn angstig jan kende levenskameraad in zijn arm had gewacht met niets boven zich dan de onbewogen hemel. Ze hadden hem tenslotte gehaald en zijn „nichtje" van 72 jaar had zich later bij hem gevoegd op de boot, die hem bracht naar het land, dat droog was gebleven. Maar zijn hond mocht niet mee Zijn hart had geschreid, toen hij het hoorde, het dreigde te barsten, zijn denken knapte af en stil, onbewogen, zat hij neerterwijl zijn ogen zich met tranen vulden. Tenslotte was hij na een lange omzwerving in een noodziekenhuis, ergens onder de rook van Den Haag, beland, waar een dokter tot zijn ver rassing constateerde dat Jan Coen- raads het er lichamelijk nog goed had afgebracht, maar dat zijn geest ernstig roas gestoord. De oude baas bleef maar klagen over Pluto en het ernstigste viel te verwachten. Toen werd de knoop doorgehakt. Er werd contact gezocht met de Regerings voorlichtingsdienst en het bericht kwam, dat heel radio-luister ene Neder land trof: de opsporing van Pluto werd verzocht, want slechts het vinden van zijn trouwe viervoeter zou de oude man er bovenop kunnen brengen. Binnen een half uur belde een man, die geholpen had bij het veilig weg 't Is hartverheffend, hoe spontaan het Nederlandse volk onze zo zwaar getrof fen landgenoten in de ge teisterde gebieden helpt. Een stroom van giften is toe gevloeid «an het Nationaal Rampenfonds. Er zijn ech ter nog vele millioenen nodig om de grote nood te lenigen. Laat iedereen dit beseffen en naar vermogen hulp blij ven verlenen. Met vereende krachten moet het tij wor den gekeerd. Helpt allen mee. Stort Uw giften op giro nr. 9575 van het NATIONAAL RAMPENFONDS te 's-Gravenhage. Bergliot Ibsen overleden Bergliot Ibsen, dochter van Björn- stjerne Bjömson en schoondochter van Hendrik Ibsen. is 83 jaar oud in Zuid- Tirol overleden. Voor haar huwelijk was zij een bekende zangeres. Zij heeft herinneringen aan het gezin Ibsen gepu bliceerd. Toneelgroep Bouber Vrijdagavond 13 Februari zal de To neelgroep Herman Bouber in het Miner- va-paviljoen te Amsterdam de eerste voorstelling geven van „Nacht en mor gen". geschreven door Johan Blaaser en Henk Fedder. Dit spel vraagt de aan dacht voor de booi-nvliestransplantatie. De artisten zullen voor die avond af stand doen van elk honorarium en de schrijvers van hun auteursrechten. De opbrengst komt ten bate van het Neder landse Rode Kruis. Geen voetbalwedstrijd Frankrij k-Nederland Naar wij vernemen heeft de Franse Voetbal Federatie zich tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om op 12 Maart a.s. te Parijs een landenwedstrijd Frankrijk—Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood- De K.N.V.B. heeft hierop, bij alle er kentelijkheid voor het Franse aanbod, moeten antwoorden dat een dergelijke wedstrijd op de voorgestelde datum on mogelijk tou kunnen worden gehouden omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee landenwedstrijden speelt, nl. op 7 Maart te Rotterdam tegen Dene marken en op 22 Maart te Amsterdam legen Zwitserland. In overweging is thans een wedstrijd tussen een ploeg van de in Frankrijk woonachtige Ne derlandse professionals en een Frans seleclie-elflal waaromtrent op korte ter mijn een beslissing aal worden geno- Franse militairen, die helpen bij het herstel van de waterkering op Tholen, nemen een ogenblik rust. Het is ze van harte gegund. brengen van vluchtelingen. Hij had aan boord van een Marinevaartuig een herdershond gezien, welke aan het signalement van Pluto beantwoordde. De Marine en Radio Scheveningen maakten het mogelijk het vaartuig, dat ergens bij Zijpe lag, op te sporen. Het was een Marva, die, afwijkend, van de haar gegeven instructies, op de snelste manier de nodige contacten legde. Mijn hoogste baas, die vindt het goedstelde ze zich zelf gerust, al wist ze drommels goed dat haar directe chefs bezwaren zouden maken. Intussen werd er gebeld van een dokterswoning in Haastrecht uit, waar een boer zich had gemeld. Anderhalf uur lang had de man door een sneeuw jacht gefietst om te komen vertellen, dat er bij hem een herder ivas komen aanlopen. Maar het geslacht klopte niet. Tientallen telefoontjes kreeg het noodziekenhuis in Rijswijk, van mensen die zich ontfermd hadden over hon den. Tientallen boden ook een hond aanindien Pluto niet terecht mocht komen. De oude baas, die zienderogen achteruit ging, bleef roepen om zijn hond. Als het dier dood was, dan kon hij er hoe erg hij het ook vond nog vrede mee hebben. En toen kwam er een telefoontje uit Rotterdam: Pluto was gevonden, maar hij was dood. De vrouw van een schip per, die met een schip vol cadavers in Rotterdam was aangekomen, had het radio-bericht gehoord en haar man gevraagd in zijn schip te kijken. De man vond een hond, waarvan het sig nalement overeenkwam met het opge- gevene. Alleen had het dier een oude. pas herstelde halsband om, wat niet was opgegeven. De nicht van de oude baas bevestigde toen wat reeds werd gevreesd: het was Pluto. Voorzichtig bracht men de oude baas van het vinden van Pluto op de hoogte, en hij had er vrede mee. Vanmorgen vroeg, in de warme recreatiezaal van Te Werve, zat hij, temidden van enkele hoogbejaarden uit zijn woonplaats en Sommelsdijk, te wachten, zacht voor zich uit pratend tegen een tachtigjarige blinde vrouw, die niets scheen te horen, wie niemand verstond, en telkenmale wanneer hij terugdacht aan zijn laatste uren met Pluto, vulden zich zijn moede ogen met tranen, maar zijn geest herstelde zich. Zo bleef hij zitten met natte ogen, gehuld in een warme kamerjas, zacht zuigend aan zijn oude pijp, zicli voortdurend verontschuldigend voor de last welke hij de zorgzame ver pleegsters bezorgde, wachtend op de komst van een nieuwe kameraad, die werd gebracht uit een dierenasyl in de buurt Beslissende eindspurt van HHIJC: 7-4 Op de Hoky te 's-Gravenhage Is ten bate van het Rampenfonds een ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen HHIJC (Den Haag) en de Ijsvogels (Amster dam). De Hagenaars wonnen met 74 (3—1, 0—2, 4—1). Dat de Hagenaars de eerste periode op hun naam brachten, dankten zij aan hun productieve spel. maar de gasten hadden zuiverder geplaatst en ook beter gecombineerd, zodat van een Haags overwicht nauwelijks sprake was ge weest. Alleen wat schieten aangaat had den ze hun tegenstanders een lesje ge geven. In de tweede periode werd het tempo opgevoerd en waren de Amster dammers heer en meester op de baan. Hoofdzakelijk moest dit worden toege schreven aan het stuwende spel van de Canadees Quales, die alom tegenwoor dig was en met handige schijnbewegin gen de Haagse defensie dikwijls van de wijs bracht. In de derde periode werd Van der Heide, die met een griepje de eerste twee speeltijden op de baan had gestaan, vervangen door Greep. Onmiddellijk na het signaal werd de tweede doelman van HHIJC gepasseerd door Smith, maar toen was het met de Amsterdammers gedaan. Vier maal werd goalie Van Oss ge passeerd. Voor HHIJC scoorden Zu- kiswski (4x), Schwenoke en Liski. De Amsterdammers Quales (2x), Young en Smith namen de tegenjpunten voor hun rekening. WINTERWEDSTRIJD NRSV Maandagavond zijn voor de Winterwed- strijd van de N.R.S V. de volgende par tijen gespeeld J. WitloxH. Hessels liVz'. Mevr. C. RoodzantF. Hulsbosch l—O; W. L. ZalsmanDr. R. M. Bergsma 01; D. RoodzantW. L. Zalsman \t>; Mr. J. Landwehr—J. Bekker 01; H. A. van Vel- zen—G. v. d. Eisen 0—1; A. J. de Groot— J. C. v. Draanen 1—0: M. v. LeeuwenE. W. Beekman l—O; W. L. ZalsmanJ. Schel lingerhout 1—0; H. J. B- Lems—Mr. W. v. d. Most. afgebroken: W. de JongC. J. A. Baaren. afgebroken: Dr. K. M. Bergsma- H W. Schroder 10; E. W. BeekmanL. de Kwant 10; G. RoggeH. Hessels li: F. HulsboschP. van Dam O—i: P. v. d. Linden—mevr. C- Roodzant. afgebroken: J. M. WitloxA. Scbackmann 10: A. J. de GrootG. v. d. Eisen 10; P. Oonfuriue— D J. v. d. Berg 1—0. De geschiedenis van een Australische hond ft ft NAAR HET ENGELS VAN FRANK DAL8Y DAVISON 55. Het had vreemd geleken net zoals het gis terenavond vreemd leek om Dusty's eten niet mee te nemen toen hij de keuken verliet. Hij voelde dat er een moment was toen Clara Mor rison zich scherp en pijnlyk deze verandering be wust was. Zij was vriendelijk voor hem geweest al deze tijd lang sinds hij Dusty als jonge hond op de boerderij had gebracht, steeds had zij ge zorgd dat Dusty's eten apart van de andere hon den werd klaargemaakt zodat hij zijn eigen dier kon voeren. Dusty had Harry gezien toen hij terugkeerde naar het dode schaap met zijn geweer over zijn schouder. Hij had hem uit de verte zien aanko men. hij zag hem naderbij komen, lette op wat hij deed en zag hem toen weer wegrijden; dit alles zonder dat hij zelf was gezien. Dat was niet moeilijk geweest. Het was alleen zaak vroeg genoeg te verdwijnen en schuil te blijven. Er was genoeg laag struikgewas. Hij merkte dat Harry niet zo direct naar de boerderij terug ging als hij er vandaan was gekomen en dus volgde hij hem een eindje, op een flinke afstand, om te zien waar hij heenging. Het behoorde gedeeltelijk tot zijn instinct om te weten wat er gebeurde zon der dat hij zelf werd gezien en dit was van na ture zijn deel geworden evenals zijn verlangen om te jagen, beide waren tegelijkertijd tot hem gekomen. Het was gemakkelijk dit klaar te spelen. Mensen waren in sommige opzichten vreemd beperkt. Het leek alsof hij dat altijd wel had geweten. Het was iets dat een hond wist, dat hij aanvaardde en weer vergat en dan soms opnieuw ontdekte en er zich over verwonderde. Tegelijkertijd herinnerde Harry's verschijnen hem aan Tom. Gedurende bijna drie dagen was Tom slechts een kleine gedachte aan he^ uiteinde van zijn bewustzijn geweest. Toen hij terugkeerde nadat hij Harry had gevolgd en in de richting van zijn leger liep, bemerkte hij dat het beeld van Tom toenam in omvang in zijn besef. Hij had volop genoten van zijn dagen en nach ten in de kooien waar hij eenzaam en ge heimzinnig leefde, op onderzoekingstochten uit ging en het terrein weer herkende in zijn identi teit van wilde hond die joeg en zijn prooi opat en in zijn leger tussen de dwerggombomen sliep of wat lag te dommelen in de zon, terwijl zijn zin tuigen alles in zich opnamen, hij werd wakker als hij vleugels voorbij hoorde wieken of kleine din gen in het gras hoorde, als er een koele wind vlaag kwam opzetten of wat wolken voorbij dre ven, hij leefde alleen met de uren die voorbij vlogen. Zijn leger lag onder de uitgerotte bast van een boomstam die eens een overhangende gomboom had gesteund, tussen het welig tierende gras dat tussen de jonge bomen groeide. Hij keerde er terug nadat hij Harry had zien heengaan en ging er vlak bij liggen, op een plaats waar hij voldoen de om zich heen kon kijken om zich weer te ver bergen voordat hij gezien kon worden Toen hij zijn leger terugvond werd het beeld van Tom weer minder belangrijk De avond viel en de we reld die bij Tom behoorde vervaagde. Gedurende de nacht kwam Tom weer tot hem terug in zijn dromen. Hij lichtte zijn kop op en luisterde met gespitste oren zoals hij gisteren had gedaan in de karrenschuur en het was alsof hij gedurende een paar minuten onzeker was welke van de twee werelden hij zou kiezen. Daarna leg de hij zich weer te slapen. Toen het dageraad werd was hij wat onrustig en kwam hij uit zijn leger om in het gras te gaan zitten en van daar uit in de richting van de boerderij te kijken. Hij zag de aarde uit zijn nachtelijke sluier te voorschijn komen en de zon opgaan en in zijn onderbewustzijn kwam Tom en ging hij weer heen. Toen de zon geheel was op gegaan stond hij op en rekte zich uit. Hij holde zijn rug uit in een luxueus gevoel van gestrekte spieren. Hij schudde zich flink en liep toen in de richting van het dichtstbijzijnde water. Na een korte tijd keerde hij terug, hij had gegeten en gedronken en hij ging weer liggen. Hij lag daar met zijn kin op zijn poten, zijn oren gespitst en zijn topazen ogen wijd open. Het beeld van Tom kwam en ging weer in zijn gedachten. De zon stond bijna bovenaan de hemel en de schaduwen werden korter toen hij plotseling op stond en de richting van de boerderij uit ging. Het beeld van Tom vulde nu zijn bewustzijn ge heel. Het was alsof hij zijn identiteit binnen het verloop van een seconde had veranderd. De laat ste paar dagen waren geheel uit zijn gedachten verdwenen. En terwijl hij voortging kwispelde zijn staart zachtjes van tijd tot tijd. Tom's beeld kwam in deze ogenblikken heel scherp voor zijn geest. Het was prettig om terug te gaan naar huis. Het was even voor de middag toen hij de boer derij bereikte. Hy liep recht door onder de kar renschuur en ging vlak voor Toms gesloten deur liggen. Mevrouw Morrison zag hem aankomen. Zij keek uit het keukenvenster en zag hem het pad dat van het meer leidde, opkomen. Zij had het gevoel dat nu haar man en Tom niet op het erf waren zij zelf iets moest doen. Zij hadden half verwacht dat hij zou terugkeren. Hij moest nu vastgelegd worden tot de anderen weerkeer den. Zij herinnerde zich dat er een oude honden halsband en een ketting in de werktuigschuur la gen waar Biddy sliep. (Wordt vervolgd) Cupwedstrijd Vest Bromwich Chelsea weer gelijk De bekerwedstrijd tussen West Brom wich Albion en Chelsea welke voor de tweede maal werd overgespeeld op het terrein van Aston Villa, is na verlenging wederom in een gelyk spel geëindigd: 11. Te Hillsborough, eindigde de even eens voor de tweede maal overgespeelde wedstrijd tussen Notts County en Bol ton Wanderers in een zege voor Bolton: 1-0. Bolton komt nu in de rijfde ronde. Zaterdag 14 Februari a.s., te Luton uit tegen Luton Town. West Bromwich en Chelsea zullen vóór Donderdag a.». an dermaal tegen elkaar uitkomen. F. Remmers in het bestuur van de KNVB Naar wij van de K.N.V.B. vernemen is in de vacature Teeuw in het bestuur van de K.N.V.B. benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddag- club Be Quick '28 te Zwolle. De Rode Duivels voor Gent Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen, Dinsdag 17 Febr. a.s. op het terrein van La Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: doel: Seghers (La Gantoise); achter: Struyf (St. Niklaas) en Van Brabandt (Lierse S.K.); midden: Renard (AEC Bergen), Barre (O.C. Charleroi) en De Bels (Ra cing Gent); voor: Smolders (Beringen), Bollen (Waterschei), Willems <La Gan toise), Straetmans (Wlhite Star) en Rixhon (Racing Gent). De Russische schaatsploeg naar Helsinki Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onderweg naar de Finse hoofd stad waar Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari de wedstrijden om het wereld- kampioenschap hardrijden op de schaats zulen worden gehouden. Het zijn: Ser- geyev, de specialist op de 500 meter, Boris Shilkov( kampioen van Rusland 1953, Valentine Tsjajkin, wereldrecord houder op de 1500 meter. Oleg Gontcha- renko, Russisch recordhouder op de 10.000 meter, Vladimir Procihine en Dimaitri Sakoeniko. Scholieren en studenten in Oost- Duitsland veroordeeld. Een rechtbank te Rostock, in Oost-Duitsland, heeft dertien scholieren en studenten veroordeeld tot in totaal zestig jaar en zes maanden vrijheidsstraf wegens „spionnage voor het Westen" en „voorbereidingen om in geval van oorlog de bevolking te terro riseren". De zaak werd met gesloten deuren behandeld. (D.P.A.) NEDERLANDSE RXJITER- PLOEG VOOR DORTMUND Aan het internationaal concours hip- pique. dat van 15 tot 22 Maart a.s. te Dortmund zal worden gehouden, zullen de volgende Nederlandse ruiters deel nemen: B. J. J. Arts (Amsterdam) met „Tatjana" en „Rosette"; J. Hensen (Til burg) met „Pontius Pilatus" en J. J. Gruppelaar (Ede) met „d'Artagnan", „Random Harvest" en als reserve „Rui tenheer". Zoals reeds werd gemeld, zullen aan de dressuurwedstrijden deelnemen mej. Sonja Hennen (Heerlen) met „Saskia" en de heer L. H. M. van Loon (Tilburg) met „Saraceen". Het paard „Saraceen" zal echter eveneens voor het springcon cours uitkomen, alsmede „Ampere". Deze beide paarden zullen in de springnum- mers echter bereden worden door A. Ebben (Tilburg). Courses te Hilversum geheel ingesteld op Rampenfonds Medegedeeld wordt, dat de Stichting ..Totalisator Nederland" en bedrag van f 10.000 ter beschikking heeft gesteld voor de slachtoffers van de ramn, be nevens de baten, welke op 15 Februari uit de omzet van de totalisator aan de Stichting toevloeien Ook het voordelig saldo van de meeting op die dag zal voor hetzelfde doel worden bestemd. De Stichting Ned. Draf- en Rensport zal uit de omzet 4 percent ter beschikking stel len. de Paardensport vereniging „Hilver sum" zal het batig saldo afdragen. Dinsdag 10 Februari. Schouwburg 8: Comedie: Als t kindje binnenkomt. Lommerrijk 8: Chr. Gymnasiastenbond: Ernst. De Lantaren 8.15: Rotterdamse Comedie: Moord bij open doek. Woensdag 11 Februari. De Lantaren, 8.15: Rotterdamse Comedie: Moord bij open doek. Bioscopen t.m. 12 Februari Arena: Het uur voor middernacht, 18 j; Capitol: Het zwarte kasteel, 18 j; Ci neac en Victoria. De verboden vrucht. 18 j: Colosseum. De arend van Madagascar, 14 j; Harmonie: Mandy, 14 j; Lutusca: De tante van Charlie. a.L; Luxon Operatie Cicero, 14 j; Prinses: De ellendigen, 14 j; Rex: Vuurgevecht in het rotsgebergte, 14 j; t Venster: Het wonder van Milaan. a.L Schiedam Woensdag 11 Februari. Aula Stede lijk Museum 8 uur: Orgelconcert door Dirk Jansz. tb.v. de slachtoffers van de watersnood. Passage: Storm over Malakka, 14 j. Dordrecht Dinsdag 10 Februari. Kunstmin 8 uur: Hoofdstadoperette: Geschichten aus dem Wienerwald. Astoria: t.m. Maandag: Perrucha, 18 J; Luxor: tun. Maandag: Alaska, a.L Dinsdag 10 Februari. Kon. Schouw burg 8: Amsterdams Toneel: Nieuw land. KI. Comedie 8: Comedia: Een toe vallige ontmoeting, en Als een phoenix. Diligentia 8: Vioolrecital Henryk Sze- ryng, K. en W 8: Théatre Hébertot: Rome n'est plus dans Rome. Woensdag 11 Februari. Kon. Schouw burg, 8 uur, Ned. Comedie: U spreekt met uw moordenaar. KI. Comedie. 8 uur. Comedia: Een toevallige ontmoe ting, en Als een phoenix. Diligentia, 8 uur. Berenleven in Artïs, door dr. A. J. F. Portielje. K en W„ 8 uur, Residen tie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, Szymon Goldberg, viool. Bioscopen t/m 12 Februari Apollo en Rex: De terugkeer van Bulldog Drummond. 14 j.; Asta: Zo zijn we niet getrouwd, 18 j.; Capitol: De bekentenis van Annesa, 18 j.; Centrum: Gefolterde mensen. 18 j.: City en Odeon: Ivanhoe, 14 j.; Corso: De rode Pimper nel, 14 j.; Hollywood: Met geheime in structies. 14 j.; Kriterion: De dood van een handelsreiziger. 18 j.; Metropole Tuschinski en Passage: Sterren stralen overal, a.l.; Muslca: Operatie Cicero, 14 Olympia: De hertogin van Idaho, a.l.; Rembrandt: Affair in Trinidad, 18 j.; Roxy en Studio: De zoon van dr. Jekyll, 18 j.; Thalia: Met de blanke sabel, 14 j.; Uitkijk: The galloping major, a.l.; Sein post en West-End: Zij was 17 jaar, 18 j. Dinsdag 10 Februari. Stadsschouwburg 8: Ned. Opera: De vliegende Hollander. Carré 8: Circus Strassburger. Centraal Theater 8: Ned. Comedie: Via Lissabon. Leidseplein Theater 8: AB.C.-cabaret: Bibelonië. De la Mar-theater 8: Cabaret Wim Sonneveld; Het meisje met de grote voeten. Kleine Komedie 8: Gez. Kaart: Potasch en Perlemoer. Kriterion 5.15 Gramofoonplaten concert; inleider Bertus van Lier. Concertgebouw kl. zaal 8.15: Henk Henkemans en Theo Bruins, piano. Gr. zaal 8: U.S.O. o.l.v. Paul Hupperts, Laurens Bogtman, zang. Woensdag 11 Februari. Stadsschouw burg 8: Haagse Comedie. Leidseplein Theater 8: ABC-cabaret: Bibelonië. Carré 8 uun Circus Strassburger. Centraal Theater 8: Ned. Comedie: Via Lissa bon. De Kleine Komedie 8: Gez. Kaart: Potasch en Perlemoer. Nieuwe theater de la Mar 8: Wim Sonneveld: cabaret Het meisje met de grote voeten. Con certgebouw 8.15: Concertgebouworkest oJ.v. Rafaël Kubelik. toonkunstkoor Amsterdam, zangsolisten en Willem An- driessen, piano. Bioscopen tot 12 Februari Alhambra: Portrait of Jennie. 14 j; Ca pitol: De madonna der zeven manen, 18 j; Cineac-Damrak: She's working her way through college. 18 j; City: Wanda de zondares 18 j; Corso: Operatie Cicero, 14 j; Cultura: Als je pas getrouwd bentj a.l.; Kriterion: Le plaisir 18 j; Nöggerai: Getuige vermoord. 18 j; Passage: Hyena's van het rotsgebergte. 14 j: Plaza: Bureau Zedenpolitie, 18 j: Rialto en Rex: Als de avondklokken luiden. 14 j; Roxy: De laatste grens, 14 j; Royal: Verboden jungle, 18 j: Tuschinski: Sterren stralen overal, a.l.; Uitkijk: The galloping ma jor a.L Dinsdag 10 Februari. Stadsschouw burg 8: Besloten voorstelling. Woensdag 11 Februari: Stadsschouw burg 8 uur: Besloten voorstelling. Tivol; 8 uur: Abonnementsconcert U S. O. o.l.v. Paul Hupperts m.m.v. Laurens Bogtman. Bioscopen t-m. 12 Februari Camera: Le plaisir, 18 j; City: A mo dern marriage. 18 j: Olympia: t.m. Zond. Het legioen der dapperen. 14 j. Van Maand, af: De strijd om het rechit, 14 j; Palace: Gift im Zoo, 14 j; Rembrandt: The greatest show on earth, 14 j. Scala: Bells on their toes, a.L: Vreeburg; Een koninkrijk voor een huis, a.l. Dinsdag 10 Febr.: Stadsschouwburg 8. Snip en Snaprevue Harmonie 8. Gron. Bachkoor: Hohe Messe. Bioscopen t.m. 12 Februari. Beurs: Perrucha, Kind van de nacht (18 j.). Zaterdag. Zondag en Woensdag: Billy the Kid. Cinema: Morgen begint een nieuwe dag (18 j.). Grand: De mijnen van Koning Salomo. Luxor; Skirts Ahoy!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2