REGERINGSNOTA OVER DE WATERSNOOD Verlieslijsten van. het Rode Kruis Den Haag adopteert Goedereede Stellendam en Padvindersklipper teruggekeerd Hulp van Zweden en Denemarken 4 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 (Vervolg van pag. 1 Evacuatie en hulpverlening Onder dit hoofdstuk wordt een uit voerig overzicht gegeven, waarvan het merendeel reeds bekend is. Het is een gelukkige omstandigheid gebleken, dat de evacuatie-organisatie, waaromtrent bij de nota van 22 October 1952 en bij de parlementaire behande ling van de wet verplaatsing bevolking Uitvoerig mededelingen zijn gedaan, reeds tot stand was gekomen. Dienten gevolge konden de centrale evacuatie commissie en de provinciale evacuatie- commissarissen met hun algemene plaatsvervangers en regionale functio narissen terstond in actie komen Maatschappelijke verzorging De minister doet hierna mededeling van de op dit ogenblik getroffen finan ciële tegemoetkomingen. Daarover is reeds uitvoerig bericht. In overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken heeft de minister van maatschappelijk werk met mede werking van de commissarissen van de Koningin een voorziening getroffen voor een coördinatie van de hulpverlening. In de geteisterde gebieden, alsook in de gemeenten waar vluchtelingen ver blijven bestaat grote behoefte aan maat schappelijke werksters en gezinsver zorgsters om de getroffen bevolking bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moeilijkheden Het Nationaal Rampenfonds heeft in overleg met de minister van maatschap pelijk werk een regeling getroffen om in de speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voorzien. Ook geeft de minister een overzicht van de hulp. verleend door de drie on derdelen van de krijgsmacht, benevens van de militaire buitenlandse hulp. Hulp van buiten Naast de aanbiedingen van hulp van de overzeese rijksdelen, alsmede van Nederlanders en Nederlandse organi saties in het buitenland, is de hulp vaardigheid van buitenlandse zijde bijzonder groot, In een bijlage van de nota is een opgave opgenomen, waar in een aantal aanbiedingen is opge somd. Schade aan landbouw en veeteelt Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha d.i. 5,7 pet van het totale areaal cultuurgrond in Neder land kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland, 41.000 ha grasland, 10.000 ha tuingrond. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het persoonlijke percentage van het tota le areaal in Nederland): 32.000 ha granen (6.1). waarvan 12.000 ha tarwe (15.2), 13.700 ha consumptie-aardappelen (8,6), 15.000 ha suikerbieten (24) 6.000 ha peul vruchten (17.8), 7.500 ha vezelvlas (22.71, ongeveer 8.000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was, is grotendeels wegge voerd. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden FlaK- kee en Schouwen en Duiveland. Ook in Westbrabant zijn aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale Ruim een millioen van de mijnindustrie De Mijnindustrieraad heeft gisteren het volgende telegram gezonden aan het Nationale Rampenfonds: „Hierbij delen wij u mede. dat ten behoeve van de door de watersnood getroffen landgenoten aan uw fonds een bedrag zal worden overgemaakt van ƒ1.056.700. Dit bedrag is verkregen uit het door het mijnpersoneel afge stane loon over twee uur extra werk Zaterdag j.L. vermeerderd met een overeenkomstige bijdrage van diegenen, die niet in de gelegenheid waren over te werken, alsmede uit de door de mijnondernemingen afgestane opbrengst van 15.229 ton kolen, zijnde de meer- productie over deze uren. Verdere hulp van de mijnbedrijven kan u wor den toegezegd; wij zullen u hierover in de loop van deze week berichten." Morgen zal de Mijnindustrieraad m vergadering bijeenkomen om zich over verdere hulpplannen te beraden. „Communiqué van de AVRO was volkomen onjuist" Naar aanleiding van het communiqué van het bestuur van de A.V.R.O. over het conflict met de regeringsvoorlichtings dienst inzake het utzenden vanrberichten voor de noodgebieden (wij hebben dit com muniqué ir. ons blad van 9 dezer in zijn geheel opgenomen) heeft de ad junct-regeringscommissaris voor het ra diowezen. mr Ph. de Vries, desge vraagd verklaard, dat de inhoud van dit communiqué formeel volkomen on juist is ,.Ik heb Dinsdagochtend zend tijd gevorderd, wel niet in conflictstem- ming maar in overleg met de R.V.D.", aldus mr De Vries, die daaraan toevoeg de, dat deze vordering overigens ge heel vrijwillig en zonder enig verzet door de voorzitter van de A.VJt.O., de heer G. de Clercq. was aanvaard..De mededeling van de omroeper van de A.V.R.O.: „wij geven nu de microfoon over aan de rege - nngsvoorlichtingsdienst voor het uitzen den van berichten" wijst trouwens dui delijk in de richting van vordering. Mr De Vries deelde mede, dat pver deze zaak een rapport aan de minister is gezonden Hulp van bouwvakarbeiders In een brief aan de minister van so ciale zaken zegt de Algemene bond van werkers in de bouwnijverheid nu en in de toekomst bereid te zijn. krachtig medewerking te verlenen bij het her stel en de opbouw van de getroffen gebieden. Om dit evenwel met het grootste succes te doen. verzoekt de bond te bewerkstelligen, dat vervoer van en naar het rampgebied en plaats van inwoning en het inzetten van groe pen vrijwilligers snel geregeld wordt en voorts, dat nu reeds maatregelen wor den genomen om, zodra dit mogelijk is, een aanvang te maken met de bouw van barakken en cantines, zodat de lig ging en verzorging van de bouwvakar beiders. die in de getroffen gebieden gaan werken, is verzekerd. bedrijven in de voedselvoorzieningsin dustrie. Wat de voedselvoorziening van de getroffen gebieden betreft is na een moeilijke periode, die op 5 Februari on geveer kon worden afgesloten, de aan voer van levensmiddelen weer in meer normale banen geleid. Nu met de meeste plaatsen wederom voldoende verkeers verbindingen bestaan, kon het overbren gen van voedingsmiddelen per vliegtuig of met behulp van noodconvooien op en kele uitzonderingen na. worden geëin digd. Het laat zich aanzien, dat het gewenst is de beginselen van de herverkave- lingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampgebied, welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aanmerking komen. De regering >'s van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Staten-Ge- neraal aan te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosseik wekerij en aan de vissers schepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. Schaderegeling Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de Vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer d.w.z. levens onderhoud. kleding, dekking- schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de over heid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven m de getroffen ge bieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampen schade. in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. Afwikkeling van de schade Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Daarbij zal de onderlinge sa menwerking zeer nauw dienen te zyn, teneinde de efficiency en de overzicn- telijkheid van de administratie te be vorderen. Deze met grote spoed opgemaak te nota, aldus eindigt het stuk waarbij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is gedaan, ten einde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken, kon niet anders dan onvolledig zijn. Veel van hetgeen in de getroffen gebieden is gebeurd, en is gedaan, zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. Van de ver der te nemen maatregelen kon nog slechts in algemene zin medede ling worden gedaan. De minister president houdt er zich van over tuigd, dat uit het gegeven over zicht duidelijk zal zijn geworden hoezeer alle krachten zijn inge spannen om de toestand het hoofd te bipden. De wijze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de be toonde hulpvaardigheid en offer vaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden, ondanks het gele den leed, beloften in voor de toe komst. Postverbindingen met de noodgebieden Hoewel onderhevig aan soms vrij gro te vertragingen, zijn thans nagenoeg al- le nog bewoonde plaatsen in het over stroomde gebied weer voor de post be- reik baar. Alleen op Schouwen en Dui veland zijn Ellemeet, Dreischor en Schuddebeurs, hoewel aldaar vermoede lijk nog bewoners aanwezig zijn. nog niet van post voorzien. Verder wordt van alle beschikbare middelen gebruik gemaakt om de post over te brengen. Zo wordt de post voor het eiland Tholen uit Bergen op Zoom per amphibie-voertuig via Halsteren aan- gevoerd, terwijl ook de nog achterge bleven bewoners van Kruinigen en Krab- bendijke met een dergelijk vervoermid del hun post via Goes ontvangen verzenden. Indien plaatsen naar gemeenten in de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen door de eveneens geëvacueerde postambtenaren bezorgd. Tussen Halsteren en Tholen is een „bus"-verbinding tot stand gebracht, die uordt onderhouden door amphibievoertuigen. Een gedeelte van de weg leidt nog door het water. Van een correspondent. DEN HAAG, 9 Febr. De voor zitter van de gemeenteraad, mr F. M. A. Schokking heeft vanmiddag in een korte rede jhr mr dr L. H. N- Bosch ridder van Rosenthal, dr A. Loudon en Martinus Nijhoff herdacht. De overledenen, die alle drie zulk een bijzondere plaats in de gemeente Den Haag hebben ingenomen, zullen al dus de burgemeester nog lang in onze herinnering blijven voortleven- Mr Schokking deelde mede, dat de straatcollecte voor het rampenfonds ƒ437.000 heeft opgebracht. Een prachtig resultaat, waarmede Den Haag bewezen heeft ook daadwerkelijk steun aan de siacntollers van de ramp te wuien ver lenen. Intussen zal dit bedrag nog wor den aangevuld met ongeveer 30.000 van de uurloonactie van het gemeenteperso- neeL Ook is nog een aanzier^ijk bedrag te verwachten van de loonactie van het on derwijzend personeel. Bij elkaar zal Den Haag waarschijnlijk een half mil lioen kunnen afdragen. De raad stond B en W een crediet toe van ƒ400.000 ter financiering van de kosten van de adoptie van de ge meenten Goedereede en Stellendam. Bur gemeester Schokking deelde mede, dat het B en W gebleken was, dat de ge meente Velsen Stellendam eveneens wil de adopteren, maar na overleg heeft deze gemeente zich teruggetrokken. Voorts verleende de raad B. en W. nog een crediet van 600.000 voor het doen van betalingen in verband met de eva cuatie uit het noodgebied. Verwacht mag worden; dat het bedrag door het rijk zal worden gerestitueerd. De communisten, die bij monde van de heer Hovens van de gelegenheid ge bruik maakten om propaganda te ma ken voor de „links vooruitstrevende co- mité's voor volkshulp" hetgeen te recht de verontwaardiging van de ande re fracties opriep trokken na een kor te discussie een voorstel om 100.000 aan het rampenfonds te schenken terug. Hulp van Nieuw Zeeland De Nederlandse regering heeft be richt ontvangen dat het gouvernement van Nieuw Zeeland heeft besloten een gift te doen aan Engeland en Neder land. Het totale bedrag van deze gift bedraagt 250 duizend Nieuw-Zeelandse ponden. Hiervan zal onmiddellijk aan elk der genoemde landen 50.000 pond worden uitbetaald. Nader zal worden bepaald hoe het resterende bedrag zal worden verdeeld. 1.700.000 Zwitserse francs De Zwitserse regering heeft gisteren de opbrengst van een geldinzameling voor de slachtoffers van de waters nood in Nederland, Engeland en Bel gië aan de gezanten van die landen te Bern overhandigd, en wel 1.700.000 Zwitserse francs bestemd voor Neder, land. 400.000 voor Engeland en 100.000 voor België. Het voorstel was ingediend zo zei de heer Van Praag, voordat de plannen van B en W tot adoptie vaan Goedereede en Stellendam bekend gemaakt waren. Over de schade welke in Scheveningen is aangericht deelde mr Schokking nog mede, dat besprekingen worden gevoerd met het hoogheemraadschap Delfland en met de Exploitatie Maatschappij Sche veningen over het herstel van de zee wering. Intussen is daar reeds een begin mee gemaakt. Driehonderd en vijftig man zijn aan het werk op de boulevard en de dijken. Het strand, waarvan zeer veel zand is afgespoeld, zal opge hoogd moeten worden. De raad besloot om 20.000 te schenken te bate van het nieuwe hospitaal-kerkschip De Hoop. Geen collecten door Neder landse studenten te Parijs Een lezer schrijft ons: Mijn oog viel op het bericht in uw avondblad van 11. Vrijdag, waarin stond, dat „enige Franse studenten Nederland zullen bezoeken met een trein vol de kens." Een prachtige geste, die harte lijk zal worden gewaardeerd. Minder prettig stemde mij de toevoe ging, dat bij terugkeer de Fransen ver gezeld zullen worden door Nederlandse studenten, die in Parijs zullen collec teren voor de noodgebieden. Ik zou hiertegen met klem willen protesteren. Het buitenland, Frankrijk niet in de laatste plaats, helpt spon taan, collecteert soms zelf. Collecteren door Nederlandse studenten daar is overbodig en lijkt op gebedel. Bovendien, liefdadigheid kanwel eens met vermaak of iets anders worden ge combineerd. Beperking zij echter aan bevolen, vooral in gevallen als deze. Deze moraal neme het gehele Neder landse volk in de komende dagen ter harte. Tot zover onze lezer. Gelukkig werd ons van de zijde van het collegium bij het Leidse Studentencorps medegedeeld, dat degenen, die leidinggevende posities bekleden in het Nederlands studenten leven. maatregelen hebben getroffen, dat dit plan geen doorgang zal vinden, aan gezien zij mede van mening zijn. dat een dergelijke handelwijze de Nederlandse student onwaardig zou zijn. Vrijstelling van omzetbelas ting op entreegelden De staatssecretaris van financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entreegelden van de voor 2 Maart 1953 gehouden sportwedstrijden en ge geven concerten en theatervoorstellin. gen, van welke ten minste 50 percent van de bruto-recette aan het Rampen fonds is afgedragen. Rectificatie, Dezer dagen hebben wij gemeld, dat op de Centrale post in het raadhuis een klacht was binnenge komen over de huisvesting van een ge- evacueerd gezin van dertien personen in een kelder van een huis aan de Vo gelstraat. Een nader van gemeentewege ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat die klacht sterk overdreven was. De omstandigheden in aanmerking ge nomen voldoet de bewuste tijdelijke woongelegenheid aan redelijke eisen. Wij nemen hiervan gaarne acte. Herdenkingsdienst op schip De „Rambonnet" de 150 ton me tende klipper van het district Rot terdam der Nederlandse Padvinders, is gistermiddag in de Waalhaven aangekomen. Het schip heeft Woensdag en Donder dag te Middelharnis gelegen. Et- zijn daar warme maaltijden verstrekt en er is voedsel voor 1100 man uitgedeeld. Ook werd Sommelsdijk bevoorraad. Vrij dag arriveerde een militaire keukenbat- terij in het dorp. De „Rambonnet" is daarop naar Willemstad gevaren, waar men van de burgemeester opdracht kreeg 500 man van voedsel en kleding te voorzien. De volgende dag ging de tocht naar Ooltgensplaat. Zowel Zater dag, als Zondag zijn daar 500 porties warm eten uitgereikt. De padvinders hebben inmiddels in de brandweerga rage een permanente keuken ingericht, waarmede hun taak te Ooltgensplaat was volbracht. Aangezien er geen ver dere opdrachten waren is het schip naar Rotterdam teruggekeerd. Een tweede k'.ipperschip. de „Avon tuur". dat door bemiddeling van het Rode Kruis ter beschikking van de pad vinders is gesteld en dat vorige week door de Shamrock X van de S.H.V. naai de Zeeuwse wateren is gesleept, ligt thans te Kortgene. Een predikant uit het dorp heeft Zondag aan boord een her denkingsdienst gehouden. De sleepboot voorziet het dorp van warm en koud water. De bemanning van de „Avontuur", bestaande uit vier leidsters, waaronder een gediplomeerd verpleegster, alsmede 18 leiders en voortrekkers van het district Rotterdam van de N.P.V.. maakt zich op allerlei manieren verdienstelijk. Men verstrekt warme maaltijden en kleding, helpt bij het lossen van schepen en verleent as sistentie aan het Rode Kruis. Voorts kookt men voor de daar werkende Fran se militairen. Op verzoek van B. en W. van Kortgene zal het schip tot Zaterdag in de haven blijven liggen. Negen leden van de bemanning zijn vandaag afge lost. De voorraden van de „Rambonnet" en van de „Avontuur" zijn Vrijdag aan gevuld door het motorschip „Adriana." Canadese hulp Een detachement van 46 Canadese ge nisten van de 27e infanteriebrigade, die in Duitsland is gestationneerd, is sedert 4 Febr. in Nederland om te helpen bij de reddingswerkzaamheden onder leiding van de Nederlandse militaire au toriteiten. De Canadezen hebben amphi bievoertuigen en zoeklichten meegebracht. Als de Nederlandse autoriteiten dit no dig achten, zal een gehele brigade wor den gezonden, zo is beloofd. Op 6 Februari zond de Canadese lucht macht een van haar grootste vliegtui gen naar Nederland met in Canada ver zamelde goederen, legerdekens, kleding en schoenen. Andere vliegtuigen zul len nog grotere hoeveelheden dekens, schoenen en matrassen brengen. Er werden 250 kisten met kleding en beddegoed, die het Canadese Rode Kruis te Genève had opgeslagen verzonden, zodra het nieuws van de ramp bekend geworden was. Onder leiding van het Canadese Ro de Kruis is in Canada een „National European Relief Committee" opgericht. Verwacht wordt, dat de Canadese rege ring een belangrijk bedrag aan het co mité zal overdragen. Verscheidene vrijwillige organisa ties zamelen goederen en geld in voor de slach'offers van de watersnood. De secretaris van het Canadese Rode Kruis en de directeur van de rampendienst van het Rode Kruis zijn in Nederland om de situatie in ogenschouw te nemen en het Nederlandse Rode Kruis te as sisteren. Aan duizenden Nederlandse emi granten uit de ondergelopen gebie den zullen speciale faciliteiten wor den verleend om Canada binnen te komen. Aan landbouwers zowel als aan niet-landbouwers uit deze ge bieden zal voorrang worden ver leend. Niet-landbouwers zullen wor den geselecteerd volgens de moge lijkheid hen in Canada te werk te stellen en niet zozeer volgens de huidige lijst van beroepen. Moeilijkheden voor musici en artisten Tengevolge van de watersnood drigen vele musici en artisten, en wel voorna melijk de z.g. ambulanten, in financiële moeilijkheden te geraken. Talloze con tracten werden en worden door hun op drachtgevers opgezegd, omdat besloten is vastgestelde bijeenkomsten af te gelas ten. Er zijn zelfs verenigingen, zaalhou ders enz. die thans reeds besluiten, bij eenkomsten in Maart en zelfs later met te laten doorgaan. De geëngageerde musici en artisten ontvangen geen en kele vergoeding. De bedrijfsunie vooi de kunst heeft hiertegen ernstig gepro testeerd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een vijfde verlieslijst uitgegeven met namen van personen, die om het leven zijn gekomen of worden vermist. Wij geven deze lijsten onder mededeling, dat door de omsta ndigheden. waaronder de gege vens zijn verzameld, niet de volledige garantie van betrouwbaarheid kan wor den gegeven. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzake lijk zal blijken. DORDRECHT. Kampman. Astrid Annie, geb. 24.2.44 te Dordrecht, overleden dd. 1.2.53 t.g.v. ongeval; Van Peeren, Johanna Elisa beth. geb. 9.1.94 te Dordrecht, verpleeg de in Loosduinen, verdronken en gebor gen in de gem. Dordrecht. FIJN AART. Geïdentificeerde slachtoffers: Agter- denbos. Johannes, geb. 11.8.01 te Fijn aart, laatste adres c 123: Geilings, Geert Paulus, geb. 21.3.52, laatste adres d f" 's-GRAVENDEEL. Van den Berg, Hendrik, dd. 6.2.53 overleden en voorlopig begraven te Dubbeldam. KRABBENDIJKE. Verschuure, Bartel, geb. 14.12.84, laat ste adres: Krabbendijke. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Overleden: Lubkemann, Heinrich Friednch, geb. 18.3.82. KRUININGEN Visser-Blok, Catharina. geb. 3.2.64 te Kruiningen, Jansen, Maria Adriana, 8 jaar. Jansen, Pieter, geb. 8.9.11 te Kruiningen. echtgenoot van Jacoba Brandt, laatste adres Molenweg. Brandt Jacoba, geb. 3.6.13 te Kruiningen, echt genote van Pieter Jansen, laatste adres: Molenweg. Jansen. Maria. geb. 1.3.44 te Kruiningen. dochter van Pieter Jansen en Jacoba Brandt, laatste adres: Molen weg, Blok. Bastiaan. 88 jaar, Blok, Ma rina. echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82 jaar, Blom. Petei, 3 jaar. Wetering schans te Amsterdam. Blom. Comelis. 5 j, Weteringschans te A'dam, Komejan, Frederik 76 j, echtgenoot van Cathari na Hoogerheide. laatste adres: Kruinift- gen, Hoogerheide, Catharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, oud 71 jaar, Vroegop, Abra ham Comelis. geb. 28.3.23 te Kruinin gen. echtgenoot van Janna Blauwkamer, laatste adres: Kruiningen, Dek. Paulina Marina, geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Cornells Dek en Maatje Jansen, Pouwer, Johanna, 57 jaar, wedu we van Adriaan Minnaar, laatste adres: Kruiningen, Blok. Jaoobus en zijn echt genote Cornelia Cock. v. d. Parel, Alber- tus. P. v. d. Parel-Roelse en baby. Wil lebroer, Willem, v. d Hart. Helena, geb. 11.7.68 te Kruiningen, Braam. Pieterr.el- la, geb. 29.3.90 te 's-Gravenpolder. echt genote van Marinus v. d. Hart. Saaman, Arie en echtgenote en zoon Jan. Brieve, Tannetje, geb. 23.12.92 te Kruiningen. wed. van S. C. v. d. Boomgaard, laatste adres: Zanddijk 18. Danker, Johanna, geb. 28.3.79 te Kruiningen. laatste adres: Donkerwegje, Van Iwaarden. Maria Jo hanna. geb. 6.1.96 te Kruiningen, echt genote van Adriaan Sinke. laatste adres: Donkerwegje. Hofmeijer. Thea Gerritje. geb. 31.8.52 te Kruiningen. laatste adres: Zanddijk 12. MOLENARSGRAAF Overleden tg.v. ongeluk: Brandwijk. Jan Adriaan. 45 jaar. NIEUWERKERK-Z. Geïdentificeerd te ZierikzeeVan Tiggelen. T., plm. 23 jaar, laatste adres: Nieuwerkerk Kapelle. Te Goes geïdentificeerd: Kloote. Ma ria. echtgenote van Karei Eerland, laat ste adres: Stoofweg, Zorge, Lina. echt genote van Pieter Heijboer, laatste adres: Provinciale Straatweg. Kik. Ma rina. echtgenote van Hendrik Johannes Hendrikse. laatste adres: Slotweg. OOSTERLAND (Sir Jansland) D.d. 3.2.53 voorlopig te Sir Jansland (gem. Oosterland) op Schouwen begra ven De Rond. Martina, eeb. 2.3 1900 te Sir Jansland, Van IJsseldijk. Matthijs. geb. 18.9.97 te Sir Jansland, echtgenoot van Maria van der Maas. Van Usseldijk, Willem, geb. 2.6.46 te Sir Jansland. zoon van Matthijs van IJsseldijk en Maria van der Maas. OIJWERKERK-Z. Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Mar ij n, laatste adres: Oostweg 148b; De Vrieze, Marie, 70 jaar, echtgenote van Comelis Zwenne, laatste adres: Straatweg 147; Van Damme, Huib J., echtgenoot van Jaantje Bolijn.; laatste adres: Oostweg 148b; Van J. v. Damme en Jaantje Bolijn. laatste adres: Oostweg 148b; Bolijn, Jaantje, echtgenote van Huib van Damme, laat ste adres Oostweg 148b; Hendrikse. Jacob Leendert, geb. 13.3.31 te Ouwerkerk, laatste adres: Molenweg 210. Overleden en begraven te Vianen, gemeente Ouwerkerk: Bolijn, Nicolaas, geb. 25.2.92 te Ouwerkerk; Bolijnvan der Have, Barbara, geb. 12.9.96 te Oos- sterland. STAVENISSE Van Blokpoel, Jacob, geb. 1.5.90 te St. Ann al and, echtgenoot van Antho- netta Pieternella Guist, laatste adres: Kerkstraat A 303; Brouw, Dingena, geb. 4.9.88, te Stavenisse, echtgenote van Cornells den Braber, laatste adres Buurtweg A 90; Van Dalen, Geerlruide Danetta, geb. 10-2.07 te Poortvliet, echt genote van Gaakeer, Comelis Jacobus Bart, laatste adres: B 53; Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba, geb. 24.12.27 te Renkum, laatste adres: B 53; Hage, Izabelle Helena, geb. 16.10.99 te Stave nisse, echtgenote van Van 't Veer. Adriaan, laatste adres: A 347; Hage, Jan. geb. 26.1.75 te Stavenisse, echtge noot van Pieternella Adriana van Luyk, laatste adres: Wilhelminastraat A 276; Klaasse, Pieternella, geb. 6-11.05 te St. Maartensdijk, echtgenote van Cornells Hage, laatste adres; B 24; Koeman, Pie ternella Jozina, geb. 23.8.05, te Stave nisse, echtgenote van Pieter Johannes Hage, laatste adres: Molenpad A 200; Luyk, Pieternella Adriana, geb. 2.4.75, te Stavenisse, echtgenote van Jan Hage, laatste adres: Wilhelminastraat A 276; Moerland, Geertje, geb. 27.5.92 te St. Maartensdijk.- echtgenote van Dirk Jacob Hout, laatste adres; Kerkstraat A 346; Moerland. Jacoba. geb. 15.6.10. te Stave nisse. eehtg. van Jacobus Vroegop, laat ste adres: Weerweg A 149; Priem, Tan netje, geb. 10.3.12 te Stavenisse, echtge note van Pieter van Iwaard, laatste adres: Poststraat B 8: Riedijk, Pieter nella Geertruida, geb. 21.7.90 te Stave nisse, echtgenote van Comelis Pieter Steendijk, laatste adres: Kerkstraat A 362: Smits, Pieternella. geb. 25.1.9f te Stavenisse, echtgenote van Jan Ge lul:, laatste adres: B 60; Sonke. Wilhel- mina Janna, geb. 16.6 08 te Middelburg, echtgenote van Leendert Hage, laatste adres: Kerkstraait A 310; Stoutjesdijk; Jacoba Izabella, geb. 7.12.83 te St. Maartensdijk; echtgenote van Christiaan Luyk, laatste adres: Kerkstraat A 354; Van 't Veer, Cornelia Pieternella. geb. 23.9.21 te Stavenisse. echtgenote van Comelis Leendert den Braber, laatste adres: Kerkstraat A 348; Wesdorp, Din gena Cornelia, geb. 17.2.07 te Stavenisse. echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien, laatste adres: Kerkstraat A 320. WISSEKERKE Geïdentificeerd: v. d. Maas, Marinus A., geb. 28.9.77 te Giersdjjk. laatste adres c 69. WOLPHAERTSDIJK Te Goes geïdentificeerd: Kloosterman, Comelis. 47 jaar, laatste adres: Kloosterweg. IERSEKE Te Goes geïdentificeerde slachtoffers; v. d. Berge, Cornelia, 63 jaar, echtge note van Leen Otte, laatste adres; Dam straat 107; Otte, Leen, geb. 20.11.86 te Bruinisse, echtgenoot van Cornelia van den Berge. ZIERIKZEE Geïdentificeerde slachtoffers: Blankert, Hendrikus, geb. 29.5.77, laat ste adres; c 256; Verton, Sara, geb. 6.10.82, laatste adres; c 256; Janse, Janna Cornelia, geb. 15.12.11, laatste adres c 266; Den Boer. Arie, geb. 30.5.96, laat ste adres: c 264; v. d. Houten, Johanna Krina. geb. 31.12.63. laatste adres c 378; De Graaf, Jena, geb. 7.10.88, laatste adres; c 203; Ringelberg. Jan Johannes, geb. 21.9.8Ó, laatste adres: c 633; Van Beveren, Comelis, geb. 3.10.69, laatste adres; c 482; Van Strien. Thona. geb. 14.2.74, laatste adres; c 492; Van Beveren, Meindert, geb. 26.3.94. laatste adres; c 546; Van Nieuwenhuyze, Jacoba, geb. 21.10.93, laatste adres: c 546: Gilden, Hubertus Cornelis, geb. 30 10.70, laatste adres; c 257: Bil, Janna, geb- 27 6.70, laatste adres: d 55; Matthijsse. Jan Adriaan. geb 12.8.79. laatste adres: c 536; v. d. Meer. Adriaan- tje, geb. 16.6.77, laatste adres; c 536; Huige. Gerard, geb. 7.1,53. laatste adres; Westhavenhoofd c 638. Rectificatie: vervalt tweede lijst gem. Nieuwerkerk: Krabbe, Adriana, echtgenote van Tho mas de Bil, laatste adres; Polderweg a 351; opgave van de identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. Reeds 10 millioen Kronen (7llt millioen) bijeengebracht A P. meldde gisteren uit Stockholm: De bijdragen van Zweden aan het Rampenfonds voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland zul len vandaag het bedrag van 10 millioen kronen bereiken. Hierbij zijn inbegre pen 500 000 kronen aan kleren en voed sel van de Zweedse coöperatieve be weging. Het Rode Kruis en het „Redt de kin deren fonds" werken dag en nacht om geld en goederen voor Nederland in te zamelen In de gehele stad zijn biljetten aangeplakt met een geknakte tulp. De tekst luidt: help Holland. Een Zweedse filmmaatschappij gaat van de overstroomde gebieden in Ne derland een kleurenfilm maken, die in geheel Zweden zal worden gedraaid. De opbrengsten' van deze film. die ge maakt wordt in samenwerking met het Zweedse Rode Kruis zijn voer de Nederlanders bestemd. Denemarken heeft reeds tien millioen kronen (ruim 5V4 millioen gulden) voor Nederland bijeengebracht. (Ritzau.) Aantal beschadigde woningen Hoewel betrouwbare gegevens over de schade aan woningen, boerderijen enz. in de watersnood-gebieden op dit ogen blik nog niet voorhanden zijn. kan het gerucht, als zouden 500.000 woningen zijn beschadigd of verwoest, met stel ligheid worden tegengesproken. De tota le woningvoorraad van Nederland was op 1 Januari 1953 2345.000. Daarvan staan volgens opgave van het C.B.S. 143.500 woningen in de rampgebieden. De in hert water staande gebouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast staat, dat een zeer groot deel van de schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van schade te verkrijgen. Reeds werden over Zeeland enkele glo bale ramingen gemaakt, die het moge lijk maken onder het grootste voorbe houd de volgende cijfers te noemen: In Zeeland st§an 13 a 14.000 woningen in het water. Naar ruwe schatting zijn daar van 1450 verwoest. 3000 zwaar bescha digd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal ver loren beschouwd, 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere ge gevens hierover zijn nog niet bekend. Zeeuwse spoorlijn is zwaar beschadigd Van onze correspondent GOES, 9 Febr. De president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen ir Den Hollander heeft bij zijn bezoek aan Goes verklaard dat. de Zeeuwse spoorlijk zwaar is beschadigd en dat hel nog maanden zal duren eer de ver binding Bergen op Zoom-Vlissingen en de verbinding over het Hollands Diep weer in orde zullen zijn, Ir Den Hol lander kwam zich op de hoogte stellen van de situatie op de Zeeuwse lijn. Tussen Rilland en Kruiningen zijn twee baanvakken ieder van 3'/è km zwaar beschadigd. Voor het -herstelwerk zijn reeds aannemers aangezocht. Deze kun nen echter niet eerder beginnen of de dijkgaten moeten dicht zijn. De schade aan de Sloedam valt mee. Wellicht kan aan het einde van deze week de dienst VlissingenGoes of VlissingenKapelle hervat worden. Diefstal bij watersnood Van onze correspondent DORDRECHT, 9 Febr. De Dordtse recherche heeft wederom drie perso nen gearresteerd, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van goe deren, welke het eigendom waren van vluchtelingen. Het waren de 26-jarige L. J. v. D. uit Den Haag, de 24- jarige J. T. F. uit Haalderen en de 26-jarige W. J. J. uit Nijmegen. Deze personen waren p er schip in Dor drecht aangekomen. Zij deden het voorkomen dat zij tot de vluchtelingen behoorden. Na kleding en goederen in ontvangst te hebben genomen, ver dwenen zij naar het station. Voor het vertrek van de trein werden zij ge arresteerd. De Nijmegenaar had boven- dien een kijker bij zich, die van dief stal afkomstig was. Drie helpsters Rode Kruis gearresteerd Drie helpsters, die in vaste dienst waren van de afdeling Schiedam van het Rode Kruis, zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van het plegen van onregelmatigheden. Zij zijn bovendien op last van de directie van het Rode Kruis onmiddellijk oneervol ontslagen en haar onderscheidingen zijn ingetrok ken. Een van de meisjes is voorlopig op vrije voeten gesteld wegens tragische familie-omstandigheden. Prins Bernliard dankt luit.-gen. Eddy Prins Bernhard heeft een telegram gezonden aan luit. generaal Manton S. Eddy, de opperbevelhebber var. de Amerikaanse troepen in Europa om hem te danken voor het bewonderenswaar dige werk, dat zijn troepen op het land en in de lucht verrichten ten behoeve van het reddings- en evacuatiewerk. DE BUITENLANDSE HULPVERLENING Het is voorgekomen, dat van de zijde van Nederlandse kerkgenoot schappen dan wel van particulieren rechtstreeks verzoeken om steun naar aanleiding van de watersnoodramp zijn gericht tot regeringen van andere landen, met name die van Amerika. Met nadruk wijzen wij er op. dat zulke démarches, hoe goed ook bedoeld, ongewenst moeten worden geacht. Zij zijn. gezien de wijze, waarop het bui tenland. geheel eigener beweging, grootscheepse hulpacties organiseert, inopportuun. Veerdienst Katseveer- Zierikzee hersteld Met ingang van vandaag 10 Februari zullen de Provinciale stoombootdie-nsten in Zeeland weer een veerdienst gaan onderhouden tussen Katseveer en Zie rikzee v.v. Auto's zullen voorlopig niet kunnen worden vervoerd. Op de rede van Zierikzee moeten de passagiers ten overstaan van autoriteiten aantonen, dat zij het eiland beslist moeten bezoeken. Sneemcberichten Sneeuw- Toestand Hoogte hoogte Frankrijk: sneeuw Auron 1600 45 pak Chamonix J050 100 La Clusaz 1040 150 poeder Mégève 1115 125 Mont Genèvre 1860 120 1850 160 Noorwegen: Oslo (omstreken) 400 90 Lillehammer 850 40 Geilo 800 45 Finse 1220 100 Rauland 1000 90 Oostenrijk: 1335 100 Gerlosplatte 1695 ieo Kitzbühel (Hahnenkamm) 1665 130 l.ech am Arlberg 1450 180 Obergurgl 1925 170 St Ant a Arlb 1300 95 1200 100 Zlirs am Arlberg 1720 200 Zwitserland: Arosa 1850 100 1550 100 1000 130 Grindelwald 1050 100 Gstaad 1050 100 Villars-Chéalères 1275 150 1275 90 1600 SO m In Suriname had men gisteren f 220.000 (Ned. crt.) bijeen voor de slachtoffers in Nederland. Collecten in kerken Collecten in kerken van alle gezindten alom in den lande hebben Zondag het Rampen fonds belangrijk verstevigd. Elders in dit blad vindt de lezer enkele bedragen vermeld. Zij vormen echter slechts een be scheiden deel van het totaal. VV Schade aan woningen in Zeeland Volgens een globale raming, die onder het grootste voorbehoud is verstrekt, staan in Zeeland 13 tot 14.000 woningen in het water. Een zeer ruwe schatting geeft aan dat er 1450 zijn verwoest-3000 zwaar en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal ver loren beschouwd. 2000 Zullen zwaar of licht beschadigd zijn. Iedereen helpt Het provinciale bestuur van Fries land zal 100.000 beschikbaar stellen voor de getroffen gebieden. De col lecte te Gorinchem heeft 71.000 opge bracht, exclusief giro-overschrijvingen. De Zondag in alle Haagse hervormde kerken ten bate van het Rampenfonds gehouden collecte heeft 48.000 opge bracht. In de noodgemeente Spijke- nisse op Voorne Putten is gisteren ge collecteerd voor het Nationale Rampen fonds. Er is 9308 bijeengebracht, hetgeen neerkomt op 14 per gezin. De voormalige koning Faroek heeft een receptie, ter gelegenheid van zijn 33ste verjaardag op 11 Februari afgezegd. Hij zal de 1,5 millioen lire die hij er aan zou besteden, afstaan voor de slacht offers van de overstromingen in Neder land, België en Engeland. Faroek had voor het galafeest reeds 400 uitnodigin gen verzonden aan de hoogste autoritei ten in Rome. Op de Nieuw Amsterdam hebben de 750 passagiers na het bekend worden van de ramp aanstonds 6800 dollar bijeengebracht. Te Eindhoven is een kinderspaaractie op touw gezet ten bate van het Rampenfonds. De be doeling is, dat alle kinderen een klem bedrag geven, hetzij individueel, hetzij via school of groep. Men hoopt dat deze actie zal uitgroeien tot een landelijke De schaalcollecten voor de slachtof fers van de nationale ramp hebben m de rooms-katholieke parochiekerken van Amsterdam tezamen ruim ƒ190.000.— opgebracht, te Rotterdam 120.000, m Den Haag 140.000. .De coöperatieve verkoopcentrale voor eieren (Vece). ge vestigd te Roermond, heeft ƒ100.000 ter beschikking van het Rampenfonds ge steld Zwolle heeft in totaal thans ruim f 130.000 bijeengebracht en voorts negen treinwagons met kleren naar de ge teisterde gebiqden gezonden. Het centra le comité watersnood Nederland in In donesië ontvangt uit alle kringen van de Nederlandse gemeenschap en ook uit Indonesische en Chinese kringen blijken van medeleven en aanbiedingen tot steun. De inzameling te Hilver sum is de ƒ150.000 gepasseerd. Die- ver; ruim ƒ20.000, Cuyk aan de Maas tien ton goederen plus 4500. het zwaar getroffen Overloon ongeveer 3000 Mariaheide 1627 (elf gulden per gezin); plus 24 000 kg bieten en ierdui zend kilogram hooi voor het vee, Uden ƒ6.650 en 166.000 kilogram veevoeder, Udenhout ƒ7500 en voor ƒ500 aan gra nen. Heeze ƒ15.000 plus 58.000 kg vee voer, Westerboi-k ruim ƒ41.000 plus goe deren, Aalten ruim 35.600. De Bilt ruim ƒ35.500. Veenendaal ƒ100.000. Or kestleden en personeelsleden van het Rott. Philh. Orkest hebben een dag salaris afgestaan. De collecte bij de Fordfabrieken te Amsterdam bracht ƒ37.000 op, waarvan ƒ13.500 of twintig gulden per persoon van het personeel en ƒ23.500 van de directie. De stich- ring consumentenbeurs Femina heeft in samenwerking met de Rotterdamse mid- denstandsverèniging Handel en Nijver heid, de R.K. middenstandsvereniging en de Christelijke middenstandsvereni ging te Rotterdam 15.000 overgemaakt. In drie kerkdiensten te Zierikzee is Zondag 2518,87 gecollecteerd. Ge vangenen en personeel van een gevan genis te Rome hebben 80 281 lire bijeen gebracht voor Nederland. De op brengst van de straatcollecten te Maas tricht is bijna ƒ30.000. Nijmegen ƒ150.000 plus kleding voor 5000 gezin nen. Personeel en directie van Van Gend en Loos f 5 00.000 De gemeente raad van Ermelo heeft besloten f 10.000 beschikbaar te stellen aan het Nat. Ram penfonds. De inzameling te Ermelo na dert de ton. De inzameling voor de slachtoffers van de ramp welke te Ber gen op Zoom ter hand was genomen door het carnavalscomité, dat zich tot een weldadigheidscomité had omgeschakeld en de actie voerde onder de leus. „agge mar goed doet" heeft 108.500 opge bracht. Het bestuur van het vacan- tiefonds voor de landbouw heeft beslo ten 100.000 aan het Rampenfonds over te maken Indonesische bedienden van de Oranje, op weg naar huis, hebben 500 bijeengebracht. Te Dwingelo is 23 500 voor het Rampenfonds bijeengebracht: gemid deld ruim 30 per gezin. Ook inn Finland duren de hulp acties van vele kanten voort. Voor de 50 000.000 mark (ruim f 800.000). die de Finse regering heeft geschonken zullen 12 barakken, waarin ongeveer 600 per sonen onderdak kunnen vinden, cn ma teriaal om de dijken te dichten, naar Nederland worden gezonden. ln het zwaar getroffen Strijen (vanwaar tal van mensen zijn uitgeweken) heefi een collecte in een gemeenschappelijke kerk dienst f 6729.62 opgebracht De heren Mandolilli en Samson, lid van de ge meenteraad van Columbes (bij Parijs) en afgevaardigden van het Rode Kruis al daar zijn naar Rotterdam gereisd om met medewerking van het Nederlandse Rode Kruis de goederen te verdelen, welke in Colombes voor de slachtoffers van de ramp zijn bijeengebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2