De onmin in de Labourpartv .Wrz mLSS.CMen in, hun k"?UW| ^„beL%bShUaEe°alS,sk'Sd&S Jongste voorstellen raken het probleem niet Het ideale paar Blauwe Gillette Mesjes 3 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 3 Labours razende ridders versus de „linke jongens Van onze correspondent. LONDEN, 6 Febr. Met geregelde tussenpozen krijgt de Engelse pers een veeg uit de pan van de een of andere leidende figuur in de Arbeiderspartij, die haar er van beschuldigt dat zij het ten onrechte voorstelt alsof er wel eens iets te kort schiet aan de socialistische broedermin. Daar is niets van waar, luidt het dan steevast, de kapita listische pers maakt zich met dit soort van aantijgingen schuldig aan gemeen gestook. Zo onlangs weer de secretaris van de partij, Morgan Philips. Niets was verder bezyden de waarheid, verklaarde hij op 19 Januari, dan de berichten dat er een scherp meningsverschil tussen de vakverenigingen en de politieke vleugel van de partij aan de dag was getreden. Ongelukkigerwys voor de arme Philips brak echter nog geen week later weer eens een van die luidruchtige scheldpartijen uit. die wij hier sinds de opkomst van het Bevanisme al zo vaak hebben meegemaakt en die met de officiële verzekeringen dat het alles pais en vree in de partij is, moeilijk te rijmen schijnen. Ho unlfh/)n/}eI/>i/?/)rc imaar al te gemakkelijk laat raden. L/tz UUIfUWiMldtcMiori dreef de meerderheid van het bestuur een resolutie door waarin de aanval TA E HERRIE begon met een arti-van Tribune werd veroordeeld als kei in het Bevanistisch weekblad-zcer betreurenswaardig Maar ook Tribune dat de vooraanstaande vak.daar waren de redders nog met verenigingsleider Lincoln Evans er Advertentie hard om viel dat hij een adellijke titel hij is kort geleden tot Sir Lincoln gepromoveerd van de Con servatieve regering had aanvaard. In vreden. Zij eisten voorts dat er een on derzoek zou worden ingesteld om na te gaan of de propaganda-activiteiten van de Bevanieten in overeenstemming kon den worden gebracht met de resolutie van vorig jaar October, waarbij de ban- dit verband vroeg het blad rich voortswerd uitgesproken over bet hun a, of de vakverenigingsleiderwaar. j van een ander de onvergefelijke zon-ook voor die nieuwe vorm van inqui- de had begaan Churchill uit naam sitie wisten de vakverenigingsleiders een van de Engelse arbeiders succes bij i meerderheid te vinden. Het is wel hard zijn besprekingen in Washington te X°?rude •ke"ers- Toen zü er vorig jaar aan de party begonnen te wankelen. te iaten verdwijnen hebben zij bij En daarmee waren de poppen aan I monde van hun paus verklaard dat ei het dansen als nooit te voren. „Deeen ding was wat men niet van hen Bevanieten", zo riep een van de I mocht vragen. En dat was dat zy hun meest vooraanstaande vakverenigings- hagepreken zouden opgeven. ..Wij zijn - -- met bereid", zo zei Bevan toen. „af. stand te doen van ons recht opvoeden de socialistische arbeid te verrichten". En nu schijnt men zelfs dit recht in twijfel te willen gaan trekken. RAAGT men nu wat de oorzaak is van deze nieuwe ruzie dan Morecambe te hunnen gunste heeft uitgesproken. In de motie, die toen werd aangenomen en welke de rechter- vleugel om der wille van de uiterlijke eenheid toen maar heeft geslikt, werd het partijbestuur nl. opdracht gegeven een lijst op te stellen van de industrieën die onder een volgende socialistische regering genationaliseerd zouden wor den. En dat is nog niet alles, een soort gelijke motie verwierf een meerderheid op het congres van de federatie van vakverenigingen, waar de Bevanieten natuurlijk ook niet zonder aanhangers waren. Weliswaar werd in beide mo ties aan het partijbestuur over gelaten te beslissen hoe lang de lijst moest zijn en welke industrieën er op moeten leiders. Sir William Lawther, „pro beren het leiderschap van de partij op dezelfde wijze te ondermijnen als Hitier en de communisten hadden ge daan. Er bestond geen enkele verschil tussen deze Engelse en buitenlandse machtswellustelingen". De heer Evans zelf, net zoals Lawther een vooraan- komt men er niet met haar, gelijk staand lid van de uitvoerende raad van de T.U.C. alsook van het socia listisch partijbestuur, sloeg terug met een hele reeks schimpscheuten op de „politieke linke jongens (smart velen hier hebben gedaan, aan niets anders dan persoonlijke rivaliteiten toe te schrijven. Hoe waar het ook mag zijn, dat het Bevan om de macht is te doen, hij kettert niet alleen Alecs), kortzichtige theoristen en om der wille van de macht die hij klassestrijders die nog steeds in de!daarmee hoopt te winnen, maar wel negentiende eeuw schijnen te leven." i degelijk ook omdat hij meent het enige Deze „linke jongens" zijn bovendien j ware socialistische geloof .te bezitten, niet de enigen, die een persorgaan Als het hem alleen om de troons- tot hun beschikking hebben. De „rid-1 opvolging te doen was, zouden de vak- ders" hebben er ook een en dan nog verenigingsleiders, die zelf geen ambi- wel een dagblad, de Daily Herald,ities in die richting hebben, hem ook dat een eindeloos veel grotere opia- beus nie* 20 fel bestrijden. Wat deert ge heeft dan het Bevanïstische week blad. En daarin kregen de „linke jongens" het er nu van langs, dat horen en zien hun verging. Hun aan val op de ridders was „een typische uitbarsting van Bevanistische gal, boosaardig, gemeen, kwaadwillig, het was een tragedie en een schandaal dat er mensen in de beweging wa ren wie het er slechts om te doen was verdeeldheid te zaaien, het re dactioneel beleid van Tribune was een verraad aan de geest van de re solutie van vorig jaar October waarin alle leden van de partij was bevolen elkaar niet langer in de haren te vliegen, het Bevanistische persorgaan had zich schuldig gemaakt aan paten te kwade trouw en aan zelfmoord grenzende stomheid (suicidal stupidi ty)". Het bleef niet alleen bij deze uitwis selingen van complimenten in de socia listische pers. De ruzie kwam op het hoogste niveau aan de orde toen het dagelijkse bestuur van de T.U.C. be sloot een formeel protest bij het be stuur van de partij aanhangig te ma ken. Het zal bij de behandeling van dat protest gezellig zijn toegegaan. Want zowel de razende ridders als de linke jongens hebben zitting in dat be stuur. Aangezien de laatsten echter slechts een betrekkelijk kleine minder heid vormen was het een uitgemaakte zaak dat zij het onderspit moesten del ven toen de ruzie in het socialistische Politbureau werd uitgevochten. En dat is dan ook gebeurd. Na een discussie van twee uur, welker karakter zich Nieuwe beperkingen in Russische zone De isolering van de Russische zone van Duitsland is weer verscherpt, al dus het Westduitse nieuwsbureau D. P.A. Van nu af aan mogen autori teiten en particulieren uit deze zone zich niet meer rechtstreeks in ver binding stellen met instanties buiten de zone. Het contact behoort voort aan tot stand te komen via het Oost- duitse ministerie van buitenlandse za ken. De desbetreffende verordening heeft geen betrekking op instanties, die rechtstreeks in dienst staan van de verzorging van het volk, zoals brandweer, posterijen, spoorwegen en organen, welke zich met de buiten landse handel ophouden. Deze orga nen dienen het ministerie echter wel op de hoogte te houden. Amerikaanse zaken lieden naar Europa De directeur van het Amerikaan se bureau voor wederzijdse hulpver lening, Harold Stassen, heeft mee gedeeld, dat 55 vooraanstaande Amerikaanse zakenlieden morgen zul len vertrekken om de uitwerking van de Amerikaanse militaire en economische hulpverlening te bestu deren. Eind volgende maand zullen de rapporten aan president Eisen hower worden voorgelegd. De groep, welke Nederland en België zal bezoeken, zal onder leiding staan van Paul McKee, de president van de Pacific Power and Light Cy. Wysjinski naar New York De Russische minister van buiten landse zaken, Andrej Wysjinski zal voor de zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties naar New York terugkeren. De Amerikaanse ambassade te Mos kou heeft bekendgemaakt, dat hem hiervoor een visum is verstrekt. Wysjinski wordt vergezeld door Baranowski. hoofd van de Oekrainse delegatie en Kisilew, hoofd van dt Witrussische delegatie. het mensen als Evans en Lawther of de leider van de partij Attlee of Mor rison of Bevan heet! Waar zij bezwaar tegen hebben is niet de persoon, maai de politiek van Bevan. Kortom, de huidige ruzie is slechts een nieuwe uitbarsting van de oude strijd tussen de rechter- en de linkervleugel van de partij. Over de klove tussen die twee stromingen heeft men op het partij-congres te Morecambe een pa pier geplakt toen men het voor de vorm eens werd over een vrij dub belzinnige resolutie inzake het partij- beleid. Zoals toentertijd echter reeds ge meld was van te voren te voorzien dat men het allerminst eens zou blij ken te zijn wanneer het er op aan kwam die door beide partijen aan vaarde uitspraak van de souvereine socialistische volkswil in detail te in terpreteren. De vrede, die de laat ste maanden in het socialistische kamp heeft geheerst, was dan ook slechts een schijnvrede. Er moest wel haast onvermijdelijk een eind aan ko men zodra men met die taak van in terpretatie ging beginnen. Dat ogen blik kwam enkele weken geleden toen men de koppen bij elkaar stak om, met de resolutie van Morecambe als richtlijn, het programma van de par tij in concreto uit te werken. De vak verenigingsleiders en de Bevanieten bleken er daarbij wijd uiteenlopende ideeën op na te houden betreffende de vraag hoe de paragraaf inzake nationalisatie moest worden geïnter preteerd. En het zal dan ook wel geen toeval zijn geweest dat de Tri bune onmiddellijk daarna het eerste schot loste dat de wapenstilstand van de laatste maanden verbrak. Dat de leiders van rechts daar zo fel op hebben gereageerd zal waar schijnlijk althans gedeeltelijk wel t« wijten zijn aan het feit dat zij zich in een enigszins benarde positie bevinden. De Bevanieten kunnen er zich n.l. op beroepen en dat doen ze ook steevast dat de socialistische volkswil zich in BE A air crew. efficient... courteous... experienced boek via Uw reisbureau of bij de BEA, Leidse- plcio 29 - Amsterdam, telefoon 64S48 li liinen). A Million Panfogm Yea By Dulles en Stassen terug in de V.S. Alles draait op het moment om Engeland John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, en Harold Stassen, het hoofd van het bureau voor wederzijdse be veiliging, zijn gisteren van hun reis door Europa te Washington terug gekeerd. Dulles had naar zijn zeggen in Europa een bemoedigend beeld ge kregen van de vorderingen der Europese eenheid. Hij deelde mee later op de dag een bespreking met generaal Eisenhower te zullen heb- ben. Van plannen om de Chinese I kust te blokkeren wist hij niets af. Hij zou spoedig aan het Congres verslag over zijn reis uitbrengen. Dulles zeide nog, dat hij en Stas sen onmiddellijk een bespreking zou den hebben met de president en de andere leden van het hulpcomité, teneinde de mogelijkheden na te gaan voor hulpverlening aan de door over stromingen geteisterde gebieden in Nederland, Engeland en België. „Wij kwamen onder de indruk van de omvang van de ramp moed, waarmee de regeringen en de volken, welke er direct bij betrokken zijn, optraden om de slag te boven te komen", aldus de Amerikaanse minister. Naar Ass. Press uit Luxemburg meldt, heeft iemand uit de omgeving van Dulles verklaard, dat Engeland bij de vorming van een Europees leger nu de sleutel tot het succes in handen heeft. Ten gevolge van een samenloop van omstandigheden, waar door Frankrijk de spil wordt, waar om alles op het vasteland draait, komen. Maar daar gaat de ruzie nu kan Engeland het verdrag maken of juist om. De Bevanieten willen eenhrpkpn aldus deze lange lijst, niet alleen de chemischeE"*®"' industrie en de wapenindustrie zoudenransen aringen yarJ. volgens hen genationaliseerd moeten worden maar ook alle pachtland om van een aantal minder ingrijpende projec ten nog niet eens te spreken. De vak verenigingsleiders willen zich liever he lemaal niet binden aan een lijst. En tussen die twee uitersten moeten Mor rison en Attlee een compromis tot stand proberen te brengen. Het is geen ge makkelijke taak en zij wordt nog moei lijker doordat de leiders van links en rechts er niet alleen rond voor uitko men dat zij elkaar niet kunnen luch- zegsman. De op nauwere samenwerking met Groot-Britannië, omdat zij in de Europese defensie gemeenschap liever niet alleen tegen over Duitsland komen te staan. Op het ogenblik wordt te Parijs een plan uitgewerkt, dat, naar de mening, de bevoegde instanties zowel de goed keuring van Engeland als van de Franse socialisten zal kunnen ver schaffen. Geen communisten in het bestuur ten of zien. maar bovendien beiden van de Israëlische vakbond. De centrale goed gewapend zijn Want. net 'zoals de commissie van de Israëlische vakbond, Bevanieten met het papier, waarop de de Histadruth, heeft besloten haar com- socialistische volkswil staat geschreven, mundstische afdeling op te heffen en alle kunnen zwaaien, zo kunnen hun tegen- leden uit de organen van de organisatie standers rammelen met de geldbuidel te stoten. Het besluit moet nog door het waar de partij het van moet hebben congres der vakverenigingen worden en die grotendeels met de bijdragen goedgekeurd. De communistische partij van de vakbeweging is gevuld. wordt anti-zionistisch genoemd. (ALP.) Het Europese leger A MERIKA wordt ongeduldig omdat Europa's verdediging, ondanks de krachtige steun, die de diverse landen van de Verenigde Staten ontvangen, zo langzaam opschiet. Niet alleen is, uit economische noodzaak, de opbouw van de strijdkrachten in tal van lan den vertraagd, maar bovendien zijn tot dusver de maatregelen uitgebleven, welke Duitslands opneming m de ver dediging mogelijk moeten maken. Naar Amerikaanse opvatting is Duitslands opneming des te dringender nodig, naarmate de andere landen langzamer de gestelde doeleinden naderen. Onge twijfeld heeft men hier te doen met ingewikkelde vraagstukken, ingewik kelder dan men in Amerika tenzij men al zeer ver- Generaal Sir Gerald Tempter (rechts), de Britse hoge commissaris in Malakka, heeft zichzelf overtuigd van de mogelijkheden en moeilijkheden van de Britse patrouilles in de wildernissen van zijn ambtsgebied. Samen met gmeraal-mujoor Sir Hugh Stockwell, de opperbevelhebber van de Britse troepen in Malakka (links) is Sir Gerald enige dagen op patrouille geweest. Beide generaals waren gewapend met karabijnen. In het midden een Gurkha. Mantelorganisatie der communisten opgerold Elf leiders van een communis tische mantelorganisatie zijn Zondag door de Westduitse politie gearres teerd, aldus heeft de openbare aan klager van de bondsrepubliek be kendgemaakt. De openbare aanklager deelde mee, dat tijdens de huiszoekingen belang rijk bezwarend materiaal was ge vonden tegen de leiders van de zgn. Socialistische actie. Hij verklaarde, dat de groep plannen koesterde om de federale regering omver te wer pen en financieel werd gesteund door de Oostduitse communistische autoriteiten. Het voornaamste doel der Socialistische actie was cel'en in de soc.-democratische partij vormen en een scheiding teweeg te brengen tussen de leiding dezer par tij en de grote massa van haar aan hangers. De vorige week Donderdag zijn twintig leden van een communis tische ondergrondse organisatie ge arresteerd. Bij het meer Starnberg is een school ontdekt, waar commu nistische elementen onderricht wer den in methoden om de regering te Bonn omver te werpen. ENGELAND EN DE E.D.G. Steunpilaar van het Europese nationalisme Van onze correspondent. i voor nodig is dan zuiver technische arrangementen voor training van E.D.G.- LONDEN, 4 Febr. Zowel vancontingenten in Engeland, de uitwisse- Franse als Amerikaanse kant wordt er,!iog van officieren en luchteskaders ot - i ae coördinatie van de luchtafweer. Dat in de laatste tijd weer druk op Enge- wordt trouwens ook hier in Engeland land geoefend om de Europese Defen- zelf niet ontkend. Het is duidelijk, sie Gemeenschap op niet nader om-schre?f de diplomatieke correspondent schreven wijze een hart onder de riem2? te steken en het parlement van Parijs en ook niet bedoeld zijn om de er zodoende toe te brengen het ver- Franse vrees op te heffen. drae- te ratificeren Trouwens ook- in a ^e)? dus ^el m0'Sen aannemen, dat oxag ie raunceren. irouwens, ook in, de inheemse critici van de Eng^g hou_ Engeland zelf zijn er stemmen opge-1 ding tegenover de E.D.G. nog steeds met gaan, die er op aandringen, dat dit! tevreden zullen zijn. Maar wat moet En- land een handje moet helpen. Zo gei!S„il'h"" ™ening da? ,wel doen? De meesten van hen gaan niet zover te be- bijvoorbeeld de Economist, welk blad pleiten, dat hun land lid van de club bij de geboorte van het Nieuwe Europa kan en moet optreden, ziich aan wens dromen te buiten gaan. Wat kan een Engeland, dat uitdrukkelijk weigert lid van de E.D.G. te worden, nog meer doen dan het al gedaan heeft om de Fransen te helpen hun angsten te overwinnen? Voorzover die voortvloeien uit de ver wachting. dat Duitsland uit de E.D.G zal losbreken, heeft men daar al in getracht te voorzien door de Anglo- Amerikaanse verklaring van verleden Mei, waarin de twee mogendheden be loofden dat zy elke bedreiging van de integriteit der gemeenschap als een be dreiging voor zichzelf zouden beschou wen. Misschien dat die garantie nog wat straffer geformuleerd kan worden. Maar als de Fransen niet aan de waarde van de Anglo-Amerikaanse belofte in haar huidige vorm geloven dan is het moei lijk te zien, waarom zij zich wel gerust zouden voelen als er nog tien maal meer punten op de i's in het desbetref fende stuk papier worden gezet. Of men vertrouwt zijn bondgenoten of men ver trouwt ze niet. Papier, wat er ook op staat, blijft papier. Maar het is nog veel moeilijker te zien hoe een Engeland dat weigert lid van de E.D.G. te worden, iets zou kun nen doen om te voorzien in de Franse vrees, dat Duitsland die gemeenschap twee weken geleden waarschuwde, dat de Engelse politiek op het vasteland en in Amerika de indruk dreigt te wekken van te zijn ingegeven door een „neurotic self-attention". Zo ook veldmaarschalk Montgomery, die reeds enkele maanden eerder verklaarde, dat Engeland zich bij de E.D.G. moest aansluiten, en de vroegere socialistische onderminister van oorlog, Woodrow Wyatt, die geen gelegenheid voorbij Iaat gaan om op ditzelfde aambeeld te hameren. Nu is het niet moeilijk te zien, dat de jongste voorstellen van de Engelse rege ring voor „nieuwe schakels" met de E.D.G. nog steeds niet aan de kern van het probleem raken. Dat probleem is immers de Fransen te helpen hun vrezen voor Duitse overheersing of een Duits losbreken uit de E.D.G. te overwinnen. En het ligt voor de hand, dat daar meer Advertentie U scheert zich nog gemakkelijker, beter en sneller als U de extra acherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich elke morgen snel en perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BU ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette EO. 75 per 5 Een „goeie morgenbegint met Gillette moet worden. De Economist schreef ver leden week nog. dat daar geen sprake van kon zijn. De heer Wyatt schijnt de zelfde mening te zijn toegedaan; zijn houding komt er op neer. dat Engeland mee moet doen aan de clubom die club te ontbinden. Dat zou men althans moeten opmaken uit zijn laatste bijdrage aan de discussies. „Als wij ons maar bereid verklaren", zo zei hij op 28 Jan. in het Lagerhuis, „ons bij de E.D.G. aan te sluiten, dan zullen de Fransen van hun kant er zeker in toe stemmen het verdrag te wijzigen teneinde aan het Britse bezwaar tegen het federale karak ter van de gemeenschap tegemoet te komen". Maar als dat werkelijk zo zou zijn wat Eden trouwens niet toegaf als de Zes werkelijk bereid zouden zijn alle federale elementen uit het verdrag te schrappen, wat blijft er dan nog van hun supranationale club en haar regle ment over? Bitter weinig. Wat tenslotte veldmaarschalk Mongomery betreft, bei valt niet met zekerheid te "zeggen, of hij er in feite net zo over denkt als Wyatt. Maar het lijkt geenszins uitgesloten; want het zou niet minder dan een psycholo gisch wonder zijn als deze door en door Britse figuur zich thans zou hebben be keerd tot de vérstrekkende offers van souvereiniteit. die zijn land zou moeten doen om lid van de club te worden. Hoe dit ook zij. het staat wel vast dat de overgrote meerderheid aan beide kanten van het Lagerhuis daar niets van wil weten. Maar als men het dus als uitgesloten mag beschouwen, dat de Engelse regering toch bereid zou worden gevonden de „zesvoudige acte van ab dicatie" te onderschrijven, dan wordt men gedwongen zich af te vragen wat zij dan wel kan doen om de Fransen dat hart onder de riem te steken waar zij. de Amerikanen en de critici van het regeringsbeleid in het eigen land zo sterk op aandringen. Het antwoord, dat de Economist op die vraag geeft, munt niet uit door helderheid of overtuigingskracht. Wij kunnen en moeten twee dingen doen, zegt het blad. Ten eerste moeten wij in een verdrag zwart op wit zetten, hoe ons land kan deelnemen in de militaire en economische beslissingen van de ge meenschap en wat voor garanties wij kunnen bieden tegen impasses bij die beslissingen en tegen Duitse overheer sing. Het klinkt heel mooi. Maar het laat met alleen de vraag, wat Engeland nu precies kan doen om te helpen, nog steeds ten enenmale onbeantwoord, maar verraadt bovendien een vreemde ge- dachtenverwarring. De Economist schijnt er immers van uit te gaan, dat Engeland zeer wel zijn gewicht in de schaal kan leggen bij beslissingen van de club om zodoende een tegenwicht tegen Duitsland te bieden, zonder het reglement van die club te aanvaarden. Zijn tweede advies brengt ons ook al niet veel verder. Wan neer men eenmaal de goocheltoer heeft voltooid Engeland als niet-lid toch een stem in het geding te geven, dan moet Churchill het desbetreffende verdrag „op zijn eigen onnavolgbare manier" be zegelen „met een verklaring, die klinkt als een klok". Alsof de Fransen, die Churchills oorspronkelijke verklaringen over het Europese leger nog niet verge ten hebben, met mooie woorden tevre den 7'/Hen zijn. Zo krijgt men de indruk dat deaen^n die menen dat Engeland als vroedvouw Drukke Congreszitting in het verschiet Programma bevat tien wetsontwerpen Senator Taft, de leider van de repu blikeinse fractie in de Senaat, en pre sident Eisenhower zijn het gisteren eens geworden over een uitgebreid wetgevend programma. Na een conferentie op het Witte Huis zei Taft te zullen trachten het Congres op 4 Juli op reces te laten gaan. Hij gaf de volgende lijst van plannen, welke het Congres hoopt te kunnen verwezenlijken: 1. reorganisatie van de departe menten en rijksbureaux; 2. wetsontwerpen voor de toewij zing van toegestane geldenwaar over de Senaat uiterlijk op 15 Mei een beslissing zal dienen te nemen. 3. verlenging van de rechten van een staat der unie aan Hawaii; 4. amendementen op de arbeids wet van Taft en Hartley; 5. een beperkte verlening van en kele maatregelen van toezicht op de prijzen en de toewijzing van grond stoffen in kritieke situaties; 6. de eigendomsrechten van de olievelden voor de kusten van de onderscheidene staten dit zal ver moedelijk betekenen, dat het Con gres het beheer van deze olievelden aan de afzonderlijke staten zal terug geven; 7. verlenging van de wet op de wederkerige handelsverdragen; 8. een wet ter vereenvoudiging van de douaneprocedures; 9. uitbreiding van de wet op de oudendags- en wezenverzekering tot groepen die thans van het genot van die rechten buitengesloten zijn; 10. verlenging van de hulp aan scholen in noodgebieden. gaan overheersen. Daf kan Duits land immers alleen doen voorzover het er in slaagt een meerderheid in de multinationale bestuursorganen van deze gemeenschap, de Raad van Ministers en het Hoge Gezagsorgaan, alsook in het federale parleyient, waar thans aan ge werkt wordt, aan zijn kant te krijgen. En hoe kan Engeland de Fransen daar tegen vrijwaren als het weigert lid van die bestuursorganen en dat parlement te worden? Of men aanvaardt het principe van meerderheidsbeslissingen of men aanvaardt het niet. of men richt op deze basis een club op of men doet het niet Maar als men eenmaal heeft besloten het wel te doen, dan kan men toch moeilijk verlangen, dat men de steun van zijn vriendjes buiten de club moet kunnen inroepen elke keer. Taft over Korea Frontale aanval niet waarschijnlijk De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Senaat, Robert Taft, heeft na een bezoek aan president Eisenhower verklaard, dat Amerika kennelijk geen frontale aanval op de communistische linies in Korea over weegt. De uitvoering van het plan van ge neraal MacArthur, om de Mantsjoerij- se luchtbases te bombarderen en een blokkade om het Chinese vasteland te leggen, zou volgens Taft de over winning aan de zijde der Ver. Naties hebben gebracht. Thans hadden de Chinese communisten hun defensie echter zo ver opgebouwd, dat een aanval over het gehele front tegen hen niet overwogen kon worden. Taft zei een blokkade van de Chi nese kustlijn „zeer wenselijk" te ach ten, „indien deze zonder te veel in ternationale complicaties uitgewerkt zou kunnen worden". Engelands han- S'S,dïï'hC„ de T China bleef vol- Met dit alles wü niet gezegd worden §ens hem beperkt tot materiaal, dat dat het alleen de schuld van „die on- geen strategische betekenis had. De redelijke Fransen" zou zy'n, als er van I senator zei met te weten, of een bom- de._,_DG\ nietl ter«rcht_ komt. Wat men I bardement van de Mantsjoenjse ba- hun kan verwijten is. dat zij," nu puntje by paaltje komt, schijnen terug te schrikken voor de consequenties van hun besluit van twee jaar geleden, des noods ook zonder de Engelsen met Duitsland in zee te gaan, dat zij van de hak op de tak springen, dat hun moed hen op het laatste ogenblik in de steek laat. Maar als het Nieuwe Europa dien tengevolge doodgeboren zou blijken, dan treft ook de Engelsen daarvoor een zwa re verantwoordelijkheid. Niemand zal immers kunnen ontkennen, dat het hun afzijdigheid is die dit Nieuwe Europa zo ongebalanceerd dreigt te maken en de Fransen en vele andere vastelanders met hen derhalve weer aan het aarze len heeft gebracht. Daarbij komt ten slotte ook iets anders: goed (of slecht) voorbeeld doet goed (of slecht) volgen. ses militair voordeel zou brengen, „nu de communisten zo machtig aan het front zijn". Intussen heeft dè Britse regering thans bekend gemaakt, dat zy zich krachtig teger ieder voorstel om de kust van China te blokkeren, zal ver zetten. Een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde tegenover verslaggevers, dat de Brit se regering nog niet door de Ame rikaanse autoriteiten over een even tuele blokkade is gepolst, en voegde daaraan toe, dat naar zijn verwach- ting Amerika in ieder geval eerst De Franse oppositie tegen de E.D.G in contact met Engeland zou treden frS? =e,sjs een derseliike maa,resei te Reynaud onlangs nog in een artikel' in de Sunday Times heeft uiteengezet, ligt er tevens een ouderwets nationalis me aan ten grondslag. En als dat zo is, als het Franse nationalisme thans dreigt de Europese gedachte te gaan overwoekeren, als de Franse trots thans weer in opspraak komt tegen de acte van abdicatie, die in de E.D.G. ligt op gesloten. als vele Fransen thans met het argument komen, dat „hun banden met hun overzeese gebiedsdelen" intrede in een Europese federatie niet toe laten, dan zal het voorbeeld, dat Engeland op al deze gebieden heeft gegeven daar ongetwijfeld niet geheel vreemd aan zijn. Dat Engeland heeft sinds de oor log altijd hoog opgegeven van zijn „mo reel leiderschap". Maar het valt met de beste wil van de wereld niet te ontken nen, dat het de grote invloed, die het inderdaad nog steeds heeft onder de socialisten evenzeer als onder de conser vatieven. altijd in de schaal van het Europees nationalisme heeft gelegd. Ontploffing in Russische legatie te Tel Aviv Ten gevolge van een ontploffing is gisteravond te Tel Aviv de voor gevel van het gebouw der Rus- sische legatie opengereten. Drie Dr- Co,?®nt de eed af. Dr. James burgers liepen verwondingen op. 0JVi)re|?t£nï v,an de Harvard Men vermoedt, da, deexpion. fegd aï"hoge'cL^Sarll ?en bom veroorzaakt is. Staten in Duitsland. (Reuter). Een blokkade zou, volgens de Brit se opvatting, gevaarlijk, niet afdoend, politiek onverstandig en in feite na deliger voor de geallieerden dan voor de Chinese communisten zijn. Doodstraf tegen een der Elzassers geëist De openbare aanklager in het pro ces te Bordeaux tegen de lede.i van de voormalige SS, die er var. wor den beschuldigd de oevoiking van Oradour te hebben uitgemoord, heeft de doodstraf geëist tegen de voor malige sergeant Boos, een van de twee vrijwilligers, uit de E zas Voor de andere vrijwilliger, een gewoon soldaat, en de twaalt El zassers, die onder dwang tot de SS waren toegetreden, eiste hij dwang arbeid of gevangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het hof. De Toestand trouwd is met de Europese toestan den kan begrij pen. Dat. neemt echter niet weg, dat het inderdaad wel lang duurt eer de Europese defensiegemeenschap ge stalte aanneemt. Men gaat er eerst daags te Rome weer eens over dok teren. maar of men er tot een resul taat zal komen, is nog niet te voor spellen. In Frankrijk wil men in de oorspronkelijke opzet belangrijke wij zigingen aanbrengen door middel van toegevoegde protocollen. Enkele dezer zijn gereed, andere nog niet. Men hoopt echter tijdig voor de conferentie van 24 Februari te Rome de betrok ken regeringen te kunnen inlichten. Frankrijks houding moge voor velen teleurstellend zijn, men moet erken nen, dat de Franse regering moeilijk anders kan handelen, nu er in het parlement voor de oorspronkelijke op zet geen meerderheid is te krijgen en het ook niet gelukt is van Engeland toezeggingen te krijgen, welke de be zwaren voldoende zouden compen seren. Men is hiermee op een moeilijk, om niet te zeggen kritiek punt beland. Wat Frankrijk zou willen, komt hierop neer, dat het geen afstand deed van zijn soevereine rechten op de divisies, welke het voor het Europese leger leveren moet. Dat brengt niet alleen de gehele opzet in gevaar, het be tekent ook een terugdringen van de Europese gedachte, van de politieke eenheid, waarvan Frankrijk een der eerste voorvechters is geweest, waar van zijn premier nog een voorstander geacht moet worden. Die politieke eenheid is ook niet op stel en sprong te verwezenlijken en daarom schijnt de Franse regering een tussenweg in te willen slaan, waarbij voorlopig de soevereiniteit van elk land over zijn troepen gehandhaafd blijft, doch na een bepaalde tijd het Europese gezagsorgaan in plaats van de afzonderlijke regeringen zou tre den. Het is echter zowel de vraag of de Franse volksvertegenwoordiging hier genoegen mee zal nemen, als of de andere mogendheden zich er mee kunnen verenigen. In Frankrijk schijnt men te verwachten, dat de Franse pro tocollen tegemoet zullen komen aan bezwaren, die ook in de andere landen gevoeld worden met uitzondering van Duitsland, althans voor wat de regering betreft. De kans is echter groot, dat men, als Frankrijk wijzi gingen voorstelt, ook van andere kant met verlangens zal komen aandragen, kortom, dat men zich genoopt zal zien de hele overeenkomst, welke met moeite tot stand is gekomen, in her ziening te nemen. Een dergelijke gang van zaken zou zeer te betreuren zijn. Zulks niet al leen om de vertragende werking ten opzichte van de Europese verdediging in het algemeen. Men vergete niet, dat de E.D.G. gekoppeld is aan het verdrag van Bonn dat het bezettings statuut moet vervangen. Hernieuwd uitstel van de E.D.G. zou daarom de Duitse regering in een moeilijk parket brengen. Het zou de oppositie aan wakkeren en de aanneming van de gewijzigde E.D.G.-overeenkomst wel licht in gevaar brengen. Gezien al deze gevaren, rijst de vraag of het vasthouden aan de oor spronkelijke opzet toch niet het beste zou zijn. Ook voor Frankrijk. De her leving van een Duits leger is niet te voorkomen. De oorspronkelijke opzet bood belangrijke waarborgen ter voor koming, dat dit leger opnieuw een bedreiging voor de andere Westeuro- pese landen zou worden. Als men aan die opzet gaat tomen, loopt men ge vaar een Duits leger te zien herrijzen zonder afdoende waarborgen tegen een nieuwe aggressie. Het moge Ame rika onverschillig zijn in welke vorm de Europese defensie tot stand komt. dat het staat op medewerking van Duitsland, zowel als op een snelle be slissing. staat vast. Daarom hebben theorieën over uitbreiding van het At lantische Pact en dergelijke slechts geringe waarde. Hun verwezenlijking zou te veel tijd vergen. Men moet roeien met de riemen, waarover men thans beschikt, zijnde de oorspronke lijke opzet van de E.D.G. Laat men die riemen los, dan dreigt men in een maalstroom te verzinken, waaruit schier geen ontkomen mogelijk is. Stakingen te Gronau en Nordliorn i de meeste textielfabrieken van Gronau wordt gestaakt. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 12 Pf. per uur. De werkgevers achten deze eis on redelijk. daar zij over te weinig orders beschikken. Bij de staking zijn ongeveer 300 Nederlanders uit Glanerbrug beitrokken, die in een spinnerij te Gro nau werkzaam zijn. In de textielbedrij ven te Nordlhorn en Borghorst wordt eveneens gestaakt. (D.P.A.) De griep. In de grote steden van Engeland en Wales zijn de vorige week 313 mensen aan griep gestorven. In de week daarvoor waren het er 132, Te München, in Zuid-Duitsland, heeft de griep al 73 slachtoffers geëist. De epide mie, die aldaar heerst, breidt zich onge woon snel uit. (Reuter) 1853 Donderdag 10 February No 41 mu KonmiMi: cmi Binnenland Voor eenige dagen kregen te Engwierum, Oostdongeradecl, twee jongelieden woorden en werden zy daarna handgemeen, met dat gevolg, dat de een, een boerenzoon, den ander, een boerenknecht, een stuk van den neus afbeet, en wel zóó, dat inen voor lang. durig lyden vreest. De boerenzoon beeft den bcleedigde, naar men zegt, met geld bevredigd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1