Van Lienden is bezorgd over stadsverkeer HOOG WATER Voornaamste oorzaak: storm uit „boze hoek NIET springvloeden <-3 IN EINDHOVENSE GEMEENTERAAD Stads- praat Voorstel tot subsidie verlening voor kinderuitzending Prof. mr dr G. v. d. Bergh 14 Februari geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Het geld blijft in Eindhoven in ruime mate toevloeien voor de slacht offers van de noodgebieden. Helaas is het Stadsprater niet mogelijk, een totaal-overzicht te geven, maar wat hij zo links en rechts hoort, schenkt hem een volledig vertrouwen in de mildheid, die ook bij deze gelegenheid onze bevolking aan de dag heeft ge legd. De laatste collecte die heeft plaats gevonden, was Zondag in de verschillende kerken. Hier werd bij elkaar een bedrag van rond tachtig duizend gulden opgehaald. De katholieke kerken kwamen met een afgerond bedrag van zestig dui zend gulden en de protestants-chris telijke kerken noteerden bij elkaar een kleine twintig duizend gulden. Maarmen heeft nog niet overal het volledige eindbedrag. Ook het Rode Kruis, dat zo spon taan de inzameling van geld en goe deren heeft ingezet, krijgt meer en meer een beeld van het totaal-bedrag. De vijf en veertig duizend gulden is hier reeds overschreden. Dan zijn er nog tal van andere acties gevoerd, ivaaruan het geld direct naar het Nationaal Rampen fonds werd overgemaakt, doch waar van het niet mogelijk is een totaal beeld te krijgen. In de loop van de voorgaaride week heeft Stadsprater al tal van giften en schenkingen genoemd: maar hij weet, dat dit maar een zeer gering deel is van alles wat er gestort is voor het goede doel. En natuurlijk laten we het hier niet bij. Zaterdag wordt opnieuw een grote straat- en huis-aan-huis-collec- te gehouden. Dan tasten we opneuw in onze beurzen, want er is heel veel geld nodig, waarvan wij ons deel zul len moeten leveren. Rekeninghouders van de Nuts- spaarbank kunnen, zonder verdere kosten, via deze bankinstelling een deel van hun tegoed aan het Natio naal Rampenfonds laten overmaken. Indien een deel van de 35.000 vaste rekeninghouders van deze bank op deze wijze medewerkt, dan komt ook langs die weg weer een flink bedrag bijeen. Over hulpverlening gesproken. De in Eindhoven wonende Zeeuwen heb ben zich de laatste dagen uitstekend geweerd. Ze hebben nu een contact- j comité in het leven geroepen, dat de slachtoffers die naar Eindhoven zijn geëvacueerd, in alles zal bijstaan. Tot voorzitter van dit comité is be noemd de heer De Vos, Herteloop 17, telefoon 9763. En dan nog de afdeling Eindhoven van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Zaterdag brachten verschillende évacué's een trouwe huisvriend mee: een poes of een hond. Niet overal konden de éva cué's deze dieren meenemen. Geen bezwaar. Het dierenasyl aan de Groenstraat staat wagenwijd open. Er zijn speciale afdelingen voor deze beesten vrij gemaakt., die er een uitstekende verzorging zullen vinden. Deze hulpverlening is ook geheel gratis. Zo ziet u, iedereen doet wat. Ieder op zijn terrein. Eindhoven laat zich niet onbetuigd Let toch op! Tijdens het weekeinde vonden er vijf verkeersongevallen plaats, waar bij twee kinderen zodanig gewond werden, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Twee aanrijdingen waren het ge volg van een bekend euvel: het niet nakomen van de voorrangsregel. Of de weggebruikers de voorrangsregels kennen? Wij wagen het te betwij felen. Politie-allerlei Zondagmiddag werd wegens een huiselijke twist in een woning in Woensel door de politie assistentie verleend. Als dank voor de pogingen van de ter plaatse gekomen agent om de gemoederen wat te kalmeren, werd hij door twee „veelbelovende" zonen, respectievelijk 17 en 19 jaar oud, met een getrokken mes ont vangen. Het gevolg was, dat beide knapen op het politie-bureau terecht kwamen. Uit een garage achter een villa aan de Parklaan werden een blauw lederen jas, een broek en een paar rubberlaarzen ontvreemd. Een dame uit Waalre, die Za terdagmiddag in Eindhoven een wa renhuis bezocht, werd daar van haar portemonnaie beroofd. Gasvergiftiging Van de directeur der Gemeente bedrijven kreeg Stadsprater een brief, waarin staat, dat veel mensen hun gascomforen gebruiken om er de was op te koken. Veel van deze com- foren zijn daarvoor niet geschikt en de kans op kolendampvergiftiging is groot. Zij, die dit toch willen doen, wordt verzocht een ander comfoor aan te schaffen, dat zeer goed geven tileerd ls Bij alle ongevallen en brand (be halve verkeersongevallen) dient men 2222 te bellen. Alle hulp is dan gauw ter plaatse. Évacué's De burgemeester verzoekt alle évacué's zich ten spoedigste te mel den aan het stadhuis, Stadhuisplein 1. Alle benodigde gegevens moeten zo snel mogelijk binnen zijn. Het is ge wenst een identiteitsbewijs (wat dan ook) mee te nemen. Na aanmelding krijgt men een legitimatiekaart, Schaken voor de nood In café De Bus wordt Donderdag avond geschaakt. De kampioen van De Pion, geassisteerd door enkele top- spelers, zal een simultaan wedstrijd spelen. De opbrengst is voor het Rampenfonds. Daar slechts beperkt schaakmateriaal aanwezig is, wordt verzocht borden en stukken mee te nemen. Herdenkingsavond Onder de auspiciën van het watersnood-comité Eindhoven en onder persoonlijke aanmoediging van de burgemeester en de Deken van Eindhoven zal op Dinsdag 17 Februari (volgende week) om 8 uur in de St Catharinakerk een plechtige herdenkingsavond worden gehouden van de slachtoffers van de waters noodramp. Deze herdenkingsavond is toegan kelijk voor all" inwoners van onze De behandeling van de Eindhovense gemeentebegroting, die Maandag, na ruim zes uren vergaderen, in eerste instantie nog geen voltooiing kreeg, leverde tot nu toe één positief voorstel op. Het was mevrouw Van der MolenDe Baan (arb.), die mede namens mevrouw RendersVan der Putt (kvp) en de heer Buiten (a.r.), door middel van een voorstel de raad wil laten besluiten tot het geven van een subsidie van 0,75 per dag en per kind aan de verenigingen, die zich belasten met de uit zending van het zwakke kind. Tot nu toe wordt dit subsidie gegeven, indien de betreffende vereniging een kastekort heeft aan het einde van het jaar. Burgemeester Kolfschoten opende de vergadering met een woord van rouw en diepe bewogenheid jegens de slachtoffers van de verbijsterende watersnoodramp. Hij sprak er zijn grote voldoening over uit, dat zovele Eindhovcnaren direct klaar stonden om mee te hel pen aan de leniging van de nood. „Geen van de zeer velen, die hierin hebben uitgemunt, zouden willen, hierin ook maar genoemd of gepre zen te worden. Zij hebben allen, persoonlijk of in organisatieverband aan de naamloze wedstrijd van hulp betoon, als naamloze meegedaan". De burgemeester verklaarde, dat ook het gemeentebestuur in de zin van de naamloosheid, niet heeft willen meedoen aan de wedstrijd tussen gemeenten onderling, maar de landelijke actie volledig heeft willen steunen. Toch leeft het stre ven om straks, als de totale nood is te overzien, met een voorstel tot de raad te komen voor het verstrekken van een gulle bijdrage uit eigen middelen, waardoor deze hulp ook een tastbare inhoud en gestalte kan worden gegeven. De enkele punten, die de agenda bood (het openstellen van banket zaken op Dinsdagmiddagen, het ver strekken van een lening van 12.000 aan de regionale brandweer „Zuid- Oost Noord-Brabant", het aankopen van pand Stratumsedijk 86 en het beschikbaar stellen van een crediet van 59.000 voor plantsoen- en parkaanleg in de z.g. Dommel vallei) leverden geen stagnatie op. Ze wer den zonder beraadslaging en stem ming aangenomen. Algemene beschouwing De voorzitter van de kvp-fractie, C. Geenen, opende de algemene beschouwingen. Spr. vindt de aange boden begroting een goed stuk werk, waaruit het beleid van B. en W. dui delijk is te lezen, met welk beleid zijn fractie volkomen kan meegaan. Critiek had spreker over te lange raadsagenda's, waarin de heer Bui ten hem later bijviel. Dit maakt een goed raadswerk haast onmogelijk, concludeerde ir Geenen. Hij drong vervolgens aan op een grotere activi teit tot ontwikkeling van de burger zin onder de jongeren. Op de scho len en in de jeugdverenigingen zal hiermee moeten worden begonnen. Het is tevens een weg ter beteuge ling van de baldadigheid en crimina liteit. Spreker verzocht en met hem ook de heer Van Lienden (arb.) waak zaam te zijn ten aanzien van de werkloosheid. Hij drong aan op meer spoed bij de opstelling der uitbrei dingsplannen waarin hij tot nu toe weinig systeem kan vinden Een studie van de sociaal-econo mische structuur van de stad acht de heer Geenen noodzakelijk om te stad zonder onderscheid van gods dienst en gezindte. Medewerking zal worden verleend door Hub. Houet, organist van de St Catharinakerk, de Schola Cantorum van de St Catharinakerk, het Tivo- li-koor, het mannenkoor „Le Bonne Espérance" en mej. Jeanne Lampe. De toegang is vrij. Tijdens de her denkingsplechtigheid zal worden ge collecteerd ten gunste van het Na tionaal Rampenfonds. Gasverstikking In haar woning aan de Benoit- straat is de 18-jarige Z. P. door gas verstikking om het leven gekomen. Zij had op een tweepits-gascomfoor een grote wasketel gezet. Vermoede lijk kreeg de vlam te weinig lucht toevoer, waardoor koolmonoxyde ontstond en het meisje buiten be wustzijn raakte. Toen het meisje ontdekt werd. bleken de levens geesten reeds te zijn geweken. Varia Vanavond geeft Clara Haskil in de Philips' Schouwburg een piano recital. Werken van Bach, Bach- Lipatti, van Beethoven, Brahms, Schumann, Debussy en Ravel staan op het programma. In „De Licht bron" aan de Camphuysenstraat spreekt vanavond om 8 uur voor de Volks-Universiteit de heer W. L. Berssenbrugge over „Zo is de U.S.A.- thans". De Veron houdt Vrijdag avond in het Philips' Ontspannings gebouw een bijeenkomst, waarin de heer Om de Lange Boom zal spreken over Metingen aan ontvangers. Voor Kunstcentrum treedt Donderdag avond in gebouw „Katholiek Leven" de toneelgroep Nederlandse Comedie op met. „Via Lisabon" van Charles Morgan. Medespelenden zijn om.: Ank van der Moer, Ellen Vogel, Han Bentz van den Berg, Fonds Rade makers enz. Onze adressen Redactie en Administratie: Wll- lemstraat 10, Eindhoven. Telefoon Redactie 2453. Administratie 2083. Na kantoortijd: tel. redactie 4535. Redacteur voor Zuld-Llmburg: J. C. P. Berggren, Sint Maartenspoort 3. Maastricht, telefoon 3195. Administratie; Hekelveld 15, Am sterdam, telefoon 38811. Postgiro 21876, Amsterdam. Abonnementsprijs: 44 cent per week. 5,70 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. kunnen komen tot een bruikbaar uitbreidingsplan. Het verkeersvraag- stuk blijft een zorg. Het maken van een spoorwegvia duct in Tongelre is nodig. De ver wikkelingen met de spoorbaan naar Valkenswaard zullen B. en W. met zorg moeten blijven volgen, aldus de heren Geenen en Van Lienden. Vier jaar werkzaamheid Van Lienden (arb.) gaf in zijn algemene beschouwing een overzicht over de vier jaren van de raad in de huidige samenstelling. Hij kwam tot de conclusie, dat er in die tijd veel is gedaan, maar we zijn er nog lang niet. De grote nood: het woningte kort is gedeeltelijk geslonken, maar blijft alle zorgen eisen. Er zal op grote schaal verder gebouwd moeten worden. Hij drong met klem aan er voor to zorgen, dat hiervoor gron den beschikbaar komen. Op dit punt moet men 10 tot 15 jaren vooruit zien, aldus Van Lienden. Een doorn in het oog van Van Lienden is de onbebouwde vlakte aan de Heezerweg tussen de Tulp straat en Koreanderstraat. Ook de kwaliteit van de woningen nam hij onder de loupe. Deze laat dikwijls veel te wensen over door te geringe controle bij de aanvoer van het ma teriaal. De werkgelegenheid geeft reden tot zorgen. B. en W. zullen op dit punt doorlopend waakzaam moeten blijven door het uitbreiden van de bestaande en het aantrekken van nieuwe industrieën te stimuleren. Het is een levensbelang voor jong Eindhoven. Ook het ambachtsonder- wijs zal op een degelijke basis ge schoeid moeten worden en zodanig moeten zijn, dal iedere jongen een plaatsingsmogelijkheid kan vinden. De stadsverkeersdienst beangstigde de heer Van Lienden. Klachten over het bussenmateriaal zijn er: ze zijn gegrond. Het is in doorsnee 't slecht ste. wat er in ons land voor dit doel gebruikt wordt, aldus Van Lienden. Spreker verklaarde geschrokken te zijn van het antwoord van B, en W., waarin wordt gezegd, dat, nu de con cessietermijn meer en meer gaat ver strijken, het uit het oogpunt van de concessiehouder begrijpelijk is, dat geen nieuw materiaal wordt aange schaft. Dit houdt in, aldus Van Lien den, dat het gebezigde materiaal nog slechter zal worden. Vele wensen Op het vlak van de hygiëne en de lichamelijke ontwikkeling had Van Lienden de volgende wensen: badhuis in Woensel (al voor de oor log bepleit), schoolbad voor zwem men, recreatie-gelegenheid in zuide lijk stadsdeel, aanleg tweede algeme ne begraafplaats, exploitatieherzie ning van de sportparken en 'n nieuw gebouw voor de G.G. en G.D. met als aanvulling wijkgebouwen, waarin de gezondheidszorg beter tot zijn recht kan kom»i. De heer Buiten (a.r.) betoogde, dat Eindhoven een stad is geworden met geheel eigen problemen: woningbouw, werkgelegenheid, verkeer, stadsuit breiding, wegennet, culturele en soci ale aangelegenheden, waaraan nog hard gewerkt zal moeten worden. Dr Vrij (v.v.d.) had als zwaar tepunt in zijn beschouwing de tarie ven-politiek van gemeentebedrijven. Hij zou graag willen weten in hoever re men hierin het winstbedrag kan veranderen en of er een efficiëntere werkwijze mogelijk was. De heer Bakker (vrede en welv.) bepleitte verder bet instellen van een jeugdgemeenteraad en gaf onder meer als zijn mening te kennen, dat Eindhoven in zijn taak ten aanzien van de hulpverlening aan de slacht offers van de noodgebieden is tekort geschoten. Hij stelde voor (echter niet zwart op wit) het presentiegeld van alle raadszittingen van nu tot en met Augustus voor het Nationaal Rampenfonds af te staan. Medezeggenschap De heer Diebrink (arb.) bepleitte medezeggenschap van het gemeente- .personeel; het instellen van een commissie van advies voor de wo ningtoewijzing en had ernstige cri tiek op de wijze, waarop het ge meentebestuur het openbaar onder wijs behandelde. (Hierover heeft de heer Postema (arb.) in de voorgaan de raadsvergadering reeds uitvoerig gesproken. Red.) Het aanleggen van schooltuinen acht spreker nodig. Het instellen van een huur- enquête is nodig, vindt de heer Diebrink, doch dan met betere vragen als vorige keer het geval was. B. en W. zeggen, dat bij een onderzoek is gebleken, dat slechts 0.8 pet een te hog ehuur moest be talen. Volgens de heer Diebrink zou dit bij samenwonen wel 60 pet zijn. Dat waren zijn ervarin gen als lid van de huuradviescom missie. De heer Diesbergen (arb.) hield hierna zijn financiële beschouwin gen, waarbij hij vaststelde, dat de financiële positie van de gemeente goed is. maar maande tot voorzich tigheid ten aanzien van de kapitaal- lasten op de normale begroting, waarin M, Schrijvers eveneens een moeilijkheid voor de toekomst zag. „Houdt de onrendabele schuld zo laag mogelijk door extra afschrijvin gen, opdat we straks, indien er eens magere jaren mochten komen, niet voor grote tekorten komen te staan", raadde hij. Ten aanzien van de kwestie-Bak ker, verzocht hij de raad, ook dit raadslid zijn normale werk te laten ontplooien, door hem in enige com missies op te nemen. De heer Van Vliet gaf zijn visie op de woningnood in de stad en hield zich vast aan de minimum-eis van drie slaapkamers. Ook wilde hij het instellen van een woningtoe wijzingscommissie. Mr Van der Grin ten (kvp) besprak de culturele aan gelegenheden en bepleitte de vor ming van een eigen Brabantse to neelgroep op basis zoals het Bra bants Orkest wordt gesteund en in stand gehouden. V olks gezondheid Mevr. Van der MolenDe Baan (arb.) drong aan op preventieve zorg op het gebied van de volksgezond heid, waaronder Ook het uitzenden van zwakke kinderen valt. Ze dien de op dit punt een voorstel tot sub sidiëring in. De schoolmelkvoorziening dient op alle scholen te worden in gevoerd, gemeentelijke kleuter-con- sultatiebureau's zijn nodig, waarin de kruisverenigingen hun werk kunnen doen. Bovendien uitte ze haar ongerustheid over de toestand van de drinkwatervoorziening aan het woonwagenkamp. De heer Van Eupen (kvp) gaf zijn mening over het onderwijs, waarbij hij pleitte voor de bouw van een derde ambachtsschool en het activeren van een uitbreiding van middelbaar avondonderwijs. Zoals elk jaar beklom de heer Van Nim- wegen (kvp) zijn stokpaardje door aandacht te vragen voor een sport veld in het stadsdeel Tongelre. Vanmiddag om vier uur worden de algemene beschouwingen in eer ste aanleg voortgezet. Advertentie I.M. GEEN ENERGIE MEER? nieuwe kracht met Pleegzuster Bloedwijn De overstromingsramp heeft in brede kring eensklaps grote belangstelling gewekt voor het verschijnsel van vloed en spring vloed, dat in gewone tijden slechts de aandacht trekt van astronomen, waterstaats- en scheepvaartdeskundigen. Boven dien zijn bij velen angstige verwachtingen ontstaan betreffende de volgende springvloed, die inderdaad omstreeks 14 Februari tegemoet kan worden gezien. Het heeft dus stellig zijn nut zo nauwkeurig mogelijk uiteen te zetten, wat in dezen de waarheid is. Dan zal blijken, dat er voor enige bijzondere vrees, wat deze datum betreft, geen aanleiding bestaat. Het verschijnsel der getijden, van eb en vloed dus, wordt ver oorzaakt door de aan trekkingskracht, die de zon en de maan op het water van de ocaan uitoefent. De eerste merkwaardigheid is, dat de maan hierbij een invloed uitoefent, die meer dan twee maal zo groot is, als die van de zon. De verhouding van de „vloedwekkende" kracht van maan en zon bedraagt ongeveer 11 tot 5. En dat, hoe wel de massa (popu lair kan men ook zeg- m gen: het gewicht) u van de zon niet min der dan 27 millioen maal die van de maan bedraagt. Men zou dus aan vankelijk denken, dat vloedwerkende kracht van de zon vele mil- lioenen malen zo sterk zou zijn, als die van de maan. Dat het heel anders is. is een gevolg van het feit. dat de afstand van het aantrekkende lichaam hier een overweldigend grote bete kenis heeft. De vloedwekkende kracht van een hemellichaam neemt na melijk (anders dan de gewone aantrekkingskracht, die met de tweede macht afneemt) af over eenkomstig de derde macht van de afstand" dat wil zeggen, dat een gelijke massa op een lichaam, dat 3 maal verder staat, 1/27, op één, dat 10 maal verder staat, 1/1000 en op één, dat 400 maal verder staat (en de zon staat 400 maal zo ver als de maan) slechts 1/400 x 1/400 x 1/400 zo veel vloedwekkende kracht heeft, dat is dus één vier en zestig mill'ioenste. Aangezien de zon „slechts" 27 mil lioen maal zoveel massa heeft als de maan. kan men dus reeds uit deze (enigszins) ruwe gegevens aflei den, dat de maan het toch nog van de zon wint en ziet men nu te vens in, waarom de maan ruim twee maal zoveel invloed heeft als de zon. De maan is dus verreweg de belangrijkste factor, Het water van de Oceaan wordt dus naar de maan toegetrokken en vormt in de richting van de maan een „bobbel" Ietwat moeilijker is uit te leggen, waarom zich precies aan de tegen overgestelde kant van de aarde net zulk een „bobbel" vormt, maar de lezer zal dit wel willen aannemen. (Voor een dagbladartikel zou het uit leggen daarvan te veel plaatsruimte vorderen.) Tussen beide „bobbels" in. staat het water lager. We krijgen dus als ruwe schets de volgende figuur: De aarde draait in 24 uur om haar as. Ieder punt op aarde, dat aan zee gelegen is, draait dus twee maal per dag onder een „vloedgolf' door, heeft twee maal per etmaal vloed. Uit bovenstaande figuur blijkt tevens, waarom (omdat de maan in een maand om de aarde heendraait) de vloed op een bepaalde plaats iedere dag (gemiddeld) ongeveer 50 minuten later valt. Dit is het eerste deel van het ver haal: de verklaring van eb en vloed, van het getij Nu het punt. dat thans door De aarde draait in de richting van de pijl „onder de vloedgolf door". vloedgolf blijft „onder de maan", maan draait in ongeveer een maand om de aarde in dezelfde richting, waarin de aswenteling van de aarde geschiedt. Het punt A', dat op de eerste dag op een bepaald uur volle vloed heeft, zal op de volgende dag nog tot A' verder moeten draaien (gemiddeld ongeveer 50 minuten), alvorens het weer volle vloed heelt. de mensen begrijpelijkerwijs zo in teresseert: het springtij, de spring vloed. De maan heeft dus een invloed 11. de zon een invloed 5. Wan neer nu zon en maan öf in precies de zelfde richting staan öf in precies te genovergestelde Het gezamelijk personeel van de bewijzen van hartelijkheid zijn daar- gemeente Heerlen bracht een be- bij. Zo stond op pakjes uit Bordeaux drag van 1,569,59 bijeen ten be- (Frankrijk) geschreven: „Courage, la hoeve van het Nationaal Rampen- France pensse a vous" (moed, Frank- fonds. rijk denkt aan u). Als opvolger van de heer v. d. Te Breda reed een Amerikaanse Ploeg, directeur van de Inkoop-cen- wagen van de hulptroepen met volle trale voor hout en pek van de Lim- vaart tegen de gevel van de Fa v. d. burgse steenkolenmijnen, die met Henk aan de Haagdijk. Etalageruit pensioen is gegaan, is heden be- en -ruimte werden grondig vernield, noemd de heer drs M. Steegh, laat- Op de Haagweg te Breda werd stelijk directeur van de N.V. Natio- het 8-jarig knaapje A. de R. aange- nale Houthandel te Heerlen en voor- reden. Het slachtoffertje stak plotse- dien directeur van de Amsterdam- ling vóór een autobus de weg over. sche Bank N.V. te Heerlen. De toestand van het jongetje is De Mijnindustrieraad zal thans redelijk. Woensdag voor de tweede maal bij- Burgemeester Gottwald van Et- eenkomen om opnieuw te bezien, wat Q n js thans ook weer tijdelijk bur- het mijnbedrijf m zijn geheel nog gemeester van Lage- en Hoge Zwalu- meer kan doen ten. behoeve, van de we Tijdens de rampdagen zat Lage- getroffenen door de watersnood. en Hoge Zwaluwe zonder burge- Een 8-jarig jongetje, Pim v. Gurp. meester. te Breda kreeg een goed idee. Met v„„„A „f enkele vriendje» organiseerde hij een B,;a. P ïd A le, tMUtel* ling van de groslijst voor de as. ge meenteraadsverkiezingen in het ge bouw „De Veste". Aanvang 8 uur pre- Van de twee bruggen over de Wil- c'es. De partij-secretaris, Frits AI- helminasingel te Breda, die Prin- brecht, zal een inleiding houden, senbrug en Nassaubrug genoemd in Roermond is de 81-jarige zullen worden, zijn thans de tekenin- gepensionneerde spoorwegbeambte gen gereed gekomen. In het voorjaar M. H. Boetzkes tengevolge van de zal met de bouw van de eerste, de gladheid uitgegleden en op zijn burgemeester Prinsenbrug, begonnen achterhoofd terecht gekomen. Hij worden. overleed kort daarop. Voor de bouw is het noodzakelijk sittard heeft de politie C. de Singelgracht ter plaatse voor 6 a ujj. sittard en B. uit Amsterdam ge- 7 maanden geheel af te dammen. arresteerd. die bij een juwelier aan De afvoer moet geschieden via de de Brandtstraat dameshorloges ter westelijke singelgracht. waarde van ƒ4.000 hadden gestolen. Te Breda komen vele buiten- De horloges waren verkocht, maar landse pakketten, bestemd voor de er was geen cent meer van de op- watersnoodslachtoffers, binnen. Vele brengst over. poppenkermis en 12.96 kon worden afgedragen voor het Nationaal Ram penfonds. In Roermond is liet vijfjarige zoontje van de heer Balverts over reden door een personenauto, toen het plotseling de weg overstak. Een sleutelbeenbreuk en een schedelba- sisfractuur liep het kind op, dat naar het ziekenhuis werd gebracht, Uit Roermond is de veertigste vrachtauto naar het rampgebied ver trokken. In Roermond zal de Vereniging Protestantse Ziekenverpleging tien geëvacueerde patiënten uit het nood- gebied opnemen. Slechthorende uit dc noodge bieden, die met moeilijkheden te kampen hebben (gehoorapparaat verloren of iets dergelijks) kunnen zich wenden tot Koningsweg 99 te Den Bosch en Middenweg 8 te Vught. De Vereniging tot Bevorde ring der Belangen van Slechthoren den zal hen met raad en daad ter zijde slaan. In Vaals stootten douaneambte naren op een groep van 6 smokke laars, waarvan er 5 in het duister wisten te ontkomen. Een smokkelaar werd naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht. 26 kilo koffie werden in beslag genomen. In het beruchte smokkelgebied na bij het Drielandenpunt te Aken werden door de Duitse douane in Januari o.m. aan smokkelgoederen in beslag genomen: 6796 kilo koffie, 20950 sigaretten, 6700 sigaretten vloeitjes, 16 auto's en 2 fietsen. 227 smokkelaars kwamen in deze maand voor de rechter en hoorden zich ver oordelen tot, in totaal 526 maanden. 48 weken en 51 dagen gevangenis straf en 119.288 D.M. geldboeten. richting (denk aan de „tegenoverge stelde" vloedgolf), dan ondersteu nen zij eikaars werking; staan deze richtingen echter ioodreclu op elkaar, dan werken zij elkaar tegen, Het eerste geval doet zich voor bij volle en bij nieuwe maan, vloedwekkende kracht is dan 11+5=16; het tweede bij eerste en laatste kwartier, de kracht is dan 11 5=6. Vandaar, dat bij volle en bij nieuwe maan de vloed twee a driemaal zo hoog is. als bij ste en laatste kwartier. Het eerste geval noemt men spring tij of springvloed, het tweede dood tij of dood water. Hieruit volgt nu tevens, dat springvloed een volkomen normaal verschijnsel is, dat zich iedere maand twee maal moet voordoen. Door ze kere traagheidsverschijnselen komt ae Hoogste springvloed ongeveer één dag na volle en na nieuwe maan; het laagste tij ongeveer één dag na eer ste en na laatste kwartier. Gemiddelde stijging Omstreeks 14 Februari zal het dus wederom springtij zijn. Er is dus geen enkele reden zich daarover bij zonder bezorgd te maken. Gemid deld stijgt de vloed aan onze kust van Hoek van Holland tot IJmuiden ongeveer 1 meter 60 boven laagwater- stand, dus 80 centimeter boven een gemiddelde tussen eb en vloed. Bij springvloed wordt deze 80 centimeter tot 1 meter 15, dus 35 centimeter meer dan bij een gemiddelde vloed (tussen springtij en dood water in) Dus nogmaals: geen reden tot bij zondere ongerustheid! Zelfs niet, on danks het feit, dat deze springvloed van 14 Februari a.s. nog om een andere reden ongunstig is! Dan staat namelijk de maan dicht bij zijn perigeum, dat is het punt, waarop hi; zo dicht mogelijk bij de aarde staat. Is liet perigeum, dan staat de maan op een afstand van 357.000 km van de aarde, is het apogeum (ver ste afstand) dan staat de maan 407.000 km van de aarde af. een ver schil van 14% van de kortste af stand. De vloedwekkende kracht van de iaan alleen is op de kortste af stand bijna anderhalf maal zo groot a's op de grootste afstand. Wij kunnen hier niet alle (hoe wel vrij eenvoudige) berekeningen volledig geven, maar uit deze be cijferingen volgt. dat. bij de 1 me ter 15, die wij boven voor spring tij aan onze kust vonden, in geval van perigeum ongeveer 17 cm moet worden bijgeteld, en in geval van apogeum een gelijk bedrag moet worden afgetrokken. Geregeld voorkomend Het springtij van 14 Februari as. is nu in zoverre ongunstig dat het ongeveer met perigeum (kortste af stand) van de maan samenvalt, hpt. zal dus ongeveer 17 cm hoger zijn, dan bij gemiddelde afstand van de maan en ongeveer 35 cm hoger, dan wanneer de maan in zijn apogeum, Om deze 17, respectievelijk 35 cm behoeft men zich dus waarlijk niet bijzonder ongerust te maken! Het samentreffen van de beide ongun stige omstandigheden, springtij en perigeum is ook een geregeld voor komend verschijnsel: het doet zich telkens weer na 12 maanden 48 dagen voor En wie pleegt zich daar over ongerust te maken? Wél moet er. met het oog op de toekomst, met alle nadruk op gewe zen worden, dat wij in de ramp nacht in zoverre nog fortuinlijk zijn geweest, dat dat springtij ongeveer met apogeum samenviel. Ware het toen perigeum geweest, dan zou de waterstand aan onze kust, bij het gelijk blijven van de andere om standigheden (die van apogeum of perigeum geheel onafhankelijk zijn) ongeveer 35 cm hoger zijn geweest! Men houde hiermee voor de toekomst terdege rekening! Hoofdzaak: storm Springtij is dus. met het oog op een overstroming belangrijk, peri geum eveneens. Maar de hoofd zaak blijft de storm. Rich ting, kracht en duur van de storm en de wijze en de snelheid, waar mede de richting van de wind ver andert, (dat wil bijna altijd zeggen), waarmee hij van west door noord west naar noord omloopt (ruimt). Dat is beslissend. Nogmaals: springtij en perigeum zijn slechts b ij k o m s t i g e ongun stige omstandigheden, die teza men het water aan de kust nog een halve meter (ruim) boven het peil opstuwen, dat de zee zou hebben -be reikt. indien de invloed van maan- en zonnestand nóch ongunstig, nóch gunstig zou zijn geweest, Het verschil tussen het ongunstig en het gunstig zijn van deze beide omstandigheden bedraagt aan onze kust ruim 1 meter. Opstuwing Wij zeiden: a au onze kust. Want in zeearmen, die trechter vormig toe plegen te lopen, wordt de vloed door opstuwing van het water veel en veel hoger I In het Ka naal tussen Engeland en Frankrijk komen springvloedhoogten van 12 i meter voor; in Fundy-Bay op New- Foundland zelfs van 15 meter! De trechtervormige zeegaten vormen het grote gevaar: sluit ze af, het koste wat het koste I En men onthouder niet de spring vloed of het perigeum zijn onze vij and, maar de stormwinden uit de boze hoek. Stormt het niet omstreeks 14 F; xuari, dan behoeft men noch v_„r springvloed, noch voor peri geum bevreesd te zijn! Vijf slachtoffers uit Stavenisse ter aarde besteld Maandagmiddag werden op de Protestantse Begraafplaats te Ber gen op Zoom wederom vijf slacht offers uit Stavenisse ter aarde be steld. De slachtoffers, die deze dag werden begraven, waren Cornelia Mol. 16 jaar oud, Neeltje Cornelisse, 14 jaar, Jacob Stoel, 80 jaar oud, Jacobus Moerland, 56 jaar, en Leen- dert Hagc, 45 jaar, In het Evangelisatiegebouw, waar tal van familieleden tegenwoordig waren, en ook de burgemeester van Bergen op Zoom, ir Peters, de com missaris van politie, de heer Van 't Hof en inspecteur Jimkes. hield ds Eiseman uit Bergen op Zoom een korte rouwdienst. Ais tekst had hij gekozen psalm 93. De dienst, werd door hem met een kort gebed be sloten- Na deze dienst volgde de begra fenis. Vier graven waren er reeds gedolven, namelijk van de familie Hage. eveneens uit Stavenisse, die korte tijd daarvoor in alle stilte ter aarde waren besteld. De dominee sprak ook hier een kort woord en besloot met het Onze Vader. Hulp uit Kerk rade In dc afgelopen dagen heeft ook in Kerkrade een grote inzameling van goederen en geld voor de getrof fenen van de watersnoodramp plaats gevonden. Volgens thans vaststaande cijfers werd reeds rond de ƒ50.000 door de Kerkradenaren aan geld bij eengebracht, De goederen, kleding stukken, beddegoed. meubilair,, schoeisel enz, enz. zijn niet te tel len, Al spoedig bleek het oud-ge meentehuis te klein te zijn en moes ten lokalen in de Ambachtsschool worden ontruimd om als sorteerruim- te en opslagplaats te dienen. Tien tallen dames en heren zijn enkele dagen bezig geweest met 'het sorte ren van de duizenden goederen. Reeds zijn enkele volgeladen vracht auto's naar het Ned. Rode Kruis in Den Haag vertrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3