Gezondheidstoestand in noodgebied niet slecht Schade tot f 1000. wordt geheel vergoed Noodgebied verboden voor onbevoegden Van cultuurgrond bijna zes procent onder water Vijfde verlieslijst Het gat wordt steeds kleiner Zondag inhaal programma F. Remmers in bestuur KNVB Dijkgaten Zij staken dijk door Arrestaties wegens plundering Dodencijfers Engeland wil geen blokkade van China Drie helpsters Rode Kruis gearresteerd HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 KNVB BEPAALT: De KNVB heeft bepaald, dat Zon dag 15 Februari het oorspronkelijke voor die datum vastgestelde inhaal programma zal worden verwerkt en NIET het programma, dat voor Zon dag jl. is afgelast. Op Zondag 22 Februari wordt het programma afgewerkt, dat eigenlijk op Zondag 1 Februari de dag van de overstromingen iti Zeeland ge speeld had moeten worden en op Zondag 1 Maart komen dan de wed strijden, die voor Zondag jl. waren vastgesteld. In de vacature-Teeuw in het be stuur van de KNVB is benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle. (Vervolg van pag. 1) Noord-Brabant: Vele kleine herstel werken met zeer waarneembare resul taten. Moeilijk gat bij Nicuwendijk nog onder handen. Gaten bij Moer- dijkbruggen worden gedicht, waarna werk aan spoorbaan en verkeersweg kan beginnen. Langs de Eendracht een dijkvak met een moeilijk te dich ten gat, waarmee thans begonnen is. Alblasserwaard: Dijk bij Papen- drecht tot kruinshoogte hersteld. Rozenburg; Laatste gat van bete kenis bijna gesloten. IJselmonde: Geen ernstige dijk gaten. Aan herstel wordt gewerkt. Hoeksche Waard: In tegenstelling tot de verwachting leveren de gro tere dijkgaten geen bijzondere moei lijkheden. Herstel aan de gang. Voorne-Putten: Groot gat in zuide lijke dijk, dat veel zorg zal geven. Goeree-Overflakkee: Merendeel van de gaten niet moeilijk, echter drie gaten, die in verband met de stromingen grotere moeilijkheden zul len geven. Eiland Van Dordrecht: Binnenkort gunstige resultaten. goederen worden II u Ijl eigendom Ter voorkoming van misverstanden wordt meegedeeld dat de door het Rode Kruis verstrekte dekens, bed den, matrassen en beddegoed het eigendom blijven van de gcëvacucer- dcn. Ook het aan hen verstrekte geld blijft hun eigendom. (Vervolg van pag. 1) Inmiddels is wel vastgesteld, dat rond 133.000 ha cultuurgrond onder water staat of heeft gestaan. Dit is 5,7 procent van het totaal op pervlak aan cultuurgrond in Ne derland. Het merendeel hiervan (82.000 ha) is bouwland. Geschat wordt, dat 25.000 runde ren zijn verdronken, 15.000 a 20.000 varkens, 2000 a 3000 scha pen, 1500 paarden en meer dan 100.000 hoenders. De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden wordt niet on gunstig genoemd. Er zijn niet abnor maal veel zieken. De grootste moeilijkheid is echter de drinkwatervoorziening omdat na genoeg alle waterleidingbedrijven schade hebben geleden. Enkele pomp stations. o.a. te Middelburg en te 's-Gravendeel. zullen nog geruime tijd buiten werkmg zijn. De toestand van de drinkwatervoorziening op Walcheren wordt kritiek genoemd. Er zullen grote herstelwerkzaam heden aan het leiding net na het droogvallen moeten worden verricht. Daarbij wordt gerekend op de hulp die is aangeboden van waterleiding bedrijven uit binnen- en buitenland. Een ander moeilijk punt voor de volksgezondheid zijn de afvoer en de destructie van verdronken vee. Er zijn al noodslachtplaatsen in Dor drecht en Rotterdam. Maar indien nodig, zullen massagraven worden gemaakt met hulp van genietroe pen. De geneesmiddelenvoorziening geeft dank zij de organisatie van het Rode Kruis geen moeilijkheden. Uit de nota blijkt, dat thans, voor zover bekend, 65.798 personen zijn geëvacueerd. De huisvesting van évacué's bood, gezien het grote aan tal aanbiedingen, geen problemen. Aanbiedingen Er zijn ook aanbiedingen uit het buitenland tot huisvesting van kin deren. De regering wil over enige weken nader bezien of hierop moet worden ingegaan. Zo nodig zal het Nationaal Rampenfonds de reiskos ten hiervoor vergoeden. Het fonds zal trouwens ook eventuele bijkomende kosten van een vacantie van kinde ren in Nederland voor zijn rekening nemen. De geteisterde gebieden en ook de evacualiegemeenten hebben grote be hoefte aan maatschappelijke werk sters. Ook hier zal het Nationaal Rampenfonds financieel bijspringen in de peciale kosten. Overigens heeft het Nationaal Rampenfonds in de eerste plaats o.a. tot taak het lenigen van de persoon lijke nood en vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levens onderhoud, kleding, dekking, schoei sel en huisraad. R ij ks-waterstaa t De regering heeft de leiding van het herstelwerk aan de dijken, ook aan die dijken. d!e in beheer bij la gere organen J in handen van Rijkswaterstaat gelegd. Dit apparaat heeft een rijke technische en organi satorische ervaring. Verwezen wordt naar de Zuiderzeewerken, de afsluit- ting van de Brielse Maas, de Braak man en naar de dichting van Wal cheren Terwijl het water nog bijna overal in- en uitstroomt, worden reeds voor bereidingen tot de terugkeer van de bevolking naar de rampgebieden ge troffen. Deze terugkeer, aldus zegt de nota. zal plaatsvinden al naar ge lang van de vorderingen van het her stel. Inmiddels wil het ministerie van Binnenlandse Zaken de getroffen Enkele landbouwers gearresteerd (Eigen nieuwsdienst Enkele land bouwers in Geervliet op Voorne en Putten hebben getracht een dijk door te steken, om daardoor het water van hun land kwijt te raken. Zij be zitten een strook land in de streek Oud-Hoenderhoek. Toen ze bezig waren een geul te graven in de Slaperdijk, in de hoop daardoor het water van hun land af te laten vloeien in het riviertje de Bernisse, werden ze verrast, door mensen van de Rijkspolitie en Rijks waterstaat, die tijdig waren gewaar schuwd. Aan hun kwalijk werk werd on middellijk een eind gemaakt. De landbouwer R.. die het initiatief had genomen, zit in Rotterdam in voor arrest. De anderen zijn, nadat ze wa ren voorgeleid voor de officier van Justitie, voorlopig weer vrijgelaten Er is proces-verbaal opgemaakt. gemeenten behulpzaam zijn bij de bestuurlijke en financiële problemen, die zich als gevolg van de ramp voor doen. Extra-personeel Maar ook het ministerie van Maatschappelijk Werk laat de ge meentebesturen niet alleen. Als er extra personeel nodig is voor de re geling van de nooduitkering aan ge dupeerden zal dit ministerie zijn be middeling verlenen. Tn algemene zin schrijft de minis ter-president. dat op de overheid de uitgebreide taak rust om door ver strekking van bijdragen het. econo misch leven in de getroffen gebieden op gang te brengen. Alvast is echter bepaald, dat de kosten van herstel van de hoofd- en i buitenwaterkeringen geheel voor re kening van het rijk zullen komen. Landbouiv Op landbouwkundig gebied zijn nog de volgende maatregelen geno men: De provinciale voedselcommissaris is ingeschakeld bij de registratie en herdistributie van veevoeder en an dere artikelen voor de noodgebieden. Het bureau oogstvoorziening zal helpen bij de berging van nog voor consumptie geschikte aardappelen, landbouwmachines en werktuigen uit drasse en licht geïnundeerde gebie den. Geëvacueerd vee zal op tbc. worden onderzocht. De rijksdienst voor landbouwher- stel zal in samenwerking met de cul tuurtechnische dienst het herstel uit voeren. Men verwacht dat het mond en klauwzeer binnen de perken kan blijven. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. van Peeren. 1894. J. Agterdenbos, 1901; DORDRECHT: A. A. Kampman, 1944; J. 1 FIJNAART: Geïdentificeerde slachtoffers: G. P. Geilings, 1952. 's-GRAVENDEEL: H. van den Berg, 1953. KRABBENDIJKE: B. Verschure, 1884. KRIMPEN AAN DE IJSEL: Overleden: H. F. Lubkemann. 1882 KRUININGEN: C. Visser—Blok, 1864; M. A. Jansen, 8 jaar: P. Jansen, 1911; J. JansenBrandt, 1918; M. Jansen, 1944; B. Blok. 88 jaar; M. Blok, 82 jaar; P. Blom, 3 jaar; C. Blom, 5 jaar; F. Komejan, 76 jaar; C. KomejanHoogerheide, 71 jaar; A. C. Vroegop. 1923; P. M. Dek, 1940; J. MinnaarPouwer, 57 jaar; J. Blok en zijn echtgenote C. Cock; A, v. d. Parel: P. v. d. Parel—Roelse en baby; W. Willebroer; H. v. d. Hart. 1868; P. v. d. Hart—Braam, 1890, A. Saaman en echtgenote en zoon Jan: T. v. d. Boomgaard, 1892. M. J. Sinkevan Iwaarden, 1896; Th. G. Hofmeyer. J. Danker, 1 1952. MOLENAARSGRAAF: J. A. Brandwijk, 45 jaar. NIEUWERKERK-Z.Geïdenteficeerd te Zierikzee: T. van Tigge- len. pl.m. 28 jaar; M. EerlandKloot e; L. HeyboerZorge; M. HendrikseKik. OOSTERLAND (St Jansland)dd. 3.2.53 voorlopig te St Jansland (gem. Oosterland) te Schouwen begraven: M. de Rond. 1900; M. van IJsseldijk, 1897: W. van IJsseldijk, 1940. OUWERKERK-Z.: M. Bolijnvan Damme; M. ZwennedeVrieze, 70 jaar; H. J. van Damme: J. van Damme, 13 jaar; J. van Damme— Bolijn: J. L. Hendrikse, 1931; overleden en begraven te Vianen gem Ouwerkerk: N. Bolijn, 1892, B. Bolijnvan der Have, 1896. STAVENISSE: J. van Bloekpoel. 1890; D. den BraberBrouw, 1888: G. D. Gakeer—van Dalen. 1907; A. J. D. Gakeer. 1927; I. H. van 't Veer—Hage. 1899; J. Hage. 1875: P. Hage—Klaase, 1905; P. J. HageKoeman. 1905; P. A. HageLuyk, 1875; G. HoutMoerland. 1892; J. VroegopMoerland. 1910: T. van IwaardenPriem. 1912; P G. Steendijk—Riedijk, 1890. P. Geluk—Smits, 1898: W. J. Hage— Sonke. 1908: J. I. LuijkStoutjesdijk, 1883: C. P. den Brakervan 't Veer, 1921; D. C. van ZuienWesdorp, 1917. WISSEKERKE: Geïdentificeerd: M. v. d. Maas. 1877. WOLPHAARTSDIJK: In Goes geïdentificeerd: C. Kloosterman, 47 Jaar. YERSEKE: In Goes geïdentificeerde slachtoffers: C. Ottev. d. Berge. 63 jaar; L. Otte. 1868. ZIERIKZEE: Geïdentificeerde slachtoffers: H. Blankert, 1877: S. Verton, 1882; J. C. Janse. 1911; A. den Boer, 1896; J K v. d. Houten, 1863; J. de Graaf, 1888; J. J. Ringelberg, 1880; C. 'van Beveren, 1869; Th. van Strien, 1874: M. van Beveren, 1894; J. van Nieuwenhu.vzen, 1893; H. C. Gilden, 1870; J. Bil, 1879; J. A. Matthijsse, 1879; A. v. d. Meer, 1877; G. Huige, 1953. RECTIFICATIE: Vervalt 2e lijst d.d. 5.2.'53 gem. Nieuwerkerk: Adriana Krabbe, echtgenote van Thomas de Bil. Opgave van de identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. Drie mannen, die in het geteisterde gebied van Willemstad en op Schou- wen-Duiveland eigendommen van de slachtoffers van de watersnood zou den hebben gestolen, zijn Zaterdag en Zondag bij hun aankomst in Dordrecht gearresteerd. De 24-jarige automoteur Johannes Theodorus F. uit Haalderen, gemeen te Bommel, had een zak bij zich met geschonken dekens en kleding. Ook had hij een verrekijker, die hij van de hals van een bewusteloze man in het rampgebied van Willemstad had genomen Zijn kornuit, de 23-jarige bootwerker Wilhelmus Johannes J. uit Nijmegen, sleepte ook een zak met gestolen goederen met zich mee. Aldus de mededelingen van de po litie. Het tweetal, dat hardnekkig ont kende is Zondag door de Dordtse politie gegrepen, toen het aankwam met het schip „De meeuw" aan boord waarvan zich évacué's bevon den. Beiden zeiden, dat zij enkele dagen in de rampgebieden hebben geholpen Zij zijn Maandag gevan kelijk naar Willemstad vervoerd. Zaterdag neeft de Dordtse politie de 26-jarige bankwerker Laurentius Jacobus Adrianus van D. uit Den Haag opgepakt. Naar de politie me dedeelde kwam hij in Dordrecht aan met de Scheveningse logger Anthony van Leeuwenhoek, die évacué's uit Zierikzee aan boord had. Van D. had een grote hoeveelheid gestolen dekens kleding enz. bij zich, toebe horende aan het Rode Kruis. Hij had zelfs enige dekens meegenomen voor kameraden die deze op de kade van hem zouden overnemen, doch dezen waren niet komen opdagen. Van D.. die voor ..hulp" naar Zie rikzee was gegaan en die aldus deze mededeling dé plunderingen beken de. is in verzekerde bewaring gesteld en onder bewaking naar Den Haag geleid. In principe is reeds de beslissing gevallen, dat de lichte schade aan woningen, boerderijen en bedrijfspanden in de overstroomde gebieden tot een bedrag van 1000.zonder enige korting door het rijk zal worden vergoed, aldus ver nemen wij van bevoegde zijde in Den Haag. Thans wordt nog gedokterd aan de vergoedingsregeling voor schade boven de 1000.—. Het schijnt, dat men een tweede grens wil trekken bij 3000.—. Schade tot dit bedrag zal dan evenwel niet volledig door het rijk worden vergoed. De hoogte van het vergoedingspercentage is nog in discussie. De schaderegelingen voor het lichte herstel hebben de meeste haast. Men wil, evenals na de bevrijding, de lichte schadegevallen zo spoedig mogelijk hersteld hebben. zwaar beschadigd en verwoest, 1500 verwoeste woningen, 3000 zwaar be- Onder enig voorbehoud geven wij hier de aantallen van hen, die in de afzonderlijke gemeenten om het leven zijn gekomen: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1. Burgsluis 10. Capelle 3. Dinteloord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3, Dussen 6. Fijnaart 80, Geersdijk 1. Goese Sas (aan gespoeld van elders) 7. 's-Gravendeel 57, Halsteren 23. Hellevoetsluis 5. Heynenoord 2, Nieuwendijk 3, Heij- ningen 25. Poortugaal 7, Hoedekens- kerke 1, Hondsbossche Zeewering 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbendijke 5, Krimpel a.d. IJsel 4. Kruiningen 27, St Maartensdijk 4, Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwer kerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noordgouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a.d. IJsel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300, Papendrecht 2. Sint Philipsland 9, Raamsdonkveer 2, Ril- land-Bath 6, Rotterdam 1, Seroos- kerke 15, Stavenisse 200, Steenber gen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Strijen 42, Terneu- zen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Wil lemstad 2. Wissekerke 1, Wolphaarts- I dijk 9. Yerseke (aangespoeld van elders) 10. Rhoon 3. Zaamslag 1, Zierikzee 17. Zijpe (aangespoeld van elders) 3. Zevenbergen 7. Zuidland Over de schaderegelingen voor het zxvare herstel en de verwoestingen kon men ons op het departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting nog geen inlichtingen verstrek ken. Wel, zo deelde men mede, is het de bedoeling een zeer eenvoudi ge regeling te maken. In het alge meen zal echter de schaderegeling voor de rampgevallen van nu niet gunstiger zijn dan die voor de oor logsslachtoffers. De eerste voorlopige schattingen van de verwoestingen in Zeeland komen hierop neer: 1000 boerderijen schadigdc woningen en 3500 licht beschadigde woningen. In Noord Brabant staan 8300 wo ningen en boerderijen in het water, Andere voorlopige schattingen zijn nog niet gemaakt, en voorzover ge maakt, nog minder betrouwbaar, aldus inlichtingen van de zijde van het departement van Wederopbouw. De schade kan trouwens nog toe nemen. Met veel wind zullen wrak stukken e.d. nog overeindstaande percelen kunnen stuk beuken. nondom ütsnxaee moeten verschei dene gaten in de dijken gedicht worden. De eb- en Bloedstroom maakt dat iverk niet gemakkelijker. Maar de bressen in het dijklichaam worden gestadig aangevuld met zakken en zo slinkt het overblijvende gat steeds meer. Het moeilijkste komt bij het allerlaatste stuk, dan kan er alleen bij dood tij gewerkt worden. Maar ook dat gat gaat ten slotte dicht Voetbalclubs storten in Rampenfonds Door de volgende voetbalverenigin gen zijn bedragen gestort in het Rampenfonds: DHC ƒ1000, Limbur- gia ƒ1000, Sparta ƒ1000, Vitesse 1000, collecte VitesseBe Quick 2000, collecte Enschede—Heerenveen ƒ3000, VVV ƒ500 en BW ƒ250. (Van een speciale verslaggever) Het noodgebied: geen mens kan er meer in of uit, zonder het passeren van een scherpe controle. Het noodgebied; verlaten wegen, die plotseling vol zijn als een kilometerslange colonne voorbijtrekt. Een compositie van modder en smeer. Een Franse truck, hulpeloos langs een dijk, de wielen omhoog, half in een sloot, in het donker. Niemand die weet ot er nog mensen in zitten. In Londen heeft een Britse offi ciële woordvoerder gezegd, dat Enge land zich krachtig zal verzetten tegen elk voorstel om dc kust van China te blokkeren. Engeland vreest dat de oorlog erdoor zou worden uitgebreid. Op het ogenblik wordt door sena tor Ta ft en andereen in Amerika geprobeerd president Eisenhower tot deze stap te brengen als vervolg op zijn besluit om Tsjang Kal T s j e k niet langer te verhinderen het vaste land aan te vallen. Voortdurend lopen al geruchten, dat Chinese nationalistische troepen- onderdelen geland zijn. Ook Maan dag werd weer gemeld, dat Tsjang het eiland Amoy (in een Zuidchinese riviermonding gelegeni zou hebben aangevallen. In Taipeh. de hoofdstad van Vor- mosa. kon het bericht echter niet. bevestigd worden. Men achtte het onwaarschijnlijk, dat sprake zou kunnen zijn van een operatie van enige omvang, omdat Tsjang met over voldoende vliegtuigen of sche pen beschikt. Wel zouden volgens Chinese zegs lieden binnen enkele maanden een ecadrille Amerikaanse straaljagers en escadrille andere vliegtuigen met technici op Formosa aankomen. ,,Geen frontaanvaV Senator T a f t heeft Maandag na een bezoek aan Eisenhower gezegd dal Amerika blijkbaar geen front- aanval tegen de communisten in Korea overweegt. Als Truman indertijd de adviezen van generaal MacArthur had opge volgd f aldus Tafti was de oorlog nu afgelopen. Nu was het voor een frontaanval misschien te laat. Eisenhower heeft, ook minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en Stassen ontvangen. Zij brachten rapport uit over hun oriën tatiereis in Europa. Dulles zei latei- tegen verslaggevers niets te weten van een blokkade der Chinese kust. Zijn bezoek aan Europese hoofd steden was voor Dulles „bemoedi gend" geweest ton aanzien van de vooruitzichten op een spoedige Euro pese integratie. Het Amerikaanse optreden bij de overstromingsramp in Nederland had weer eens duidelijk gemaakt, dat de Amerikanen zich niet alleen inlaten met kwesties van militaire verdediging maar ook met het ver lichten van menselijke nood. Een Nederlands vissersschip, waar van de naam nog onbekend is, is Maandag in moeilijkheden geraakt, doordat de schroeven in het net vastraakten. Het schip dreef driehonderd zee mijlen ten westen van Stavanger in Noorwegen stuurloos rond. Van de kust van Zuid-Noorwegen is het Duitse vissersvaartuig ..Schwaben" uitgevaren om hulp te verlenen. Verdacht van het plegen van on regelmatigheden zijn drie Rode- Kruis-helpsters, die in vaste dienst zijn bij de afdeling Schiedam, gear resteerd. Twee worden door de politie vast gehouden. De derde is wegens tragi sche familie-omstandigheden vrijge laten. De politie onderzoekt de zaak. doch op last van de directie van het Rode Kruis zijn de drie helpsters onmid dellijk oneervol ontslagen. Him on derscheidingen zijn ingetrokken. Het noodgebied: Steenber gen, stad als in oorlogstijd, afgestampt met militairen. Een Amerikaanse eenheid, die vraagt of er nog ergens onder delen zitten, want deze eenheid heeft tot taak overal douches in te richten, waar Amerikaan se troepen zijn... De haven Dinteloord. Dintelsas: zandzakken, zandzakken, zandzakken Zandzakken m vrachtauto's langs de dijk en op landdingsvaartuigen in de haven. St Philipsland: een nachtmerrie van droefenis en vernieling. Bruinisse:als een kamp in een Zuiderzeepolder in aanleg. Het noodgebied: waggelende dukws jeeps en verbaas u niet een veerdienst tussen Zijpe bij Bruinis- se en St Philipsland. die in al deze dolle bedrijvigheid precies vaart volgens de aloude dienstregeling, d.w.z elk halfuur heen en elk heel uur terug. Pendeldienst De opbouw is begonnen. Zware vrachtauto's brengen zandzakken naar Dintelsas. Ze worden daar over geladen in Amerikaanse schepen, die een pendeldienst onderhouden tus sen deze haven en twee dijkgaten aan het Volkerak. En belangrijk sinds Maan dagmiddag vaart van Dintelsas af weer twee keer per dag de veerpont ..Ooltgensplaat" naar Goeree-Over flakkee en wel naar Galathesesluis. Niet voor auto's, want die kunnen op Overflakkee niet landen. Wel voor mensen met fietsen, mits voorzien van de nodige vergunningen (afvaart Dintelsas om negen uur 's morgens en vier uur 's middags, van Gala thesesluis af om tien uur 's morgens en vijf uur 's middags). Ten zuiden van Dinteloord ligt Steenbergen, misschien wel de vreemdste stad in het noodgebied Niet geëvacueerd, maar wel afgeslo ten van de buitenwereld voor onbe voegden, En stad achter het front, Maar van Steenbergen uit is de weg naar St Philipsland weer berijdbaar St Philipsland. Een van de plaat sen waar gistermiddag prms Bern- hard neerdwarrelde in een Ameri kaanse helicoplère. Laat me niet pro beren St Philipsland te schilderen Door drie gaten stroomde de vloed er tegenaan en maaide met ontzag lijke kracht alle huizen weg. die open lagen aan de zuidkant. Negen doden telt het dorp, maar vijf van hen moeten nog geborgen worden. Ook rond St Philipsland wordt hard gewerkt, o.a door de Amsterdamse Ballast Maatschap pij. die bezig is de geweldige ga ten te dichten. Vandaag wordt in St Philipsland zwaar materiaal verwacht. Een grove schatting over de duur van het werk komt neer op drie a vier weken. Vol gens de deskundigen zijn de gaten van St Philipsland wel groot, maar „niet moeilijk te dichten". Boven het water uit Het schiereiland St Philipsland staat grotendeels onder water. De grote rijksweg naar Zijpe heeft ook onder water gestaan. Maar sinds enkele dagen komt die weg bij laag water net weer een paar centimeter boven het water uit Het is of de rijksweg dan als een lang lichtgekleurd vlot op het water drijft. En over die weg kan men weer bij de pont komen naar Zijpe, de pont met de onverstoorbare kapi tein, die precies afvaart volgens de dienstregeling, verkeer of geen ver keer In Zijpe er arriveerden Maan dagmiddag 40.000 zandzakken moeten de auto's door een paar blub- berkuilen hobbelen en niet bang zijn. Maar dan rijden ze zo naar het restant van Bruimsse, dat droog bleef. Dat is, behalve de havendijk, alleen de Oudstraat. In een paai huizen van de Oud- straat zijn alle achterblijvers van Bruinisse ondergebracht, circa vijf honderd man Eigenlijk te veel voor deze kleine behuizing. Maar, vertelde de jonge burge meester Micliaëlis, we klaren het. De oude dijk achter Bruinisse, die loopt langs Oosterland, wordt op het ogen blik dichtgemaakt. Twee a drie we ken zal het zonder tegenslag duren. Dan zullen de pompen malen en kan Bruinisse weer droogvallen. Het is de bedoeling, dat het zal gaan dienen als het bruggenhoofd voor dit deel van Duiveland. Het werk rond Bruinisse is o.a. opgedra gen aan de Gront Mij. Bruinisse heeft natuurlijk geen waterleiding meer. Een paar aggre gaten zorgen voor electrisch licht op de punten waar het dringend nodig is. en op de tafel van de burgemees ter. In de geïmproviseerde secreta rie staat weer een telefoon. Een veldtelefoon wel is waar, maar dan een die sinds Zondagmorgen vroeg de geregelde verbinding met de buitenwereld via een mi litaire post herstelde. Midden in deze week zal de post verbinding van Bruinisse met" het vasteland weer in bedrijf bomen. Postbode Jurne let, daartoe opge roepen uit. zijn evacuatie-oord! is Maandagmiddag al naar Bruinisse teruggekeerd. Er komt en het zal iedereen verheugen enige tekening in de eerste pogingen tot herstel. ƒ35.000 er uit In de 518e Staatsloterij is Maan dag in de derde klasse op lot num mer 11050 een prijs gevallen van 135.000,—.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2