Buitenland zet met spoed zoden aan de dijk De trip Van ramp tot probleem Moerdijk Uw wérkelijke gift houdt de groei erin Flakkee en Schouwen: enorme veeverliezen Hier, mijn jas en hoed NEDERLAND GEEFT als nooit tevoren Reiscrediet Bedrijvigheid behalve in verlaten gebied Voor de slachtoffers HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Het is uiteraard nog niet mogelijk, nu reeds een balans op te maken van de Nederlandse economie na de watersnood. Zeker is echter wel, dat de ramp van ingrijpende betekenis zal blijken voor onze economie als geheel. Daarom hoede men zich voor de illusie, dat we er al zouden zijn met de overigens buitengewoon grote en waarlijk bezielende giften aan het Nationaal Rampenfonds. Dit wordt al dadelijk duide lijk, wanneer men de opbrengst van de inzameling (tot nu toe) ver gelijkt met de schade, die men (voorlopig en zéér ruw geschat) op 1200 millioen gulden zou kunnen stellen. De giften aan het Rampenfonds hebben het onschatbare voordeel, dat ze zeer snel en op grote schaal hulp kunnen brengen in de meest directe nood. Maar het totale probleem is niet opgelost, het begint pas. Hoe groot de taak is waar we voor staan kan bijv. ook blijken wanneer men bedenkt, dat een bedrag van 1200 millioen gulden gelijk staat met 7 procent van ons jaarlijkse nationale inkomen. De massale vernietiging kan alleen ongedaan worden gemaakt, wanneer een aanzienlijk deel van onze productiekrachten wordt ge richt op het herstel en dus aan andere doeleinden wordt; onttrok ken. Dat betekent, dat hulp binnen het kader van onze natipnale economie alleen doeltreffend is voor zover ze leidt tot werkelijke beperkingen elders of voor zover ze komt uit een vergroting van onze nationale productie. Daarbij moet men bedenken, dat de aanwas van de nationale productie onder vrij gunstige omstandigheden ongeveer 550 millioen gulden per jaar bedraagt. Een deel van de besteding daar van ligt al bij voorbaat vast. Het komt er dus niet op aan. meer bankbiljetten te drukken, een feit, dat in de aanbevelingen, die men in deze dagen van sommige zijden hoort, wel eens wordt vergeten, Economisch gunstig is het verrichten van overwerk ten bate van het Rampenfonds, zoals de Stichting van de Arbeid heeft aan bevolen. Immers, hier gaat het overgeven van koopkracht (door werknemers en werkgevers!) gepaard met vergroting van de productie. Zeer welkom is ook de hulp uit het buitenland. Niet alleen omdat we rechtstreeks goederen krijgen, waar dringend behoefte aan bestaat, maar ook omdat het een rechtstreekse verlichting betekent van onze in deze dagen weer aangetaste deviezenpositie. De Amerikaanse autoriteiten hebben laten weten, dat zij geen bezwaar zullen hebben, wanneer de Nederlandse regering voor de dekking van bepaalde uitgaven wil putten uit de tegenwaarde van de vroeger ontvangen Marshall-hulp, voor zover die nog op de speciale rekening bij de Nederlandsche Bank staat. Wij hebben vroeger al eens betoogd, dat gebruikmaking van deze oude tegenwaardegelden (bijv. voor defensie-uitgaven) op zichzelf inflatoire gevolgen heeft. Men brengt guldens, die terecht uit de omloop zijn verdwenen, weer in circulatie zonder dat daardoor de productie groter wordt. Deze Amerikaanse toezegging is daarom op zichzelf geen oplossing van het probleem. Ze is wel van belang, omdat de Amerikaanse auto riteiten blijkbaar hun vroeger wel gestelde eis, dat wij die tegen waardegelden vroeg of laat voor militaire doeleinden zouden moeten gebruiken, na de ramp blijkbaar hebben laten varen, of althans aan zienlijk verzacht. De taak van de overheid tegenover de veelheid van problemen is nu in beginsel geen andere dan diè na de oorlog: het rechtvaardig verdelen van de last en het voorkomen, dat zinloze offers worden gebracht. Dit alles is niet eenvoudig. Het is bijv. gemakkelijk gezegd, dat er nu maar weer eea heffing ineens of iets dergelijks moet komen, liefst op de bedrijven. Maar daarbij verliest men al te spoedig uit het oog, dat een zwaardere belasting grotere inkomsten voor de schatkist, maar ook aantasting van de werkgelegenheid zou kunnen betekenen. Intussen laten de enorme uitgaven waar de schatkist nu voor staat, stellig niet toe, dat de plannen tot verlaging van sommige belastingen, die in voorbereiding waren ongewijzigd worden ingediend. Het zal misschien mogelijk zijn, een deel van de openbare werken, die onlangs werden aangekondigd ter verruiming van de werkgelegen heid, te verschuiven naar werken ten dienste van het herstel. Maar ook wanneer dit zou kunnen gebeuren en wanneer de belasting verlaging niet door zou gaan, is daarmee het gat, dat nu ook in de schatkist is geslagen, niet gedicht. Het herstelprobleem is een groot vraagstuk, waarvoor geen simpele oplossing mogelijk is. De eerste fase van het reddingwerk is voorbij. De watersnood is van ramp tot probleem geworden. ADVERTENTIE I.M. HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker s Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wondbalsern reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bij rheumatiek. spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalscm al drie geslachten lang geprezen met de woorden „Geen goud zo goed" Foster Dulles heeft zijn Europese trip ln Amerikaans tempo vol bracht: Rome, Parijs, Londen, Bonn, Den Haag, Brussel en Luxem burg in precies één week. Dat is een minimum van tijd om een maxi- nram van indrukken te verwerken. Voor een Amerikaan als Dulles 5chaUenP Wel ka wirden aangeno- (Vervolg van pag. 1) Zij doen dat op hun eigen manier. In ploegen die 16 uur per dag in touw zijn en daarna 5 uur mogen slapen, worden 120.000 zandzakken in twee rijen opgestuwd met tussen die rijen een ruimte van ongeveer een halve meter. Is dit gebeurd, dan wordt in de ontstane gleuf vette modder gekwakt en klaar is de dijk. De modder wordt vlakbij door een grijpmachinc uit de polder gehaald en met trucks aangevoerd. Aan de andere kant van de hoofd weg naar de Moerdijkbrug van „hel Hoekske" af gebeurt iets dergelijks: daar zijn onder anderen Fransen aan het werk. De Landekensdijk naar Blauwe Sluis wordt opgehoogd tot een deugdelijke waterkering, die aan sluit op de buitendijk langs het Hol- landsch Diep. Eveneens Zaterdag zal die opho ging gereed zijn. En dan is een drie hoek ontstaan met dus de top aan „het Hoekske" en de basis aan het Hollandsch Diep. Een gesloten drie hoek, die in ijltempo zal worden leeg- gemalen. Daarna komt het herstel van de weg en van de spoorbaan ln even snel tempo aan de beurt. Honderd Fransen zijn ook bezig de weg van .Tiet Hoekske" naar Logten- burg begaanbaar te maken. Zij wer ken anders dan de Amerikanen, lijken verwarder misschien, maar zij, de Fransen, hopen ook eind van deze week een groot gat gevuld te hebben de dichting van het gat in de buiten dijk van het Hollandsch Diep ten noorden van Logtenburg. In een koude en scherpe wind deden de Fransen Maandagmorgen zwijgend hun werk. Vooral wordt met schoppen in afwachting van eigen mechanisch materiaal gewerkt. Samemverking Een Nederlandse bulldozer kwam juist aanzetten en maar één ding was jammer: dat de bestuurder geen Frans verstond en er geen verbin dingsman was, die de Franse bevelen kon overbrengen. Maar denkt u niet, dat het deson danks niet ging: het werk liep prach tig door. Voor het overige knikte een hele groep Franse militairen bij wat die kleine sergeant zei, sergeant Wasmes uit Valenciennes: „C'es bien, bien triste", het is zeer, zeer droevig dit alles,Nog nooit zoiets droevigs gezien". Het medeleven met de watersnoodslachtoffers in Nederland breidt zich in het buitenland als een olievlek uit. Ook in Indonesië regent het giften. Niet alleen van Nederlanders, maar ook uit alle lagen van de Indonesische bevolking. Getallen zijn moeilijk te geven, omdat op tal van plaatsen inzamelingscentra zijn. Het totale bedrag heeft het millioen echter wel overschreden, Bij de banken in Djakarta was Zaterdag een half millioen aan roepiahs gestort. In Ban doeng een kwart millioen en in Soerabaja anderhalve ton. Ontroerend is het offer van een Italiaanse arbeider uit Milaan. Zondagavond wandelde hij een radiostation binnen, legde 26.000 lire (ongeveer 160 gulden) op tafel voor de slachtoffers van de watersnood in Europa en zei: „Dit is alles wat ik heb, maar ik gun het ze graag". Tien minuten later kwam hij terug en vroeg om 25 lire voor de tram naar huis... Zeven wagons met kleding zijn Maandagmiddag in ons land aange komen afkomstig uit Luxemburg en F r a n k r ij k. De Zweden heb ben intussen een bedrag van 10 mil lioen kronen, dat is ongeveer 7 mil lioen gulden, bijeengebracht voor het Rampenfonds. In Stockholm zijn affiches aangeplakt, waarop een geknakte tulp staat afgebeeld met de woorden „Help Holland". Een Zweedse filmmaatschappij stuurt binnenkort een ploeg cineasten naar ons land om een kleurenfilm van de over stroomde gebieden te maken. De op brengst van de vertoningen van deze film is voor de getroffen Nederlan ders bestemd. „Een Italiaanse bloem voor Neder land' 'was het motto, waaronder een Italiaans dagblad in Turijn 200.000 gulden inzamelde. Het Italiaanse woord voor bloem Is „fiore" en het verkleinwoord daarvan betekent te vens „gulden". Zuld-Afrika gaf ook gul Voor de drie door de watersnood getroffen landen werd ln totaal een ton ont vangen. Een bedrag van 250.000 Nieuw Zeelandse ponden is geschon ken door de regering van Nieuw- Zeeland. Voor Nederland en En geland samen. In vogelvlucht laten wij tenslotte de overige giften uit het buitenland volgen LUIK: wil getroffen gemeente adopteren. CANADA: Rode Kruis geeft bui tenboordmotoren. DENEMARKEN20-mans rubber boten te leen. DUITSLAND: 34 röntgenfilms van het Rode Kruis. ENGELAND: Coventry schonk 3000 pond. Chelmsford (zelf vlak bij overstroomd gebied) stuurde vracht auto met kleren. FRANKRIJK: Franse regering heeft 44 dumtrucks verzonden. Insti tuut Pasteur geeft voorraad vaccin. IRAN: 300 gulden. KOREA: 1750 gulden, bijeenge bracht door daar wonende Nederlan ders. PORTUGAL: 4 ton reliefgoederen. TANGER: 2 buitenboordmotoren en 25.000 gulden. V.S.: 10.000 dollar van een Joodse hulporganisatie, ITALIË: Ruim 15.000 gulden van een collectefonds „Geeft u iets dat u eigenlijk niet missen kunt", zei minister J. J. van de Kieft Zondagmiddag voor de radio. Hij zei dit na een morgen, waarop het ganse Nederlandse volk was samengestroomd om de doden en getroffenen van de ramp te gedenken. Een morgen die voor het eerst inkeer en rust voor velen van ons volk had gebracht. En het bleek dat de minister nèt onder woorden bracht, wat velen overdacht hadden: geven is zo moeilijk niet. .Iets geven dat tóch over is, is eigenlijk helemaal niet moeilijk. Maar werkelijk iets opofferen, dat is iets anders. Op 7 Februari was de stand 37.960.60 Op 9 Februari bijgekomen 1.784,60 Totaal 39.745,20 Zo groeit het langzaam maar zeker. En die gestadige, langzame groei is wel goed. Die groei moet aan houden. moet nog langdurig doorzetten. Zo véél is er nodig, zolang- durig zal geholpen moeten worden. Waarom zij getroffen? Waarom ik niet? Geef iets dat u niet missen hunt! Maak er een werkelijk offer van. Zoals een speeltuinvereniging in Amsterdam, Henrick de Keyser, die prompt met 600,kwam (en ze hebben heus nog nooit gezwommen in hun geld). Zoals dat kindje v. d. G. uit Nes. dat de hele spaarpot omkeerde en de oogst van vele maanden aan Piet Pak-an stuurde: ƒ2.50. Het geld blijft binnenstromen. Het geld dat zo broodnodig is. Doe er iets bij! PIET PAK-AN (Van onze parlementsredactie) Van het rundvee op de eilanden Flakkee en Schouwen-Duiveland vermoedelijk 80 a 90 procent v loren gegaan, volgens de nota die minister-president Drees aa Tweede Kamer heeft gericht. Ook in West-Brabant zijn aan zienlijke verliezen te betreuren, De verloren gegane voorraden ak- moet het huidige Europa enigszins het aspect opleveren van een twist ziek gezin, bestaande uit zwaar met pretenties behepte dwergen. Het is moeilijk tegenover zulk een familie geen commando-toon aan te nemen. Maar toch weten we het ongeveer: als de Atlantische Raad over twee en een halve maand bijeenkomt, dan moet de Europese Defensie Gemeenschap minstens op een oor na gevild zijn, anders gaat het mes in de financiële hulp aan Europa. Dat althans was het thema vóór de trip. Hoe heeft de Amerikaan nu de evolutie naar de E D G. In de Euro pese hoofdsteden aangetroffen? In Londen is men met het voorstel gekomen om althans een deel van de Britse luchtmacht organisch te verenigen met die van de zes mogendheden, die bij de E.D.G. betrok ken zijn. „Dat is een stap in de goede richting", zei Partis, „maar het ls niet genoeg. Engeland moet zich nauwer binden aan het continent om een duidelijk tegenwicht te vormen tegen een herbewapend Duitsland." In Parijs heeft de regering het E.D.G.-tractaat bij de Kamer inge diend, maar zij zal het voorzien van een aanvullend protocol. In af wachting daarvan wordt de behandeling van het verdrag in twee Kamercommissies voorbereid: die van Buitenlandse Zaken en die van Defensie. Beide kozen tegenstanders van het verdrag als rapporteurs: de socialist Jules Moch en de gaullist generaal König. Moch is geen principieel tegenstander: als de protocollen der regering aan zijn bezwaren tegemoet komen, zal hij meegaan. Maar het lot van het verdrag hangt van de tot dusver verdeelde socialisten af: gaullisten en communisten zijn tegen. In Bonn is het E.D.G.-verdrag in eerste en tweede lezing door de Bondsdag goedgkeurd. Toen kwamen de intriges om het Hooggerechts hof van Karlsruhe en de zaak liep hopeloos vast. Wel is waar heeft Adenauer de definitieve goedkeuring van het verdrag vóór 15 Maart „gegarandeerd", maar dat ligt In het domein van de zwarte kunst, als de socialisten op hun stuk blijven staan. Dulles heeft hier dus ge poogd door gesprekken met Adenauer en Ollenhauer de baan vrij te maken voor een samenwerking tussen Christen-Democraten en So ciaal-Democraten, samen de meerderheid van tweederde vormend, die bemoeienis van het Hooggerechtshof over grondwetskwesties overbodig maakt. De Parijse „Monde" profeteert reeds dat de verkiezingen in West- Duitsland voor deze nieuwe samenwerking vervroegd zullen worden en dat Adenauer zijn hoge ambt op het altaar der verzoening zal op offeren. Laat ons niet mede in de koffiedik kijken: de socialisten zul len vóór de verkiezingen niet gemakkelijk bereid zijn tot concessies aan de E.D.G en Adenauer vertegenwoordigt in Europa het duide lijkst van alle staatslieden het Amerikaanse standpunt. Of deze kloof op korte termijn te dempen is ook door een groter tacticus dan Foster Dulles achten we hoogst twijfelachtig. Wordt dus door Washington vastgehouden aan het E.D.G.-ontwerp. zoals het door zes landen ondertekend maar nog door geen enkel geratificeerd is, dan kan Foster Dulles moeilijk de indruk hebben mee genomen, dat Europa aan twee en een halve maand wel genoeg heeft om tot de vereiste zes parlementaire beslissingen te komen. Wat de Franse regering als aanvullingen wenst schijnt neer te ko men op nauwer en over een langere termijn vastgestelde bindingen van Engeland aan de E.D.G. En dan dient Bidault het ook nog eerst eens te worden met Adenauer over de Saar, eer hij de Kamer zal voor stellen, een (te wijzigen) E.D.G.-verdrag goed te keuren. Dat heeft de Franse premier aan het parlement beloofd en daar zit dus ook nog een element ln van ongewisheid. De enige uitweg zal nu wel zijn, dat men het vraagstuk der Europese defensie losmaakt van de knellende formules, waarin het in eerste aanloop gestoken is. Als Foster Dulles deze Indruk meeneemt naar Washington, dan kan er in twee en een halve maand veel gebeuren. Maar als hij de zweep over de paarden wil leggen om de E.D.G. in zijn huidige vorm er dóór te jagen, dan achten wij zijn Europese trip niet V-el succes bescheen. aangeno men, dat het grootste gedeelte van de oude oogst reeds was afgevoerd. De voorlopige evacuatie van het vee is nu vrijwel gereed. Aandacht wo'rdt besteed aan een mogelijke herdistributie van het afgevoerde vee, voor zover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Van bepaalde landbouwproducten is de export stopgezet, totdat een duidelijk beeld van de situatie is verkregen. Dit geldt voor consump tie-aardappelen, voederaardappelen, hooi, en stro. Besmettingsgevaar Uiteraard schuilt in de evacuatie van vee uit de overstroomde gebie den een gevaar voor verstoring van de gezondheidstoestand van de vee stapel. Door de haast, waarmee de éva- cuatie moest geschieden, werden grote groepen dieren bijeen gebracht, zonder dat het bijv. mogelijk was, een scheiding te maken tussen ge zonde en met tbc. besmette dieren. Zo spoedig mogelijk zal een onder zoek op tbc. van de bijeengebrachte dieren volgen. Uitbreiding van de besmetting met m^nd- en klauwzeer verwacht men niet. Een keurig geklede Fransman die het Parijse station St. Lazaire binnenkwam, bleef in verbazing staan voor de reusachtige pakken die daar opgeslagen liggen. ..Wat is dat", moeg hij een spoorweg beambte. „.Goederen voor Nederland", antwoordde de ambtenaar. „Maar ik heb nog niets gege ven", riep de Fransman uit. Hij bedacht zich geen ogenblik, trok zijn overjas uit, legde die met zijn hoed op de stapel en verliet in zijn colbertje het stationsgebouw. Aan personen, die naar de noodge- bieden moeten terugkeren bij een oproep of lastgeving van overheids wege. kunnen plaatsbewijzen voor de spoorwegen op crediet worden ver strekt tegen inlevering van een door of namens de burgemeester ter plaat se afgegeven bewijs. Deze bewijzen zijn te krijgen in het stadhuis van de gemeente, waar naar zij geëvocueerd zijn. Teruggaan kunnen mannen van zestien jaar en ouder mits zij aanne melijk maken, liefst aan de hand van documenten, dat hun tegenwoor digheid in het geëvacueerde gebied J strikt noodzakelijk is. (Vervolg van pag. 1) En onafgebroken gaat het voort De Zaanstreek met 90.000 inwoners is al zeker van een bedrag van een half millioen. Dat is f 22,— per ge zin. Het kleine plaatsje Wormer deed het ongelofelijke: ƒ24.000,— hetgeen betekent dat elk gezin meer dan een kwart van het weekloon heeft afgestaan. Het totaalcijfer van Friesland lag Zaterdag reeds in de buurt van de twee millioen. En ook daar ziet men de indrukkende omvang van de hulp het best uitgedrukt in de opbrengst van kleine gemeenten, zoals die in Opsterland. waar ƒ80.638,69 werd bijeengebracht, te weten 16.per gezin Het is ondoenlijk plaats voor plaats te noemen. We kunnen slechts een greep doen Lexmond in Zuid- Holland schonk 10.— per inwoner. De Bilt ƒ45.500.—. Huizen ƒ58.838.21. Arnhem verwacht weldra het mil lioen te bereiken. In Arnhem is voorts gevestigd de „Bijbelhulp" waar vele zendingen kerkboeken (waaronder vaak kostbare exempla ren) uit alle delen van het land binnenkomen. Haast zou men spreken van een wedloop in onzelfzuchtigheid. We willen werkelijk niet naar records zoeken, maar sommige cijfers tref fen toch diep: zie een kleine ge meente als Bunschoten met ƒ57.610 of ƒ40,per gezin! In Maastricht hebben kunstenaars werkstukken afgestaan. Zaterdag is de eerste veiling gehouden, die ƒ2000.— voor het Rampenfonds op leverde. Er komen meer van zulke veilingen. Lijst zonder einde Zo komt het geld met handen vol of bij kleine beetjes. Niet ieder kan uit een even ruime bron putten. Bij instellingen en zaken loopt het in de duizenden, bij een arbeidersgezin is een tientje meestal reeds een gift, die de draagkracht ver te boven gaat. Hier nog enkele cijfers: collecte in 27 katholieke kerken in Den Haag: ƒ140.000,—, in Rotterdam 120.000,—. Dë gemeente Wassenaar (die Abbe- broek heeft geadopteerd) een voor lopig bedrag van 25.000,Een ton van het Vacantiefonds voor de Land bouw. Van het personeel op de vlieg basis Twente ƒ2.500,—. Door de Indonesische bedienden op de „Oranje", ter hoogte van Sin gapore, is ƒ500,— ingezameld. Een auto- en machine-importzaak in Den Haag schonk een compleet ingerichte ziekenauto, zes motorfietsen en twaalf electrische naaimachines ter waarde van ƒ23.250.—. Suriname heeft thans ƒ220.000,— bijeen en 100.000,— ls daarvan al overgemaakt. Amerikaanse toeristen aan boord van de „Nieuw Amster dam" dragen 6800 dollar bij. De be manning van het schip zamelde voor lopig ƒ2000.in, het Rotterdamse personeel haalde de 10.000. Van achttien schepen is bericht ontvangen dat de opvarenden een dag gage zullen afstaan. Dat wordt een bedrag van 16.140. De lijst heeft (gelukkig) nog geen eind: drie Hervormde kerken te Bioemendaal: ƒ4.034 bij collecte, drie gereformeerde kerken in die gemeen te: ƒ3200 Een extra gebedsdienst der beide Israëlische gemeenten in Amsterdam: ƒ2000. Daaraan waren ƒ5000 voorafgegaan van de besturen der Portugees-Israëlische gemeente en haar instellingen. Dat was de hulp in contanten. Er is echter ook activiteit, die indirect het bedrag verhoogt. De Mariniers kapel geeft op 13 Februari een con cert te Leiden. Indonesische schrij vers en journalisten in Nederland hebben gedichten geschreven, die in fraaie druk worden verkocht. De CJMV heeft, een actie voor haar fonds Leiderstraining omgeschakeld tot een Noodfonds 1953 en zij heeft het vacantie-oord Ernst Sillemhoeve in Den Dolder ter beschikking ge steld van het Centrale Evacuatie- Comité. Weer grote getallen Dan komen echter onstuitbaar weer de grote getallen. Hengelo heeft al ƒ275.000 binnen en verwacht het millioen te halen. Haarlemmermeer collecteerde ƒ203.500 bijeen. De Old- fellows schonken (als eerste bijdrage) 30.000. De girorekening van de provinci ale griffie in Limburg steeg Maan dag tot een totaal bedrag aan gif ten van ƒ530.000, waarbij collecten van kerken en Rode Kruis niet zijn inbegrepen, De stad Venlo stuurde een cheque van 100.000. Hetzelfde bedrag kwam van de Coöperatieve Verkoopcentrale van eieren te Roer mond. De ENCX heeft ƒ30.000 toege zegd. De gehele Zondag door zijn de vliegtuigen in de weer geweest boven de noodgebieden. Van Zaterdagavond zeven uur tot Zondagavond zeven uur zijn 6000 zandzakken afgeworpen, 60 rubber- pakken, 100 schoppen, 45 paar lies laarzen. 100 liter anti-vries, 525 paar sokken en 800 paar schoenen. Het merendeel werd afgeworpen boven Den Bommel. Wissekerke, Vlissingen en Dirksland. Van Gilze Rijen uit werden red- dings- en verkenningsvluchten ge maakt. Drie mensen werden met een helicoptère gered. Tijdens de verkenningen werd vast gesteld dat in Bruinisse nog men sen aanwezig zijn. In de omgeving van het dorp bevinden zich dukws. Te Zierikzee was men druk bezig vee te evacueren. Op Goeree Overflakkee was een grote concentratie van militairen en burgers bij Oude Tonge bezig aan opruimingswerk. Ook bij Nieuwe Tonge namen de vlie gers dit waar. In Dirksland waren veel mensen aanwezig, het dorp is ge deeltelijk droog. Bij Stad aan 't Haringvliet waren opruimings- ploegen aan de gang. Ten oosten van Oude Tonge waren Franse pontonniers aan het werk Op Tholen was vrij veel bedrij vigheid. behalve in Stavenisse, dat, een geheel verlaten indruk maakte. Op Schouwen en Duiveland. Goeree, Overflakkee en de westpunt van Tholen werd speciaal gespeurd naar mogelijk nog aan wezige mensen en levend vee op ge- isoleerde boerderijen. Verantwoording van bij De Arbei derspers binnengekomen bedragen H. S„ Leeuwarden 15,H., Leeu warden ƒ8,50; R. R.. Leeuwarden ƒ100,— G. V., Leeuwarden ƒ10,—; v. d. G., Ameland ƒ2,50: Spaarpot kindje v, d. G„ Ameland ƒ2,50; Post duivenvereniging Expresse, Leeuwar den 25, Portier Arbeiderspers, Amsterdam: H. P. J. 2,20; G. R. ƒ3.08; VARA- klaverjasclub afd. C, ƒ50,N.N. 25.—; N. W. ƒ10.— Klaverjasclub Groningen afd. West ƒ15.25; fam. G. en B. 40,—: J. G. I. 2,50; J. B. ƒ25,—; R. N. ƒ10,—: H. H. ƒ11,—; W. 10.—; S. en J. 25,—; G. W. E. ƒ100,J. L. ƒ5,De Vier Azen ƒ51,—; N.N. ƒ12,50; K. en v. W. 25; K.J.C. 't Gelukshoekje 30,—. Postgiro Arbeiderspers Amsterdam: R. M„ Haarlem ƒ15.—; G. H.. Wezep 25.—; E. K. Bioemendaal 75.— C. M. Den Haag ƒ5,—; W. Z„ Voor burg ƒ10,— G. B., Eindhoven 25,—; P.v.d.A. Vrouwenbond Ouderkerk fud, Amstel 10,—: P.v.d.A. O. a.d. Amstel ƒ15,—; M. P„ Veendam ƒ10,—: v. R„ Santpoort ƒ10.— J. A., Nijmegen ƒ5,—; H. W., Amsterdam ƒ10,—. Kassier A.P. te Amsterdam: Speel tuinvereniging Hendrick de Keyser, Amsterdam ƒ600,—; fakkeldragers- club Bronkhorst, A'dam-West ƒ16,35; N.N. ƒ5,—. Diverse A.P.-kantoren: E. J. S.. Haarlem ƒ10,—; J.H., Haarlem ƒ1,—, A. L„ Haarlem 100,—; N.N., Haar lem ƒ5,— M., Haarlem ƒ5.— W„ Groningen ƒ20,— N.N. ƒ1,50; J. V. 1,50; P. B., Utrecht ƒ5.—; N.N. ƒ1,50; N.N., ƒ1,— N.N., 20,—; A.P.- bezorgers, Leiden ƒ25,97; W. D., Rot terdam ƒ20,L. de V. 20— J. v. C. ƒ10,— K.v.d.W. ƒ35,—; P.V. ƒ5. Vermiste soldaat is teruggekeerd De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, dienstdoende bij de Kokschool te Leiden, van wie gemeld werd dat hij sedert Maandag 2 Februari bij Abbenbroek werd vermist, heeft zich op 7 Februari om 5 uur 's middags bij zijn commandant gemeld. Hun vader, een 63-jarige worden en heeft een aan- landbouwer, zegt dat enkele vraag hiertoe ingediend. ln generaties geleden in zijn fa- Maar toen men zijn naam jen milie zich een soortgelijk ge- wilde opschrijven, bleek dat kaart ontvangen, die 35 jaar val heeft voorgedaan. hij onder allerlei namen be- geleden uit Rusland was ver- Men wil proberen de jon- kend stond: Tsjan Ah Soo, _estorve"n boeien thans in zonden door een krijgsgevan- gens op te sporen en in een Tsjen Wei Koeie, Tsjen Ah ^annesbuf?inde tuin van - imcro lino nnflpr Ia hrensen. Snn Ah Snn Tsian Tsian Jouannesourj, ui uc tuui Oude briefkaart In een Italiaans dorpje. de provincie Trento, is Oude bomen Voorhistorische bomen, waarvan werd aangenomen, dat het soort meer dan 100.000 jaar geleden was uit- ftaniu „c»o gwwu s, -- ven op 15 Maart 1918 te Vas- De jongens kunnen wel ho- Soo Ah, Tsjen Soo siloaski. in Rusland, door een ren maar brengen zelf Tsjan Ah. Ah Soo Tsjen, zekere Arcangelo Montibel- slechts één klank voort: kee- Wei Koeie_ Tsjen, Ier, een bij het Oostenrijkse kee. leger ingelijfde Italiaan, aan zijn zuster te Roncegno. Kinderen verkocht De gevangene werd in 1919 De Spaansc politie heeft gerepatrieerd en is een Jaar een vrouw gearresteerd, de Pantoffelslag of tien geleden overleden. VMruriari«» Adoracion Do- Soo Ah Tsjan en Tsien Koeie Wei. Alle elf namen zijn nu inge schreven. Johannesburg i de directeur van van deze stad. Zij hebben reeds een hoogte bereikt van drie meter. De bomen zijn gekweekt uit zaad, dat in China is gevonden. Ook de fiets Ook de flets blijkt thans veertigjarige Adoracion Do- stpmeprpchtiede burgers een product te zijn van de mingo Elvira, die haar twee De gemgerechtigde burgers Russische uitvindingswoede, kinderen had verkocht voor van Memier m zwitóeuana ltlmns z0dee]tradio-Moskou r/ l 100 en 150 pesetas (13 en 19 hebben met^ 54tegen«stem- mee Twee Jaar ge_ Varkenskost gulden). Seenteverordening VCTWor- leden al heeft een Russische Een varken heeft in een Zij had eerst haar ander- voorschreef dat de boer een mel een Pedaal in klein Deens dorpje, in Jut- halfjarige zoon verkocht £in(j....n ani,nffels'moesten beweging gebracht karretje land, een portefeuille ver- aan een onbekende, toen zij Ban(j„pn hK i,pf heirpdpn van uitgevonden, aldus weet men slonden met duizend kronen, uit het ziekenhuis kwam, d soh00l Deze maatregel ons te vertellen, ongeveer 550 gulden. Of- waar zij in gelegen had. gnomen on hveiënisc'he i schoon het beest spoedig ge- Later verkocht zij haar „..onden in heel Zwitserland Oude potten slacht werd, bleken de biljet- dochtertje van zes maanden |tQnd da striJd tegen de yer_ Een Zweedse oudheidkun dig",™6 o^0"aif/ro VA ntnnio ordening bekend als de pan- dige expeditie, die op zoek pension, een zekere Antonio (^ffeigjag is naar een 4.000 Jaar oude Camacho Beana. Deze had wue,i"as' ten al te zijn verteerd. Halve wilden ZT-.'WK.'fflaKK ras Harry de Vredesengel? 2'„« SS Een oude boerderij in Essex, geheel door het water in- negen en elf iaar. zijn er niet gearresteerd, toe te De wegen lieren te dra gen: zij zwerven als halve wilden rond de met sneeuw bedekte bergen van Centraal gesloten, omringd door het te hoop gelopen vee: tragische Japan, ook als de tempera- detail van de ramp die Engeland trof. tuur beneden nul daalt. De Griekse premier Papa- munten en potten ontdekt. nt, gos heeft aan het comité voor Het aardewerk was ten dele Hf namen. de Nobelprijzen voorgesteld beschilderd. De vondst werd Een Chinees, eigenaar ex-president Harry S. Truman gedaan in een gebied 180 ki- van een café te Newcastle de Nobelprijs voor de vrede lometer van de hoofdstad on Tyne, wil Brits burger te schenken. New Delhi.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2