Sociale voorzieningen voor de evacué's OP DE BRES Houdt beide benen op de grond Verhoging bedrijfskapitaal waterbouwk. laboratorium Dring u niet op Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Dinsdag 10 Februari 1953 DELFTSCHE 2Ü COURANT Onafhankelijk dagblad Waakt sedert I841 over de belangen van Delft en Delfland Verwersdijk 6-S, Delft, telefoon 131 én 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DELFTSCHE COURANT N V Druk: Firma W. Gaade. Delft DIRECTEUR: M. KOOT h'assaukade 61, Rijswijk Z.H., lel. 181976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ oi 18, Delft, telefoon 3020 ONS volk offert. We mogen gerust zeggen dat het dat doet op een waarlijk gran dioze wijze. De millioenen zijn bij het Nationaal Rampenfonds binnengestroomd. En gisteravond was het bedrag reeds gestegen tot ruim 27 millioen gulden. Het is geweldig. Maar het is nog lang niet genoeg. Het geld moet blijven stromen. En nu heb ben ook de radio-verenigingen de handen ineengeslagen om die stroom zo mogelijk nog aan te doen zwellen. Onder het motto „Beurzen open, dijken dicht" wordt er een beroep op ons volk gedaan en uit de uitzending, welke wij gisteravond hebben beluisterd, blijkt wel dat de beurzen inderdaad heel wijd open zullen gaan. Wij kunnen het enthousiasme niet anders dan toejuichen. Want zonder dat is elke inzameling tot mislukking gedoemd. Met klem wensen wij echter de welge meende raad te geven: blijf met beide benen op de grond staan. Met „Beurzen open, dijken dicht" stelt men zich, wellicht juist doordat de bedoeling zo goed is, naast de werkelijkheid. Er zijn voor de microfoon voor stellen gedaan om één week loon of 2 pCt van het jaarsalaris te offeren. Bovendien deed een huisvrouw de suggestie om een week huishoudgeld af te staan. Prachtige ideeën, maarEen week salaris, „uitgesmeerd" over een jaar, zal voor velen geen onoverkomelijk offer zijn, doch men mag er niemand toe ver plichten. Men zal zeggen en formeel heeft men dan gelijk er kan hier van enige verplich ting geen sprake zijn. Maar als zo'n actie in een bedrijf wordt gevoerd voelt wel ieder lid van dat bedrijf het als een plicht er aan mee te doen. Misschien zelfs wel als dit ten koste van zijn gezin zou gaan. Wanneer dan bovendien nog de huisvrouwen een week huis houdgeld voor het goede doel gaan afzonderen vraagt men zich bezorgd af wat de consequenties zullen zijn. De huisvrouw voor de microfoon zei al dat het be drag op de een of andere manier zal moeten worden „uitbezui- nigd"; ze sprak over het bereke nen van de aantallen calorieën, niet snoepen enz. en meende in zes tot tien weken wel een week huishoudgeld (40 a 50 gulden) te kunnen overhoudenEen zodanige wijze van „geldmaken' komt echter op niets anders neer dan op een consumptiebeperking, welke haar weerslag zal doen voelen op de handeldrijvende middenstand. Daarom: laten wij offeren zoveel in ons vermogen ligt, doch.met overleg. Laten wij vooral met beide benen op de grond blijven staan! Daartoe staan verschillende wegen open. Maar voor één daarvan willen wij de bijzon dere aandacht vragen, omdat hij een zeer reële waarborg biedt tot verwezenlijking Wij zouden namelijk het volgende voorstel ter kennis van ons volk willen brengen: Iedere werkneemster en -nemer in grote en kleine bedrijven, winkels of welke onderne ming dan ook, staat per maand een dubbeltje van haar of zijn loon af ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds. Wanneer wij aanne men dat er in ons land onge veer twee millioen loontrek- kenden zijn dan zou per maand een bedrag van twee honderdduizend gulden kun nen worden overgemaakt, of te wel twee en een half mil lioen per jaar. Op deze wijze zou het Nationaal Rampen fonds over een „pot" kunnen beschikken waaruit bijdragen geschonken kunnen worden ter leniging van de noden welke door rampen in bin nen- of buitenland zijn ont staan. Een bedrag van zegge en schrijve tien cent per maand is een offer dat die naam eigen lijk niet verdient. Niemand wordt door deze vaste bijdrage in zijn financiële draagkracht getroffen. Maar al die dubbeltjes bij elkaar vormen een -som waarmede het Rampenfonds zegenrijk werk zal kunnen doen. Administratieve moeilijkheden brengt het bijeen brengen van die dubbeltjes even min mee. De loonadministraties van de bedrijven, zowel als de kleine werkgevers kunnen dit bedragje eenvoudig per week of per maand van het loon of sa laris afhouden en het totaal eens per maand of eens per drie maanden aan het Rampenfonds overmaken. i De werkgevers zullen deze DELHIS NIEUWS Geldinzameling o ver schreed reeds de twee ton DE collecte in de kerken te Delft op de nationale gedenkdag heeft rond 50.000 opgebracht. .Hierdoor is het bedrag dat tot dusver voor het Nationaal Rampen fonds in onze stad is ont vangen gestegen tot ruim 214.000. Wanneer hierbij nog worden opgeteld de toezeg gingen die men van verschil lende zijden heeft ontvangen, ligt het totaalbedrag nog aan zienlijk hoger. Bovendien verwacht men nog een groot bedrag van bedrijven waar van het personeel heeft toege zegd een dag loon af te staan. De opbrengst van de kerkcol- lecte heeft alle verwachtingen overtroffen. De ramingen waren aanzienlijk lager. Van het bedrag van 50.000 werd door de r.k. kerk bijeengebracht 25.426,55; Herv. kerk, 11.850; Geref. kerk 11.166,23; Evang. Luth. kerk 475 en Oud-Kath. kerk 175. Van de Chr. Geref. kerk, de Geref. gemeente en de Waalse Gemeente waren de opbrengsten gisteren nog niet bekend. VELE GIFTEN Voorts werden nog aan giften ontvangen 122,39, het resultaat van een spaarpottenactie onder de leerlingen van de Wilhelmus van Nassouweschool; 100 van een grossierderij hier ter stede waarvan personeel en directie elk een gelijk bedrag afstonden. Een van de twee sneeuwpoppen kreeg 4,25 in zijn collectebus. De opbrengst van de andere is niet bekend. De kleinhandel in lompen schonk een bedrag van 50. Aan kleinere bedragen werd nog een bedrag van 60 ont vangen. De actie voor de naaikistjes is een succes geworden. In totaal werden gisteren driehonderd stuks in Stads Doelen bezorgd. GEEN NIEUWE EVACUÉ'S Het slechte weer was de oor zaak dat er gisteren geen nieu we evacué's in Delft zijn aange komen. Op de eilanden be vinden zich hier en daar nog kleine groepen die moe ten worden afgevoerd. Voor deze (Ingezonden Mededeling) .DOELEN KINO„ Donderdag a.s. 2.30 - 7 en 9 uur JEAN LOUIS BARRAULT in zijn aangrijpende creatie als de blind geworden beeldhouwer. de engel der duisternis (L'Ange de la Nuit) Toegang 14 jaar mensen dreigt echter geen on middellijk gevaar. Of er vandaag nog evacué's in onze stad zou den arriveren was vanmorgen nog niet bekend. Het contact met de centrale evacuatiepost is niet zo eenvoudig, omdat deze post in Den Haag inmiddels weer is ver huisd. De evacuatiedienst, thans zo als bekend gevestigd in het bu reau van Centraal Woningbe- heer op de Markt, heeft gisteren een drukke dag gehad. Vele per sonen kwamen voor diverse in lichtingen. Vanmorgen was het echter vrij rustig. ORGANISATIE NÓG BETER Hedenavond zal de algemene leiding een bespreking hebben met de coördinatiecommissie, w-arbij zal worden nagegaan hoe de organisatie van de ver dere verzorging, zoals de voorzieningen van de evacuatiete huizen, de persoonlijke voorzie ning van de evacué's, de geeste lijke ontspanning, de werkgele genheid en de sociale en medi sche voorzieningen in nog betere banen kunnen worden ge leid. Voorts is bekend dat met het doorlichten van de evacué's via de medische afdeling en in over leg met dokter W. A. Griep, di recteur van het Groen Kruis-sa- r> torium, nog deze week zal worden begonnen. Op ander gebied zijn reeds diverse maatregelen getroffen. Deugd zet beste beentje voor Het is opvallend hoe de jeugd steeds weer nieuwe ideeën heeft om geld bijeen te brengen voor het Nationaal Rampenfonds. Zo hebben de kinderen uit de Fabritius- straat dezer dagen in de ouderlijke woning van één hunner een toneelvoorstelling gegeven, waaarvoor zzelfs de eigen ouders een toegangs prijs moesten betalen. Het resultaat was dat f34,66 aan het Nationaal Rampenfonds kon worden afgedragen. Bra vo jongelui.' Zo hebben de leerplichtige kin deren van de geëvacueerden in middels op de Delftse lagere scholen een plaatsje gevonden, waarbij de ouders uiteraard de richting konden bepalen. Ook op huishoud- en middelbare scho len en scholen voor voorberei dend hoger onderwijs kunnen zij thans aan de lessen deelne men. Verder tracht men plaatsen vrij te krijgen op bijzondere scholen, zoals tuinbouwscholen etc. Ook met de ziekenfondsen in Delft hebben besprekingen plaatsgevonden, waarbij voor de medische verzorging en wat het opnemen in de ziekenhui zen betreft, door de goede sa menwerking tussen de Delftse fondsen een uitstekende rege ling is gevonden. Straks hergroepering Ondertusssen tracht het Rode Kruis met grote ijver materiaal voor kleding, ligging en dekking uit andere plaatsen aan te trek ken ten behoeve van de in Delft verblijvende geëvacueerden. Zo dra dit aantal evacué's in Delft gestabiliseerd is gaat men tot een h-rgroepering over, waarbij de onderbrenging wat ruimer en het comfort verhoogd wordt. Opdrachten voor het waterloopkundig laboratorium leveren nadelig bedrijfsresultaat op toeneming van het aantal op drachten zijn de omzetten der laboratoria als volgt gestegen: Waterloopkundig laborato rium van f 170.000 in 1946 tot 442.000 in 1951; laboratorium voor grondmechanica van 446.000 in 1946 tot 980.000 in 1951. Totaal: van 616.000 in 1946 tot 1.422.000 in 1951. In dit laatste jaar was de to tale uitkomst van de stichting een nadelig saldo van 200.000. actie uiteraard ook kunnen steu nen. Laten we als voorbeeld ne men een bedrijf van honderd man. Dit personeel brengt per maand een bedrag van tien gul den bijeen. De meeste bedrijven zijn wel in staat dit bedrag te suppleren, de meeste misschien wel met een even groot bedrag. De totale som die jaarlijks aan het Rampenfonds ten goede kan komen zal dus ver boven de 2% millioen kunnen liggen. Het is een eenvoudig, maar zeer doeltreffend voorstel, dat wij gaarne ter kennis brengen van alle werkgevers en werkne mers hier in Delft, zowel als in het gehele land. Een dergelijke actie, waarin de macht van het kleine ligt gesymboliseerd, moet zéker kans van slagen hebben! ER zijn mensen hun aan tal is helaas niet gering die de calamiteiten van de afgelopen week hebben be schouwd als een sensatie van de eerste rang. Reeds op die ramp zalige Zondag trokken duizenden er op uit: niet om hulp te ver lenen, maar alleen om eens te gaan kijken hoe erg het wel was gesteld. Het was „een uitstapje" om de stuitendste vorm van nieuwsgierigheid te bevredigen. De stroom van „toeristen" werd zelfs zo groot, dat de overheid een klemmend beroep op deze categorie moest doen het ramp gebied niet als een kijkgebied te beschouwen. De mensen hebben het met hun kijklust waarschijnlijk niet zo kwaad bedoeld. Maar aan het feit doet dit niets af. Het is wel zeker, dat noodzakelijke werk zaamheden ernstige hinder heb ben ondervonden van al die „joy riders" die de weinige berijd bare wegen bevolkten. Ook nu nog leggen verscheidene mensen een hinderlijke nieuwsgierigheid en bemoeizucht aan de dag. Zelf achten zij die opdringerige be langstelling een bewijs van me deleven. Maar tussen deze twee begrippen bestaat, naar het ons wil voorkomen, nog wel enig verschil. Het is de laatste dagen voorgekomen dat er, ook hier ter stede, mensen in de evacua tietehuizen kwamen die van hun medeleven" op de meest tact- DE minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Twee de Kamer doen toekomen een nota betreffende verhoging van het bedrijfskapitaal van de stichting waterbouwkundig la boratorium alhier. Aan deze nota is het volgende ontleend: Ter voldoening aan de wens om de motieven, op grond waarvan een verdubbeling van het be drijfskapitaal van de stichting waterbouwkundig laboratorium wordt voorgesteld, uitvoeriger uiteen te zetten, deelt de minis ter o.m. mee dat aan het geste gen loon- en prijsniveau in zo verre betekenis moet worden toe gekend, dat in vervanging van installaties, aanvulling van voor raden en uit te voeren opdrach ten, grotere sommen gelds moe ten worden gestoken. Nadelig saldo. Mede tengevolge daarvan, maar voornamelijk door de loze wijze blijk gaven. Wij wil len dan ook een beroep op al onze stadgenoten doen: ga onge dwongen met onze tijdelijke gas ten om. Help hen zoveel u kunt. Maar bespaar hun, in hun toch al zo moeilijke en vaak tragische omstandigheden, opdringerigheid en nieuwsgierigheid. Delft heeft ten aanzien van de verzorging van de geëvacueerden tot nu toe een prachtig figuur gemaakt. Maar laten we dat dan ook in bovengenoemd opzicht doen. CONTRAST j—R worden in deze dagen van H. nood originele ideeën ge- boren. Eén van de vele is deze, dat men Zondag in de Insulindewijk een grote sneeuw pop een collectebus in de armen gaf opdat de voorbijgangers kon den offeren voor het Nationaal Rampenfonds. Niet alleen de volwassenen, doch ook de kinderen werken er hard aan mee om de millioenen- thermometer te doen stijgen. Er zijn frappante en ontroerende staaltjes van kinderhulp. En in onze stad blijft de jeugd niet achter. Verscheidene vaders en moeders hebben, op verzoek van hun kinderen, prikkaarten ge maakt en de politie zorgde ervoor dat er met die kaarten ook in derdaad kon worden gewerkt- Op het bureau van politie kon den de kinderen een stempel op de kaart krijgen en dan moesten zij bij het Rode Kruis (Koom- markt) een collectebus gaan halen. Op die manier was de zaak volkomen safe. Tegenover dit alles staat ech ter een hulp welke minder op prijs wordt gesteld. Er zijn men sen en vooral dames die de evacuatieposten bezoeken met de bedoeling er wat te gaan bab belen met de geëvacueerden. De vraag of laatstgenoemden dit opgedrongen contact op prijs stellen zal ik onbesproken laten Erger vind ik dat gebleken is dat het sommige bezoeksters te enen male aan tact ontbreekt om een gsprek met de evacué's te voeren. De nieuwsgierige vra gen welke worden gesteld zijn soms ontstellend van lompheid- En daarom: als uw belangstel ling door sensatielust wordt ge voed, blijf dan maar liever weg dames! JOOST De opdrachten van het water loopkundig laboratorium leveren een nadelig bedrijfsresultaat op. Dit wordt veroorzaakt doordat meermalen een lagere prijs dan de kostprijs berekend moet wor den om een voor de verrijking van de technische wetenschap belangrijke opdracht te verkrij gen. Grondmechanica. De kosten van het speurwerk door het laboratorium voor grondmechanica zijn de laatste jaren toegenomen. Dit houdt in de eerste plaats verband met de uitbreiding der onderzoekingen ter verdere ontwikkeling van de techniek voor het bepalen van het draagvermogen van funde ringspalen. Het tot dusverre door het laboratorium verrichte werk op dit gebied heeft reeds geleid tot een vooruitgang van beteke nis ten opzichte van de vroeger gebruikelijke methoden van proefheien en proefbelasten. De proefnemingen openen tevens de mogelijkheid van een verbete ring der gebruikelijke sondeer techniek. De reeds verkregen resultaten tonen aan, dat het verantwoord is de onderzoekin gen voort te zetten. Neergeslagen of gaan zitten? In hoger beroep stond voor het Haagse Gerechtshof terecht een Delftse kabellegger, die voor mishandeling van zekere B. was veroordeeld tot een week ge vangenisstraf. Hij vertelde dat tijdens zijn afwezigheid zijn vrouw was mishandeld. Deze en B. waren naar het poltiebureau getogen. Verd. ging er ook heen en buiten het politiebureau was men slaags geraakt. Verd. bekende dat hij B. in het gezicht had geslagen. Hij betoog de dat B. door het slaan niet op de grond was gevallen, maar dat B. daar uit zichzelf was gaan zit ten. Hij zou B. niet hebben ge schopt. Get. J. bevestigde de lezing van verdachte. Uit de stukken bleek echter dat twee andere getuigen hadden gezien dat hij had ge schopt. De proc. generaal vond het ge beurde hoogst onhebbelijk en hij achtte het schoppen bewezen. Voor de strafmaat maakte dit z.i. toch geen verschil. Boven dien was het mishandeling met voorbedachten rade. De proc. generaal requireerde bevestiging van het vonnis. Mr Th. L. van der Veen, de raadsman, achtte de onbeëdigde getuigenverklaringen uit het dos sier van weinig belang. Niet be wezen was z.i. het schoppen en daardoor kreeg de mishandeling z.i. een veel milder aspect. Het was een buurtrel. De verd. zou bij een week gevangenisstraf on voorwaardelijk door zijn patroon ontslagen worden en mede hier om verzocht de raadsman een kleine voorwaardelijke straf. Ar rest 18 Februari. Evacué's vieren jubileum mee De evacué's, die zijn onderge bracht in de J. C. van Marken- school (Ant. Heinsiusstraat). hebben vandaag een buitenkans je gehad. De heer J. de Bruin Jr, Jac. Catsstraat 5, die de dag herdacht waarop hij 25 jaar geleden zijn zaak in melk en comestibles opende, heeft be sloten dit jubileum niet te vie ren en het daarvoor uitgetrok ken bedrag een andere bestem ming te geven. Naast het bedrag dat hij reeds in het Nationaal Rampenfonds stortte bestemde hij nog een bedrag om vanmid dag de geëvacueerden in de Van Markenschool een tractatie bij de thee aan t? bieden. Dat Je verrassing werd gewaardeerd spreekt vanzelf. (Ingezonden Mededeling) mroxy theater^ Heden Woensdag en Donderdag PREMIÈRE TE DELFT Richard Widmark Paul Douglas Barbara Bel Geddes in het bekroonde filmwerk van de meesterregisseur ELIA KAZAN Paniek op straat In bet bedrieglijk donker der straten dreigt een dode lijk onheil Pakkend - Emotioneel Toegang boven 18 jaar Koop die zegels! Zoals we gisteren meldden is van heden af aan alle Neder landse postkantoren een waters nood-postzegel van tien cent, met een toeslag van tien cent, voor het Nationaal Rampen fonds verkrijgbaar. Ook aan het kantoor alhier zullen deze zegels verkocht worden en bovendien in het bekende tentje in de hal van het postkantoor. In afwijking van de verkoop van kinder- en zomerzegels zal de aquisitiedienst van de P.T.T. de verkoop van het watersnood zegel bij de grote bedrijven sti muleren. Deze ontvangen daar toe een bestelkaart welke als bewijs kan dienen voor de af trek van belasting. Het bedrag dat men dus aan deze postzegels uitgeeft zal kunnen worden geplaatst bij de post bedrijfs- onkosten. Bedrijven kunnen de zegels ook kopen aan de loket ten van het postkantoor en zo nodig bestellen via tel. 3911. De verkoop van de zegels in het tentje zal geschieden door het comité kinder- en zomerzegels dat een beroep doet op allen die reeds eerder I hun vrije tijd beschikbaar stelden om zich enige uren met de verkoop te belasten. Opgaven kunnen geschieden bij de afdeling Sociale Belan gen, Westvest 7, tel. 2268, toe stel 40. Het tentje zal geopend zijn van half tien tot twaalf uur en van half twee tot vier uur. De schooljeugd zal Zaterdag de zegels huis-aan-huis te koop aanbieden. Voorts zijn bij de postzegelhandel, het hoofdpost kantoor te Den Haag en comité Watersnoodzegel, Zeestraat 82, giro 590.000 eerste-dag omslagen verkrijgbaar. Deze omslagen zijn voorzien van het Zeeuwse wapen in kleuren en worden voorzien van een speciaal stempel. Daartoe dienen de omslagen uiterlijk Don derdag 12 Februari aan het lo ket van het postkantoor te wor den afgegeven, dus niet in de brievenbus. De zegels zijn vermoedelijk verkrijgbaar tot eind Maart 1953 en hebben een geldigheidsduur tot 1 Januari 1955. Kath. Bond „Voor hel Gezin" Vrijdagavond hield de afdeling Delft van de kath. bond „Voor het Gezin" haar jaarvergade ring in de benedenzaal van het City-Theater aan de Volders- gracht. De voorzitter de heer Ch. Ge vers verwelkomde mevr. Ab- bink, lid van het hoofdbestuur en de nieuwe geestelijk-adviseur pater F. Huissen o.f.m., die pa ter Commandeur is opgevolgd. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer C. A. Winkes bleek, dat het ledental thans 720 bedraagt. Uit het financieel ver slag van de heer Heerings bleek dat het fonds „Voor moeder en kind", waaruit de leden bij ge zinsvermeerdering een uitkering ontvangen, er niet al te roos kleurig bijstaat. De voorzitter sprak een afscheidswoord aan het adres van de heer Fr. van Rossum, aftredend bestuurslid en niet meer herkiesbaar. De heer Van Rossum had ruim der tig jaar zitting in het bestuur is ere-lid van de landelijke bond. Het hoofdbestuurslid sloot zich aan bij de afscheidswoorden van de voorzitter. Hierna werd de vergadering geschorst voor de vertoning van een drietal culturele films. We gens vergevorderd uur sloot de voorzitter vervolgens de verga dering, welke binnenkort her vat zal worden voor de afhande ling van het enige resterende agende-punt: bestuursverkiezing. Later bleek, tot grote ont stemming van de leden, dat de voorzitter de bijeenkomst geslo ten had zonder daarover eerst de mening te vragen van zijn mede-bestuuTders. Ook het be stuur uitte zijn misnoegen over de vreemde en eigenmachtige handelswijze van de voorzitter. Op de eerstvolgende bijeenkomst zal over deze aangelegenheid nader woTden gesproken. Van wege het schoolfonds der kinderen van de Joh. Ver- meerschool (Voldersgracht) is een bedrag van f 100,overge maakt op rekening van het Rampenfonds. De metaalwarenfabriek Ha- vebe aan de Molslaan heeft een bedrag ad f 720,aan het Na tionaal Rampenfonds geschon ken; het personeel bracht ƒ110 bijeen, de directie verdubbelde dit en schonk bovendien een gift van ƒ500, De wandelsportvereniging „K'.ein Vrijenban" bracht 50, bijeen. Een bridgedrive van het personeel van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek en Calvé Delft bracht f 118,op. De kaartclub ,,'t Krenten broodje" organiseerde een kla- verjasavond, welke een op- brengs gaf van ƒ20, De directie van hotel-café restaurant „Beilevue" stelde een bedrag van 100,beschikbaar De vereniging van spiritis ten „Harmonia" schonk 150, De personeelsvereniging „Paets van Troostwijk" van het laboratorium voor Scheikunde bracht een bedrag van 100, bijeen. Het bedrag ad 1000, dat, zoals wij eerder meldden, van de Delftse politie afkomstig was, werd geschonken door po litie en brandweer tezamen. AFSCHEID BROEDER MATERNUS Dinsdag 17 Februari, 's avonds acht uur, heeft in het r.k. wees huis aan de Kantoorgracht het kerkelijk afscheid plaats van broeder Maternus M, die Don derdag daarop naar Curagao vertrekt. De broeder zal daar gaan werken in het gouverne mentsopvoedingsgesticht, huize „Glorieux". £,ezera ackrijven Een van velen Het. begon zo eenvoudigop de Maandagmorgen" na de grote ramp ergens in Delft bij een circa 200 man tellende wetenschappelijke instelling. Men kwam na het zo rampzalige week-end voor het eerst weer bij elkaar met het gevoel van iéts, wat dan ook. te moeten doen. Spontaan bood men zich aan om in de noodgebieden te gaan werken en met een opstandig gevoel werd de mededeling ontvangen dat aan deze ongeschoolde krachten vooralsnog geen directe behoefte bestond. Goed, men deed mee aan de kleding- inzameling, doch altijd nog met het gevoel dat men méér kon doen. Iemand kwam op de gedachte een auto met benzine-agregaatvoor stroom opwekking naar de noodgebieden te zenden met zoveel mogelijk materiaal en technici. Een en ander werd ter Provinciale Griffie aangemeld en binnen het uur vertrok de wagen naar de opgekregen bestemming Roekan je, waar hij sinds dien de verlichting o.a. van een vul- plaats van zandzakken verzorgt. Rockanje belde DelftDelft belde Rockanje, de verbinding met het front was tot stand gekomen. Sindsdien heeft dagelijks telefonisch contact met Voorne plaats: Rockanje— Brielle—Hellevoetsluis—Brielledrin gend behoefte aan zehd-ontvang- installaties Brielle: dringend behoefte aan zend- ontvang-installatiesvier installa ties met grote reikwijdte werden gebracht; Rockanje: binnen drie uur enige kilo meters veldtelefoon kabel met vol doende toestellenhet was er binnen drie uur; Hellevoetsluis: in verband met toe stand dijken dringend behoefte aar. kilometers ijzeren rijplatendank zij een grote Delftse aannemer is ook déze opgave volbracht. Ginds vraagt men en hier in Delft is men intens dankbaar iéts te'kunnen Onder de bedrijven door bracht inzameling onder het personeel behoeve van de slachtoffers de van rond 5000,op of gemiddeld 25.per persoon. Wat doet de naam van deze in stelling er toeer zjjn er in deze dagen van nameloze ellende gelukkig ontelbaren, zo die hun plicht verstaan en prachtig werk verrichten. Moge het besef van het intense medeleven van de ganse bevolking de getroffenen enigermate tot steun zijn. Vraag en aanbod Personeel Er worden gevraagd: Mannen: machinezetter, spoel, jongen, leerling kleermaker, smid plaatwerker, smid-vuur werker, metaal- draaier. metaalfraiser. gereedschap slijper. instrumentmaker (volslagen en leerl.), plaatwerker-lasser, leerl. bank werkers, machine-bankwerker, koper, slager, dieselmonteur, matrijzenmaker, metaalschaver, leerl. winkelbediende, leerl. kok, jongste bediende, fabrieks arbeiders, maximum 24 jaar; flinke jonge mannen voor ondergronds arbeider in de Staatsmijnen in Limburg. rouwen: volslagen kapster, moet beslist met alles bekend zijn; ver. koopster voor damesconfectie, leeftijd tot 20 jaar; typistes en steun o-typistes Nederlands en moderne talen, kantoor bedienden van 16 tot 20 jaar, kantoor bediende met H.B.S. en boekhoud- diploma, voor tekenkamer nette meis jes goed kunnende tekenen; meisjes voor de boekhoudmachine, beschaafde hulpen in de huishouding in- en extern en geheel zelfstandig: vrouwen en meisjes voor pak- en spuitwerk en andere werkzaamheden. Er bieden zich aan: Mannen: grondwerkers, timmer lieden, behanger, sloper, manden maker. kistenmaker, meubelmaker, kuiper. kleermaker, kledingperser, matrassenmaker, markiezenmaker, schoenhersteller constr.-bankwerker, autogeen lasser/brander, verwarming monteur, metaalschaver, sigarenmaker, broodbakker, slager, poelier, likeur stoker, tuindersknecht, chauffeurs, kellner. kok, opperlieden, aankomend tegelzetter, vertegenwoordiger, brood bezorger. koetsier, schipper, kantoor bediende. musicus, journalist, leerling automonteur (pijp-isoleerder). rouwen: hulsnaaister, verkoop ster en leerling verkoopsters, kantoor bediende m. Mulo-diploma en kantoor ervaring boven 30 jaar, telefoniste met ervaring, huishoudsters intern, werk sters, kinderverzorgsters in. en extern, thuiswerksters voor diverse werk zaamheden. InlichtingenArbeidsbureau, Oude Delft 89 te Delft dagelijks van 9.00 12.00 uur voor werknemers en van 9.00—12.00 en van 14.00—16.00 uur voor werkgevers. Gemeente Schipluiden: zitting elke Dinsdag van 9.30—10.30 urn: in het Raadhuis. De Delftse Hengelaarsver eniging schenkt een bedrag van 500,—. De personeelsvereniging van de Delftsche Courant/druk kerij Gaade stelt al het aanwezi ge kasgeld 300,be schikbaar voor het Nationaal Rampenfonds. Het totaal bedrag bij elkaar gebracht door het fabrieks- ad ministratief- technisch en lei dinggevend personeel van de Pletterij Enthoven (ongeveer 320 man) heeft opgebracht totaal 10.000,—. IN TRAM OVERLEDEN Gisteravond omstreeks negen uur werd de 68-jarige K. uit Voorschoten in de tram op de Vrijenbanselaan inwel en over- 1-ed kokrt daarop. Hij was in Delft op visite geweest en op weg naar huis. UIT HET VENDUHUIS Notaris J. E. H. Kruys te Delft. In gezet woonhuis (afz. beneden, en bovenwoning) met plaatsje en erf. Gasthuislaan 17/17 a te Delft, op 6200.—. Techn Hogeschool BENOEMINGEN Bij beschikking van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en is in vaste dienst benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse bij de deifstofkunde aan de Tech nische Hogeschool alhier dr J. H. Druif, thans tijdelijk als zodanig werkzaam; is in vaste dienst benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de scheikundige technologie aan de T.H. ir W. C. de Rhoter, thans in tijdelijke dienst als zodanig werkzaam; is in vaste dienst benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de bibliotheek van de T.H. ir I. de Vries, thans tijdelijk als zoda nig werkzaam. Naar wij vernemen is vandaag de benoeming te verwachten van de heer J. Zwakhals tot weten schappelijk hoofdambtenaar van het bureau van de secretaris van curatoren der Technische Hoge school. GESLAAGD Geslaagd voor het propaedeutlsch examen voor metaalkundig Ingenieur: D. Schuitema, Delft. Voor het candidaats-examen voor werktuigkundig ingenieur: A. J. Kra nendonk, Maasdam. Voor het candidaats-examen voor electro-technisch ingenieur: A. J. Augustijn, Bussum; F. J, Backer, Nij megen; J. Beijer, IJsselmuiden; A. Bijl, Rotterdam; L. H. E. Blom, Amster dam; P. Bouman, Dordrecht; R. M. G. Delsing, Sittard; H. van den Ende, Overveen; J. W. de Fluiter, 's-Graven- hage; D. Glas, Rotterdam; M. G. de Graaff. Delft; H. W. F. van 't Groene- wout, Rotterdam; C. A. J. M. van der Heijden, Haarlem; B. Hogeweg, Velsen. Noord; H, C. Jansen Asch, Buren; A. E. Kinrmel; "s-Gravenhagc; Koen- tohadji. Delft; W. Krijger, Zwijndrecht; J. J. Lavell, Arnhem; G, A. C. van der Linden, Veghel; D. Macdaniel, Lopik; W. F. Mohr (met lof), Eindhoven; C. Moolhuijzen, Amsterdam; A. D. de Mosch (met lof). Huizen; H. F. Pit, Zeist; E. Rijsdorp, Schiedam; K. Ruiter, Hengelo (O.); R. de Ruiter, 's-Graven- hage; W. C. Smit, Amsterdam; Souw Joe Kong, 's-Gravenhage; H. Uur- banus, Groningen; J. P. de Vreede, Delft; L. P. M. Wensing Rotterdam: P. Wiarda, Delft; J. Wijmans, Haarlem; H. E. van Wijngaarden, Kampen; F. G. Wilson, 's-Gravenhage; C. J. Wustenhoff, Hilversum. Voor het candidaats-examen voor scheikundig ingenieur: A.M. Bastein, Rotterdam; H. J. C. Boertje, Dordrecht; J. Bolssens. Clinge; E. F. Bunge, Rotter dam: J. A. Butter, Overveen; A. E. F. van Capelle, Eindhoven; J. Eigeman, Rotterdam; F. J. H. Felix, Maastricht; H. J. Frings, Bocholtz. Voor het candidaats-examen voor scheikundig ingenieur: M. W. Geerlings, Arnhem; J. de Graaff, Goedereede; W. van Hartingsveldt, 's-Gravenhage; A. Kats. Klaaswaal; A. Kessler, Velsen; F. H. Kemmen, Soestdijk; W. van Lookeren Campagne, Zaltbommel; H. J. Lovink, Maasdijk; A. Lubeck, Rotterdam; C. J van Maanen, Eind hoven; L. E. M. Mudde, Rotterdam; Oei Han Kiong. Delft; R. W. Rooda, 's-Gravenhage: G. Schaefer, 's-Graven hage; A. Stikker, Amsterdam; W. F. van Vliet, 's-Gravenhage; mej. D. Wabeke. Leiden: J. A.Waterman (met lof). Delft; A. B. R. Weber (met lof), 's-Graven hage; J. van Wezel, Hengelo (O.); E. A. Wijsmuller, Eindhoven. Voor het ingenieurs-examen vooi civiel-ingenieurJ. C. Vogel,'s-Graven. hage. Voor het ingenieurs-examen vooi electro-technisch ingenieur: H. L. Bak. ker. Loosduinen: C.L.Bos,Hengelo(0.). J. A Brakel. 's-Gravenhage; H. J. den Breeijen, 's-Gravenhage; H. W. F. van Haarlem; K. T. A. Halbertsma, Oud- Loosdrecht; S. G. A.Heilbron,'s-Graven hage; J. Keuning, Hengelo (O.); B. Krediet, Enschede; J. W. de Fluiter (met lof). 's-Gravenhage; H. W. F. van 't Groenewout (met lof), Rotterdam; F. H. M. Kujjper, 's-Gravenhage; A. G. Leenders. Rhoon: C. J. T. van Leeuwen, Leidschendam; A. A. Loeff, Rotterdam; L. J. W. van Loon, Nun- speet: M. Martin, Haarlem; D. J- Metjer, Leeuwarden: W. H. Moll, Middelburg; M. L. Mulders, Delft; F. C. de Ronde. Eindhoven; J. de Rooij, Gouda; D.Scheijgrond.'s-Gravenhage; G. J. Seip, Schiedam; P. C. Snorn, 's-Gravenhage; T. A. Tielens 's-Gravenhage. Verenigingsnieuws Chr. Mannenkoor „Delft" Heden avond allen present; extra repetitie in verband met a.s. concert, ten bate van het Rampenfonds op 17 Februari in de Nieuwe Kerk. Vooraf, half acht, bestuursvergadering. D.V.V. „Full Speed" Donderdag avond acht uur contact-avond. Komt allen. V.V. „B. E. C." Kaarten voor de interlandwedstrijd Nederland—Dene marken kunnen tot en met Zaterdag 14 Februari schriftelijk worden aan gevraagd bij de secretaris: Elzenlaan 37. Geld moet gelijk worden gestort. R.K. Voetbalvereniging „D.H.L." Zaterdag 7 Maart wordt in het Feijenoord Stadion te Rotterdam de i nterlandwedstrij d N ederland—Dene marken gespeeld. De baten van dit evenement zijn geheel bestemd voor de slachtoffers van de Nationale Ramp. Leden en donateurs van D.H.L. kunnen toegangsbewijzen tot uiterlijk Zondag 15 Februari schriftelijk aan vragen bij de heer P. Bommelé, Verkadestraat 19, onder vermelding of men zit. of staanplaats verlangt. De toegangsprijzen zijn hoger dan bij de gebruikelijke interlandwedstrijden. De voor Zondag 15 Februari vastgestelde feestavond is in verband met de be kende omstandigheden afgelast. C.S.V.D. Kaarten voor de wedstrijd Nederland—Denemarken op Zaterdag 7 Maart te Rotterdam aanvragen bij J. Zoutendijk, Caspar Fagelstraat 45, Delft tot en met Zaterdag 14 Ffebr. a.s. R.K. Handbalvereniging R.O.H.D.A. De training komt tot nader aan kondiging te vervallen, in verband met de bekende omstandigheden. ï&EMtoA Dinsdag 10 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 8 uur (14 j.) DELFIA: Zó zijn we niet ge trouwd (We're not married) met Ginger Rogers, Fred Allen, Paul Douglas e.v.a., 7 en 9 uur (18 j.) DOELEN KINO: The drum, met Sabu, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: De Frisco-lady (The San Francisco-story) met Joel McCrea en Yvonne de Carlo, 7 en 9.15 uur (18 j.) ROXY: Paniek op straat, met Richard Widmark, Paul Dou glas en Barbara bel Geddes, 7 en 9 uur (18 j.) STADS DOELEN, 8 uur: Ned. Comedie met „U spreekt met uw moordenaar" voor K. v. A. Woensdag 11 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 2.30 en 8 uur (14 j.) DELFIA: Zó zijn we niet ge trouwd (We're not married) met Ginger Rogers, Fred Allen, Paul Douglas e.v.a., 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) DOELEN KINO: The drum, met Sabu, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: De Frisco-lady (The San Francisco-story) met Joel McCrea en Yvonne de Carlo, 7 en 9.15 uur (18 j.) ROXY: Paniek op straat, met Richard Widmark, Paul Dou glas en Barbara bel Geddes, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) MUSEA: „Het Prinsenhof" en „Huis Lambert van Meerten", 105 uur en „Paul Tetar van Elven". 114 uur: Perma nente tentoonstelling; Kunst handel W van Bokhoven, Wijnhaven 13, 96 uur: Aqua rellen van F. J. Alkemade (Zondags gesloten). AGENDA DEN HAAG Vandaag ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 8 uur: „Een reis langs de planeten". GEBOUW v. K. en W., 8 uur: „Rome n est plus dans Rome" door Theatre Hebertót. DILIGENTIA, 8 uur: Henryk Szeryng, viool. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. Morgen ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 3.45 en 8 uur: „Een reis langs de planeten". KON SCHOUWBURG, 8 uur: „U spreekt met uw moorde naar" door Ned. Comedie. GEBOUW v. K. en W., 8 uur: Concert Resid. Orkest o.l.v. W. v. Otterloo; sol. S. Gold berg, viool. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. BURGERLIJKE STAND Geboren: 6 Februari Petronella Jacoba Antonia Ma ria, d. v. J. C. van Schie en M. G. van Holsteijn, Beesten markt 20. Elisabeth Frederika, d. v. J. Ver meiden en A. de Vries, Schip luiden (Den Hoorn), Hoornse- kade 2. 7 Februari Yvonne, d. v. R. Boer en S. Stou ten, Oostblok 68. Nicolaas Adrianus Josephus, z. v. N. A. van der Heijden en L. M. van der Ende, Meidoorn laan 23. Frits, z. v. H. A. Smink en J. M. van Puffelen, Oosterstraat 22. 8 Februari Catharina Maria Johanna, d. v. J. C. A. Fransen en C. A. M. Tas, Achterom 100. Ivonne Geertje Johanna, d. v. G. Teeuwsen en J. P. Letsch, Schipluiden, Den Hoorn, Look- singel 47. Johannes Christiaan, z. v. J. Mastenbroek en L. M. van Assen, Vlamingstraat 5. Johannes Nicolaas Jacobus, z. v. C. Kalden en M. van Kralin gen, Wassenaarstraat 5. Overleden: 5 Februari Adrianus Zwarts, 21 j., overleden te Zevenbergen. Jacob Verberg, 86 j., weduwnaar van L. C. de Smit, Simon- straat 65. 6 Februari Petrus Johannes Sigon, 75 j., gehuwd met E. H. Beek, Geer- truyt van Oostenstraat 31. 7 Februari Gerardus Jacobus Theodorus Post, 45 j., gehuwd met L. Koreneef, Simonsstraat 64. 8 Februari Petrus Nicolaas Windmeijer, 61 j., gehuwd met E. J. van den Berg, Koornmarkt 63a. TONEELAVONDEN UITGESTELD De toneelvereniging „Zig-Zag" welke Zaterdag in „De Tent" zou plaatsvinden, is. uitgesteld tot Zaterdag 14 Maart. De toneelvoorstelling van de Vereniging van Oud-leden LAD op p21 Februari is tot nader aan kondiging uitgesteld. HONSELERSDIJK 9 Februari Fresia geel 40—75 ct, wit 40—72 ct, Refracta 23—35 ct, caro 50—68 ct. grote witte 80—120 ct. blauw 120215 ct, per bosje; Tulpen: Rose Copland 55—70 ct, Pitt 60—77 ct, Bartigon 55—60 ct. G. Harvest 60^ ct, E. Edy 57—71 ct. Albina 50— ct, W. Seil 4357 ct, Bandoeng 5872 ct. Van der Eerdein 60—70 ct, dubbele 6273 ct, per bos; Anjers: wit 1830 ct. Sim 16—22 ct, Brenner 18 36 ct, rose Sim 23—33 ct. per stuk; diversen: Chrysanten 30—78 ct, Ane monen 74105 ct, per bos; Hyacinthen 12—22 ct, Calla 36—57 ct, Euphorbia 3038 ct, per stuk. Plumosagroen tot 1,55 per bos.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2