REGERING KONDIGT MAATREGELEN AAN VOOR RAMPGEBIED Verbluffend snel wordt aangepakt bij Moerdijk 27 In India dreigt weer hong er Bus met acteurs slipt Afsluiting van zee armen in studie DE BUS RIJDT WEER! Vele gaten in dijken voorlopig gedicht Al meer dan millioen Leegmaling van Alblasserwaard in volle gang DANKBAAR EN TROTS In Engeland 283 doden Zandzakken- centrale bij Spijkenisse Sowjetlegatie in Tel Aviv vernield Minder export van landbouw- artikelen Overwerk in DUW Bijzondere zegel Doodzieke man zoekt zijn hond 10 Dinsdag 10 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2369 Het Vrije \o!k CITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. V. ecilenbüko c. v. d. .vAERDEv. DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Fan onze parlementsredactie) Minister-president Drees heeft aan de Tweede Kamer in een nota een uit voerig overzicht gegeven van de gebeurtenissen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari en gedurende de daaropvolgende dagen. Het dodencijfer is thans 1395. Verdere stijging moet worden gevreesd. Het aantal geëvacueerde personen bedraagt, voor zover bekend. 65.798. In de nota wordt een aantal concrete maatregelen bekendgemaakt •fa Er komt een ontwerp Noodwet voor een centrale verant woordelijkheid voor het herstel van de dijken. •je Het dijkherstel wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. •je Indien noodzakelijk, zal de uitvoering van de Zuiderzee- j werken worden vertraagd. •je Er zal terstond worden onderzocht, op welke wijze een her- haling van deze ramp kan worden voorkomen, bij welk I onderzoek ook de mogelijkheid van een afsluiting der zee armen zal worden betrokken. •je Er zullen maatregelen worden genomen, die de veiligheid j zullen verhogen met betrekking o.a. tot de hulpverlening, de organisatie van de waarschuwingsdienst e.d. (Van een onzer verslaggevers) Van de 22.000 hectare, die de Al blasserwaard beslaat, staan er 9000 onder gemiddeld 1 meter 25 water. De rest heeft men, zij het met veel moeite, droog kunnen houden. Deskundigen brengen de rampspoed voor dit gebied thans terug tot een rekensom. Door het tachtig meter brede gat in de dijk bij Papendrecht heeft de Noord zo'n 112) millioen ku bieke meter water geperst. Dat water moet weg. De polderge malen draaien weer. Het Papen- drechtse hervatte Zondagavond de dienst, aan de ene kant van net dorp liggen bovendien twee Slie- drechtse zuigers, de „Boca" en de ..Balder". De ..Boca", die een capaciteit van 100.000 kubieke meter per dag heeft, begon Zaterdagavond zijn geweldige slurp-arbeid. Bovendien is er nog de SliedrechÉ V met een capaciteit van 1000 m3 per uur. Zinkstuicken. beton blokken. zandzakken en ontelbare tonnen los zand hebben thans het gat in de dijk geheel gevuld. (Van een speciale verslaggever) Het noodgebied krijgt snel een iets minder triest karakter. Nog steeds is het noodgebied als ruïne vreselijk, kapotte dijken, wegen, skeletten van huizen, dood vee langs de weg. Maar: er wordt gewerkt aan de opbouw! Gewerkt in een verbluffend tempo door Nederlandse soldaten, door dijkwerkers in dienst van de Heidemaatschappij en in dienst van Rijkswaterstaat en laten we het vooral niet vergeten door buitenlandse hulpploegen, Amerikanen. Fransen, Duitsers, Saarlanders, Belgen en vanaf vandaag Italianen. Maandagmorgen hebben wij een indruk kunnen krijgen van het gebied ten noorden van Breda, richting Moerdijk. Het nieuws uit deze hoek is zonder meer goed. Het eerste doel daar is: het herstel van de Moerdijk verbinding, zowel op de weg als langs de spoorbaan. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de rege ring met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dal voor zover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buiten gewone prestaties, die zijn en wor den geleverd, aldus schrijft minis ter-president Drees in zijn waters nood-nota. Mogelijk gemaakte fouten ver zinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. De minister-president wijst er op. dat bij een catastrophale ramp van deze omvang over zo'n uitge strekt gebied, met grotendeels ver nietigde communicatiemiddelen, de eerste maatregelen slechts plaatselijk konden worden geno men. Pas nadat een duidelijker beeld werd verkregen kon centrale lei ding aan de hulpverlening worden overheid de hulpverlening onmid dellijk ook zelf ter hand genomen en gesteund. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Maxwell-Fyfe, heeft in het Lagerhuis verklaard dat het juiste aantal slachtoffers van de watersnood in Engeland misschien nooit vastgesteld kan worden. Hoeveel er precies vermist worden ls niet bekend. Het aantal geborgen lijken is gestegen tot 283; zeker is dat minstens 50 mensen vermist worden. De eerste phase, de reddingphase ligt thans achter ons. aldus schrijft j de minister-president. De tweede p'na- se. de uitvoering van noodherstel is nu I aan de gang. Met het uiteindelijk herstel en de rehabilitatie van de i getroffen gebieden en dc slachtof- j fers zal zo spoedig mogelijk een aan vang worden gemaakt. Uit de nota blijkt reeds op welke wijze men denkt deze derde phase aan te pakken Er zullen regionale rampschadebu- reau's komen, waarin betrokken zul- len zijn de ministeries van Finan ciën. van Wederopbouw en Volks huisvesting en van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening. Wederopbouw zal de schade aan onroerend goed en aan schepen af wikkelen: Landbouw neemt de agra rische schade voor zijn rekening en Financiën de overige schaden. Reeds van 15 Februari af zullen de rampschadebureau's aanvragen om voorschotten in ontvangst bunnen nemen voor die gevallen, waar her stel van schade en uitoefening van bedrijf weer mogelijk zullen zijn. Deze voorschotten worden gegeven in af wachting van de definitieve vaststel ling en uitkering van de rijksbijdra ge in de hcrstelkosten. De beginselen van de herverkave- lingswet van Walcheren zullen wor den toegepast op die streken in het overstroomde gebied, welke daarvoor in aanmerking komen. De regering zal hieromtrent binnenkort voorstel len aan de Stat en-Generaal doen toekomen. In de nota ontbreekt elke aandui ding van de omvang van de ramp. Minister-president Drees schrijft dan ook. dat het nog een onvolledig over zicht is. (Zie verder pagina 3) (Van onze parlementsredactie) De watersnoodnota aan de Tweede Kamer bevat het eerste duidelijke overzicht van de dijkgaten en het te verwachten verloop van het herstel. Schouwen en Duiveland: zeer veel gaten, waarvan twee. die bij het dichten bijzondere moeilijkheden zullen bieden. St Philipsland: Geen dijkgaten. die bijzonder diep zijn en waarvan een spoedige grote verdieping kan worden verwacht. Tholen: Gaten over het algemeen niet overmatig diep. maar toch twee. waarmee men wel enige tijd bezig zal zijn. Zuid-Beveland (westelijk deel: Ga ten in noordelijke zowel als zuidelijke dijk. die echter niet van bijzonder ernstige aard zijn Met verhoging van binnendijk wordt getracht, voort gaande verdieping te voorkomen. ZUID-BEVELAND (oostelijk deel): Paar gaten, die grote zorg baren. Al de diepte thans niet overmatig groot, de door deze gaten geïnun deerde oppervlakte is zeer uitgebreid. Walcheren: Situatie nagenoeg meester. Doorbraak in het noord oosten voorlopig gedicht en overige beschadigingen grotendeels hersteld. Noord-Beveland: Binnenkort de dijk weer zijn gesloten. Zeeuwsch-VlaanderenHerstelwer ken verlopen bevredigend. Groot gat in de dijk van Nieuw-Neuzenpolder voorlopig afgedicht met rmgkade. Over enkele dagen definitieve dich ting. (Zie verder pag. 3) Het interieur van de Russische le gatie in Tel Aviv is gisteravond door een bomaanslag vernield. Drie employé's van het gezant schap werden gewond. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. (Van onze parlementsredactie) Behalve landbouwschade is er ook schade aan de visserij, door de ramp in zuidwest-Nederland. Met name de oester- en mosselkwekerij worden in de regeringsnota genoemd. Maar om trent de omvang daarvan is nog niets bekend. De landbouwexport zal door het uitvallen van dit vruchtbare gebied verminderen, aldus stelt de nota. Het. is daarom zo gelukkig, dat de productie-capaciteit van de Neder landse industrie onaangetast is. Ruim 27.5 millioen heeft het Nationaal Rampenfonds reeds ontvangen en wellicht is dit bedrag inmiddels al weer ver overschreden. Want het geld stroomt binnen. Plaatsnaam na plaatsnaam verschijnt met cijfers, die van waarlij ke offervaardigheid spreken. Deze lijst kan niet anders dan onvolledig zijn. Maar hij geeft een beeld van eendracht. De Mijn Industrie Raad heeft het volgende telegram gezonden aan het Nationaal Rampenfonds: .Hierbij delen wij u mede. dat. ten behoeve van de door de watersnood getroffen landgenoten aan uw fonds een bedrag zal worden overgemaakt van 1 056.700. Dit bedrag is ver kregen uit. het door het mijnperso- neeï afgestane loon over twee uur extra-werk op Zalerdag Jl„ vermeer derd met een overeenkomstige 1 drage van diegenen, die niet in gelegenheid waren om over te w ken. alsmede uit het door de mijn ondernemingen afgestane bedrag der totaalopbrengst van 15.229 ton kolen, zijnde de meerproductie over deze uren. Verdere hulp van het. mijnbedrijf kan u worden toegezegd. Wij zullen u hierover in de loop van deze week berichten". Halsteren: een weck geleden de plaats, waar de eerste hoge doden cijfers vandaan kwamen. Tholen: da genlang bron van sombere tijdingen. Nu. een week later, is er alweer een „busdienst die de verbinding tussen deze twee onderhoudt, met vaste ver trek- en aankomsttijden. Maar de rit gaat nog ten dele door het water en de bus moet dus een amphïbievaar- tuig zijn. Van de inhoud van dit telegram is eveneens telegrafisch mededeling ge daan aan de minister van Econo mische Zaken en aan de commissaris der Koningin in de provincie Lim- I burg. Zand in zakken, dat is het begin en i en afgeworpen, zand is haast overal i zakken te vullen, die per auto naar einde van alle dijkherstel. Zandzak-te vinden Soldaten en vrijwilligersde bedreigde punten op Voorne Put- ken worden door de lucht aangevoerd hier in Spijkenisse zwoegen om de I fen worden gebracht. India tracht in Amerika en China gierst te kopen teneinde een hongersnood te voorkomen, die vier millioen mensen in de staat Bombay bedreigt. De delegatie van India te Washington zal 100.000 ton gierst kopen van de Verenigde Staten. Van China hoopt de regering van India eenzelfde hoeveelheid te kunnen betrekken. In Bombay gebruikt men voor andere landen bestemde voor- I terern- raden voedergraan, om onmiddellijk hulp te kunnen verlenen. I „ïnfS.^nVr"ïuo "'46 Vele D.U.W.-arbeiders hebben zich bereid verklaard over te werken en het daarmee te verdienen loon in het Nationaal Rampenfonds te storten. De directie van de D.U.W. heeft in overleg met de minister van Sociale Zaken besloten de arbeiders daartoe in de gelegenheid te stellen. Behalve het gewone loon zal het extra-per centage, dat bij overwerk wordt uit betaald, aan het Rampenfonds wor den geschonken. Vandaag is de PTT begonnen met de verkoop van een speciale waters- noodzegel met een toeslag van tien cent. Deze zegel is de gangbare tien- centszegel met de beeltenis van de Koningin, maar nu voorzien van een opschrift ..Watersnood 1953". Hij zal verkrijgbaar zijn in de maanden Fe bruari en Maart van dit jaar cn blijft geldig tot en met December 1954. f Met de verkoop van deze bijzon dere zegel hoopt de PTT een millioen gulden bijeen te brengen, welk be drag geheel ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds. Tijdelijk neerslag weersverwachting van het K.N.M.I. te De BilG geldig tot Dins dagavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind. hoofdzakelijk tus sen zuidoost en zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gis- Het gaat in het kort als volgt: de grote Rijksweg van Breda naar de brug over de Moerdijk is heel ge bleven. maar even boven Zevenberg- sche Hoek. bij een punt dat „het Hoekske" heet. daar duikt de weg het. water in, dat voornamelijk bin nenkwam door twee gaten m de buitendijk aan het Hollandsch Diep, eén boven de Moerdijk (20 meter) en één ten zuiden ervan (50 meterh Wanneer het weer even meewerkt, zullen deze twee gaten Zaterdag aan staande onder leiding van Rijkswa terstaat zelf gedicht zijn. Verder gebeurt dan dit: van „het Hoekske" af loopt de oude Rijksweg nummer 16 naar het dorp Moerdijk. De verwoesting langs deze weg is afgrijselijk. Sinister dorp Links en rechts staan oneindige vlakten met water, het dorp Moer dijk is zeer zwaai' beschadigd en geheel geevacueerd. Een sinister dorp van rammelende open deuren, een klagelijk miauwende achterge bleven poes en wapperende gordij nen uit de kapotte vensters. Een spookachtig verlaten dorp. Maar de oude rijksweg er naar toe bleef vrijwel goed intact. Boven op deze weg nu zijn de Amerikanen bezig een dijk te bou wen, een waterkering. (Zie verder pag. 2) (Van een onzer verslaggevers) Het A.T.G. is 3ïaandagarond om streeks 6 uur op weg naar Utrecht aan een groot gevaar ontsnapt, toen een autobus waarmee het gezelschap op weg was naar Utrecht in de be ruchte bocht tussen de melkfabriek van Sterorita en kasteel Nijenrode onder Breukelen slipte en met de voorzijde boven het water van de Vecht bleef hangen. Aan een lantaarnpaal en de zachte berm is het te danken geweest, dat alle dertig inzittenden de wagen on gedeerd konden verlaten. Onder hen bevonden zich vele bekende acteurs en actrices als Albert van Dalsum. Paul Huf, Marie Hamel. Mary Smits- hu ijzen, Ben Groenier. Robert de Vries. Kees van leisel, Gijsbert ter Steeg. Lex Fa assen en vele anderen. Met een lijnbus van de N.B.M. zette het gezelschap de reis naar Utrecht voort en kwam nog ruim schoots op tijd voor de voorstelling van Drie Koningenavond in de Utrechtse Stadsschouwburg aan. Recht door De heer E. Landswaard uit Am sterdam, die de autocar bestuurde, vertelde dat zijn wagen in de bocht plotseling niet meer naar het stuur luisterde en rechtdoor in de richting van het water reed. De wagen zelf was slechts licht be schadigd en enkele uren later stond de bus reeds voor de schouwburg ge reed om het gezelschap nu via Hil versum naar huis te brengen. Een uur later gebeurde op deze ge vaarlijke weg nog een ongeluk. In de beruchte bocht nabij de boerderij Peereboom onder Loenen aan de Vecht, slipte een uit Amsterdam af komstige bestelwagen en kwam op de kop in de sloot terecht. De bestuur der kwam met de schrik vrij. de wa gen werd licht beschadigd. N In hel noodziekenhuis te Rijs wijk (Z.H.) ligt de 92-jarige éva cué J. Coenraads uit Stellendam. Naar de behandelende geneesheer aan de Dierenbescherming in Den naag heeft medegedeeld, be vindt deze man zich in een zeer ernstige toestand. De arts geeft slechts een kans voor zijn leven, als de hond van de oude man wordt gevonden, waarover hij voortdurend ligt te ijlen. De hond heet Pluto, is een vier jaar oude herdershond, een reu. 69 cm hoog. heeft een wit puntje op de staart en een dunne witte kraag, en op de rug een litteken van een operatie. De hond zou zijn gesignaleerd op een marine- vaartuig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1