Herstel der dijken wordt direct en krachtig ter hand genomen De rechter in deze tijd Uitvoering Zuiderzeewerken wordt zo nodig vertraagd Heteluchtmotor voor 't eerst gebruikt Soenito en Go uitgewezen Resultaten bij werk in noodgebied tot nu toe zeer bevredigend Taft: Geen frontaanval op communisten in Korea Britten protesteren krachtig tegen blokkade van China Herstel der schade zou I1/4 milliard vergen Rampenfonds: 27,5 millioen op 9 Februari 13e Jaargang, no. 34 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Dinsdag 10 Februari 1953 HET ROTTERDAMSCH PARGDl Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6,05; losse nummers 10 ct Rin!!llllll!lll)!llll!ll!llllllllllllllllllllllllllllllll!lll!IR!l!lllllllllll!!lllllllllllllll!llll!llll!l!lllllllllllil Koningin en Prins wederom naar de noodgebieden DEN HAAG Maandag heeft Koningin Juliana verschillende tra jecten in het watersnoodgebied per hefschroefvliegtuig afgelegd. Zij vloog van Nieuwe Tonge naar Oude Tonge en vandaar naar Willemstad. Na het bezoek aan Willemstad, waar de bevolking de afzettingen doorbrak, begaf de Koningin zich naar Moerdijk, waar zij tal van beschadigde woningen bezocht. Het was half tien 's avonds toen de vor stin op paleis Soestdijk terugkeerde. Een bezoek aan de getroffen eilan den in Zeeland ligt nog in het voor nemen. Prins Bernhard was 's morgens onder slechte weersomstandigheden met zijn sportvliegtuig van Soester- bcrg vertrokken. Na de landing op vliegveld Woensdrecht begaf hij zich per helicopter naar Zuid-Beveland en naar Noord-Beveland. Daarna bezocht Prins Bernhard Zierikzee en Sint Philipsland. Overal sprak hij met inwoners en nam hij het herstel van de dijken in ogen schouw. Overstromingen in Atjeh en Tapanoeli eisen 82 doden DJAKARTA. Tengevolge van overstromingen, die Noord en West- Atjeh en Tapanoeli hebben geteis terd, zijn volgens de jongste be richten 82 personen om het leven gekomen en worden er 32 ver mist. De schade van de overstro mingen in Groot-Atjeh wordt op 15 millioen roepiahs geschat. De overstromingen zijn ontstaan na twee dagen van zware regenval. De bevolking vluchtte in paniek naar hoger gelegen gebieden. Vele wegen en bruggen zijn weggespoeld. De oorzaak van de overstroming ligt in het leit, dat de bevolking ondanks waarschuwingen van de overheid grote bossen hebben ge kapt. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In een spoednota van minister-president dr W. Drees aan de Tweede Kamer, betrekking hebbende op de overstromingsramp waardoor ons land op 1 Februari j.l. werd getroffen, kondigt de regering de volgende maatregelen aan: 1. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden inge diend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld; 2. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mo gelijk ter hand genomen; 3. Indien noodzakelijk zal de uitvoering van de Zuiderzee werken worden vertraagd; 4. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze her haling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mo gelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Dit onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet; 5. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een ver hoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. wondering uit voor de hulpverle ning: „De wijze, waarop het volk van Nederland en het buitenland zijn te hulp gesneld, vervult de re gering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voor zo ver hier of daar critiek is geuit, de ze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden gele verd. Mogelijk gemaakte fouten ver zinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd." Vervolgens stelt hij vast, dat bij een catastrofale ramp van een der gelijke omvang, die plaats greep (Zie verder pag, 3) AMSTERDAM De op 24 No vember te Amsterdam op grond van ongewenste politieke activi teit gearresteerde Indonesiërs Soe nito en Go Gien Tjwan, zijn Maan dagavond uit het land gewezen. Zij vertrokken per vliegtuig van 21 uur naar Djakarta. Enige heren van het Hoge Commissariaat van Indo nesië waren bij het vertrek op het vliegveld aanwezig. In de nota van dr Drees wordt meegedeeld, dat voor zover thans bekend 65.798 personen zijn ge ëvacueerd en dat het verlies aan mensenlevens volgens de op dat ogenblik beschikbare cijfers 1395 personen bedraagt, een cijfer, waar van verdere stijging moet worden gevreesd Het laat zich aanzien, dat het ge wenst is om de beginselen van de Herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschadegebied, welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aanmerking; komen. De regering is dan ook van plan op zo kort moge lijke termijn terzake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. „Naarmate de materiële omvang van de ramp zich aftekent, wordt het steeds duidelijker," aldus dr Drees, „dat de gevolgen hun weerslag zul len hebben op het gehele economi sche leven van ons land. Van grote betekenis acht de regering het ech ter, dat, daar de ramp hoofdzake lijk agrarisch georiënteerde gebie den trof en de landbouwexport dus mogelijk enigszins zal verminderen, de productie-capaciteit van de Ne derlandse industrie als zodanig on aangetast is gebleven." Aan een schatting van de totale materiële schade waagt dr Drees (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM. Een aantal Philips' heteluchtmotoren, welke sinds ruim tien jaar in ontwikkeling zijn en waarover tot nu toe slechts drie korte publicaties zijn verschenen in Philips technisch tijdschrift, zijn in de afge lopen week in verschillende delen van het noodgebied in gebruik genomen voor zeer verschillende doeleinden. Hoewel deze motoren volgens deskun digen nog in het experimentele stadium verkeren, achtte men de toestand van dien aard, dat verzoeken om deze motoren nu in de practijk te ge bruiken ingewilligd zijn. De resultaten die hierbij bereikt zijn, zijn zeer- bevredigend. Uit het feit dat Philips bereid was deze motor in deze noodgebieden ter beschikking te stellen mag men afleiden, dat hoewel het ontwikke lingsstadium nog niet beëindigd is, men toch de mening is toegedaan Arie Geerts uit Klundert gaat per trein naar hei Noorden, nadat hij enige dagen daarvoor zwemmend een weiboot had gehaald om zijn familie van 40 personen van een zolder te halen, Nellie, de hond, hoorde toen haar baas, zij nam een duik van het dak en kon toen mee in de boot. Nellie is nu in veilige handen en op weg naar de nieuwe plaats van inwo ning. zich overigens nog niet. Hij stelt slechts vast, dat deze aanzienlijk is, doch dat zij kan worden hersteld. Zo spoedig mogelijk zal een aanvang worden gemaakt met het uiteindelijk herstel en de rehabilitatie van de getroffen gebieden en slachtoffers. In een bijlage tot de nota wordt een overzicht gegeven van de uit het buitenland ontvangen en toege zegde hulp van 27 landen plus het Vaticaan. De premier noemt zijn no ta zelf „onvolledig"; doch meent dat zij duidelijk maakt, hoezeer alle krachten zijn ingespannen om de toekomst het hoofd te bieden. In een inleiding, spreekt hii be- Aantal slachtoffers van overstromingen in Engeland: 283 LONDEN. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, sir Da vid Maxwell-Fyfe, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard dat men wellicht nooit het aantal per sonen, dat tengevolge van de overstromingen in Oost-Engeland vermist wordt, precies zal kun nen schatten. Volgens de jongste cijfers zijn 283 personen om het leven gekomen, terwijl nog onge veer 50 personen worden vermist, voor het merendeel afkomstig van het eiland Canvey in de monding van de Theems, dat het. hevigste door de storm werd geteisterd. De Nederlandse Antillen blijven niet achter bij de inzameling voor het Rampenfonds. De collecte in Curagao was een groot succes en biljetten van f 100 in de bussen waren geen zeldzaamheid. De collectanten in Willemstad in actie. dat de reeds behaalde resultaten het vertrouwen wettigen, dat deze motor succes zal hebben. De eerste heteluchtmotor is in de afgelopen week gebruikt in een ziekenhuis in Dordrecht, waar de stroom uitgevallen was, terwijl een chirurg een operatie moest verrich ten. Ook de tweede motor werd in die stad in gebruik genomen. Dat juist daar ter stede de eerste toe passing" in de practijk plaats vond is niet te verwonderen, als men weet dat de metaalwarenfabriek Johann de Witt, de dochteronderne ming van Philips, welke het ont wikkelingswerk verricht er geves tigd is. Daarna is in 's-Gravendeel op Beierland, niet ver van Dordrecht een huis, waarin de burgemeester, de dokter, de politie en de water schapsautoriteiten zetelden en waar het licht geheel uitgevallen was, met zulk een motor van licht voor zien. In Strijen zijn deze hetelucht motoren ingeschakeld bij het tot standbrengen van de radiocommu nicatie. Zeer bijzonder werk is verricht door een in Zeeland opere rend schip van de marine waarop de radioinstallatie uitviel. Op dit schip werden toen deze nieuwe mo toren aangebracht, waarna het naar Zeeland terugkeerde. Het was nu in staat zelfs zwakke radiosignalen o.a. uitgezonden door amateurs op te vangen en deze verder te ver spreiden. Verder is deze motor ter beschikking gesteld van Amerikaan se soldaten, die op deze wijze hun waterzuiveringinstallatie konden doen werken. Tenslotte is men be zig met het ontwerpen van plannen om de heteluchtmotoren te gebrui ken voor het tot stand brengen van verlichting in delen van de noodgebieden Al deze mogelijkhe den zijn te verwezenlijken o.a. doordat de heteluchtmotor bijzonder betrouwbaar is. WASHINGTON/LONDEN. De Republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Senaat, Taft, heeft na een bezoek aan president Eisenho wer verklaard, dat Amerika kennelijk geen frontaanval op de communis tische linies in Korea overweegt. De uitvoering van het plan van gene raal MacArthur, om de Mandsjoerijse luchtbasis te bombarderen en een blokkade om het Chinese vasteland te leggen, zou volgens Taft de over winning aan de zijde der V.N. gebracht hebben. Thans hadden de Chi nese communisten hun defensie echter zo ver opgebouwd, dat een front aanval tegen hen niet overwogen kon worden. „Als de regering-Truman twee jaar geleden het plan-MacArthur had uitgevoerd zou er thans vrede in Korea zijn geweest", aldus Taft. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland krachtig protesteert tegen een blokkade van het Chinese vasteland. Afzien van plannen tot verlaging van de belastingen vrijwel zeker (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In zijn nota aan de Tweede Kamer waagt minister president Drees zich niet aan een raming van de kosten van het herstel der door de watersnood geleden schade. Volgens een ruwe berekening zou naar het oordeel van deskundigen met het herstel een bedrag gemoeid zijn van tussen de 1125 en de 1250 millioen gulden. De kosten van dijkher stel zijn niet bij benadering te schatten. Maar het staat vrijwel vast, dat in verband met dit alles, de regering van belastingverlaging zal afzien en dat aan de V.S. zal worden verzocht 10% van de tegenwaardefondsen van de militaire hulpverlening (thans ongeveer 60 millioen gulden) aan te mo gen wenden voor herstel. Er is daarbij aangenomen, dat de schade in de sector landbouw, voorzover betreft directe verliezen aan vee, gewas en werktuigen, moet worden geraamd op ruim 125 millioen. Met het dijkherstel zullen honderden millioenen zijn gemoeid en men schijnt zich voor de officiële ramingen te baseren op een bedrag van 400 millioen gulden. Een al evenzeer voorlopige be rekening van de schade aan wonin-, gen en boerderijen heeft geleid tot een becijfering, die uitgaat van een vernieling van 10.000 woningen en boerderijen en beschadiging van een groot aantal andere, waarmee naar geschat wordt een bedrag van 250 millioen gulden zal zijn ge moeid. Er schijnt van uit te moeten worden gegaan, dat in de getroffen gebieden van de 80.000 gezinnen er ruim 60.000 min of meer be langrijke schade aan huisraad en kleding hebben geleden Per gezin zal deze vermoedelijk 4000 gulden bedragen, zodat ook hiermede een bedrag van ruim 250 millioen gul den gemoeid zou zijn. indien zou worden besloten tot een ongeveer integrale vergoeding. Dit is nog niet zeker, omdat in de regering daar omtrent de meningen blijkbaar uit eenlopen. De indirecte schade aan de ramp, vooral door derving van productie, wordt geraamd op een bedrag van 175 millioen. En ten slotte zou men dan nog een post van 50 millioen voor nog niet te voorziene uitga ven willen reserveren. Waaruit al deze kosten zullen moeten worden bestreden is tot nu toe nog aller minst duidelijk. Nederland zou niet willen terug komen op zijn besluit om van de di recte dollarhulp af te zien. Andere mogelijkheden voor het beschikbaar maken van fondsen in het thans lopende begrotingsjaar liggen in aanwending van voor de droogmaking van de Zuiderzeepol ders in het IJselmeer uitgetrokken gelden, voor 1953 geraamd op 45 millioen. Maar dat alles vormt nog slechts een beperkt bedrag. Belang rijke bedragen, die met het herstel gemoeid zullen zijn, zullen ten laste komen van begrotingen voor vol gende jaren. Taft verklaarde, dat hij een blok kade van de Chinese kustlijn „zeer wenselijk achtte indien deze zonder te veel internationale complicaties uitgewerkt zou kunnen worden." Engelands handel met continentaal- China bleef beperkt tot materiaal, dat geen strategiscne beteke nis had, zodat Engeland weinig hinder van een dergelijke blokkade zou onder vinden. Deze mening wordt door de Britten echter niet gedeeld. In Britse diplomatieke kringen wordt een blokkade niet wenselijk geacht, om dat de Britse handel wel degelijk door een blokkade ongunstig beïn vloed zou worden. In deze kringen wordt er voor gewaarschuwd, dat als nationalistische schepen zouden ingrijpen, de Britse schepen de steun zuilen krijgen van de Britse mari ne, waaruit onherroepelijk verwik kelingen zouden voorkomen. Een dergelijke blokkade zou, aldus ge noemde Britse kringen, zodoende tot gevaarlijke incidenten kunnen leiden, waarbij Chinese en Sow jet- Russische handelsschepen en moge lijk zelfs oorlogsschepen hétrokken kunnen worden. Verder acht men in Londen de in vloed van een dergelijke blokkade zeer miniem, in ieder geval niet van betekenis voor het bespoedigen van vrede in Korea. Verder zou, aldus zegt men in Londen, een blokkade ontevredenheid verwekken bij de Oost-Aziatische landen, landen die handel met continentaal-China voe ren. TUSSEN Halsteren en Tholen is een „bus"-verbinding tot stand gebracht, die wordt onderhouden met amphïbie-wagens. Water, modder of sneeuw hinderen niet, de „chicks" vertrekken precies op tijd en brengen hun xvel wat ver kleumde passagiers tijdig op hun plaats van bestemming. Ondergelopen gebied is voor tweederde vruchtbaar bouwland Voorlopige taxatie: 25000 runderen verdronken DEN HAAG. Door de ramp, die Nederland heeft getroffen, staat rond 133.000 Ha cultuurgrond onder water, of heeft onder water gestaan. Deze 133.000 Ha maken 5.7 pet uit van de totale oppervlakte cultuur grond in ons land. Van de 133.000 Ha zün 82.000 Ha bouwland .d.w.z. 8.9 pet van de totale oppervlakte aan bouwland. Aan grasland gingen 41.000 ha verloren, d.i. 3.1 pet van de totale oppervlakte grasland. Voor de tuin grond zijn de cijfers 10.000 ha en 9.4 pet. De verloren gegane voorraden ak kerbouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopie taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 runderen. 15.000 a 20.000 varkens. 2000 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was. is grotendeels geëvacueerd. De ver liezen aan verdonken vee zijn voor al ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland. Griepepidemie in Beieren eiste reeds 226 doden MüNCHEN. Het aantal slacht offers van de griepepidemie, die reeds enige weken in Zuid-Duits- land heérst, is alleen al in de staat Beieren gestegen tot 226. In Mün- chen overleden in het afgelopen week-einde 24 personen, een groot gedeelte van hen jonge mensen. De autoriteiten verklaarden echter, dat de toestand niet alarmerend is. aan gezien het aantal nieuwe griepge vallen de laatste dagen afneemt. DE positie van de rechter is thans anders dan een halve eeuw ge- leden, schrijft mr Kirohheiner, kantonrechter te Alphen aan de Rijn, in het. orgaan van de Nederlandse Vereniging van Rechtskundige Advi seurs. „Had de rechter tot voor onge veer vijftig jaren voor een groot deel gezag door de afstand, die er tussen hem en het publiek be stond, heden ten dage zal dit ge zag op andere waarden gebaseerd moeten zijn, omdat immers de vooruitgang van de techniek, de steeds verder voortschrijdende democratie met de daaraan ver bonden mogelijkheid, dat het rechtersambt binnen het bereik van veel meer personen is geko men en de in de huidige maat schappij groeiende nivëllerings- tendens hem veel dichter bij het publiek heeft gebracht. Zien wij het goed, dan heeft de Rechter lijke Macht zich deze omstandig heid te weinig gerealiseerd cn met genoemde vooruitgang te weinig gelijke tred gehouden." Mr Kirchheiner stelt een achter uitgaand respect voor de rechterlijke macht vast er. noemt als symptomen daarvan het boekje „De Zaak Beuke- noot", de felle artikelen tegen de kan tonrechter te Heerenveen in de Hee- renveense Koerier, de staking aan de effectenbeurs in verband met een uit spraak van de afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel en het rumoer rondotr. de zaak-Hom- merson. Was hef artikel later geschre ven, dan had hij er het geval-Elffe- rich nog aan kunnen toevoegen, zij het dan ook dat hier niet de houding van de zittende doch van de staande magistratuur in het geding was. In zijn artikel noemt mr Kirchhei ner enige middelen, die z.i. er toa kunnen bijdragen het zo nodige res pect voor de rechterlijke macht ta verhogen. Motiveer de vonnissen dui delijk zegt hij. en Iaat dc justitiabelen en de bij een bepaalde beslissing be trokkenen in voor hen verstaanbare taal weten, waarom een bepaalde zaak gewonnen dan wel verloren wordt. Verder behoort *s rechters verant woordelijkheid meer dan tot dusver in de gemeenschap geworteld te zijn. De rechter zal zijn verantwoordelijk heid eerst goed verstaan, indien hij de eigen kenmerken van de bevolking van dc streek en liet milieu, waarin hij werkt, kent. En tenslotte dringt'.hij aan op een nauwere samenwerking tussen rechter en pers ter bevordering van een correcte berichtgeving. HET doet ons groot genoegen, dat hier een lid van de rechterlijke macht de aandacht vestigt op hetzelfde verschijnsel als waarop wij enige tijd geleden x) wezen. De af- stand tussen reel.'er en publiek is in vele gevallen le groot geworden, het geen leidt tot onbehaaglijkheid, tot wrevel, tot het gevoel onrechtvaardig te zijn behandeld. Een rechter (en trouwens ook een officier van justi- tie) kan er niet meer van uitgaan, dat hij gezag en recht op eerbied be zit enkel op grond van zijn positie. Hij dient er zich van bewust te zijn, dat hij in een glazen huis' woont en op hem van toepassing is de oude spreuk: noblesse oblige. Niet het ambt doch de wijze, waarop hij het uitoefent, is beslissend voor het aan- iien, dat hij geniet. Dit is waarschijnlijk in iets andera woorden hetzelfde, wat mr Kirchhei ner bedoelt. Voor een rechter is ver eist, dat hij een man is, socialer en in doorsnee ook intelligenter dan voor heen. De noogheid van het ambt al leen imponeert steeds minder men sen. Wat wel imponeert is een mens- kundig optreden, gevoel voor omstan digheden, kennis van verhoudingen. Er is daarbij zeker plaats voor ge strengheid ook; maar gestrengheid van geheel andere, aard dan die, gele gen in een al te vlot gebruik van machtsmiddelen en onvriendelijke woorden, teneinde iemand zijn klein heid jegens de justitie te laten voe len. Bij de suggestie van mr Kirch heiner om vonnissen duidelijker te motiveren, zoüden wij de aandrang willen voegen, het formalisme te door breken. Wel zijn goede vormen altijd gewenst, maai ongewenst zijn een ri tus en een soort geheime taal, waar de gewone mensen niets van snappen. Het moet niei zo zijn, dat men alleen dan het oor van rechter heeft, als men zekere artikelen en formules kent. Zie verder pag. 3 Buiig weer Weersverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond: Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvan kelijk nog harde, ove rigens krachtige tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. 11 Febr.. zon op 8.03 uur; onder 17.46 uur: maan op 6.46 uur; onder 14.10 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 OOR Max.temp Neersl. Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Oslo Sneeuw N.N.O. 6 -13 C 1 mm Stockholm Sneeuw O. 6 -7 0,4 Kopenhagen Sneeuw O. 12 -5 0.2 Londen Regen Z. 7 4 6 Amsterdam Geh. bew Z.Z.O. 6 2 5 Brussel Regen Z. 8 4 5 Parijs Regen Z. 10 7 2 Bordeaux Regen W. 14 9 10 Nice Geh. bew N.3 Warschau Sneeuw Z.Z.O. 2 -12 0,3 Berlijn Sneeuw Z.O. 6 -2 1 Frankfort Regen Z.Z.W. 9 2 9 München Sneeuw Z.2 - 1 3 Wenen Nevel Z.Z.W. 1 -6 0,6

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1