Raalte s toekomst nog somber Gymnasiasten niet ami Rode Kruis behoudt hier centraal kledingmagazijn vertilden zich Sovhocles Dinsdag 10 Februari 1953 Pagina 5 Belangrijke rede van burgemeester Ganzeboom Toch ook reden tot dankbaarheid „De gedachte aan de verdere ontwikkelingsnooözaak van deze gemeente, en de mogelijkheden daartoe, vervult mij en ongetwijfeld u allen met mij met grote zorg. Ons eigen gemeentelijk financieel kunnen is uiterst beperkt en abso luut ontoereikend voor een gezonde economische ontwikkeling van het levend en groeiend Raalte. Het behoprt niet tot de zg. ontwikkelingsgebieden, doch wanneer van overheidswege geen blijvende, ernstige aandacht aan onze econo mische omstandigheden wordt geschonken, dan mag met reden de toekomst van Raalte in haar totaliteit somber worden ingezien". Aldus burgemeester A. J. Ganzeboom in zijn nieuwjaarsrede, uitgesproken aan het begin van de Maandag gehouden eerste raadsvergadering in 1953; een bijeen komst. die buitengewoon belangrijk was en ongewoon lang van duur. Te vorén had de voorzitter gesproken over de grote ramp, die ons land en volk in het begin van de maand trof. Bil de spontane eerste hulpverlening heeft Raalte geen slecht figuur geslagen. Tot nu toe werd voor het Nat. Rampenfonds ruim f 40.000.bijeen gecollecteerd, terwijl 800 kg textiel (bijna alles nieuw) naar de noodgebieden werd verstuurd. Spr. herdacht hierna met enige gevoelvolle woor den de slachtoffers, waarna één minuut stilte werd betracht. Te grote kapitaallasten Het was niet alles somberheid wat de klok sloeg in de rede van de voorzitter. De uiterlijke opbloei, die het gezamen lijke naoorlogse werk kenmerkt, geeft toch wel reden tot dankbaarheid. Raalte heeft het niet slecht gedaan, maar reden tot tevredenheid is er zeker niet. Te grote kapitaalslasten moesten worden aan vaard. ten dele voortvloeiend uit het feit, dat Raalte als ..hart van agrarisch Salland" een centrale functie te vervul len heeft. En ook om een begin te ma ken met de omvorming van de zuiver agrarische gemeente tot een beperkt ge ïndustrialiseerd Raalte. Veel is er gedaan voor het onderwijs; als onderwijscentrum voor midden-Sal- land slaat Raalte geen slecht figuur. Ge lukkig is er een goede en nauwe samen werking met kerkelijk en particulier ini tiatief De bevolking van Raalte groeide in de periode 31 Dec. '39 tot 31 Dec. '52 van 11.033 tot 13816. In de loop van de zomer zal de 14.000 worden gepasseerd. Deze groei gaat door! Nu is er reeds sprake van een latente werkloosheid. Verdere industrialisering moet uitkomst brengen. Maar dit vraagt geld. Het ge projecteerde industrieterrein moet bouw rijp worden gemaakt en om Raalte ver der voor de industrie aantrekkelijk te maken, is ook veel geld nodig. De rijksuitkering voor 1953 zal f 87,500 bedragen en is nog niet eens voldoende om de gewone dienst sluitend te maken. Met andere soortgelijke gemeenten ziet Raalte verlangend uit naar de door de regering toegezegde nieuwe financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten. in de hoop. dat haar levens- kracht hierdoor lot volle ontplooiing zal kunnen geraken. Nog vele belangrijke punten roerde de voorzitter in zijn rede aan. Te veel om alles te releveren. De uitbreiding van het electriciteitsbedrijf bijvoorbeeld. 41 Januari 1946 waren 811 percelen aange sloten en nu 1839; bovendien betreft de vermeerdering van 1028 aansluitingen voor het overgrote deel die in de niet- kommen en dus dure aansluitingen). Bin nenkort wordt in deze gemeente weer een onderzoek ingesteld door het Land bouw Economische Instituut (evenals ir 1949), om het kleine-boeren vraagstuk op nieuw te kunnen bestuderen. Het R.K. ziekenhuis te Raalte is een voor Raalte en omgeving onmisbare inrichting ge worden. Nog dit jaar D.E.lrelncn. De N.S. hadden het gemeentebestuur medegedeeld, dat nog vóór het einde van het jaar 1953 op de lijn ZwolleAlmelo diesel-electrische treinen (D.E.-treinen) zullen gaan rijden. Spreker wees nog op de verkeerde mentaliteit van een deel der jeugd, die de politie veel zorg baart. Spr. deed een beroep op de ouders, om excessen als de laatste tijd voorkwamen, tegen te gaan. Na deze töespraak feliciteerde wethou der W. Mollïnk de voorzitter, met zijn herbenoeming en sprak de hoop uit, dat burgemeester Ganzeboom op de ingesla gen weg mag voortgaan. De heer Ten 1-Iave complimenteerde de voorzitter na mens de raad en zri'de de volle mede werking van de raadsleden toe. Aanvang o.l. onderwijs 1 Augustus B. en W. stelden de raad voor de toe latingsdatum vast te stellen op 1 Augus tus (en wel met ingang van dit jaar) voor de o.l. scholen te Raalte. Broekland en Schoonheten. In de inspectïe-Deventer van het L.O. gaan steeds meer scholen over tot een aanvangsdatum, die beter aansluit bij het verder te volgen onder wijs. De inspecteur van het L.O. advi seert de aanvangsdatum op 1 Aug. te stellen. Na enige discussie ging de raad hiermede accoora. Tegen stemde de heer Lugtenberg en blanco de heer Boksebeld. Medegedeeld werd, dat binnenkort voorstellen tot herziening van bet uit breidingsplan in hoofdzaak en id. in on derdelen (Raalle-dorp) de raad zullen be reiken. De wijzigingen zijn o.m. nodig in verband met plannen voor de bouw van een psychiatrische inrichting aan de Zwolse weg en de bouw van twee scho len (voor lager en buitengewoon lager onderwijs). Vuilnisophaalmiscre. Op voorstel van Ged. Staten werd be sloten tot wijziging van de verordening, regelende de reinigingsrechten. Van de Oost-Gelderse Reinigingsdienst, die van 1 Jan. af het huisvuil ophaalt, is een schrijven ingekomen, waarin wordt mee gedeeld. dat van een nette verwijdering geen sprake kan zijn. omdat het vuil zo slecht ..verpakt" is. Gevraagd wordt om invoering van goede bakken. De voorzitter achtte de klacht geheel gerechtvaardigd, maar het is thans fi nancieel onmogelijk over te gaan tot aan schaffing door de gemeente van uni forme vuilnisbakken. Eerst zullen B. en W. op een andere wijze trachten verbe tering in de toestand te brengen (beroep op de ingezetenen!) Electrificering gaat voort. Nadat art. 72 der L.O.-wet weer eens aan de orde was geweest, kwam de direc teur der gemeentelijke lichtbedrijven, de heer J. v. d. Molen, de raadsleden een toelichting geven op de electriciteilsbe- groting, die in de middagvergadering aan de orde zou komen. Hierin zijn gelden uitgetrokken voor de verdere electrificerlng van de gemeente (hoofdzakelijk in het Zuide lijk deel). De volgende buurtschappen komen dit jaar aan de beurt. Beu- mershoelc, Borgelaar, Pleegste, Ra- mele, Evenbelt en Velner. Met 88 ge gadigden is reeds een overeenkomst gesloten inzake de aansluitingskosten. In volgende jaren zullen dan de „restanten worden opgeruimd". Het ligt in de bedoeling ook het gehele buurtschap Broekland bij Raalte aan te sluiten; tot nu toe wordt een groot ge deelte door Wijhe bediend. Deze toestand is financieel niet noodzakelijk en dus zal Raalte gaan leveren. Besprekingen met Wijhe verlopen vlot. Wat de voorziening van Nieuw-Heeten betreft zijn besprekin gen gaande met de gemeenten Holten en ilellendoorn. Aansluiting van Nw-Heeten op Raalte is financiëel welhaast onmoge lijk vanwege de grote afstand. Maar er moet eerst nog heel wat gesproken wor den voor Nieuw-Heeten geëlectrificeerd is. Wat Okkenbroek betreft moet er een over eenkomst komen met de gemeente Diepen veen. Het is een ingewikkelde kwestie en dat komt omdat gemeentegrenzen nu een maal geen electriciteilsgrenzsn zijn. En Raalte is een bijzonder uitgestrekte ge meente. In ons nummer van morgen volgt een verslag van de middagbijeenkomst van de raad, waarin o.m. de gemeentebegroting werd behandeld. Uitgaan in Zwolle: Heden. De Kroon, 2, 4.30, 3.15 uur: De mijnen van koning Salomo. Buiten- socleteit 8 uur: Het kind dat haar gegeven werd. Waalse Kerk, 8 uur: Conferentie. Woensdag. Grote Kerk, 8 uur: Uitv. „Requiem" van Dvorak, t.b.v. Rampen fonds (Caecilia, Mannenzang. O. Ph. Or kest). Hotel Van Gljtenbeek, 8' uur: Verg. N.T.B.EG 8 uur: Ledcnverg. Veilig Verkeer. Geb. „Elim", 8 uur: Prof. O Wisse over Spanje. Hotel Peters. 8 uur: De Tempelbouwers. Waalse Kerk, 3 en 8 uur: Conferentie. Buitensocietelt, 8 uur: Zie heden. De Kroon, 2, 4.30, 8.15 uur: Zie heden. dagen waren niet voldoende Daarom nog tot (healer dan en met morgen K m IJ deze fantastische (ilm niet R O O N VOORAF gaat de meest COMPLETE REPORTAGE van de STORMRAMP 8e Weiddwondei TEL. 7333. VOORSTELLINGEN HEDEN en MORGEN om 2, 4.30 en 8.15 11. Verwacht „OPERATIE CICERO" eveneens een wereldsucces! LEMELERVELD VZOD vierde eerste lustrum Netto opbrengst voor Rampenfonds. De plaatselijke gymnastiekvereniging V.Z.O.D. die dit jaar haar vijfjarig be staan herdenkt, had naar aanleiding daar van een feestprogramma in elkaar gezet en vastgesteld op 5 en 6 Febr. Door de nationale ramp ontstonden enkele moei lijkheden, die echter werden overwonnen. Besloten werd de netto-opbrengst zowel van de uitvoeringen als van de daaraan verbonden loterij ter beschikking te stel len van het Rampenfonds Bovendien wor den de humoristische nummers en muzi kale soli van het programma geschrapt. Dit kon de goedkeuring van de betrokke nen wegdragen en zo zagen wij dan de heer W. Knapen met zijn ruim honderd leerlingen een programma weggeven dat er zijn mocht. Dat de heer Knapen zijn pupillen op gymnastiekgebied heel wat heeft bijgebracht toonden de prestaties. Na de indrukwekkende opmars met vaandel en vlaggen opende de voorzitter, de heer Vlietstra, met een kort woord, waarna het programma in vlot tempo werd afgewerkt. Begonnen werd met de jongste deelne mers en het was interessant om te zien hoe de kleintjes de potpourri van kinder liedjes in beeld brachten. De vrije oefe ning van de jonge meisjes en de bal- en knotsoefeningen van de dames vormden met de prachtige verlichting een mooi ge heel. De prestaties van de heren aan de hoge brug waren niet gering. Het is niet doenlijk alle nummers apart te vermel den, maar we willen toch niet nalaten het nummer „O. die meisjes" te noemen. Met dit groepje van vier meisjes en een heer heeft de- heer Knapen, die dit nummer zelf had ontworpen, zeer veel succes ge oogst. De voorzitter dankte de heer Knapen en bood hem een tastbaar blijk van 'erken telijkheid aan. Bloemen waren er voor de verloofde van de heer Knapen. De con cierge van het Herv. Jeugdgebouw, de heer Zandman en ook zijn vrouw, werden bij dit eerste lustrum niet vergeten. OLST Jaarvergadering Ver. voor Bijenteelt. De afdeling Olst van de Vereniging van Bijenteelt in Nederland heeft haar jaarvergadering gehouden. De jaarver slagen werden uitgebracht, waarna be sloten werd dit jaar mee te werken aan de bloemententoonstelling van de Tuin- bouwverenlging. Verder werd besloteiv aan het Rampenfonds de halve kas be schikbaar t.e stellen DEDEMSVAART Voor de getroffenen Zaterdag werd in Dedemsvaart een I oliebollenactie gehouden ten bate van hetJ Rampenfonds. Alle ingrediënten werden; door de winkeliers gratis beschikbaar ge-' steld. De bollen werden gebakken ten- huize van de initiatiefnemer, de heer A. T. Visser, wonende aan de Langewijk. Deze actie bracht ongeveer f 650 op. De in de Geref. kerk Zondag gehouden Collecte voor het getroffen gebied bracht op f 3000. In de R.K. kerk werd een be drag van f 1100 Ingezameld. Bij de andere kerken was het bedrag nog niet bekend. De hier wonende landbouwers en vee houders hebben 355000 kg veevoeder toe gezegd voor de boeren in de noodgebie den, een waarde vertegenwoordigende van ruim f 15000. De burgemeester heeft de plaatselijke organisatie dank gebracht voor de vlotte afwerking. Bazar uitgesteld. De besturen van de beide muziekverenigingen hier ter plaatse hebben besloten de aangekondigde bazar uit te stellen tot het najaar. Ook de Chr. Sportvereniging stemt hiermede in, I-Iet lag in de bedoeling gelijktijdig voor ge noemde verenigingen een bazar te orga niseren. WIJHE Bijdrage Wij hen aren geraamd op f 20.000 Nog steeds komen er geldelijke bijdragen ten bate van het Nationale Rampenfonds binnen. Ten gemeentehuize was tot giste ren reeds een bedrag van ruim f 16000 afgedragen, terwijl daar naast tal van in gezetenen hun bijdragen rechtstreeks naar het Rampenfonds hebben gezonden. Men kan gevoegelijk aannemen, dat hel totaal van de door de Wijhenaren afgedragen gelden thans ongeveer f 20.000 zal bedra gen. Zaterdag heeft de burgemeester nog een publicatie in de plaatselijke pers doen opnemen, waarin zij, die bij de zeer spoe dig na de ramp georganiseerde collecte zich niet voldoende van de ernst van de toestand op de hoogte hadden gesteld en daardoor wellicht minder hebben bijge dragen dan naderhand hun bedoeling zou zijn geweest, alsnog gaarne in de gelegen heid worden gesteld hun verhoogde bij dragen ten gemeentehuize in te leveren. Ook goederen voor de rampgebieden kun nen nog ten gemeentehuize of aan het leegstaande winkelpand aan de Lang straat, daartoe welwillend in bruikleen af gestaan door onze plaatsgenoot, de heer K. B. S. Elferink, worden afgegeven. Een aardig idee kwam van de plaatse lijke klompenfabriek van de firma Bouw meester, die enige honderden paren klom pen voor het rampgebied afstond. Benoeming. De heer J. H. Teunissen, hoofd der R.K. school aan de Stations weg, is benoemd tot armmeester bij de R.K. Parochie in het dorp. Nieuwe huisnummers. Het gemeen tebestuur heeft, in verband met de bouw van woningen en opslagplaatsen in de Waterstraat, besloten de huisnummering van de bestaande percelen te wijzigen, waardoor voorkomen wordt, dat er een flink aantal subnummers moet worden gegeven. Na de wijziging zal de numme ring aldaar als volgt luiden: H. Wienen B 79, K. Hogeboom B 80, T. Hogeboom B 81, A. W. Schuiling B 82, A. H. Steerne- man B 83, Landbouwschuur van de ABTB B 84, G. J. Koekkoek B 85, H. J Katten- winkel B 86 en wed. Berends-van Marle B 87. Aanbesteding. Gisterochtend hebben B. en W. aanbesteed de bouw van een secretariswoning. Ingeschreven werd als volgt: perceel I (timmer- en metselwerk) L. Lieftink. Wijhe f 18352.—; H. Half- werk. Olst f 18100.fa Jalink en Vis ser. Olst f 18450.—; fa W. J. Jalink. Olst f 18400.A. Sletterink, Wesepe f 18392; .perceel II (loodgieterswerk); H. Schot- itert. Heino f 1288.— J, H. Slegten, Wijhe f loanWA c 'f 1280.—; W. A. Goosen, Wijhe f 1324. B. v. Zanten. Wijhe f 1316.—; perceel III (electriciteitswerk): H. Schottert. Helno f 1108.fa Arends, Wijhe f 1182.15; W. A. Goosen. Wijhe f 1189.—; perceel IV (schilderwerk): A. M. Maandag, Wesepe f 1717.—; Wed. H. v. d. Horst. Wijhe f 1297.—; C. M. Ohms. Heino f 2070.—; G. de Ruiter, Wijhe f 1422.A. J. Schuurman, Wijhe f 1138.D. Roelofs, Olst f 1692.—; fa Schunselaar, Zwolle f 1296.J. Zandbergen, Wijhe f 1225. De gunning werd aangehouden. Opbrengst collecte. De Zondag in alle kerken in deze gemeente gehouden rouwdiensten waren zeer druk bezocht, hetgeen ook wel blijkt uit de opbrengst der collecten. De collecte in de Herv. kerk bracht ruim f 1500.— op. terwijl in de gezamenlijke Protestantse en Geref. kerken een opbrengst werd vastgesteld van ongeveer f 3000. ZWOLLERKERSPEL. Bescherming Burgerbevolking De organisatie van de Dienst Be scherming Bevolking in onze gemeente gaat steeds verder. In de vijksland- bouwwinterschool te Berkum is men begonnen met een cursus E.H.B.O., waarvoor grote belangstelling bestaat. Enigszins officieel werd de eerste cur susavond begonnen door dokter R. F. H. Bokelmann, chirurg te Zwolle, die werd ingeleid door het hoofd van de dienst, de heer B. J. Klumper, die o.m. 2ijn blijdschap uitsprak voor de grote deelneming. Van horloge tot handschoen Verloren: 1 heren polshorloge met bandje, 1 zilveren kinderarmbandje, 1 damespolshorloge, 1 bruine fietstas met inhoud. Gevonden; 1 paar beige glacé hand schoenen. Inlichtingen ter secretarie van Zwol lerkerspel, op werkdagen van 9 tot 12% uur. Burgerlijke Stand van 22 Januari tot 6 Februari. Geb.: Johannes Gerhardus Maria. z. v. H. W. Muideren F. M. Meiberg, Zwarteweg 69; Dirk, z. v. H. Visscheren H. Zandink, Haersterveerweg 13; Gerrit Jan Berend, z. van D. Dijk en G. Grolleman. Hessen weg 17; Hendrika, d. van H. J. van der Veat en G. Jacobs. Westenholterweg 47; Hendrik, z. van A. Kijk in de Vegte en A. Kattenberg. Oude Wetering 24; Jan. z. van D. Dijk en L. Lokhorst. Oude Meppelerweg 3; Hendrik, z. van G. Meij- erink en G. Doren. Boerendanserweg 21. Overleden: H. S. Engels, 55 j., vr. van A. Goedkoop, Herfterlaan 5; E. Klomp- alberts, 37 j., m. van M. H. Vredeveldt, Frankhuisweg 12; H. Brilman, 71 j. wedn. van H. G. Hartkamp, Raalte. Ondertrouwd: G. G. Dekker te Aals meer en M. Visser. Campherbeeklaan 28; G. Smit, Beukenallee 85 en J. M. B. Harbrink te Zwolle. Elders ondertrouwd; W. A. van Ree te Zwolle en H. Heres te Zwollerkerspel. Getrouwd: H. A. Vulkers en G J. L. Mulder, Herfterlaan 51. ZWOLLE Scholier dook ijskoude Dedemsvaart in Om drenkelingen tc redden. Naar eerst thans bekend is geworden heeft de 16-jarige scholier Teun Meijerink, wonende in de Marktstraat Vrijdag door zijn onverschrokken optreden 'n kind van de verdrinkingsdood gered. Een tweetal kinderen uit het gezin Ter Horst, wonende in dc Moerheimstraat, be gaf zich per fiets naar school. Toen de kinderen op een gegeven ogenblik moesten uitwijken kwam het rijwiel in de langs de Dedemsvaart lopende berm met het gevolg, dat zij het stuur niet meer konden houden en met fiets en al de diepe De demsvaart inreden. Reeds stonden en kelen zich te beraden wat gedaan moest worden toen aan de overkant van het water Teun Meijerink per fiets naderde. Hij zag de precaire toestand, waarin de kinderen verkeerden, gooide zijn rijwiel van zich af, trok in der haast zijn over jas uit dook het koude water in, waarop reeds een vllesje ijs lag. In een paar forse slagen was hij bij één der drenkelingen, die reeds onder was geweest. Hij greep het kind beet en zwom er mee naar de wal. Intussen had zich ook de heer Steen, wonende aan de Hoofdvaart, te water be geven en de tweede drenkeling op het droge gebracht. De kinderen waren in de nabijheid van de ouderlijke wcnlng on Meijerink werd bij omwonenden van droge kleren voorzien. Berichten uit één van de evacua tiekampen In enkele dagbladen kon U het volgende lezen Nu in alles een beetje tekening gaat komen, blijkt dat er nog gebrek is aan dingen, waar niemand zo gauw aan gedacht heeft, o.a. NAATGERET - BREIGER.EED- SCHAP en KNOTTEN WOL.... Gaarne willen wij hiervoor Uw bestellingen opnemen en ver zorgen. In overleg met het Rode Kruis worden de pak ketten verzonden naar de be treffende evacuatie-oorden. De netto winst van het door U bestede bedrag wordt door ons aan het Ned. Roode Kruis af gedragen. Doe het meteen. De eerste bestellingen zijn reeds binnen. Vertoning van „Antigone", die er mocht zijn Wie Sophocles' „Antigone" wel eens van het beroepstoneel gezien heeft, schudde misschien even het hoofd toen hij hoorde van de plannen der Zwolse gymnasiasten om ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van hun bond, dit Griekse drama, in de (goedklinkende) vertaling van dr L. A. J. Burgersdijk, ten tonele en tot leven te brengen. Die scepticus heeft dan de toewijding ex het enthousiasme der huidige discipe len, die de faam van Joan Cele's geestelijke nalatenschap helpen hoog houden, onderschat. En ook vergeten, dat deze jongelui na de bevrijding be gonnen zijn, met enkele onderbrekin gen, een klassieke traditie op te bou wen, welke er wezen mag. Vanzelfsprekend moest ook nu een aantal wensen onvervuld blijven, maar dat zijn dan ook eisen, welke men aan jongelui van 16 tot 19 jaar niet mag stellen. Met dit voorbehoud moet dan allereerst vastgesteld worden, dat deze gymnasiasten, versterkt door twee oud- leeriingen, zich zeer beslist aan So phocles niet vertild hebben. De hele avond was er de sfeer en de geest van dit mooiste en misschien moeilijkste der Griekse drama's en de verzen kwa men bij de meesten goed over het voet licht. Hetgeen een dubbel compliment betekent voor regisseur J. E. J. Afman, die kennelijk hard gestudeerd had op de zegging; zonder overigens het oog- dat-ook-wat-wil, te kort te doen. Er was een sfeer scheppende toneelbouw, rode doeken met eenvoudige zuilen aanduiding, waartoe de kunstschilder Ad. Verdonk artistieke medewer king had verleend, er waren kleurige, stijlvolle costuums en een verzorgde grime, te meer te prijzen als men weet, hoe moeilijk het is, jongelui natuurlijk schijnende oude „koppen" te geven. Er was een meelevend koor van The- baanse grijsaards, met Arthur Wachters en Wieb Brouwer als vastberaden rijenzeggers, overeen komstig de tekst duidelijk onderschei den van aard. Er was een opstandige Antigone van Hannie terLinden, na een wat matte inzet, vooral in haar laatste klacht tot hoogten van ontroe- Keurig ingerichte „winkel" in Weeshuis Er zijn 23 evacué's in Zwolle geregistreerd Nadat het Zwolse Rode Kruis vorige week negen treinwagons volgeladen met kleding, meubilair e.d. naar Den Haag heeft verzonden, zijn er nog goe deren blijven binnenstromen. Men heeft gemeend er goed aan te doen deze goederen netjes te sorteren en te reserveren voor evacué's voor het ge val Zwolle tal van slachtoffers op zal nemen. Er zijn op het ogenblik slechts drie en twintig evacué's in onze stad geregistreerd; aan zestien van hen is op verzoek kleding verstrekt (boven- en onderkleding, overjas, sokken, schoenen, hoofddeksels, etc.). In het Weeshuis aan de Broeren straat heeft men thans een semi-per- manent magazijn gevestigd. Zaterdag namen we dat in ogenschouw en het viel ons op hoe keurig het er uit ziet. kleding, voor herenkleding, voor schoenen, voor jassen en voor baby pakketten en al deze goederen hangen of liggen netjes op maat gesorteerd, terwijl men in grote pakken nog reservekleren beschikbaar heeft. Zo nodig worden ook dekens en andere benodigdheden verstrekt. Woensdagmiddag is men begonnen; vijf en twiptig Rode Kruis vrijwilligers hebben hard gewerkt om Zaterdag het gehele magazijn ingericht te krijgen, want op die dag is het magazijn over gedragen. Dat wil zeggen dat van nu af aan verstrekking van kleren aan evacué's wel blijft geschieden door het, Rode Kruis, doch pas na advies van Sociale Zaken. Vluchtelingen uit de noodgebieden, die het een en ander nodig hebben, dienen zich dus eerst bij Socialr Zaken te vervoegen. Dat de medewerking van allen nog steeds groot is bleek dezer dagen toen een evacué in Zwolle vertelde, dat ze Men heeft aparte lokalen voor dames- haar bril was kwijtgeraakt. Dat was nog voordat bekend was gemaakt, dat de opticiens in zulke gevallen gratis een nieuwe verstrekken. Een Zwolse opticien en een oogarts bleken dadelijk bereid hier te helpen. En een jongetje, dat speciaal hoge schoenen moest heb ben op doktersadvies, terwijl deze in het depot niet aanwezig waren, kreeg dadelijk een aanbieding van een schoenhandelaar. Inmiddels wordt ook het drijvende schippersinternaat in gereedheid ge houden. Als gemeld kunnen daar tien tallen evacué's zo nodig 'n goed onder dak vinden. Men heeft er voorts vier compleet uitgeruste wiegen staan voor eventuele pasgeborenen. Subsidie voor Zangersdag Ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van het Kon. Ned. Zangers verbond zullen gewestelijke zangers- dagen worden georganiseerd. De ver eniging „Het Zwolsch Mannenkoor" zal de Overijsselse zangersdag verzor gen. B. en W. stellen nu voor de ver eniging als tegemoetkoming in de kos ten voor eenmaal een subsidie te ver lenen van f 200. AFGELAST. In verband met de nationale ramp gaat de bijeenkomst van de Algemene Bond van Ambtenaren hedenavond in Odeon niet door. 1 ring stijgend. Tegenover haar M a- rian de Hoogh liefelijk als haar zuster Ismene. De Kreon van oud-lid (en leraar) R. Horreiis de Haas, sterk in dictie, wat minder plastisch overtuigend als tyran, was meeslepend tenslotte in zijn smart over de dood van zijn zoon, aan wie Ernst de Hoogh op voortreffelijke wijze ge stalte gaf. Gerard Horreüs de Haas, het andere oud-lid, verdient een afzonderlijke vermelding als de blinde ziener Tiresias, voortreffelijk die inzet van zijn klemmende waar schuwing jegens de dan nog verstokte koning. In de andere, kleinere rollen viel Jan de Boer op als een wach ter, overtuigend door bewegelijk spel en dictie en later niet minder Paul Avis als de bode, die zijn gruwelijk verhaal ten slotte de juiste bewogen spanning wist te geven. Eef Huisingh en de ongenoemde dienaren, dienares sen en wachters wisten wat van hen verwacht werd om een zo goed moge lijk ensemble te bereiken. Van alle lustrum-viering was. zoals men weet, afgezien en dat maakte de taak voor praeses Harrie Hes dubbel moeilijk, maar hij kweet zich, vlot im proviserend, goed van zijn taak, zowel bij de aanvang als na afloop toen hij alle medewerkenden hartelijk dankte en speciaal de regisseur, wiens achtste stuk met de gymnasiasten dit was en die een boekwerk ontving. Er waren geen bloemen van de zusterverenigin gen, doch wel bijdragen voor 't Rampen- fonds, de reünisten kwamen met een envelop en toen het nachtlijk geld tellen volbracht was, bleek, mede dank zij de verkregen vrijdom van verma kelijkheidsbelasting, een bedrag van zeker elfhonderd gulden te kun nen worden overgemaakt voor het Nat. Rampenfonds. Bij de aanvang heeft een bijna uitverkocht Odeon, op ver zoek van de praeses, inplaats van het gebruikelijk zingen van het ZGB-lied, een minuut stilte in acht genomen voor de slachtoffers van de ramp. In meer dan een opzicht een zeer geslaagde avond. Wt. Burgerlijke Stand Elders ondertrouwd: J, de Vries, Enk straat 71a en H. Broekhuis, Kampen: G. Smit, Zwollerkerspel en J. M. B. Har brink, Diezerenk 32. Ondertrouwd: M. Klouth, Korte Lutte- kestraat 6a en J. M. v. Erp, Korte Lutte- kestraat 6a. Gehuwd: 7 Feb. H. M. G. Schimmel en E v. d. Wijk, Lindestr. 80; 9 Febr.: R. H. Arp en A. T. G. v. d. Meer, Begonia straat 36. Geboren: 4 Febr.: Nenny Margaretha Hendrika, d. van J. Moed en W. de Wit, Nunspeet, Groenelaantje 20; 6 Febr.: Freddie Arjeh, z. van E. I. Rosenberg er» S, A. Gumprich, Ferd. Bolstr. 19a; 7 Febr. Johannes Antonius, z. van A. Beugelink en M. Kappers, Hoogstraat 109; Maria Johanna, d. van G. J. Koldenhof en H. Eikenaar, Assendorperstraat 194; Geert, z. van G. Kievit en H. Elbrink, Diezer- weg 32; 8 Febr.: Christina, d, van J. J v. d. Horst en C. P. M. Ippel, Jacob Cats- straat 8; Gerry Alberdina, d. van L. Bastiaannet en A Post, Herenweg 89; Frederik, z. van F. v. Brussel en G Rin- genier. Langenholterweg 96: Hermannus. z. van A. Peters en A. Stoter. Heilige- weg 12; 9 Febr.: Aloysius Gerhardus, z. van H. H. Brinkhof en C. Berkhout. Tuinstraat 7. Overleden: 4 Febr.: J. Graver, 55 j. m. van C. ,Meis, a/b Klein Grachtje; 5 Febr H, Zijlstra, 53 j. m. van A. W. J. Haan- schoten, Blekerswegje 5; 6 Febr.: C. v d. BjjUaardt. 57 j. vr. van J. Kok. Dalf- sen; J. P. E. Niestrath. 89 j., wed. van P. H. Ostmann, Balistraat 18: 7 Febr.' M. W. Groothand. 86 j. wed. van G. J. v. d. Gronde, D. Buismanstraat 13. Collecten in kerken brachten f 27.437 op Ned. Herv. Kerk f 12.225 Zwolle heeft Zondag andermaal gul geofferd, want de collecten in de ver schillende kerken brachten niet minder dan f 27.437,95 op. Het grootste gedeel te hiervan werd bijeen gebracht door de leden van de Ned. Herv. gemeente, die f 12.226.53 schonken. De collecten in de vier RK kerken brachten f 8336,19 op; Chr. Ger. Kerk 2900; Ger. Kerk (art. 31) f 2316.07; Doopsgezinde ge meente, gemeenschappelijk met Re monstrantse kring f 1100; Evangelisch- Lufherse kerk f 365; Leeer des Heils f 194,26. Van de Geref. Kerk hier ter stede ontvingen wij nog geen opgave; de telling geschiedt eerst hedenavond. De gemeente-ontvanger heeft thans officieel f 131.000,— binnen gekregen, maar dit is niet het totaalbedrag dat door Zwolle bijeen is gebracht. Afgezien van de bedragen die recht streeks op de giro van het Nat. Ram penfonds ziïn gestort, kan dit bedrag van f 131.000,vermeerderd worden met f 10.000 van de oliebollenactie, f 27.000 van de kerkcollecten, f 3000 van de bazar R.H.B.S., f 1100 van de toneeluitvoering Gymnasium, en met de gelden, die bij de administratie van ons blad worden gestort. Het totaal bedrag voor Zwolle stijgt nog steeds en kan gevoeglijk op ruim f 170.000 worden gesteld. Wie gaf een grijs costuum? In een goc-d grijs costuum. dat de vo- rise week tiidens de inzameling van kle ding voor de getroffenen van de over stromingsramp aan het Rode Kruis is ge schonken. werd een gevlamde vulpen ge vonden. Degene, die vermoedelijk per vergissing, deze vulpen in het costuum heeft laten zitten, kan zijn bezit terug krijgen 6o het politiebureau. GROENTEN- EN FRUITVEILING 9 Februari. Per 100 kg: appels f 8f 63, peren f 7f 12. breekpeen f 6f 15, waspeen f 22f 27, uien f 38f 41, spruitkool f 58—f 59, boerenkool f 43. bieten f 6 f 16, prei f 32—f 57, witlof f 52—f 63, andijvie f 102f 108, selderij f 81, per 100 stuks: knolselderij f 9—f 26; per 100 bos: selderij f 13f 14. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulp- pred. te Utrecht, J. v. Veen. a.s. em~- pred. te Vroomshoop. Geref. Kerken. Beroepen te Harksfcede- Zuidbroek, W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Bedankt voor Appïngedam (vac. E. J. Oomkes). H. T. v. Bochove te Een (Dr.); voor Monster, E. I. F. Nawijn, miss. pred. voor de Joden-zending, te 's-Gravenhage- Oost. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ber- kenwoude, G. Zwerus te Middelharnis. GIFTEN EN LEGATEN De gemeente Oldebroek ontving een legaat groot f 2000 te verdelen tussen diaconie en kerkvoogdij. Voor het Schip pershuis „Veilige Haven" te Rotterdam kwam een gift in groot f 500. Voor de bouw van een Ned. Herv, kerk te 's-Gravenhage-Moerwijk werd een gift van f 1000 ontvangen. De diaconie der Ned. Herv. gemeente van Schiedam ont ving een gift groot f 2000. De Ned. Herv. gemeente van Gorssel ontving een legaat groot f 3000, waarvan f 2000 voor de kerk en f 1000 voor de diaconie. De Geref. kerk van Hardenberg ontving een legaat groot f 500. BEURS AMSTERDAM Overzicht van 9 Februari. Van de gebruikelijke opleving op Maandag is vanmiddag geen sprake ge weest. Aku bleef haar leidende positie behouden en ook vanmiddag waren de omzetten weer behoorlijk. In de koers kwam echter geen wijziging: circa 169Vt. Overigens was de industriemarkt zeer rustig met kleine koersverbeteringen in de meerderheid. Voor de cultures was de ondertoon evenmin ongunstig, scheep- vaartwa arden daarentegen een kleinig heid lager. Guldensbeleggingen stil en nagenoeg onveranderd. Amerikanen eerder iets lager, het agio blijft nihil. Prolongatie 3 procent. Officiële noteringen 6'2 9/2 99% 99% Ned. 1947 f 1000 (3%) 3 95 '4 95% Ned. 1937 f 1000 3 95% 95i1« Dollar-lening 1947 3 94% 94% Investeringscertificaten 3 95% 95tf Nederl. 1962-64 z.b.f3 95Hi 96 Nederl. 1962-64 m b.f3 95R 96 Ned. N.W.S. eert2% 78% 78% Indië 1937 A3 94% 9411 Grootboek 1946 3 95% 95A Ned. Hand. Mij c.v.a. 158 159% Alg. Kunstzijde Unie a 166% 169% Calvé Delftc.v.a. 122 122 107% 107 Van Gelder zo N.V. a 157 158% Kon, Ned. Hoogovens c.v.a. 158% 158% 190 192% Nederl. Kabelfabriek a 208% 214 162% 161%' 185 185% 169 169 Kon. Petroleum Mij a 313% 313% 86% 87% „Serbadjadi" Sum. Rubb. a 41% 42 Holland Amerika Lijn a 139 140 139 139 119% 120 127% 126% Ned. Scheepvaart Unie a 129% 129% Stv. Mij Nederland a 148% 147% Handels ver Amsterdam a 97% 96% Javase Cultuur Mij a 44% 44 Ned.-Ind. Suiker Unie a 84% 85 Deli Batavia Mij a 114% 113% 74% 75% Kon. Petr. Mi.i. Stock dïv. 62.5n 62.25 Bk. Ned. Gem. (Won.b.) 4% WiA 103% 114 114 Friesch-Gr. Hyp.b. (3%) 3 96% 93 1 Overijsselsche Hyp.b (3%) 3 91 Utr. Hyp.b(3%) 3 93 o 92% Philips $-lening '51 4 lffri, 102% Philips $-lening '49 3% 98 99% 171 171 Rotterd. Bankvereniging a 161 162 Twentsche Bank c.v.a. 168 167% Berahuizer Paolerfabriek a 174 176% 167'li 163-H 164 176 185 Ned. Gist- en Spirit.fabr. a 199 198% Kon. Nederl. Zout a 273 b 277 92% 98% 137 139% WATERSTANDEN OP 10 FEBR. Keulen 2.02 m, val 9 cm; Ruhrort 4.30 m, val 10 cm; Lobith 10.59 m, val 17 cm; Nijmegen 8.42 m, val 16 cm; Arnhem 8.38 m, val 13 cm; Eef de 3.93 m. val 9 cm; Arnhem 2.91 m, val 10 cm; Katerveer 0.49 m boven N.A.P., val 3 cm; Keersluis Willemsvaart 0.18 m benedal N.A.P., was 12 cm.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2