Regeringsnota over ramp 11. MMlïïl Gisteravond ruim f 27 millioen Vandaag Dinsdag 10 Februari 1953 Pagina 2 (Vervolg van pagina 1) Verloren cultuurgrond, Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, d,i. 5.7 pet van het totale areaal cultuurgrond in Nederland, kan onderverdeeld wor den in: 82.000 ha bouwland, (8.9 pet van het totale Ned. areaal); 41.000 ha grasland, (3.1 pet van het totale Ned. areaal); 10.000 ha tuingrond, (9.4 pet van het totale Ned. areaal). De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schat ten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 rundoren, 15.000 a 20.000 varkens, 2000 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebie den aanwezig was, is grotendeels ge- evacueerd. De verliezen aan verdron ken vee zijn vooral ernstig op de eilan den Flakkee en Schouwen en Duive- land, terwijl ook in West Brabant aan zienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de ge noemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet verloren gegaan. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oes ter- en mosselkwekerij en aan de vis serschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. Gezondheidstoestand niet ongunstig De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeg inrichtingen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorzie ning en in de afvoer en vernietiging van verdronken vee. Wat de voedselvoorziening van de getroffen gebieden betreft, is na een moeilijke periode, die op 5 Februari ongeveer kon worden afgesloten, de aanvoer van levensmiddelen weer in meer normale banen geleid. Nu met de meeste plaatsen weer voldoende ver keersverbindingen bestaan, kon het overbrengen van Voedingsmiddelen per vliegtuig of met behulp van noodcon- vooien op enkele uitzonderingen na, worden beëindigd. Wat de drinkwatervoorziening be treft is de toestand nog critiek op Wal cheren, waar het pompstation van Mid delburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking neg vol tallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. De aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. De schadeafwikkeling Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Wat de schade in de privaat rechtelijke sector betreft, er zal een Om het behoud van tractoren en landbouwmachines Monteurs enz. gevraagd Overheid en bedrijfsleven hebben de handen ineengeslagen en een commis sie „Noodvoorziening Landbouwwerk tuigen" opgericht. Deze commissie vraagt voor onmiddellijke voorlopige droogmaking en conservering van trac toren en landbouwwerktuigen om mo tormonteurs, hulpmonteurs, service wagens, lichte kraanwagens en gereed schappen. De tijdelijke hulpkrachten zuilen in ploegverband werken. Het secretariaat van deze commissie is in Den Haag, StadHfcuderslaan 126, telefoon K 1700 - 55.22.10 gevestigd. Aangezien thans duizenden tractoren en machines droog komen en in korte tijd door water en lucht vernield kun nen worden, vraagt de commissie drin gend om snelle opgave van mensen en materieel, welke beschikbaar kunnen worden gesteld, alsook voor welke tijdsduur. Persoonlijke gegevens die nen, in verband met uit te schrijven vergunningen voor het betreden van de rampgebieden, vermeld te worden. De kosten van deze hulpverlening zullen door de overheid, volgens daar toe vast te stellen richtlijnen, worden vergoed. Het definitieve herstel der tractoren en machines zal aan de eigenaren wor den overgelaten. buitendienst worden ingericht, be staande uit een aantal regionale ramp- schadebureau's, waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn sa mengebundeld. Aldaar geschieden de aangifte en de registratie van alle scha den, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbetaald, en wordt de enquetering van de schaden plaatselijk verzorgd. De ministers zullen zelf be oordelen, in hoeverre de uiteindelijke vaststelling van de schaden aan deze regionale organen kan worden gedele geerd, dan wel of deze van een meer centraal punt uit moet geschieden, Deze met grote spoed opgemaakte nota aldus eindigt het stuk kon niet anders dan onvolledig zijn. Veel van. hetgeen in de getroffen gebieden is gebeurd, en is gedaan zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastge steld. Van de verder te nemen maat regelen kon nog slechts in algemene zin mededeling worden gedaan. Beschadigde woningen, boerderijen enz. Nog geen betrouwbare gegevens Hoewel betrouwbare gegevens over de schade aan woningen, boerderijen enz. in de watersnood-gebieden op dit ogenblik nog niet voorhanden zijn moet een gerucht, als zouden 500.000 woningen zijn beschadigd of verwoest, met de grootste stelligheid worden tegengesproken. De totale woningvoor raad van Nederland was op 1 Jan. 1953 rond 2.345.000. Daarvan staan volgens opgave van het C.B.S. 143.500 wonin gen in de rampgebieden. De in het water staande gebouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast Alle daagse xwijs heden De vraag is niet of gij geëerd wordt, maar wie u eert; herken daarin uw waarde. Anonymus. staat dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Ge tracht wordt zeer spoedig een over zicht van de mate van schade te ver krijgen. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen gemaakt, die het mo gelijk maken ónder het allergrootste voorbehoud de volgende cijfers te noe men. In Zeeland staan 13.000 a 14.000 woningen in het water, naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen wor den 1000 als totaal verloren beschouwd. 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. Het CJMV schakelt over op hulp aan rampengebied Het böndsbestuur van het Christelijk Jonge Mannen Verbond, dat op Hemel vaartsdag a.s. zijn eeuwfeest hoopt te vieren, heeft wegens de nationale ramp besloten de financiële actie onder de leden, waarvan de opbrengst bedoeld was voor een fonds leidersfcraining, niet sto.p I te zetten, maar de opbrengst te bestem men voor hulp aan de zich in de over stroomde gebieden bevindende afdelin gen. De actie wordt doorgezet onder de naam C.JJVLV.-Noodfonds 1953. De jaai'lijkse dankoffer-actie van het C.J.M.V. wórdt bestemd voor het Natio naal Rampenfonds. Het buitenhuis en vacantie-oord van het C.J.M.V., de Ernst Sillem hoeve in Den Dolder, is ter beschikking gesteld van het Centrale evacuatie-comité. Het böndsbestuur zal overwegen, in hoeverre het wenselijk is, het karakter van de eeuwfeest-bondsdagen aan te passen aan de ernst van dit rampjaar. Neem Ier bestrijding van de krachtig werkende 11 'Ui w •n z wi ts a l preparaat HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN NATIONAAL RAMPENFONDS GEEF! - GEEF! - GEEF! Het totale bedrag voor het Nationaal Rampenfonds bijeengebracht, bedroeg gisteren f 27.558.000. Dit werd gister avond bekend gemaakt in het eerste programma van de Nederlandse Radio Unie „Beurzen open, dijken dicht", het actieprogramma voor het Nat. Ram penfonds. Het bestuur van het Ram penfonds is bezig met het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige controle kan worden ver kregen op alles wat in naam o£ ten bate van het fonds wordt ondernomen of opgezet. De twee millioen gulden is in dê provincie Friesland al overschreden, de stad Leeuwarden nam daarvan f 300.000 voor zijn rekening. Ook in Limburg stroomt een niet te stuiten geldlawine binnen; Ven-lo stuurde 100.000 gulden. Het zelf zwaar getrof fen Dinteloord bracht ondanks eigen leed f 23.783 bijeen, dat is meer dan 25 gulden per gezin! Het nieuwe Ne derlandse gebied, drostambt Tudderen, gaf al 9000 gulden. Velzen-IJmuiden collecteerde tot nu toe f 54.148 bij elkaar. Vijfhonderd gulden brachten de Indonesische bedienden van de „Oranje" samen; vele K.L.M.-vliegtui- gen zijn op weg van Indonesië naar ons land met prachtige bijdragen goe deren, verzameld door alle lagen van de bevolking. Reeds meer dan een mil lioen roepiah's zijn bijeen en bij de banken in Djakarta was Zaterdag reeds meer dan een half millioen ge stort, in Bandoeng een kwart millioen en in Soerabaja anderhalve ton. Zes tigduizend gulden kwam van het per soneel van de Indonesische Lucht vaartmij. Suriname heeft al 220.000 gulden bijeen, hiervan is al 100,000 gulden naar ons land overgemaakt. De Antillen hebben het millioen al over schreden en nog steeds komt er meer geld, komen er meer goederen en meer toezeggingen. De „Independent Order of Odd-Fellows" in Nederland heeft als eerste bijdrage een bedrag van 30.000 gulden overgemaakt. Een dag soldij komt van de mannen van het vijftiende aanvullingsdetachement Korea-vrijwilligers aan boord van de „Waterman". Het personeel van de ge zamenlijke steenkolenmijnen in Lim burg hebben Zaterdag twee uur over gewerkt. Het resultaat: één millioen zes-en-vijftig duizend zevenhonderd gulden voor het Nationaal Rampen fonds! Eén eerste kunstveiling in Maastricht bracht reeds 2000 gulden op. Een Haagse firma schonk een com pleet uitgeruste ziekenhuisauto, zes motorrijwielen en twaalf electrische naaimachines. Het vacantiefonds voor de landbouw maakt 100,000 gulden over en van het militaire personeel van de vliegbasis Twente kwam 2500 gulden. Acht-en-zestig honderd dollar stuurden de bijna allemaal Amerikaan se passagiers van de „Nieuw Amster dam", van de bemanning kwam een eerste gift van 2000 gulden. Het kan toor in New York van de Holiand- Amerika Lijn maakte 1500 dollar over, het personeel in Rotterdam 10.000 gul den. Officieren en bemanning van de „Maasdam" stuurden 4100 gulden, de passagiers 653 dollar. Doodvonnissen voor rituele moord in Basoetoland Een hoofdman uit Basoetoland, Pheello Smith, en nog tien inheemsen, onder wie twee vrouwen, zijn Maan dag te Maseroe in Basoetoland ter dood veroordeeld wegens het plegen van een rituele moord. Een hoofdman werd tot twaalf maanden dwangarbeid veroor deeld wegens medeplichtigheid na het plegen van het misdrijf. Volgens het openbaar ministerie wenste Smith „medicijn" van mensen vlees om de oogst te vergroten. Zijn gehele dorp werd uitgenodigd om het doden van het stamlid, Motetwa Me- mane, schoonvader van Smith, bij te wonen. Aanvankelijk waren 42 inheemsen naar de terechtzitting verwezen, maar tegen 21 van hen werd de beschuldi ging ingetrokken en negen werden van rechtsvervolging ontslagen. Drama in Schiedam Een drama heeft zich gistermiddag te Schiedam afgespeeld. Daar was bij een familie, wonende aan het Rubens plein, het echtpaar Den B. uit Zierik- zee en twee kleine kinderen opgeno men. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. Mevrouw Den B. bleef mét haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van ver standsverbijstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het twaalf meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong ten slotte zelf van het balcon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naai' het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Duitsland biedt Arabische landen economische liulp aan Een West-Duitse handelsdelega tie, die zich te Cairo bevindt ter bespreking van de Arabische be zwaren tegen de Duitse herstel betalingen aan Israël, heeft de Arabische landen aangeboden te helpen bij de economische ontwik keling van hun landen, bij de be vordering van hun industrieën en bij de verhoging van hun levens standaard. West-Duitsland heeft Egypte aange boden ongeveer 200 millioen pond te investeren op ieder gebied van natio naal herstel in ruil voor aankopen van Egyptische katoen op goede voorwaar den gedurende een periode van onge veer 20 jaar. Onder meer zouden de Duitsers een dam in de Nijl willen bou wen. Heden, Dinsdag, zou ook een dele gatie uit Oost-Duitsland in Egypte aan komen voor het voeren van besprekin gen over de handelsbetrekkingen tus sen Egypte en Oost-Duitsland. Compromis over de Soedan in zicht In gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Ijonden is Maandag medege deeld, dat een compromis tussen Groot- Brittannië en Egypte inzake de toe komst van Soedan in zicht is. Men verwacht, dat de besprekingen tussen beide landen te Cairo vandaag of mor gen zouden worden hervat. DAPPERE VISSERS VAN IERSEKE Een predikant in Ierseke deelt ons o.a. mede, dat de vissers van dit dorp aan de Oosterschelde Zondagochtend 1 Februari direct op het eerste noodsein in hun boten zijn gesprongen en uit zijn geva ren. Onmiddellijk werden de boten naar de overstroomde gebieden ge bracht en werden de mensen die op de daken en in telegraafpalen za ten verlost uit hun benarde positie. Terwijl de storm voortwoedde en de golven met ontzettende kracht de dijken beukten en de vaartuigen bedreigden, hebben de mannen van Ierseke de strijd met de dood aan gebonden en alles getrotseerd om maar te kunnen redden, 's Zondags werden honderden mensen gered uit de omgeving van Kruiningen. Anderen hebben onmiddellijk koers gezet naar de eilanden Tholen, Schouwen-Duiveland. Verscheidene geredden hebben de predikant op het hart gebonden toch vooral niet te vergeten de Ierselcenaren te ver tellen hoe ontzaglijk dankbaar men is voor alles wat men gedaan heeft. Een hoofdonderwijzer verklaarde grote bewondering te hebben voor de geweldige moed, die de vissers aan de dag hebben gelegd. Toen de storm nog voortraasde en van uit Holland nog geen enkele boot onderweg was, werd in de wa teren een strijd gestreden door de moedige redders, een strijd op leven en dood. In de haven van Ierseke voeren de schepen binnen, vol met vluchtelingen, gered door de man nen uit Ierseke. „We zouden boek delen kunnen schrijven en bladzijde na bladzijde kunnen vullen met ver halen van redding ten koste van alles", aldus de predikant. De avonturen van €?1®WHÉ|© Wat ging het fijn, met die vlieger! Hoog in de lucht stond-ie, terwijl Bunkie stevig het touw vasthield. Dat moest wel, want de vlieger trok flink. Laat 'm niet schieten, hoor! waarschuwde Lumpo. Want als hij sliep-uit gaat, zou-ie misschien kapot slaan! Nee, ik pas wel op! zei Bunkie. Ze keken allemaal naar de vlieger, die hoog in de lucht zweefde en zachtjes heen en weer zwaaide op het windje. Het is net goed weer voor vlie geren, vond Rick. De wind is niet te hard en niet te zacht! Wat staat-ie mooi! zei Oepoetie. Die staart is ook zo leuk. En wat zijn die kleuren prachtig zo! Ja, het was leuk speelgoed, zo'n vlie ger. En Lumpo was er trots op, omdat ze 'm helemaal zelf hadden gemaakt. Toen de vlieger een poos daar ge staan had, vond Bunkie, dat hij nog wel hoger kon. Ik zal het proberen, zei hij. Wacht, ik ga nog een eindje hard lopen, dan gaat-ie nog hoger! Met het touwklos stevig in z'n hand holde hij weer een eindje voort over het land. Telkens keek hij naar boven, waar de vlieger nog weer een beetje hoger in de lucht ging. Maar owee.toen gebeurde er iets. Hij zag niet, dat hij bij de rand van de sloot kwam, enplons!daar viel hij achterover in het water! Doodstraf geeist tegen de Elzasser Boos De openbare aanklager in het proces te. Bordeaux tegen de le den van de voormalige SS die er van worden beschuldigd de bevol king van Oradour te hebben uit gemoord, heeft Maandag de dood straf geëist tegen de voormalige sergeant Boos, een van de twee vrijwilligers uit Elzas. Voor de andere vrijwilligers, een ge woon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de SS zijn toege treden, eiste hij dwangarbeid of ge vangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het hof. Een aantal Elzassers had takkébos- sen in de kerk gedragen waar de vrou wen en kinderen werden vermoord, anderen maakten deel uit van de exe cutiepelotons, die de mannen in de schuren neerschoten. Hij maakte ook melding van een aantal handelingen van de beklaagden om hun vergrijp goed te maken, zoals het sparen van mensen die hadden ge tracht het dprp bjnnen te komen. Hjj wees op de gedwongen inlijving van de Elzassers in het Duitse leger en de dienst van enkelen van hen in het Franse verzet en de geregelde Franse strijdkrachten. De Elzassers waren echter in Frankrijk gelegerd en indien zij gewild hadden, zouden zij ka- gehad hebben om te deserteren, aid de openbare aanklager. Velen van h|> deserteerden, maar pas na de uitmoa ding van Oradour. Roemeense oliedeskundigen van spionnage beschuldigd De Roemeense radio meldt, dat Ploesti een proces is begonnen teg „een groep spionnen en saboteurs in Roemeense olie-industrie". Er zi. dertig beklaagden, voor het merende' ingenieurs en beheerders van belara rijke Roemeense oliemaatschappijen. Volgens de tenlastelegging hebbc de beklaagden gehandeld in opdracl van „de Amerikaanse en Britse olia kartels". j|H Onder de beklaagden bevinden zie de voormalige minister van Finan ciën Alexander Alexandroe, vier vooj malige directeuren van oliebedrijve en de voormalige secretaris-genera^J van het ministerie van Mijnbouw R] meo Plian. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen (off cieuze noteringenper 100 kg fram Rotterdam): tarwe zonder vochtcor ditie f 26.50—f 27.25; op vochi conditie franco fabriek tot f 27.2; Voedergranen: zeer flauy Zomergerst. f 30-f 32, grove tot f 32,5; wintergerst f 27.50f 28.50, havo 4 f 22.50—f 23.25, rogge f 24.50—f 25.2 mais, geschoond f 33,50f 34.50. Peulvruchten: vast met flauv. afloop. Groene erwten f 40f 5&JL schokkers f 50f 61, bruine bonen $0 f 90. Toegegeven, dat er in de verwarring van het chaotische begin zeker fou ten zijn gemaakt de mens is nu eenmaal feilbaar kan en moet toch gezegd worden, dat de hulpverlening aan de noodgebieden na een wat moeilijke aanloop met reeds bewon derenswaardige individuele presta ties, uitgegroeid is tot een nationale beweging van het hart verwarmende spontaniteit en doeltreffendheid. Het Nederlandse volk wist over alle afscheidingen heen zich weer in een- heid te vinden nu de nood zo hoog gestegen was. Daarom is het men selijk en begrijpelijk, dat er een bijna algemene verontwaardiging is ont staan over twee verschijnselen: het een van on- (om niet te zeggen) anti- Nederlandse, het andere van on- menselijke aard. De communisten onder aanvoering van de Moskou satelliet Paul de Groot, pogen op allerlei manieren politieke munt te slaan uit de watersnoodramp. De ge bleken nationale eenheid past'na tuurlijk niet in de kraam dergenen, die hun orders van het Kremlin ple gen te ontvangen en zij doen dan ook wanhopige pogingen om het beleid der regering in een verkeerd dag licht te stellen, maken stemming tegen de hulp verlenende Amerika nen („die met de regering-Drees ons ongeluk misbruiken om propa ganda te maken voor de oorlog en bewapening") richten overal in de wilde weg z.g. Volkscomité's op; lopen telkens regering en leiding bij de hulpverlening hinderlijk voor de voeten. Kortom, de C.P.N. plaatst zich even duidelijk en afdoende bui ten de Nederlandse volksgemeenschap als de N.S.B. dit vóór 1940 deed en het pleit voor de-vele communisten, die vol walging zich van dit gedoe afwenden. Walging kan men ook alleen hebben voor de rovers, die de ontruimde dorpen afstropen en zich volgens niet bevestigde mondeling overgebrachte verhalen, zelfs niet zouden ontzien, lijken te schenden en te beroven van gouden ringen, hor loges, portefeuilles met geld e.d. Wanneer het waar is, dat politie en Amerikanen reeds een paar van deze hyena's ter plaatse het enige gegeven hebben dat ze toekomt, moet men een dergelijk standrecht in deze ge vallen wel goedkeuren. Dat ook ver der met gegrepen dieven korte met ten wordt gemaakt, valt toe te juichen, al rijst bij menigeen de vraag, of een maximum gevangenis straf van zes maanden voor diefstal tijdens een watersnood niet veel te laag is. Ontploffing in Russisch gezantschap te Tel Aviv Maandagavond heeft zich een ont ploffing voorgedaan in het gebouw van het Russische gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschapspersoneel, een man en twee vrouwen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omgeving van hét gebouw, door. een sterke. Israë lische politiemacht afgezet. Amerikaanse zakenlieden naar 7e iescljUienis van een o DOOR JOHN HENRY MACKAY 24) Mag ik u vragen, over wié u spreekt? Opnietiw stond Eberhardt op het punt zich overbluft te voelen. Nam deze Jonge man een loopje met hem? Was het arge loosheid of brutaliteit? Het was in ieder geval een kras staaltje. Maar hij wilde zijn humeur niet ver liezen en hervatte het gesprek, nu echter op de wat autoritaire en zelfverzekerde toon, waarop hij zo nodig getuigen uf verdachten intimideerde. Ironisch klonk het: Natuurlijk mag u een vraag stellen, waarde heer. Zoveel u maar wilt. Maar waartoe? U weet evengoed als ik over wie ik spreek! Wij weten beiden, niet waar meneer Braun, dat u onschuldig ver oordeeld werd en eindelijk werd vrijge sproken. Dat maakt allicht een jongmens als u bitter. Dat is begrijpelijk, dat la menselijk. U meent opzettelijk in het on geluk te zijn gestort. .OpzèttelijkEn nu zoekt u naar een schuldige, op wie u uw haat kunt koelen. En zoals meestal wordt daar iemand, die er part noch deel aan heeft, het slachtoffer van. Zoals u nu al een hele tijd lang..,. Zijn metgezel luisterde met alle denk bare hoffelijkheid, zonder te onderbreken. Hij hield het hoofd enigszins scheef naar de spreker toegekeerd, alsof hij zich geen woord wilde laten ontgaan. Pas toen de spreker zweeg, vroeg hij rustig, elk woord nadrukkelijk uitsprekend: Eli wie zou dat dan zijn, op wie ik mijn haat afreageer? Eberhardt had in zijn langdurige prac- tijk te goed geleerd elke verwondering te verbergen, om de geringste aarzeling te tonen antwoordde hij onmiddellijk: Op de Officier van Justitie in uw proces, een goede, oude vriend van mij, zoals ik u al zei. Daar hij geen antwoord kreeg, ging hij op dezelfde toon voort: U zult toch niet willen beweren, dat u de Officier van Justitie, mr Sierlin, niet kent? Het antwoord verried geen enkele be langstelling. Eerder klonk het vrijwel onverschillig: Die Officier van Justitie natuurlijk ken ik die ik herinner me hem vluchtig van aanzien, uit dê rechtszaal. Neen, waarde heer, vluchtig kent u hem niet, U kent hem goed, héél goed zelfs. TJ ziet hem herhaaldelijk, maanden lang al. U verliest hem nauwelijks uit het oog. U reist hem na. Maar laten we niet op die manier verder gaan. Wat ik u vragen wil is maar één ding: waarom doet u dat alles? Wat is uw doel? Waar om verdwijnt u telkens op zo'n geheim zinnige manier, zodra u hem heeft gezien? Braun antwoordde niet, als iemand die tè verbaasd is over wat hij heeft gehoord om er woorden voor te kunnen vinden. Verwonderd schudde hij zijn hoofd en Eberhardt wist Inderdaad niet meer, wat hij er van denken moest. Maar hij was niet voor niets een ervaren rechter. Lang zaam vervolgde hij: Goed, u geeft er de voorkeur aan te zwijgen. Misschien is u bereid me te zeg gen,' waaróm u destijds niet met de treiii naar Kiel vertrok, terwijl u toch een kaartje nam, evenals mijn vriend Sier lin? En waarom, meneer, verliet u het badhotel onmiddellijk na de aankomst van de heer Sierlin? De ondervraagde bleef staan en keek rechter Eberhardt, recht aan. Er was geen spoor van haat of bitterheid, maar even min meer van hoffelijkheid in zijn stem toen hij antwoordde: Ik verliet het hotel, omdat ik het uiterlijk van dezemeneer niet kan uitstaan. Eberhardt twijfelde niet meer, hoezeer hij zich vergist had, toen hij deze jonge man bij de eerste aanblik voor een arge loos mens had gehouden. In deze ogen lag een zo onbuigzame wil, er sprak zoveel doorleden verdriet uit en een zo tragische eenzaamheid, dat hij zweeg. Hetzelfde gevoel van sympathie, dat in de eerste ogenblikken der ontmoeting in hem was opgeweld, drong zich aan hem op, on weerstaanbaarder nog. Deze mens was in derdaad ongelukkig, deze jonge kerel had •geleden. Ontoerekenbaar, misdadig, was hij niet, allerminst. Een diepgekwetst man, wiens levensgeluk grondig verwoest was. Hij zocht naar een woord om hem te troosten, hem ervan te overtuigen, dat men het goed met hem meende en hij kon er geen vinden. En toen hij er een gevon den had, kreeg hij geen gelegenheid het uit te spreken. Want hij zag Braun volkomen onver wacht de hoed in de hand nemen en een hoffelijke buiging maken, en hoorde hem, nu weer met de onverschillige stem die hem aanvankelijk verbaasd had zeg gen: U zult mij nu Wel veroorloven het gesprek, dat ik niet gezocht heb, als ge ëindigd te beschouwen.... Langzamer dan hij gekomen was, met heel wat minder gevleugelde passen, Sloeg Eberhardt de terugweg in. Deze man is óf een doorgewinterde toneelspeler, zoals ik er zelden één heb gezien en een kerel met stalen zenuwen, óf, ouwe Sierlin, je fantaseert maar wat, je ziet spoken op klaarlichte dag en verkeert werkelijk in het eerste stadium van vervolgingswaan- Ineens, het komische van de situatie in ziend, schoot hij in de lach. Kostelijk eigenlijk: „als ik me veroorloven mag,... het gesprek als beëindigd te mogen be schouwen.wat een keurige zins wendingen! Een beetje van buiten ge leerd! Maar hoe zou deze eenvoudige jon gen daaraan komen? Hij had zich nog geen definitief oordeel over Adolf Braun gevormd toen hij de gestalte van zijn vriend Sierlin gewaar werd: een lange, magere gestalte (wat was dié kerel afgevallen in enkele maanden') die daar tussen de bomen heen en weer liep. Waarom ergerde deze man hem plot seling zo onuitsprekelijk? Hij zag de lange benen, tussen de strui ken door. Net een ooievaar in een kool landje. Wat een kerel, die Sierlin, Neen, een sympathiek figuur was hij nooit ge weest. Een kruiper aan de ene kant, een tiran aan de andere. En tussen die beiden werd de mens Sierlin doodgedrukt nog .vóór hij een man was geworden. Hij deed geen moeite deze wreveli stemming te verbergen toen hij Sierl: die hem vol verwachting tegemoet wj' komen lopen, verslag uitbracht. Hij ontkent helemaal niet, te wet; wie Je bent, besloot hij. En weet je waar om hij je telkens uit de weg gaat? Omdat hij je uiterlijk niet kan uitstaan (voor geen goud ter wereld had hij deze uitspraak voor zich gehouden). Op hetzelfde ogen blik berouwde hij deze kleine wraak, De lach, waarin Sierlin uitbarstte, was afschuwelijk. Dat was nauwelijks een lach meer het klonk als een duivelse kreet, krampachtig, waanzinnig bijna. Hier, op de openbare weg, stond de Offi cier van Justitie, mr Sierlin, ton aan- schouwe van een ieder die voorbij kwam te lachen als een hystericus, HIJ schreeuw de. Het moest vèr in de omtrek te horen zijn. Dat is het toppunt, hahaha! Het top haha, toppuntl Toppunt! Snap je, wat voor een toppunt? Hihihihi! Nee maar, zeg om je gek te lachen! Die kerel loopt me na! Maandenlang, omdathahahaha! hij mijn uiterlijk niet kan uitstaan! Mijn uiterlijk!! Om je dood te lachen! Hahaha] Zelfs Eberhardt, die zich nooit ergerde, voelde zich In hoge mate geprikkeld: over deze Adolf Braun die hem te slim was af geweest en hem op geen enkele vraag ge antwoord had zoals hij verwachtte; over deze Sierlin, die hier als een zinloze stond te lachen, te schreeuwen, en niet tot be daren kon komen..,. Dat kon zo niet voortgaan, Eberhardt had er meer dan genoeg van. Waar be moeide hij zich ook mee! (Wordt vervolgd,) IS®®® «tvjcvi,, den de waterleidingen in de Sovjet-Unie thans veelal vervaardigd uit buizen van aardewerk, die even sterk zouden zijn als metalen buizen, maar de helft goed koper. Er worden thans in de Russische architectuur meer dan vier duizend soor ten aardewerkproducten gebruikt, o.m. voor muren van huizon en geglazuurd, voor de gevels van gebouwen, aldus Tass. Nieuw eiland. Nabij de onlangs ont stane Myodjin-riffen, ongeveer 320 km ten Zuiden van Tokio, komt een nieuw vulkanisch eiland uit de zee .omhoog. Nieuwe voorzitter. Op een te 's-Her- togenibosch gehouden vergadering van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereni ging werd de pianist en piano-paedagoog Willem Andriessen uit Amsterdam tot voorzitter gekozen. De scheidende voor zitter drs A. Wijffels uit Den Haag werd gekozen tot vice-voorzitter. Bcnelux-auto's. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg zijn overeengekomen, dat personenauto'9 van Europese merken, welke zijn geassem bleerd in een dezer landen vrij kunnen worden verhandeld binnen het gebied van de Benelux. V(jf Schotse redders verdronken, De reddingboot van Fraserburgh in Oost- Schotland is Maandagmiddag in zware zee omgeslagen toen zij hulp wilde bieden aan ln nood verkerende vissersschepen. Vijf van de zes opvarenden verdronken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2