ZWOLSCHE COURANT PROVINCIALE OVERIJSSELSCHE EN Dagblad voor Overijssel,Noord Qelderland en Zuid Drente Mogelijkheid van afsluiting zee-armen in studie Rood-China versterkt de kust in het Zuiden en de eilanden Toen de vijand begon te waggelen, gingen we praten I64sle jaargang, No. 34 (Dit nummer bevat zes pagina's) Dinsdag 10 Februari 1953 Abonnementsprijs f 6,— p. kw., 47 ct p. w. Advertenties 1-15 mmregels f 3.—; iedere mm meer 20 ct. Blauwvingers 1,50 (20 w.); ver der 10 ct p. w. Handelsadv. tarieven op aanvr. Uitgave Kon. Drukkerij en Uitgeverij van De Erven J. J. Tijl N.V., Melkmarkt 13-23, Zwolle Tel. 3841 - Giro 3106 - Telegr.-adres: Tijl. Dir mr H Dikkers. Hoofdred. mr J.C. de Wit REGERINGSNOTA OVER RAMP Zo nodig vertraging in uitvoering der Zuiderzeewerken De minister-president, dr W. Drees, heeft in een uitvoerige nota aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de watersnood-ramp, die het Zuid- Westelijk deel van ons land getroffen heeft. Medegedeeld wordt dat het do dencijfer thans 1395 bedraagt en dat verdere stijging van dit cijfer moet worden gevreesd. Voor zover bekend bedraagt het aantal geëvacueerde per sonen 65.798. De regering heeft besloten de volgende maatregelen te nemen: 1. Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden ingediend, waar- In een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. 2. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vor dert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden vertraagd. 4. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortva rendheid worden voortgezet. 5. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veilig heid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschu wingsdienst, enz. zullen worden genomen. Herstel van voornaamste dijken voor rekening Rijk Ten aanzien van de dijken wordt opgemerkt, dat de toestand in het al gemeen thans enigermate is gestabili seerd. In Zeeland is het eiland Schou wen en Duiveland zeer zwaar ge troffen. Hier is een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzon dere moeilijkheden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid- Beveland worden een paar dijkga ten aangetroffen, die grote zorg baren, <n al is de diepte daarvan thans niet over- Een groot deel van degaten is van u De lakte, die door beperkte afmetingen en deze behoeven j deze gaten wordt geïnUndeerd, is ech- ter zeer uitgebreid. bij het dichten geen bijzondere moei lijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dijkbressen voorkomen, die wél bij zondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karakter heb ben, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oogpunt zullen, teneinde uitbreiding te voorko men, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materiaal of weinig man- -kxac^t vragen. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het meren deel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten. Een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin op tredende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Ook over de andere beschadigingen geeft de nota een uitvoerig overzicht. De duinen langs de gehele kust heb ben hel zeer zwaar mot.cn ontgelden.' Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten soms ook voor aansluitende dijk- omplexen moet de hulp worden inge- oepen van de grotere aannemers, die especialiseerd zijn in bagger- en - - rondwerken. Geen bestekken Uit de aard der zaak is het om ver killende redenen noodzakelijk, dat het de werken 'zo spoedig mogelijk ordt begonnen. Het is daarom niet logelijk om daarvoor bestekken ge leed te maken, weshalve het in het •oornemen ligt de uitvoering op basis an zgn. regiecontracten te doen ge- ;chieden. Het ligt in het voornemen de leiding •an de uitvoering in handen te leggen •an de Rijkswaterstaat, die beschikt •ver een omvangrijk en in alle op richten goed toegerust technisch appa raat. Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove be nadering, nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden 1 uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen rijn, dat de draagkracht van de getrof fen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit vex-band is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwater- jkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen dienen te worden genomen. (Zie vervolg pagina 2). Jim T. Cooper uit Columbus in Ohio, lijkt geheel ontspannen in dit vreemde pak in de rivier de Han in Korea te liggen, terwijl hij zijn gevoelens per microjoon aan het op de wal staande publiek mede deelt. Hij is bezig met het testen van een nieuw soort wivterpak, dat de soldaten zal beschermen tegen hevige vorst of regen. „BEURZEN OPEN, DIJKEN DICHT" Radio-actie bracht reeds ruim f 178.000 op Maandagavond hebben de gezamen lijke omroepverenigingen de gi'ote radio-actie „beurzen open, dijken dicht" voor het Nationaal Rampen fonds ingezet met een programma, dat reeds flinke financiële vruchten af wierp. Het nieuwe telefoonummer in Hil versum, dat aan deze actie door de PTT ter beschikking is gesteld het eerste Hxlversumse nummer mei vijf cijfers: 10101 deed reeds verschei dene telefoontoestellen tijdens de uit zending rinkelen. Het werd, dank zij een slotgift van een ton op deze eerste avond f 178.222,15. Dagelijks, zo werd medegedeeld, zal door de radio 's avonds in een „beurs- thermometer" de stand van het fonds van deze radio-actie worden bekend gemaakt. Girostortingen mogen zon der frankering worden gedaan. Op de eerste dag van de actie, die voorlopig tot 1 April zal duren", kwam o.m. het personeel van de radio met f 16.200 en de mededeling van twee pet van het jaarsalaris. De onver wachte „telefoontjesregen" van Zater dagavond bleek f 12.000 te hebben opgeleverd. Vrijstelling van omzet belasting op entree gelden Als 50 pet van opbrengst voor Rampenfonds is De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de en treegelden van de vóór 2 Maart 1953 g'ehuuJ'-i'.' sporiv. cdairijuen Au gt^ - ven concerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 percent van de bruto-opbrengst aan het Nationaal Ramperrfonds is afgedragen. Ongeregeldheden in Guatemala In de stad Guatemala (Midden-Ame- rika) hebben zich Maandagavond onge regeldheden, gepaard met schietpar tijen, voorgedaan, waarbij betogende studenten, de politie en communisten betrokken wai-en. Volgens de eerste berichten zouden ten minste 15 tot 20 personen gedood en 25 personen ge wond zijn. w i' Kanonvuur in Macao gehoord, vennoedelijk door Chinees zeegevecht Communistisch China is begonnen de verdediging van de kust van Zuid- China en de eilanden voor de kust te versterken. De Chinese strijdkrachten aan de kust van Zuid-China hadden beloofd, hun versterkingen in „verdedi gingen van staal" te veranderen. Een missie van het hoofdkwartier van het centrale en zuidelijke militaire gebied en van het Chinese vierde leger is uit' gezonden om de eenheden aan de kust en op de eilanden te bezoeken. Gewoonlijk betrouwbare waarnemers te Hongkong achten 't onwaarschijn lijk. dat de nationalisten een groot offensief hebben ontketend. Zij worden hiertoe niet in staat geacht, gezien het geringe aantal schepen en vliegtui gen, die zij ter beschikking hebben om een aanval te steunen. Het is waar schijnlijk, dat de aanval, indien hij is gedaan is ondernomen van een der 35 eilanden uit, welke langs de Zuid-Chinese kust tegenover Formosa verspreid liggen en bezet worden gehouden door ongeveer 100.000 guerillastrijders en geregelde troepen. Het zou dan uitsluitend een storingsaanval betreffen. Escadrille Amerikaanse straal jagers naar Formosa Volgens radioberichten te New York hebben vrouwelijke Chinese nationalis tische guerillastrijders onlangs een eiland voor de kust van Tsjekiang ver overd en bezet gehouden na gevechten met een kleine macht Chinezen, die op het eiland gestationneerd waren. 'De provincie Tsjekiang ligt ten Zui den van Sjanghai. Het eilandje was Luit en an t-gen er aal Alm on d over Korea „Het was onvergefelijk de com munisten, door middel van de langgerekte wapens»iIstandsbespre- kingen te Pan Moen Djon, de ge legenheid te geven zich te herstel len van de verschrikkelijke sla gen, die wij hen hadden toege bracht. Op 11 Juli 1952, toen de bestandsbesprekingen begonnen, had de vijand zware slagen moe ten incasseren. Hij stond op zijn benen te waggelen en ik persoon lijk ben van mening, dat wij toen hadden moeten doorzetten en een einde maken aan de Koreaanse oorlog", aldus verklaarde luit.- generaal Edward M. Almond, voormalig bevelhebber van het tiende legerkorps in Korea, in een gesprek met een vertegenwoordi ger van het Amerikaanse week blad „U.S. News and World Report". Luitenant-generaal Almond is 1 Februari jl. met pensioen gegaan. Het was de eerste maal, dat hij iets mede deelde over zijn ervaringen in Korea. „Er was geen bezwaar tegen ge weest", vervolgde Almond, „de bespre kingen gedurende tien of twintig da gen te doen houden, met de bepaling, dat zij zouden worden afgebroken, in dien dan nog geen overeenstemming was bereikt. Ik wil hier uitdrukkelijk aan toe voegen, dat indertijd en zelfs nu nog een oplossing in militaire zin voor het Koreaanse vraagstuk had kunnen worden gevonden, namelijk door: een vlootblokkade van het Chinese vasteland; het bombarderen van de Mandsjoe- rije spoorwegen, waarover voorraden naar de communistische legers in Noord-Koi'ea worden vervoerd; aanvallen op het Chinese vasteland door de strijdkrachten van generalis simus Tsjang Kai-sjek. Indien deze stappen niet worden ge nomen, kan ik de uiteindelijke uitslag van de Koreaanse oorlog niet voorspel len", besloot luitenant-generaal Al- mond. „Geen frontaanvaVzegt Ta ft De Republikeinse fractieleider van de Amerikaanse senaat, Robert Taft, heeft, na een bezoek aan president Eisenhower, verklaard, dat Amerika kennelijk geen frontaanval op de com munistische linies in Korea overweegt. De uitvoering van het plan van generaal MacArthur, om de Mand- sjoerijse luchtbases te bombarde ren en een blokkade om het Chi nese vasteland te leggen, zou vol gens Taft de overwinning aan de zijde der V.N. gebracht hebben. Thans hebben de Chinese commu nisten hun defensie echter zo ver opgebouwd, dat een frontaanval tegen hen niet overwogen kon worden. Taft zei een blokkade van de Chi nese kustlijn „zeer wenselijk" te ach ten „indien deze zonder te veel inter nationale complicaties uitgewerkt zou kunnen worden". Groot-Brittannië's handel met continentaal China blijft beperkt tot materiaal, dat geen stra tegische betekenis had. De senator zei niet te weten of een bombardement van de Mandsjoerijse bases militair voordeel zou brengen, „nu de commu- ftisten zo machtig aan het front zijn". Franse minister van Gezondheid afgetreden De Franse minister van Gezond heid, André Boutemy, tegen wie in de Nationale Vergadering de laat ste tijd critiek is uitgebracht om dat hij ambtenaar geweest is van de regering van Vichy, is Maan dagavond afgetreden. Boutemy is een politiefunctionaris van de regering van Vichy geweest. De communisten zeggen, dat hij actief opgetreden is tegen verzetsstrijders. De afgetreden minister is tweemaal in de assemblee verschenen, om een toe spraak te houden. Beide keren werd hem dit echter door lawaai onmogelijk gemaakt. In zijn ontslagbrief zegt hij af te treden, teneinde zich beter tegen de aanvallen te kunnen verdedigen. herhaaldelijk door de communistische strijdkrachten bezet en ontruimd. In de Portugese kolonie Macao (een eiland voor de kust van Zuid- China) is vanochtend vroeg tien minuten lang geschutvuur ge hoord. Vermoed wordt dat het vuur gewisseld is tussen commu nistische patrouillevaartuigen en een onbekende kanonneerboot. Het schieten scheen uit de rich ting van een eilandengroep 60 km ten Zuid-Westen van Hongkong te komen. Tenminste een of twee kanonneerboten van de Chinese nationalisten moeten bij de be schieting betrokken zijn geweest. In gewoonlijk geloofwaax-dige natio nalistische kringen te Taipeh op For mosa wordt vernomen, dat de Chinees- nationalistische luchtmacht binnen twee maanden een escadrille Ameri kaanse straaljagers zal krijgen. Gezegd wordt, dat verscheidene escadrilles Amerikaanse vliegtuigen geleverd zul len worden, vergezeld door een groep Amerikaanse technici. De toestellen zouden worden voegd bij de gevechtsgroepen, die thans door de nationalistische luchtmacht worden gevormd, aldus genoemde krin gen. Nieuive eenheden voor de Zevende vloot Naar het hoofdkwartier van de Ame rikaanse marine in het Verre Oosten meldt zullen in de nabije toekomst vier schepen aan de Zevende vloot worden toegevoegd, die zijn uitgerust voor het afvuren van geleide projectielen. Het zijn de vroegere kruisers „Boston" en „Canberra" en de duikboten „Cusk" en „Carbonero". De schepen zijn verleden jaar in de Verenigde Staten gebouwd. Voorts maakte het hoofdkwartier be kend, dat aan de zevende vloot speciale strijdkrachten en eenheden voor „ver voer" en „ontscheping", met het oog op landingen en verkenningen vanuit zee, zullen worden toegevoegd. Dijk doorgestoken 0111 water kwijt te raken Enkele landbouwers in Geervliet op Voorne en Putten hebben getracht een dijk door te steken, om daardoor het water van hun land kwijt te raken. Zij bezitten een strook land in de streek Oud-Hoenderhoek. Toen ze bezig waren een geul te gra ven in de Slaperdijk, in de hoop daar door het water van hun land af te la ten vloeien in het riviertje de Bernisse, werden ze verrast door mensen van de Rijkspolitie en Rijkswaterstaat, die tij dig waren gewaarschuwd, aldus Het V.V. De landbouwer R., die het initiatief had genomen, zit nu in Rotterdam in voorarrest. De anderen zijn. nadat ze waren voorgeleid voor de officier van Justitie, voorlopig weer vrijgelaten. Er is proces-verbaal opgemaakt. DE HERSTELWERKZAAMHEDEN BIJ PAPENDRECHT - Thans, een goede week na de overstromingen, die het Zuidwesten in ons land zo zwaar troffen, is men reeds overal bezig met de herstelwerkzaam heden. Het gat bij Papendrecht, dat een afmeting had van 85 meter, wordt gedicht door het opspuiten van zand. Een zinkstuk ligt gereed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht. Van vandaag af: Watersnood-postzegel verkrijgbaar Opbrengst van 1 millioen verwacht De watersnoodpostzegel van 10 cent met een toeslag van 10 cent (zie af- met een toeslag van 10 cent is van vandaag af aan alle Nederlandse post kantoren te krijgen. Het is een gewone goud-okcr-kleurige 10 ets koninginne zegel met zwarte opdruk „1953-10 ct+ 10 ct Watersnood". Het zegel is geldig tot eind December 1954 en zal waar schijnlijk slechts tot eind Maart 1953 verkrijgbaar zijn. Men heeft het zegel met opzet uiterst sober gehouden. De totale opbrengst van de toeslag zal in het Rampenfonds worden ge stort. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer Nehrer, verwacht een opbrengst van zeker een millioen gul den. Op de eerste dag van uitgifte is een door de Landsdrukkerij vervaardigde enveloppe met het Zeeuwsche wapen in kleuren aan de verzamelaarsloket ten verkrijgbaar. Deze omslag kost 50 cent plus 20 cent voor een zegel. Er is een bijzonder stempel op gedrukt. „De nood aanpakken door zegels plakken" is het devies, dat het Comité Watersnoodpostzegel voert. Twee rij dende postkantoren zullen de verkoop der zegels ter hand nemen. Heden ochtend heeft de Haagse burgemeester, mr F. M. A. Schokking. het eerste rij dende kantoor op het Plein in Den Haag geopend. Voorts zullen zakjes met vijf waters noodzegels voor een gulden te koop worden aangeboden. Wordt schade tot f 1000 geheel vergoed? Reeds zou in Den Haag beslist zijn, dat de lichte schade aan woningen, boerderijen en bedrijfspanden in de overstroomde gebieden tot een bedrag van f 1000,zonder enige korting door het rijk zal worden vergoed. Het schijnt, dat men een tweede grens wil trekken bij f 3000,Schade tot dit bedrag zal dan evenwel niet volledig door'het rijk worden vergoed, aldus Het V. V. De hoogte van het vergoedingsper centage is nog in discussie. De schaderegelingen voor het lichte herstel hebben de meeste haast. Men wil, evenals na de bevrijding, de lichte schadegevallen zo spoedig mogelijk hersteld hebben. De Bilt verwacht: van Dinsdagavond tot Woensdag avond (opgemaakt te 10 uur). BUIIG WEER. Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Hol land en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in tempera tuur. Morgen. Zon op 8.01, onder 17.41 Maan op 6.42, onder 14.06. Tussen gisterochtend en heden ochtend 8 uur viel in Zwolle 3 mm neerslag. Temperatuur hedenochtend 8 u. -f 1 gr, wind Z.O. 3,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1