PROVINCIALE DRENTSCHE ASSER COURANT GEVOLGEN VAN DE RAMP VAN INVLOED OP ONS GEHELE ECONOMISCHE LEVEN Mogelijke fouten wegen niet op tegen a! het goede dat is gedaan Rampenfonds: f27.5 millioen Dulles en Stassen bemoedigd door hun Wesieuropese reis Productiecapaciteit van onze industrie onaangetast Schade aan agrarische bedrijfsleven Rijk betaalt schade aan de hoofd- en buitenwaterkeringen 1395 slachtoffers Minister weet niets van blokkade van China Dinsdag 10 Februari 1953 Uitgaat en druk: N.V. De Provinciale Drentsche en Asser Courant, Toren laan 20, Assen. Abonnementsprijs: f 0.44 per week; f 1.90 ter maand, f 5.70 per kwartaal. Week- en maandabonnementen wor den met de bezorgers per week/per maand afgerekend. Kwartaalabonne menten zijn bij vooruitbetaling. Advertentie- 25 cent per mm. Minimumprijs f 1.50 (tot 15 woorden, elk woord meer f 0.10). Telefoon 3044 (3 lijnen). K 5920 Girono. 71786. Bankier: Nederl. Middenstandsbank Assen. HET MEEST GELEZEN DAGBLAD IN DRENTHE EN Directeur-hoofdredacteur: H. Clewits, Assen 128e jaargang No. 34* DE BILT MELDT Tydelijk neerslag Weersverwachting geldig tot heden avond. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gis teren. II Febr. Zon op 8.03 uur, onder 17.46 uur Maan op 6 46 uur. onder 14.10 uur 14 Febr. 20 Febr. 28 Febr. 8 Maart ISO!A AAN DE TWEEDE KAMER OVER UB WATERSNOOD „Het is mij een behoefte uitdrukking te geven aan m ijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid". Al dus minister-president Dr. W. Drees in de door hem toegezegde nota over de watersnood, welke hij giste ren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. „De regering is er van overtuigd, dat voor zóver hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de bui tengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede dat is gepresteerd." - en mosselkwekerij en aan de Naarmate de materiële omvang van de ramp zich aftekent, wordt het steeds duidelijker, dat de gevolgen hun weerslag zullen hebben op het gehele econo mische leven van ons land. De regering kan hierbij evenwel constateren, dat in de hoofdzakelijk agrarisch georiënteerde getroffen gebieden slechts betrekke lijk weinig industriële bedrijven zijn gevestigd. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de schade welke aan het nationale vermogen en derhalve aan de natio nale productie is toegebracht, vele malen groter zijn geweest dan thans het ge val is. Met dankbaarheid mag worden vastgesteld dat de productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zcdanig onaangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de Iandbouwexport door het ten dele uit vallen van de landbouwproductie in dit vruchtbare gebied in Zuidwest Neder land mogelijk enigszins zal verminderen, is liet van belang, dat de rol van ons land als leverancier van industriële producten door deze ramp niet Is aangetast. Over de schade toegebracht aan de agrarische stand, wordt het volgende in de nota gezegd. Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of ge ïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, d.i. 5.7% van het totale areaal cul tuurgrond in Nederland kan onder verdeeld worden in 82.000 ha bouw land, d.i. 8.9% van het totale Neder landse areaal, 41.000 ha grasland, d.i. 3.1% van het totale Nederlandse areaal; 10.000 ha tuingrond, d.i. 9.4% van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onder verdeeld in (het tussen haakjes ge stelde getal, is het percentage van het totale areaal in Nederland) 32000 ha granen (6.1%), waarvan 12000 ha tarwe (15.2%); 13.700 ha consumptie-aardappe len (8.6 15.000 ha suikerbieten (24 6000 ha peulvruchten (17.8%); 7500 ha vezelvlas (22.7 Pl.m. 8000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden ak- nerbouwprodueten zijn moeilijk te schatten. Ernstige schade aan bedrijfsleven Voorlopige taxaties wyzen op een verdrinking van 25.000 runderen; 15.000 a 20.000 varkens; 2000 k 3000 schapen; circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebie den aanwezig was, is grotendeels ge ëvacueerd. De verliezen aan verdron ken vee zijn vooral ernstig op de ei landen Flakkee en Schouwen en Dui- veland, terwijl rock in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te be treuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90% verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzie ningsindustrie. Aandacht wordt besteed aan de mogelijke herdistributie van het ge ëvacueerde vee, voorzover de veebe zetting thans plaatselijk te dicht is. Wat de voedselvoorziening van de getroffen gebieden betreft, is na een moeilijke periode, die op 5 Februari ongeveer kon worden afgesloten, de aanvoer van levensmiddelen weer in normale banen geleid. Herverkaveling Het laat zich aanzien, dat het ge wenst is de beginselen van de herver- kavelingswet Walcheren toe te pas sen voor die streken in het rampscha- degebied, welke daarvoor door bij zondere omstandigheden in aanmer king komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake "oorstellen aan de Staten- Generaal aan"te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de By het dichten van de dyken zijn vooral veel zandzakken nodig. Het vullen en transporteren van de zand zakken in volle gang bij Spijkenisse, op het eiland VoornePutten, waar soldaten dit werk doen. oester visserschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastge steld. Beloften voor de toekomst Deze met grote spoed opgemaakte nota, aldus eindigt dit stuk waarbij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is gedaan, teneinde de ge volgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken, kon niet anders dan onvolledig zijn. Veel van hetgeen in de getroffen gebieden is gebeurd en is gedaan zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. Van de verder te nemen maatregelen kon nog slechts in algemene zin mededeling worden gedaan. Niettemin houdt de minister-president zich overtuigd, da; uit het gegeven overzicht duidelijk zal zijn geworden hoezeer alle krach ten zijn ingespannen om de toestand het hoofd te bieden. De wijze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de betoonde hulpvaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden ondanks het geleden leed beloften in voor de toekomst. SLECHT JAAR VOOR VER ZEKERINGSMAAT SCHAPPIJEN Men hoort langs de weg het gerucht, dat de overstromingsramp ernstige consequenties zou hebben opgeleverd voor het verzekeringswezen. In de z.g. uitgebreide gevarenpolissen zijn name lijk ook opgenomen storm- en water schaden eis thans in zo hevige mate zijn voorgekomen. Te bevoegder plaatse hebben we ge ïnformeerd, of er van enige onrust in verzekeringskringen sprake is. Dit werd ontkend. Wel werd toege geven, dat de ramp voor enkele maat schappijen het jaar 1953 een allesbe halve mooi jaar zal zijn voor wat de financiële resultaten betreft, maar de financiële positie der maatschappijen wordt er niet door aangetast. De ac- ceptatiepolitiek der maatschappijen was er al op gericht, alleen vaste goe deren in steden en dorpen te verzeke ren. De agrarische risico's alsmede fabrieksbedrijven werden niet geac cepteerd. Nochtans zal een aanzienlijk bedrag aan schadevergoeding dienen te worden uitgekeerd. Door herverzeke ring zijn de risico's gespreid. Enkele maatschappijen tenslotte dekten slechts 5 k 10 pet. van het verzekerd bedrag, maar sloten overstromingsschaden uit. Mogelijkheid afsluiting zee-armen wordt onderzocht Zonodig vertraging bij uitvoering der Zuiderzeewerken »,Van de bedragen die met het herstel van de in het rampgebied verniel de dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benade ring, nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uit gegaan, dat zij dermate hoog zuilen zijn, dat de draagkracht van de ge troffen onderhoudsplichtigen in de regel de waterschappen hier bij in het niet verzinkt, In dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk zullen moeten worden genomen." Aldus de nota over de watersnood, die minister-president Dr. W. Drees gisteren aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Maatregelen ter verhoging van de veiligheid De regering heeft besloten de vol gende maatregelen te nemen: le. zo spoedig mogelijk zal een omt- werp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijk heid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. 2e. het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3e. indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vor dert, zal het tempo van uitvoering der Zuiderzeewerken worden vertraagd. 4e. in algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het - bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en niet voortvarendheid worden voortge zet. 5e. maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde vei ligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen wor den RODE KRUIS-COLONNES INGERUKT Prachtig werk verricht Uit een overzicht van het Rode Kruis blijkt, dat ruim vijftig colonnes in en om het noodgebied in actie zijn geweest. De aanwezige rampendepöts hebben bij het werk grote diensten bewezen. Te Den Briel, Voorne, Ro- ckanje, Dordrecht, Rotterdam, Rijs wijk en in andere plaatsen worden noodziekenhuizen ingericht. Nadat een vijfde deel van de in het land beschikbare colonnes tijdens de eerste week na de ramp waren inge zet voor het directe lijfsbehoud der slachtoffers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burger lijke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groepen achter voor het verzorgen van cantinediensten en het verlenen van eerste hulp ten be hoeve van de werkers, die met het herstel bezig zijn. De Rode Kruis-organisatie in den lande heeft in vele opzichten steun kunnen verlenen door het verschaffen van beddegocd. kleding, voedsel en andere materialen. Met dit werk wordt doorgegaan. Vaak was het Ro de Kruis trait-d'-union voor alle mo gelijke instellingen, wier werkzaam heden daardoor gecoördineerd konden worden. De leiding van net Rode Kruis- corps is zeer enthousiast over de yver en toewijding vai. het gehele corps om vooral maar geen minuut te laat te komen. Vermiste soldaat terug De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, dienstdoende bij de kokschoól te Leiden, van wie gemeld werd dat hy sedert Maandag 2 Februari bij Ahhen- broek werd vermist, heeft zich op 7 Februari om 5 uur 's middags bij zijn commandant gemeld. PERNIS DRAAIT WEER Doordat met man en macht is aan gepakt, is men er op de raffinaderij van de BPM te RotterdamPernis o.a. in geslaagd, destilleereenheden en een deel der - thermische kraakinstal latie in bedrijf te stellen. Er bestaat goede hoop, dat alle fabrieksinstallaties met inbegrip van de katalytische kraakinstallaties aan het eeinde van deze week weer zullen draaien. De verwerking van ruwe olie uit Schoonebeek, welke zo als bekend geheel te Pernis geschiedt, zal dan ook over enige dagen weer op het oude peil worden gebracht. KONINGIN WEER IN RAMPGEBIED Groot enthousiasme in Willemstad H.M. de Koningin heeft gisteren weer, vergezeld door haar secretares se, mevrouw Smitt-Avis en haar ad judant, majoor Van Lynden, een be zoek gebracht aan de getroffen gebie den. Te Hellevoetsluis werd H.M. ver welkomd door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, Mr. Kesper en de burgemeester van Hellevoetsluis. Per sleepboot ver trok H.M. naar Den Bommel op het eiland Goeree en Overflakkee. Van daar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mariniers met de herstelwerkzaamheden bezig wa ren. Vervolgens vertrok H.M. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de inwoners onder hield. Daarna vloog H.M. per helicop ter naar het zwaargetroffen Oude Tonge, waar zij zich door de burger lijke en militaire autoriteiten van de toestand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Tonge vertrok H.M., wederom per helicoptere, naar Willemstad. Zij landde per helicopter aan de Waterport ter plaatse, waar zij ont vangen werd door de burgemees ter van Willemstad, de heer C. A. van der Hooft en diens echtge note. De koningin begaf zich naar het gemeentehuis waar zij de thee ge bruikte en waar zij verschillende help sters en helpers aan zich liet voorstel len. Daarna maakte zy een kleine rondwandeling door de gemeente en bezocht de opgeworpen dam aan de Landpoort, vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Westhoek. De bevolking was zeer enthousiast, politieafzetting werd doorbroken en het.gejuich was niet van dejlucht. Daarna vertrok zij naar de Moer dijk. Hier bezocht zij verschillende be schadigde woningen. Te ongeveer 21.30 uur keerde H.M. op Soestdyk te rug. Binnenkort zal zij een bezoek bregen aan de getroffen eilanden in de provincie Zeeland. Prins Bernhard heeft gisteren even eens enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soester- berg te zijn vertrokken landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok vnadaar per helicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Volgens Z.K.H. was de stemming onder de bevolking uitstekend en men werkte vol enthousiasme aan het her stel van de dijken. KAPITEIN VAN LIMBURGSE JAGERS VERONGELUKT. Zaterdag j.l. is tengevolge van een verkeersongeval op de verkeersweg RoosendaalEtten de kapitein H. W. Borst, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Venlo en hij behoorde tot het regiment Limburgse Jagers. IVip het leven bemint, verkwist de tijd niet Het aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1395, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwers haven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischoor 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Hal steren 23. Hellevoetsluis 5, Heynenoord 2, Nieuwendijk 3. Heijningen 25, Poor- tugaal 7, Hoedekenskerke 1, Honds- bossezeewering 1, Hontenisse 8, Kerk- werve 3, Klundert 13. 'Kortgene 40, Krabbedijke 5, Krimpen a.d. IJsel 4, Kruiningen 27. Maartensdijk 4, Mid- deiharnis 16. Maassluis 1. Moerdijk 13, Nieuwerkerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40. Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1. Ouddorp 1, Ouderkerk aan de IJsel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300. Papendreeht 2, St. Philipsland 9. Raamsdonkveer 2. Ril land Bath 6, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27. Sliedrecht 1. Stormpol- der 6. Strijen 42. Terneuzen 2. Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2. Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2. Wisse- kerke 1, Wolfaartsdijk 9. Ierseke (aan gespoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierikzee 17. Zijpe (aan gespoeld van elders) 3. Zevenberge 7, Zuidland 37. Totaal 1395. Voorlopige raming aangaande schade aan woningen Hoewel betrouwbare gegevens over de schade aan woningen, boerderijen, enz. in gebieden van de watersnood op dit ogenblik nog niet voorhanden zijn, moet een gerucht, als zouden 500.000 woningen zijn beschadigd of verwoest,- met de grootste stelligheid worden te- gengespioken. De totale woningvoor raad van Nederland was op 1 Januari 3P53 rond 2.345.000. Daarvan staan volgens opgave van het CBS 1%3.500 won ngen in de rampgebieden. De in het water staande gebouwen hebben lang niet allo grote schade geleden. Vast staat dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van schade te verkrijgen. P.rcris werden over Zeelaricl "enkele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken onder het allergroot ste voorbehoud de volgende cijfers te noemen. In Zeeland staan dertien tot veertien duizend woningen in het wa ter. Naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht beschadigd. Van de ooerderijen worden duizend als totaal verlorer. beshouwd. Tweeduizend zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerde rijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. Het totale bedrag dat tot en met gisteren voor het Nationale Ram pen Eonds is bijeengebracht, is f 27.558.000. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stassen, zijn Maandag op een vliegveld by Washington geland na een reis van tien dagen door West-Europa. Tegenover verslaggevers zei Dulles dat hij niets wist omtrent verhalen over een blokkade van China. In een tevoren opgestelde verklaring voor de pers zei Dul les dat hij en Stassen verslag zullen uitbrengen aan Eisenhower en Congresleden „Op dit moment beperken wij ons er toe.te verklaren, dat wij over het geheel bemoedigd zijn door wat ons is gezegd door de leidende persoon lijkheden van de zes landen op het vasteland, die het verdrag voor een Europese defensiegemeenschap heb ben ondertekend", aldus Dulles. „Wij onderschatten de moeilijkhe den niet. waarvoor degenen die dit grote plan hebben ondernomen, staan, maar wij geloven dat er een verantwoordelijke wil is om dit plan tot vooltooiing te brengen". 0e o'ers'rom'ngsramp Dulles sprak ook over de overstro mingsramp in Nederland, België en Engeland. „Wij kwamen onder de in druk van de omvang van de ramp en de moed. waarmede de regeringen en de volken die er direct 'oij betrok ken zijn, optraden om de ramp te bo ven te komen", aldus Dulles. - „Als leden van de commissie, die door de president is aangewezen irp de gevolgen van de ramp te verzach ten zullen wij dadelijk met de pre sident en met de andere leden van ds commissie spreken om voorste!len te doen over de wijze waarop wij onze vrienden en bondgenoten in hun moeilijke positie het beste kunnen helpen". „Het antwoord van het Amerikaan se voik op deze tragedie heeft weer eens duidelijk gemaakt, dat de Ame rikanen zich niet alleen inlaten met kwesties van militaire verdediging, maar ook met het verlichten van de nood van de lijdende mens". Een uur na hun aankomst begaven Dulles en Stassen zich naar het Witte Huis voor een bespreking met Eisen hower. Rampenfonds verbetert zijn organisatie Naar wij vernemen is het bestuur -an het Nationaal Rampenfonds bezig nel het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige controle Kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het rampen fonds wordt ondernomen en opgezet. Var. het ministerie van Justitie is reeds een missieve naar de burge meesters uitgegaan, die voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen;, die eventueel ten bate van het ram penfonds worden georganiseerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1