Necl. Heide Mij. stampte hulp organisatie uit de grond BUITEN DE KANTLIJN Eerst redden, thans herstellen DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 1« blad - paf. S Het begon met zakken.... Spoedopleiding leidinggevend personeel Te Arnhem, hoog en droog, ver van het verdronken gebied, is in het hoofdgebouw van de Nederlandse Heide Maatschappij een organisatie uit de grond gestampt, welke ten doel heeft redders, dijkherstellers, strijders op diverse fronten van de rampstreken en de randgemeenten van onmisbaar materiaal te voorzien. Hier tracht men vraag en aanbod met elkaar in evenwicht te houden de vraag, vaak een dringende bede oï een rauwe kreet, het aanbod, meestal indrukwekkende bewijzen van mede leven. Nu is de Heidemaatschappij zover, dat als ergens dringend be hoefte is aan zandzakken, laarzen, schoppen, kruiwagens, draglines, kip- karren, rijplaten, kipauto's, smal spoor, bulldozers, stormlantaarns, dekzeilen enz. Zij weet, waar dat te krijgen is en in samenwerking met andere instanties ervoor zorgt, dat het komt op de plaats waar men er met smart op zit te wachten. „Het is begonnen met zakken", al dus de heer E. Wijnbergen, inspec teur van de Heide-Maatschappij. „We hoorden de ramp door de radio en namen onmiddellijk contact op met het noodgebied, waar onze tech nische mensen in de ambtsgebieden op Walcheren, Zuid-Beveland, West- Brabant, Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflakkee. Het bleek, dat overal deze mensen (hoofdop- zchters. opzichters, uitvoerend per soneel met arbeiders) reeds plaatse lijk initiatieven hadden genomen en leiding gaven in de strijd met het water. Maandagmorgen na de ramp kwam de eerste aanvrage uit het ambtsgebied Walcheren om zakken binnen. De 50.000 gevraagde zakken waren direct bij elkaar en werden verzonden naar het vliegveld Val kenburg. om te worden uitgeworpen. Intussen was een organisatie opge zet. Technische mensen in andere ge bieden werden naar bedreigde gebie den gestuurd. Spoedig was zeventig man, allen in staat om leiding te ge ven. beschikbaar. In alle ambtsge bieden werden zakken verzameld. Na de 50.000 zakken voor Walche ren vroeg West-Brabant om zakken en thans is het aantal dat dank zij de bemiddeling van de Heide-Maat- schappij van leveranciers naar de rampgebieden werd gezonden, niet meer te schatten. En het bleef niet bij zakken. Schoppen en kruiwagens werden gevraagd, er bleek behoefte aan klein materiaal als stormlan taarns en laarzen, en steeds meer aan groot materieel: een zestigtal draglines ging naar het Westen en tien bulldozers. Twintig kilometer smalspoor en 400 kipkarren kwamen uit de Noord-Oost-Polder. Ook is ge tracht rijshout te bemachtigen, maar dit bleek zeer schaars. De medewerking va de zijde van fabrikanten, handelaars, eigenaars, enz. was prachtig. Men bood aan ADVERTENTIE 't Begon met een scheut of steek Kruscben Salts bracht da bevrijding. Maar anders Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. tegen kostprijs, tegen verlaagde prijs en gratis. In de naaste toekomst wordt een groot tekort aan uitvoerend en toe zichthoudend personeel verwacht. Vandaar dat de Helde-Mij begon een spoedopleiding voor leiding gevend personeel: jonge boeren en zoons van landarbeiders beneden de 23 jaar uit ondergelopen gebied wer den opgeroepen; zij kunnen een op leiding krijgen als toezichthoudend personeel (opzichters en uitvoerr ders) Katholieke Volkspartij In de vergadering van 7 Februari j.l. van het bestuur der Katholieke Volkspartij is de verkiezing gehouden van het dagelijks bestuur der partij. Het presidium werd als volgt sa men gesteld: voorzitter: W. J. An- driessen, vice-voorzitterprof. dr. J. J. Gielen, vice-voorzitter: Chr. Mat- ser. penningmeester: P. B. M. Alberts (tevens kringvoorzitter, nieuw) In het dagelijks bestuur (presidium en onderstaande leden) hebben thans zitting: adviserende leden: prof. mr. C. P. M. Romme. als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie, dr. L. A. H. Albering, secretaris en leden: mr. P. J. M. Aalberse (nieuw), drs. C. Cosün (voorzitter J. O. in de KVP), Th. S. J. Hooij. J. Joosten (kringvoorzitter), G. Mertens. J. A. Middelhuis (nieuw), mej. A. H. Nolte (nieuw), prof. mr. L. G. A. Schlich- ting (nieuw), mej. C. Stringa (nieuw) F. Terwindt en J. J. de Wit (nieuw). Het partijbestuur: (presidium en D.B. en onderstaande leden) ziet er thans als volgt uit: pater prof dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. (nieuw), dr. Jos. de Bper (kringvoorzitter). A. J. Copray (kringvoorzitter) (nieuw). A. C. A. Deerenberg (kringvoorzitter), mevr. L. Dings-Hendrickx (nieuw), mr. H. W. van Doom (kringvoorzit ter) (nieuw). H. C. J. Erkens (waarn. kringvoorzitter) (nieuw), drs. G. J. M. Horbach (kringvoorzitter (nieuw) J. Hulsmaf (kringvoorzitter), mr. F. van Kemenade (kringvoorzitter), dr. B. H. Kessens (kringvoorzitter), Th. Laan (nieuw). M. P. A. Meissen (kringvoorzitter). mr. £r. A. J. M. Mes (kringvoorzitter), ir. J. A. baron van Oldeneel tot Oldeneel (waarn. kringvoorzitter) (nieuw). J. A. Pon- cin (kringvoorzitter). H. N. Smits (kringvoorzitter) (nieuw), mr. H. W. de Vink (kringvoorzitter) (nieuw), Th. v. d. Zee (kringvoorzitter). ADVERTENTIE iHoest?Keeïprin? i sterk d3 delii" Drie N.A.V.O.-landen accoord over standaardpatroon In de kwestie der keuze van een standaard-geweer voor de NAVO- strijdkrachten is thans in zoverre enige vooruitgang gekomen, aldus meldt de Manchester Guardian naar aanleiding van een over deze zaak uitgegeven communiqué, dat Groot- Brittannië. Canada en België het eens zijn geworden over een standaard patroon. De NAVO moet thans tot een besluit zien te komen over een standaardkaliber van de kogel. De Amerikanen willen een kaliber van 300 waarvan zij de uitwerking beter achten dan het door Britten en Bel gen voorgestane kaliber 280. De Man chester Guardian stelt de mogelijk heid dat, na aanvaarding van het Amerikaanse kaliber, de Britse en Belgische geweertypen hieraan zullen worden aangepast. Morgen besprekingen over wijziging E.D.G.-verdrag De voorlopige commissie van de conferentie over de Europese Defen sie Gemeenschap, waarin burgerlijke en militaire deskundigen van de zes landen zitting hebben, heeft mede gedeeld dat Woensdag besprekingen van de zes landen zullen beginnen over wijzigingen in het verdrag voor een Europees Leger. Frankrijk zal dan een aantal wijzigingen voorstel len aan de vijf andere landen van het verdrag, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg. Van de door Frankrijk voorgestelde wijzigin gen is de officiële tekst tot dusver niet beschikbaar. Generaal Van Fleet Grootkruis Oranje Nassau met zwaarden Generaal James van Fleet, die van daag in Korea het commando over het Amerikaanse achtste leger aan luitenant-generaal Maxwell Taylor zal overdragen, heeft een hoge Ne derlandse onderscheiding ontvangen. Tijdens zijn bezoek aan de Ameri kaanse tweede divisie, waaraan de Nederlandse en Franse bataljons zijn toegevoegd, werd hem de mededeling gedaan van zijn benoeming tot „Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden". - G'f'M ,,ïk ben te oud om me nog druk te maken om geld zei Anlbine Schotl-Hal- stein, een man van 84 jaar, inwoner van Tkann (Elzas), dezer dagen. Mei deze woorden overhandigde hij een cheque van to8 millioen francs aan de burgemeester. Hij vertelde de sprakeloze magistraat, dat hij het geld van zijn zuster had geërfd. De gemeenteraad heeft besloten het geld te gebruiken voor de bouw van een schouwburg en een brandweerkazerne. öp jacht Een burgemeester in de Lüneburger Heide, die als enthousiast jager de naam had zich niet te veel om zijn ambstbezig- heden te bekommeren, ontmoette een van zijn onderdanen, een boer die al ver schillende keren vergeefs bij hem had aangeklopt. „Als ik een haas was", zei de boer, „Dan zou ik me wel zo weten te verstoppen, dat U me nooit zou vinden"; „En waar zou Je je dan verstoppen?", smaalde de Nimrod. „In het gemeentehuis, in Uw werk kamer". Gelukwens Leslie Massey, een typograaf in Mem phis, Tennessee, deelde Zondag mede dat hij na te hebben geluisterd naar ex-presi- dent Trumans afscheidsrede op 15 Jan. Truman had getelegrafeerd: „Gelukwen sen met uw bewind". Hij zei dat hij van het Witte Huis een antwoordkaart had ontvangen. De tekst luidde: „Zeer oprechte dank voor uw be moedigende boodschap". Het telegram was getekend door Eisenhower. Liftei Een jonge inwoner van Frankfurt, die op een van Dultslands autowegen pro beerde een lift te krijgen, had daarmee niet veel succes; de ene wagen na de an dere reed hem voorbij. Toen probeerde hij een nieuwe methode. Hij ging dwars op de rijweg liggen, alsof er een ongeluk was gebeurd. Het hielp: de eerste wagen die naderde, stopte onmiddellijk. Toen de inzittenden de „dode" nader wilden bekij ken, sprong de jongeman op, en verzocht mee te mogen rijden. Hij kreeg geen lift. Wel een pak slaag. De meester sprak. Stalin over Benelux (Van onze correspondent). LONDEN, 10 Febr. In Londen is ver schenen een boek over Tito, van de hand van zijn medewerker Vladimir Dedijer, dat gedeeltelijk een auto-biografie is. De gebeurtenissen, welke tot de breuk met Stalin leidden, worden uitvoerig bespro ken, waarbij een schel licht wordt ge worpen achter de schermen van het Kremlin, en vooral op Stalin's vaak wei nig hartverheffende uitlatingen tegen over de Joegoslavische leiders. Opmerkelijk voor het gehalte daarvan is het gesprek in Februari 1948 tussen Stalin en Kardelj. Tito's tegenwoordige minister van buitenlandse zaken. Het onderwerp was de tolunie, welke Tito en de thans overleden Dimitrov lussen de Balkanlanden wilden afsluiten. Stalin zei dat tolunies in het algemeen on-realistisch waren en vroeg Kardelj een voorbeeld te noemen van een tol unie. welke goed functioneerde. Kardelj noemde de Benelux. Het gesprek ging als volgt verder: Stalin: „Benelux, dat is niets". Kardelj: „Dat is België, dat is Luxem burg Stalin: „En niemand anders". Kardelj: „Daar is nog Nederland". Stalin; „Neen". Kardelj: „Ja. Nederland maakt er ook deel van uit; kijk maar naar de naam Benelux, het betekent België, Neder land, Luxemburg". Stalin: „Als ik neen zeg betekent het neen". De meester had gesproken. Geen stap verder naar verdrag voor Oostenrijk De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben gisteren hun besprekin gen over een Oostenrijks staatsver drag verdaagd zonder een datum voor een volgende bijeenkomst vast te stellen. De vertegenwoordigers van de V.S.. Engeland en Frankrijk had den tevoren geweigerd het door hen ingediende verkorte ontwerp-verdrag in te trekken. De Sowj et-Unie had intrekking van dit ontwerp als voor waarde voor haar verdere deelneming aan de besprekingen. De Amerikaanse vertegenwoordi gen: Dowling. poogde de impasse te doorbreken door het volgende voor stel te doen: de Westelijke mogend heden zulen het verkorte ontwerp in trekken, mits er onverwijld op een andere basis een „rëchtvaardig en bil lijk verdrag" kan worden gesloten. De Russische vertegenwoordiger, Gromyko. weigerde in duidelijke be woordingen op deze suggestie te ant woorden. Harrison verklaarde hier op: „Hoe langer ik naar de Sowj et- uiteenzetting luister, des te minder begrijp ik er van." Het proces Oradour Doodstraf geëist tegen S.S.-vrijwilliger uit Elzas De openbare aanklager in het pro ces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S., die er van worden beschuldigd de bevolking van Ora dour te hebben uitgemoord, heeft gisteren de doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Boos. een van de twee vrijwilligers uit de Elzas. Voor de andere vrijwilliger, een ge woon soldaat,-en. dé twaalf Elzasser.s diè' 'onder dwang tót dë S.S. zijiï toe getreden, eiste hU dwangarbeid of gevangenisstraf: hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het hof. De openbare aanklager wees o.a. op de gedwongen inlijving van de Elzas- sers in het Duitse leger en de dienst van enkelen van hen in het Franse verzet en de geregelde Franse strijd krachten. Maar hij voegde eraan toe, dat de Elzassers in Frankrijk waren gelegerd: indien zij gewild hadden zouden zij kans gehad hebben om te deserteren, aldus de openbare aan klager. Velen deden dat pas na de uitmoording van Oradour. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wage- ningen N. den Oudsten te Alkmaar. Be noemd tot hulppred. te Utrecht, J. v Veen, a.s. em. pred. te Vroomshoop. Geref. Kerken. Beroepen te Harkstede- Zuidbroek, W. v. d. Zwaan, cand. te Middelburg. Bedankt voor Appingedam H. T. v. Bochove te Een (Dr.)voor Mon ster, E.I.F. Nawijn. miss. pred. voor de Joden-zending, te 's Gravenhage-Oost. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ber- kenwoude, G. Zwerus te Middelhamis. Hoewel Engeland zelf geteisterd werd door de watersnood, hebben de Engelsen Nederland geholpen, waar ze konden. De Engelse Marine stuurde rnbbervlotten naar Nederland, die by de reddingswerkzaamheden nuttige diensten bewezen. Op een marinestation werden de opvouwbare vlotten voor verzending naar de noodgebieden gereed gemaakt. De buitenlandse militaire hulp In de regeringsnota over de watersnood wordt met voldoening en erken- telijkheid gewag gemaakt van de hulpvaardigheid van het Nederlandse volk, van de hulpaanbiedingen van de overzeese rijksdelen, van Nederlanders en Nederlandse organisaties in het buitenland en van de bijzonder grote hulp vaardigheid van buitenlandse zijde. Wat de militaire buitenlandse hulp be treft wordt het volgende vermeld: Een. tweetal Belgische compag nieën, totaal ter sterkte van 175 man werd reeds op 1 Februari ingezet in Zeeuws-Vlaanderen. Op 5 Februari werd dit contingent verplaatst naar Bergen op Zoom van waaruit werd begonnen met het herstellen van dij ken op Tholen. Bovendien heeft een zestal motorboten van de Belgische genieschool geholpen bij het vervoe ren van getroffenen bij Rilland Bath Van 6 Februari af werd een deta chement Canadese genietroepen ter beschikking gesteld, dat op Tholen werd ingezet. De Deense luchtmacht heeft een aantal rubberboten op Valkenburg ingevlogen, bestemd om te worden uit geworpen in de noodgebieden. Bo vendien werden twee Catalina-vlieg- boten ter beschikking gesteld. Door Frankrijk werden twee genie bataljons geleverd, uitgerust met 144 aanvalsboten en een aantal voertui gen. Een der bataljons is ingezet voor le evacuatie van St. Philipsland, Tholen en St. Maartensdijk. Het an dere batalj on -heeft deelgenomen aan het reddingswerk in de omgeving van Ooltgensplaat en is daarna .ingezet voor dakwerkzaamheden op Zuid- Beveland, Tholen alsmede bij Halste ren. Steenbergen. Een groot aantal schepen van het Britse Royal Rhine Naval Squadron heeft hulp verleend bij de evacuatie van de meest geteisterde gebieden, voornamelijk Schouwen en Duiveland Op 3 Februari werd een zoeklicht afdeling (12 zoeklichten) gezonden, zomede een detachement van 18 „po werboats". Een en ander werd inge zet voor dijkherstel. Twaalf gezonden waterzuiverings installaties werden ter beschikking gesteld van de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor inzet in de noodgebieden. Behalve de Britse luchtmacht en Marinedetachemen ten werden vliegtuigen van de Royal Air Force ter beschikking gesteld. De Britten verrichtten zeer waardevol werk in de vorm van reddingswerk (helicopters), luchtverkenning. lucht fotografie en transport. Evenals Denemarken heeft ook de Zweedse luchtmacht rubberboten in gevlogen op het vliegveld Valkenburg. Door de Verenigde Staten van Noord-Amerika zijn ter beschikking Feuilleton FLAMINGO-EILAND Vertaald uit het Engels door DOROTHY QUENTIN 63) „Ik wil naar huis," hoorde ze zichzelf zeggen. Het waren kinderlijke woorden en ze werden hees gefluisterd. Iemand hield haar hand vast en ze dacht aan baar kindertijd, toen haar amandelen geknipt waren en haar moeder naast haar bed had gezeten met haar hand in de hare. Ze had het gevoel, dat ze onder narcose was geweest, Haar hele verblijf op Flamingo Eiland leek op een droom, een bange, onrustige droomZe zag opnieuw het beeld van haar moeder met de theepot voor zich. Dit gaf haar een gevoel van veiligheid. Ze verlangde naar een kop goede thee „Mijn keel doet pijnfluisterde ze met enige moeite. Iemand hield een glas ijskoud vruchtensap aan haar lippen. Ze hoorde Mark's stem. Hij sprak zacht en vriendelijk en opgewekt. „Alles is in orde, lieveling, het is allemaal voorbij. Je gaat gauw naar huis. maar ik neem je eerst mee naar Miranda. Je gaat uit dit ellendige huis weg, zodra je sterk ge noeg bent om in een auto vervoerd te worden." „Omaar ik kan hier niet weg vóór mevrouw Burden's verjaardag!" Opeens herinnerde ze zich alles. Het was géén nachtmerrie, maar het. was werkelijkheid. Ze had hier op dit won derlijke eiland een baantje bij Olivia. Olivia, die bezeten was van haar geld. Er waren de Burdens, die allemaal op dat geld zaten te wachten Er was Fisk, een aardige, goede Fislc en Jake, zijn hond. Er was Carlos met zijn won derlijke aantrekkingskracht, zijn ervaring in de liefde en poëtische gezegdes Even huiverde ze. ..Je mag éérder weg, en je zult eerder weggaan." zei Mark vastberaden. „Ik heb alles met de oude dame besproken. Dit geval doet de maat overlopen. „Het was visvergiftigingje moet voorzichtig zijn met het eten van be paalde soorten vis in het regenseizoen." fluisterde Toni verward. Ze voelde zich dodelijk vermoeid. „Er waren spinnen in mijn schoen en slangen in mijn bed Maar het is allemaal toeval. Mark...." Mark luisterde naar haar verwarde woorden. Hij zag er moe en ernstig uit. Hij had in de afgelopen nacht gevochten voor Toni's leven en hij wilde thans geen enkel risico meer nemen. De oude mevrouw Burden was vol begrip ge weest. Ze had hem zelf geholpen, samen met Fisk. en niet gewild, dat Rita en Molly geroepen werden. „Je hebt niets aan die twee. Mark." had ze gezegd. „Laten we het met z'n drieën proberen te redden." Ze had hem „Mark" genoemd en het had nauwelijks indruk op hem gemaakt. De oude vrouw en de jongen hadden hem echter prachtig geassisteerd. Toni was bezig in een coma weg te zinken, toen hij arriveerde- Ze hadden hun handen vol werk gehad om het vergif uit Toni's lichaam te verwijderen. Daarna had Mark de oude vrouw naar bed gebracht en haar een slaapmiddel gegeven. Maar er waren voordien enige vragen te be antwoorden geweest. Toni had geijld over Carlos en de neger en Mark moest een uitleg geven. „Zo'n dwaas kind." zei Olivia, toen ze een en ander gehoord had. „Ik had nooit gedacht, dat ze zich door Carlos zou laten inpalmen. Als hij niet zo'n prima kracht was. had ik hem al jaren geleden ontslagen. Je kunt nooit op die zuiderlingen aan. In drift zijn ze tot alles in staat. Ik zal hem vanmorgen onmiddellijk ontslaan." „Dat is niet nodig, grootmama," had Fisk opgemerkt. Hij leek opeens ouder geworden. Zijn gezicht was ernstig. ..Hij is er vandoor met Juanita. Ze zijn er tus sen uit getrokken, toen ik Mark opbelde. Een van de huisjongens heeft 't me ver teld." „O...,!'' Olivia moest dit even ver werken. Waarschijnlijk hebben ze de helft van mijn juwelen meegenomen," zei ze grimmig. „Wanneer vertrekt er een boot?" Fisk glimlachte mat. „De „Riptide" is een uur geleden vertrokken. De kapitein was een vriend van Carlos, zodat ik ver moed, dat het weinig zin heeft er werk van te maken Olivia haalde haar schouders op. „Het is niet erg belangrijk, m'n jongen. Ze zul len hoe dan ook wel gepakt worden. Car los moet zijn hoofd verloren hebben, toen hij hoorde, dat Toni bij de gewonde neger was geweest, Ik vraag me af, of Juanita Toni heeft willen vergiftigen! Ze was jaloers, maar ik dacht dat het om mij ging. Misschien heeft ze mij willen vergiftigen en verwisselde Toni de bla den. waarop het souper geserveerd werd. Ze stonden op het portaal. Juanita maak te een en ander klaar en we aten eerder dan anders, omdat ze glimlachte even in de richting van Mark mijn dokter gezegd had. dat ik vroeg naar bed moest. En wat is het resultaat? Dat je nu twee zieke vrouwen te behandelen hebt." Mark lachte. „U bent al over het ergste heen, mevrouw Burden," zei hij. „en Toni, zal, na enige slaap, ook spoedig weer hersteld zijn. Laat U de dingen nu verder maar op hun beloop en tracht U wat te slapen," Fisk was ook naar bed gegaan, hoewel met tegenzin. Mark was echter zeer be slist geweest, toen hij verklaarde, dat hij en niemand anders bij Toni zou blij ven waken. Zachtjes antwoordde hij op Toni's ver warde uitlatingen. „Denk maar niet meer aan spinnen en slangen, Toni. In het hotel in Miranda zul je 't goed hebben. We verdenken Juanita van een en ander, maar we zullen nooit iets kunnen bewij zen. Ze is er vandoor met Carlos. En de mogelijkheid van een gewone visvergif tiging is natuurlijk niet uitgesloten „OMark, wat ben ik dwaas ge weest!" De tranen stroomden over haar wan gen. Ze merkte hoe Mark ze wegveegde en ze keek hem aan. „Het spijt me, je zoveel last te bezorgenJe hebt waar schijnlijk nog nauwelijk geslapen „Dal is helemaal niet belangrijk. Ik ga een poosje op die sofa daar liggen en we zullen beiden proberen wat te slapen. Denk nergens meer aan, lieveling, en probeer in slaap te komen. Alles is voor bij. Wij gedragen ons allemaal wel eens dwaas, vooral in een behekst oord als dit." Hij keek glimlachend op haar neer en drukte haar hand bemoedigend, voor dat hij zich op de sofa terugtrok. Toni sloot gehoorzaam haar ogen, maar het duurde nog wel enige tijd, voordat de slaap wilde komen. Er was zoveel, waarover ze na moest denken. Mark had haar „lieveling" genoemd en zijn stem had héél teder geklonken. Hij was niet iemand, die gemakkelijk dergelijke lief derijke benamingen uitsprak. Aan zijn gezicht was duidelijk te zien, hoeveel het gevecht om haar leven in de afgelopen nacht voor hem betekend had. Een maagpomp is geen romantisch instru ment De dokter en de verpleegsterzou dit thema dan tenslotte ook hier weer opgaan? Toni wist dat ze grenzenloos veel van Mark was gaan houden. Ze had hem dadelijk, bij haar aankomst op het eiland, opgemerkt, maar hij had nauwe lijks op haar gereageerd. Hij scheen zo onafhankelijk van alles wat vrouw was te zijn. Ze had zich tot dwaze gevoelens ten op zichte van Carlos laten verleiden, maar diep in haar hart dat besefte ze nu had ze hierdoor Mark jaloers willen maken. (Wordt vervolgd.) 32. „Wat voor den drommel, voeren jullie nu weer uit?:' schreeuwde de kapitein, de hut binnen stormend, „zet af, die schuimblusser, dat is geen speelgoed!" „Maar kapitein", riep Panda, terwijl hij het blusapparaat liet zakken, „ik deed het om ons te verdedigen! Die twee kerels drongen onze hut binnen en bedreigden ons met een pistool!" „Het zijn spionnens", vulde Pat O'Nozel aan, „zij wilden onze geheime documentens roven!" „Daar beginnen ze alweer!' knarsetandde de kapitein, „steeds weer onzinnige verha. len over spionnen! Hoe vaak heb ik het niet gezegd, dat er op mijn schip geen spionnen zijn?! Maar nu is het af gelopen! Jullie zullen niemand meer lastig vallen; jullie gaan in de boeien!" Het spijt me", zei Panda, „maar als U ons niet wil geloven, dan maarDIT!" En met deze woorden richtte hij de straal van de schuimblusser op de kapitein. „Bekorrah!" hijgde Pat, „hij blust de kapitein! Nu zullen de moeilijkhedens pas goed beginnen!!" gesteld: 2 compagnieën amphi- bie-voertuigen, een aantal helicop ters, liason vliegtuigen, 4 transport vliegtuigen, 300.000 zandzakken, 2j).000 schoppen, een genie bataljon, een kip auto compagnie, 18 waterzuiverings installaties, 5 draglines. De beide compagnieën amphibie- voertuigen werden ingezet op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden en het vasteland van Noord-Brabant voor het afvoeren van evacué's. Het genie-bataljon is thans te werkge- steld bij de verkeersweg ten Zuiden van de Moerdijk, en de verkeersweg Bergen op Zoom-Middelburg, terwijl een peleton is ts werkgesteld bij de opruiming van voormalige Duitse ka zematten in de omgeving van Mon ster. De draglines werden gebruikt voor hulp aan Dlrksland. Hoewel de militaire taak in het noodgebied in het algemeen niet meer zo urgent is, als in de eerste dagen van de watersnood, is de sterkte der troepen nog niet verminderd. De werkzaamheden, die nu aan de orde zijn, omvatten voornamelijk het her stellen en verbeteren van dijken en wegen, het evacueren van het geredde vee, het afvoeren van cadavers, het bouwen van vlotten, het zuiveren van drinkwater en patrouilegang ter con trole van dijken. Bovendien zal een aanvang wórden gemaakt met het bergen van landbouwmaterieel door middel van ducks en het bouwen van pontonverbindingen voor het onder steunen van buizen bij droogmaking van de Alblasserwaard. Productieverhoging land. en tuin bouw. Een bedrag van f150.000 uit te genwaarderekening is bestemd voor het bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in land en tuinbouw. Door een des kundig gebruik van tractoren en werk tuigen zal de productiviteit in land- en tuinbouw kunnen worden opgevoerd en een belangrijke kostenbesparing kunnen worden verkregen. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 11 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram-muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram._ muz. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 1100 Gram.muz. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Orgelspel. 13.45 Gram.muz. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Blokfluitensemble en soliste. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zie ken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Rege ringsuitzending: H. M. Laupman: „Mijn vrienden, de Papoea's". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Militaire causerie. 13.30 R.V.U.; Dr. A. Saai- bom: „Studies in vergelijkende litera tuurgeschiedenis: Russische en Engelse Hamiets". 19.00 „De Katholieken en het Socialisme", toespraak. 19.15 Lichte muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promena de-orkest, klein koor en solisten. 20.50 „Mont Pelé", hoorspel. 21.50 Geva rieerde muziek. 22.15 .Regen maken als wetenschappelijk beroep", causerie. 22.30 Spaanse muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperan to. 23.20 Gram.muz. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram-muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerebrichten. 8.15 Gram. muz. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muz. 9.00 Voor de zieken. 9,30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. muz. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „Tropenherinnering", hoorspeL 11.45 Gram.muz. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram.muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, cello en clavecimbel. 18.30 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven", causerie. 18.45 Geestelijke lie deren. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muz. 19.30 Buitenlands over zicht. 19 50 Gram.muz. 20.00 Radio krant. 20.20 Orkestconcert. 21.00 „Jezus Christus en de wereldreligie", causerie. 21.20 Gram.muz. 21.30 Amusementsmuziek. 21.50 Gram.muz. 22,00 Pianorecital. 22.30 Internatio naal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gram.muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-berichten. 23.15 Gram.muz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3