Duizend zwerfstenen verhuisden van Zwolle naar Twente HOE DE ANTILLEN GAVEN Mooie aanwinst voor Natuurhistorisch Museum te Enschede Aanbieding van buitenlandse hulp duurt onverminderd voort LAATSTE NIEUWS DINSDAG 10 FEBRUARI 195S HENGELOSCB DAGBLAD 2e blad pa?, ft ERFENIS VAN BARON SLOET ÏJET NATUURHISTORISCH MUSEUM TE ENSCHEDE is de vorige week een belangrijke aanwinst rijker geworden, in de vorm van een ver zameling gesteenten, voor het overgrote deel uit de provincie Overijssel af komstig. Het is een collectie van ongeveer een eeuw oud, welke aanvankelijk deel uitmaakte van het „Museum van Naturaliën" van de toenmalige Ver- eeniging tot ontwikkeling van de provinciale Welvaart en later werd be heerd door de Vereniging tot beoefening van Overijssels Regt en Geschie denis, in het Geschiedkundig Overijsselsch Museum aan de Melkmarkt te Zwolle. Mr B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, een man met grote verdien sten (hij was o.a. van 1832 tot 1838 burgemeester van Hengelo, waar thans de Sloetsweg nog aan zijn persoon herinnert), was de stichter van dat mu seum. Hij had een werkzaam aandeel in het bijeenbrengen van de verzame ling die naar Twente is verhuisd en meer dan duizend nummers omvat, vondsten uit alle delen van Overijssel; van de Gianerbeek tot Vollenhove, waar honderd jaar geleden de Voorst als een kaap aan de Oostkust van de Zuiderzee opdoemde. Zee-appels in de Zeggeltschooi En nu ligt daar in de Zeggeltschooi te Enschede, het ..pakhuis" van het museum (men vergeve ons deze uitdrukking, maar een behoorlijke bergruimte voor de vele mooie verzamelingen zou geen overbo dige weelde zijn!), op een tafel een col lectie versteende zeeëgels, die qua om vang haar gelijke niet heeft. Deze zee egels (ook wel zee-appels en in de volks mond soms „donderstenen" geheten) be horen tot de meer dan driehonderd vuur steenfossielen, geraapt door een viertal ijverige verzamelaars op de heidevelden bij Steenwük, uit het keileem van Vollen hove. op de heuvels bij Hellendoom en bij Weerselo. Hun namen staan op de keurige etiket ten vereeuwigd: Comelissen in Steen- wijk. Campbel(l) te Hellendoom, en de predikant Stork te Weerselo. Baron Sloets naam komt niet zoveel op de etiketten voor, maar we vermoeden dat hij vooral ijverde voor het bijeengaren van de stuk ken, die door de pioniers-liefhebbers van een eeuw geleden werden verzameld. Het is een beroemde verzameling. Ge leerden van naam hebben zich over de stukken gebogen om ze te determineren, en al mogen enkele conclusies er momen teel wel naast zijn de geologische we tenschap stond toen nog maar in haar kinderschoenen), de aanwezigheid van hun etiketten met verbleekt handschrift verhogen de historische waarde van de collectie. Zo zien we het keurige handschrift van Nederlands eerste geoloog Dr. W. C. H. Staring, een man die zich op het gebied van de landbouw in Overijssel en Gel derland zeer verdienstelijk heeft gemaakt en op wetenschappelijk terrein zyn tyd ver vooruit was. Blijkens een der etiketten heeft hij in Juni 1844 een bezoek gebracht aan de omgeving van het St. Olafsklooster in de Beekhoek tussen Glane en Glanerbrug, waar de Gianerbeek stroomt over een bed van gesteenten, die elders in ons land alleen op grote diepte kunnen worden aangetroffen. Enkele monsters verzamel de hij-en die zijn thans nog aanwezig in de collectie uit Zwolle. Zandsteen van Losser Andere etiketten ze zijn netjes ge drukt en genummerd vertellen ons dat in Losser eens een steengroeve moet zijn geweest. Is dat het zogenaamde „Hekkel- kremersgat", waarvan latere auteurs heb ben geschreven? Maar goed, vast staat in elk geval dat er eens zandsteen werd gedolven, van dezelfde habitus als die waarop het dorpje Gildehaus is gebouwd. Staring, de burgemeester van Oldenzaal- Losser, C. W. Eekhout, en de bekende Enschedese werktuigkundige Coenraad ter Kuile waren, ieder op zijn terrein, bij deze zandsteenwinning geïnteresseerd. Staring was de adviseur, Eekhout zag er grote mogelijkheden in voor zijn ge meente en Ter Kuile was belast met het slaan van een proefput. Dat de zandsteen niet bruikbaar bleek, lag heus niet aan de ondernemingsgeest van deze mannen. Uit de gaten die meer dan honderd jaar geleden werden gegra ven, is een aardige collectie aanwezig, want de Losserse zandsteen bevat fos sielen, in de vorm van afdrukken van zeeschelpen, die eens bezonken op de Geen uitlopende bloembol, maar een haaictand in een stukje zandsteen, een pronkstuk uit de collectie-Sloet plaats, welke lange tijd door een wind molen werd gemarkeerd. Staring heeft de resultaten van zijn onderzoek bij Losser en zijn mening om trent de mogelijkheden omtrent de „Steen van Losser" later uitvoerig beschreven. Zijn optimisme is helaas niet bewaar heid. Maar deze brokken 75 stuks roomgele zandsteen, zeventig millloen ja ren oud, doorspekt met duizenden in drukken van ragfijne sponsnaaldjes, leg gen een getuigenis af van 't werk dat door een klein groepje ondernemende lieden in de Zoeke werd verricht. Wat hebben Mr B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis 25J voor interessants gevonden? In brok ken ligt daar de steenkem van een deel van een grote ammoniet, een met inkt vissen verwant weekdier, dat in grote spi raalvormig gewonden schelpen huisde. Er ligt een afdruk van een Pecten, een schelpsoort verwant met de „asbakjes" en met het wapendier van de „Shell", en verder zijn er tal van kleinere schelpen te bewonderen, benevens een keurig vier kant gehouwen blok zandsteen, kennelijk als monster bedoeld geweest. Als we dat zien, herinneren we ons, dat er eens een vaas moet zijn gehakt uit deze zandsteen, die als we goed zijn ingelicht, maar het is al zo lang geleden! de toenmalige Commissaris der Ko ningin in deze provincie moet zijn aan geboden. Is die vaas er nog, en zo ja, waar is zij dan nu? zo vragen wij ons af. Het moet stellig een hoogtepunt zijn geweest in het zandsteenbedrijf, waarvan alleen 'n paar ondiepe met gras begroeide kuilen zijn overgebleven. Zandsteen ziet men echter niet, of het moet zijn, dat toevallig een put wordt gegraven, die diep genoeg gaat om de gele brokken te be reiken. Er is ook een stuk kalksteen van de scholteplaats Willink bij Winterswijk. Ongetwijfeld zou Staring zich de ogen uitwrijven, als IriJ nu het grote bedrijf kon zien, niet ver van de plaats waar hij een proefput liet graven. Martin en Sloet Prof. dr. J. K. L. Martin, van 1879—1922 hoogleraar in de mineralogie, geologie en palaeontologie aan de Leidse universiteit, heeft de verzameling die nadien vrijwel niet is uitgebreid, in 1883 beschreven. Het is een eigenaardige gewaarwording, de door hem gedetermineerde stukken te aanschouwen het is alsof we ze vaker hebben gezien, hoewel we ze alleen van Prof. Martins beschrijving kenden. Baron Sloet, de grondlegger der ver zameling, heeft zelf uiteraard ook actief verzameld. Hij heeft nog kunnen profi teren van de toen pas gereed gekomen graving van de Twickelse Vaart bij Del den. Het was immers bekend, dat ter hoogte van, Delden tal van walvisbeen deren, haaientanden en steenkemen van schelpen te voorschijn kwamen, en deze vondsten zijn o.a. door de Zwitser Jean André de Luc cn de Nederlandse predi kant J. F. Martinet beschreven. Nu, Sloet is er later ook geweest en heeft daar zonder twijfel enig materiaal ver zameld. Helaas is er niet meer van over dan een stuk donkergroengrijze zandsteen, waaruit een knaap van een haaietand steekt. „NoFossile Haaijetand Twikkelsche Vaart Geschenk van den Heer B. W. A. E. Sloet" staat nog net even leesbaar op het kaartje, dat er bij ligt. „Goed bewaren!" hebben we ge dacht, toen we het stuk, dat eens door Sloet werd opgeraapt, in het doosje terug legden. En dat geldt voor nagenoeg alle stukken, die mettertyd in de verzamelin gen van het Natuurhistorisch museum zullen worden verwerkt. „Het Is alleen maar een kwestie van goede expositieruimte, zodat de stenen goed tot hun recht komen", is de ver zuchting van de heer G. M. Roding, die met zijn concierge vorige week de col lectie-Sloet als we haar zo mogen noe men uit Zwolle heeft opgehaald. Een heidens werk is dat geweest, meer dan duizend stukken netjes in papier pakken, opdat er niets zou beschadigen. Maar het was ruimschoots de moeite waard en een van de beste streekmusea van ons land is thans een belangrijke collectie rijker geworden. Misschien komt het met de ruimte ook nog wel eens voor elkaar. Wijlen Je heer W. H. Dingeldetn heeft het initiatief genomen tot overdracht van Je collecties uit het voormalige ..Mu seum van Naturaliën" aan Je beide Twentse natuurhistorische musea. Na goedvinden van het bestuur van „Over- ijssels Regt en Geschiedenis" werd er broederlijk gedeeld: „Natura Docel" in Denekamp krijgt een pracht verzameling tropische schelpen en andere voorwerpen; het Enschedese Natuurhistorisch Museum kreeg Je geologische collectie. De in hel Zwolse museum aldus vrijkomende ruimte zal mettertijd dienen als expósitiezaaltje voor, schilderijen. Ten gerieve van de bezoekers van het Enschedese museum is in de geologische afdeling een speciale vitrine voor de mooiste stukken uit de collectie-Sloet in- JER6TZSZ«HGER VIT KATIES,, Na Zeeëgel. (Gderiles vulgaris), Gevondtn bij Sltenirijk. (VwKswn. Een der keurige etiketten van de verzameling uit Zwolle Spontaniteit zonder grenzen Wanneer wij deze regels schrijven is de laatste slag om het millioen Antil liaanse guldens in de Nederlandse Antillen in volle gang. Een bevolking van ruim 180.000 zielen, arm en rijk, klein en groot meegeteld, zal naar het zich laat aanzien een bedrag van een millioen harde Antilliaanse guldens, of als men dat in Nederland wenst een half millioen Amerikaanse dollars bijeen hebben gebracht om een steentje bij te dragen in de nood, die nu in Nederland heerst. Deze 180.000 mensen hebben er pre cies zes dagen over gedaan om dit resultaat te bereiken, zes dagen ge durende welke od alle zes de eilanden in de Caraibische Zee van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de roen weer klonk: „Geef, geef veel en geef snel". Twee jaar geleden heeft gouverneur Peters de interimregeling afgekon digd, waardoor de Antillen autonoom in rijksverband werden. Men is trots on deze autonomie, maar als ooit be wezen is. dat men autonomie en rijks verband als één ziet dan is dat bewe zen in de afgelopen week. De geweldi ge spontaniteit, de onvermoeidheid en de vindingrijkheid om geld bil een te brengen voor Nederland levert dit bewijs, onomstotelilk. Iedereen gaf. ook de Portugezen, de Venezolanen, de Columbianen en de Brits West-Indiers. die in verschillen de bedrijven hier werken. Zij werden meegesleept door het enorme élan van de Antlllianen en Nederlanders, terwiin evenmin de Surinamers op deze eilanden mogen worden verge ten want ook zij zorgden voor een groot aandeel in het totale bedrag. Behalve geld is een grote hoeveel heid lakens, dekens, lampen en an dere zaken, waaraan in Nederland be hoefte bestaat, bijeen gebracht. Ook deze actie kenmerkte zich door een spontaniteit van een kracht, gelijk aan het water, dat de Nederlandse dijken overspoelde. Deze vergelijking lijkt vreemd en misschien overdreven. Een voorbeeld: een meubelbedrijf op Curacao was zeven uur nadat de op roep om lakens etc. via de radio was omgeroepen, volkomen door de voor raad kisten en ander verpakkingsma teriaal heen. Dat was om kwart voor acht des avonds. Vijf minuten later zond de radio een verzoek uit om kis ten etc. naar het bedrijf te brengen. Binnen een kwartier moest daarna een verzoek worden uitgezonden daarmee te stoppen omdat er zoveel kisten gebracht waren dat men daar weer geen raad mee wist. Het ziet er naar uit. dat de KLM nog vele dagen doende zal zijn om de stroom van kis ten weg te werken. Het heeft weinig zin meer voorbeel den te geven. Wil weten hier, dat overal ter wereld waar Nederlanders ziin en vergeet vooral niet. dat de Antillen zich op het ogenblik ook vol bloed Nederlander "voelen, ook al wap peren er de vlaggen voor de autono mie met eenzelfde spontaniteit en opofferingsgezindheid gegeven en verzameld wordt en niet alleen door Nederlanders. De hulp. door de Ameri kanen. Fransen, Belgen Engelsen, Duitsers. Italianen, Spanjaarden, Ve nezolanen. Norèn. Zweden. Denen. Indonesiërs gegeven, heeft ook hier diepe indruk gemaakt. Het was een aansporing te meer. KORT NIEUWS Korea vrijwilligers staan een dag soldy af. Het vijftiende aanvullingsdeta chement Koreavrijwilligers, aan boord van de „Waterman" onderweg naar Ko rea, heeft besloten, één dag van zyn soldy af te staan ten behoeve van het Ram penfonds. Dit detachement omvat 137 man. Ongeregeldheden ln Guatemala. In de stad Guatemala hebben zich gister avond ongeregeldheden voorgedaan, ge-, paard met schietpartijen, waarbij beto gende studenten, de politie en communis ten betrokken waren. Volgens de eerste berichten zouden ten minste 15 tot 20 personen gedood en 25 personen gewond zijn Ontploffing in Tel Avlv. Gister avond heeft zich een ontploffing voorge daan in het gebouw van het Russische gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschapspersoneel, 'n man en twee vrouwen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omgeving van het gebouw door een stérke Israëlische politiemacht afgezet. BEURSOVERZICHT H.V.A. WILLIG AMSTERDAM. 10 Febr. In H.V.A. is het vanmiddag af en toe ouderwets toegegaan. Recente berichten, waarin melding van een eerste oogst eind 1953 op de nieuwe plantage in Ethio- gië plaatsen dit fonds midden in de elangstelling. Na maanden lang on der pari geweest te zijn werd nu ge makkelijk de 100 gepasseerd. Na ope ning bleef de vraag aanhouden, zodat de koers ruim 8 punten steeg tot 104%. Lichte winstnemingen op het eind deden een lichte reactie ont staan tot 103. Tweede feature was A.K.U. De plannen voor een nieuwe Enkalonfabriek in Amerika, waartoe een licentie-overeenkomst met Du- pont is gesloten zijn ter beurze gun stig ontvangen. Al was de stijging hier niet zo markant, niettemin was ook dit fonds vast op 171 (169%). De overige internationale soorten even eens goed op peil. Cultures zijn vanmiddag gestimu leerd door de willige stemming voor H.V.A. en vrijwel alle rubrieken trok ken een kleinigheid aan. Het tegen overgestelde was het geval met de Indonesische tram- en gemeenteobli gaties. In navolging van Djakarta kwamen hier lagere noteringen tot stand. De Scheepvaartsector was evenals de incourante industrie- markt kalm, maar vrij vast. Aandelen Walvisvaart reageerden nog niet op de veel gunstiger vangstresultaten. Per 18 Januari bleef de productie nog ca. 1000 ton achter bil verleden jaar. doch per 25 Januari was dit verschil bijna geheel ingelopen. Preferente Aniem werden geadviseerd op 149 te gen gisteren 145 in verband met de binnenkort verwachte betaalbaarstel ling van 60 pet. achterstallig divi dend. Guldensbeleggingen stil en vrij wel onveranderd. Prolongatie 3 pet. HOOFDKOERSEN Slot Opening Slot vorige, heden, heden. 3—3%% Ned. '47 3Invest. Cert. 95% 96 95% 95% 95tf 95« Ned. '47 Dollarlen. 94% 94% Aand. A'damse Bank 171% 171% 69 ft Shell Union 68 ft Ned. H. Mij. eva 159'A 159% AKU 109ft "lft 170% v. Gelder gw. a 158% 160 Hoogovens cvoa 158% 158 Unilever cvga 185 ft 186% 186 ft Philips gw.a.GB 161ft 162ft 162% Kon. Olie 314 314 314 Amsterd. Rubber 87 ft 88 88ft Ned. Scheepv. Unie 129% 129% 130ft H.V.A. 96 y. 102ft 103 Deli Mij. eva 81ft 81ft 81ft Aand. Dikkers Co. 164 165 Gew. aand. Heemaf 185 184% Kon. Ned. Zoutind. 277 277 (1.) Nw. aand. Spanjaard 106% 107 Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 139 ft 138% Anaconda Copper 41f* 42 General Motors 67A 67 ft Un. States Steel 40* 40 ft Tragisch KWINTSHEUL, 10 Febr. Heden morgen is te Kwintsheul de 10-jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd Dij de heer K. te Kwints heul. in een sloot gevallen en ver dronken. Kapitein Jagers Verongelukt. Zater dag JJ. is tengevolge van een verkeers ongeval op de verkeersweg Roosendaal- Etten de kapitein H. W. Borst om het leven gekomen. Hy was afkomstig uit Venlo en hy behoorde tot het regiment Limburgse Jagers. Uit alle ivindstreken Nog steeds duurt de aanbieding van hulp uit het buitenland onvermin derd voort. Het is treffend hoe in de meest uiteenlopende landen acties op touw zyn gezet, omdat men op de een of andere manier iets voor de slacht offers van de rimp wil doen. Talloze aanvragen om een gemeente te mogen adopteren zyn reeds by het ministe rie van Buitenlandse Zaken binnen gekomen; uit andere landen worden geldschenkingen ontvangen en uit Noord, Zuid, Oost en West zyn grote ladingen goederen onderweg naar ons land. Aanbiedingen voor adoptie zyn gedaan door de Belgische gemeente Luik, de Ne- Kindje in teil kokend water gevallen Twee dienstboden vrijgesproken. De twee dienstboden, die veertien dagen geleden voor de Amsterdamse Rechtbank terecht hebben moeten staan, omdat het aan haar schuld te wijten zou zijn geweest, dat in Blari- cum het 4-jarig zoontje van de fa milie de G. in een tell met kokend water was gevallen, zijn vanochtend vrijgesproken. Tegen beide vrouwen was een geldboete van f 25,- geëist. In de overweging van het vonnis heeft de Rechtbank als haar mening uitgesproken, dat „niet vast is ko men te staan, dat van grove schuld kan worden gesproken." Het ongeval speelde zich in Augus tus j.l. af in de tuin van de familie N. te Blaricum, waar twee dienstboden, de 34-jarige C. van D. uit Laren en de 24-jarige werkster L. P. uit Eem- nes, een teil kokend water voor de was gereed hadden gezet. Op het mo ment. dat zij in het huis terugkeer den om de was te halen, kwamen kin deren uit de naburige tuin van de familie de G. het erf op, waarbij het zoontje van deze familie, achteruit lopende, in de teil viel. Tragisch was. dat enkele kinderen van 10 tot 11 jaar oud. de ernst van het ongeval niet Inzagen en begonnen te lachen, ter wijl het kleine jongetje zelf probeer de uit de teil te klauteren, hetgeen hem inderdaad gelukte. Hij was in de hoogste graad verbrand, doch is thans na langdurige behandeling weer genezen. Tussen de heren N. en de G. werd een financiële regeling getroffen, waarbil de eerste, als meester van de twee dienstboden, zijn bijdrage heeft afgestaan in de kosten, die gemaakt ziin voor de genezing van het slacht offertje. Scheepvaartberiehten 10 Februari. Aagtekerk, R'dam-Sydney p. 9 Major ca Balearen-Marseille; Algenib, B. Aires- R'dam 9 v. Las Palmas-Antw.; Alnati,, B. Aires-R'dam 9 160 m N. St. Paulsrock- Las Palmas: Bonaire, A'dam-W. Indië 10 te Barbados; Elmina, A'dam-W. Afrika 9 nm v. Winneba te Accra; Fairsea, Syd- ney-A'dam 9 160 m. Z. ten W. Oues- sant; Gaasterland, Z. Amerika-A'dam 9 te Paranagua; Garoet, Indonesië-R'dam 9 v. Belawan-Colombo; Groote Beer, New York-R'dam 9 170 m. Z. Sable Eil.; Ma- doera, Jndonesië-A'dam u. 9 Kp Fini- sterre: Meliskerk, Japan-R'dam 9 v. Pt. Said-Genua; Modjokerto. Indonesië-Rot- terdam p. 9 Ouessant; Noordam, R'dam- New York 9 290 m. W. Landsend; Oranje, Tj. Priok-A'dam 9 v. Colombo-Suez; Schie, Middell. Zee-R'dam 9 v Beirouth- Palermo; Stentor, A'dam-W. Indië p. 9 Ouessant-Barbados; Tawali, 9 v. Surabaja -Semarang; Thalatta, 9 v. Pt. de Bouc te Valetta Malta; Tomori, Indonesië-R'dam 9 nm te Aden; Trompenberg, New Or- leans-A'dam 10 te Le Havre; Veendam, R'dam-New York 9 230 m. O. Halifax; Zuiderkruis, Kaapstad-A'dam 9 170 m WZW Kp St. Vincent. Amedyfe New York-R'dam 10 v Ant werpen; Delfland Z. Amerika-A'dam p 9 Fernando Noronha-Las Palmas; Dle- merdijk Vancouver-R'dam 10 v Antwer pen; Friesland KRL R'dam-Indonesië 11 nm Singapore verw.; Leersum 9 v New Orleans te A'dam; Maasland A'dam-B. Aires p 10 Kaap Verd. eil.-Recife; Prins Johan Willem Friso 10 v St John te Ham burg; Sibajak 12 v R'dam te Wellington verw.; Singkep Indonesië - A'dam 10 v Ryeka; Waterland A'dam-B. Aires 9 v Fernando Noronha-Montevideo; Arnedjjk 10 laat v New York te R'dam verw; Die- merdijk 10 laat v Vancouver te R'dam verw; Nlgerstroom A'dam-W. Afrika 13 Dakar verw; Rotti 7 v Belawan te Tj. Priok: Willemstad 10 ca 1800 uur v Cris tobal te A'dam verw. derlandse kolonie ln Australië, vier hon derd Belgische studenten van de Univer siteit te Brussel, het dorp Differdange (dat Raamsdonk werd toegewezen, het plaatsje Hayes in West-Kansas, de Ca nadese stad Ottawa en bij de Nederlandse ambassade te Washington komen nog steeds meer aanvragen binnen. Zweden heeft op regeringsniveau een nationaal comité opgericht om de hulp verlening aan ons land te organiseren. Koningin Louise heeft gisteren een bezoek gebracht aan het hoofdbestuur van het Zweedse Rode Kruis om zich uitvoerig te laten inlichten over de hulpactie. Het Zweedse Rode Kruis bracht tydens het afgelopen weekend 260.000 Zweedse Kro nen byeen, waardoor zyn fonds voor ons land Is gestegen tot 1.367.500 Kronen. Met inbegrip van de andere fondsen is in Zweden reeds meer dan anderhalf mil lioen gulden ingezameld. Vandaag is een convooi van zes vrachtwagens uit Zweden in Rotterdam aangekomen met regenjas sen, ondergoed, rubberlaarzen, kussens, dekens enz., tot een totale waarde van anderhalf millioen Zweedse Kronen. Het eerste doel van het nationale comité in Zweden is waarschynlijk prefabricated hulzen te „sturen". De internationale Joodse organisatie B'Nai B'Rith heeft 20.000 dollar geschon ken aan de slachtoffers in Nederland, België en Engeland. Hiervan werden de Nederlandse ambassadeur in de "V.S. 10.000 dollar overhandigd. Voorts ontvingen we berichten uit Por tugal, waar president Salazar persoonhjk de verzending van goederen per schip heeft geleid; uit Tanger, waar een comi té in vier dagen tyd ƒ25.000 voor ons land heeft ingezameld; uit Zwitserland, waar een bedrag van twee millioen Zwit serse francs byeengekomen via een „geluksketting" is overhandigd aan diplomatieke vertegenwoordigers van Ne derland, België en Engeland met het leeuwenaandeel voor Nederland; ook Nieuw-Zeeland zal het bedrag van 250.000 Pond Sterling verdelen, en wel na over leg tussen dr. Drees en Churchill over Nederland en Engeland. Denemarken bracht reeds twee keer zoveel byeen voor ons land als enige tyd geleden voor de slachtoffers in de Po-vlakte. Verder ko men toezeggingen of schenkingen binnen uit Frankrijk, Zuid-Slavlë en waar niet aL ADVERTENTIE VOETBAL. Tweede klassers werd kans onthouden Herinneren wij ons goed. dan. is reeds lang een van de grieven der tweede klassers. dat zii vrijwel nooit een wedstrijd kunnen spelen zonder concurrentie van de verenigingen uit de eerste klasse. Vooral in steden als Enschede, waar twee eerste klassers ziin. zitten de tweede klassers op het „tweede plan" want om beurten heb ben de Enschedese Boys en Sportclub een thuiswedstrijd. Een financieel voordeeltje hebben de tweede klas sers dus zo goed als nooit. Onlangs nog, bii de geruchtmaken de kwestie over de competitie-inde ling (4x14 of 4x12). werd dit bezwaar zijdelings aangevoerd. Daarom had het voor de hand ge legen. dat de tweede klassers Rigters- bleek en Eilermark een kans geboden was voor een thuiswedstrijd op 22 Februari, want op die dag spelen de Boys en Sportclub respectievelijk in Snëek en Assen. Maar de competitie- leider heeft voor Rigtersbleek een uitwedstrijd tegen P.E.C. en voor Eilermark een tegen Alcides uit Mep- pel vastgesteld. Nu heeft de K.N.VJ3. wel bepaald, dat het programma van Zondag j.l. afgewerkt zal worden op 1 .Maart, maar met een beetje goede wil had den de wedstrijden Rigtersbleek— Bome en Eilermark—ZA.C. er wel uitgelicht kunnen worden. Dan had den de Enschedese en Glanerbrugse tweede klassers ook eens een goede Zondag kunnen hebben. Nu is er op 22 Februari in Enschede slechts de derdeklas-wedstrijd Vosta Phenix. Voor Zondag a.s. is het oor spronkelijke inhaalprogramma ge handhaafd. Drs. Alsemgeest lid Teclin. Comm. voor Jeugdvoetbal Drs. Chr. Alsemgeest van Achilles, Hengelo, is benoemd tot lid van de landelijke Technische Commissie voor Jeugdvoetbal. In deze commis sie hebben voorts zitting H. A. Pelli- kaan voorzitter, en tijdelijk C. van Es. De Commissie voor Jeugdvoetbal ziet er nu als volgt uit: voorzitter ir. H. F. Hopster. drs. Chr. Alsemgeest, H. A. Pellikaan. H. J. Slingenberg, H. Valkema en F. J. v. Veen. F. Remmers in KN.V.B.-bestuur Naar wij van de K.N.V.B. vernemen is in de vacature Teeuw in het be stuur van de K.N.V.B. benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle. Nederland niet tegen Frankrijk De Franse voetbalfederatie heeft zich tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om op 12 Maart a.s. te Parijs een landenwedstrijd Frankrijk-Ne derland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De K.N.V.B. heeft hierop, bij alle erkentelijkheid voor het Franse aan bod, moeten antwoorden dat een der gelijke wedstrijd oo de voorgestelde datum onmogelijk kan worden gehou den omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee landenwedstrijden speelt, ni. op 7 Maart te Rotterdam tegen Denemarken en op 22 Maart te Amsterdam tegen Zwitserland. De Franse federatie heeft aan de verschillende afdelingbesturen ver zocht een toeslag te leggen op de en- treekaarten voor alle in hun ressort te spelen wedstrijden, zulks eveneens ten behoeve van de slachtoffers der overstromingen. JFfERDEN VONNIS CONFORM EIS De 30-jarige grondwerker H. J. W. te Wierden werd vanmorgen te Almelo door de rechtbank veroordeeld omdat hij zich had schuldig gemaakt aan diefstal van o.a. kabelsnoer en soldeerbouten, ten nadele van een aannemersfirma. De eis luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de Prot. Chr. Reclassering. Het vonnis was dienovereenkomstig. VRIEZENVEEN Flessentrekker veroordeeld De rechtbank te Almelo veroordeelde vanmorgen G. D. E. te Vriezenveen die zich had schuldig gemaakt aan flessen trekkerij en oplichting van talloze win keliers, tot acht maanden gevangenis straf met aftrek. Veertien dagen geleden eiste de Officier van Justitie tegen hem een gevangenis straf van 10 maanden met aftrek. Diefstal van Ingezamelde goederen 's GRAVENHAGE. 10 Febr. De 36- jarige K. B.. hoofdcommies bij een der ministeries in Den Haag is door de Haagse politie gearresteerd wegens diefstal van ingezamelde goederen. Hii had in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Hou trusthallen ge holpen bii het sorteren van goederen, en daarbij een paar wollen hand schoenen in ziin zak gestoken. Colle ga's die dit gezien hadden, hebben dit ter kennis gebracht van de politie. B. heeft bekend. Hij zal ten spoedigste worden berecht. Te Dordrecht is gearresteerd de 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A. van D. uit Den Haag. die met een Rode Kruiscolonne naar het rampge bied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel. had hij zich op eigen ge legenheid naar Zierikzee begeven, waar hii voorzien van 'n Rode Kruis- tas voor „dokter" speelde, sigaretten en kousen vorderde en dergelijke. Een schipper die hem naar Dordrecht terugbracht, vertrouwde hem echter niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen, die tot de uitrusting van een zeer goed ge outilleerd redder behoren, zoals een rubber pak. een compleet stel onder goed én een naar dekens, die hii zich waarschijnlijk heeft willen toeëigè- nen. Hij is naar den Haag overge bracht, waar hij zal worden voorge leid. De 19-jarige expeditieknecht A. J. K. uit Den Haag is door de Haagse politie gearresteerd wegens het feit. dat hij zich een aantal goederen, be stemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeëigend. Deze iongen heeft echter ook. naar hii zelf zegt, In de noodgebieden verschei dene mensen gered, wat de politic wel aannemelijk acht. K. had eerst uit een school, waar hi1 hielp bij het sorteren van Inge zamelde kleding, twee costumes, een winterjas en een „battle-dress" mee genomen. Later bood hij op straat iemand die met een zwaar pakket liep te sjouwen aan, dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring aan ziin kostjuffrouw en zijn verloofde. Vervolgens kocht hii Rode-Kruis- emblemen, die hij od de gestolen „battle-dress" bevestigde. Zo uitge rust begaf hij zich naar het ramp gebied, waar hij verscheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit en liet zich zelfs in terviewen door een verslaggever. Toen hij Zaterdag thuiskwam wachtte de politie echter op hem, aangezien het was opgevallen, dab hij tweemaal op een dag met een groot pak was thuisgekomen. Oud geld voor Rampenfonds Naar wij vernemen zal de Rijks munt oud geld, dat ten bate van het Nationale Rampenfonds wordt inge leverd. ten volle vergoeden. Zij die indertijd vergaten zinken centen en dergelijk thans waardeloos geld in te leveren, krijgen nu dus de kans met dit geld nog een prachtig doel te steunen. Vliegtuig neergestort in Egypte CAIRO, 10 Febr. (A.F.P.) In de woestijn tussen Suez en Cairo is een vliegtuig neergestort. Hierbij zijn 29 personen omgekomen en drie gewond. Twee inzittenden zijn ongedeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3