HENGELO'S NIEUWS Giften Nationaal Rampenfonds dividend van 3% Voor het Nationaal Rampenfonds De inbreker sloeg zelf alarm DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD ie blad - pag. 2 ES u i ui drie ton voor Rampenfonds Tot gisteravond had de gemeente Hengelo aan giften voor het Natio nale Rampenfonds een bedrag van f 306.128,05 bijeen gebracht. Dit be drag omvat de opbrengst van de lijst- collecte, de bankstortingen, de kerk- collecten en verschillende andere gif ten, diverse stortingen van bedrijven zijn hier niet bij inbegrepen. Aan goederen werd voor een kwart mil- lioen geschonken. Middenstanders en hun belastingproblemen Onder leiding van de heer G. F. Mentink werd gisteravond in het Am- stel Hotel een vergadering gehouden van de R. K. Middenstandsvereniging. Vele leden der Hengelose Bedrijfs vereniging en van de Chr. Midden standsbond woonden de bijeenkomst bij, belangstellend naar een lezing, welke de heer J. L. van Hedel zou houden over belangrijke belasting vraagstukken. Alvorens de heer Mentink het woord gaf aan de spreker, stond hij stil bij de ramp. welke ons land heeft getroffen. Hij zeide, dat door de han del een hulpactie voor de midden stand zal worden ontplooid onder het motto „De handel helpt de handel". Het is de bedoeling, dat door de Werkraad voor de Middenstand goe deren zullen worden geregistreerd, welke beschikbaar zijn voor getrof fen neringdoenden. Later zullen deze goederen aan de gedupeerden ter be schikking worden gesteld. Spr. besloot zijn toespraak met enige ogenblikken stilte te vragen ter herdenking van hen, die bij de overstroming om het leven zijn gekomen. De heer Van Hedel behandelde hierna allerlei belastingproblemen. Hij gaf een overzicht van de belas tingwetgeving. waarbij hij teruggreep tot de middeleeuwen. Diverse belas tingen werden vervolgens door hem onder de loupe genomen, waarbij hij onder meer de mogelijkheden en moeilijkheden van de inkomstenbe lasting schetste. Hij stond stil bij de stille reserves bij overdracht van een zaak of bij het overlijden van een za kenman. Niet onvermeld liet spr. de onbillijkheden, welke er schuilen in de winstbelasting, welke de zaken man boven de inkomstenbelasting op gelegd krijgt. Tenslotte kwam de heer Van Hedel te spreken over de omzet belasting, welke thans op de helling is. Door een wijziging in de wet zal de detailhandel vrijstelling krijgen van de betaling van omzetbelasting. Spr. verwachtte, dat de wet zeer spoedig van kracht zou zijn. Overijsselse Roode Krui6-ploeg te Hellevoetsluis Met een auto van de Enschedese politie is gistermorgen een ploeg van het Gewest Overijssel van het Ned. Roode Kruis naar Hellevoetsluis ver trokken. De ploeg bestaat uit veertien personen, 4 uit Enschede. 2 uit Ol- denzaal, 2 uit Deventer, 2 uit Almelo. 2 uit Hengelo en 2 uit Nijverdal. Zij zal behulpzaam zijn bij de evacuatie en revacuatie, alsmede bij de voed selvoorziening. Het Gewest Overijssel is sedert de morgen van de 1ste Februari in voort durende staat van paraatheid ge weest. Overijssel is het eerst opge roepen van alle gewesten van het Roode Kruis die zich paraat houden. De ploeg arriveerde gistermiddag om half vier te Hellevoetsluis. De brei-actie Zil. die in verband met de sokken- brei-actie zelf niet kunnen breien, kunnen wol of sajet op de volgende adressen afgeven: mevr. Meyling, Beursstraat lb: mevr. Hustinx P. J. Troelstrastraat 3; mevr. Van den Toorn. Lansinkweg 48: mevr. M. KoningsBlom, Meeuwenweg 22a. Op deze adressen kunnen zii, die willen breien, maar voor wie de aan schaf van materiaal moeilijk is. de wol of sajet afhalen. Daar gebleken is. dat de termijn van 5 dagen te kort is voor deze brei-actie. is de inlevering van de sokken gesteld op Zaterdag 21 Februari in het Raadhuis. BURGERLIJKE STAND HENGELO. Geboren: Neeltje dv G A van- der Struik en A de Bie; Hendrikus Johannes Antonius Maria zv W J Wolt huis en M F ter Ellen; Johanna Gerrit- óina dv J W Olthof en G G Lensen. Getrouwd: J H G Brinkhuis 51 j en A B Bloem 42 j. Overleden: A J J Visschedijk 52 j vr v J in het Veld; H A Klein Wiecherink 71 j wed v A J Top; G Hinnen 76 j wed v J Wolters. BORNE. Geboren: Bernadien dv J Roe. lofs en J M Donninger; Bertha Gerarda Maria dv H G J Gortemaker en M C Brandriet; Theodorus Maria zv G A Ros en A Nijhuis; Jantje dv F J Hondebrink en A J Moödejonge; Alphons Antonius Maria zv J Slagers en M C Hesselman. Gehuwd: H A Krooshoop 30 j en H T Westerik 26 j. Overleden: J G Stoelers 73 j weduwe van H J Aarninkhof; A ten Buren 77 j wednr van G M Vrerink. Waar gaan we heen? Dinsdag 10 Februari. HENGELO Cinema Palace, 3 en 6.45 uur The grea test show on earth. 9.15 uur V.U. God heeft de mensen nodig. Kunstzaal 2,30—5 uur Exp. affiches. ENSCHEDE Alhambra, 3, 6.45 en 9.15 uur: The grea test show on earth. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur: Der Fürst van Pappenheim. Schouwburg Irene, 3, 6.45 en 9 uur: De lokkende wildernis. Het Witte Huis, 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Bad Boekelo: Muziek. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en blauw". RIJSSEN. Geboren: Hendrikje, dv D Bruggink en A Nieuwenhuis. Janna, dv J. ten Bolscher en B Bouwhuis. Antonia Maria Berendina. dv J Goorman en W H Steenbergen. Maria, dv G J Dokters en H G Beltman. Overleden: C Lucassen. 57 j. echtgenote van H A Hodes, overl. te Almelo. B ten Zjjthof. 75 j. echtgenoot van H Schapink J H Reterink, 52 j, wed van A Goossen. Bij ons bureau kwamen nog de vol gende giften voor het Nationaal Rampenfonds binnen: Dir. en pers. G.MH., Hengelo f 150. J. W. Hengelo f 5.—, N.N. f 5.—, „De Hengelosche IJsclub" f 100.Kegel club „Ons Genoegen" f 50. Jubilea bij Hazemeyer De heren J. Gellevy en G. J. Geer- dink herdachten hun 25-jarig dienst- jubileum bij de N.V. Hazemeyer. Nadat de jubilarissen 's morgens ten directie kantore waren gehuldigd, waar de directie hun door de heer J. H. A. Alpher tg een cadeau aanbood, werden zii daarna nog doöV hun collega's in de werkplaats gecomplimenteerd, waar bij elk van hen een geschenk onder enveloppe ontving. Jeugd gebruikt dak van school als speelterrein. Het bestuur der Chr. scholen heeft de medewerking van de raad ge vraagd voor het maken van een deug delijke afscheiding van het schoolter rein der ULO-school Deldenerstraat. o.a. het verbeteren van het dak. het verbeteren van de vloer in de gang, het aanschaffen van wandversiering, z.g. wisselliisten en het verbeteren van de vloeren in de lokalen. Meegedeeld wordt dat bi! de bouw van de school het terrein werd afge zet door houten palen, waarlangs twee draden gespannen werden. Deze afscheiding is aan de Zuid-Oostziide van het terrein geheel verdwenen ten- gevolgd van de vernielzucht van de omwonende jeugd, zodat het terrein aan de Zuid- en Oostzijde geheel open ligt en door 't publiek wordt gebruikt als kortere verbinding tussen de Ro zenstraat en de Deldenerstraat. ter wijl de jeugd buiten de schooluren vrije toegang heeft tot het schoolter rein met al de fatale gevolgen daar van. Een afdoende afscheiding van het terrein achten B. en W. onontbeerlijk, zodat er alle aanleiding toe bestaat een behoorlijk hekwerk van ruitgaas aan te brengen. Met betrekking tot het dak wiist het schoolbestuur er op. dat het metselwerk op zes verschillende plaatsen scheuren vertoont welke zijn ontstaan enerzijds, doordat het dak der school door de jeugd als speelterrein werd en wordt gebruikt, anderzijds door de zeer onsoliede bouw der school, waar door het muurwerk op verschil lende plaatsen scheuren vertoont, die zich over het dak voortzetten, waardoor lekkage ontstaan is. Hoewel het gebouw ernstige gebre ken vertoont, welke voor een gedeelte het gevolg zijn van een onvoldoende aandacht en zorg bij de uitvoering van de bouw in 1948/1949. heeft een door de dienst van Gemeentewerken ingesteld onderzoek uitgewezen, dat. voor zover kan worden nagegaan, de constructie van het dak geen aan leiding geeft tot opmerkingen Wel zijn enkele lekkages in de dakbedek king ter plaatse van de leslokalen en de gang geconstateerd. Het herstellen van deze lekkages moet echter als normaal worden beschouwd, zodat er geen termen aanwezig zijn hiervoor een extra bedrag toe te staan. Over de gang wordt door het schoolbestuur medegedeeld, dat deze op verschillende plaatsen barsten, scheuren en gaten vertoont. De oor zaak daarvan moet volgens deskun digen gezocht worden in het gebruik van een minder deugdelijke specie bii het bouwen. Alleen het aanbren gen van een nieuwe vloer van deug delijk materiaal kan naar de mening van het schoolbestuur afdoende ver betering brengen, hetgeen door en kele proefstukken is bewezen. Door de dienst van Gemeentewer ken is gerapporteerd, dat de beton- vloer in de gang is voorzien van een deklaag van cementspecie in kleur. Deze vloer is op verschillende plaat sen gescheurd. De slijtlaag ligt onge lijk en is plaatselijk weggesleten. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in ondeskundige uitvoering. Aangezien in het bestek afdoende aanwijzingen voor de uitvoering van dit werk hebben ontbroken, zullen de gebreken als een constructiefout kunnen worden aangemerkt, waar door voor het nodige herstel de fi nanciële medewerking niet zal kun nen worden onthouden. Betreffende het aanschaffen van z.g. wissellij sten voor de wandversie ring deelt het schoolbestuur mede. dat op de goedgekeurde begroting van de inventaris van de school, wel ke is opgemaakt ter gelegenheid van de stichting van het schoolgebouw, wandversiering is vermeld. Aanschaf fing had destijds echter niet plaats, omdat er toen nog geen geschikte wissellijsten verkrijgbaar waren. De afrekening van de bouw van de school heeft reeds geruime tijd ge leden plaats gehad, waarom thans opnieuw een aanvrage voor het ver krijgen van deze lijsten wordt ge- daan. Aangezien deze aanschaffing des tijds noodgedwongen achterwege moest blijven, wil het B. en W. voor komen, dat het schoolbestuur alsnog in de gelegenheid behoort te worden gesteld hiertoe over te gaan... De vloeren in de lokalen ziln naar het oordeel van het schoolbestuur ondeugdelijk gelegd. Als gevolg hier van liggen de vloeren los en kraken deu!t een onderzoek is gebleken dat de vloerliggers in het werk tot de helft van de in het bestek voorge schreven afmetingen ziin terugge bracht en deze slechts gedeeltelijk op de ondersteuningen dragen. B. en W. zijn van mening, dat het euvel, dat zich thans voordoet, uitsluitend het gevolg is van de slechtere uitvoering van het werk door afwijkingen van de besteksbepalingen en de finan ciële gevolgen hiervan kunnen niet op de gemeente worden af gewenteld. Het ligt op de weg van het schoolbestuur hiervoor de ar chitect en/of de aannemer aan sprakelijk te stellen en voor het geval geen verhaal mogelijk is. zal het schoolbestuur in de ver betering moeten voorzien en zon der extra financiële hulp van de gemeente. ADVERTENTIE In de kruidenierswinkels van (Coófl&iaéie) „SAMENWERKING" gegarandeerd Niét om het 'gewin imaar voor. hét gezift' winkels: Markt 2j tel. 4144 Wilderinksplein 20, iel. 3436 C, T. Storksfraat 35r. tel, 219B Anthoniusstraat 4, tel. 2294 Troelstrastraat 68, tel. 2084 Hoog water De intensieve dooi, gepaard met regen, maakt, dat grote hoeveelheden water door de Berflobeek uit En schede en Twekkelo worden afge voerd. Het peil in de beek was van middag al zo hoog, dat de Breemars- weg blank werd gezet en de overlast in werking .moest worden gesteld. Grote hoeveelheden water worden op het Twentekanaal geloosd. AANBESTEDING. Door de directeur van gemeente werken en -bedrijven werd heden middag namens burgemeester en wet houders aanbesteed de uitvoering van grond-, riolerings-, bestratings- en bijkomende werken, in een gedeel te van de Petroleumhavenstraat en in de verbindingsweg tussen die straat en de Wethouder Kampstraat, alhier. Ingeleverd werden 14 biljetten. De uitslag der besteding was: Laagste inschrijvers: Joh. A. Temmink. En schede f 14.887 en H. G. L. Foles, Hengelo, idem. Opvolger: K. v. Lier. Enschede f 14.888. Hoogste inschrij ver was A. Jouwsma. Denekamp f 20.985. NIEUWE AANWINSTEN VAN DE OPENBARE LEESZAAL. De openbare leeszaal en bibliotheek al hier boekte de volgende aanwinsten: Romans: U. G. Dórhout, Lichtende kimme: T. Franken, Frans Hals; K. Lan- nov. De glazen muur; J. Visser-Roosen- daal, De enkele daad; Wolken, wind en water; A. J. Cronin, Twee werelden; M. Ehrlich, Het reuzenoog; G. Guareschl, Don Camillo; A. T. Hobart. Het huis dei- genezende handen; J. P. Sartre, De wegen der vrijheid. Dl. 3: H. Spring. Het ijdel verlangen; A. Christie, Sad cypress; M. Dickens, One pair of feet; N. Jacob, Seen unknownA. Setone The hearth and eale: C. O. Skinner and E. Kimbrough, Our hearts were young and gay; J. Stein beck, The red pony; J. Bommart, Aux mains der invisibles: G. Simenon, Maigret en meublé. Studieboeken: R. Stephan, Het Westen op de dwaling; The God that failed; J. C. Maters en R. Visser. Fiscaal zakboek; B. Spock, Baby and child care; H. Wap- stra. Repareer zelf; H. Baaren en A. G. Vélu, Meubelstijlen; J. Boerman en P. G. v. Dongen. Kunstsmeedwerk; O. de Moor, De Matthaus-Passion van Bach; H. Wa- gemans, Franz Schubert; L. Willink, Een halve eeuw film; J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, Wereldgeschiedenis, DL 5; A. Nevins and H. S. Commager; The pocket history of the United States; T. M. Hen ry, Het witte continent; A. van Lier, Spanje: J. Miesmaa, Facts about Fin land; M. Pos, Manana; zwerftocht door Z.-Amerika. Techniek: Technische W.P.; R. Wartena, Technisch handboek: T. van Duuren, Beknopt leerboek der electrotechniek; id. Verzameling uitgewerkte examenopg. op het gebied der electrotechniek: C. H. Esveld en G. Tjemmes, De electriciteit en haar toepassingen bij motorrijtuigen en rijwielen: H. C. de Jong, De electro motor; A. D. Karstenberg Electrische apparaten; E. H. Mulder. Hoogfrequent gereedschappen; J. Vink, Electrotechniek voor automonteurs; A. v. Haselen en W. de Groot, Rekenen voor machinisten- scholen; C. J. Heyligers, Technische me tingen en meetinstrumenten: D. S. van Schaardenburg, In de werkplaats van de motormonteur; J. J. Terwiel, Dieselmo toren voor automobilelen; fc toom. DELDEN Voor liet Rampenfonds Het ligt in de bedoeling, dat Zaterdag avond a.s. in hotel Rupert een cultureel programma wordt gegeven, waaraan alle plaatselijke zang- en muziekverenigingen zullen medewerken. De opbrengst van deze manifestatie, een unicum in Delden, is bestemd voor het Nationale Rampenfonds. De idee voor dit programma is uitgegaan van Deldens Mannenkoor. MEER INGELEGD DAN TERUGBETAALD. Bij de Spaarbank der Coöp. Boeren leenbank alhier werd gedurende Januari ingelegd f91.205,70 en terugbetaald f44.991,68. ALMELO Uitgebreide hulpverlening aan Zierikzee Voordat Maandagmiddag de Alme lose gemeenteraad begon met de be handeling van de begroting vroeg burgemeester, mr J. M. Ravesloot de aandacht van de leden voor twee voorstellen over stortingen van geld door de gemeente Almelo voor de hulpverlening aan Zierikzee. Besloten werd, dat het bedrag van f6500, bijeengebracht door het ge- meentepersoneel verhoogd zal worden met f7000. Voor de adoptie van Zierikzee zal f 10.000 worden gevoteerd. In Almelo zijn zoveel goederen bij eengebracht, dat 4500 vrouwen en 1200 mannen gekleed kunnen worden. De gemeente bereidt zich voor op een doeltreffende hulp aan Zierikzee in de toekomst. Almelose wethouder over aardgasproblemen „NOG STEEDS GEEN CONCREET AANBOD". In de gisteren gehouden openbare vergadering van de gemeenteraad van Almelo, waarbij de begroting voor dit jaar werd behandeld, vroeg een der raadsleden, hoe de aardgaskwestie zich in de toekomst zal ontwikkelen. De wethouder der gemeentebedrijven, ir. B. ter Brugge, deelde in een uit voerig antwoord mede, dat het Di rectoraat-Generaal van de Energie voorziening de gemeente Almelo ver schillende voorstellen heeft gedaan met betrekking tot het gebruik van aardgas. Er bestaat een groot ver schil van mening over de prijs van dit product. Het college van b. en w. heeft een afnemersprijs genoemd, maar het Directoraat heeft nog steeds geen concreet aanbod gedaan. „Wat de gasproductie betreft, staan we op het ogenblik aan de grens van de mogelijkheden. Met- aardgas zou dit verholpen zijn, vooral daar wij propaan uit Pernis moeten betrekken. Het is jammer, dat men zich bij het begin van de boringen naar aardgas niet voldoende heeft georiënteerd omtrent de problemen, die zich na derhand zouden kunnen voordoen", aldus de wethouder. Hij deelde nog mede, dat binnenkort enkele Twentse gemeenten zich over het aardgas probleem' zullen beraden. Gemeenteraad besprak jeugdprobleem In de Almelose begrotingsvergade ring werden gisteren bij de algemene beschouwingen verschillende wensen geuit. De heer Hesp (k.v.p.) verzocht aandacht te besteden aan de ver fraaiing van de binnenstad, en drs. van Hessen (P.v.d.A.) brak een lans voor de sociaal-culturele kant van het gemeentelijk beleid. De heer Van Amerongen vroeg waarom er getreu zeld werd met de bouw van een nieuw ziekenhuis. Mevr. de Jong (v.v.d.) meende mogelijkheden te zien wat betreft het werk met de „ongrijpbare jeugd", als er overleg wordt gepleegd inet de geestelijkheid. Wethouder Manrho deelde mede. dat het college dit jaar denkt te ko men met een investeringsplan. Voor woning- en scholenbouw zal geld be schikbaar moeten zijn. Daarom zal de gemeente zes millioen gulden gaan lenen. t Wethouder Frederiks zeide, dat een plaatselijke jeugdraad tot stand is gekomen. Spr. acht voor het werk inzake de ongrijpbare jeugd uitbrei ding van de bestaande sportvelden noodzakelijk. Van groot belang achtte spr. het dat de plannen voor bouw werken, in de begroting genoemd, nog dit jaar verwezenlijkt worden. Zo mogelijk wordt in 1953 o.a. begonnen met uitbreiding en vernieuwing van het zwembad. Burgemeester mr. J. M. Ravesloot zeide het belangrijk te achten dat ook in het gemeentelijk beleid het sociaal- culturele element op de voorgrond wordt gesteld. „Van enorm belang is voorts dat de aandacht wordt geves tigd op de jeugd. De jongeren moeten in juiste banen worden geleid opdat zij tot goede staatsburgers opgroeien" aidus de burgemeester. ENSCHEDE Na vijf minuten gesnapt Opbrengst collecten in kerkeji Gisteren hebben, wij reeds een lange lijst gepubliceerd van opbrengsten van collecten, welke Zondag in alle kerken in Twente en Oost-Gelder land werden gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Intussen zijn weer vele tellingen verricht. De collecte in de Detakerk (Geref. Kerk) te Enschede heeft opgebracht f 3200. In de Gereformeerde kerken (art. 31 K.O.) de Noorderkerk. Zuider- kerk en Oosterkerk werd in totaal f 4460.76 bijeen gebracht. Het is nog niet bekend welk percentage hiervan aan het Nationale Rampenfonds zal worden afgedragen, daar deze kerken hebben gemeend een gedeelte van de opbrengst te moeten reserveren voor getroffen diaconieën in de noodge- bieden. Zoals wjj gisteren meldden, hebben de collecten In de Ned. Hervormde kerken opgebracht f 8275. In de Grote kerk kwam f 2422 binnen, in de Lasonderkerk f 1036. Philadelphia f 230. Bethel f 780. Oosterkerk f 315. Twekkelerveld f427. Westerwijk f467 Pniël f 250. Vredeskerk (Bato) f 800. kapel „Uit Liefde" Lonneker f 306 en Twekkelo f 342. Intussen heeft een latere telling uitgewezen dat met f 8275, maar f 8469 is gecollecteerd. In de Ned. Hervormde kerk te Usselo werd f 350 gecollecteerd, terwijl de collecte in de Ned. Herv. kerk te Glanerbrug f 565 opbracht. De Zon dag in de Nederlands Hervormde Gemeente te Hengelo gehouden col lecte bracht f 3935,90 op. In de Chr. Gereformeerde kerk werd f 465 inge zameld. De Gemeente van Gedoopte Christener zal Zondag a.s. voor het Rampenfonds een collecte houden. De Gereformeerde Gemeente te Goor bracht f 430.25 bijeen, en niet f 50.72 zoals gisteren abusievelijk werd ver meld. In de Walkerk te Rijssen werd Zon dag f 3720 gecollecteerd de Ger. kerk (Boomkamp) bracht f 953.16 bijeen de R.K. kerk f 1425. de Ned. Her vormde kerken f 6.549.44 en de Gere formeerde Gemeente (Eskerk) f 1068 De collecte in de Ned. Hervormde kerk te Hellendoorn heeft f 3322 op gebracht. In de Gereformeerde kerk werd f 930 en in de R.K. kerk f 700 gecollecteerd. In de R.K. kerk te Haarle werd f 600 ingezameld. De collecte in de Ned. Herv. kerk te Nijverdal heeft f 4435 opgebracht. In de Geref. kerk tart. 31 K.O.) te Oldenzaal werd f 136,99 gecollecteerd Ook van dit bedrag is'een nog niet bekend percentage bestemd voor ge troffen diaconieën in de rampge bieden Te Losser werd in de R.K. kerk f 2074,85 ingezameld, en in de bijkerk te Glane f 317. In de Ned Hervormde kerk kwam een bedrag van f 650 binnen. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. hoorde de echtgenote van de slager J. A. aan de Kuipersdijk-hoek Sumatrastraat de winkelbel. Er werd direct alarm geslagen. Het bleek, dat een onbevoegde zich toegang had verschaft via een raampje aan de achterkant van de bijkeuken. Hij had het dressoir nagesnuffeld naar later bleek niet erg goed en had negen en halve gulden ontvreemd uit enkele winterjassen, welke aan de kapstok hingen. Vervolgens had hij de cassa nagezien en daaruit vijf gulden mee genomen. De buit was dus over het geheel genomen klein. Met twee stukken spek en een worst onder de arm verliet de man de winkel. Er zou niets zijn gebeurd, als de man het huis verlaten had via het raampje in de bijkeuken, maar hij zag sleutels aan de binnenkant van de voordeur hangen. Hij ontsloot de deur, doch toen hij de winkel verliet ging de bel, waardoor de bewoners wakker werden. Het onderzoek richtte zich aan stonds naar de Eeftinksweg. In een woning aldaar werd nog laat feest gevierd. Ofschoon men geen directe aanknopingspunten had, werd aldaar een onderzoek ingesteld. Een recher cheur, die vliegensvlug per auto was komen aanrijden, stelde zich verdekt achter de huizen op en zag een man met een stuk spek een woning bin nengaan. Op de vraag „wat moet je met dat soek" zeide de man: „dat gaat je niets aan." De rechercheur volgde de man en het bleek, dat men zich juist te goed wilde doen. Alle dubbeltjes en kwart jes, alsmede de vleeswaren, welke de BORNE Nog steeds giften Nog steeds komen er bij de penning meester van het plaatselijk Rampenco mité giften binnen. Daardoor is de stand, die Zaterdag f 22493 bedroeg, gestegen tot f 24331,55. HOLTEN AANRIJDINGEN Door de gladheid van de weg had gistermorgen in de Dorpstraat te Holten een aanrijding plaats. De heer K F. E. K. uit Hengelo trachtte de heer J. A. uit Holten, die de Larense weg inreed, te passeren, maar alleen door snel te remmen en het stuur om te gooien kon hij erger voorkomen. De wagen van A. werd licht bescha digd. De expediteur J. v. d. B. uit Aalten kon door een auto, die benzine loste bij een pomp, een tegenligger niet zien naderen. Toen hij plotseling af remde, gleed de wagen naar de an dere kant van de straat en kwam daardoor in aanraking met een var kensauto van J. O., die het trottoir op reed om een botsing te voorkomen. De wagens raakten elkaar en werden licht beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. OOTMARSUM Gevaarlijk spelletje Wintersport op de Kuiperberg Met volle teugen heeft de jeugd van Ootmarsum vanaf het eerste ogenblik, dat een dik pak sneeuw de straten begon te bedekken genoten van de winterse pret. die daarmee annex is. Daarbij komt, dat Ootmarsum op een heuvelhelling is gelegen, waardoor in verscheidene straten een groot hoog- teverval is. Van oudsher heeft de jonge generatie en met hen vele ouderen van deze omstandigheid steeds een dankbaar gebruik gemaakt. In het bijzonder op de Almelosestraat. De „vaklui" onder hen scheppen er een buitengewoon welbehagen in om zich met een slee vanaf de Kuiper berg in de richting van het stadje af te laten glijden. Het beste gaat dit, wanneer de wegen spiegelglad zijn, dan heeft men ook geen hinder van claxonerende auto's, die de pret maar bederven, wanneer de ongenaakbare weergoden met een verraderlijk laagje ij zei het verkeer hebben lamgelegd worden pas opmerkelijke staaltjes van sleetje-rijden gedemonstreerd. Het bochtenwerk op de splitsing naar de Molenstraat levert overigens weinig bezwaar. Een stok met een SDijker, mits met overleg gehanteerd dwingt het gewillige voèrtuigie wel de juiste richting in. Natuurlijk zijn er uit blinkers, jongens en meisjes, die zelfs het kruispunt Oldenzaalsestraat-Al- melosestraat halen. In suizende vaart en met stokkende adem ijlen de kin deren op hun winters speelvermaak omlaag, soms od het niüpertje af. als uit tegengestelde richting een auto nadert en een snelle manoeuvre slechts uitkomst bieden kan om een ernstige botsing te vermijden. Het mag trouwens toch een wonder heten, dat in al die jaren zich geen ongelukken hebben voorgedaan. Doch daarom bekommeren de enthousiaste sleetje-rijders zich liever niet. Tweede Kamer DE NATIONALE RAMP 's-GRAVENHAGE. 10 Febr. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter o.m. medegedeeld, dat van een aantal parlementen telegrammen zijn ont vangen, waarin deelneming wordt be tuigd met de watersnoodramp. De voorzitter stelde voor de be handeling van de nota betreffende de watersnood hedenmiddag te half vier te doen aanvangen, omdat alle leden nog geen kennis hebben kun nen nemen van deze nota. De vergadering zal dan vanavond om acht uur worden voortgezet. De bedoeling is de zaak morgen af te maken, omdat de ministers ook elders aanwezig moeten zijn. Hij stelde ver der voor de spreektijd te beperken De heer Gortzak (CPN) meende, dat men de fracties vrij zou kunnen laten. Dan zou men morgen een uur tje langer kunnen vergadei'en. De voorzitter handhaafde zijn voor stel; bij de replieken kan misschien wat meer tijd beschikbaar gesteld worden. Het voorstel van de voorzitter werd z.h.s. aangenomen. Te kwart over een werd de verga dering geschorst tot hedenmiddag half vier. man de 44-jarige J. J. M„ ongeveer 5 minuten tevoren had gestolen bleken nog aanwezig te zijn. M. werd meegenomen naar het bu reau. Het bleek dat hij op 15 Decem ber ook had ingebroken in het kan toortje van de kolenhandelaar H. J. W. aan de Zuiderspoorstraat, waar hij sigaren en sigaretten had ont vreemd. J. een recidivist, die vorig jaar reeds een gevangenisstraf van negen maanden had uitgezeten, wordt naar Almelo overgebracht. Plezierrijder veroorzaakte aanrijdingen De politie is er vrij spoedig in ge slaagd, de man die gisteren nabij het kruispunt De Klomp twee aanrijdin gen veroorzaakte en vervolgens door reed, op te sporen. Het bleek de 21- jarige A. B. te zijn, die zich stilletjes van een der vrachtwagens van A. H. had meester gemaakt en daarmee een plezierritje ondernam. Hij was boven dien niet in het bezit van een rijbe wijs. Na verhoor en proces-verbaal werd hij gisteravond weer op vrije voeten gesteld. Dodelijke aanrijding voor de Rechtbank te Almelo Op 27 October van het vorig jaar gebeurde nabij café De Kroon in Al melo een ernstig verkeersongeluk, dat aan de 19-jarige E. G. Bels uit Tubbergen het leven kostte: zijn vriend H., eveneens uit Tubbergen, liep zware verwondingen op. Beiden waren met een motor op weg naar de Ambachtsschool in Al melo; door onverklaarbare oorzaak kwam de motor op het Sluïtersveld in botsing met een TET-bus, bestuurd door J. A. J. S. uit Almelo. Deze chauffeur had zich hedenmorgen voor de Rechtbank in Almelo te ver antwoorden. Rechters en officier van Justitie onderwierpen de aanrijding aan een uitvoerige beschouwing, waarbij ook de nog niet geheel her stelde motorrijder H. uit Tubbergen als getuige werd gehoord. In zijn requisitoir noemde de Of ficier van Justitie de aanrijding rampzalig en noodlottig, zowel voor de slachtoffers als voor de betrokken chauffeur, die nooit eerder een aan rijding heeft gehad en op die 27e Oc tober in moeiliike omstandigheden verkeerde. Tenslotte eiste de Officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar alsmede een boete van f 30,— subs. 15 dagen hechtenis. ENGELSE SPORTMAN VAN HET JAAR Len Hutton, de bekende Engelse cricketspeler, is gekozen tot „beste sportman van 1952". De bokser Ran dolph Turpin verwierf de tweede plaats, en de ruiter kol. Harry Llewel lyn werd derde. Tot beste sportvrouw werd de kunstrijdster Jeanette Alt- wegg gekozen. Kolonel b.d. M. C. van Houten overleden Directeur Nederlands Legermuseum. (Speciale berichtgeving.) In de ouderdom van 73 jaar is gis teren overleden de heer M. C. van Houten, kolonel buiten dienst der Ko ninklijke Marechaussee en directeur van het te Leiden gevestigde Neder landse Leger Museum Generaal Hoe- fer. De heer Van Houten trad in 1902 als 2de luitenant bii de artillerie in dienst. In 1919 werd de toenmalige kapitein van Houten belast met de bewaking van de in 1918 naar ons land uitgeweken Duitse keizer Wil helm. die zich. zoals bekend, vestigde te Doorn. Kolonel van Houten was drager van meerdere hoge binnen- en buiten landse onderscheidingen, o.a. was hij ridder in de Nederlandse Leeuw, rid der in de orde van Oranje Nassau, commandeur in de Phoenix-order van Griekenland en Member of the British Empire. In Juni 1939 werd hij benoemd tot lid van het bestuur van de stichting ..Nederlands Legermuseum Generaal Hoef er": in October 1939 tot waarne mend directeur van dit museum en een maand later tot directeur, te vens voorzitter der stichting. Tevens was hij vice-voorzitter van een in ternationale organisatie tot bestrij ding van de misdaad, waarvoor hij vele buitenlandse reizen maakte. Weduwe Lyautey overleden. In Ra bat is Maandag de 92-jarige weduwe van maarschalk Lyautey overleden; zij heeft zich gedurende 50 jaar verdienstelijk gemaakt voor het Rode Kruis. Fossiel van inktvis gevonden. Op ze ventig kilometer van Bombay is op een hoogte van 1500 meter boven de zeespie gel een fossiel van een inktvis gevonden; men neemt aan dat het veertig tot zes tig millioen jaar oud is. Doodvonnissen wegens rituele moord. Een hoofdman uit Basoetoland en nog tien inheemsen, onder wie twee vrou wen, zijn Maandag te Maseroe in Basoe toland ter dood veroordeeld wegens het plegen van een rituele moord. Volgens 't openbaar ministerie wenste de hoofd man „medicijn" van mensenvlees om de oogst te vergroten. Zijn gehele dorp werd uitgenodigd om het doden van het stamlid Motetwa Memane, schoonvader van de hoofdman, bij te wonen. Generaal Eddv gaat heen. Luite nant-generaal Manton Eddy, de bevelheb ber van de Amerikaanse landstrijd krachten in Europa, zal op 31 Maart ont slag nemen, na meer dan 35 dienstjaren. Zijn opvolger is luitenant-generaal Char les Bolte. bevelhebber van het Ameri kaanse zevende leger in Europa. Generaal Eddy nam in Augustus 1952 het com mando over de Amerikaanse troepen in Europa op zich.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2