HENGELOSCH DAGE LAD Onmiddellijk herstel van de dijken STR'JDEMD NEDERLAND Afsluiting zeearmen in studie Enkele bressen zullen grote moeilijkheden opleveren De gezondheidstoestand in de noodgebieden Eisenhower wil Congres winnen voor krachtige hulp aan bondgenoten ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. „Brie ven onder no." of „Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 812.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 8—12.30 uur. DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 ABONNEMENTSPRIJS: By vooruit betaling: Per week 47 ct. Per kwartaal f 6.10. Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O.). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 34-6 PAG. DE REGERINGSNOTA OVER DE WATERSNOOD De minister-president, dr W. Drees heeft aan de Tweede Kamer de door hem toegezegde nota over de watersnood doen toekomen. Blijkens deze nota heeft de regering besloten de volgende maatregelen te treffen: Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden inge diend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden vertraagd. In algemene zin zal worden on derzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Dit onderzoek zal terstond worden begonnen en met voortvarendheid worden voort gezet. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. Herstelkosten nog niet te ramen Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land. maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hier omtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden ge vreesd. In totaal evacueerden 65798 personen. Rond 133.000 ha cultuurgond is door de ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha, 5.7 pet. van et totale areaal cultuurgrond in Ne derland. kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland. d.i. 8.9 pet. van het totale Nederlandse areaal: 41.000 ha grasland, dit is 3.1 pet. van het totale Nederlandse areaal en 10.000 ha tuingrond, dit is 9.4 pet. van het totale Nederlands areaal. De verloren gegane voorraden ak kerbouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen od een verdrinking van: 25.000 runderen. 15.000 a 20.000 varkens. 2.000 a 3.000 schapen circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee. dat in deze gebie den aanwezig was. is grotendeels ge- evacueerd. De verliezen aan verdron ken vee zijn vooral ernstig od de eilanden Flakee en Schouwen en Dul- veland. terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te be treuren zijn. Van het rundvee is od de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet. verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzie ningsindustrie. Het laat zich aanzien, dat het ge wenst is de beginselen van de Herver- kavelingswget Walcheren toe te pas sen voor die streken in het ramp- schadegebied. welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aan merking komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Ook od het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de Door helicopters gered Door de bij de Nederlandse lucht macht ingedeelde buitenlandse heli copters (Amerika, Engeland, België. Zwitserland en de Kon. Marine) wer den op 3 Februari 208 personen in het noodgebied gered, op 4 Februari 644 en op 5 Februari 1178. In totaal werden ruim 2200 perso nen door helicopters gered en naar veiliger oorden vervoerd. Hulp uit Italië In verschillende Italiaanse steden zijn in zamelingen gehouden voor de noodgebie- den in Nederland. De pakketten stapelden zich op de verzamelplaatsen snel op. Weerbericht Weerbericht van het K.NM.I., geldig tot Woensdagavond. Buiïg weer Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zee land aanvankelijk nog harde, overi gens krachtige tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 11 Februari: Zon op 8.03 onder 17.46 Maan op 6.46 onder 14.10 visserschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastge steld. Terstond na het bekend worden van de nationale ramp zijn door de chefs van de staven der drie krijgs- machtsdelen alle in werkelijke dienst zijnde militairen van verlof en bewe gingsvrijheid naar hun onderdelen teruggeroepen. Op deze terugroeping reageerden de met verlof zijnde militairen onmid dellijk. Op 1 Februari waren om 18.00 uur de onderdelen od 8090 pet. van him sterkte. Onmiddellijk werd getracht een beeld te krijgen omtrent de omvang van de ramp. In verband met het ontbreken van voldoende concrete ge gevens werden, zodra de weersom standigheden dit toelieten verken ningsvluchten gevlogen, onder meer ter bepaling van de prioriteit bij de hulpverlening. Deze verkennings vluchten leverden als gevolg van de bijzonder slechte weersomstandighe den op Zondag 1 Februari een frag mentarisch beeld. Van Sehouwen- Duiveland werden geen gegevens ont vangen. De bij luchtverkenningen van de ramp verkregen gegevens werden on middellijk aan de betrokken instan ties, o.a. de Rijkswaterstaat, doorge geven. Eveneens werden luchtfoto's, die. in verband met de slechte weers omstandigheden gedurende de eerste dagen van de ramp, eerst later be schikbar kwamen, onder de betrokken instanties verspreid. Tot 2 Februari 07.00 uur lag in de berichtgeving de nadruk od de gebie den rond Rotterdam. Dordrecht. Zeeuws-Vlaanderen. Walcheren. Texel en Zuid-Beveland. Op dit tijdstip trad de ernst van de situatie op Schouwen- Duiveland en Tholen eerst duidelijk op de voorgrond. Door de geïsoleerde ligging van de zwaarst getroffen gebieden kwamen geen nauwkeurige gegevens binnen. In de namiddag van 2 Februari was meer inzicht verkregen in de algeme ne situatie. Od 3 Februari 07.00 uur waren de aardrijkskundige gegevens volledig bijgewerkt en de berichtgeving zoda nig. dat de voortdurende wijzigingen in de situatie spoedig konden worden bepaald en noodzakelijke maatrege len konden worden genomen. Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn. is op het ogenblik, zelfs bil grove be nadering, nog geen raming te geven. Wel kan er reeds van worden uitge gaan, dat zij dermate hoog zullen zijn. dat de draagkracht van de ge troffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de rege ring van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buiten waterkeringen geheel voor rekening van het rijk zullen dienen te worden genomen. Het herstel van de dijken Vele gaten moeilijk bereikbaar Ten aanzien van de dilken wordt In de regeringsnota over de waters nood opgemerkt, dat de toestand in het algemeen enigermate is gestabili seerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen en deze behoe ven bij het dichten geen bijzondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden* één of meer diikbressen voorkomen, die wél bijzondere moeilijkheden bil het dich ten zullen bieden en die een karakter hebben dat doet denken aan de ga ten. zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Walcheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oogpunt zullen, teneinde uitbreiding te voorko men. alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere om vang. die weinig materiaal of weinig mankracht vragen. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier zijn een tweetal diikgaten ont staan. waarvan het dichten bijzon dere moeilijkheden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid- Beveland worden een paar diikgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet over matig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is ech ter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee zlin een groot aantal gaten in de dijken gesla gen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige be zwaren stuiten. Een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin optredende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Ook over de andere beschadigingen geeft de minister een uitvoerig over zicht. t De duinen langs de gehele kust heb ben het zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn. dat de afgeslagen dui nen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote eaten en soms ook voor aansluitende dilk- complexen moet de hulp worden inge roepen van de grotere aannemers die De actie „Beurzen open, dijken dicht" Een goede start Gisteravond hebben de eezame. Üke omroepverenigingen de grote radio-actie „Beurzen open. dijken dicht" voor het Nationaal Rampen fonds ingezet met een programma, dat een belangrijk aantal suggesties bevatte, maar ook reeds financiële vruchten afwierp, dank zij spontane reacties uit luisterend Nederland. Het nieuwe telefoonnummer in Hil versum. dat aan deze actie door PTT ter beschikking is gesteld deed reeds vérscheidene telefoontoestellen tij dens de uitzending rinkelen. Het werd dank zij een slotgift van een ton. door een ontroerend luisteraar Zondag aan prof. J. B. Kors. voorzitter der N.R.U., na de rede van H.M. de Ko ningin toegezegd, op deze eerste avond f 178.222,15. gespecialiseerd zijn ln bagger- en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogelilk om daarvoor bestekken ge reed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoering op basis van regiecontracten te doen geschie den. Het ligt in het voornemen de lei ding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust tech nisch apparaat. In de buurt van den Bommel op Overflakkee hebben 200 mariniers met man cn macht gewerkt, om de dijk dicht te krijgen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is men daarmee gereed gekomen en daarmee was tevens de verbinding met Oude Tonge hersteld. Watersnood leidde tot watemood De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig, er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine ver pleeginrichtingen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de ge zondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee, aldus de regeringsnota over de wa tersnood. Aan de aanvragen om ziekenauto'! is voldaan door de Geneeskundige Dienst Landmacht en Rode Kruis. Ook van hospitaalschepen kon een dankbaar gebruik worden gemaakt. Reeds op 1 Februari werden aan wijzingen gegeven over de methode om door middel van chloorpraepara- ten water te zuiveren tot drinkwater. Nog die eerste dag kon Maassluis, waar de waterleiding was uitgevallen, door middel van tankwagens van drinkwater worden voorzien. De volgende dag werd de watervoor ziening met tankwagens uitgebreid. Twee militaire waterzuiveringsinstal laties werden naar Breda gedirigeerd met bestemming land van Heusden Altena of Vlissingen. Door de inmiddels ontvangen ge gevens konden op 3 Februari maat regelen voor een goede verdeling der deels uit Duitsland aangevoerde zui veringsinstallaties worden genomen. Kritiek is de toestand nog op Wal cheren. waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog voltallig aanwezig is; de waterleiding van Vlissingen is te gering van capa citeit voor het gehele eiland: de aan voer uit Zuid-Beveland blijft nog be- {lerkt door schade aan de transport- eiding. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten,, dat de regelmatige verwerking van cadavers moeilijkhe den zal ondervinden. Of de behoefte Overal in de overstroomde gebieden zijn de herstelwerkzaamheden in volle gang. B(j Alblasserdam is men bezig met het graven van een diepe put, waarin men een pomp zal plaatsen, die het water uit de Alblasserwaard moet pompen. om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vastgesteld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de militaire overheid genie troepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Militaire missie van Tsjang naar de V.S. Volgens militaire kringen ln Washington zal de volgende week een nationalistisch-Chinese militaire mis sie in de V.S. aankomen. Verwacht wordt, dat o.m. de bevelhebber van de nationalistische pantserstrijd krachten. generaal-majoor Tsjang Wei-Goeo. een zoon van Tsjang Kai- sjek. deel zal uitmaken van de missie. Sinds 3 Februari bevinden zich reeds de bevelhebber van het nationalisti sche korps mariniers en opperbevel- hebber van de nationalistische vloot in de V.S. Radio Peking heeft vandaag bericht, dat communistisch China de verde diging van de kust van Zuid-China en dé eilanden voor de kust versterkt. De Chinese strijdkrachten aan de kust van Zuid-China hadden beloofd, hun versterkingen in „verdedigingen van staal" te veranderen. Een missie van het hoofdkwartier van het centrale en Zuidelijke militaire gebied en van het Chinese vierde leger is uitgezon den om de eenheden aan de kust en op de eilanden te bezoeken. Taft voorstander van blokkade van China Maar.geen complicaties De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse senaat, Robert Taft, heeft na een bezoek aan president Eisenhower verklaard, dat Amerika kennelijk geen frontaanval op de communistische linies in Korea over weegt. De uitvoering van het pan van generaal Mac Arthur, om de Mand- sjoerijse luchtbases te bombarderen en een blokkade om het Chinese vas teland te leggen, zou volgens Taft de overwinning aan de zijde der V.N. ge bracht hebben. Thans hadden de Chi nese communisten hun defensie ech ter zo opgebouwd, dat een frontaan val tegen hen niet overwogen kon worden. Taft zelde een blokkade van de Chinese kustlijn zeer wenselijk te achten, indien deze zonder te veel in ternationale complicaties uitgewerkt zou kunnen worden". De senator zei- de niet te weten of een bombarde ment van de Mandsjoerijse bases mi litair voordeel zou brengen „nu de communisten zo machtig aan het front zijn". Joegoslavië wijst drie Bulgaarse diplomaten uit Volgens de Daily Telegraph heeft Joego-Slavie drie Bulgaarse diploma ten gelast, het land te verlaten. Door deze maatregel zou Bulgarije slechts een symbolische vertegenwoordiging in Belgrado behouden. Foster Dulles rapporteert op het Witte Huis Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen dat president Eisen hower en zijn minister van buiten landse zaken Foster Dulles na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis tot de slotsom zijn geko men, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen hebben getoond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze gevallen de noodzakelijke medewerking van het congres te ver krijgen. Harold Stassen. directeur van het Amerikaanse bureau voor de weder zijdse beveiliging, zou, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, voor nemens zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse openbare mening en het congres te winnen voor het denkbeeld van krachtige Amerikaanse steun aan de Europese bondgenoten. Hij zou daarom willen voorstellen dat groepen Amerikaanse deskundi gen op financieel, industrieel en eco nomisch gebied, een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden te bestu deren, waaronder de Amerikaanse hulp zou kunnen worden verleend. Tevens zou dan kunnen worden nage gaan hoeveel de Europese Staten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdediging. De acht Europese landen, die Stas sen zou willen doen bezoeken zijn: Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië. West-Duitsland. Nederland. België, Denemarken en Turkije. Ook naar Indo-China, Formosa en de Philippij- nen zouden dergelijke groepen van deskundige Amerikanen worden ge zonden. Onafwendbaar De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moei lijke. doch volgens haarzelf onaf wendbare opgave: het congres te overtuigen van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven verlenen op een tijdstip, waarop de meeste congresleden en de Amerikaanse openbare mening het oog vooral gericht houden op Aziati sche vraagstukken en de Koreaanse oorlog Van dezelfde gewoonlijk welinge lichte zijde wordt nog vernomen dat minister Foster Dulles president Eisenhower heeft ingelicht. Omtrent door Europese staatslieden geopperde bedenkingen inzake de neutralisering van Formosa. Men acht het niet on mogelijk dat de Amerikaanse regering te gelegener tijd zal overgaan tot de publicatie van een geschrift over „het nieuwe aanzicht der Amerikaanse politiek met betrekking tot Azië. Het Rampenfonds Ruim 27.5 millioen Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Nationale Ram penfonds is bijeengebracht, is f 27.558.000,—. Het Nationaal Rampenfonds heeft in zijn vergadering van gisteren een commissie ingesteld, die de kwestie zal bestuderen van de vergoeding voor door de watersnood veroorzaakte huisraadschade. Aan deze commissie is opgedragen op korte termijn ver slag uit te brengen. In dezelfde ver gadering werd een commissie be noemd. die advies zal uitbrengen over de in het noodgebied te nemen maat regelen betreffende het maatschap pelijk werk. Koninklijk echtpaar weer in rampgebied H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteren weer een bezoek gebracht aan het rampgebied. HM. maakte voor haar tocht door de getroffen streken gebruik van een auto, een vaartuig en een helicoptère, Prins Bernhard vloog met een hef- schroefvliegtuig naar tal van plaat sen in Zeeland. Te Heüevoetsluis werd HM. ver welkomd door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die een gedeelte van de tocht meemaakte. Per sleepboot vertrok HM. naar Den Bommel op Goeree en Overflak kee. Vandaar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mari niers met de herstelwerkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok HM. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de inwoners onderhield. Daarna vloog HM. per helicopter naar het zwaarge- troffen Oude Tonge, waar zij zich door de burgerlijke en militaire auto riteiten van de toestand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Tonge vertrok HM. wederom per helicopter naar Willemstad. De koningin begaf zich daar naar het gemeentehuis, waar zij de thee gebruikte en waar verschillende helpsters en helpers aan haar werden voorgesteld. Vervolgens maakte zij een kleine rondwandeling door de ge meente en bezocht zij de opgeworpen dam aan de landpoort, vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Westhoek. Met een boot vertrok H.M. in de richting van de Moerdijk. Daar bezocht HM. ver schillende beschadigde woningen. Binnenkort zal de koningin een tocht maken door Zeeland. Prins Bernhard was gisteren ln deze provincie. Met een helicoptère landde hij op Zuid-Beveland in Ril land—Bath, Hansweert, Baarlandt, Ellerwoutsdïjk en Wolphaertsdijk; op Noord Beveland bezocht hij Kortgene en Colïjnsplaat. Vervolgens nog Zie- rikzee en St. Philipsland. De prins sprak met vele inwoners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Prins Bernhard betuigt dank aan Amerikaanse troepen Z.K.H. Prins Bernhard heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, luitenant-generaal Manton S. Eddy een telegram gezon den om zijn erkentelijkheid te betui gen voor „de bewonderenswaardige bijdrage, welke de Amerikaanse troe pen hebben geleverd als goede wapen broeders in dit uur van beproeving". Luit.- generaal Eddy maakte direct na de noodlottige storm een tocht boven het overstroomde deel van ons land en zond goed uitgeruste troepen om behulpzaam te zijn bij het red- dings- en evacuatiewerk. Drama te Schiedam Een drama heeft zich gistermiddag te Schiedam afgespeeld. Daar was bij een familie, wonende aan het Ru bensplein, het echtpaar den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen op genomen. Gistermiddag ging de heer den B. de stad in. De moeder den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken..Ze moet toen door een vlaag van ver standsverbijstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het balcon. De baby werd dood opgenomen en de moedej* en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toe stand naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Functionaris van „De Ommelanden" gearresteerd Op het terrein van de Coöperatieve melkproductenfabriek „De Omme landen" te Groningen is gisteravond gearresteerd de heer B. V. V. De heer V. werkte tot voor kort bij de condens- fabriek „Friesland" te Leeuwarden. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij „De Om melanden." De condensfabriek „Friesland" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiegeding, dat door V.. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aan hangig gemaakt en het vonnis dat hierop volgde, zeide, dat het de heer V. verboden was op straffe van lijfs dwang bij een andere zuivelfabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken te onderhou den. Een noodgemeente offerde De noodgemeente Snijkenisse op Voorne-Putten heeft gisteren de moed gevonden te collecteren voor het Nationale Rampenfonds. Er is totaal f 9308.bijeengebracht, hetgeen neer komt op f 14.per gezin.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1