Van Willemstad tot Wellington Stroom van hulpverlening aanhouden blijft Overstromingen in Atjeh en Tapanuli-gebied 200,000 runderen tbc-vrij in Oost-Gelderland Voor f 30 millioen goederen aangekomen of nog onderweg Franse treilers in botsing 82 doden en 32 vermisten Korreltjes Het conflict met de AVRO DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 De hulp uit binnen- en buitenland voor de slachtoffers van de watersnood blijft in overstelpende mate toestro men. Naar schatting is thans al voor een waarde van 30 millioen gulden aan goederen uit het buitenland aange komen of nog onderweg. Schiphol was al enige malen verstopt door het vervoer en de Sabena, die de K.L.M. helpt bij het gratis transport, maakt zich ernstige zorgen over de stroom van goederen, die uit Parijs in zo enorme hoeveelheden worden aangevoerd, dat doorzending naar Amsterdam bijna onmogelijk icordt geacht. 1,5 millioen lire van Faroek Een groot deel van de goede ren wordt in ons land achter de hand gehouden tot het tijdstip dat de vluchtelingen hun huizen weer zullen gaan betrekken en geïnstalleerd zullen moeten wor den. Uit de enorme stroom van be richten waaruit allerwegen het medeleven met de slachtoffers blijkt, lichten wij nog het vol gende: de Nederlandse vrijwil ligers op Korea brachten flO.OOO bijeen evenals de Nederlandse militairen in Suriname, die ook 590 wollen dekens zonden. Een familie in Hillegom, die zelf een zoon heeft die in Korea dient, heeft huisvesting aangeboden aan twee Korea-vrijwilligers uit de noodgebieden, die binnenkort re patriëren. In Dordrecht hebben vele ouders onderdak aangebo den aan leerlingen van Dordtse scholen, die uit getroffen ge meenten afkomstig waren en anders hun studie zouden moeten onderbreken. H.M. de Koningin stelde de koninklijke stallen en het perceel Lange Voorhout 16 alsmede delen van het paleis Noordeinde beschikbaar voor op slagruimte, verstrekte zwaar rol lend materieel voor veevervoer en zal het paleis 't Loo beschik baar stellen voor geëvacueerden, indien dat wenselijk blijkt. Onder auspiciën van het Prin ses Irenefonds zullen artisten die gewoonlijk uitsluitend voor lang durig verpleegden in ziekenhuizen en sanatoria optreden, belangeloos een landelijke tournee beginnen ten bate van het Rampenfonds. De muziekcorpsen van de M.L.D. en het Regiment Limburgse Ja gers zullen hieraan medewerken. Onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog" zullen over het gehele land pad- vindsters. gidsen en verkenners Zaterdag 14 Februari tenminste één gulden trachten te verdienen in de geest van de actie „Een beitje voor een karweitje". De Katholieke Jeugdbeweging heeft de minister van Binnenlandse Za ken aangeboden een aantal werk kampen te organiseren van waar uit jongens boven 16 jaar, voor trekkers en leiders alle werk zul len verrichten waarvoor geen specifieke geschooldheid is ver eist zoals b.v. het schoonmaken van huizen en wegen etc. De actie van de radio-omroep verenigingen „Beurzen open, dij ken dicht" werd gisteravond ge opend met een programma waar in de Koninklijke Militaire Ka pel concerteerde. Er zijn reeds talrijke giften binnengekomen. De A.V.R.O. heeft haar actie „Zo den aan de dijk" beëindigd en de binnengekomen giften (f30.000) aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. „Beurzen open" zal voor de microfoon worden ge bracht door Johan Bodegraven, Jan Bootz, Wim Quint, Koen Serré en nog een medewerker van de V.P.R.O. Men zal niet aarzelen twee uur aan de speci ale Zaterdagavond-programma's te besteden, als het een „dijk doorbraak van milddadigheid" wordt. Ook in gemeenten die zelf zwaar getroffen werden, wordt met milde hand geofferd voor het In koninklijke auto naar vrouw en dochters Ook landbouwer Iwaarder uit Oosterland zat diep in de put. toen hii Vrijdagavond als evacué naar Baarn kwam. Hoe hii van zijn vrouw en zijn twee dochters gescheiden werd I en waar zii terecht gekomen waren zo zij gered werden, wist hij niet en daarom verliet hij Zaterdag reeds weer vroeg zijn evacuatie-adres in de We teringstraat om te trachten enige inlichtingen over zijn familie te krijgen. Het was een geheel andere Iwaarder. die 's middags terug kwam. Beide dochters werden in Utrecht bij familieleden ontdekt en in Assen was moe der de vrouw bii haar zuster terecht gekomen. Kort na deze heuglijk ontdekking, kwam een grote auto hem halen. De auto was voorzien van het Ko ninklijk wapen en de chauf feur droeg de Koninklijke li vrei. Van Iwaarden vernam, dat de Koninklijke auto hem direct naar Utrecht, naar zijn dochters brengen zou. en dat daarna de reis naar Assen voortgezet zou worden. Door deze hulpvaardigheid veran derde het leed van een familie in enkele uren in een grote vreugde. Nationaal Rampenfonds. In Zie- rikzee werd Zondag in drie ker ken f2.518,87 gecollecteerd, in Terneuzen-Sluiskil werd f30.000 bijeengebracht, meer dan f2. per inwoner. Waterlandkerkje in West-Zeeuws-Vlaanderen bracht ruim fll.000 bijeen: f73 per ge- Zierikzee is geadopteerd door Almelo en door Danville in Penn sylvania, Willemstad door De venter, dat ook Fijnaart adop teerde en f150.000 bijeenbracht, Zuidland door Alphen aan de Rijn, Abbenbroek door Wasse naar. Limburg bracht totnogtoe ruim 4 ton bijeen, Arnhem f733.789 (men verwacht tot een millioen te komen). In de Katho lieke kerken van Amsterdam werd Zondag ruim f190.000 collecteerd, in Rotterdam ruim f120.000, in den Haag met de voorsteden f158.877,76. Het bestuur van het Vacantie- fonds voor de Landbouw zal flOO.OOO aan het Rampenfonds overmaken, personeel van van Gend en Loos samen met de di rectie eenzelfde bedrag, de Prov. Noordbrabantse Electriciteitsmaat- schappij eveneens flOO.OOO. In Delft is bijna twee ton bijeen. De stad zal Middelharnis adopteren, Bergen op Zoom wijzigde de car- navalsleuze „Agge mar leut et" in „Agge mar goed doet" en za melde totnogtoe f108.500 in. Op de Rotterdamse beurs werd f130.000 bijeengebracht, de raad van Enschede stelde flOO.OOO be schikbaar. De actie in verschil lende bedrijven zal hier f350.000 opleveren en een huis-aan-huis collecte loopt naar de twee ton. Bovendien zond Enschede 12.000 dekens. Het militaire personeel van de vliegbasis Twenfche bracht f2500 bijeen, de georganiseerde land bouw in de Vijfheren-landen stelt de veehouders voor, 1 pet van het melkgeld over 1953 af te dra gen. In het zelf getroffen Wil lemstad werd Zondag f905.50 ge collecteerd en men zorgt er voor de geisoleerde boeren van Tien- gemeten en de 500 in Ooltgens- plaat achtergebleven mannen. In Bunschoten is f57.610 opgehaald, f40 per gezin. Vele personeels leden van de mijnen hebben hun kwantum zgn. „deputaatkolen" waarop zij over 1953 recht heb ben, afgestaan aan de slacht offers. Alle in de agrarische be drijfstakken werkzame vaste en losse arbeiders is vanwege de Stichting voor de Landbouw aan bevolen, de waarde van één va- cantiedag ter beschikking te stel len, en deze af te ronden op f10. Van 19 schepen van de maat schappij „Nederland" is telegra fisch verzocht in totaal f28.968 over te maken. Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" droegen de passagiers op een toeristenreis, bijna allen Amerikanen, 6800 dol lar bij. Het personeel van de Hol land Amerika lijn in Rotterdam zamelde flO.OOO in, officieren en bemanning van de „Maasdam" f4100,op de „Rijndam" f2100. Van achttien andere schepen zul len de opvarenden één dag gage afstaan, sa-men f16.140. De steun is ook groot in Indo nesië, zowel uit alle kringen van de Nederlandse als van de Indo nesische en de Chinese samen leving. Er is in totaal al meer dan een millioen rupiah bijeen. Het personeel van de Indonesi sche Luchtvaartmaatschappij schonk uit zijn Nederlandse toe lage f60.000. Ongeveer 850 emigranten, mel de „Sibajak" op weg naar Nieuw-Zeeland, offerden flO.OOO. De bemanning voegde daar nog eens f4500 aan toe. I Uit Djakarta arriveerde giste ren op Schiphol een K.L.M. Da kota met drie ton thee, rijst, de kens en wollen kleding aan boord. In Suriname is nu 1.7 mil lioen gulden bijeen. De eerste Amerikaanse hulp goederen voor de getroffen ge bieden komen Maandagavond 16 Febr. in de Rotterdamse haven aan per s.s. „Westerdam". Vlieg tuigen brachten o.a. al 50 Ame rikaanse buitenboordmotoren met onderdelen (waarde flOO.OOO), een geschenk van de fabrikant. Een andere New Yorkse firma bood aan, 50.000 ampullen procaine- penniciline te zenden, eveneens ter waarde van een ton. De parachutisten van de Ame rikaanse 82ste divisie die in de tweede oorlog in ons land in gezet waren, schonken 12.240 dollar tijdens een oefening die 13.000 man bijeenbracht in Camp Drum. De giften van andere Amerikanen stroomden op het hoofdkwartier van de hulpactie in New York zo snel en zo tal rijk binnen, dat tien extra kler ken moesten worden aangeno men. Iemand die toevallig naar de radio luisterde toen een op roep om hulp werd uitgezonden, reageerde direct met een gift van 15.000 dollar. Vijf blinde slachtoffers van de watersnood met geleide is koste loos verblijf aangeboden in een vacantieih'uis van een Duitse blin- den-bond voor drie weken. Ont roerende brieven en telegram men werden ontvangen van vluchtelingen in Westduitsland en Oostenrijk, die, zelf uit Neder land geholpen, thans ons land willen bijstaan. De kleine veenkolonie „Neu- Gnadenfeld" ten Oosten van Coe- vorden, door uit Silezië gevluch te Hernhutters ontgonnen en ge sticht, bood 30 tot 40 Nederlandse kinderen onderdak aan. Er is 50.000 mark beschikbaar gesteld door een groot Duits ko- lenexport-bedrijf en flO.OOO door een ander kolenbedrijf dat ook de Rijnvaart beoefent. In Australië hebben meer dan 50.000 Nederlanders Zondag kerk diensten bijgewoond ter herden king van de in Nederland geval len slachtoffers. De regering van Nieuw-Zee land heeft 250.000 pond toege zegd voor de slachtoffers in Ne derland en Engeland. Ieder land zal onmiddellijk 50.000 pond ont vangen, de rest zal worden ver deeld na overleg met de premiers Drees en Churchill. Een particuliere onderneming in Nancy (Fr.) begon een inza meling die na één dag tot resul taat had dat met een particulier vliegtuig des avonds 275 dekens en 50 grote dozen lijfgoederen naar Schiphol konden worden ge bracht. De Souvereine Orde van Mal tha heeft 5000 dollar ter beschik king gesteld. In Denemarken wa ren 1000 personen doende met het sorteren van de Deense gif ten, waarvan reeds acht vliegtui gen met zandzakken, rubberlaar zen en Tubberkleding naar ons land vertrokken. Uit Portugal ar riveerde gistermiddag een vlieg tuig met vier ton geconcentreer de levensmiddelen aan boord. Griekenland zond een vliegtuig met medicamenten, schoenen, de kens, cigaretten en levensmidde len. Generaal Franco besloot na een buitengewone kabinetsraad met spoed een treinlading van tenminste 250 ton sinaasappelen en citroenen voor de jeugdige slachtoffers naar ons land te zen den. Ex-koning Faroek die 11 Fe bruari 33 jaar wordt, heeft een gala-receptie waarvoor reeds 400 uitnodigingen waren verzonden, afgezegd en de 1.5 millioen lire die hij hieraan zou besteden af gestaan voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, België en Engeland. In Parijs kunnen de Fransen die de Nederlanders willen hel pen hun pakketten met kleren aan de stations van de Metro en de autobussen afgeven. De gel delijke bijdragen varieren van een briefje van 100 francs tot een cheque van 9 millioen (f90.000) van de Franse Coca-Cola-fabrie- ken. 20.000 Franse gezinnen zijn bereid een of meer Nederlandse kinderen op te nemen. In Londen rollen vrachtauto's vol kleren, dekens en blikken voedsel nog steeds in de richting van de Ne derlandse ambassade. Uit Italië kwam gisteren in Roosendaal een trein met 150 brandweerlieden aan. De nationale inzameling, dia. door de regering met een bedrag van 500.000 gulden werd geopend, heeft reeds het totaal van een half milliard Ere bereikt (fl.2 millioen). Van vele stations zijn wagons met dekens en sinaas appelen vertrokken. In Zweden is totnogtoe 2.3 mil lioen gulden bijeengebracht Tien treinwagons zijn met Zweedse giften onderweg, nog afgezien van 100.000 dekens. Zondag is in bijna alle kerken voor Nederland ge collecteerd. Een actie van de Zweedse radio bracht in twee dagen 1.25 millioen kronen op. De actie voor de slachtoffers in de Po-vlakte bracht indertijd in anderhalve maand 1.3 millioen kronen bijeen. Het Internationale Rode Kruis in Génève heeft ruimschoots kunnen voldoen aan het verzoek om 20.000 complete bedden. De Zwitserse Bondsrege ring heeft bulldozers, pontons, pontonniers en genietroepen ter beschikking gesteld. Een Zwitser se verzekeringsmaatschappij schonk flOO.OOO. Het Zwitserse Rode Kruis heeft 20 wagons vol kleding etc. klaar staan voor Ne derland. De „Keten der goedheid" waarbij telefoon-abonné's telefo nisch hun bijdragen kunnen op geven heeft al 2.200.000 Zwitserse francs opgeleverd, In Oostenrijk is naar schatting 3 tot 400.000 gulden bijeen gebracht. Vanuit het Groother togdom Luxemburg werden to' nog toe zes wagons met 150.000 ton kledingstukken, bedden, le vensmiddelen en medicamenten naar ons land gezonden. Uit Finland worden 12 barak ken gezonden waarin 600 perso nen onderdak zullen kunnen vin den en voorts materiaal om dij ken te dichten, 500 dekens en 200 matrassen. Drie man vermist 's-GRAVENHAGE. 9 Febr. Twee Franse treilers. de „France Libre" en de „Villedys" zijn Zon dag met elkaar in aanvaring ge komen, ongeveer negentig mijl ten westen van Brest. Er worden drie man vermist. P.T.T. heeft schade van millioenen De schade, die het Staatsbedrijf der PTT door de watersnood ge leden. heeft, is nog niet te schat ten. Zij loopt echter in de vele millioenen. Dit vertelde de direc teur-generaal der PTT, de heer L, Neher, ons. Dertig postkanto ren hebben onder water gestaan, vele materialen zijn weggespoeld of onbruikbaar geworden door het water. Ook de schade aan telefooncentrales e.d. is zeer aan zienlijk. Aanvankelijk waren er allerlei moeilijkheden bii de oostverzen- ding. doch thans kan al weer ge zegd worden. dat overal waar mensen wonen, de oost komt. Tot de moeilijkheden behoorde ook het gebrek aan postzegels, dat in de noodgebieden ontstond. Men heeft hierin echter niet voorzien en enige tijd genoegen genomen met een opschrift ..noodgebied" inplaats van een postzegel. Deze brieven werden door PTT koste loos vervoerd en bezorgd. De heer Neher zei tenslotte, dat zijn bedrijf in totaal vijf doden of vermisten van de wa tersnood heeft moeten registre ren. (Advertentie) In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. de natuurzuivere De mtluur is niet te verbeteren HOND KAN REDDING BRENGEN 's GRAVENHAGE. In het noodziekenhuis te Rijswijk (Z.-H.) ligt op het ogenblik de 92-jarige evacué J. Coen- raads uit Stellendam. Naar de behandelende geneesheer aan de dierenbescherming in Den Haag heeft medegedeeld, be vindt deze man zich in een zeer ernstige toestand. De arts geeft slechts een kans voor zijn leven, als de hond van de oude man wordt gevon den, waarover hij voortdurend ligt te ijlen. De hond heet Pluto, is een vier jaar oude herdershond, een reu, 60 cm hoog, heeft een wit puntje op de staart en een dunne witte kraag, en op de rug een lit teken van een operatie. De hond zou zijn gesignaleerd op een marinevaartuig. Griep in Beieren eist 226 doden MUENCHEN 9 Febr. (Reuter) Het aantal-slachtoffers van de griepepidemie, die reeds enige weken in Zuid-Duitsland heerst, is alleen al in de staat Beieren gestegen tot 226. In Muenchen overleden in het afgelopen week einde 24 personen, een groot ge deelte van hen zijn jonge men sen. De autoriteiten verklaarden echter, dat de toestand niet alar merend is, aangezien het aantal nieuwe griepgevallen de laatste dagen afneemt. De Russische schaatsploeg voor Helsinki MOSKOU Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onder weg naar de Finse hoofdstad waar op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari de wedstrijden om het wereldkampioenschap hard rijden op de schaats zullen wor den gehouden. Het zijn: Sergeyev, de specialist op de 500 meter, Boris Shilkov, kampioen van Rusland 1953, Valentine Tsjajkin, wereldrecordhouder op de 1500 meter, Oleg Gontcharenko, Rus sisch recordhouder op de 10000 meter, Vladimir Proohine en Di- mitri Sakoenko. DJAKARTA, 9 Febr. (P.I.-Aneta) Tengevolge van overstromingen, die Noord- en West-Atjeh en Tapanuli hebben geteisterd, zijn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven gekomen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstromingen in Groot-Atjeh wordt door het ministerie van sociale zaken op 15 mil lioen rupiahs geschat. Kappen van bos de oorzaak? Intussen is ook een comité opgericht voor de slachtoffers van de overstromingen in Atjeh. De Nederlandse bladen drukken ook verantwoordingen van de in zamelingen voor Atjeh af. Uit per luchtpost ontvangen berichten van Pi Aneta bliikt. dat de overstromingen ziin ont staan na twee dagen van zware regenval. Op 27 Januari kwamen de gebieden op de hellingen van de Seulawanh Agam (Goudberg) en de kampongs rondom Kota- radja onder water te staan. Op de avond van dezelfde dag begaven de dijken om de stad het en het water stroomde met grote kracht de stad binnen. Bij gestaan door leger en politie zocht de bevolking in paniek haar toevlucht in hoger gelegen gebieden. Enige regeringsgebou wen kwamen onder water te staan. Vele waardevolle docu menten konden niet worden ge red. Het post- en telegraafverkeer werd onderbroken, evenals de electriciteitsvoorziening. waar door ook het plaatselijke radio station uit de aether verdween Vele wegen en bruggen ziin weg gespoeld waardoor de verbindin gen over de weg en oer trein werden verbroken. De oorzaak van de overstro ming ligt naar Pi Aneta ver neemt in het feit. dat de be volking ondanks waarschuwingen van de overheid grote bossen hebben gekapt in de omgeving van Kotaradia. DE WATERSNOODZEGEL Zoals we reeds meldden heeft de P.T.T. een watersnoodpost zegel uitgegeven, die van van daag af aan de postkantoren te verkrijgen is. Deze watersnood zegel is het gangbare 10 cents zegel met de beeltenis van Koningin Juliana, voorzien van de overdruk „1953 10 cent 10 Watersnood". Op de zegel moet een toeslag van 10 cent betaald worden. Deze toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. De zegels worden in de maanden Februari en Maart verkocht. Ze bliiven geldig tot eind 1954. Bovendien zullen voor som mige verzamelaars waardevolle „eerste dag-enveloppen", de zo genaamde „first day covers" worden uitgegeven. Deze kan men verkriigen door het storten van 70 cent (d.i. 20 cent voor de oostzegel en 50 cent voor de om slag) op postrekening 590.000 van het comité Watersnoodoost- zegel 1953. Zeestraat 82. Den STsafïe SlafeSteXkïS I Zaterdagmiddag Be op de postkantoren bestellen. Quick 28 te Zwolle. Weer naar normale banen De ramp van Zeeland it en Zuidholland was een nationale ramp. Zij heeft een schok teweegge bracht en de beste krachten in ons volk wakker geroepen. Dat is nog niet uitgewerkt, dat grote goed is nog niet vol tooid. Maar het is ook een na tionaal belang, dat het leven weer zo spoedig mogelijk nor maal wordt. De aanwijzingen, dat dit gebeuren kan en diis gebeuren zal, zijn er gelukkig al. Dat de Staatscourant van Maandag weer koninklijke onderscheidingen vermeldt, is de voornaamste niet, maar de vissers van Enkhuizen, die 'n week in het noodgebied ge ploeterd hebben, hielden het ons voor: wij zijn weer thuis, morgen gaan we weer vissen. Nederland moet weer aan het normale werk. Het leven gaat door, en zoals in de oorlog, ondanks het gevaar van mij nen en torpedo's onze kloeke zee- en scheepvaarders het zeegat uittrokken, gedachtig de spreuk: Navigare nescesse est, wij móeten varenzo gaat Nederland, met de rouw nog in het hart en zonder zijn blijvende verplichting tegen over de slachtoffers te verge ten, verbeten aan het werk. Wij zullen de getroffenen, die in veel opzichten nog hulp nodig hebben, niet vergeten, maar het één doen en het an der niet laten. Zo heeft de ge zamenlijke georganiseerde middenstand een actie opge zet, om het bedrijfsleven hulp te doen geven aan het be drijfsleven in de getroffen ge bieden, dat weer, het zij daar hetzij elders, in zijn tijdelijke verblijfplaats, weer aan de slag moet. Ook in dit opzicht gaat Nederland blijk geven in het bijzonder ook aan het buitenland dat het zijn geestkracht niet heeft verlo ren. En evenmin zijn werk kracht en zijn productiever mogen. De ramp heeft ons wel geslagen, maar niet ver slagen. Financieel komt alles immers toch weer op zijn pootjes terecht al zal het feit, dat straks wellicht zal blijken dat de prachtige offervaardig heid, ondanks veel gelamen teer over zware lasten, zeker wel 30 millioen gulden, (zon der veel gelamenteer, maar van harte!) uit ons volksinko men heeft doen vloeien. Dat komt weer terecht, al zal er hard aangepakt moeten wor den, om de nieuwe bressen, geslagen in onze financiële draagkracht, weer te herstel len. Vooral als straks de re kening van de schade die de waterwolf heeft aangericht wordt gepresenteerd Denk eens aan, alleen maar om een idee te geven: de 24 millioen gulden, welke Zondag in het Rampenfonds gestort waren en wat kómt er nog!zouden net genoeg zijn, om de scha de der 35.000 stuks verdron ken vee te bekostigen Zee land en Zuidhollend zullen herrijzen en daarmee Neder land. „Het zal waarachtig wel gaan". F. Remmers in bestunr van rfe K.N.V.B. DEN HAAG In de vacature Teeuw is in het bestuur van de K.N.VJ3. benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter Marinierskapel blaast geld bijeen De marinierskapel van de Ko ninklijke Marine gaat musiceren ten bate van het Nationaal Ram- Groningen, Drente, Overijsel en Noord-Holland volgend jaar Nu de provinciale gezondheidsdienst voor dieren er in geslaagd is de veestapel van 200.000 runderen in Oost- Gelderland t.b.c.-vrij te maken, wordt begonnen met een penfonds. Strijkers en blazers, tweede saneringszonedie de Oost-Veluwe, de Betuwe zullen Vrijdag 13 Februari onder I 7 - - de kapitein der ma- en het Land van Maas en Waal omvat. leiding van de kapitein der ma- j tot aan- het Amsterdam-Rijnkanaalhet rijk van Nijmegen riniers Gijsbert Nieuwland eer concert geven in de Stadschouw- burg te Leiden, waarbij de baxi- x ton Henk Dorel als solist zal Evenals de veehouders in Oost- vee te laten onderzoeken op tu- optreden. Gelderland (het eerste grote ge-| berculose, alsmede de voorschrif- Het is niet onmogelijk dat de bied na Friesland, dat t.b.c.-vrij ten op te volgen welke van kapel na dit concert ook nog in i is) hebben de veehouders in dezeoverheidswege of vanwege de ge- anaere steden zal optreden. tweede zóne zich practisch una- j zondheidsdienst op grond van dat niem achter de plannen ge-i onderzoek worden gegeven, len schaard volgens dr. W. B. van; aanzien van weigeraars is aan- ■*- vankelijk een adviserende hou ding aangenomen, maar nu het om het t.b.c.-vrijmaken van ge- Rode Kruis-helpsters aangehouden Verdacht van het plegen van onregelmatigheden ziin drie help sters in vaste dienst van de af deling Schiedam van het Rode Kruis gearresteerd. Twee worden nog steeds door de politie vast gehouden, de derde is wegens tragische familie-omstandigheden voorlopig op vriie voeten gesteld. De politie heeft de zaak in onder zoek. Op last van de directie van het Rode Kruis ziin de drie help sters onmiddellijk oneervol ont slagen: haar onderscheidingen zijn ingetrokken. der Burg, met wie wii 'n vraag gesprek hadden. Na 1 November 1953 zullen er ook in deze ge bieden geen reageerders meer mogen worden gehouden onder de 90.000 runderen. De derde zóne zal daarop omvatten het uiterste Westen van de Betuwe, de Gelderse Vallei en de IJselmeerstrook. In dit gebied met nog ruim 100.000 runderen blijkt een aantal vee houders zich uit religieuze over wegingen te verzetten tegen de voorgenomen maatregelen. Vol gens de wet is echter elke vee houder verplicht zich aan te sluiten bij de provinciale gezond heidsdienst voor dieren en het bieden gaat (in Gelderland drie jaar, terwijl Friesland er 30 jaar over heeft gedaan) mag worden verwacht, aldus dr. van der Burg, dat van overheidswege tegenover veehouders welke nog afzijdig blijven staan, krachtda dige maatregelen zullen worden doorgevoerd. In feite zégt de wet van 23 Juni '52 dat weigeraars geen vee mogen houden. Over de bestrijding in het al gemeen vertelde dr. van der Burg nog, dat de t.b.c.-vrij ma king van het Oosten naar het Westen van het land verloopt. Over een jaar zijn waarschijnlijk ook de veestapels van Groningen, Drente, Overijsel en Noord-Hol land boven het IJ vrii van t.b.c. Waren Zeeland en de Zuidhol landse eilanden niet door de overstromingsramp getroffen, dan zouden ze er ook toe be hoord hebben. Voor deze gebie den zal nu stellig als eis worden gesteld, dat het m te voeren vee t.b.c.-vrij is. HILVERSUM Naar aanlei ding van het communiqué van 't AVRO-bestuur over het conflict met de regeringsvoorlichtings dienst inzake het uitzenden van berichten voor de noodgebieden heeft de adjunct-regeringscom missaris voor het radiowezen, mr. Ph. de Vries, desgevraagd ver klaard, dat de inhoud van dit communiqué formeel volkomen onjuist is. „Ik heb Dinsdagoch tend zendtijd gevorderd, wel niet in conflic'tstemming maar in overleg met de R.V.D.", aldus mr de Vries, die daaraan toevoegde, dat deze vordering overigens ge heel vrijwillig en zonder enig verzet door de AVRO-voorzitter. de heer G. de Clercq. was aan vaard. Mr de Vries deelde ten slotte mede, dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2