Voor ruim twee millioen aan openbare werken Groningen en de hulp aan de rampgebieden Bols ward begroette thans „zijn" drie Bisschoppen Teleurstelling onder de Groninger studenten Agent met mes gestoken Pajiioa 2 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 GEMEENTERAAD GRONINGEN Veemarkt gesloten voor t.b.c.-besmet vee GROMNGEN DeG roninger gemeenteraadsleden kre gen gisteravond een vrij omvangrijke en zeker belang rijke agenda te verwerkenDe belangrijkste voordracht was zeker diewaarin B. en W. voorstellen over te gaan tot uitvoering van een aantal zeer belangrijke werken. Het totaal bedrag overschrijdt de twee millioen en met deze werken zijn ongeveer 10.000 manneken werk ge moeidzoals wethouder Hulsman bij de debatten mede deelde. Voorts besloot de raad om per 1 Maart a.s. de veemarkt te Groningen te sluiten voor met t.b.c. be smette dieren. De voordracht om een ee- deelte van de persleiding bii Ao- ningedam te verplaatsen (kosten 106.000.ontlokte enige be zwaren bii de heer Spa (K.V.P.). Maar wethouder Hulsman deel de mede. dat weliswaar overleg gepleegd is met het college van Gedeputeerde Staten omdat ook B. en W. geschrokken waren van het hoge bedrag, maar dat Ge deputeerde Staten formeel in het gelijk stonden. Ook ging de raad accoord met de aanleg van een riiwielpad langs de Paters woldse Weg. waarmee een uitgave gemoeid is van ƒ93.400 (de gemeente zal hiervan 37.500.moeten be talen). Op vragen van de heren Klooster (C.H.U.) en Koooius (Arb.). deelde wethouder Huls man mede. dat B. en W. vol ledig onderschrijven dat ook de bruggetjes in deze wèg en het wegdek zelf niet aan de eisen 'voldoen. Gezien de verkeers- moeiliikheden door de werk zaamheden aan de Herebrug is het echter onmogelijk om ook deze Paterswoldse Weg te gaan verbeteren, want dit zou ernstige verkeersstagnatie tengevolge hebben. Er zal verder een plant soen worden aangelegd oo de terreinen tussen de Oliemulders- weg en het Van Starkenborgh- kanaal. Werkloosheidsbestrijding De belangrijke voordracht tot uitvoering van werken ten be drage van ruim 2.000.000 gulden ontlokte veel discussie. Over het algemeen werd het college lof toegezwaaid voor de voort varendheid. waarmee deze voor- dracht was behandeld, waardoor het mogelijk was per 1 Maart met regeringssteun verschillende belangrijke werken uit te voe ren. Het betreffen hier de vernieu wing van de oeververbinding Verbindingskanaal Herebrug Loswal. de vernieuwing en verzwaring van de oeververbin dingen Eepiskanaal N.Z. tussen bru£ I en het Van Starkenborgh- kanaal. de verbetering van de Oosterhaven en de vex-betenng van de Bedumerweg. De heer Koopius vi-oeg naar de Oosterhaven-verbetéring en de voorgenomen verbetering van het Eemskanaal. Ook informeer de hij naar het centraal bussen- station. Komt dit station er? Deze vraag, omdat aan het Ge dempte Boterdiep ook een bus- senstation is geprojecteerd. Ove rigens had spr. alle lof voor deze voordracht en voor de hier uit gewerkte plannen en voor de spoed, die hier door het college betracht was. j- De heer Streuoer (V.V.D.) die eerst zelf aanschaffing van een kraan aan de Oosterhaven be pleit had. voelde er nu door de reacties uit bepaalde kringen niet veel meer voor en wilde de aanleg van een kraanbaan uitstellen. Overigens sloot hu zich aan bii het betoog van de heer Koooius. Waar gaan ice heen De heer Spa (K.V.P.) was ook een en al lof over de spoedige indiening van de plannen. Spr. ging in op de verbetering van de Bedumerweg. Een autobus- senstation aldaar ligt in de histo rische ontwikkeling van het autobussenbedriif in Gi'oningen. vond hii. De heer Soa sprak daarna over het grote belang van een goede Eemskanaal-verbin- ding en de betekenis van de Oosterhaven. waarbij hii de tweespalt signaleerde in dezelfde kring over het probleem:: Wel een kraan, geen kraan aan de Oosterhaven". In zijn antwoord toonde wet houder Hulsman zich verheugd over de door de diverse raads leden naar voren gebrachte lof. Het was ook kort dag geweest met de uitwerking van deze plannen, die niettemin van grote betekenis zijn voor de welvaart van Groningen en de bestrijding van de werkloosheid in deze stad. Wethouder Hulsman deelde mede, dat per 31 Januari het aantal werklozen in de stad Gro ningen 3169 bedroeg. Ook de verbetering van de Oosterhaven en de daarmee ook noodzakelijke verbetering van het Eemskanaal zeide wethouder Hulsman dat eerst besprekingen zijn gevoerd met Ged. Staten en dat Ged. Staten bemoedigende mededelingen hadden gedaan. De verbetering van het Eems kanaal zou op korte termijn ge schieden. Nog dit jaar zal een begin gemaakt worden met dit belangri.ike werk. Aldus is door het college van Ged. Staten me degedeeld. Al sprekende over de belang ri.ike verbetering van de Ooster haven zeide wethouder Hulsman dat er van de zijde van de han del altijd is aangedrongen op aanschaffing van een kraan. Evenwel is nu door de eigenaar van een drijvende kraan een te genactie ontketend. Over het centraal bussenstation kon. wethouder geen nadere mede delingen doen aangezien juist vandaag besprekingen met de spoorwegen gehouden zullen worden. Het totaal aantal man- weken voor do voorgestelde wer ken bedraagt ongeveer 10.000, aldus spr. T.b.c.-vrije markt De voordracht van B. en W. om per 1 Maart de veemarkt te Groningen te sluiten voor met t.b.c. besmette runderen ontlokte heel wat discussie. Dit kwam omdat de heer Klooster (C.H.U) een wijziging had voorgesteld in die zin. dat gedurende het tijdvak van MaartOctober de t.b.c. besmette runderen ge bracht zouden mogen worden op een aparte ruimte op het markt terrein. De heer Assink (KVP) constateerde dat er heel wat t.b. c. besmet vee in Gi'oningen was en hij was er wel wat huiverig voor om met de voordracht mee te gaan. Hij vond het juister de t.b.c.-besmette dieren binnen bepaalde perken terug te drin- gen. De heer de Jong (CPN) was soortgelijke mening toegedaan. Wethouder Voet ontzenuwde de bezwaren v. d. heer Assink. omdat 'zowel de handel als de veehou derij alle mogelijke medewerking verleent inzake de bestrijding van t.b.c. onder het vee en om dat de controle uiterst streng is. De wethouder deed een beroep op de raad de voordracht te aan. vaarden. Het amendement van de heer Klooster dat tenslotte in stemming werd gebracht werd verworpen met 26 tegen 12 stem men. De voordracht werd daarop aanvaard. Tenslotte werd nog gediscus sieerd over het aanvullend cre- diet voor de bouw van de open- luchtschool in de Appelbergen. De heer Baarveld (Arb.) wilde de voordracht aanhouden maai de heer Spa vord dit niet nood zakelijk. Wethouder mevr. Aar- sen Jansen verklaarde dat alle besprekingen die maar gevoerd kunnen worden, gehouden zijn en dat aanhouding enkel maar vertragend zou werken. De raad ging toen met de voordracht mee. Op 2 Maart a.s. zal de raad opnieuw bijeenkomen. WATERSNOOD 1953 GRONINGEN De vereniging van „Oud Groene Weezen" heeft in haar vergadering besloten f 1000.af te staan voor het Rampen fonds. Het gezamenlijk personeel van de GADO bracht een bedrag bijeen van f 2500.De directie heeft dit bedrag verdubbeld zo dat aan het Rampenfonds f 5000 kon worden afgedragen. TER APEL Het Ter Apeler Koor, dat een feestelijke bijeen komst had belegd, maakt in plaats daarvan een bedrag van f50.over aan 't Rampenfonds. Het personeel van de aard appelmeelfabriek „Cato", liet het loon van de snipperdagen over brengen naar het fonds. Het ge zamenlijke personeel van de Ligno-Sto-nefabriek „Ago", heeft een bedrag van f 2000.bijeen gebracht. APPINGEDAM De lijsten- actie in Appingedam is nog niet geheel voltooid. Nog steeds komen er giften binnen. Er was reeds f30.000.bijeengebracht, welk bedrag waarschijnlijk nog f 10.000 hoger zal worden. TEN BOER De inwoners van de gemeente Ten Boer brachten f 39.790,35 bijeen, d.i. per inw. f 7.25 of per gezin f 26. Drie auto's vol goederen waren Donderdag reeds.verzonden. Het bestuÜr van de Speel tuinvereniging „De Oosterpoort" heeft besloten een bedrag van f75.ter beschikking te stel len van het Nationaal Rampen fonds. G.O.V. abonnement s- coucert GRONINGEN Aan het abon nementsconcert van Woensdag (witte en blauwe serie), dal onder leiding staat van Jan van Epenhuysen, zal solistische me dewerking worden verleend dooi de bariton Herman Schey, die gezien de rampzalige omstandig heden wel enige zeer toepasse lijke werken zal vertolken. Zo zal de zanger voor de pauze de Kreutzstabcantate van J. S. Bacn met de G.O.V. vertolken, terwijl na de pauze de Kindertotenlieder van G. Mahler zullen worden uit - gevoerd. Als eerste werk staat op het programma de „Oxford- symphonie" van Haydn, terwijl als eerste werk na de pauze zal wor den uitgevoerd de 7e symphonie van Sibelius, welk werk de vo rige week in verband met een programmawijziging is komen te vervallen. Opbrengst collecten COEVORDEN De opbrengst van de collecte ten bate van het Nationaal Rampenfonds is ge- stegen tot f 42.000. De collecte in. de St. Willibrorduskerk bracht bovendien f 1300 op. GEMEENTERAAD GRONINGEN Groningen bracht een bedrag van f 166.874,91 bijeen BIOSCOPEN: BEURS: Parucha, kind van de nacht (afgekeurd); Billy the kid (14 jaar) Woensdag. CINEMA: Morgen begint een nieuwe dag (volw.) dagelijks 2.30, 6.30 en 9.00 uur. GRAND THEATRE: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.) dag. 3, 7 en 9.30 uur. LUXOR: Skirts Ahoy (alle) dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR SHORT: uitgebreide reportage van de stormramp, dag. 10.302.20 uur. In alle bioscopen reportages over nationale ramp. TENTOONSTELLINGEN: TOONZAAL Fa. BARREE, Noor derhaven Z.Z., Bas Galis, olie verfschilderijen en aquarellen. IIANGELGANG: (tot 19 Febr.) Ad Pieters, pauwhofstudies: Piet Snel, reisherinneringen Scandinavië. PICTURA: werk van J. Koster (Costerus) Groningen. ZONDAG en NACHTDIENSTEN APOTHEKEN (7—14 Februari) Apotheek Huisman, Damsterdiep 2, tel. 24876; Heckhardt, apotheker, Nieuwe Ebbingestraat 119, tel. 21072; Apotheek v.h. Oudman, Verl. Heereweg 89, tel. 26323; Apotheek Viersen, Brugstraat 11, tel. 23135. HEDEN: CONCERTHUIS: 8 uur Missiefilm Over Pakistan. HARMONIE: 8 uur Hohe Messe. Gron. Bachver. MORGEN: HARMONIE: 8 uur Ab. concert G.O.V. CONCERTHUIS: 8 uur: Buiten kerkelijke vergadering Mannen- congregatie. Geen spreekuur GRONINGEN De op zich zelf belangrijke raadsagen- da verbleekt tot onbeduidendheid in het schrille licht van de ontzettende rampwelke ons land getroffen heeft aldus de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, die bij de aanvang van de gisteravond gehouden gemeen teraadsvergadering stilstond bij het onmetelijk leed, dat over zo vele duizenden van onze landgenoten is geko men. Een gevoel van verslagenheid en ontzetting maakte zich van ons meester. Echter onmiddellijk verdrongen door liet mededogen met de getroffenen en de onweer staanbare aandrift om te helpen, aldus spreker. Het was vaak een moeiliike en ondankbare taak om tegen het begrijpelijke en menselijke ge voel in duidelijk te maken dat onze taak voorlopig geen andere kon zijn dan ons beschikbaar te houden en dat de ongevraagde aanwezigheid van velen, hoe zeer ook met de beste bedoelingen bezield, slechts zou strekken om het reddingswerk en de hulpver lening te bemoeilijken. De burgemeester sorak toen over de spontane inzameling van kleren en beddegoed en over de collecte voor het Nationaal Ram penfonds. De opbrengst van de collecte bedroeg 92.077.29. Zeer velen hadden intussen reeds recht streeks een bijdrage aan het Rampenfonds doen toekomen, terwijl daarna aan giften tot dusver 28.932.21 binnenkwam, op de giro van de burgemeester j' 14.371.64 en per cheque als gift van een aantal Groningers 31.493.77. Het totaalbedrag is derhalve 166.874.91. Het college was van oordeel, dat doeltreffende hulp slechts georganiseerd en gecoördineerd kon worden verleend. „Wij heb ben dan ook niet oo eigen houtje een gemeente in het rampgebied geadopteerd, maar ons tot de Vereniging van Neder landse gemeenten gewend, met ons verzoek ons in te schakelen in elke centraal nodig geachte hulpactie, aldus spreker. Ook heeft het college geen vrijheid kunnen vinden voor te stellen een bedrag uit de ge meentekas voor het Rampen fonds beschikbaar te stellen. Al lereerst omdat deze geste er op GRONINGEN De wethouder! neer zou komen dat de gemeen- van Onderwijs houdt Woensdag te slechts oo kosten van het riik geen spreekuur. I een dergelijke geste zou kunnen per stuk. maken, daar voor het sluitend maken van dc gemeentebegro ting een subjectieve bijdrage van het riik nodig is. Verder omdat deze ramp een persoonlijk offer van ons vraagt en tenslotte om dat de hulp. voor zover die van de overheid moet komen, door het riik moet worden, geboden. De burgemeester zag als licht punt in deze ramp de eendrach tige wil om te helpen. De raad herdacht de slacht offers daarna staande. Ook werd herdacht de onlangs overleden oud-burgemeester van deze gemeente ihr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, die van 1924 tot 1930 burge meester van Groningen is ge weest en gedurende ziin ambts periode belangrijk werk voor de stad heeft verricht. 25 JAAR BIJEN VERENIGING TER APEL De afdeling Ter Apel van de bijenvereniging her dacht in hotel „Timmer", onder presidium van de heer J. H. Stahl haar 25-jarig bestan. Het hoofdbestuurslid, de heer Planting, had bericht van ver hindering gezonden. De heer Zuidinga hield een korte inlei ding over de bijenfilm. welke hierna vertoond werd. 's Mid dags werd de film voor de hoog ste klassen van alle scholen ge draaid. In de pauze deelde de voorzitter mede, dat nog 7 leden van de oprichting af lid waren. Lukkien, die enige jaren het se cretariaat heeft waargenomen, ontving enige geschenken. Veiling Sneek Witlof 3851: appels 314; pe ren 312: spruiten 56; rapen 7; groene kool 11: boerenkool 30 37; alles per kg. Knollen 5 cent Hulpvaardigheid niel geaccepteerd (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Er schijnt in het westen van ons land enige ontevredenheid te zijn gerezen over de houding van de Gronin ger universiteit inzake de hulp verlening bij de nationale ramp die ons land zo zwaar heeft ge troffen. Men verwijt de Groninger uni versiteit dat hier de colleges normaal doorgang hadden en verder dat de Groninger studen ten zouden zijn achter gebleven bij de hulpverlening In werkelijkheid echter is dit absoluut niet het geval geweest, zo vernamen wij van de rector- magnificus van de Groninger universiteit, prof. mr. H. J. Beek huis. De rector-magnificus vertelde ons. dat de Groninger studenten leeds de Zondagmiddag om twee uur. dus kort na de ramp voor hulpverlening gereed stonden. De rector-magnificus heeft toen namens de studenten hulp aan geboden aan de commissaris der Koningin. De commissaris der Koningin was door deze hulp vaardigheid zeer getroffen, maar hij deelde, nadat hii contact had gehad met de autoriteiten in het westen, mede. dat overkomst van studenten uit Groningen onge wenst was. Er is toen een ver gadering belegd in de studenten sociëteit. waaraan alle studenten eer pora. alsmede vertegenwoor digers van het Rode Kruis deel namen. Hier heeft de rector- magnificus de studenten, die bij na niet te houden waren en met alle geweld naar het zuiden wil den. voorgehouden, dat alleen georganiseerde hulp effectief zou zijn. De bespreking leidde toen 1 to' een grootse dekeninzamel- aclie. waaraan vijftig groepen van twaalf studenten medewer king verleenden. Voorts hebben de studenten zich in grote getale opgegeven, eerst ten stadhuize en later bii het gewestelijk arbeidsbureau, om zodra de mogelijkheid er was naar de rampgebieden vervoerd te worden. Er is toen dagelijks contact geweest met de geweste lijke autoriteiten en beloofd is. dat de studenten het eerst in aanmerking zouden komen. Voor de Groninger studenten is de gang van zaken uiterst teleurstellend geweest. Er bestaan nu plannen om al thans in de zomer enige tiid be schikbaar te stellen om mee te helpen aan die werkzaamheden die daar dan mogelijk zijn. Ten zij men de Groninger studenten alsnog kan gebruiken. Zij helpen graag en betreuren de onrecht vaardige critiek. 40 JAAR RAADSLID RODEN Tijdens een bijzon dere raadsvergadering is de heer R. Deodatus gehuldigd, wegens zijn 40-jarig lidmaatschap van.de gemeenteraad van Roden, Weth. Deodatus werd toegesproken door burgemeester N. C. J. Cramer, die mededeelde, dat de jubilaris was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Verder voerden het woord wetih. Been en de raadsleden van der Berg en Wii- lems en de gemeentesecretaris, de heer A. A. Leij. Na deze raads vergadering werd in hotel van der Molen een druk bezochte receptie gehouden. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dins dagochtend tot Dinsdagavond TIJDELIJK NEERSLAG Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Krachtige tot stormachtige wind hoofd zakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Ongeveer de zelfde middagtempcraturen als gisteren. Binnengekomen giften UIT 'T POLITIERAPPORT GRONINGEN In het politie rapport komen allereerst twee oproepingen voor. Getuigen van het ongeval in de U. Emmius- straat. waarbij een meisje getrof fen werd door een nonchalant opengegooid portier, worden op- feroepen zich te melden bij de nspecteur van Dienst (tel. 23444 toestel 26). Verder werd aan de Een- drachtskade N.Z. een melkventer aangereden door 'n fietser. Deze bleef onbekend. Getuigen van dit ongeval worden verzocht in lichtingen te verstrekken aan Posthuis A-weg (23444 toestel 33). Het sleetje-rijden van de „ber gen" in hét plantsoen kon ook naast niet zonder ongelukken af lopen. Het valt ons mee, dat het politierapport van gisteren slechts eén ongeluk vermeldt. De 14-jarige E.S. kreeg met zijn sleei Zondagavond om half negen zo'n vaart dat hij pardoes tegen een kar van de electriciteits-centrale I botste. Het slachtoffer werd met hoofdwonden door de G.G.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Tenslote slipte aan de Kap- teynlaan een gemeentebus door de gladheid en gleed naar het linkerweggedeelte. De 6-jarige DinaB. kwam onder de bus te recht en werd geheel overreden. Niettemin mankeerde het kind niets, dank zij de dikke sneeuw laag. LEEUWARDEN. Aan het Hoeksterend werd een agent, die enkele vechtende feestvierders trachtte te scheiden, met een mes van achteren in de schouder gestoken. Hii werd overgebracht, naar het diakonessenhuis. dat hii ech ter onmiddellijk na behandeling weer kon verlaten. NIEUWS UIT BARGER COMPASCUUM De collecte in de St. Josef- kerk bracht Zondag f 443 op. ,De Compascumer Spelers" hebben afgezien van. de Carna valsviering. De opbrengst van 't toneelstuk .De verkochte bruid" dat wèl doorgaat en twee maal zal worden opgevoerd zal wor den afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds Vanaf Zondag a.s. zullen de H.H. Missen weer een half uur eerder beginnen, dus om half acht, negen uur en half elf. SLECHT AFGEWERKTE TURNSHOW SPARTA GRONINGEN De gymnastiek- cn handbalver. Sparta gaf in de Harmonie haar jaarlijkse turn- show waarvan de netto-opbrengst geheel ten goede komt aan het N.R.F. We zijn deze avond wat teleurgesteld. Niet door hetgeen werd gebracht, maar wel door de manier waarop het geheel ons aangeboden werd. De vereniging Sparta beschikt over een groot aantal en goed werkende leden, vooral dames en adspiranten, wat wel bleek uit 't klassikaal brug voor meisjesad- spiranten, het kastspringen en brug door de dames en heren. Met dit materiaal is zeer zeker meer te bereiken dan we nu za gen. De oefeningen na de pauze waren beter verzorgd. Hiervan willen we noemen de wals en de Hongaarse dans van de dames, de knotsoefening van de meisjes en het kastspringén van de heren Een viertal dames van het Ned. Keurcorps waren uitgenodigd voor een demonstratie aan de evenwichtsbalk, een toestel dat hier in 't Noorden meer en meer gebruikt wordt. Ook demonstreer den deze dames nog aan brug, rek en lieten nog enkele perso nele vrije oefeningen zien. De prestaties over het geheel waren goed te noemen maar we hopen dat een volgend Jaar meer zorg besteed zal worden aan de voor bereidingen. WATERSNOOD 1953 MEPPEL Hel totaalbedrag dat geofferd is voor het nationaal Rampenfonds bedraagt f 37.000. Hierbij is niet inbegrepen het bedrag dat de kerken Zondag morgen hebben verzameld. De R.K. kerk bracht een bedrag van 461.57 bij elkaar. f 110 000.- uit gemeente Emmeu O 3000 vrijwilligers teerden aangeboden EMMEN De raad heeft gis teren zwijgend en staande, de slachtoffers van de watersnood herdacht. De burgemeester sprak welgekozen woorden van mede leven en deelde over hetgeen in de gemeente Emmen ten bate van de getroffenen is gedaan, het vol gende mede: Tot gistermiddag was er ruim f 109.000 bijeengebracht,, buiten de rechtstreekse stortingen in 't rampenfonds. Ruim 100 evacué's voornamelijk afkomstig uit de Alblasserw'aard werden bij fami lie onder dak gebracht. Voor meer dan 1000 evacué's werd er huisvesting aangeboden. Op Zondag 1 Febr., des mid dags om 2 uur heeft de burge meester persoonlijk aan de be trokken autoriteiten medege deeld dat 300, zo nodig 3000 grondwerkers uit de gemeente voor vertrek gereed stonden. De doelmatigheid bij het aannemen van de hulpverlening heeft ech ter belet, dat van dit aanbod ge bruik werd gemaakt. Liefdadigheidsconcert HOOGEVEEN In hotel Ho- man werd op initiatief van de heer P. C. de Geele directeur van de Hoogeveense Muziek school een concert gegeven, waarvan de bruto opbrengst (f 323.ten bate kwam aan het Rampenfonds. Dit concert a 1' improviste, dat vrij goed was bezocht, werd geopend met So natine in d. gr. t. van Schubert voor viool en piano door Ria en Jan Weijers. De bariton Henk Driessen, begeleid door de heer de Geele aan de vleugel, zong hierna Dichterliebe van Schu mann, waarin hij blijk gaf van een uitnemend vibrato. Het tech nisch kunnen van de heer de Geele en Ria Weijers bleek toen zij a quatre mains op de piano de sonate in d. gr. t. van Mozart brachten. Na de pauze werd een verlo ting gehouden van goederen, door verschillende zakenmensen belangeloos afgestaan eveneens ten bate van het Rampenfonds. Na de pauze werden op piano en viool ten gehore gebracht de serenade van Torcelli. Andalouza van de Sarasate. BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: Nationale Reserve Spierdijk ƒ10.kaartclub Ons Genoegen te Onderdijk 30.promotrice Bond Zonder Naam te Gronin gen ƒ3.25; N. K. J. B. St. Lucas te Den Helder ƒ40.13; N. N. te Groningen ƒ4.mgr. Jean Pai 50.—. U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em men '94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door i Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze I kolommen. Combinatie van I Hoogeveense industriën HOOGEVEEN In Hotel Ho- man werd onder voorzitterschap van de heer H. Koning een druk bezochte vergadering gehouden van de combinatie Hoogeveense industriën. O.m. waren aanwezig burge meester J. Tjalma. de heer A. R. Zandbergen, wethouder van openbare werken en ir. R. van der Bout, directeur van Ge meentewerken en Bedrijven. Nadat 1 minuut stilte in acht was genomen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van. de wa tersnood, hield de heer Boerma te Rotterdam een belangwekken de lezing over de Kon. Ned. Lloyd en verraste het bestuur van de C.H.I. met enige aardige surprises namens zijn N.V. Een drietal mooie kleurenfilms werden ter illustratie van de le zing vertoond. Aanbesteding RUINERWOLD Namens B. en W. werd te Ruinerwold aan besteed 't bouwen van twee dub bele woningen aan de Boersteeg en twee landarbeiderswoningen in de Weide. Hoogste inschrijver timmer werk: fa. Wittink en Scheper, de Wijk voor f 45.233,laagste J. Drenthen, Zuidwolde voor f 43.146,—. Voor het schilderwerk werd ingeschreven door J. Seydell, Meppel voor f 2958, Hoogste inschrijver loodgieters- werk W. Hulsbergen. Meppel voor f1710,laagste J. Was- sens.Meppel voor f 1415, Hoogste inschrijver electrici- teitswerk fa. van Kalteren, Nije- veen voor f 1343,—: laagste S. J. Burema, de Wijk voor f 527.40. Haven Groningen Binnengekomen: Rival 6 van Dordrecht naar Kiel; Hunze 6 v. Hamburg: Fram 9 van Engeland. Haven Delfzijl DELFZIJL Binnengekomen 7 Febr.: ms. Maris Stella, Hoge- nas; ms. Jantina, Culdborg; ms. Spera, Nakskov; ms. Fram, Goole; ms. Frem, Gothenburg: ms. Joh. te Velde. Leith; 8 Febr.: ms. Glory, Frederiksund; ms. West- valk, Köge; ms. Alida, Aarhuus; ms. Dinkel, Rotterdam. Vertrokken 7 Febr.: ms. Schip- persgracht, Turku; ms. Neptunus Leith; ms. Tinnum (Duits), Gent; ms. Suze, Hamburg; ms. Erebus Aabenras. Sfeervolle avond rond „100 Jaar Kromstaf BOLSWARD De zeldzame gebeurtenis, dat drie uit de parochie voortgekomen bisschoppen tegelijk in hun geboorteplaats aanwezig zijn, was aanleiding, om in het kader van de herdenking van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie, een begroetingsavond te organiseren in „De Doele Aanwezig waren o.a. de hoog eerwaarde heer deken Van Gal- kom tc Sneek. de plaatselijke geestelijkheid. vertegenwoor digers van het „Nationaal Co mité 18531953". een aantal uit de parochie voortgekomen pries ters en burgemeester en wethou ders van Bolsward. Deze avond werd opgeluisterd door de Schola Cantorum onder leiding van Dom. B. Brockbernd O.S.B. uit Hilversum. Na een openingswoord dpor de voorzitter van het comité van voorbereiding.#de heer D. G. van der Werf. gaf de pastoor van de parochie Bolsward. dr. Is. Onings O.F.M.. een korte beschrijving over het herstel der kerkelijke hiërarchie, waarbij hii erop wees. dat een zekere vrees hiervoor wel ongegrond is gebleken. Zo hebben de bisschoppen tijdens de tweede wereldoorlog b.v. niet opgehouden te wijzen oo de plicht van de gelovigen tegen over het vaderland. We hebben nu. aldus spreker, het unieke voorrecht drie bisschoppen, zo nen der parochie, tegelijk te mogen begroeten. Dr. Onings achtte het een bijzonder voor recht als pastoor van Bolsward dit te mogen doen en namens de aanwezigen gaf hii de ver zekering dat de bisschoppen ook in de toekomst oo hun offer en steun kunnen blijven rekenen. Er werd voorts nog gesproken door burgemeester Bruinsma van Bolsward. pater drs. Siibrandus Galama Ö.F.M. en de heren Lu- bach en Welling, die als ver tegenwoordigers van het Natio naal Comité 18531953 spraken over het herstel van de kerke- luke hiërarchie. Over de jubi leumviering. aldus deze spreker, zal men zich in verband met de huidige toestand na de over stromingsramp nog nader moeten beraden. Eén der drie bisschoppen, mgr. Kramer O.F.M.. sprak een tref fend dankwoord, waarin hi.i o.m. zeide: „Wij moeten dankbaar ziin voor de genade van Gods gave, die ons in Nederland is ge schonken." „Wii, bisschoppen van Bolsward. zijn een bloem, voortgekomen uit hetgeen hon derd iaar geleden met het her stel der bisschoppelijke hiërar chie werd geplant." Mgr. Kramer vroeg vervolgens, mede namens de andere bisschoppen, het gebed van het thuisfront om de moei liike taak van het bisschopsambt, in een tiid. dat het Riik Gods aan orkanen van tegenwerking en vervolging is blootgesteld, te kunnen vervullen. Monseigneur was ervan over tuigd. dat Bolsward in dit op zicht de bisschoppen zeker zal steunen: hiervan is deze avond een bewijs, want hii heeft ons allen gesterkt, aldus mgr. Kra mer. Hierna sprak de voorzitter van het organiserend comité een slot woord. waarna de avond met het gezamenlijk zingen van het Cre do werd gesloten. Wij komen oo deze viering nog nader terug.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2