Was de baby van adel? PARTICULIERE WONINGBOUW in de SLOTERMEER GESTART Uitvoeringen ten bate van het Rampenfonds Nederlands boek wordt druk gepropageerd ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 5 (Van een onzer verslaggevers) IT AN MORGEN ia te Amsterdam in de tuinstad Slotermeer, deel C. onder grote belangstelling zowel van de zijde van de gemeente als van particuliere bou wers de eerste paal geslagen voor een complex woningen, die een aantal bouwers, verenigd in de firma Particuliere Woningbouw Amsterdam, daar zullen doen verrijzen. De wethouder voor de Volkshuisves ting mr J. J. van. der Velde hield bij ontstentenis van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting een rede, waarin hij het slaan van deze eerste paal voor Amsterdam en de particuliere bouwondernemers een gebeurtenis van groot belang noemde. Verheugend is ook de samenwerking tussen deze bouwers. Weldra zullen ook op andere plaatsen in deel C van Slotermeer particulieren WETHOUDER SLAAT EERSTE PAAL In totaal zal deze firma 223 woningen bouwen, die tegen het einde van net jaar gereed zijn; het complex, waarvoor vandaag de eerste paal is geslagen, zal 54 woningen omvatten, uitgevoerd in drie typen. Deze éénsgezinswoningen bevatten gelijkvloers een ruime woonkamer, een keuken of keuken-eetkamer, vestibule, hall en bergruimte, de eerste verdieping heeft drie of vier slaapkamers en een badkamer. Op een deel van de wonin gen worden dakterrassen gebouwd. De heer J. A. Bangert, het woord voerende namens de firma, sprak er zijn vreugde over uit, dat thans voor het eerst na de ooi-log in Tuinstad Sloter meer particuliere bouwondernemers aan de woningbouw deelnemen. Voor 1940 werd 80 van de nieuwe bouw door particuliere bouwers gesticht. Nolens volens moest de laatste jaren dit terrein worden overgelaten aan de gemeente lijke en woningwetbouw. Prins Bernhard bezocht Raamsdonkveer Omstreeks het middaguur heeft Prins Bernhard heden met een hefschroefvlieg- tuig een bezoek gebracht aan Raams donkveer. Het hefschroefvliegtuig land de midden in het dorp Raamsdonk. Bur gemeester J. H. M. Prinsen heeft de hoge bezoeker een overzicht gegeven van cle situatie, waarin deze gemeente thans verkeert. Te Amsterdam worden de volgende uitvoeringen ten bate van het Nationaal Rampenfonds gegeven. "G 10 FEBRUARI derlands Impresariaat, van deze Stichting jkemans en Theo Bruins ,1 van het Concertgebouw ozart. Debussy en Ravel. One spe in c werkw.. Begin des avonds kwart over acht. Vereniging Blindenpenning. Uitvoe ring v: het bekende Bllndenkoor van de inri. ïg aan de Plantage Midden laan, des avonds acht uur in de Koepel kerk, Tesselschadestraat 2. Ten gehore worden gebracht Koor en Solozang, declamatie, orgel en vioolspel. Koninklijk Instituut voor de Tropen. Filmjournaals over de ramp. documen taires over Afrika, de Minahassa, de Heinekcns Brouwerij en de Staats mijnen. Begin des avonds acht uur. Nut en Genoegen. De toneelvereni ging Nut en Genoegen speelt in de theaterzaal van de speel tumaf deling Ons Genoegen. Elandsgracht 23, Heijer- mans' „De Meid". Begin des avonds acht uur. Bellevue. Studentenbazaar. Geopend van 's morgens tien tot 's avonds tien WOENSDAG 11 FEBRUARI. Concertgebouw. Extra concert van het Concertgebouworkest onder leiding van de dirigent Rafael Kubelik. Begin des avonds om acht uur. In de pauze zullen verscheidene solisten aan speciaal ingerichte koffietafels koffie verkopen. Minervapaviljoen. De Italiaanse Voordrachtskunstenaar Prins Roland Brancaccio, met medewerking van het ballet Recital van Sonja Gaskell. Begin des avonds acht uur. Bellevue. Studentenbazaar. Geopend 's morgens tien tot 's avonds tien. DONDERDAG 12 FEBRUARI Toneelvereniging „Elckerlyc". Stichting voert In d het toneelstuk van Mechelen op. Begin des avonds acht uur. Kaarten telefonisch aan te vragen onder de nummers 123139 en 123923. Bellevue. Studentenibazaar. Geopend an 's morgens tien tot 's avonds tien. Kunstenaars in dienst der hulpverlening (Van een onzer verslaggevers) Ook de kunstenaars zullen zich daad werkelijk in dienst stellen van de hulp verlening aan de slachtoffers van de stormvloedramp en zo hun steentje bij dragen tot versterking van het Natio naal Rampenfonds. Op voorstel van enige leden der groep Gebonden Kun sten van de Federatie van Bcr. Ver. v. Kunst is men bezig een monumentaal gebouwtje te construeren, dat men Vrij dag a.s. hoopt te kunnen plaatsen op het Middendamterrein voor het Kon. Paleis te Amsterdam. Het monument zal bestaan uit een gebouwtje, versierd met attributen, die aan de ramp herinneren, zoals masten, een stormbal e.d. In het gebouwtje wordt een informatiecentrum gevestigd en worden loten e.a. verkocht ten bate van het Rampenfonds. Fotomateriaal van de overstroomde gebieden zullen ter bezichtiging zijn. Langs deze weg hopen ook de kunste naars hun bijdrage te leveren voor de nationale hulpverieningsactie. Donderdag a.s. zal burgemeester d'AiUy 's middags half vijf in het Ste delijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling openen, georganiseerd dooi de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars. Op deze tentoonstel ling zullen zeshonderd inzendingen vai tweehonderd beeldende kunstenaars en beoefenaars der toegepaste kunsten worden geëxposeerd. De gezamenlijke waarde bedraagt 80.000. De inzendin gen zullen worden verloot in een loterij van het Nationaal Rampenfonds, geor ganiseerd door de coördinatie-commis sie Kunstenaars Helpen. Ook buiten landse kunstenaars o.a Chugull hebben hun medewerking aan d-ze ten toonstelling toegezegd. OOK ELLEBOOG HELPT Ten bate van het Nationaal Rampen fonds zal het Kindercircus „Elleboog" Zondag 15 Februari des middags om half twee in de Doelenzaal. Kloveniersburg wal 87, een extra voorstelling geven. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Club huis Pro Juventute, Galerij 7 te Amster dam. RENNERS KOMEN IN ACTIE Ten bate van het Nationaal Rampen fonds houden het Kinkerkwartier en de club „De Gazelle" Zaterdag 14 en Zon dag 15 Februari gezamenlijk een home trainingswedstrijd voor amateurs er nieuwsgierigen in het clubgebouw van het Kinkerkwartier, Borgerstraat 121. Aanvang zowel Zaterdag als Zondag om één uur des namiddags. Inschrijvingen voor de renners Donderdag 12 en Vrij dag 13 Februari, Circusartisten laten zich niet onbetuigd Ook circus-artisten in den vreemde zijn getroffen door de ramp, die de Lage Landen bij de zee trof. Een circus-artist, die in ons land vorig jaar een engage ment bij Strassburger had, zond uit Engeland vijftig gulden voor de slacht offers. personeel van Carré en de artis- ten van het nieuwe programma van cir cus Strassburgcr brachten 645.79 bij een. De ouvreuses stonden bovendien hun verdiensten van enige dagen af. Het Nederlandse technische personeel van het waterballet van circus Strass burger, dat op het ogenblik in Italië in engagement is bij circus Togni bracht 21.000 Lire bijeen, die door het consulaat te Milaan in ontvangst werden genomen. Maandag gaf directeur Togni. getroffen door de offergezindheid van de Neder landse circusmensen een extra-matinée te Milaan ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Nel Oosthout, die Dinsdag 17 Februari in de aula van het gemeentemuseum in Den Haag „Esther" van Ina Boudier Bakker zal geven, komt Zondag 22 Fe bruari in het Concertgebouw te Amster dam met hetzelfde programma. De totale opbrengst van beide avonden is bestemd r het Nationaal Rampenfonds. de slag gaan. Er zijn thans 6300 woningen in Slotermeer in uitvoenng. Over anderhalf jaar zullen naar de wet houder hoopte er 9000 kunnen worden betrokken van de 40.000 die in Nieuw West zullen verrijzen. Ook in het Geu zenveld zullen weldra de architecten aan het werk gaan. De plechtigheid werd besloten met het slaan van de eerste paal door de wethouder. Bemanning van Frans schip draagt geld af bij Handelsblad Aan onze kas in het Handelsblad gebouw vervoegde zich vanmiddag een heer, die 7300 Franse fi'ancs en 120 Nedei'landse guldens kwam afdragen ten bate van het Rampenfonds. Dit was geld, bijeengebracht door de bemanning van de St Paul, een lijnboot van de Société Navale de l'Ouest, die gisteren in Amsterdam is binnengelopen. Het schip had verder drie ton goederen aan boord, dekens, matrassen en kleding, bijeen gebracht door verschillende Franse rede ryen en van le Hftvre uit verscheept. MELKROVERS Vanochtend heeft in de Lange Leidse- dwarsstraat te Amsterdam een agent van politie een 52-jarige werkloze grond werker en een 48-jarige los-werkman op heterdaad betrapt by het stelen van fles sen melk uit een aantal op straat op gestelde kratten. De mannen die al vier flessen in hun zakken hadden geborgen bekenden dat zij zich ook m andere delen van de stad aan dergelijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. Beiden wer den opgebracht en zullen voor de politie rechter worden geleid. GRAFSCHENNERS Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is gistermiddag een 25- jarige havenarbeider aangehouden, ver dacht van diefstal van brons. Een nijp tang en een bronzen vaas konden in be slag worden genomen. Spanning in basketball competitie 2de klasse (Van onze baskotbaimedewe: kei De spanning om de ouderste plaats in de tweede klasse B. van de basketbalccm- pefcitio is door de verrassende overwinning van heit damesteam van Sunned op Land- iust aanmerkelijk toegenomen. Sunned, dat een benauwde zege van 2120 be haalde, heeft nu evenals De Bary en Shell 4 puroten. Herly heeft etvenafs het herenteam van Landilust thans elf over winningen in successie geboekt en i6 nog '.echts één punt van het kampioenschap erwijderd. Tezamen met de Wolives neemt Herly een uitzonderlijke plaats in de derde klasse in. De uitslagen waren: Dames 2b Surneri -Land'lust 2120; J. M. C.Shell J. M. C o.; 3a. Robaver—P. I. T 26S; 3b. Gold Star— K. N. S. M. 1714 Twentsche Bank I. W. 1420: 3c. SportQuick 11—6 Heren: 3b. HerlvA V. 1923 75—26 K. X. S M A A. C-"23—27; 3c. D. A. Z wentsohe Bank 41—18. Het programma voor de soholi> basket ba hved strijden voor morgenmiddag luidt: Afd. AJ.De VonkCentr. U. L. O I; Derde T. S. IBugemha.genPr. Juliana —Derde T. S. II; L. J. Coster I—C. I. N II; SpinozaPr. Margriet: Inst. Sahreu- derC. J. G.Pro Rege IMond. U. L. O Afd AM: De VonkPr. Margriet Centr. TJ. L. O. IAg. Deken. Afd. BJDe Lairesse IIK. J. Coster II; J. Maria— Amstei IV; Pr Juliana II Centr. U. L O. Ill; Pro Rege II—Dr. Schaapman II. Afd. Bm.Ag, Deken' IIJ. Maris; Centr. U. L. O. IV—Cento. U. L. O. III. Afd. CJ.9e. Montessori2e Montessori. Het programma voor deze week Iiuidit Vanavond Dl. AgonA. AT V_ J.Dea. MUSICUS H. J. MANKS OVERLEDEN (Van onze correspondent) Arnhem, 9 Februari. Op 86-jarige leeftijd is te Arnhem overleden de heer H. J. Manks, ecx. be kende figuur uit het Arnhemse muziek leven. Van 1 Mei 1892 tot 1 October 1937 diende hij de Arnhemse Orkest Vereniging (nu Gelders Orkest), waar van hij een van de steunpilaren was. Manks, die in 1866 te Utrecht was ge boren. trad in 1878 in dienst van het Utrechts orkest, en leerde daar Richard Hol kennen, aan wie hy een belangrijk deel van zgn muzikale opleiding heeft te danken. Manks is van 19051920 dirigent geweest van de Arnhemse Di lettantenvereniging, omdat hij door les sen en andere bezigheden niet langer lid van de A.O.V. kon bljjven. In 1920 kwam Manks weer terug bij het Arn hemse orkest, waarvan hg in 1921 tweede dirigent werd. Hg was een uit stekend dirigent, een kundig violist en clarinettist. K. R. O. H. D. A Hl D. E. D - H2a. D. Z. B A. H. C en H. rode Woensdag: Dl. A. P kwartier en D T. V.Retor ShellH2>b. U.— Nijen J. S.—Wester- D2a. D. E D D. A. Z. en A. N. D B Z. S. V. C.; Hl U.S.S.— Blue Stars; H2b. A. W.—D. V. D Donderdag: Dl. A. H C.Blue Stars; Hil U. S.—A. P. G. S. Vriidag: D2b. De Bary— Deneba en Zebra's—U. S.H2a. C. S. H De Bary en A. N. D. B.Land lust. Ex-koning Faroek heeft 3.000 of een half millioen lire afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Dit is een derde deel van de kosten, die de vroe gere monarch aan zgn verjaardag op 11 Februari zou besteden. Zoals bekend is heeft hij de feesten afgelast. Over ..Wijzen, dwazen en schelmen" soreekt morgen (Woensdag) van 12.40 13 u. en van 13.10—13.30 :n de Eng. Herv. Kerk op het Begijnhof te Amsterdam voor de Alla-D&g-Kerk ds Chr. W. J. Teeuiwen. VERLAAT EEUWFEEST Honderdvyf jaar geleden, in de tijd van Thorbecke, opende de heer J. Kor sten te Amsterdam aan het Konings plein 7 een nieuw loodgieters en leidek kersbedrijfje. Morgen, 11 Februari, zal de firma Korsten van 1848, specialisten in centrale verwarmingen, hogedruk- heetwaterinstallaties, oliestookinstalla- ties, sanitair en airconditioning volgens het „Korsten-Flaktsysteem", haar 105- jarig bestaan vieren. Eigenlijk een wat verlaat eeuwfeest; in 1948 viel er nog zoveel op te bouwen en nieuw in te rich ten, dat er nauwelijks tijd voor jubileren was. Daarom nu dit wat ongewone cgfer 105. Veel en velerlei zijn de opdrachten, die Korsten inmiddels heeft uitgevoerd. Grote firma's, hotels, theaters, banken, ziekenhuizen, politiebureau's, scholen en ook de Nederlandse Spoorwegen lieten door deze firma installaties bouwen. Het oorspronkelijk zo kleine bedrijfje van de heer Korsten groeide van vader op zoon. De panden Koningsplein 5 en 7 moesten al gauw worden aangekocht en ook de achter deze huizen gelegen pan den aan de Reguliersdwarsstraat kwa men geleidelijk in het bezit van de firma Korsten. Kort voor de eerste wereldoorlog brak toen de tijd van de badkamers aan. Het duurde niet lang of de firma instal leerde zeven baden per dag, een voor die tijd ongekend groot getal. Het Am- stel Hotel, dat drie gebrekkige bad kamers bezat, liet door „Korsten van 1848" tien nieuwe tegelijk Inrichten. In Juni 1918 nam, na enige jaren van voor bereiding, Korsten ook het installeren van centrale verwarmingen ter hand. Daarna kwamen de hoogdruk-heetwater- installatles voor fabrieken, instellingen en grote gebouwen. De jongste tak van het Amsterdamse bedrijf is nu de air conditioning volgens het systeem Kor- sten-Flakt. Bij dat al was het vaderhuis van de firma, in de loop der jaren te klein geworden. Begin 1930 moesten de kan toren en tekenkamers, het technische hart van het bedrijf, naar het grotere pand aan de Herengracht 408 worden overgebracht en niet veel later werden de werkplaatsen en magazijnen aan het Rapenburg gevestigd. De grotere ruimte kwam het bedrijf ten goede en voor de tweede wereldoorlog al richtte men in het bedrijf een kleine afdeling voor het inrichten van schepen met centrale ver warming op, na de oorlog uitgebreid met pijpleidingen voor machinekamers, ventilatie en airconditioning. Steeds gro ter werd de taak van deze afdeling, tot uiteindelijk werd besloten te Alblasser- dam een nieuwe vennootschap op tc richten, die zelfstandig haar weg gaat. terwijl de oude firma, onder leiding van de heer P. Korsten, zich weer uitslui tend op de taken te land toelegt, UITGAAN Carré: Iedere avond, om 8 uur Circus Strassburger, morgen ook 2 u. Centraal Theater: heden en morgen om 8 uur geeft de Ned. Comedie Via Lissabon; Concertgebouw: Gr. zaal. heden 8 uur Kunstkring voor Allen; morgen 3.30 u. gr. zaal jeugdconcert door het Concert gebouworkest: Kleine Comedie: Iedere avond Potaseh en Perlemoer: Leidse- pleintheater: Elke avond 8 uur ABC- cabaret Bibalonië; De la Mar Theater; Elke avond Het meisje met de grote voeten; Stadsschouwburg: Vandaag 8 u. Der Fliegende Hollander; morgen 8 u. geeft de Haagse Comedie Yerma. Koning Boudewijn van België heeft een vleugel van het koninklijk palels te Brussel ter beschikking gesteld van het Rode Kruis ten behoeve van de slacht offers van de watersnood. (Ingez. med.-advertentie) Een kwastgat of naad? Neem GUPA te baat! KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD 22 TIL wachtte bulten tot de zon opkwam, Toen vloog hij U naar het palels en stapte daar naar binnen. De opper hofmaarschalk kwam hem meteen tegemoet en vroeg hem op strenge toon, wat hij kwam doen „Ik wil zo gauw mogelijk de koning spreken!" zei Uil ernstig. „Het ls zéér belangrijk!" „Belachelijk!" riep de opperhofmaarschalk. „Het is nog niet eens zeven uur. Zijne Majesteit slaapt nog!" „Wat lk hem te vertellen heb, ls zó belangrijk, dat hij daarvoor best gewekt zal willen worden!" hernam Uil. De opperhofmaarschalk kwam onder de indruk van Uils woorden. Daarom liep hg naar het slaapvertrek van Koning Fideldijn en ging daar op zijn teenspitsen naar binnen. Nu trof hij het, want de koning was al wakker. „Neem mg niet kwalijk, dat ik u al zo vroeg stoor, Sire", zei de opperhofmaarschalk, terwijl hij een diepe buiging maakte. „Maar er is iemand, die u dringend wil spreken. Het is die Uil, die hier enige dagen geleden ook was..." De koning ging meteen rechtop zitten. „Hij komt zeker over dat gouden hart spreken!" zei hij. „Die hele toestand bevalt me niet en ik wil daar graag meer van weten. Zoek mijn kleren uit en laat het ontbijt klaar maken!" Kort daarna zat de koning aan de ontbijttafel, toen Uil binnenkwam, „lk wens u een goede morgen, Sire!" zei Uil buigend. „Ik kwam u vertellen, dat het gouden hart door een elfje aan mijn vriend Olie Kapoen is cadeau gegeven. Wanneer hg het zelf weer aanraakt, zal het weer van goud worden. Het is helemaal niet van de eerste minister.!" Geschenken, gids en kleurplaat voor de Boekenweek ACTIES OP GROTE EN KLEINE SCHAAL (Van een onzer verslaggevers) TER gelegenheid van de Boekenweek, die dit jaar van 28 Februari tot 7 Maart wordt gehouden, wordt weer op velerlei wijze pi-opaganda voor het Nederlandse boek gemaakt. In de eerste plaats is het gebruikelijke geschenk; men zal zich herinneren, dat de jury een reden heeft gevonden een der voor ..et geschenk ingezonden verhalen te bekronen, en dat prof. dr N. A. Donker sloot toen een bundel heeft samenge steld van tien korte verhalen, die zijns inziens ten onrechte te weinig aandacht hebben gekregen. Aan deze bundel heeft men als gewoonlijk een prijsvraag ver bonden; men kan uitzoeken, wie de ver halen heeft geschreven. Voor de jeugd is er een door Clara Eggink samengestel de bundel gedichten met tekeningen van Jenny Dalenooi'd, getiteld: „De muze en de seizoenen". De kleurprent voor de kleintjes ontbreekt ook al niet, evenmin als de uitvoerige boekengids. Aangezien een oplage van deze boekengids voor huis- aan huisverspreiding te kostbaar zou zijn geworden, is er een foldertje in zeer grote oplaag samengesteld, dat op het bestaan van de gids de aandacht vestigt. Ten slotte heeft Fedde Wgdema een affiche gemaakt. De Boekenweek wordt op 27 Februari officieel in de Amsterdamse Stads schouwburg geopend met een voorstel ling van de bekroonde één-acters. De Koningin en prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven, deze avond bij te wonen. Gelijk reeds bericht zal men aan deze avond het gebruike lijke feestelijke karakter enigszins ont nemen en het daardoor vrijgekomen geld storten in het Rampenfonds. De voorstellingen worden op 2 Maart in de hoofdstad, op 3 Maart in Rotterdam en op 4 Maart in Utrecht herhaald. Verdere propaganda OMTRENT verdere propaganda-acties voor het Nederlandse boek deelde de heer Chr. Leeflang ons mede, dat enige plannen al sinds geruime tijd wor den beproefd. De tjalk Het Boekenschip is voor drie maanden op reis gegaan naar het „binnenland", sinds het najaar zjjn vele lezingen gehouden voor perso neelsverenigingen van grote bedrijven, voor de middelbare schooljeugd houdt Albei't Vogel jr voordrachten, op ouder avonden spreken schrijvers van kinder boeken. kleine ax-tikelen over boeken worden aan de kleine pers en aan per soneelsorganen gestuurd en druk gepu bliceerd, kleine boekjes (ais de Ars Amandi van Anne Mulder) worden dooi de Commissie ter Propaganda van het Nederlandse Boek op grote schaal ver spreid en het zg. „katemplan" wordt voorbereid. Dit laatste behelst, dat uit gevers van een boek het eerste vel (of katern) van een omslagje voorzien en ter propaganda van dat boek ver spreiden. ZO langzamerhand hebben uitgevers en boekhandelaren thans erne in zicht gekregen in prijs- en afzet mogelijkheden van het boek in deze naoorlogse wereld. Zij hebben kunnen vaststellen, dat het boek niet het meest van de huidige geldschaarste heeft ge leden. al ziin er nog vele moeilijkheden. Een groot probleem voor de boekhande laren is het feit. dat het publiek waar lijk ontstellend gemakkelijk op crediet koopt en traag betaalt. Hoewel de uit gevers enige verlichting hebben gekre gen door de daling der napierprijzen, blijven zij met vele problemen zitten. Sinds enige tijd zijn tijdschriften (ook de geïllustreerde) van omzetbelasting vrijgesteld; uitgevers en boekhandelaren zijn van mening, dat het boek ook voor deze vrijdom in aanmerking komt. een mening die ieder weldenkend mens van harte moet- delen, dunkt ons. Overigens hoopt men op verhoging van de omzet, wanneer de huidige grote navorderingen der belastingen achter de rug zijn. Interessant is nog, dat onlangs Utrecht proces-verbaal is opgemaakt tegen een boekhandelaar die, zoals velen thans doen. des avonds een lezing in zijn zaak liet houden. Voor dergelijke lezin gen. die al jarenlang worden gehouden, wordt geen entree geheven, er worden geen boeken verkocht en alleen invite's worden toegelaten. Aangezien Utrechtse politie hier een overtreding van de Winkelsluitingswet meende te constateren laat men het nu op een proces aankomen, ten einde een prin- cipiële uitspraak te kunnen krijgen. Op een concert dat te New York (Camegie-Hall) werd gegeven, en dat geheel aan muziek van hedendaagse Nederlandse componisten was gewijd, heeft het pianoduo Ethel Bartlett en Rae Robertson de Sonate voor twee piano's van Hans Henkemans gespeeld. Ethel Bartlett en Rae Robertson zullen op hun tournée door Nederland, Maart 1954, dit werk op hun repertoire nemen. Een Franse rechtbank kende aan Charlie Chaplin een symbolische schade vergoeding van één franc toe, te betalen door een Franse maatschappij, welke twee van zijn films had vertoond zonder daarvoor toestemming te hebben. De France Film weid ook veroordeeld aan Chaplin de recettes te betalen, die deze twee oude films, Dogs life en Shoulder Arms, hebben opgeleverd. De Franse onderneming moet als eerste termijn on middellijk 150.000 francs betalen. Dagelijks feuilleton door HERBERT ADAMS FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: HoekKoole, d„ Voor burg; StehouwerWaiboer, z.. 's-Gra- venhage: BroekemaLamaer, z„ idem AnemaBalke. z„ Rotterdam; Mattern Schelling. z„ Bandoeng- VisserDe Vries. z„ Amsterdam; Van Lier- Groot. z„ Idem; KortleveVuyk. d.. Heemstede; Wijsman- -EissinF z„ Am sterdam; VelengaVan Baggum. z„ Rotterdam; ZugderhoudtVink. z„ Amsterdam. Overleden: S. J. Splllenaar Bll- gen. v„ Arnhem; G. Diederix—Meseher. Stuttgart; M. M. Lachowltskv. m. 's-Gravenhage: J. de Klerk. m.. idem: E. E van der PloegVan Dflk. 67 j., idem; F. L. den Jong, m.. 69 j. Rotterdam: B. G. BijlKragt. 82 j. idem; L. Bouman, m 87 1 Groningen; K. E. KleHne—Mol. 53 i Roz ..burg A. W J. H. Kolff, v.. 80 j.. Oostburg B. de Vos. m 74 j Striien: A. M Ma- rinkeile. m„ 72 i Winterswijk; E Hqi- laardtde Geest 80 j.. Rotterdam: A. Ziessen, m.. 54 i. Amsterdam van der Grift. m.. 29 i„ De Bilt; C M Kuttschrlitter v.. 24 Bussum: A. zich had ge- G H. Ganzeboom, m„ 74 j„ Epe (G.).lgoed mogelijk na te bootsen. NIET lang daarna verscheen Warren met zijn assistenten. Roger vertelde, wat hij van Joe Gasset gehoord had. Daaruit kon men afleideen, hoe lang het ;eleden was. dat meneer Pursey van het toneel was verdwenen. „Strawn zou heus geen hulpje in dienst hebben gehouden, dit de oude heer persoonlijk gekend had!" verzekerde hg. „maar een jongen, die hij zelf had aan gesteld. kon hij makkelijker om de tuin leiden. Zijt ge nog iets belangrijks van hem of zijn vrouw te weten gekomen"" „Neen, dat niet. Zij konden natuurlijk niet Bun bedrog ontkennen, omdat z(j daarbij op heter daad zgn betrapt, maar zij blgven erbij, dat Pursey er dood een voudig vandoor is gegaan. Ze beweren, dat ze eerst nog op zijn terugkeer heb ben gewacht, maar later de zaken voor hem nebben waargenomen." .,En hun pogingen om Bruce KelsaJl uit de weg te ruimen?" „Daaraan zouden ze volmaakt on schuldig zijn. Zij begrepen er niets 'an. beweerden zij." „Nu. ik ben erg benieuwd wat we bo ven nog te zien zullen krilgen" ver klaarde Roger. De resultaten van dit nauwkeurig onderzoek waren niet zeer verrassend. In de kasten vonden zij kledingstukken, zowel van de heer Pursey als van Strawn. zodat wel duidelijk bevestigd werd. dat de flat door beiden bewoond was geweest. Maar uit niets bleek, wat de cude heer kon zijn overkomen. In ztin Lureau vonden zij zijn cheque boek Her was veelbetekenend, dat ze: maanden geleden drie weken lang geen cheques waren uitgeschreven. Daarnaast vonden zij drie handtekeningen van „Ro bert Pursey". geknipt var drie brieven of stukken, die hij had ondertekend. Her beverige handschrift was authentiek, dat leed geen twijfel. Maar er lag ook een vel papier bij. waarop een hele reeks h ndtekeninge- onder elkaar stonden kennelijk geschreven door Iemand, die ifend de handtekening 2o „Het is hem ten slotte aardig gelukt", was Warren van oordeel. „Geen wonder, dat de bank er in is gevlogen!" Toen zg boven verder niets konden vinden, begaven zij zich naar het sou terrain. Bij nagaan van de afmetingen van het woonvertrek van de Strawns, ontdekten de rechercheurs, dat er een nis naast de schoorsteen moest zijn ge weest, die was dichtgemetseld en op nieuw behangen. Nader onderzoek bracht aan het licht dat zich daarachter de stoffelijke resten van ae heer Pursey bevonden. Het zou de taak van de politie-des- kundigen zijn na te gaan, aan welke doodsoorzaak de oude heer was over leden. De Strawns hielden vol, dat hij een natuurlijke dood was gestorven, maar dat zij dit feit uit winstbejag ver borgen hadden willen houden.... De emoties van die dag waren daar mede nog niet ten einde. Laat in de mid dag kreeg Roger namelijk een telefoon tje van Scotland Yard met verzoek of hij onmiddellijk bij hoofdinspecteur Warren wilde komen. „Aan u komt de eer toe. majoor, het bedrog te hebben ontdekt", verklaarde Warren. „Het stoffelijk overschot is on derzocht. Er zijn geen sporen van ver gif of geweld aangetroffen. Maar daar voor heb ik u niet geroepen. Er is na melgk in de andere zaak wat meer licht gekomen." „In de ontvoeringszaak vroeg Roger. „Ja! Hedley Cradon is 'ood." „Een geval van zelfmoord?" „Neen. Misschien: een geval van hel dendood. De recherche is dadelijk van ochtend naar de woning van Evadne Peers gegaan, doch vond aaar gevlogen „Wij zgn te weten gekomen, dat zg vóór het ontbflt is uitgegaan en wel naar de garage, waar Hedley Cradon twee auto's in stalling heeft. Zij heeft de garagehouder verzocht zijn sport wagen klaar te maken en de benzine tank te vullen, omdat zjj naar Bourne mouth wilde rijden. De garagehouder kende haar, omdat zfl er wel vaker kwam. in gezelschap van Cradon. Daar om heeft hij aan haar verzoek voldaan. Een kwartiertje later is Cradon ter plaatse verschenen. Toen hij hoorde wat er gebeurd was is hij héél erg boos ge worden en is hg haar in zgn gesloten wagen achterna geraced, maar deze rijdt minder snel. Evadne was een minder ge routineerde chauffeuse. Hoe het zij, even voorbij Rlngwood ls Cradon haar achterop gekomen. Toen is, vlak voor zijn wagen, een meisje de weg overge stoken, dat de rode sportwagen wel had zien passeren, maar geen erg had in de auto van Cradon, die met maximum snelheid door de bocht kwam. Om een ongeluk te voorkomen Is Cradon toen met volle snelheid in de berm gereden en over de kop geslagen. Hij is onmid dellijk dood geweest." „Inderdaad een tragisch einde" stem de Roger toe, „maar in dit geval mis schien de genadigste oplossing." „Vadny was te ver vooruit, om het on geval te bemerkten. Z\j is in één ruk doorgereden naar de garage van Jim Gilbert, waar Jukes een mannetje op post had gezet. Toen zg zich bekend maakte heeft hg haar eenvoudig vast gehouden en ons opgebeld. Uit Ringwood is Cradons garage opgebeld, omdat dit adres in de verongelukte wagen werd aangetroffen. Zo kregen wij het hele relaas binnen een minimum van tijd te horen." „Dat was heel knap werk", luidde Ro gers commentaar. „Het enige bezwaar is natuurlijk, dat we nu misschien nooit de ware toedracht van de ontvoering zullen vernemen. Het is voor mij duide lijk dat de hele familie van Strawn er bg betrokken is, maar hoever Cradons me deplichtigheid zich heeft uitgestrekt zul len we wel niet te weten komen. We horen natuurlijk alleen maar de lezing van de Strawns." HOOFDSTUK XXEX Een rechtmatige titel Drie dagen later verscheen Bruce Kelsall vroeg In de ochtend op Egerton Terras om Ruth en Roger te vertellen, dat hij zijn oproep gekregen had om overmorgen aan boord te gaan. „Pas dit keer maar wat beter op je zelf ried Roger hem aan. „Daar zal ik wel voor uitkijken, ma joor", beloofde de jonge man. ..Ben je blij, dat je weer naar zee gaat?" vroeg Ruth. „Ja, dat wel. Ik ben big, dat ik mijn baan niet verspeeld heb en ik heb boven dien promotie gemaakt: ik vaar nu ais tweede. Ik geloof, dat ik dat ook aan u te danken heb, majoor." „Volstrekt niet!" verzekerde Roger. ,Ik heb maar even een praatje gemaakt met je directie. Die promotie heb je dus aan je zelf te danken. Wat zegt Valerie er wel van?" „Ik ben juist op weg naar haar toe. Ik wou haar vragen of ze vandaag nog voor mij vrij kan maken." „Je weet, dat de notaris een testament onder zijn berusting heeft, waaruit blijkt, dat je oom zijn hele nalatenschap, op twee honderd Pond na. die hij Strawn heeft toegedacht, aan jou heeft ver maakt ,Ja, dat hebben ze mij al geschreven." .Houdt Strawn nu recht op dat legaat?" wilde Ruth weten. „Zijn advocaten zullen het in elk geval wel inpikken!" gaf Roger lachend ten antwoord. „Maar brengt je dit niet m enigszins andere positie tegenover Valerie?" Bruce keek een beetje verlegen. „Dat weet ik nog niet. majoor. Ik ga het haar vertellen. Ik weet best, dat ze nog erg iong is. Misschien, dat het me lukt na een paar reizen een baan aan de wal te krijgen." „Ik hoop in elk geval, dat je harte- wens in vervulling mag gaan", gaf Roger ten antwoord. „En ik geloof daarin. Ik moet haar moeder ook nog even spreken, dus ik loop graag zover met ie mee." Zij troffen zowel Amabel als Valerie thuis. Toen deze laatste hoorde van Sruce's aanstaand vertrek, was zrj on middellijk bereid een dag te gaan spij belen en met hem uit te gaan. „Ik kan u niet zeggen, majoor", ze; Valerie met een kinderlijk blosie. ..hoe knap ik het van u vind, dat u a) die af schuwelijke misdadigers hebt ontmas kerd. Maar mag lk u vooral heel. héél erg bedanken voor alles wat u voor Bruce gedaan hebt?" „Dat vind ik lief van 1e. kindje", ant woordde Roger, haar vaderlijk toe lachende. „Natuurlijk zou de politie er ook wel achter zijn gekomen..." „Nooit tijdig genoeg om Bruce het leven te redden!" riep het meisje. (Wordt vervolgd KERKNIEUWS PIUS XI HERDACHT Te Vaticaanstad ls gisteren een dienst gehouden in de Sixtijnse kapel ter her denking van paus Pius XI. die op 10 Februari 1939 is gestorven. Kardinaal Borgongini Duca zong het requiem, en dertien kardinalen, leden van de Ro meinse Curia., woonden, met leden van het diplomatieke corps, de mis bg. De Paus was niet aanwezig. Gisteravond liepen er geruchten, dat hg een instor ting had gehad, maar woordvoerders van het Vaticaan verklaarden, dat de toestand van de Paus bevredigend blijft en dat hij goed vooruitgaat, zodat hij zelfs enige tijd in zgn studeerkamer had gewerkt. DS D. BAX OVERLEDEN In de ouderdom van ruim 87 jaar is te Maartensdijk ds D. Bax overleden, em. pred. der Ned. Herv. Kerk, vroeger van 1896 tot 1943 predikant ach tereenvolgens te Hierden, Asperen, Noorden, Oude Tonge, Puttershoek en Blauwkapel. Hij behoorde tot de Geref. bond in de Ned. Herv. Kerk. Zijn stoffelijk overschot zal Donder dagmiddag te Groenekan ter aarde worden besteld. Ned. caris te hoven. Bedankt, Voor Oldebroek, H. A. van Slooten te Wierden. Beroepbaarstelling. De heren P. D. de Bruin te Rotterdam, A. W. Branenburg te Rotterdam en L J. Wisse te Kamperland (Zeel.) stellen zich beroepbaar. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren M. C. Baart te Schiedam. P. D. de Bruin, A. W. Kranenburg, J. L. Maris, al len te Rotterdam, S. Meters en mr A. A. A. E. A. Voerman, beiden te Utrecht. I. J. Wisse te Kamperland, A. W. Lenderink te Almelo en B. J. J. Naessens te Doetinchem. Ge r e f. Kerken. Bedankt. Voor Heer- de. M. J. Mulder te Sprang. Geref. Kerken tart. 31 K.O.). Be roepen. Te Middelstum, H. W. Noordman, cand. t. Kampen. Bedankt. Voor EindhoTen, J. R(jneveld te Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. Kerken. Tweetal. Te Baarn, W. Ruiter te Sneek en K. J. Vele- ma te Midwolde. Donderdag zal de 73-jarige heer J. H. Lubberdink zestig Jaar organist in do Ned. Herv. kerk te Gelselaar zijn. waarvoor men hem als jongen van twaalf jaar had opgeleid, bij gebrek aan iemand ter plaatse die het orgel kon bespelen: op zijn dertiende jaar was hij zover, dat hij kon beginnen. A.N.P.-C.B.S. gemiddelden 1953 6/2 9/2 10/2 Lste h.ste Petr. 144.54 144.39 144.30 141.95 146.09 Ind. 207.24 208.48 209 40 19S.01 209.40 Sch.v. 160 90 160 85 161.45 150.14 161.45 Bank 135.20 135.24 135.24 129.68 135.24 Ind. f. 47.87 48.11 48.30 41.99 48.30 Algem. 146.44 147.18 1-17.74 138.08 147.74 De titel van wereldkampioen kunst- ryden werd te Davos behaald door de Amerikaan Hayee Alan Jenkins. Op de tweede plaats volgde zijn landgenoot James Grogan. ONDERWIJS PROF. H. J. DOEDENS Ambtsaanvaarding te Groningen Gistermiddag heeft prof. H. J. Doe- dens ter aanvaarding van zijn ambt van gewoon hoogleraar in het belastingrecht, aan de universiteit te Groningen een rede over „Goed koopmansgebruik en fiscale winstbepaling" uitgesproken. Bedrijfseconomen en bedrijfspractijk aldus spr.. dringen bg voortduring op aanpassing van de fiscale winstbe paling aan nieuwere bedrijfseconomische inzichten aan. De hoofdregel van de fiscale winstberekening is, dat deze geschiedt „volgens goed koopmansge bruik". Spr. onderzocht de betekenis van deze wettelijke formule, en nam daarbij enige rechterlijke beslissingen tot uitgangspunt. Zijn conclusie was. dat „goed koopmansgebruik" voor de menselijke ontwikkeling voldoende ruimte laat Andere factoren kunnen die ontwikkeling echter remmen; spr noemde als zodanige factoren enige wettelijke voorschriften die de fiscale winstbepaling nader begrenzen, doch waarvan de betekenis voor het onder havige vraagstuk nog weinig duidelijk en de eisen der belastingtechniek De eis van controleerbaarheid van de winstberekening legt beperkingen op bil het aanvaarden van methoden van winstberekening, die veel aan het sub jectieve inzicht van de ondernemer overlaten, een omstandigheid, die ook de rechter, wanneer hem de resultaten van de nieuwere Inzichten ter beoor deling worden voorgelegd, niet zal kunnen verwaarlozen. SAOEDI-ARABIË EN HET ACHTERLAND VAN ADEN De Arabist de heer D. v. d. Meulen, onlangs uit Arabië teruggekeerd, heeft gisteren in het Botanisch Laboratorium te Utrecht voor het Kon. Ned. Aard rijkskundig Genootschap over het on derwerp „Een nieuwe tijd breekt aan in het oude Saoedie-Arabie en in het ach terland van Aden" gesproken. Onder vertoning van lichtbeelden ver telde hg o.m.. dat Saoedi-Arabië eens de korenschuur was en dat tunnels daarvan nog getuigen. Het moeten hoogstaande volken zijn geweest, die daar hebben gewerkt; het was toen een waterrijk laad. De Amerikanen menen nu. dat zij in dit opzicht ook Iets moeten doen, maar hun maatrege len hebben de grondwaterstand nog verder doen dalen, soms tien meter, en daardoor gaan dc oasen ten onder. Spr. beschreef verder, hoe onder invloed van de moderne techniek het prachtige woestijndier, de „onyx beatrix", wellicht de eenhoorn uit de Bijbel, wordt uitge roeid, en met hem de gazelle, het slanke dier, dat een snelheid van zestig km per uur kan bereiken; er wordt met auto's op deze dieren gejaagd. Ver der vertelde spr., dat er in de woestijn TOte steden zgn ontstaan, die ten gron de moeten gaan als de Amerikanen er eens niet meer zullen zijn. Over het achterland van Aden zeidc hij o.a., dat daar velen uit het vroegere Ned.-Indië tot welstand zijn gekomen en dat het gebied daarvan nog steeds profiteert; ook hier is het een droog land en men verzucht er; „waren de oude dijken er nog maar, dan hadden wij een water rijk land!" Men had gaarne gewild, dat de Nederlanders, die dijken waren komen herbouwen. Ten slotte is men er zelf mee begonnen, maar toen wer den ze bij de eerste de beste bandjir weggevaagd, want een zware dijk is niet genoeg. Er moeten ten minste tach tig kleine dammen bijkomen. Engeland bestudeert dit vraagstuk thans; wan neer het ze bouwt, zal Groot-Brittannië ten slotte de wedloop met Amerika winnen. Donderdag hervatting colleges te Leiden De rector-magnificus van de univer siteit te Leiden deelt mede, dat de col leges en practica, die vorige week ge staakt werden in verband met hulpver lening van Leidse studenten bij de over stromingsramp. Donderdag a.s. alle worden nervat. MR H. B. FRIEMAN Zaterdag is aan de Vrije Universiteit de heer H. B. Frieman uit Enschede, die sinds zijn zevende jaar blind is, voor het doctoraal rechten geslaagd, na vroe ger de acten M.O.-A. Duits en Engels te hebben behaald; in 1948 was hij vol gens art. 122 der Hoger-Onderwijs-Wet na het bereiken van de dertigjarige leeftijd tot de academische studie toe gelaten. Zijn echtgenote heeft hem tij dens zijn studie de niet in braille-schrift verkrijgbare studieboeken voorgelezen, waarbij de teksten tevens op een wire- recorder werden opgenomen. De heer Frieman heeft tot dusverre lessen in de handelscorrespondentie gegeven, en zal thans als mr in de rechten een juridisch adviesbureau stichten. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. Cand. rechten de heren P. W. Pestman. F. H. de Man en H. C. Nieuwkerk. Id. wis- en natuurkunde <G) de heren W. J. Homix en G. J M Tonlno: (L) de heren H. F. L Liefferlnk en H de Jonge. Doet. pharmacie de heer J Struyvé. Id. scheikunde de heren J J. C. Goos, J. A. v. d. Bergh en J. W. Reuken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3