Veertig jaar bezorgde de heer Van der Horst medicijnen Laatste nieuws Geldstroom vloeit flink voort Zo juist verschenen de Jaar van rijke ervaring in Verenigde Staten DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Nieuws uit Leeuwarden T-Tet dillcke pak XA sneeuw, dat gis teren de Leeuwarder straten biina onbe gaanbaar maakte, deed de mensen, die in hun beroep wind. regen en sneeuw wel moéten trotseren, wel eens zuchten. Maar de heer R. van der Horst, die voor de Centrale Apo theek de geneesmidde len bezorgt, vertelt, dat hij het wel eens erger heeft meege maakt. Nee, gemakke lijk is het werk onder deze omstandigheden zeker niet en vooral niet wanneer je een zo breekbare (en vaak kostbare) lading bij je hebt als flesjes medi cijn, maar wanneer je dit equilibristisoh be drijf al veertig jaar uitoefent de heer Van der Horst is van daag veertig jaar in dienst van de apotheek op de hoek van de Tuinen en de Voor streek dan kun je inderdaad met recht zeggen, dat je wel eens voor hetere vuren hebt ges'taan. De heer Van der Horst natuurlijk noemt een groot deel van zijn bekenden kring hem Ter Horst vertelt hoe hij 's avonds laat eens een drankje moest afleve ren bij een boer aan de-rand van de stad en hoe hij toen, om dat zijn roepen geen resultaat had, met ware doodsverachting de beruchte hond had getrotseerd. De boer feliciteerde hem met de goede afloop van dit waag-, stuk! 's Avonds laat. Ja. vroeger maakten we heel wat langere dagen dan tegenwoor dig, vertelt de heer Van der Horst. Meestal van 's morgens acht tot 's avonds tien, elf uur toe. De apotheek was toen ook zo lang geopend. In tijden van griep of andere epidemieën reed ik soms tot diep in de nacht. Maar dat is nu anders, ook al omdat de leveranties voor ziekenfondspatiënten tegenwoordig niet meer worden bezorgd. Niet dat er nu geen werk aan de winkel is, want - zijn er geen medicijnen te bezorgen, dan zijn er wel flesjes te spoelen De heer Van der Horst heeft zich in dienst van de apothekers Feteris en dr. S. W. van Dantzig tot een bekende Leeuwarder figuur gemaakt. Tot voor Er kwam geen douane aan te pas Trein met cokes passeerde vrij Hedenmorgen Is een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrie ken in Lorraine de grens by Perl (Saar- gebied) gepasseerd zonder door de douane onderzocht te zijn. Deze gebeur tenis luidde de totstandkoming in van de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, "VVest-Duitsland, Italië en de Benelux- landen. Te middernacht waren, gelijk gemeld, alle douanetarieven voor de handel In kolen, ijzererts en schroot tus sen deze landen vervallen krachtens een besluit van het hoge gezagsorgaan der Europese Kolen, en Staalgemeenschap. Behalve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoer con tin- genteringen. het in sommige landen toe gepaste systeem van dubbele prijzen voor de binnenlandse markt en de export, en alle transportdiscriminaties komen te vervallen. De instelling van een gemeenschappe lijke markt voor kolen betekent ook het einde van het internationale gezags orgaan voor het Roergebied, dat in 1949 is opgericht en tot taak had vast te stel len welke hoeveelheden kolen en staal West-Duitslannd moest exporteren. Dit orgaan houdt vandaag zijn laatste ver gadering. Vliegtuig neergestort in Egyptische woestijn Dertig slachtoffers In de woestijn tussen Suez en Cairo is een vliegtuig neergestort, meldt AFP. Hierbij zijn 30 personen omgekomen en drie gewond. Twee inzittenden zijn on gedeerd. Het betreft een transportvliegtuig van de Egyptische luchtmacht. Boter naar Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben toestemming verleend tot invoer van boter uit Nederland voor een bedrag van 3 75 millioen DM. Voorts is toestemming verleend tot invoer uit Nederland van planten en stekgoed van kasplanten ter waarde van 300.000 DM. Kolentekort in Oost-zone Critieke toestand Volgens de ..Daily Telegraph" heerst! in Oost-Duitsland een zodanig tekort aan steenkool, dat. honderden fabrieken hebben moeten sluiten en dat zelfs zie kenhuizen het zonder verwarming moe ten stellen. Voor huisbrand is in het ge heel geen steenkool beschikbaar. Ieder schip zijn eigen mijnenvegers De „Daily Telegraph" deelt mede, dat de Amerikaanse marine thans kleine houten mijnenvegers in aanbouw heeft, welke aan boord van tank- of vracht schepen meegenomen kunnen worden en van daar af te water gelaten wanneer zij hun werk moeten doen. Zij hebben een d'epgang van slechts ruim een meter en krVgén een bemanning van zes kop pen. kort reed hij de drankjes, poeders en pillen rond in een soort blikken hengsel mand, de laatste tijd heeft hij een tas voorop de fiets. Een zeer groot aantal Leeuwarders kent de jubilaris en daar om mocht de dag van vandaag ook niet ongemerkt voorbijgaan. Schooljeugd bracht ruim 7000 op En acht vrachauto's vol goederen De actie „Voor het kind door het kind" heeft op de 175 scholen in de in spectie Leeuwarden, waarop zij betrek king heeft gehad In totaal ƒ7030 opge bracht met daarenboven acht vracht auto's vol kleding, schoeisel, speelgoed en boeken. De eerste zending van al deze goederen is door het Roode Kruis in Leeuwarden reeds naar het rampenge- bied verzonden. Thans liggen in vier schoollokalen de goederen nog hoog op gestapeld. Het is ontroerend welk een offer bereidheid en welk een vindingrijkheid de jeugd aan. de dag heeft gelegd om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen, niet van de ouders, maar van henzelf. Tegen een toegangsprijs van tien cent heeft een jongetje 's avonds filmvoorstel lingen gegeven. Het resultaat was in totaal 89 kindeven bij moeder in de kamer, maar 8.90 voor de getroffenen. Een jongetje van de b.l.o.-school bracht uit eigener beweging een spaarkaart mee met vier gulden aan zegels. Op een school in een der dorpen had een onderwijzeres gezegd, dat zij het be drag dat de kinderen bijeen zouden brengen, zou verdubbelen, hetgeen zij prompt heeft gedaan toen 35 gulden uit. de spaarpotten kwam. Het hoofd der school is daarbij in gelijke mate niet ten achter gebleven. De geldsbedragen, die bijeen zijn ge bracht varieerden van ruim zes tot ruim vier honderd gulden, doch de scholen wisselden ook van een tot en met veer tien leerkrachten! Argentijn komt over het Friese vee schrijven „Ik ben hier op uitnodiging van het Syndicaat van Friese Veefokkers", zo vertelde de Argentijn Francisco Perez Torres gisteravond bij zijn aankomst te Amsterdam. De heer Torres is directeur van hte dagblad Castellano, dat in de provincie Santa Fe verschijnt. Het doel van zijn reis is het verzamelen van propagandamateriaal over het vee in Nederland. Hij blijft hier ongeveer twee wéken en maakt daarna een tocht door enkele Zuid-Europese landen. Hij schrijft voor verschillende bladen in Argentinië. Adjunct-directeur van De Ommelanden in gijzeling Gevolg van concurrentie beding met Condens „Friesland" Naar wij vernemen, is de heer B. Vooistra van Leeuwarden, die werk zaam is als adjunct-directeur bij „De Ommelanden" te Groningen Maandag door de deurwaarder in gijzeling gesteld in het huis van be waring te Leeuwarden. Vooistra was destijds werkzaam bij de Condensfabriek „Friesland" te Leeu warden als afdelingschef. Hij werd ont slagen. toen hij zijn plannen tot emigra tie niet spoedig kon verwezenlijk' Hij had echter een schriftelijk concuricntie- beding getekend, waarbij hij zich ver bond gedurende vijf jaar niet in een condensfabriek werkzaam te zijn. waar dezelfde producten werden gemaakt als bij de Condensfabriek te Leeuwarden. Met behulp van zijn advocaat, mr. B. D. van Raaij te Leeuwarden, begon hij een procedure bij het kantongerecht te Leeuwarden tot nietigverklaring van dit concurrentiebeding. De kanton rechter heeft toen drie deskundigen be noemd. die hem over deze materie zou den voorlichten. Dit deskundigenrap port is er nog niet. Inmiddels werd Vooistra benoemd tot adjunct-directeur bij „De Ommelanden". Toen deze daar zijn werkzaamheden be gon. heeft de Condensfabriek de zaak in kort-geding bij de president van de rechtbank aangebracht, die de gijzeling heeft bevolen, indien Vooistra doorging met zijn arbeid bij „De Ommelanden". Blijkbaar heeft Vooistra toch werkzaam heden verricht voor „De Ommelanden", want het vonnis tot gijzeling is thans ten uitvoer gelegd voor 14 dagen, welke eerste termijn door de president van de rechtbank zo was bepaald. Tot Opbouw De verenigingen, aangesloten bij het Algemeen Vrouwencomité „Tot Opbouw" de naam zegt dat duidelijk zullen op alle mogelijke manieren trachten hulp te verlenen aan de slachtoffers van de watersnood. Reeds zijn enige verenigingen begon nen met het breien van kleding. Elke vrouw één stuk. luidt de opdracht, dan krijgt men bruikbare en nieuwe kleding. Zo mogelijk zal voor de wol worden ge zorgd in de gevallen, waar die niet kan worden betaald. De actie van Het Baken voor naaidoosjes zal worden gesteund. Verder wil een vrouwenvereniging een wieg met complete baby-uitzet in orde maken. Besloten werd het tekort van de „Vacantie-ontspanning" aan te vullen. Verder werd medegedeeld, dat de grote collecte voor de vluchtelingen in Duits land door de Prov. Vrouwelijke Hulp verlening is opgeschort. Mej. Meijer, lid van de Stadsbus commissie. bracht verslag uit van de ge houden vergaderingen. De bedoeling is, dat vrouwen wenken en klachten bij haar of „Tot Opbouw" ter kennis kun nen brengen. Verder gaf mevr. HepkemaTjalma een boeiende uiteenzetting over doel en streven van de vereniging „Inner Wheel". De leden van de vereniging, vrouwen van de Rotarians, zijn plaatse lijk. nationaal en internationaal georga niseerd. „Service above self" is ook het devies van „Inner "Wlheel". Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen". 4> Leeuwarder 8 u. „Dossier 212 van Tokio". Groene Weide 8 u. Theos. Ver. Ir. E. L. Selleger „De ont wikkeling van het denkvermogen van heerser tot dienaar". Morgen: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". 4« Cinema 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen". Leeuwarder 8 u. „Dossier 212 van Tokio". 4» P. de Jong 8 u. Filmavond Vola. Sinneljocht 8 u. I.v.A.O. Binnenhuisarchitectuur. Peli- kaankerk 8 u. Concert voor Rampen fonds door Lw. Chr. Mannenkoor. Vier jaar geëist tegen Algerijnse zakkenrollers Voor het Amsterdamse gerechtshof zijn gisteren wegens zakkenrollerij gevangenisstraffen van vier jaar ge- eist tegen twee Algerijnen, de 23- jarige mijnwerker Amara Korba Ma- haddine uit Constantine en de 35- jarige textielbewerker Belkacem Oukaci uit Luik (België). Een agent van politie verteldeals getuige hoe hij op 3 AugustuJ 1052 voor het centraal station „wel drie uur achter elkaar de beide verdachten heeft zien rondscharrelen". „Zij meng den zich steeds tussen de stroom reizigers, die uit het station kwam, zonder dat zij tegen iemand spraken. Toen ik een van hen vroeg zijn naam op te schrijven, gooide hij zijn jas over mijn hoofd, gaf mij een stomp en sloeg op de vlucht. Tijdens de achter volging gooide de verdachte een blauwe portefeuille weg" aldus de agent. Sinds gistermorgen is er weer een kleine dertig duizend gulden op de ban ken in Leeuwarden overgeschreven ten bate van het Rampenfonds. In totaal staat Leeuwarden nu op een drie en een half ton, in welk bedrag dan voor een groot deel nog niet is begrepen de op brengst van de collectes In de Ned. Herv. en R.K. kerken. De collecte in de Doopsgezinde Kerk heeft Zondag ƒ2178,83 opgeleverd, ter wijl de collecte in de dienst van de Remonstrantse Broederschap 257.87 be droeg;'' ~>e bewoners van het Marcelis- Gover. Gasthuis offerden 21 gulden: de Vereniging Wirdumevdijk stelde vijf honderd gulden beschikbaar: het perso neel van de firma W. Swart (elf man) heeft 280 overuren afgestaan ten be drage van 304 gulden, welk bedrag door het bedrijf is verdubbeld: het personeel van de Waarborg schonk een uur loon plus acht overuren ten bedrage van 664.62 en ook in dit geval verdubbeld de directie de bijdrage van het perso neel; het personeel van de Hollandse Casoltith Werken stond zestien over uren af, welke met de gift van de directie een bedrag vormen van 11.395. Het Leeuwarder Chr. Mannenkoor geeft Woensdagavond in de Pelikaan- kerk een concert ten bate van het Ram penfonds; de Huizumer verenigingen „Quick". „Volharding" en it Huzumer Toanieï hopen Vrijdagavond in de Har monie hetzelfde te doen. Er zal een programma worden geboden, dat in ovei-eenstemiming is met de ramp, die Nederland heeft getroffen. De actie voor naaidoosjes van Het Baken loopt flink. Er zijn al vier honderd doosjes kant en klaar, maar de r "misatoren zijn nog lang niet tevre^ën. Stuurt daarom doosjes en bruikbaar materiaal om die doosjes van een goede inhoud te voorzien. Rijwielpad LeeuwardenStiens Het aanleggen van een rijwielpad langs de Breedijk (weg Leeuwarden Stiens) van af de Grote Bontekoe (grens gemeente Leeuwarden) tot Stiens is door B. en W. van Leeuwarderadeel gegund aan de laagste inschrijfster, de firma A. J. Waterlander te Oudehaske voor de som van 170.250. De raming was ƒ174.580. Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag hun medewerking voor het Rampenfonds. J A. R. van Nes. e. a., drs. B e- drijfsleer voor de Land- b o u w. Tweede druk. (Leidraad voor het Land- en Tuinbouw- onderwijs, serie B, nr. 26). Uitg. mij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. 1953. Ing., 94 blz.. 1.90. Een voor het onderwijs aan Land- bouw-Winterscholen en speciale cursus sen bestemd boekje, waarin allerlei kwesties op eenvoudige en duidelijke wijze worden behandeld, zoals de ver houding van eigenaar en pachter, de financiering van het bedrijf en het op stellen van een bedrijfsplan, de hosten en de kostprijsberekening, de productie factor arbeid, de werktuigeninventaris, de vraag: paard of trekker, de vraag: in tensief of extensief, de rationalisatie van de productie enz. Dat er anderhalf jaar na verschijning van de eerste druk reeds een herdruk nodig was, bewijst dat het boekje in een behoefte voorziet. Vincent van Go g h. Impressionisten van Ma net tot M o n e t. Twee deeltjes uit de Apollione-reeks. Uitg. HeïnemannNederland, 's Gravenhage. Geb.,met vele reproducties, 48 blz. Een paar keurig uitgegeven boekjes in klein kwarto-formaat elk met een (anonieme) inleiding van nauwelijks vier bladzijden, met een lijst van gegevens betreffende de illustra ties en een aantal biografische wetens waardigheden, terwijl elk deeltje 34 goede reproducties in zwart of in kleur bevat. Kennelijk een uitgave, die tege lijkertijd ïn verschillende landen ver schijnt en voor populair gebruik bestemd is. Als eerste kennismaking met deze schilders lijken deze deeltjes ons voor treffelijk, niet het minst door de goede weergave van de met smaak uitge zochte schilderijen of tekeningen. Het is te hopen dat deze serie kan worden voortgezet. Wolf Meesters. De B ij b e 1, behandeld voor jonge mensen. Deel H. Nieuwe Testament. Met platen van J. H. Isings. Uitg.mij. J. H. Kok, Kam pen. Uitg.mij. J. B. Wolters. Gro ningen. Geb„ 253 blz., groot for maat. De woorden van lof, bij de verschij ning in afleveringen reeds aan dit dege lijke werk toegezwaaid, kunnen thans bij de voltooiing nog eens in een samenvat tend oordeel herhaald worden; hier is een jeugdbijbei tot stand gebracht, zoals die er in Nederland voor jongeren van twaalf tot achttien jaar tot dusver niet bestond en zoals er spoedig ook wel niet een tweede zal komen. Voor de auteur, achter wiens pseudoniem zich de Gronin ger paedagoog-letterkundige W. Meijers verschuilt, is thans een levenswerk afge sloten. dat hij, gezien de omvang en de moeilijkheid van deze taak, slechts in geloofsgehoorzaamheid tot een goed einde kon brengen. Hij mocht niet zich zelf brengen, maar kon slechts als een dienstknecht doorgeven, wegbereidend en bijlichtend, steeds overtuigd dat het hier om de Goddelijke Boodschap ging. Hij moest modern zijn en de heden daagse taal gebruiken, hij kon zich Voor metaaldraaier Joh. Boonstra BOORDEVOL indrukken en een geweldig stuk levenservaring rijker ge worden is de metaaldraaier Joh. Boonstra in de Houtstraat nummer 23 terug gekeerd na een verblijf van een jaar in de Verenigde Staten, waar hij met nog een zeventienlal Nederlandse vaklieden kennis heeft vergaard met het doel, die in de Nederlandse bedrijven weer uit te dragen. Dat is namelijk de opzet van deze uit zending van rond twee duizend jonge vaklieden tussen de 20 en 33 jaar uit de vroegere Marshall-landen. In een bedrijf, dat vrij veel overeenkomst ver toonde met het bedrijf, waarin zij hier werkten, zijn zij tewerkgesteld om zich aldus verder te bekwamen en op de hoogte te stellen van de werkwijzen en de nieuwe methoden in de industrie. Wat dat betreft heeft Joh. Boonstra het nodige opgestoken, vooral in de grote bedrijven, welke hij op excursies heeft bezocht. Daarenboven volgden zij 's avonds cursussen in de organisatie van het bedrijf. In de beide bedrijven, waar Boonstra zelf in St. Louis heeft gewerkt, heeft hij echter minder ge leerd, dan hij had mogen verwachten. Het waren middelgrote bedrijven met een vijf honderd werknemers, doch de organisatie was er beslist niet beter dan in de jj E. Electro Blikfabriek, waar hij bier w^. ,<t. Het was er op vele punten aanzienlijk rommeliger dan hier. Overi gens stond een der bedrijven op sociaal gebied hoog aangeschreven, want bij ziekte werd er veertig procent van het loon doorbetaald, hetgeen voor Amerika heel wat is. De verdienste was er echter uitstekend. Dat zijn verblijf in Amerika wat het leren in het bedrijf betreft niet geheel aan de hooggestelde verwach tingen heeft voldaan, wijt de heer Boonstra aan het feit, dat hij tot de eerste groep behoorde. Men moest op dit punt nog wat ervaringen op doen. Daarom zal aan de opmerkin gen, die de groep jonge vaklieden heeft gemaakt ook de nodige aan dacht zijn geschonken. Klappertandend zette de baron zich op een stoel neer. „Luister nu eens, BETERE-IK". begon hij op smekende toon. „Ik heb helemaal zoveel geld niet. En je kunt dan toch niet verlangen van me, dat ik dat allemaal weg ga geven". „Allemaal is wel een beetje veel ge vraagd". gaf Pim lachend toe. „Maar een paar kisten zou u toch wel kunnen missen. U zou het niet eens merken". „Kisten, hoe weet je dat het kisten zijn", riep de baron uit. terwijl hij de kleine witte gedaante voor hem. vol ontzag aanstaarde. „Ik weet alles", riep Pim. „Ik weet precies, hoeveel kisten u hebt. En ik weet ook. dat u nog goud en edel stenen bezit. Ik weet zelfs, dat u zich als een soort spook vermomd hebt om die arme inwoners van dat huis aan de Zwarteweg schrik aan te jagen. Dat was niet mooi van u. Baron. ..Kiekeboe" spelen, zo noemde u zichzelf toch, is het niet en dan nog van die bewoners hun eten weg te nemen en hun appeltaarten op te snoepen". Pims stem klonk steeds meer verontwaardiger. vooral wanneer hij aan die appeltaart dacht. „Ja, maar die appeltaart was ook zo lekker", zei de baron zachtjes. „Net zoals mijn moeder die vroeger bakte". „Wacht maar, totdat u uw leven verbeterd hebt, dat krijgt u net zoveel appeltaart, als u wilt", riep Pim vrolijk. „Maar daar praten we later nog wel eens over. Gaat u nu maar slapen en denk nog eens rustig over mijn woorden na". Met deze woorden sprong Pim van het bed en verdween door de deur. Met een zucht van verliohting zag Baron van Pottum zijn BETERE-IK ver dwijnen. „Zie zo, die ben ik kwijt", mompelde hij en liep meteen naar de deur toe en draaide die zorgvuldig in het slot. „Juist, en nu even het raam slui ten, dan kan zelfs die BETERE-IK van me, hier niet meer binnen komen". Ver volgens kleedde de baron zich uit en keek nog eens argwanend om zich heen. Je kon nooit weten en hij had vanavond al zoveel rare dingen beleefd. „Maar héb ik het wel beleefd?" vroeg hij zichzelf af, terwijl hii onder de dekens kroop. „Is het nu allemaal echt. gebeurd of heb ik het maar gedroomd?" De baron schudde zijn hoofd. Zijn gedachten tol den als razend door elkaar. „Voortaan zal ik geen koffie meer drinken 's avonds", zei hij hardop. „Ik denk be slist, dat het van de koffie komt. Dat spaart meteenlaat eens kijken, twee koppen per dag, is veertien koppen in de week, dat is ook weer zeventig cent, die ik opzij kan leggen. Dat wordt dan per jaar 52 maal 70 cent is. De baron liet zijn gedachten afdwalen. „Nooit, nooit", riep hii opeens heel hard. „NOOIT zal er iemand aan mijn geld komen. Ook m'n BETERE-IK niet!" Maar nauwelijks had hii deze woorden uitgesproken, of iemand tikte hem zachtjes op de schouder. bovendien niet tot kinderen en evenmin tot volwassenen richten, maar bovendien moest hij heel veel weten en in staat zijn de sfeer aan te voelen. In dit alles is hij geslaagd, menen we; hij is sober en oot moedig in zijn naderen tot de Schrift, maar hij blijkt er bü gelééfd te hebben. De twintig platen met uitvoerige by- schriften en de drie kaartjes bieden een schat van documentatie, maar ook in de tekst is deze allerwegen verwerkt. Ouderen, die dit boek doorbladeren, zul len slag op slag iets kunnen „leren". Het boek lijkt misschien niet goedkoop, maar is dat, gezien de solide en schone uit voering. zeker. Waarom dus niet zo lang gespaard, tot men deze juist voor de opgroeiende jeugd zo noodzakelijke levensgids ook in huis gehaald heeft? Ingezonden DE RAMP VAN GODS HAND ..Een getroffene in Leeu-.varden". schrij vende over de nationale ramp. zegt daar: ..Deze ramp is niet uit Gods hand. maar om dat God er niet was. er met algemeen kon zijn". Het is mij echter niet duidelijk, waar om God er niet was, want Hij is alomtegen woordig en almachtig. Daarom zegt de Bijbel: „Het lot wordt in de schoot geworpen, maar 't gehele beleid daarvan is van de Here" (Spr. 16 33). En Jezus zegt tot de woedende zee: ..Zwijg, wees stil". En de wind ging liggen, lezen we, en er werd grote stilte. Zie verder ook Job 1 19 en 21. Uit de Heilige Schrift blijkt duidelijk, dat die rampen wel komen uit Gods hand. en zelfs dat Hij ze bestuurt. Daarom aanvaardt Job ook alle rampen uit Gods hand. Hij „moet" die God wel en „schreef Gode niets ongerijmds toe." Dit mo gen ook wij niet doen. Want eenvoudig élle rampen, dus ook déze nationale ramp. komen toe uit Gods hand. W- J. V. Met diep gevoel en grote aandacht heb ik het ingezonden stuk van ..een getroffene" ge lezen. Een stukje als dit had ik in het geheel nog met in de krant verwacht, daar men over het algemeen nog doordrongen is van het feit: redden wat er te redden valt. De getrof fene raakt hier wel één van de teerste feiten aan uit het geloofsleven. Eerlijk gezegd be grijp ik „getroffene" niet helemaal, want door de regels van zijn geloof heen spreekt ook weer zijn ongeloof. De ramp niet van Gods hand? Al het wereldgebeuren, de oorlog op Korea, de vervolgingen achter het IJzeren gordijn en ook deze nationale ramp laat God toe, Het schokkend gebeuren, dat honderden mensenlevens beeft geëist en ontzaglijk veel leed heeft gebracht is niet door mensenhan den verricht, maar het is veroorzaakt door de onmetelijke natuurkrachten, die eveneens onder Gods souvereine macht staan. Er bestaat in het Fries een versje, waar van enkele regels luiden: „Gjin moskje op ierde falie sil. Of it is de Hege Hear Syn wil." Er geschiedt niets, maar dan ook niets zonder Gods wil. Heeft God dan deze ramp gewild? Neen, wij zelf hebben deze ramp gewild. God wil niet dat er ook maar één mens verloren gaat, daarvan getuigt het gehele Evangelie. In het Oude Testament zendt Goa Zijn profeten, en de mensen hebben hen doodgeslagen. In het Nieuwe Testament zendt Hij Zijn eigen Zoon om alle mensen te redden, maar ze heb ben Hem aan een kruishout geslagen. Ja. als men Gods wil tegengaat en Hem de rug toe keert. dan komt God met Zijn oordeel. Ook deze ramp. die een groot gedeelte van ons volk is overkomen en waar wij allen onder lijden, is m. i. terdege een oordeel Gods. Maar waarom dan nu juist Zeeland en waarom niet Friesland of waarom niet Oost- Duitsland, waar men God vloekt? Wjj weten het niet. Wij weten alléén dat wij allen, niet één uitgezonderd, zondige mensen zijn. Ook deze ramp roept ons op tot bezinning, dat ook wij. die ditmaal gespaard zijn gebleven, mis schien een volgende keer eenzelfde lot kun nen ondergaan. God zal telkens weer Zijn oordelen laten gaan over deze wereld, opdat de mensen tot bezinning zullen komen en ben te roepen tot de Boodschap van het Evangelie. Bovendien Gods daden zijn niet onze daden'. Zijn eeuwig plan met de wereld en het mens dom. ook dat met Zeeland en andere geteis terde gebieden, is voor ons onbegrijpelijk.. Alleen Zijn doen is enkel wijsheid. Winsum. R. v. d. Weide. Als het leed van God is. zo schrijft „getrof fene", dan moet ik die God niet. Is dat op grond van het christelijk geloof? Leert ons heel de Schrift juist niet de God. m wiens doen géén onrecht is? En heeft de profeet Amos niet uitgeroepen: „Is er een kwaad in de stad. zo het de Here niet doet"? En elders lezen we verder: „De leeuw heeft gebruld, wie zou niet vrezen? De Here Here heeft ge sproken. wie zou niet profeteren"? Hier staat dus duidelijk: niet God is de auteur van het kwade, maar de mens. Evenwel, God regeert, boven dit kwade en Hij bezoekt stad en land met Zijn tuchtiging en vreselijke onheils rampen. Terecht schrijft u: „Waar Gods Geest kan wonen in mensenharten, worden ze voor naderend onheil gewaarschuwd." Maar wij vragen u: in hoeveel duizenden inwoners van Nederland woont Gods Geest niet? En ver smaadt men Hem? Kunt u dan over dezulken niet een oordeel en waarschuwing verwach ten? Uw bedoeling is zeker goed. Maar hierin ligt uw fout, dal u de mens al te rechtvaar dig acht en u naast, God stelt. Hij is evenwel Souvereïn en Majesteit in al Zijn doen. Ook in deze ernstige onheilsramp. die over Neder land kwam. Leeuwarden. G. J. Sybrandy. NOG GEEN OECUMENE Tengevolge van schilders- en herstelwerk zaamheden is de Geref. Kerk te Burum enige tijd buiten gebruik gesteld. De kerkdiensten worden nu in de Herv. Kerk gehouden. Van Geref. en Herv. zijde hadden sommigen de gedachte, dat deze diensten gezamenlijk zou den worden gehouden. Dit is echter tot nog toe niet gebeurd; De diensten worden achter elkaar gehouden en de kerkgangers komen elkaar op het kerkepad tegen. Er is nog geen Burum. L. Rencma. dezer dagen aan de plicht de sneeuw troittoir op te ruimen Tegen deze herinne ring. evenmin als tegen de plicht om de sneeuw op te ruimen, heb ik enig bezwaar. In alle bescheidenheid zou ik echter willen vra gen: zorgt de gemeente zelf wel op tijd voor sneeuw ruimen? Daarover bestaat bij mij enige twijfel. Als ik constateer dat 's morgens om 8 uur (op Zaterdag en Maandag) op de Spanjaardslaan. Noorderweg en Noordersingel geen sneeuwschuiver was geweest, dan mag de vraag gesteld worden: was de gemeente zelf niet in gebreke? Dan is de geplaatste waarschuwing, meer dan aan iemand anders, voor het adres van afgifte bestemd. H. S. ALDEHOU YN ROU Sa klonk op dizze Sneintomoam Myn stimme oer 't Fryske gea. as tsjügenjs yn leed en smert. Dielnimming yn 'e dea. En od myn grize kop dèr stie As teken fan üs rou. De flagge yn winler-slnneskyn Healstok oan't flaggetou. Sa is op dizze Sneintomoam Myn stimme wer forflein. Fryslan bat dizze rop forstien: De Aldehou hat it sein. Ljouwert. 7 LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER COURANT zijn a 10 ct. per ex. verkrijgbaar by: K. Haanstra, Sigarenmagazijn. Willemskade. hoek Snekerkade J Rusticus, Sigarenmagazijn. Oosterkade. hoek Oosterstraat S. v. d. Schaaf. Kapper, Emmakade N.Z 147 Spoorwegboekhandel Krantenkiosk. Nieuwestad Krantenkiosk. Zuiderplein Sigarenmagazijn Brouwer. Troelstraweg 47

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4