MfeJS „Honderd Jaar Kromstaf' TON VAN DE PROVINCIE WlotUi^} Spiegel van stad en land DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Tussen Flïe en Lmiwers Rund Sclniriiii'iniiU'inii Drie bisschoppen waren aanwezig op herdenkingsbijeenkomst in parochie Bolsward R ooms-Katholiek Bolsward is heus wel iets gewend, maar een parochie-avond, die door de aanwezig heid van drie bisschoppen wordt op geluisterd en dan nog wel zonen van de eigen parochie betekent toch wel een hoogtepunt in het kerke lijk leven. Het was vanzelfsprekend, dat vooral Bolsward niet. achter zou willen blij ven bij de viering van een eeuw eman cipatie van de Nederlandse Rooms- Katiholieken, maar dat men op de grote herdenkings-bijeenkomst in het kader van „Honderd Jaar. Kromstaf' drie van de 52 priesterzonen van de parochie, die tot het hoge bisschops ambt werden uitverkoren, aanwezig zou zien. was toch ook min of meer een speling van het lot, ten dele zelfs van het noodlot. Want mgr. Constans Kramer O.F.M., bisschop van Luau Fu (China) is onlangs, na langdurige ge vangenschap. door de communistische autoriteiten uit zijn missiegebied ver dreven. Mgr. Kramer keerde toen na enige omzwervingen terug naar zijn geboortestreek, Mgr. Nicolaas Het- iinga. Mill Hill, die in 1947 in de parochiekerk van de H. Franciscus te Bolsward tot bisschop werd gewijd, is met tijdelijk verlof uit zijn missie gebied in India, terwijl mgr. Teeren- stra C.S.Sp. momenteel een tournee door Friesland maakt om gelden in te zamelen voor het missiegebied van Doumé in Frans-Afrika. Nadat de heer J. G. S. Bruinsma reeds tijdens een souper te zijnen huize de bisschoppen welkom had kun nen heten namens het gemeentebestuur van Bolsward, uitte de burgemeester 's avonds in „De Doele", waar ook nog talrijke andere uit Bolsward afkom stige priesters als op een reünie te zamen waren gekomen, nogmaals zijn vreugde over het bezoek. Na een hartelijk begroetingswoord van pastoor dr. I. Onings O.F.M. sprak Drie bisschoppen woonden de samen komst in hun geboorteplaats bij. V.l.n.r. Jac. Teercnslra C.S.Sp., mgr. Constans Kramer OFM en mgr. Nic. Hettinga, Mill Hill. dr. Sibrandus Galama O.F.M.een hooggestemde rede uit. Spreker wees er op, dat Friesland in het verleden allerminst bisschopsgezind genoemd mocht worden. De situatie is thans wel grondig gewijzigd. De goed bezochte avond kreeg extra glans door het stijlvolle optreden van de door de radio bekende „Scola Can torum" o.l.v. p. Dom Brockbernd O.-S.B. Slachtoffers van de gladde wegen De achttienjarige mej. Froukje de Jong uit Heerenveen is aangereden door een personenauto, toen zij vlak voor de auto tengevolge van de gladheid van de weg slipte met haar fiets. De bestuurder van de auto, uit Tjalleberd afkomstig, trachtte nog uit te wijken, maar de auto slipte ook en een aanrijding was niet te vermijden. Het slachtoffer moest met een ernstige hoofdwonde en een gebro ken sleutelbeen naar het ziekenhuis in Heerenveen worden overgebracht. De melkventer J. Blokstra uit Oude- haske had gisteren een slechte dag. Van de door de sneeuw glad geworden weg af gleed zi.jn bakfiets in de Haskervaart, terwijl de heer B. zelf onder de bakfiets terecht kwam, maar niet te water ge raakte. De man kwam met de schrik vrij, maar de inhoud van zijn bakfiets werd vrijwel geheel waardeloos. Een N.T.M.-bus van de lijn Leeuwar denAssen is bij Wijnjeterp op de kop in een bermsloot terecht gekomen; de bus slipte op het gladde wegdek, toen de chauffeur wilde afremmen bij een halte. Een kraanwagen heeft de bus weer op de weg gebracht. In Burgwerd kwam de weduwe Keu len tengevolge van de gladheid van de weg zo ernstig te vallen, dat overbren ging naar het ziekenhuis nodig was. Zaterdagavond raakte de auto van W. Reitsma uit Kooten door de gladheid van de weg te Eestrum in ccn diepe greppel en vernielde het hek bij de woning van J. Hoekstra. De auto werd licht beschadigd. Zondagmorgen reed de melkauto van de zuivelfabriek te Sexbierum achter in de Tzummarumer Mieden in de sloot, doordat de chauffeur vanwege de sneeuw de weg niet goed zag. De rupstractor van de coöperatie trok de wagen op het droge. ALDE SECHJES Reeweg zal in nazomer worden verbeterd De gemeenteraad van Schiermonnikoog heeft besloten aan VVV 500 subsidie te verlenen, aan het Groene Kruis f 500, aan het fanfarecorps 100 en aan het Frysk Orkest 'J 35. De Ulo krijgt voor 350 een rijwielbergplaats. Bij het behandelen van de gemeente begroting 1953 bleek de gewone dienst te sluiten met 188.783.16; in dit bedrag is echter een post voor onvoorziene uit gaven begrepen van 2943.01. Kapitaal- dienst: inkomsten ƒ213.885.14; uitgaven ƒ206238.22. Batig saldo ƒ7646.92. Met de verbreding en verbetering van de Reeweg (ƒ24.600) zal tot iq_. de na zomer worden gewacht. Men '1 Ged. Staten een tegemoetkoming vr-IJ.en van 20 procent. Van toekomstige huurders van ge meentewoningen zal een waarborgsom van ƒ30 worden gevraagd. Dit om bij eventuele vernielingen of beschadigin gen enige zekerheid te hebben. „Bergum" draait op volle toeren De destructoren rondom 't watersnood- gebied kunnen het gestorven vee niet ver werken, zodat sedert verleden week Vrij dag honderden cadavers van koeien, paarden, varkens etc. uit het noodgebied aangevoerd zijn bij de N.V. Ned. Thermo- Chemische fabriek te Bergum. De cada vers, die worden aangevoerd met vijftien- tons trailers, liggen hoog opgestapeld bij de fabriek en bieden een lugubere aan blik Ze worden zo snel mogelijk ver werkt tot veevoeder. Ook de huiden schijnen nog geschikt te zijn voor be werking. Melktappers van Heerenveen gaan spoellokaal inrit in Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, hadden de melktappers van Heerenveen besloten tot aankoop van grond aan de Sieger van der Laanstraat, teneinde daar een eigen spoellokaal te bouwen. Men is echter van gedachte veranderd en thans is het pand van de heer K. de Jong aan de Herenwal aangekocht, dat tot dit doel zal worden ingericht. Dit is thans tijdelijk als opslagplaats voor melkproducten in ge bruik. Rand Heerenveen Geen overeenstemming inzake winkelsluiting De presentiegelden waren voor het Rampenfonds In de gistermiddag gehouden vergade ring van de raad van Heerenveen heeft burgemeester Kuperus enige gevoelvolle woorden gewijd aan de ramp. welke ons land heeft getroffen en er zijn voldoe ning over uitgesproken dat de ingezete nen Zondagavond direct de hulpactie hadden ingezet, zodat 's nachts drie vrachtauto's vol goederen naar de ge troffen gebieden konden worden ge bracht. Tevens heeft hij de grote offer vaardigheid in de gemeente geprezen; de 76.000 was reeds overschreden. Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende werken, welke thans in uitvoering zijn tot een bedrag van ƒ6.500.000, wees spreker op de woningnood, welke nog angstvallig groot is, terwijl de werkloosheid grote zorg baart. In 1952 waren 184 inwoners uit de gemeente geëmigreerd. Aangenomen werd vervolgens het voorstel van B. en W. tot het treffen van een regeling met betrekking tot het psychotechnisch onderzoek van leerlin gen van de lagere scholen in de ge meente. Tevens kon de raad zich ver enigen met het voorstel tot het vaststel len van een regeling voor het toekennen, van een tegemoetkoming in de kosten van spraakonderwijs. Na een onderzoek van de schoolarts is gebleken, dat 33 kinderen uit de gemeente voor spraak lessen in aanmerking komen. Dit is een kostbare geschiedenis en omdat de ouders dezer leerlingen de kosten hier van niet alleen kunnen dragen besloten B. en W. tot vijftig procent hierin tege moet te komen, waarmede een bedrag van 1930 is gemoeid benevens onge veer ƒ400 aan reiskosten. De Meester Bij de Leijweg te Jubbega zal worden doorgetrokken tot aan de grens van Ooststellingwerf waarvan de kosten zijn begroot op ƒ138.000. De raad besloot verder tot opheffing van het tuinbouwvoorbeeldbedrijf te Jubbega.^ Winkelsluiting Meer dan anderhalf uur heeft de raad gesproken over verschillende verzoeken inzake de z.g. halvedag-sluitmg van winkels. Bij de winkeliers bestaat hier over grote verdeeldheid en het is zelfs dat men het in eigen branches niet eens is. In verband hiermede stelden R. en W. voor, de verordening, vastge steld in de raadsvergadering v£n 18 Augustus 1952, weer in te trekken, ten einde aan het bedrijfsleven in de ge meente gelegenheid te geven, zich op de kwestie van de halvedagsluiting grondig te beraden. Alle fracties en de meeste raadsleden namen aan de d,s,cussle •aarbij tenslotte het voorstel van B. cn Ik nim neat four de gong, sei de wonder dokter, mar ik lit my de kriiden bitelje. Bus en trailer kwamen in sloot terecht bij Bakkeveen Een E.S,A.-bus van de lijn Assen Drachten en een truck met trailer, gela den mét vier duizend paar klompen uit Avenhorn (N.H.), die op weg was naar Assen, kwamen in een bocht op de weg naar Bakkeveen beide in een sloot terecht, toen zij level'ik door de bocht reden. De bus kwam met de neus in de sloot en is door een kraanwagen uit Groningen gelicht. De trailer moest wachten op een kraanwagen uit Hoorn. De wagen lag over z n gehele lengte m de sloot. Bus en trailer liepen beide schade op. Botsing tussen auto en sneeuwploeg te Rottevalle Gistermiddag omstreeks drie uur kwam to Rottevalle nabij de hoek Bildtweg- Hoofdstraat een personenauto van de heer Schuilinga te Surhuisterveen in botsing met een sneeuwploeg van cle gemeente Smallingerland. bestuurd door de heer i Van der Wal te Rottevalle. De personen auto werd zwaar beschadigd, de sneeuw- I ploeg licht. Kolendampvergiftiging I Wegens vertimmering had de familie S. Bosgraaf te Westergeest haar intrek ge nomen in de schuur, waar ook "s nachts de kachel gestookt werd. Bij het opstaan op een morgen voelde de echtgenote van de lieer Bosgraaf zich onwel en raakte buiten bewustzijn. De ijlings ontboden geneesheer constateerde kolendampvergiftiging. W. met tien tegen negen stemmen werd verworpen. De heer Hoogeveen (P.v.d.A.) deed daarna een tegenvoorstel om alles te laten zoals het is, dus sluiting op Dins dagmiddag, met uitzondering van de kappers, die eenparig sluiting op Maan dagmiddag wensen. Hiermede kon de raad zich verenigen. Aan het slot van de vergadering wees de heer Van den Akker op de droevige toestand, waarin de Oude Singel te Oudehorne verkeert. De voorzitter ant woordde, dat plannen tot verbetering reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerden en dat hierin met de meeste spoed verbetering zal worden gebracht. Met algemene stemmen werd tenslotte een voorstel van de heer Zandstra (C.P.N.), om de presentiegelden be schikbaar te stellen voor het Rampen fonds, aangenomen. Aan de heer W. F. H, Visser, hoofd van de o. 1. school no. 20 te Oranjewoud, werd op verzoek eervol ontslag verleend, zulks in verband met zijn benoeming tot hoofd van een o. 1. school te Den Haag. Eveneens werd op verzoek eervol ont slag verleend aan de heer M. Bakker, onderwijzer aan de o. 1. school no. 15 te Jmbbega-Sehurega, zulks wegens zijn benoeming tot hoofd der o. 1. school te Lutjegast. Tot lid van het college van curatoren van het gemeentelijk gym nasium (lvceuim) is herbenoemd ds. J. E. Wagenaar. „Noordbergum" gestart Tijdelijk algemeen bestuur gevormd De stiohtingsacte van de „Stichting tot huisvesting en verzorging van ouden van dagen, die bijzondere hulp behoeven" de exploitante van het in Noordbergum te bouwen tehuis is gisteren gete kend. In het tijdelijk algemeen bestuur zi.jn benoemd de heren D. de Loor. Gedeputeerde, de burgemeesters van Tietjerksteradeel. Kollumerland. Sneek en Bolsward en drie afgevaardigden van andere stichtingen, n.l. de Psychiatrische Inrichting te Franeker, „Thabor" in Sneek en „Talma" in Veenwoudf^ Aan de stichting nemen tot nu toe 3£ n de 44 Friese gemeenten deel; twee ..ebben zich geheel afzijdig gehouden ("Ameland en Menaldumadeel). met de overige drie (waaronder Leeuwarden, dat op z'n rap port over de huisvesting van ouden van dagen wacht) is nog overleg gaande. De eerste plannen van de architect, de heer P. Niesten in Leeuwarden, zijn nu in studie genomen. Het tijdelijk bestuur dat aanblijft tot ten hoogste een half iaar na het in gebruik nemen van het te huis in Noordbergum zal zich deze week nog tot de minister van Sociale Zaken wenden om te pogen, rijkssteun voor het project te krijgen. De grond zal worden gereed gemaakt, en men schijnt ondanks de door de ramp waarschijn lijk veranderde omstandigheden hoop te hebben, dat het bouwvolume zal worden toegewezen. Insignes wegens langdurig lidmaatschap van bet N.V.V. De afdeling Opsterland van de A.B.V.A. had Zaterdagavond in Gorre dijk een bijeenkomst georganiseerd, tijdens welke de heer Mulder uit Leeu warden sprak over de striid van het N.V.V. vroeger en nu. Na zijr" -ede reikte hij vier gouden en zeven z.Airen insignes uit wegens 40-jarig en het i 25-jarig lidmaatschap van het N.V.V. Het -jouden insigne ontvingen de heren S. Meinsma. Kórtezwaag; J. W. Olij. 1 Gorredijk: J. Beun. Gorredijk en J. van Apeldoorn, Beetsterzwaag. Het zilve- jren de heren H. de "Wilde. UreterD; W. iNiimeiier, Gorredijk; E. Scholte. Gorre- Idijk; H. W. de Jong. Gorredijk: D. 'Keuning, Gorredijk: K. Koopmans, I Ureterp en I. Bouma te Ureterp. Aan I de heren P. de Vries. Lippenhuizen en jF. Riedstra. Kórtezwaag. die niet aan wezig waren, is het zilveren insigne toegezonden. Het programma werd verder verzorgd door het cabaretgezelschap André Corell van Alkmaar. Plotseling overleden De heer H. de Jager te Uitwellingcrga I is bij de bushalte plotseling onwel ge- worden en ter plaatse overleden. Oud vrouwtje gaf alles wat zij bezat: 42 centen redeputeerde Staten van Friesland hebben in overleg met de voorzitters van de Statenfracties besloten, een bedrag van 100.000 uit de provinciale middelen beschikbaar te stellen voor de hulpverlening aan het noodgebied. Ook van andere zijden worden nog grote bedragen toegezegd; verschillende Friese bedrijven hebben in de laatste dagen vergaderd of vergaderen zeer binnenkort. De verwachting is gewettigd, dat daardoor het totaalbedrag, dat Friesland deze week bereikt, de 214 millioen zal overschrijden. N alleen de grote lichamen, ook de leiWc kleiig, particulieren dragen van harte het hunne bij. Zo yertelde een collectant uit Jubbega, dat hij bij een heel oud vrouw tje was gekomen, dat hem met tranen in de ogen meedeelde, dat zij op dat ogen blik niets in huis had om te geven. Zii had haar uitkering namelijk nog niet ontvangen. Terwijl ik bij haar zat, ver telde de collectant, kwam „it aid knipke" op tafel; ze leegde het en zei: dit is alles wat ik nog heb en hoe weinig het ook is. neem dit maar mee. Het ble ken 42 centen te zijn. „Dit is de grootste gift. die ik er bij heb", zei de collectant, „het oudje gaf namelijk alles wat ze be zat". Inmiddels komen bij de banken ook opdrachten binnen van geëmigreerden, die hier nog een sald„ hebben, Dat saldo was geblokkeerd, maar er is inmiddels machtiging verleend om er voor dit doe' bedragen af te nemen. Lollum: zestien koeien Lollum bracht ƒ4877.20 op. dat is per gezin 35 en per hoofd bijna 9 gulden. Verder werden toegezegd zestien koeien, twee pinken en een kalf. De gezamen lijk' -"aarde daarvan wordt geschat op 11. o. Rekent men dit bij de col lecte. dan wordt het totaal 18.652,20, dat is per hoofd 33.85 of per gezin 135.15. Door een verminking is gisteren in een deel onzer edities niet goed tot z'n recht gekomen, dat Dronrïjp liefst 26.000 gaf. dat is dertien gulden per inwoner. De baten van de her denkingsavond van het eerste lustrum van de Vogelwacht in Marssum, 200, zijn gestort in het rampenfonds. Langezwaag-Luxwoude bracht 8306.25 bijeen en een vrachtauto vol kleding, dekens en goederen, Een collecte tijdens een filmavond van de Oranje vereniging Jutrijp-Hommertsf o. a. van het rampgebied en het bezoek van de koningin aan een Hommertser familie in Canada) leverde ƒ212.07 op. De oulturele commissie in Doniawerstal liet in het Parochiehuis te Sint Nicolaasga door de Spelers van Stad en Land het toneelstuk „Glazen Speelgoed" opvoe ren; de opbrengst werd bestemd voor het Rampenfonds. A De zangvereniging OBK te Beneden-Haulerwijk zal het negerstuk „Pinkv" opnieuw opvoeren in Haulerwijk en Donkerbroek; de zalen worden gratis beschikbaar gesteld en Landmeter zal de spelers gratis ver voeren. A Een verloting tijdens de uit voering van Longa te Wijnjeterp leverde 162 op. A Een schaalcollecte na afloop van de ouderavond der o. 1. school te Scharsterbrug leverde 54.47 voor het rampenfonds op. A De Noordoostpolder zamelde al een bedrag van 93.000 in. A Het zetfoutenduiveltje heeft van „De Kolken" bij Anjum gisteren „De Hal ben" gemaakt. In de Kolken werken 105 mensen aan de ruilverkaveling; zij zullen een vacantiebon afstaan aan het rampenfonds. De opbrengst van de collecte in Smal lingerland is gestegen tot ƒ52.700.32; in de kerken van die gemeente werd Zon dag nog eens ƒ7253.27 ingezameld. Het Roode Kruis hield een geslaagde actie voor rubberhandschoenen, lieslaarzen, matrassen en ledikanten. A De kerkcol- lectes in Het Bildt hebban het volgende opgebracht; Oudebildtzijl Geref. kerk 1000, Vrij Evangelisch 562. Doopsge zind 365: Vrouwenparochie Ned. Herv. kerk ƒ382.50; St. Anna Parochie Ned Herv. kerk 518; St. Jacobi Parochie Ned. Herv. kerk ƒ440.82 A De Zuid westpunt van Friesland heeft zich uit stekend gehouden: Schar! met veertig inwoners bracht rond 1000 gulden oo; Molkwerum met 400 inwoners 5100. terwijl de collecte in de Ned. Herv, kerk daar nog eens 400 opbracht. A De Hin- KceiP'ï"7 1 A *",iseC?pen deloopers werden Zondag door tromge roffel en hoornsignalen van de tamboers van het Sted. Muziekcorps opgeroepen voor een gezamenlijke herdenkingsdienst in de Ned. Herv. kerk. uitgaande van de Ned. Herv., de Geref. en de Doopsge zinde gemeente. Het Sted. Muziekcorps begeleidde de gemeentezang en speelde enig koralen. Dè collecte leverde 819. A Ruim dertig kinderen van de Chv. school te Wanswerd-dorp brachten ruim ,f 30 bijeen. A „Dorpsbelang" Brantgum WaaxensFoudgum stortte van het kas saldo van 138.54 honderd gulden in het rampenfonds. A De opbrengst van de collecte in Warga, aanvankelijk f 4609. is door giften van particulieren en ver enigingen gestegen tot 5000. A Aan de visafslag in Makkum is Maandagmorgen een verkopinkje van levensmiddelen ge houden. welke ruim een uur duurde. De netto-opbrengst voor het rampenfonds was 1500. A De collecte in de Ned. Herv. kerk te Beetgum leverde f 285 op. De gemeente Heerenveen. in de voor lopige opgave vermeld met f 40.000. heeft inmiddels ruim ƒ76.000 bijeen gebracht. dat is ruim drie gulden per inwoner. A Niet St. Jacobi Parochie, maar Vrouwenparochie komt de eer toe, het hoogste bedrag per gezin in Het Bildt te hebben geofferd: 26 per gezin- dan volgt Oudebildtzijl met 20. A De afde ling Heerenveen van de vereniging_ van Vrije Melkhandelaren besloot haar jaar lijks feestavond niet. door te laten gaan: het daarvoor uitgetrokken bedrag van f 100 wordt afgedragen aan het rampen fonds. Verenigingsnienws Muziekvereniging „Crescendo". Tzumma- rum. Batig saldo. Herkozen J. Wetterauw C. Groendijk en Tj. Westra. „Het Mosterdzaadje" Tzummarum: Batig saldo. Herkozen W. Hogerhuis. Gekozen KI. G. Kuiken. Te Witmarsum is opgericht een R.K. be- grafenisvereniging „Naastenliefde" met vijftig leden. Voorzitter is A. Zeinstra; penningmeester H. Jorritsma en secretaris M. Engwerda. Alg. Ned Arb. Bond., afd. Tzummarum. Klein batig saldo. Gekozen inplaats van J. Prosje, F. S. Talsma. E.H.B.O. Jutrijp - Hommerts. Nadelig saldo 14. Herkozen mej. Dozeman, mevr. Gaastra en de heer G. Hoekstra Onthouderskoor Wolvega: 36 leden. Her kozen P. H. F. Rusch; mej. M. Hofstra en W. Boswinkel. N. V.-afdeling: 144 leden; klein nadelig saldo. Inplaats van G. M. Peereboom is mej. B. de Jong tot penning- meesteresse benoemd. Getracht zal wor den Wolvega in wijken te verdelen en wijkhoofden aan te stellen. Chr.-Hist. kiesvereniging Edens: leden tal 50; flink batig saldo. Voorzitter M. Postma herkozen. Baarderadeelster Bestuurdersbond: le dental 348. Aangesloten tien afdelingen; batig saldo ƒ216.74. Benoemd tot secreta ris H. Hempenius te Baard. Begrafenisvereniging „De Laatste Eer", Koordahuizum: batig saldo. Met algemene stemmen is besloten een rijdende baar aan te schaffen. Herkozen P. v. d. Hoek. Wegens 25-jarige trouwe dienst ontving mevr. R. Lantinga een reiskoffer. KAB. Oosterwienim; batig saldo. Her kozen J. Th. Altenburg. Tj. Hoekstra en S. Bosma. ANLB. Oldeboorn: herkozen K. Veld en B. Wuring. „De Laatste Eer" te Hitzum deed tien keer dienst in 1952. Er is een batig saldo. Herkozen J. de Groot: gekozen J. Ooster- baan Sr. en R T. Dijkstra (K. Hiemstra bedankte wegens vertrek: F. Hoekstra wegens zijn leeftijd; laatstgenoemde was 46 jaar lid. waarvan 28 jaar bestuurslid: hij werd hartelijk toegesproken!. Begrafenisvereniging „Samenwerking". Tietjerk: batig saldo ƒ553.90. Herkozen R- Santema; gekozen S. Algra (in de vaca ture H. Walstra). Gymnastiekvereniging „Stanfries" te Gorredijk: het ledental bedraagt 278. Mej. J. de Vries en de heer J. Rudolphie wer den herkozen- Gezinszorg Haiilerwijk-Haule: nadelig saldo ƒ217.59. Herkozen mevr. Van Leeu wen en mevr. Smink; gekozen ds. Reiling, S. Dikkcns en mevr. Ritskes. De wed. Van der Veen uit Tzummarum moest naar het ziekenhuis in Harlingen worden vervoerd, toen ze door de gladheid kwam te vallen en een heup brak Tegenover tramhalte Van der Zijpp te Joure is een op beton gefundeerd wacht huisje voor busfeizigers gebouwd. Bij café Van der Vlagt te Opeinde (Sm.) is een rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Burgemeester Duker sprak in Tzumma rum over Bescherming Bevolking. Y. Wet terauw werd tot blokleider benoemd. Voor het district Franeker van 't Roode Kruis werd te Winsum de film „Het leven van dr. Ehrlich" gedraaid. Het resultaat was elf. nieuwe leden. s gJL nii •e^L-de) leling Marssum en Omstreken van de vogelwacht vierde haar eerste lustrum. Door de nationale ramp werd het feest zo sober mogelijk gevierd. De redenaar was de secretaris van de Friese Bond van Vogelwachten, de heer Braria van Warga-, Verder draaide Han de Vries uit Leeuwarden een aantal films en een toneelgroep o.l.v. mej. D. Terpstra, voerde het toneelstuk- ..Ik bin ek mar in minske" op. De afd. Tzummarum van de Chr. Land- arbeidersbond vierde haar 25-jarig bestaan o.a. met de opvoering van het toneelstuk „Beits." Voorzitter A. Yprna, die 25 jaar bestuurslid was, werd gehuldigd. Het vierjarig zoontje van de veehouder Th Miedema te Zurich raakte voor de boerderij in een vrij diepe tochtsloot en kwam onder het „stalt" terecht. Het kerel tje kon net het hoofd boven water hou den. Een toevallig passerende wielrijder wist het knaapje te redden. De toneelvereniging „De twa doarpen te Sübrandaburen-Terzool voerde het toneelstuk „De twa susters" van mevr. A. Meesterde Vries op. Ruim drie jaar geleden verloor de echt genote van de veehouder A. Bakker te Zurich op een stuk bouwland haar massief gouden armbandhorloge, een erfstuk. Een dezer dagen vond de arbeider P. Zijlstra tijdens werkzaamheden het horloge terug. De wijzers en de wijzerplaat waren ver sleten; het uurwerk was geheel onbe schadigd De afdeling Rauwerd van dp Bond voor Staatspensionnering verzorgde voor de ouden van dagen een gezellige avond. Leden van de zangvereniging „Euphonia" in Fries costuurrï verleenden medewer king. Op een feestavond van de Bond voor Staatspensionnering. afdeling Mantgum, voerde de toneelvereniging „O. en N." van Weidum met groot succes het stuk „Mees ter Simon" op. Een talrijk publiek heeft zeer genoten. De ouden van dagen te Oudwoutle had den de afgelopen zomer een tocht ge maakt. waarvan allerlei momenten op de film was vastgesteld. Er waren drie avon den voor nodig om de inwoners van Oud- woude deze film te laten zien. De opnamen van de oudjes in de speeltuin waren voor treffelijk. De toneelclub van de voetbalvereniging „Delfstrahuizen" heeft in het afgelopen jaar o.a. door het opvoeren van e -ï toneel stuk en het organiseren van sjoelavonden zodanige resultaten geboekt, dat de elftal len grotendeels van reiskoeten kunnen worden voorzien: een reden waarom men thans het bekende toneelstuk ..Hurde kop pen" van Burgy gaat opvoeren. Christel. Jonge Mannen Verbond Te Amsterdam zijn als districts secretaris bij het Christelijk Jonge Mannen Verbond benoemd de heren A. Rolloos en J. J. Sinnema. Zij zullen speciale aandacht geven aan de ont wikkeling van het CJMV-werk in Overijssel, Drente en Friesland. Nij Beets start het eerst in dorpswinter avonden wedstrijd Nij-Beels is de eerste deelnemer in de door de Culturele Raad Opsterland uitge schreven dorpswïnteravonden wedstrijd. A.s Donderdag 12 Februari wordt aldaar in het buurthuis een dorpsavond gegeven. Het grootste gedeelte van het programma van deze avond wordt verzorgd door de toneelvereniging „Kliuwend Omheech" die het toneelstuk „Bern fan it folk", een Friese bewerking van het toneelstuk „Kinderen van ons volk" van Anton Coo- len zal opvoeren. De afdeling van Volksonderwijs te Me- naldum telt 123 leden en heeft een kas- overschot van ruim ƒ70. Herkozen B. Kikstra en J. Roersma. Bij het gemeente bestuur zal worden aangedrongen op ver betering van het speelplein bij de open bare school. Kerkkoor Ned. Herv. Kerk te Beetgum: het tienjarig bestaan zal in intieme kring worden gevierd. Er is een klein batig saldo Herkozen J Bakker en B v. d. Bosch. Men hoopt, dat enige heren zich als lid zullen doen inschrijven, omdat zonder uitbreiding geen deelname aan het Bonds- concours kan plaats vinden. Het drankweercomité „Het Bildt" heeft ƒ15.70 in kas en ontvangt nog 93.75 sub sidie van de gemeente. Medewerking is aan de comité's Menaldumadeel en Barra- deel toegezegd om voor gezamenlijke rekening een propagandabord op de „Mooie Paal" te plaatsen. P.v.d.A., afdeling „Weidum en O.": als candidaten voor de a.s, gemeenteraadsver kiezing worden aanbevolen de heren IJ. Seffenga. S. Kalma. J Oosterhof. K. Greidanus. F Schuurmans J. Wiersma, allen aftredend, en O Bruinsma te Wei dum. Besloten werd actie te voeren voor de Nieuwe Koers Batig saldo. De afdeling Boombergum van de Bond van Plattelandsvrouwen: wegens bedan ken van mevr. A. OosterwoudAardema werd als presidente gekozen mevr. W. Vergonefv. d. Berg. Het aantal leden be draagt 52 In Witmarsum is een r.k. begrafenisver eniging opgericht. Er hebben zich vijftig personen als lid opgegeven In het bestuur zijn gekozen A. Zeinstra. M. Engwerda en H. Jorritsma. Burge^üke stand RAUWERDERHEM 11—24 Januari. Overleden te Rauwerd: Jantje Wiersma. 86 jaar, wed. van Pieter Uiltjes Eenshuistra. SLOTEN. Januari. Geboren: Frederika, dochter van Homme Bergsma en .Tetla Vroom; Boudina Catharina, dochter van Franciscus Boersma en Maria Boudina Zonderland: Theodoor Johannes, zoon van Tjeerd Marcüs Haïtjema en Anne Maria Braggaar. Overleden: sjirk Straatsma. 54 jaar, wedn. van Aagje Stam: Goïtske Huitema, 88 jaar. wed. van Geurt van den Brink. SMALLINGERLAND. 29 Januari4 Februari. Geboren te Drachten: Willem Anko. zoon van A. Achterhof en K. F.. Frouws: Hoelofke Kornelia, dochter van K. Exter en H. Douma; Jellines. zoon van I. smid en J. de Vries: Akke. dochter van W. Jansma en A. Tuinstra, van Opeinde; Anna Margaretha Carolina Trijntje, dochter van H. Veenstra en P. Houtstra; Ymkje, dochter van H. van der Veen en Fr. Boonstra. van Suamecr: Jacob, zoon van H. Minkes en N. Engelsma: Auke. zoon van Tj. Veenstra en D. Loijenga. van Kórtezwaag: te Houtigehage: Harmke. doch ter van s. de Boer en A. Witteveen: te Rotte valle: Ijbeltje. dochter van Joh. de Boer en W. Dalstra; Berend, zoon van W. v. d. Molen en A. P. Riemersma; te Oudega: Jantina, dochter van S. de Jong en j. Smit. Ondertrouwd'. Johannes Beijert en Jeltje van der zee. beiden te Drachten. Overleden te Boombergum: Grietje Roersma, 81 jaar. wed. van W. Brouwer; te Oudega: Adrianus van Berk. 76 jaar. wed. van Joh. W. Vergunst. SNEEK, 25—31 Januari. Geboren: Cornells Tamme, zoon van Pieter Poepjes en Jantje de Jong: Anton Auke Wiert. zoon van Anno Hendrik van der Veen en Elisabeth Jantje de Haas; Alexandrine, dochter van Johannes Lambertus Notebomer en Margaretha Swarts; Antje Maria, dochter van Jacob Poiesz en Tetje Lammertsma: Margje Renske Feifeje. dochter van Comelis Johannes Boertjens en Feikje Hogeterp: Jan Jozef, zoon van Bernardus Gorter en Afke Nijholt, van St. Nicolaasga: Fernande Patricia, dochter van Raymond Paul Pierre Westerling en Fernande Yvonne Four- nier. van Warns. Cornelis Hendrïkus. zoon van Idzard Willem Silvius en Maria Margaretha Poiesz: Johanna Trijntje, dochter van Tjeerd van Scheltinga en Antje Visser: jopie. zoon van Dirk de Jong cn Geertje Schomvstra. van Bergen. Ondertrouwd: Rintje Tuinstra 44 jaar en Gerritje Harkema 31 jaar. Getrouwd: Marten Kijlstra 34 laar en Martha Maria Wecker 31 jaar. Overleden: Willem Postma. 86 jaar. weduwnaar van Jantje Wiersma: Kor- neliske de Vries. 74 jaar. wed. van Pier Schurer. van Tjerkgaast: Hein de Rruin. 79 jaar. wedn. van Willemke Hofstra eerder wedn. van Fedje Rienstra; Jan Constantijn Christiaan Rupp 76 jaar. wedn van Catharina Maria josephina van Elswijk: Reindcr Steen beek. 84 jaar, wedn van Sijke Zeilstra: Bankje Ferwerda. 89 jaar. wed van Wiepke Radsma: te Franeker: Sijbe Faber. 85 jaar. wedn. van Baukje van der Brug. eerder wedn. van Janke Walinga: Majrdalena Spanninga. 3 mnd.. dochter van Klaas Spanninga en Catharina van Dijk. van Groningen; Sijbrieje Sweris, 62 jaar, van TJlst. STAVEREN, Januari Geboren: Roelof, zoon van .Tan Visser en Antje Valk; Douwtje Aukje. dochter van jan van der Wal en Trijntje Homans. TIETJERKSTERADEEL. 28 Jan.—3 Fehr. Geboren te F.estrum: Albertje. dochter van Sijtze v. d. Velde en Mart je Zijlstra: Pieter. zoon van Anne v d. sluis cn Wikke l.aanstra: Ie Bergum: Ytsje. dochter van Abraham v. d Werf en Aukje Looijenga: te Garijp: Baukje. dochter van Jacob Wijmonga on Mettje Kooistra: te Suameer: Elske. dochter van Gerrit Ketelaar en Jitske Houwink: te Bergum: Geert Willem, zoon van Hendrik Kloosterman cn Winkie Procee: te Garijp: -vnbbe. zoon van Rintje Raap en Harmke Westra: te suameer: wiobe. zoon van Jan Riemersma en Aaitje Bouma Overleden 1e Bergum: Augusta Plcterdina van der sleen 79 jaar. wed. van Hinne Posthumus: te nostermecr: Froukjo Oebeles. 75 jaar, echte van .Telle .Tans van der Bijte Bergum: Aaltie Visser. 52 jaar, eehtg. van Douwe Veenstra: te Garijn- Jeltje Hoekstra, 95 jaar. wed van Thomas Visser: to Bergum Rote Roelofs de Jong, Ril jaar. wedn. van Maria Martha de Vries: te Oiekc.rk: Trijntje Visser, 69 iaar. ecbtg van Frans Bilstra: te Oenkerk: Tjetje van der i.ei 78 jaar. echtg. van Willem de Jong. Ondertrouwd: pieter Nijhuis 21 iaar te Garijp en Anna Paulusma, 25 jaar. te Sua meer; jelle Meijer. 25 jaar. te neinum en Grietje -Jager. 21 jaar. te Hardegarijp. IJLST. .Tanuari Geboren: Wvbren. stra en Anna Rrouwe' Getrouwd: Pier Rïr Nauta 28 Jaar overleden te sneek: Douwe Ruurd de Jong. 7 jaar sijbrieje Sweris. 62 jaar. van wypke Feen- i 25 jaar en Pietje

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3