STRAALJAGERS TANKEN IN DE LUCHT Kerknieuws Rijk verslag met eigen stijl van R.L.V.D.-Leeuwarden 15 Nieuws uit de Friese damwereld D.D.D. WEK DE GAL IN UW LEVER OP LEEUWARDER COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Het 91e squadron Superforten in actie boven de oceaantussen Haivaiï en California De dag breekt aan op Castle Air Force Base, een militair vliegveld ergens in Californië. De propellers van de viermotorige Boeing Superforten van het 91ste Air Refuelling Squadron gaan draaien. De vliegtuigen taxiën enkele ogen blikken later naar de startbaan en verdwijnen met brullende motoren in de ochtendschemering. In twee grote V-formaties vliegen ze naar hun operatie- terrein. Dat ligt tussen Californië en Hawaii, ergens boven de onmetelijke oceaan. Deze Superforten zijn vliegtuigen, die in staat zijn andere toestellen in de lucht van brandstof te voorzien. Vandaag hebben ze tot opdracht om de dorst te lessen van een eskader Thunderjet-straaljagers, die van het vasteland op weg zijn naar Hawaï en op deze grote afstand moeten worden bijgetankt. U zit nu in de neus van één der Superforten. Wijd strekt de blauwe zee zich onder de vlieg tuigen uit. De zon tovert zilveren rim pelingen in hel water. Heel ver weg hangt een donder wolk. Het punt, waar jagers en tank vliegtuigen elkaar zullen ontmoeten is nu vlak bij. De piloten van de Thunderjets zullen vandaag lauweren oogsten, want het is pas de tweede keer, dat een grote for matie straaljagers naar Hawaï vliegt. Overigens is er geen man in de lucht macht, die hen deze lauweren misgunt. De afstand die ze vliegen, is groter dan het traject van Hawaii naar Japan! Over de beman ningen van de tank vliegtuigen elke I machine heeft tien man aan boord zal wel niet worden gesproken. Wat zij doen is niets nieuws meer. Toch betekent deze vlucht ook voor hen een hele portie werk. Een groot aantal voorbereidingen is vooraf gegaan aan het ogenblik waarop ze in hun met brandstof afgeladen vliegtuigen start ten. Ze hebben precies de route moeten uitstippelen en aan het tanken, dat- direct gaat gebeuren, zit ook meer vast dan men oppervlakkig zou denken. Hier wordt ervaring en vakmanschap gevraagd. Drie minuten over elf Kijk eens om! Daar komen de jagers, precies op het afgesproken tijdstip. Het is drie minuten over elf, Als wespen tekenen ze zich af in het Oosten. Sommige machines blinken in het zonlicht. Ze komen snel dichter bij. Majoor Karlowitz, een vriendelijke, grote kerel uit Shreveport, heeft de leiding van de hele operatie. In zijn microfoon roept hij sergeant Dick Wold op: de man, die de „boom", de brand stofslang bedient. Na het bevel van de majoor gaat er een schokje door het vliegtuig, waaruit blijkt, d'at Dick Wold de brandstofslang naar buiten heeft ge laten. Deze hangt nu achter de staart, De nood aanpakken door zegels plakken De „watersnood-postzegel" van tien cent met een toeslag van tien cent is van vandaag af aan alle Nederlandse postkantoren te krijgen. Het is het gewone goud-oker-kleurige tien cents kooinginne-zegcl met zwarte op druk „watersnood 1953 10c -f 10". Het zegel is geldig tot eind December 1954 en zal waarschijnlijk slechts tot eind Maart 1953 verkrijgbaar zijn. Men heeft het zegel met opzet uiterst sober gehouden. De totale opbrengst van de toeslag zal in het rampenfonds worden gestort. De direc teur-generaal van de P.T.T., de heer L. N'rher, verwacht een opbrengst van zeker een millioen gulden. Op de eerste dag van uitgifte is een door de landsdrukkerij vervaardigde enveloppe met het Zeeuwse wapen in kleuren aan de verzamelaarsloketten verkrijgbaar. Er wordt een bijzonder stempel op gedrukt. „De nood aanpakken door zegels plakken" is het devies van het comité watersnoodpostzegel. Ook in Atjeh Tengevolge van overstromingen, die Noord- en West-Atjeh en Tapanuli hebben geteisterd, zijn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven gekomen en worden er nog 32 vermist. De schade van de over stromingen in Groot-Atjeh wordt door het ministerie van Sociale Zaken op 15 millioen rupiahs geschat. Er is een comité opgericht voor de slachtoffers van de overstromingen in Atjeh. De Nederlandse bladen drukken ook ver antwoordingen van de inzamelingen voor Atjeh af. De overstromingen zijn ontstaan na twee dagen van zware regenval. De dijken van Kotaradja begaven het en het en het water stroomde met grote kracht de stad binnen. Bijgestaan door leger en politie zocht de bevolking in paniek haar toevlucht in hoger gelegen gebieden. Het post- en telëgraafverkeer werd onderbroken, evenals de eleclrici- teitsvoorziening. Vele wegen en brug gen zijn weggespoeld, waardoor de ver bindingen over de weg en per trein werden verbroken. M. A. C. Heerenveen provinciaal kampioen Als Provinciaal kampioen van de op 21 Januari j.l. gehouden Landelijke schriftelijke Verkeerscompetitie van de K.N.M.V. is M.A.C. „Zuid Friesland" te Heerenveen uit de bus gekomen. De Friesche Motor Club te Leeuwarden werd nummer 2 en de „Stormvogels" te Dokkum no 3. Binnenkort treden de elf Provinciale kampioenen tegen elkaar in het strijd- Daar zijn de Thunderjets! zwevend op twee V-vormig geplaatste roeren. In de andere Superforten is hetzelfde gebeurd. De formatie verspreidt zich enigszins. De mannen van het 91ste weten wat ze doen: sinds Februari 1950 houden ze zich bezig met die werk. Daar zijn de Thunderjets. Overal zie je ze. Zoals afgesproken is. gaan ze twee aan twee achter ieder Superfort vliegen. Het lijken jongen van de vier motorige reu'-en. We hebben beet We hebben beet, zegt majoor Karlo witz plotseling. Een straaljager heeft contact gekregen met de brandstofslang van zijn machine. Dick Wol 'leeft de slang in de daartoe bestemde 'opening een vleugel gemikt en nu ruist de brandstof al in de tanks van de jager. In de koptelefoons kwetteren de ge sprekken tussen de piloten; een heel gezelschap nu. „Hier is jager 31 voor tanker 4. Hoeveel heb ik gekregen?" Het antwoord wordt prompt gegeven. Altijd zijn er ook ongeduldige kerels bij. „Schiet toch op" en „Je hebt me veel te weinig gegeven" schettert het in de telefoons. Nu is alles achter de rug. De com mandant van de jachtvliegtuigen, kolo nel Blakeslee, heeft zijn laatste machine zien loskoppelen en geeft door „We zijn allemaal vol. Bedankt en we gaan er weer vandoor". Achttien uur in touw In minder dan geen tijd is de zwerm verdwenen, opgelost in het onmetelijke blauw. Het tanken heeft slechts enkele minuten in beslag genomen, maar de tankvliegtuigbemanningen zijn er acht tien uur voor in touw geweer vaarvan ze er twaalf in de lucht heömm door gebracht. De Superforten kruipen weer wat dichter bij elkaar en het eskader bromt terug naar het vasteland. Wanneer de jongens thuis komen, zullen ze maar kort kunnen slapen, want morgen vroeg om kwart over twee gaat de wekker. Morgen zal een tweede formatie jagers naar Hawaii vliegen. En ook deze eskaders zullen het niet zonder de hulp van de tankers kunnen stellen. Clubwedstrijden De strijd tussen de beide laagst ge plaatste clubs uit dé hoofdklasse Dok kum en DCL 2 om aan degradatie te ontkomen vindt op Dinsdag 17 Febr. a.s. plaats in zalen Schaaf :e Leeuwarden. Tevens gaat dan de strijd voor promotie naar de hoofdklasse beginnen met de wedstrijd DCL 3 (no. 1 in groep A met vijf gewonnen wedstrijden) tegen Broek (no. 1 groep C met vier gewonnen wed strijden) In groep B won Harlingen de uil wedstrijd tegen Eestrum met 119 en daarmee het afdelingskampioenschap. De eindstand was hier in de kopgroep: 1. Harlingen 6 pnt.: 2 en 3 Eestrum en Rauwerd elk 5 pnt. In de 2e klasse werden de eerste plaat sen door GS 2. GS 3 en Gerkesklooster 2 behaald. Deze tientallen promoveren naar de le klasse. Persoonlijke wedstrijden Verrassingen bij de jeugd De uitslagen bij de jeugd brachten enkele formidabele verrassingen. In de A-groep verloor de ongeslagen leider U. Braaksma zowel van v. d. Mei als van K. Buruma. De DCL-ers O. Hoekstra en O. Feitsma deelden de punten. Stand: 1 en 2 O. Hoekstra en L. v. d. Mei 45 3 en 4 O. Feitsma en U. Braaksma 44 5 en 6 S. Feenstra en K, Buruma 43. In B won G. v. d, Meulen (DCL) van F. Buruma (Tietjerk) en verwierf daar mee althans voorlopig de 2e plaats. 1. J. Dijkstra, Harlingen. 35. 2. G. v. d. Meulen. DCL, 34. 3. J. v. d Berg. Tietjerk. 33. 4. T. de Vries. Harlingen, 22. 5. F. Buruma, Tietjerk. 30. Titelstrijd 71/2 Lutgehetmaiiu werd Europees kampioen In een van de vijf groepen der voor- wedstrijden persoonlijk kampioenschap van Friesland is Zaterdag de beslissing i gevallen. J. Stenekes van GS wist door' De laatste partij van het in Viersen een remisepartij met de Bergumer J.gehouden tournooi om het Europees v. d. Meer de eerste plaats te veroveren j kampioenschap 712, de beslissende en zich daarmee in de finale te plaatsen, i strijd tussen de Duitser Lutgehetmann In de A-groep wordt een DCL-er no. 1. er. onze landgenoot Van de Pol. gaf het J. Miedema met 6 uit 4 (hij won van I beste spel te zien. dat men. volgens de Boskma) is een punt voor op IJ. v. d.l aanwezige biljartkenners, ooit in Duits- Bij, die van J. G. de Boer won. De derde land had gezien. DCL-er C. Rïnzema (4 uit 3) is bij winst Na de leiding te hebben gehad met van zijn achterstallige partij ook kans- j 200 tegen 12 hervond Van de Pol zijn rijk vorm en na verloop van tijd was de Ook in de B-groep wordt de le plaats poUerd5™m£,r in h?' voordeel met 298 door twee DCL-ers betwist. C. Wiersma tegen -90 Toennuste Van de Pol en en H Sepp wonnen n.l. beide, resp. I de P™'*0 meester oe partii uit- v..n k-nnïn? Pn Porfma pn "aan de1 maken. In de nastoot kwam ook Van de laatste rónde in gelijkekansen Pol op 300 maar dat was niet voldoende voor de titel. De eindstand luidt: (6 uit 4). In de C-groep ditmaal eens geen remisepartijen Leider S. de Hoop Lulgehelman„ (D (Twijzelerheide) won van M. Tuik en Van de p0j rjsje<j gaat met 6 pnt. uit 4 partijen aan de yan Hasse, (Belg' leiding op de voet gevolgd door G. vineerhoedt (B.T Schambach (DCL) met 4 uit 3, doordat Galmiche (Fr) de DCL-er won van Hoogterp Dokkum. Rudolph (Duitsl.) In D gaat a.s. Dinsdag de belangrijke -Reichèr (Oost i partii Cremer (DCL)-O. Visser (DCT). Spietaann (DO Weliswaar heeft Visser met 3 gewonnen partijen de beste kans. doch Cremer met 1 puntje minder zal zijn laatste kans zeker krachtig verdedigen. pnt. car. h. s. gem. 15 2400 174 22.01 13 2352 147 18.51 12 2292 105 20.83 10 2142 150 17.55 8 1767 92 11.02 6 1977 102 12.20 4 1679 93 12.31 4 1551 97 11.23 0 1708 m 13.38 Huiskes won 10.000 meter in Oslo Van de internationale schaatswed strijden in Oslo luiden de resultaten op de 1500 meter: 1. Kjell Trvstad (Noorw. 2.22.0: 2. Roald Aas (Noorw) 2.22.3; 3. Hugne Pettersen (Noorw.) 2.23.6: 4, Yngvar Karlsen (Noorw) en Nic Stene (Noorw.) 2.23.7; 5. Finn Hodt (Noorw.) 2,24.8. Anton Huiskes was 14e in 2,27.3 en Wim de Graaff 18e in 2.28.9. Van de 10.000 m luidt het resultaat: Anton Huiskes (Ned.) 17,43.4;_ 2. Tony Kono verbetert weréta record Olympische oefeningen Tijdens internationale gewichtshef- wedstrijden te Rijssel heeft de Ameri kaan Tony Kono het wereldrecord voor de drie Olympische oefeningen in het middengewioht verbeterd en gebracht op 407.5 kg (125, 122.5. 160). Het oude record stond met 405 kg (117.5. 127.5. 1601 op naam van zijn landgenoot Stanczyck. Musici en artisten door ramp gedupeerd „Tengevolge van de watersnood dreigen vele musici en artisten, en wel voornamelijk de zgn. ambulanten. Nic Stene (Noorw.18.04"8;'3. Finn Hodtfinanciële moeilijkheden te geraken. (Noorw 18.07.6; 4. Odd Pedersen (Noor-Talloze contracten werden en worden wegen) 18.13.7; 5 Ivar Martinsen (Noor- 1 ^oor hun opdrachtgevers opgezegd, om wegen) 13 14.2. dat besloten is vastgestelde bijeen- f pnt.i 2. Nic Stenth:0™5.:™ a.£ ,e plasten, aldus deelt de 3 Ivar Martinsen 200.627 j Bedryfsume voor de Kunst mee. Musici TTirisKPs 9.01.000 ont.- 5.1 en artisten slikken deze strop zonder misbaar, vooral als blijkt, d«Ue voor hen uitgetrokken gages aan ,.~c Natio naal Rampenfonds zijn geschonken. Er zijn echter verenigingen, zaalhouders en; wat dies meer zij, die wel heel licht vaardig handelen en thans reeds be- - 5.- --- 07 i sluiten, bijeenkomsten in Maart en zelfs Lucien Theys, die de 84a0 meter in 2< J n- min 25 sec aflegde. Tweede werd Gaston j later niet te laten doorgaan. De ge- Reiff in 27 min 38 en als derde eindigde engageerde musici en artisten ont- Prot in 27 min 57 sec. j vangen geen enkele vergoeding, laat .1 li 1'staan hun volle gage. Zij moeten zich Gift van Westduitse voetbalbond maar zien le redden. 200.200 pnt.. pnt.; 4. Anton Huiskes 201.000 pnt.. Yngvar Karlsen 201. 305 pnt, Theys wint cross-country in Overijssche De cross country om de grote prijs van Overijssche is gewonnen_ door de Belg voor N.R.F. De West-Duitse voetbalbond zal een som van 10.000 mark overmaken aan de K.N.S.B. als bijdrage voor het Nationale Rampenfonds. Verscheidene andere sportclubs in West-Du i Island hebben daarnaast, op eigen initiatief gelden ingezameld die perk. waaruit dan de Algemene kam- eveneens aan het N.R.F. zullen worden pioene Motorclub naar voren komt. toegezonden. De Bedrijfsunie voor de Kunst, waar bij zijn aangesloten de in het N.V.V. georganiseerde Algemene Bedrijfsbond, de Nederlandse Toonkunstenaarsbond en verder de Katholieke Bond van Musici en Artisten en de Christelijke Bond van Kunstenaars, protesteert ernstig tegen deze handelwijze en zal niet nalaten tegen deze werkgevers streng op te treden". Vluchtelingen willen vluchtelingen helpen Ontroerende telegrammen Ontroerende brieven en telegrammen van vlucht elingenvesligingen in West-Duitsland en Oostenrijk zijn in Nederland ontvangen, Zij. die door Nederland in de uren van groot ste nood geholpen werden, bieden thans hun hulp aan. In verscheidene kampen, o. m. in het Oldenburgse en te Wenen zijn bid stonden voor het behoud en herstel van Nederland gehouden. De kleine veen kolonie „Neu-Gnadenfeld", Oostelijk van Coevorden, die door uit Süezië ge vluchte Hernhuetters werd ontgonnen en 'Sticht, biedt geldelijke steun aan en Wvendien onderdak aan dertig tot veertig kinderen. De Zuid-Olden- burgse diaspora, het Roode Kruis te Aurich, le Oldenburgse „Arbeits- gemeinschaft" en het „Evangelisches Hilfswerk" in Oldenburg hebben hulp, steun en onderdak aangeboden. Het „Evangelisches Hilfswerk" te Wenen, dat na' de oorlog vele kinderen naar Nederland zond, organiseert thans onder leiding van Pfarrer Traar onder de ouders dezer kinderen een inzame ling. „Vertel ons, wat wij voor u doen kunnen", zo vraagt men in brieven en telegrammen, die alle getuigen van gevoelens van persoonlijke gebonden heid met en vriendschap voor ons land, Een film over Maarten Luther I&JXiïtsland en Zwitserland maakt de la; e tijd de film „De gehoorzame reSBr vrij veel opgang. Het is een product van Curt Oertel, dezelfde cineast, die een beroemde documentaire film over Michel Angelo gemaakt heeft. Deze poging, om het leven en werken van de reformator Maarten Luther uit te beelden, heeft Oertel ondernomen zonder iemand de rol van Luther laten spelen, zoals bijv. bij de film over dr. Albert Schweitzer gebeurd is. Aan de -hand van etsen, portretten, hout sneden. beeldhouwwerken, stadsgezich ten en interieurs uit de 16de eeuw. tracht hij Luthers tijd voor de geest te roepen en doordat fiij veel afbeeldingen geeft van plaatsen waar Luther geleefd en gewerkt heeft en zich streng aan een historisch verantwoord commentaar houdt, gelukt hem dit ten volle. De beoordelaars van deze film hebben zich verwonderd hoe een zo lang vervlogen periode tot nieuw leven kon worden op gewekt: het werk wordt een groots wandschilderü of fresco genoemd, dat theologen en geschiedkundigen gelijke- "-*k kan bekoren maar aan een groter publiek uiteraard vrij hoge eisen stelt. De wijze waarop hier de dode voorwer pen en gegevens filmisch gedramatiseerd zijn en waarop het tijdperk der refor matie in Duitsland met zeer veel begrip en eerbied is weergegeven, heeft echter gemaakt dat deze film eenstemmig a' een kunstwerk geroemd wordt. Nommensen en de Batak-kerk De Batak-kerk op Sumatra is een vrucht van de Rijnse zending (Rheini- sche Mission), die in Barmen in het Ruhrgebied haar centrum heeft, maar in vroeger jaren ook in Nederland haar afdeling had. De grondlegger van deze Batak-kerk is de Noordfries Ludwig Ingwer Nommensen, die van het eiland Nordstrand geboortig was en later de erenaam van „apostel der Bataks" ver kreeg. De verering voor deze zendeling van bijzonder formaat is onder de Bataks nog altijd groot en daarom heeft een aantal jonge Batakmeisjes. dat in het komende jaar Barmen zal bezoeken, de wens te kennen gegeven het geboorte huis van hun „geestelijke vader" op het kleine Noord-friese eiland op te zoeken. Wat Wittenberg of de Wartburg voor de Duitse Lutheranen is. blijkt Nordstrand dus voor de Bataks te zijn. Toen de Indonesische predikant Sarumpaet twee jaar geleden de gast van de Lutherse Wereldbond in Duitsland was. was zijn eerste verzoek het kleine „Friesenhaus" aan de dijk van het eiland te mogen Kerknieuws in het kort Het Christ. Jongemannen Verbond, dat op de komende Hemelvaartsdag zijn eeuwfeest hoopt te vieren, zal zijn inza meling voor het „fonds leiderstraining" voortaan richten op de hulp aan de Verbondsafdelingen in de overstroomde gebieden. De jaarlijkse dankoffer-actie wordt be stemd voor het Nationaal Rampenfonds en het vacantie-oord (Ernst Sïllem- lyfjSse) is ter beschikking gesteld van het c^Prale evacuatie-comité. De jaarlijkse conferentie van de Oecumenische Jeugdraad n Nederland, die in het afgelopen weekeinde in Amsterdam werd gehou den, heeft besloten een actie te voeren 0111 vijf mensen vrij te kunnen maken voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland en Engeland en voor de verzorging van vluchtelingen elders in de wereld. Als oecumenische opdracht werd immers gezien niet alleen het gesprek der christelijke kerken onderling, maar vooral de dienst aan de wereld. Want. christenen worden als zaad weggestrooid. aldus prof. dr. J. C. Hoe kendijk, en de akker is de wereld. Van de b ij n a 4 9 0 0 0 Neder landers, die in 1952 (bijna voor de helft naar Canada en voor bijna een derde deel naar Australië) geëmigreerd zijn. waren er 15.783 rooms-katholiek, 12.917 Ned. Hervormd, 10.421 Gerefor meerd, overige gezindten 3815 en zonder J godsdienst 5754. Het blijkt dus. dat de kerkelijken nog steeds verhoudingsge wijs veel eerder gaan emigreren dan de buiten-kerkelijken. De Nationale Lutherse Raad in de 7 3., waarbij aoht Lutherse kerkge- 3 ischappen met vier millioen lidmaten zijn aangesloten, heeft aan president Eisenhower gevraagd de thans geldende immigratiewetgeving tc herzien en dus vooral de „Mac Car- ran-wit" op de helling te zetten, om daardoor de binnenkomst van honderd duizend Europese vluchtelingen en displaced persons in de V. S. mogelijk te maken. Van de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Putten (waar de „wethou derskwestie" verwijdering tussen C.H. en A.R. gebracht heeft) kwam bij de Geref. kerkeraad een schrijven in, meldend, dat „gezien de huidige verhoudingen ver dere samenwerking niet ge wenst was". De Geref. kerkeraad be sloot dit schrijven te beantwoorden met gelukwens, nu een nieuwe predikant Putten's Herv. gemeente intrede mocht doen en waarin er voorts op ge wezen wordt, dat er z.i. geen redenen bestonden het contact te verbreken. Landbouwkundig onderzoek in Noordelijk Friesland „Al met al ontkomen wij niet aan de indruk, dat weidebedrijven niet groter moeten zijn dan 25 ha". Dat is een van de verrassende constateringen, die de lezer even de adem doen in houden bij het lezen van het zestigste jaarverslag van het rijkslandbouw- consulentschap te Leeuwarden, dat ir C. Spithost in zee gestuurd heeft. Vorig jaar ging dit verslag nog onder de naam Rijkslandbouwproef- velden in noordelijk Friesland, maar deze naam dekte de veel rijkere inhoud al niet meer en deze luidt thans Ver slag van het landbouwkundig onder zoek in noordelijk Friesland. Toen men zich bij het schrijven van dit verslag neerzette, heeft men zioh ook bezon nen op de ontwikkeling van het voor- liohtingswerk in de afgelopen zestig jaar. Als de lezer daarvan dan de rijke resultaten in cijfers ziet afgebeeld, is er alle aanleiding het verslag een weidsere naam te geven door te spre ken van landbouwkundig onderzoek. Eigen karakter Wie andere verslagen dan alleen die van de dienst van ir Spithost onder ogen krijgt, merkt op, dat de consu lenten in grote mate hun eigen stem pel op het verslag kunnen zetten. Het Landbouwverslag van Z.O. Friesland (ir de Geus) heeft bijvoorbeeld sterk het karakter van een leerboek, waarin algemene dingen aan de orde komen, welke voor de Wouden van toepassing zijn. Het verslag van de dienst van ir v. d. Molen in Sneek heeft sterk het karakter van het speuren van fouten in de bedrijfsvoering, zoals die in het gebied van deze dienst' bij onderzoek zijn gebleken en uiteraard tracht het door aanwijzing van moge lijkheden hierin verbetering te bren gen. Als bijzondere eigenschap heeft dit verslag, dat het de dingen op een pakkende wijze weet te poneren, die niet na zal laten de betrokkenen met de gesignaleerde feiten te confron teren en hen te dwingen eigen bedrijf op fouten te controleren. Het verslag van de Drachtster dienst richt zioh vooral tot de Wouden, waar bijna de helft van de bedrijven in de categorie van 2 tot 7 ha zit. De R.L.V.D. in Sneek heeft hoofdzakelijk met een greidegebied te maken. Beide diensten zijn ook nog betrekkelijk van jonge datum vergeleken met die in Leeuwarden en dat is aan het karak ter van de verslagen te merken. Worsteling Het verslag van het landbouwkundig onderzoek in noordelijk Friesland is in gunstige zin ouderwets en brengt vooral de feiten van het onderzoek naar voren. Het is minder betogend dan de beide andere en laat de boer zelf worstelen met de stof. Een worste ling die een zekere mate van ontwik- keiing bij de boeren vereist, welke in de beginjaren de vraag naar voren bracht of de overheid van plan was van de boeren professoren te maken, Een vraag die in het historisch over zicht afdoende beantwoord wordt. Wanneer we nu enkele feiten en passages uit het verslag van de dienst van ir Spithost naar voren halen, dan is dat slechts een kleine bloemlezing, welke geen andere bedoeling heeft dan de lezer naar dit verslag nieuwsgierig te maken. Stal- en kunstmest Een vergelijkende graslandproef tussen stal- en kunstmest en geen mest op Ameland over een periode van driemaal achttien jaar leerde, dat de kunstmest aanvankelijk aanmerke lijk betere resultaten gaf dan stalmest, In de tweede periode ging het gelijk op en in de laatste achttien jaar gaf de stalmest veel betere resultaten dan de kunstmest. Op een ander Amelan der perceel bleek, dat behalve stal mest ook kunstmest een humificatie van wortel- en stengelresten te weeg brengt. Een onbemest deel vertoonde over de proefperiode een vijf centi meter dikke viltlaag van onverteerde delen. Concurrent? Na de graslandproeven komen die van het bouwland aan de beurt. Eerst weer die over de bemesting en dan die over de rassen. Van vele rassen zijn percelen aangelegd. Zo kwam Con current bij de stro-opbrengst op de laatste plaats te staan, terwijl Wiera het ook in 1952 weer goed deed. Het lijkt er veel op, zegt het verslag, ''at dit ras in de toekomst op grote sc'Vrl verbouwd zal worden. De pogingen om mais ook in het noorden van Friesland te verbouwen, moffen voorlopig wel als mislukt worden beschouwd, want, zegt het ver slag; over het geheel genomen liggen de opbrengsten op de kleigrond te laag, terwijl de vochtgehalten veel te hoog zijn. gezien de mooie herfst van 1951. Bij de cultuurproeven wordt de vraag opgeworpen of ruggencultuur voor bieten in aanmerking komt. Het gaat alleen od voor de boer, die kilo grammen bieten verkoopt. Ruggen- cultuur is af te raden, wanneer het om de suikeropbrengst gaat. „Diversen" levert in het verslag ook een rijke oogst. Het machinale loof- trekken bij pootaardappelen is moge lijk. wanneer de aardappelen goed aangeaard zijn. De kosten zonder af schrijving zijn dan gelijk aan de soci ale lasten bij het handwerk. Voordroogkuil In een interessante uiteenzetting over de voordroogkuil worden enkele theorieën in Nederland omtrent zuur graad en eiwitverliezen gekraakt. „De verliezen aan voederwaarde bij in kuilen volgens voordroogmethode zijn lager dan de verliezen bij toepassing van die methoden van inkuilen, die momenteel in Nederland voor de beste worden versleten. Door bij deze gangbare methoden voordrogen toe te passen zijn ook hier de verliezen nog te verkleinen". Stikstof-boer Het verslag over het bedrijf van P. B. de Boer te Stiens is als steeds belangwekkend. Netto-overschot per ha in '51-^52 bij de Boer f 456 en ge middeld bij een aantal andere boeren ƒ241. Voor '50-'51 lagen deze cijfers de Boer f 404 en gemiddeld f 337. Een stijging bij de Boer en een daling van het gemiddelde, Bijzondere omstan digheden spelen hier ook een rol, maar merkwaardig is het. Ook een ander bedrijf, R. Kinderman te Molenend, is met intensivering door middel van hoge stikstofgiften begonnen. Er is daar nu vijf jaar ervaring en enkele van de conclusies, die getrokken zijn, luiden; Het slagen van de intensi vering hangt voornamelijk af van de capaciteiten van de boer. Daarnaast moei; uiteraard voldoende bedrijfs kapitaal beschikbaar zijn. Gardeniersbedrijven Gedeeltelijke omschakeling van een gardeniersbedrijf op veehouderij blijkt mogelijkheden in te houden. Het ver slag betreft een bedrijf van 5.73 ha gemeten maat, waarop de boer 3838 uren, zijn zoon 2875 en zijn dochter 127 uren werk vonden. Stelt men het uurloon op 95 ct.. dan blijft er nog een netto-overschot van bijna f 100Ö. Het gezins-inkomen bedroeg f 7784.77. Nederland in nood Zij die van goeden wille zijn, Men kan van hen verwachten, Dat zij hun plicht betrachten. Zij zullen haat vermijden En tegen tweedracht strijdenl Zij die van goede wille zijn, Zij zullen koers bewaren In moeite en gevaren. Zij weten öp te bouwen En winnen het vertrouwen! Zij die van goede wille zijn, 't Zij hun een welbehagen Elkanders last te dragen Alzo is doel en streven In naastenzin te leven! Ja, die van goede wille zijn. Zij zullen ah de sterken Als 't moet voor zwakken werken! Ook niets zal hen verhinderen Voor 't heil van hunne minderen! Zij die van goede wille zijn, Caati nooit een oordeel vellen, Noch minder iemand kwellen. Zij zijn uit Cod geboren, Met hén geen strijd verloren! RINTSJE KLAZES Hete-luchtmotor doorstond de eerste krachtproeven De tot dusver binnen laboratorium- muren gehouden Nederlandse hete- luchtmotor heeft de eerste krachtproe ven in het openbaar doorstaan als energiebron voor liohtmachines in de noodgebieden, aldus verneemt het A.N.P. Deze. eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines, die als draagbare installaties zijn uitgevoerd, hebben bij de verlichting van noodhospitalen en bij het maken van radio-telegrafische ver bindingen met de geïsoleerde streken dienst gedaan. (Advertentie 1. M.) ïlnnSf-i^ir»*-! Zuiver en ontsmet uw huid RJlllvl lOv met 'ie helder vloeibare t" II lij|,lIj 3 D.D.D. De jeuk bedaart, J de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie l.M.j (Advertentie I. M.) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee* eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met (Advertentie l. M.) li zult 's morgen» „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Advertentie I. M.) Neem ter bestrijding van JF 1 ij het ouwelcachet 8 lTlk yiJTTYl e» waarborgt *J 1 ii iWjill'm smaakloos en üb Kracntig werKenue Vïïfi

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3