Het buitenland helpt de nood in ons land lenigen Men geeft met gulle hand KENT GI] UW RECHTEN Emder werfarbeiders werkten dag en nacht door: voor ons Achttien platboomvaartuigen klaar in veertig uur tijds Het ideale paar Blauwe Gillette Mesjes DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 Denemarken, Zweden en België: drie voorbeelden (Van bijzondere medewerkers) Het bericht van de overstroming heeft ook in het buitenland grote indruk gewekt. Overal zijn hulpacties aan de gang om de zo zwaar getroffen Neder landse bevolking naar beste kunnen en vermogen te helpen. De Deense be volking, die naar aard en karakter veel met de Nederlandse gemeen heeft, voelde het bericht van de ramp bijna als een persoonlijke slag. Een bijzondere mede werker vertelt hierover van de reacties, die op het horen van het vreselijke nieuws in de Deense stad Esbjerg volgden. Op initiatief van enige ingezetenen van de stad en met medewerking van de Nederlandse vice-consul, werd Dinsdag ochtend een bijeenkomst gehouden, waar de plannen besproken werden tot een spoedige en effectieve hulp. Met het motto van de stad Esbjerg „Rask maa det gaa" (Snel moet het gaan) voor ogen, werd de zaak doortastend aangepakt en een ogen blik later reden de geluidswagens al door de stad om de bevolking op te roepen hun gaven voor het getroffen Nedei-land af te staan. De brandweer, die de goederen inza melde, heeft het in geen tijden zo druk gehad. Soms 50 tot 60 telefonische aan biedingen per uur moesten worden afge handeld. De Unie van Vrouwelijke Vrij willigers sorteerde de diverse kleding stukken, schoenen, laarzen enz. en zorg de voor de verpakking. Een transport maatschappij, die anders geregeld vis naar Nederland vervoert, stelde gratis de vrachtauto's ter beschikking. „Ik ben blij, dat ik de Nederlanders kan helpen", zei een chauffeur, „dit is onder deze omstandigheden wel de beste lading, die ik ooit naar Nederland heb gebracht". Drie auto's rijden geregeld door de stad om de kleren in te zame len en het is werkelijk indrukwekkend te zien. hoe spontaan de bevolking reageert. Een deken Een wollen deken werd op de auto ge legd, met een brief er aan vastgehecht, waarop stond; „Deze deken is mij in een concentratie kamp gegeven door een barmhartige Neder lander. Nu keert de deken terug naar zijn vader land om een Nederlander in nood te verwar men, zoals de deken eens my z'nwarmte gaf." Ik heb het meegemaakt, dat, toen een verzamelauto door de hoofdsraat van Esbjerg reed, een ingezetene zijn over jas uittrok en deze schonk aan mensen, die het kouder hadden dan hij. Met de kraag van zijn colbertjasje omhoog, liep hij weer verder. Maar koud had hij het niet, daar ben ik van overtuigd, want van binnen uit stroomt bij hem een •warmte ,die alle kou kan weerstaan. Een man, die er uitzag, alsof hij niets te missen had, klopte op het raampje van de chauffeurscabine en stopte de verbaasde chauffeur een biljet van 50 kronen in de hand. Zijn naam en adres wilde hij absoluut niet zeggen. Een oude dame kwam 's avonds, met een ongelukkige uitdrukking op haar gezicht, op het inzamelkantoor. Al wat ze kon missen aan kledingstukken had ze al bij vroegere inzamelingen afgegeven, zei ze. Nu gaf ze en biljet van 100 kro nen. Ook uit de omgeving van Esbjerg komen telefonische aanbiedingen tot hulp. Uit Ribe. Bramminee. Grindsted en Een breed lachende Deense politic-agent. die het zijne doet voor de Nederlanders in nood. Varde komen ook kleren mee naar Nederland. De stad Esbjerg schonk een bedrag van 1000 kronen en politie-agen- ten zag men met handen vol kleren door de straten lopen. Gloednieuw Zaken, fabrieken en instellingen schonken schoenen, manufacturen en dekens. Tot diep in de nacht werkte een zevental meisjes vrijwillig aan de sorte ring en de verpakking. Vele goederen zijn gloednieuw en van uitstekende kwa liteit. In totaal is er tot op heden een be drag van 15.000 kronen ingezameld en een aantal goederen tot een gewicht van achttien ton. In overleg met het Neder landse Consulaat in Kopenhagen wordt de besteding van het geld bepaald. Maar nog steeds gaat de inzameling door Fabriekspersoneel verzamelt geld of werkt over voor de Nederlandse vrien den. Ook is er een theatervoorstelling georganiseerd, waarvan de gehele op brengst ten goede komt van de getrof fen gebieden. De arbeiders van een matras- en meubelfabriek werkten gra tis van 16.30 tot 21.uur. In die tijd werden 100 matrassen gemaakt voor Nederland. Een bonthandelaar schonk een grote partij pelswaren. Het was, hier in Esbjerg. een Inzame ling, zo spontaan en zo overweldigend, als men zelden heeft meegemaakt. De gevoelens van medeleven kwamen uit alle delen van de bevolking en de waar dering en de achting, die men hier in Denemarken voor het Nederlandse volk gevoelt, komt door deze snelle en daad werkelijke hulp wel hei bert tot uiting. In Zweden In Zweden helpt en offert iedereen, van het prinsesje, dat zich aan het hoofd had gesteld van de school-inzameling tot de man, die zijn jas uittrok en ook deze bij de gegeven kleren legde. Een Nederlandse organiseerde een in zameling van kleren. De stroom was zo groot, dat zij met Goethe kon zeggen: Die Geister die ich rief. die werd ich nicht mehr los! Want haar huis werd vol gedragen. Het puilde uit. En als de Zweed iets geeft, dan is het geen rom mel. Er waren hele pakken bij, die de gevers uit de zojuist gehouden uit verkoop hadden gehaald. Wij zagen ook ettelijke bontjassen afgeven en winterkleding, die tegen iedere Noord-Wester storm stand houdt. Ruim veertig ton kleren werd bin nen twee dagen alleen in Stockholm al afgegeven. En terwijl van Neder landse ?ijde halt wordt geroepen, we hebben genoeg, draait de Zweedse machine door. want volgens de secretaris van het Zweedse Rode Kruis weet niemand, wat de vol gende weken zullen brengen. En de Zweden hebben gelijkhet is onpsychologisch de stroom van gaven te stoppen. Wat niet nodig is, kan immers worden opgeslagen. Zo lang de wereld bestaat zijn er catastrofen ge weest. Het Zweedse Rode Kruis weet uit ervaring, dat plotseling uit een ander gedeelte van de wereld een hulpkreet kan komen en dan zou het surplus een goede dienst kunnen doen. Dit is dan wederom gebleken: hulp op grote schaal moet organisatorisch geleid worden en individuele acties, hoe goed ook bedoeld, kunnen een negatieve uit werking hebben. Dit geldt ook voor het verzamelen van dekens. Als er mensenlevens mee kun nen worden gered, is practisoh iedere hoeveelheid te verkrijgen. Zweden stuurde reeds 25.000 en op het ogenblik dat wij dit schrijven zijn nog eens 75.000 onderweg. Ze zijn dus tóch nodig. Maar Maandagochtend zei nog iemand, die beter had kunnen weten, „dat Neder land zelf dekens maakt en naar Zweden exporteert. Geld Nu is in de eerste plaats geld nodig. Wat de Zweden op dit gebied hebben gepresteerd is wel buiten gewoon. Grote bedragen, zoals een half millioen kronen van de „Coöperatieve" komen binnen, maar ook vele kleine beetjes. Het Leger des Heils heeft de Nederlandse vlag als opvangdoek voor de gaven. De kerken staan collectes af. Alle fees ten, van de revue tot de worstel wedstrijd toe. staan in het teken van de catastrofe in Nederland. De kun stenaars zien van hun gage af en de beste krachten van de radio veilen Hollandse poppen. Deze hulp. die al de millioen te boven gaat, moet niet worden beschouwd als een gift aan een bevriende mogendheid, maar als een handreiking aan de mede- Overstelpend De hulp uil het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van 30 millioen gulden goede ren aangekomen of onderweg en iedei uur stijgt dit bedrag, want van overal komen goederen van allerlei soort. Zoals men weet heeft ook Nederland zelf prachtig geholpen met goederen Als aan de eerste noden is voldaan zal men zien in hoeverre de getroffe nen nog met goederen van betere kwaliteit gediend kunnen zijn. Een groot gedeelte van de gezonden goe deren moet achter de hand word gehouden tot het tijdstip, dat de A vacuatie zich gaat voltrekken en de mensen weer hun huizen en andere bezittingen, voorzover nog aanwezig zullen gaan betrekken. Socixde Verzekering CXV mens. Een handreiking, zo spontaan en gul, dat deze hulp wel even aandoenlijk In België Als men wil ingelicht worden over vraag hoe België meeleeft met de ram pen die Nederland hebben getroffen, moet men vooral niet zijn licht proberen op te steken bij de Belgische dagbladen. Vooral in de eerste dagen van de cata strofale gebeurtenissen kreeg men wel eens de indruk, dat België opzettelijk het leed van de Nederlandse bevolking verkleinde en verborgen hield, om de volle aandaoht te vestigen op hetgeen België zelf was overkomen. Neen. de ware gevoelens van de Belgische man en vrouw staan in deze dagen niet in de dagbladen ge schreven. maar in de harten zelf van het Belgische volk. Dat vcrite leeft intens met Nederland mee. I. is op het allerdiepst met ons lot be wogen. De Vlaming, die zeer ge voelig en emotioneel van aanleg is, is op het ogenblik bereid in onze huid te kruipen en ervaart het leed dat ons trof alsof het hem zelf was overkomen. Vandaag verkeerde ik in een Bel gische familie waar, ter gelegenheid van een verjaardag, veel vrienden en ver wanten, allen Belgen, samen waren. Wat ik daar aan sympathie en meeleven met Nederland ontmoette, was even verras send als verblijdend. Er is vooral één bijzonderheid waarover het Belgische volk de laatste dagen veel spreekt. Ik bedoel het contrast tussen prins Bern- hard en koning Boudewijn van België. Men hoort dit contrast lang en drama tisch uitspinnen. De kleine man heeft hier zijn oordeel geveld en dit oordeel is pro de prins en contra de koning. „Als er nu", zei een rasechte Antwerpenaar, „een straatinzameling voor de twee lan den gehouden zou worden, zou ons volk voor Nederland en niet voor België geven". Ook de houding van prinses Wilhel- niina en koningin Juliana wekken hier de grootste bewondering en geeft aan leiding tot de meest overdreven verha len. Koningin Juliana zou zichzelf onge veer van alles beroofd hebben om de slachtoffers van de ramp te helpen. En de prinsesjes zouden mirakelen van of fergezindheid presteren. Men staat even verbaasd over de na- eveteit waarmee dergelijke, meestal ge fantaseerde verhalen, verteld worden, maar er blijkt een grote goodwill uit, die de Belgische bevolking op het ogenblik bereid is aan 't Nederlandse te geven. Een pastoor zei: „Er is niets dat zo samen bindt als een snoer van geronnen tra nen". Een goed woord. Een woord waar van de blijde waarheid spoedig moge blijken. Want als de nood en het verdriet nu eens konden bewerken wat de rust van de betere dagen niet vermocht namelijk het in vriendschap tot elkander neigen van beide volken, welk een schone winst zou dan het leed opleveren voor Noord en Zuid. (Van een medewerker) Een van de prachtigste en meest aandoenlijke voorbeelden van het enthousiasme en de snelheid, waarmee het buitenland spontaan zijn hulp aanbood, leverden de arbeiders van de werf „Nordseewerke" in Emden, dat de zwaarst getroffen stad van Duitsland heet te zijn. In één nacht tijd werd daar een plan gemaakt voor de bouw van ijzeren plalboom- botcn en veertig uur daarna waren de achttien boten klaar. De mannen van de werf hebben dag en nacht doorge werkt om de scheepjes zes meter lang en 2.10 breed met een diepgang van 25 centimeter klaar te krijgen. Ze zijn inmiddels naar het rampgebied verzonden. De boten zijn nog met riemen uitgerust; de bijbehorende buitenboordmotoren worden nagezon den. Dit is een van de staaltjes van doel treffende hulp. die in Oost-Friesland aan de dag wordt gelegd. Men heeft daai in het gebied be-oosten de Eems de hulpverlening met een grote voort varendheid aangepakt. Vorige week werd er onmiddellijk een comité samengesteld onder leiding van de regeringspresident Hamann. waarin ook de Nederlandse consul in Emden. de heer Wessels, zitting nam. Alom werden hulpacties georganiseerd. Belangrijke bedragen aan geld. kle ding, beddegoed enzovoort werden in gezameld. er werden vanwege de „Hollandhilfsausschusz Emden" op roepen geplaatst om kinderen op te nemen: uit Au rich vertrokken twee boten met volledige bemanning, EHBO-ers, en technici van het Tech nische Hilfswerk: de zeilvereniging Leer wist te bewerkstelligen dat een „stormboot" met zware motor werd gezonden, die volledig uitgerust werd door de waterpolitie. terwijl de Leerer haringvisserij het oliegoed en de rubberlaarzen leverde. De boot ope reert inmiddels in de Zeeftwse wateren. Zo gaat het door. Oost-Friesland, dat zelf wéét wat de strijd tegen het water betekent en dat zelf in de rampnacht óók z'n deel kreeg, he begrepen, waar het om gaat en is ie hoop gesneld om te helpen. En het heeft geholpen op een wijze, die be wondering afdwingt en die de band, welke er tussen dat deel van Duits land en het noorden van ons land al sedert eeuwen bestaat, doch die in de jaren '40-'45 uiteraard verslapte, sterker aan zal halen. Bouwvakarbeiders willen opbouwen In een brief aan de minister van Sociale Zaken zegt de Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid nu en in de toekomst bereid te zijn krach tig medewerking te verlenen bij het herstel en de opbouw van de getroffen gebieden Om dit evenwel met het grootste succes te doen, verzoekt de Bond te bewerkstelligen, dat vervoer van en naar 't rampgebied en de plaats van inwoning en het inzetten van groepen vrijwilligers snel geregc' wordt en voorts, dat nu reeds maa regelen worden genomen, om, zodra dit mogelijk is, een aanvang te maken met de bouw van barakken en cantines, zo dat de ligging en verzorging van de bouwvakarbeiders, die in de getroffen gebieden gaan werken, verzekerd is. „Pernis" draait weer Doordat met man en macht is aange pakt, is men er op de raffinaderij van de B.P.M. te Rotterdam-Pernis in geslaagd, destilleer-eenheden en een deel der ther mische kraak-installatie weer in bedrijf te stellen. Er bestaat goede hoop, dat alle fabrieksinstallaties. met inbegrip van de katalytische kraak-installaties. aan het einde dezer week weer zullen dreaien. Da verwerking van ruwe olie uit Schoone- beek, die geheel te Pernis geschiedt, zal dan ook over enige dagen weer op het oude peil worden gebracht. Beantwoording van vragen W. R. te L. (681). Alvorens de door U gestelde vraag juist te kunnen beant woorden verzoek ik U mij mede te delen: le in welk bedrijf U werkzaam is; 2e of in het door U opgegeven uur loon de verhoging gelijk aan de premie Werkloosheidswet ingaande 1 Juli 1952 is inbegrepen; 3e idem de premie voor hetv bedrijfspensioenfonds; 4e krijgt U vacantiebons en zo ja, hoe hoog is de waarde f "hrvan. Voorts verzoek ik U mfj een ./ter, meer leesbaar, loon- strookje te zenden. In de brief het no. 681 te vermelden. J. M. te L. (682) vraagt inlichtingen voor zijn schoonvader die in het genot is van uitkering ..Noodwet-Drees'' en daarnaast nog inkomsten heeft uit eigen bedrijf. Is schoonvader nu ook verplicht nog inkomstenbelasting te betalen? Antwoord. Ook de uitkering „Nood wet" is voor uw schoonvader een bron van inkomsten, zoals bijv. ook ouder domsrente, enz. en telt dus mede voor het vaststellen van de totale inkomsten waarvan eventueel inkomstenbelasting moet worden betaald. W. S.B. te L, (683). Voor de be antwoording van uw vraag dient U zich te wenden tot het Gewestelijk Arbeids bureau te Leeuwarden waar men U ongetwijfeld wel verder van advies zal dienen. D. W. H. (684) was in het genot van uitk. .ig „Noodwet-Drees". doch ontving onlangs bericht van de Rijks verzekeringsbank dat de uitkering op verzoek van de Raad v. Arbeid was stopgezet en nader bericht zou volgen. De reden van de schorsing werd niet bekend gemaakt. Hij koopt wel eens. zo om de 2 a 3 maanden een borrel, doch nooit zoveel, dat hij dan ..onbe kwaam" is. De laatste ..bekeuring" daarvoor is al wel 5 jaar geleden. W. is nu zonder inkomsten en vraagt wat hem nu te doen staat. Antwoord. U hebt blijkbaar wel een vermoeden waar de schoen wringt. Zeer zeker zal de Rijksverzekerings bank of de Raad van Arbeid U wel kunnen vertellen waarom de uitkering is geschorst De Raad van Arbeid is bevoegd de ouderdomsuitkering in te trekken: „Wanneer degene, aan wie ouderdoms uitkering is toegekend, misbruik van drank pleegt te maken, alsmede wan neer het, gezien diens maatschappe lijke gedragingen en levenswijze, rede lijkerwijze te verwachten is, dat hij de hem toegekende uitkering zal mis bruiken". .Wanneer er geen termen aanwezig zijn de uitkering in te trekken kan de uitkering ten behoeve van dengene aan wien zij is toegekend, betaalbaar worgen gesteld aan een door de Raad van Arbeid aan te wijzen persoon of instelling". Er wordt dus, zoals U ziet, wel voor gewaakt, dat het geld van de belastingbetalers goed wordt be steed. J. J. te S. (685). De door U aan het Bureau Sociale Zaken afgegeven machtiging is steeds herroepbaar. Als U er dus werkelijk op staat de U toe gekende uitkering zelf weer te ont vangen. dient U zich te wenden tot gemeld Bureau of. zonodig, tot het Departement, dat U de uitkering heeft toegekend. G. W. te D. (686) is gehuwd en ont vangt zowel ouderdomsrente als be- drijfspensioen. Heeft geen ander bezit dan een eigen huis. Hij vraagt voor welk bedrag uitkering „Noodwet- Drees" hij in aanmerking kan komen. Antwoord. Wanneer de door U ver strekte gegevens juist zijn zal uw uit kering „Noodwet'' 624 per jaar be dragen. A. B. te B. (687) is eveneens in het genot van ouderdomsrente en bedrijfs- pensioen, eigen huis en bovendien nog wat spaargeld. Hij vraagt of hij in aanmerking komt voor uitkering en zo ja. tot wie hij zich moet wenden". Antwoord. Ook U komt voor uit kering in aanmerking, waarvan het bedrag f 564 p. jaar zal zijn. Voor het aanvragen kunt U zich wenden tot de Advies-Commissie in uw woonplaats wellicht aan het Bureau Sociale Zaken of rechtstreeks tot de Raad van Arbeid Leeuwarden W. W. te L. (688) vraagt inlichtingen voor haar zuster weduwe die nog steeds uitgaat te werken doch binnenkort 65 jaar wordt. Deze zuster is reeds in het genot van een lijfrente doch heeft overigens na haar 65ste jaar geen inkomsten. Vraagt of zuster ook in aanmerking kan komen voor uit kering „Noodwet" en zo ja hoeveel. Antwoord. Wanneer uw zuster in dezelfde gemeente woont als U zal haar uitkering „Noodwet", als uw ge gevens juist zijn. 360 per jaar be dragen. dus bijna f 7 per week de V. te R. (689) heeft al enige tijd geleden gelezen, dat de uitkeringen „Noodwet" m.i.v. 1 October 1952 zijn verhoogd en dat deze verhoging Nov. of Dec. 1952 uitbetaald zouden worden. Tot dusverre 5 Januari 1953 heeft hij echter nog geen be richt van verhoging ontvangen. Nu maakt hij zich geen zorg dat dit niet in orde zou komen, doch wil wel eens weten of gemeld artikel op waarheid berust. Antwoord. Inderdaad werden de uit keringen m.i.v. 1 Oct. 1952 verhoogd Deze verhoging is echter niet voor allen gelijk doch is afhankelijk van het eigen inkomen. Inmiddels zult U zeker al net bericht ontvangen hebben. S. B. te L. (690) stelt het volgende geval. Een arbeider in het genot van uitkering „Noodwet-Drees" kan 12 Mei a.s. werk krijgen, waardoor zijn inkomen hoger wordt en gemelde uit kering herzien of wellicht geheel in getrokken moet worden. Kan deze arbeider direct na afloop van het werk weer in het genot gesteld worden van de oorspronkelijke uitkering? Antwoord. In dit geval wordt het inkomen over het tijdvak 12 Mei 1953 tot 12 Mei 1954 geschat. Blijkt dat dit inkomen dus inclusief het door de arbeider te verdienen loon meer bedraagt dan de inkomengrens ..Nood wet" aangeeft, dan wordt de uitkering ingetrokken en kan niet eerder dan 12 Mei 1954 weer uitkering worden aangevraagd. Gesteld dat deze arbei der thans een inkomen heeft van f 700 per jaar. dan bedraagt zijn uitkering „Noodwet" 624 p. jaar. Wanneer hij met het werk. dat 12 Mei a.s. aan vangt. 600 kan verdienen, zo be draagt zïin inkomen over het jaar 12 Mei 1953'1954 f 1300. waardoor de uitkering „Noodwet" wordt ver laagd tot.... ƒ24 p. jaar. - derhalve 600 p. jaar minder. Het financiële voordeel is dus nihil. Vragen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan de redactie van dit blad. Op de envelop S.V. vermelden Niet veel zieken onder evacué's te Rotterdam Met aantal zieken ondpr de geëvacueerden in Rotterdam is meegevallen. Van de 10.000 mensen, die in de Maasstad een onderdak hebben gevonden, moesten in totaal 1296 op genomen worden, van wie 127 in een zieken huis, 120 in een verpleeginrichting, twaalf in een psychiatrische inrichting en 37 in het Gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen De ambtenaar van de Burgerlijke Stand hoeft in Rotterdam al een huwelijk voltrokken tus sen hvee evacué's, een uit Steenbergen een uit Oude Tonge. De weduwe van de Egyptische luite nant Taha, die in Maart 1952 in een don kere straat in Cairo door leden van ex- koning Faroek's „ijzeren garde" werd doodgeschoten, heeft tegen Faroek een eis tot schadevergoeding ingediend. (Advertentie l. M.) (J scheert z.icb nog gemakkelijker, heter en Bneller als U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich ?lke morgen snel en perfect scheert. *N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette E 0.75 per 5 Een „goeie, morgenbegint met Gillette l 1 UIT ANDERE Jj ■Jllilllll BLADEN ■lllllllli» V eel te geringe kennis van zaken Maar weinigen in ons land wijden hun gedachten nog aan de bouw van het nieuwe Koninkrijk en in het bijzonder aan de Surinaamse secessie-zaak, schrijft „V r ij h e i d en Democratie" (V.V.D.). en toch is dit een zaak met velé directe en indirecte consequenties; vereist wordt thans wel op z'n minst een juiste en duidelijke kennis van zaken bij hen. bij wie de beslissingen zijn: „Wat de weinigen die hier te lande op de hoogte zijn van Surinaamse, Antilli aanse. Caraïbische omstandigheden en situaties, treft, is vooral: de geringe, de véél te geringe, kennis van deze zaken bij de politieke partijen in Nederland en bij alle politieke fracties in de beide Kamers der Staten-Generaal. Er is. om het ronduit te zeggen, in de gehele volksvertegenwoordiging niet één lid dat met kennis van zaken over deze dingen oordelen kan. en spreken mag. Zelfs niet. men houde ons dit ten goede, in de speciale commissies daartoe Enkele korte, officiële, bezoeken aan beide buiten-Europese Rijksdelen zijn ruinischoots onvoldoende tot het ver krijgen van de noodzakelijke bevoegd heid tot beoordeling van wat ginds om gaat en leeft. Zo zal het. naar onze mening, noodzakelijk, zéér noodzakelijk, zyn. dat de verschillende Kamerfracties zich over West-Indische, dat is- over Surinaamse. Antillische èn Caraïbische. drie zéér verschillende aangelegenheden, doen voorlichten, door daartoe uit hun politieke kring samengestelde commis sies van lieden, die wèl van deze zaken weten". Nederlanders en Engelse ziekte Het in ons land verschijnende maand blad ,.Z u i d-A f r i k a" moet zich her haaldelijk keren tegen de „Engelse ziekte", waardoor in hét bijzonder de Nederlandse immigranten in het land der Boeren aangetast blijken te zijn, ge zien het feit dat zij liever Engels dan Afrikaans spreken en hun kinderen ook by voorkeur naar Engelse scholen zen den; in verband daarmee geeft het blad een uitvoerig overzicht van het Trans vaalse onderwijsstelsel, waaruit blijkt, dat vrijwel alle scholen staatsscholen zijn (met verplicht godsdienstonderwijs), dat. de kinderen tot hun zestiende jaar leerplichtig zijn en dat alle verplicht staatsonderwijs kosteloos gegeven wordt: „Als gevolg van het feit dat Zuid- Afrika een tweetalig land is. hebben zich wat de voertaal betreft in de loop der jaren drie schooltypen ontwikkeld, n.l. Afrikaans-medium. Engels-medium er. parallel-medium scholen. De eerste twee zijn. wat voertaal betreft, eentalig- de laatste zfjn scholen waar Afrikaansspre- kende leerlingen èn Engelssprekende leerlingen in aparte klassen door mid del van hun huistaal hun onderwijs ont vangen. Meestal bevinden deze scholen zich in kleine dorpen of in nog onont wikkelde voorsteden, waar twee aparte scholen te weinig leerlingen zouden tel len. De algemene regel in Transvaal is echter: afzonderlijke scholen voor elke taalgroep. De andere taal is natuurlijk een verplicht leervak, reeds van het eer ste leerjaar af. Zoveel mogelijk wordt die taal, gedurende de lessen daarin, als voertaal gebruikt door leerlingen en leerkrachten. Ongeveer 70 pet. van de totale Transvaalse blanke schoolbevol king wordt thans door medium van Afri kaans onderricht en 30 pet. door medium van Engels. Veertig jaar geleden waren deze cijfers juist andersom. De voor sprong van het Afrikaanse medium is pas ontstaan, toen het de oude Hollandse voertaal ging vervangen. Dit was om streeks 1920. Van die tijd af dateert voor de Afrikanerjeugd de toepassing van het opvoedkundig gezonde beginsel van moedertaal-onderricht. Kinderen van vreemdelingen, wier huistaal noch Engels, noch Afrikaans is. moeten vol gens wetsbepaling, het schooltype bezoe ken. dat door de directeur van Onder wijs voor hen aangewezen wordt. Hier onder vallen dus ook de kinderen van de nieuwe Nederlandse immigranten. In de regel beslist de directeur dat deze kinderen de Afrikaans-medium school moeten bijwonen. Hij doet dit op opvoed kundige gronden, omdat Nederlands veel meer aan Afrikaans dan aan Engels ver want is. De praktijk bewijst ook, dat Nederlandse kinderen zich snel op een Afrikaans-medium school aanpassen, In een Engels schoolmilieu zouden zii zich lang verloren gevoelen en hun vorderin gen aanvankelijk beslist schade lijden". Verschoven (religieus) socialisme In „T ij d en T a a k" (chr. soc.) gaat prof. dr. W. Banning in op ae „ver schuiving". die in het religieus-socia- lisme gedurende de laatste halve eeuw plaatsgegrepen heeft, zelf deelt hij niet de bezwaren van het (bewust nfet- christelijke) religieus-humanisme daar tegen, maar aanvaardt hij haar als een eis van de tijd: „De verschuiving van S.D.A.P. naar P.v.d.A. was noodzakelijk, politiek èn geestelijk. De verruiming van over wegend proletarische beweging naar brede volksbeweging, met behoud van het socialistische doel. n.l. het recht van de factor Arbeid, ligt direct in het ver lengde van wat zich in de maatschappij van alle Westerse landen had voltrok ken. Men mag het de oude S.D.A.P. tot een eer aanrekenen, dat zij de noodzaak van deze verruiming reeds had gezien: let op het program 1937. Deze verrui ming bewaart het socialisme in Neder land voor isolement en secte. Er is nu klaar en duidelijk gesteld, dat het socialisme kan en moet worden ver dedigd op grond van humanistisch, rooms-katholiek. protestants geloof, en dit bewaart er de Partij voor. dat het socialisme zelf tot het alomvattend ge loof woixit en dus Christenen zou uit sluiten. Ik ben persoonlijk vast over tuigd. dat deze verruiming politiek èn geestelijk winst betekent. Het is daarbij voor velen, ouderen èn jongereh een verrassende en blijmakende ervaring, dat „orthodoxen" en „vrijzinnigen" bij verschil in theologie zó diep verbonden blijken in een strijd om Gods recht op deze wereld waér te maken, om de lou terende kracht van het Evangelie dienst baar te maken aan de geschonden en verscheurde mensheid, dat de theologie daarbij op het tweede plan komt Wie scherp acht geeft op wat er in de wereld aan de gang is. met name on die enorme krachten, die alle godsdienstig leven uit hollen en ondergraven, leert het boven dien zien als de eis van de tiid: dat de levende krachten van godsdienstig ge loof worden samengebundeld. Ik acht het onverantwoord in deze tijd. voor elke vorm van Christendom, om zich oo te sluiten in de cultus van eigen groeos- vroomheid of eigen speciale theologie".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2