Koningin en prins weer in de getroffen gebieden Watersnoodnota van dr Drees Hulp van overal 2 LEEUWARDER COURANT DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Tochten per boot, truck en helicopter De koningin heeft gisteren, vergezeld door haar secretaresse, mevrouw N. SmittAvis en haar adjudant, majoor van Linden, een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden. Van Hellevoetsluis vertrok zij per sleepboot naar Den Bommel op het eiland Goeree en Overfiakkee. Vandaar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk. waar mariniers met de herstelwerkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok de koningin per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de inwoners onderhield. Daarna vloog zij per helicopter naar het zwaargetroffen Oude Tonge, waar zij zich door de burgerlijke en militaire autoriteiten van de toestand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Tonge vertrok de koningin weder om per helicopter, nu naar Willemstad. Daarna ging zij naar de Moerdijk. Hier bezocht zij verschillende beschadigde woningen. Om ongeveer half tien keerde de koningin op Soestdijk terug. Binnen kort zal zij een bezoek brengen aan de getroffen eilanden in de provincie Zeeland. Ook prins Bernhard heeft gisteren weer enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soesterberg te zijn vertrokken landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok van daar per helicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf hij zich naar Zuid- Beveland. waar hij de plaatsen Rilland- Bath, Hansweert, Baarlandt, Ellewouts- dijk en Wolphaartsdijk bezocht. Ver volgens stak hij over naar Noord- Beveland, waar hij achtereenvolgens landde te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht prins Bernhard Zierïk- zee en Sint Philipsland. In al deze plaatsen sprak hij met verschillende inwoners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Volgens de prins was de stemming onder de bevolking uitstekend en men Hulp uit de lucht 419 vluchten in een week op „Valkenburg" Valkenburg is de afgelopen week een internationaal vliegveld geweest. Amerikaanse Flying Boxcars, Engelse Valetta's. Denen. Noren en Italianen zijn er geweest, naar Nederland gevlo gen op de alarmkreet, die uit het land opsteeg, na de zondvloed van de eerste Februari. Honderden tonnen goederen zijn vandaar uit neergelaten boven het bedreigde ge bied. De Amerikanen met hun grote transportmachines hebben daarin het leeuwenaandeel gehad. Vier honderd en zestig ton hebben de Flying Boxcars ver voerd. Direct daarop volgt de Nederlandse luchtmacht met 165 ton. In volgorde komen dan de K.L.M. met 100 ton. de Marine Luchtvaartdienst met 75 ton en de Engelsen met 54.3 ton. De meeste vluchten heeft de Marine Luchtvaartdienst gemaakt, n.l. 119, daarop volgen de militaire luchtvaart (75), de Amerikanen (50), de K.L.M. (40), de rijks luchtvaartschool (32), de Engelsen (40), het toestel van Prins Bernhard (10) en de Denen (8). Een toestel is verongelukt, nL een Dakota van de luchtmacht die Vrijdag in de start, vermoedelijk door ijsvorming, geen hoogte kon krijgen. De piloot was daardoor ge noodzaakt een buiklanding op het eind van het veld te maken, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, De Dakota werd echter zwaar beschadigd. Een tweede Dakota van de luchtmacht was reeds eerder buiten gevecht gesteld. De wind bad het hoogteroer er af gerukt. Pluto werd gevonden, maar dood Oude evacué zocht z'n hond Schipper G. van der Molen, de marine, de Regerings Voorlichtings Dienst. Radio Scheveningen. een boer in Haastrecht, gemeente-autoriteiten en burgers van Numansdorp en vele anderen in ons land hebben zich gisteren ingespannen om een zieke oude man. die ver van huis ver- Sleegd wordt, zijn hond terug te geven, ielaas is het niet gelukt. Pluto, de hond van de 92-jaïige Stellendammer J. Coen- raads, is teruggevonden, maar.dood, aan boord van een kadaverschip. Het was het schip ..Broedertrouw" van schip- Ser Van der Molen, dat gisteravond in otterdam gelost werd. De heer Van der Molen hoorde door de radio het bericht, dat het leven van Coenraads gered zou kunnen worden door de terugkeer van de hond. Hij is toen direct aan het zoeken gegaan en vond inderdaad het dode dier. Gelukkig zijn er uit het noodziekenhuis in Rijs wijk intussen gunstiger berichten. Coen raads schijnt er. dank zij zijn sterke ge stel. toch nog bovenoo te kunnen komen. Dat zijn hond dood is weet hij nog niet. Er zijn bij het noodziekenhuis al aan biedingen voor een nieuwe hond gedaan. Zondag wordt Coenraads 93. Canadese hulp: voorrang bij emigratie Aan duizenden Nederlanders uit. de ondergelopen gebieden zullen speciale faciliteiten worden verleend om als emigrant Canada binnen te komen. Aan zowel landbouwers als niet-land- bouwers uit deze gebieden zal voorrang worden verleend. Niet-landbouwers zul len worden geselecteerd volgens de mogelijkheid hen in Canada te werk te stellen' en niet zozeer volgens de huidige lijst van beroepen. 200 JAAR GELEDEN Omtrent een Myl v.m Cockingsee heeft men onlangs een Walvis van omtrent zestig voet lang op de Sandbank in de Bay gevonden, het word hier als een zeer opnicrkelyke gebeurtenis aan gemerkt, dat men bier 't zedert eenige tyd verscheide walvisscben in onze Zee ontdekt heeft, welk ongemeen voorval door Natuurkundige wort toe geschreven, aan zware stormen die wVafschvnlyk in cle Yrzc7.ce en andere Nnordsrhe Zee*» T'nvoeri hebben. Leeuwarder Saturdagse Courant. - 10 February 1753 werkte vol enthousiasme aan het her stel van de dijken. Om ruim vijf uur landde de prins op het vliegveld Ypen- burg, waar hij de vergadering van het bestuur van het Rampenfonds presi deerde en waar hij o. a. evenals de vorige dagen verslag uitbracht van zijn bevindingen in het getroffen gebied. Roodc Kruis in actie Uit een overzicht van de sectie van het Roode Kruis tijdens en na de watersnood blijkt, dat ruim vijftig kolonnes in en om het noodge- bied in actie zijn gekomen. Nadat een vijfde deel van de in hét land be schikbare kolonnes tijdens de eerste week na de ramp waren ingezet voor het directe lijfsbehoud der slachtoffers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burgerlijke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groepen achter voor het verzorgen van eantinediensten en het verlenen van eerste hulp ten behoeve van de wer kers. die met het herstel bezig zijn. De overstromingsschade en de verzekeringmaatschappijen (Van onze Haagse correspondent) Men hoort langs de weg het gerucht, dat de overstromingsramp ernstige consequenties zou hebben voor het verzekeringswezen. In de zogenaamde uitgebreide gevarenpolïssen zijn name lijk ook opgenomen storm- en water schaden als thans in zo hevige mate zijn voorgekomen. Te bevoegder plaatse hebben we ge ïnformeerd of er van enige onrust in verzekeringskringen sprake is. Dit werd ontkend. Wel werd toegegeven, dat de ramp voor enkele maatschap pijen het jaar 1953 een allesbehalve mooi jaar zal doen zijn voor wat de financiële resultaten betreft, maar de financiële positie der maatschappijen wordt er niet door aangetast. De accep- tatiepolitiek der maatschappijen was er al op gericht alleen vaste goederen in steden en dorpen te verzekeren. De agrarische risico's, alsmede fabrieks- bedrijven. werden niet geaccepteerd. Nochtans zal een aanzienlijk bedrag aan schadevergoeding dienen te wor den uitgekeerd. Door herverzekering zijn de risico's gespreid. Enkele maat schappijen tenslotte dekken slechts 5 a 10 pet. van het verzekerde bedrag: maar sloten overstromingsschaden uit. Verklaring A.V.R.O. was onjuist Wel zendtijd gevorderd De inhoud van het communiqué van het A.V.R.O.-bestuur over liet conflict met de regeringsvoorlichtingsdienst in zake het uitzenden van berichten voor de noodgebïeden was formeel volkomen onjuist, zo heeft de adjunct-regerings commissaris voor het radiowezen, nir. Ph. de Vries, desgevraagd verklaard. „Ik heb Dinsdagochtend zendtijd gevor derd, wel niet in conflictstemming, maar in overleg met de R.V.D.", aldus mr. de Vries, die daaraan toevoegde, dat deze vordering overigens geheel vrijwillig en zondei^iig ver zet door de A.V.R.O.-voorzitter, c^Beer G. de Clercq, was aanvaard. De mededeling van de A.V.R.O.-omroeper: „Wij geven nu de microfoon over aan de regeringsvoorlichtings dienst voor het uitzenden van berichten" wijst trouwens duidelijk in de richting van vordering. Mr. de Vries deelde tenslotte mede, dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden. Hoe het ging Dinsdagochtend 3 Februari vyerd in het regeringsconnnissariaat de telefonische mede deling van de regeringsvoorlichtingsdienst ontvangen, dat de A.V.R.O. niet vrijwillig wenste mee te werken aan de coördinatie van de berichten voor de noodgebieden, zoals die de dag te voren op initiatief van een der omroeplciders en onder leiding van de R.V.D. was tot stand gekomen, en waaraan alle andere omroepen vrijwillig hun mede werking verleenden. De heer de Clercq wenste zelf de controle uit te oefenen over de berichten, die in A.V.R.O.-tijd uitgezon den zouden worden, aangezien hij alleen daar voor de verantwoordelijkheid droeg. Nadat bij de heer de Clercq telefonisch was geïnformeerd of zijn standpun|^k *t a' meen door de R.V.D. juist was \^B;egeven en dit door hem was bevestigd, is hem tele fonisch medegedeeld, dat in dat geval de zendtijd op Hilversum I werd gevorderd voor zolang de R.V.D. verklaarde tijd nodig te hebben voor de berichtendienst, aangezien de eenheid daarin niet in gevaar mocht wor den gebracht. De heer de Clercq verklaarde zich daarmede accoord en in zoverre kan van een conflict niet worden gesproken. Weerbericht Buiïg weer Verwachting van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Veel bewolking, met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind. hoofdzake lijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Waterstanden 10 Febr.: Bergumerdam 34 (29), Leeu warden 36 (35), Nesserzijl 36 (35), Sneek 35 f35). Scharsterbrug 31 (27). Woudsend 35 f35). Gemiddeld 34.3 (32.8) Neerslag afgelopen etmaal: 4.7 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 10 Febr. 5.30-18.15 5.07-17.55 5.58-18.43 11 Febr. 7.00-19.45 6.34-19.16 7.28-20.13 12 Febr. 8.25-20.55 7.56-20.25 8.53-21.23 Zon en maan 11 Febr. Zon op 8.03, onder 17.46 Maan op 6.46. onder 14.10 12 Febr. Zon op 8,02, onder 17.48 Maan op 7.19, onder 15.41 J (Vervolg van pag. 1) werkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bij zonder zal dit onderzoek zich ook uit strekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aan gevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhougde veiligheid met betrekking o.a. de hulpverlening, organisatie van ere waarschuwingsdienst, enz. zul len worden genomen. In de geteisterde gebieden, alsook in de evacuatiegemeenten, bestaat grote behoefte aan maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters om de getroffen bevolking bij te staan. Na een week van spanning en onzeker heid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moeilijkheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft in over leg met de minister van Maatschappe lijk Werk een regeling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voorzien. De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De grootste moeilijkheden voor de gezond heidszorg zijn gelegen in de drink watervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Kritiek is de toestand nog op Wal cheren, waar het pompstation van Mid delburg door zeewater werd over- strc^K, terwijl de bevolking nog vol- talli^ianwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten, dat de regelmatige ver werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan f27.558.000 in Rampenfonds De hulpacties voor de Nederlandse noodgebieden nemen in binnen- en bui tenland een enorme omvang aan. Soms zijn er ontroerende staaltjes van vrij gevigheid te signaleren. Gisteravond was voor het Nationale Rampenfonds al 27.558.000 verzameld. En gezien de be richten van het ogenblik, zal dit bedrag nos aanzienlijk stijgen. Enkele staaltjes uit Nederland: de noodgemeente Spijkenisse op Voorne- Putten. zelf zwaar getroffen, heeft de moed gevonden te collecteren. Er is totaal 9308 bijeengebracht, hetgeen neerkomt op 14 per gezin! In Dinteloord. ook zelf getroffen, werd f 24000 opgebracht, of wel 25 per ge zin. In het drostambt Tuddern wefd meer dan 9000 ingezameld, of f 6.50 per gezin. Korea vrijwilligers op weg naar het front (13 man) stonden een dag soldij af. De mijnwerkers zullen ruim een millioen opbrengen door Zaterdag twee uur langer te werken. In Eindho ven is een kinderspaaractie begonnen die. zo hoopt men. tot een landelijke actie zal uitgroeien. De opbrengst van de actie voor het rampenfonds op de Antil len heeft thans het millioen ruim over schreden. De fiscus helpt ook mee: er hoeft geen omzetbelasting betaald te wor den van entréegelden van wedstrij den. concerten en voorstellingen, waarvan ten minste de helft van de bruto-recette aan het Rampenfonds komt en die voor 2 Maart worden gehouden. De radioactie „Beurzen open. Dijken Dicht", die gisteren startte, heeft al 178.222.15 opgebracht. Er is ook nog een lepeltjesactie. Wie f 2 stuurt aan giro 116116 (C. A. Walhof v. Alphen- straat 18. Utrecht) krijgt een verzilverd rampenlepeltje. Het buitenland Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gelegenheid van zijn 33ste verjaar dag niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag ongeveer 9000 gulden ter be schikking van de slachtoffers van het water te stellen. Denemarken heeft nu al tien millioen kronen (meer dan vijf en een half mil lioen gulden) bijeengebracht voor Nederland. In Zweden is al ver over anderhalf millioen gulden ingezameld (de gezant in Stockholm heeft officieel namens de Nederlandse regering bedankt). Zwitser land: 1.700.000 francs: Nieuw-Zeeland: voorlopig 50.000 pond sterling: Tanger: 25.000; een Italiaanse krant: 200.000. Zo is er nog veel meer. Verder komen uit vele landen aanbiedingen om kin deren op te nemen of gemeenten te adopteren. Prins Bernhard heeft luitenant-gene raal Eddy, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, het volgende telegram gestuurd: „Ik ben gedurende de laatste vier dagen getuige geweest van het verbazingwekkende werk, dat uw troepen op het land en in de lucht verrichten. Ik wens mijn oprechte dank uit te spreken tol u voor uw bewonderens waardige bijdrage als goede wapenbroeders in dit uur van beproeving." De griep in Duitsland Het aantal slachtoffers van de griepepidemie, die reeds enige weken in Zuid-Duitsland heerst, is alleen al in de staat Beieren gestegen tot 226. In München overleden in het afgelopen weekeinde 24 personen, merendeels jonge mensen. De autoriteiten verklaarden echter, dat de toestand niet alarmerend is, aangezien het aantal nieuwe griep gevallen de laatste dagen afneemt. zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vastgesteld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de mili taire overheid genie-troepen en mate riaal beschikbaar voor het maken van massagraven. De schade Rond 133.000 ha. cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of ge- inundeerd geweest. Deze 133.000 ha, d.i. 5.7 pet. van het totale areaal cultuurgrond in Nederland kan onder verdeeld worden in: 82.000 ha bouw land, (8.9 pet. v.h. totale Nederlandse areaal). 41.000 ha grasland (3.1 pet.), 10.000 ha tuingrond (9.4 pet.). Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderver deeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Nederland: 32.000 ha granen (6.1 pet.), waarvan 12.000 ha tarwe (15.2 pet.). 13.700 ha consumptie aardappelen (8.6 pet.), 15.000 ha suikerbieten (24. pet.), 6000 ha peul vruchten (17.8 pet.), 7500 ha vezel vlas (22.7 pet.) plus 8000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akkerbouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 varkens, 2000 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee is grotendeels geëvacueerd. De verlie zen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland. terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet. verloren gegaan. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denkt o.a. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de vissersschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vast gesteld. Schaderegeling Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen, Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampen schade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van dit, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, die met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Daarbij zal de onderlinge samenwer king zeer nauw dienen te zijn. Na te hebben opgemerkt, dat deze nota niet anders dan onvolledig kon zijn, besluit dr. Drees: „De wijze waarop ons volk met de .slachtoffers medeleeft, de betoonde hulpvaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden, ondanks het geleden leed, beloften in voor de toekomst". De nota geeft als bijlage een over zicht van de, uit het buitenland ont vangen en toegezegde hulp. Boutémy exit De Franse minister van gezondheid, André Boutémy, tegen wie een actie in het parlement was ontketend omdat hij indertijd in dienst is geweest van de Vichy-regering, is nu toch afgetreden. Oorspronkelijk had hij zich heftig tegen de beschuldigingen verweerd. (Advertentie 1. M.) Een kwaslgat^f na ft? Neem GUPA te baat! KNEE08AAR HOUT van CETA-BEVER £maóa'ó GROTE STRIJD 9. „Ja, dat zat zo", zei juffrouw Brinegar. „De man wilde 's avonds naar „Vis- sersrust" in het dorp, maar hij hield geen rekening met de uren van eb en vloed. Dikwijls bleef hij daar te lang, zodat hij des nachts niet terug kon. Zijn vrouw wond zich daarover op en het arme mens werd er overspannen van. Het was ellendig. Ja, we probeerden wei, hee] toegevend te zijn, maar dikwijls wachten we op onze maaltijd, terwijl zij snikkend tussen de rotsen liep. Daarop hadden we een moeder en dochter, maar de moeder kon niet met de keukenmeid opschieten en Luggins niet met de doch ter. Alles is zo moeilijk", besloot juf frouw Brinegar op droevige toon. „Het is niet meer als in mijn jonge jaren. De meisjes verwachten tegenwoordig te veel". „Dat is een kwestie van vraag en aan bod. Meisjes zoals wij kunnen nu ook wikken en wegen. We behoeven geen genoegen te nemen met voorwaarden die niet alles geven wat verlangd wordt" lichtte Mandy welwillend toe. „Welnu, juffrouw, we moeten u hier niet aan de praat houden. Misschien kunnen we er eens over denken en het u dan laten weten. Ik vind wel, dat het gebrek aan gelegenheid tot ontspanning een scha duwzijde is!" „Ja. dat begrijp ik volkomen, maar. de auto zou vrij tot uw beschikking zijn en u hebt elkander tot gezelschap. Ik wil niet aandringen, maar het is heus nogal spoedeisend en als u op stel en sprong zou willen komen, zou ik o zo dankbaar zijn", verzekerde juffrouw Brinegar. „Stelt u misschien prijs op een kleine tegemoetkoming voor het opofferen van uw weekeinde? Ik zou u graag ieder vijf pond geven als u nu met mij wilde mee gaan". Louisa, lichtelijk tot medelijden bewo gen, vond het een zielig geval. Waarom moest Mandy die arme vrouw op hete kolen laten staan? Vermoedelijk genoot de kleine deugniet ten volle van dit ge sprek en wilde ze het zo ver mogelijk uitspinnen. Louisa, niet belust op toneel spelen, voelde zich koud, moe en hon gerig. Er brandde geen vuurtje in de kleine wachtkamer van het locaalspoor- stationnetje van St. Runyon's Bay. Juf frouw Brinegar had afgesproken, dat ze de zusters hier zou ontmoeten, omdat het station nog vijf mijl van haar huis aflag, maar de plaats was niet bijster opwek kend voor een onderhoud. Dat onderhoud zelf was het evenmin, tenminste voor Louisa, die aan levendige verbeeldingskracht een gevoelig harl paarde. Tevoren had ze niet beseft, hoe moeilijk het een vrouw van mi^^lbare leeftijd, die altijd bekwaam t^«5neel had gehad, moest vallen, zieh^ij de £5^5, tegenwoordige omstandigheden aan te passen. Plotseling kreeg ze als 't ware een visioen van honderden juffrouwen Brinegar, allen niet in staat, haar eigen huishouden te doen en allemaal letter lijk dienstboden smekend, hen te hulp te komen. Wat vreselijk om zo van ande ren afhankelijk te zijn, dacht Louisa met een mengeling van spot en medelijden, De tantes, Louisa en Amanda, waren even oud of ouder dan juffrouw Brine gar, maar van steviger makelij. Zeker, tante Louisa was er als de kippen bij geweest, om Louisa gedurende de tijd, dat de zusters bij haar woonden als keukenmeid-huishoudster te gebruiken, maar dat kwam omdat ze liever bridge speelde dan kookte, niet omdat ze alleen geen raad zou hebben geweten. Tante Amanda had al lang geleden geen dienst bode voor dag en nacht meer gehad: volgens haar gaven tegenwoordig de meisjes meer last dan dat ze van nut waren. Tante Louisa kon, evenals juffrouw Brinegar, soms een klaaglied aanheffen over het verschil tussen nu en „mijn jonge jaren". Dan praatte ze vol heim wee over goedgeoefende, bekwame dienstboden, die tevreden waren met twintig pond en één vrije avond per week! Louisa dacht bij zichzelf, dat een dienstbode toentertijd bitter weinig aan haar leven moest hebben gehad. Als de slinger te ver naar de andere kant was doorgeslagen, moest dat waarschijnlijk worden geweten aan de toenmalige werkgeefsters, die hun personeel niet als menselijke wezens hadden behandeld of hen in elk geval de gelegenheid hadden gegeven, een eigen leven te leiden. Intussen maakte juffrouw Brinegar niet de indruk, dat ze ooit een veel eisende of tirannieke werkgeefster was geweest. Haar rond, rose en vriendelijk gelaat met de zachte blauwe ogen. wei nig opvallende trekken en ietwat vage. vermoeide uitdrukking, had iets dat on willekeurig ontwapende. Haar wens om ^\r> naar de zin te maken was bijna rjk en Louisa had het onaangename gevoel, dat bij langer uitstel van de be slissing het goede mens in tranen zou uitbarsten. Ten einde raad gaf Louisa haar zuster een zachte stoot in de ribben, waarop Mandy zich met een onschuldig vragende blik tot haar wendde. „Wat is er. liefste? Wil je soms zeg gen, dat je er weinig zin in hebt?" Louisa voelde zich allesbehalve op haar gemak, 't Leek wel, alsof ze ge dwongen werd, te spreken in een vreemde taal. Tenslotte zei ze, schier wanhopig; „Ik geloof, dat we in elk ge val het wel eens konden proberen. Nu we toch hier zijn, kunnen we meteen wat van Cornwallis zien". Haar poging om met Mandy mee te spelen deed haar, zonderling genoeg, praten met het accent van een Londense schoonmaakster op de film. Juffrouw Brjnegar keek haar prettig verrast aan. maar Mandy zei minachtend: „Als het getij ons telkens dwars zit, zullen we wel niet veel van Cornwallis te zien krijgen". Gelukkig liet ze er dadelijk op volgen: „Nu ja, we kunnen wel eens pro beren, hoe 't ons bevalt. Wilt u graag, dat we vanavond al komen, juffrouw?" „Ja, als 't u blieft.... Wanneer u nu in de auto met me meegaat, kunt u zich waarschijnlijk op uw gemak inrichten voor mijn neef aankomt". „En u sprak ook over een extraatje, juffrouw, nietwaar?" „Ja, dat krijgt u natuurlijk. Ik zal even Luggins roepen voor uw bagage". Ze stond op en liep de deur uit, blijk baar van zins, hen zo snel mogelijk' in de auto te krijgen, opdat ze geen tijd meer zouden hebben, van mening te ver anderen. Mandy keek Louisa grinnikend aan. „Wat heb ik je gezegd?" vroeg ze. „Boter bij de vis. Ze eet uit de hand Geen woord over getuigschriften of zo. merk je wel?" „Dat arme oudje! Tot zekere hoogte ben ik blij, dat we hier gekomen zijn. Ze schijnt zo wanhopig en hulpeloos. Wc kunnen tenminste het huis voor haar in orde maken. Ik denk. dat het een jan boel is". „Daar spreekt de geboren huismus", merkte Mandy schelms op. ,,'t Zal mij be nieuwen, wat de meeste last zal geven. II; denk of de keukenmeid of de gouver nante. Het huis staat wel erg geïsoleerd, maar 3 pond per week is knap betaald en juffrouw Brinegar lijkt allesbehalve een feeks. Wanneer de dienstmeisjes niet bij haar blijven, moet er een andex-e reden zijn dan het ontbreken van bioscopen". „Lieve help! Ik hoop niet, dat de keukenmeid lastig is. Keukenmeiden kunnen soms héél .lastig zijn". „Wat komt het erop aan? Je praat, als of we die baantjes werkelijk nodig heb ben. Vergeet niet. dat ze alleen maar de middelen tot het doel zijn". „Houd op! Ik vind het helemaal niet prettig. Ze is zo roerend blij met ons", zei Louisa met enig zelfverwijt. „Maar, beste kind, niets belet je daar te blijventenzij George Medland." (Wordt vervolgd). Beurs van Amsterdam Slot Slot 9 Febr. 10 Febr. 3—3t$> Ned. '47 O 9i)1/s b5V* 3 Dollarlening '47 O 94b/„ Sis/8 3 Grootboek '46 O 951/16 951/., 33V2 A'dam '47 O 971, 9 n/8 ™'<8 !"v. A. K. U. Van Berkel A Calvé Delft C.v.A. 121 1231/,, Fokker A 107 107 Ned. Ford A 19211, 198 Ned. Kabel A 214 214 Philips g.b.v.A 1615/S 16 23/s Unilever C.v.A. ia51/n I861/g Ned. Gist- en Spir. A 198i/Ó 199 Stokvis 500/1000 A 130 132 Kon. Petr. Mij. A 3137/0 3133/4 Amsterd Rubber A 87s/, 883/,, Deli Bat. Rubber A 96lla 963/^ HolL Am. Lijn A 110 142 Kon. Ned. Stoomb. A 139 1383/4 Kon. Paketvaart A 120 1193/, Rotterd. Lloyd A 12si/5 1261/., Scheepv. Unie A 1291/ï 1303/s St Mij. NederL A i47i/0 118 H. V. A. A 963/a 1023/4 Javascbe Cult. Mij. A 4444 Deli Bat. Mij. A 1131/4 111ifa Deli Mij. A 816|o 8II/4 Senembah Mij. A 75l/s 753/., Aniem A 68 691/8 Amst. Ballast Mij. A 124 128 Deli Spoor A 37137 Walvisvaart A H 75 Pennsylv. C.v.A. 223/]8 228/tó Anaconda C.vA 423/, 42 Beth. Steel C.v-A. 53»/s 531/4 Rep. Steel C.vJL i53/8 45 Shell Union GvA (83/, 691/, Meeliabr. Ned. Bakkerij C.vA.. 206 208 Taft toomt in Aarzeling ten aanzien van straffer optreden in Korea De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Senaat, Robert Taft, heeft na een bezoek aan president Eisenhower ver klaard, dat Amerika kennelijk geen front- aanval op de communistische linies in Korea overweegt. De uitvoering van het plan van generaal MacArthur om de Mandsjoerijse luchtbases te bombarderen en een blokkade om het Chinese vasteland te leggen zou volgens Taft de overwinning aan de zijde der V.N. gebracht hebben. Thans hadden de Chinese communisten hun defensie echter zo ver opgebouwd., dat een frontaanval tegen hen niet overwogen kon worden. Taft zeide een blokkade van de Chinese kustlijn „zeer wenselijk" te achten „indien deze zonder te veel internationale compli caties uitgewerkt zou kunnen worden". Groot-Brittannië's handel met continentaal China bleef volgens hem beperkt tot materiaal, dat geen strategische betekenis had. De senator zeide niet te weten of een bombardement van de Mandsjoerijse bases militair voordeel zou brengen „nu de com munisten zo machtig aan het front zijn". Sovjet-zone van Duitsland steeds meer geïsoleerd De isolering van de Sovjet-zone van Duitsland is weer verscherpt, aldus het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. Van nu af aan mogen autoriteiten en particulieren van de Sovjet-zone zich niet meer rechtstreeks in verbijiding stellen met instanties buiten de zone. Het contact behoort voorlaan tot stand te komen via het Oost-Duitse mini sterie van buitenlandse zaken. De desbetreffende verordening heeft geen betrekking op instanties, die rechtstreeks in dienst staan van de verzorging van het volk, zoals brand weer, posterijen, spoorwegen en orga- nen, die zich met de buitenlandse han del ophouden. Deze organen dienen het ministerie echter wel op de hoogte te houden. Ontploffing in Russische legatie te Tel Aviv Gisteravond heeft zich een ontplof fing voorgedaan in het gebouw van het Russische gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezant- schapspersoneel, een man en twee vrouwen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omgeving van het gebouw door een sterke Israëlische politiemacht afgezet. Vrouwen eu meisjes er is werk voor u Vervang de gezinsverzorgsters, die in het rampgebied dringend nodig zijn In het rampgebied en in de plaatsen, waar de evacué's zijn ondergebracht is door het ontbreken of het ziek zijn van de moeder dringend behoefte aan ge zinsverzorgsters en maatschappelijke werksters. De bedoeling is, dat in Fries land zo snel mogelijk enkele hulp colonnes worden gevormd. Aangezien gezinverzorgsters moei lijk kunnen worden gemist, vraagt de Provinciale Raad voor Gezinsverzor ging in Friesland meisjes en vrouwen, die tenminste 19 jaar oud zijn, op huis houdelijk gebied enige ervaring heb ben opgedaan en bereid zijn tijdelijk de plaats in te nemen van gezinsverzorg sters. die naar het Zuiden vertrekken, hiervan onmiddellijk opgave te doen bij het secretariaat, Weerd 11 te Leeuwar den (Tel. 5645) of bij de plaatselijke organisaties voor Gezinsverzorging. Be zoldiging geschiedt volgens een nader vast te stellen regeling. Aanmeldingen van voor uitzending beschikbare maatschappelijke werk sters kan geschieden bij de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk, eveneens Weerd 11 te Leeuwarden. Noorse studenten werkten een dag voor Nederland In een Noorse krant lezen wij: „Vrijdag schudden alle studenten in Oslo het stof der leeszalen van zich af en „geven een dag" ten bate van de overstroomde gebieden in Nederland. Een ieder, die voor Kr. 15 (of meer) een gehele dag een student wil huren voor trappenhuiswassen. kleden kloppen, kantoorwerk, zolderopruiming of babv- oppas. heeft nu een pracht gelegenheid dit werk te laten doen en tevens om z'n sociale geweten een beetje te ont lasten. Het college heeft eenstemmig besloten, de leergangen bij de universiteit Vrijdag te sluiten, zodat alle studenten vrij hebben".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2