LEEUWARDER COURANT HET RIJK ZAL HET HERSTEL VAN DIJKEN GAAN BEKOSTIGEN DE Is Dulles bekeerd? At Afsluiten van de zeearmen met voortvarendheid in studie Beter kansen voor Europa 202e Jaargang Dinsdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 8.3017 uur, Zaterdags 8.3012.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 10 Februari 1953 No. 34 Sinds t H0oFDBtADVWj=R/pstAND ÏS&i 1752 [ESIAND C~- Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., 1.85 p. m., 5.50 p k\y. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp 25. 24. 23, 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500. 1U0U. 3000. 6000, 10,000, 50,000 en 100,000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 13—11 ct„ Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familiebërichten 16 cent. Brieven onder no 50 cent extra Girono 272459 Dit no. bestaat uit b pag. Nota van dr. Drees over de watersnood Beschadigde huizen en boerderijen 22.000 in het water Hoewel betrouwbare gegevens over de schade aan woningen, boerderijen enz in de watersnood-gebieden op dit ogen blik nog niet voorhanden zijn. moet een gerucht, als zouden 500.000 woningen zijn beschadigd of verwoest, met de grootste stelligheid worden tegengespro ken. Vast staat bovendien dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen gemaakt, die het mo gelijk maken onder het allergrootste voorbehoud de volgende cijfers te noe men. In Zeeland staan 13 a i4.000 wonin gen in het water. Naar zeer ruwe schat tingen zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht bescha digd. Van de boerderijen worden 1500 als totaal verloren beschouwd 2000 zul len zwaar of licht beschaJigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet be kend. Zo nodig zal uitvoering Zuiderzeewerken worden opgeschort De minister-president dr. Drees heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de door hem toegezegde nota over de watersnood. Hij geeft hierin uitdrukking aan zijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpverlening aan 6c getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots et; dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hiér of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. „Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land", aldus dr. Drees, „maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. liet laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden gevreesd. Met dankbaarheid stelt de minister vast, dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig onaangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de landbouwexport door het ten dele uitvallen van de landbouwproductie in dit vruchtbare gebied in Zuid-West- Nederland mogelijk enigszins zal ver minderen, is het van belang, dat de rol van ons land als leverancier van indu striële producten door deze ramp niet is aangetast. Het herstel De toestand van de dijken is in het algemeen enigermate gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van be perkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geen bijzondere moeilijk heden te bieden. Op Schouwen en Dui- veland is een tweetal dijkgaten ont staan, waarvan het dichten bijzondere moeilijkheden zal bieden. Op Zuid- Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet over- Buitenlands Overzicht I~|e republikeinen in de Verenigde schil is. dat het state-department niet Stalen zullen bij het grote publiek meer koeltjes afwacht wat Europa zal wel verwarring veroorzaakt hebben in doen. maar werkelijk en vrij dringend de laatste tijd, en nu helemaal. Tijdens wenst, dat de band zal blijven be de verkiezingscampagne en nog daarna staan. Hier demonstreert zich blijkbaar lieten ze öe goegemeente weten dat de wederkerigheid van het beveiligings- alles, ook de politiek ten opzichte van systeem enhet bewustzijn, dat er ook Europa, heel anders zou worden, en een groot Amerikaans belang is gelegen Dulles onderstreepte dat nog eens door ln de handhaving van West-Europese zijn herhaalde waarschuwingen. Boven- voorpost. Dat was de laatste tijd te veel dien werd met zoveel woorden betoogd, °P de achtergrond geraakt, misschien dat Azië ten minste even belangrijk als wel in de geest der Amerikaanse Europa, zo niet belangrijker, werd be- leiders Totdat zij uit hun eigen, speci- schouwd. Nu echter wordt op deze weg heke sfeer zijn getreden en een ruimer stil gestaan en zelfs rechtsomkeert ge- overzicht over de problemen hebben ge maakt. terwijl men zich het hoofd breekt kregen. met het probleem hoe dat aan het Dat brengt meteen mee, dat ze ook publiek en het Congres moet worden niet direct klaar zijn met een Azië- uitgelegd. Nadat men eerst de ge- politiek en een oplossing voor Korea, dachtengang in een bepaalde richting Zelfs Taft praat nu wat bedachtzamer, heeft geleid, moet men zich nu in- Hij mag dan poneren, dat als men de spannen om die lijn om te buigen. Of- Noordelijken niet zo lang in de gelegen- schoon ons, hier in Europa, deze gang heid had gesteld zich te versterken, de van zaken natuurlijk alleen maar ge- dingen anders zouden zijn gelopen, de noegen kan doen. vragen we ons toch feiten op dit ogenblik liggen nu eenmaal af, waarom de nieuwe mannen in zoals ze zich voordoen en daarmee moet Washington zich dan niet eerder wat nu worden gewerkt. En die verhinderen gereserveerder hebben uitgedrukt. een snelle oplossing, zoals ook Taft er- Men kan toch moeiiijk aannemen, dat kent. Dat wil niet zeggen, dat men in de ze zioh enkel en alleen uit de behoefte Verenigde Staten niet zoekt naar aan een politieke controverse tegenover middelen om de Chinezen onder druk te de Truman-politiek hebben gesteld. En zetten (Formosa, eventuele blokkade men kan óók moeilijk aannemen, dat van het vaste land), maar men ziet mensen als Eisenhower en Dulles hun blijkbaar in. dat dit alles het grote be- voorlopige gedragslijn op losse gronden lang van een sterk en verdedigbaar hebben opgesteld en met een zo geringe West-Europa niet mag overschaduwen, kennis van zaken, dat een bliksem- Intussen stuurt Stassen weer groepen bezoek van tien dagen al voldoende Amerikaanse autoriteiten en experts op was om een ommekeer te bewerken, uiteenlopend gebied naar Europa, maar Misschien is ommekeer iets te sterk uit- dat is meer. omdat hun advies groter gedrukt, maar een opvallend nuance- draagkracht zal verlenen san de voor- verschil zit er toch zeker in de be- stellen van de regering. Bovendien richten, die ons nu uit Washington be- kunnen deze laatste dan in overeen- reiken. Ze wijzen in feite op een voort- stemming worden gebracht met de be zetten, althans in grote lijn, van de vindingen der commissies. Er schuilen vroegere buitenlandse politiek, zij het dus nog wel degelijk risico's voor West- dan met een iets dynamischer inslag. Europa. Ock bet dezerzijdse belang zal Maar is die dynamiek óók niet groten- de staatslieden der Europese landen deels schijn? Men staat nu voor de echter wel voor ogen staan en men mag praktijk en die vraagt oplossingen, dus verwachten, dat ze al het mogelijke welke met de werkelijkheid rekening zullen doen om de sfeer te scheppen, houden. Een werkelijkheid, die dezelfde waarin de gewijzigde opvatting van het problemen biedt als waarvoor de *tate-department tot volle ontplooiing Truman-administralie zich gesteld zag. kan komen. Al is het lot van de Een feit blijft het. dat als Europa er "urooese defensiegpr.-.op<-.=;chap nog zeer niet in slaagt een stukje eenheid '.e pro- onzeker, rie mogeliikVw'on voor West- duceren. het moeilijk zal zijn het Europa liiken than* weer heel wat Congres tot voortzetting van de vroegere groter dan toen Dulles nog ..in de politiek te bewegen, maar het grote ver- oppositie" was. v. B. Stellendam is nu een dood stadje. De bevolking is geëvacueerd en op het water drijven de overblijfselen van weg gespoeld huisraad. (Luchtfoto) matig groot. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Het dichten van de gaten op Goeree en Overflakkee zal niet op ernstige be zwaren stuiten. Voor een drietal zijn echter grot»- moeilijkheden te verwach ten. De duinen langs de gehele kust hebben het zeer zwa; moeten ontgel den. Het zal nodig zijn dat de afgesla gen duinen weer op de daarvoor ge- eigende wijze zullen worden bijgewerkt Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aanslui tende dijkcomplexen moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecialiseerd zijn in bagger- en grondwerken. Het is niet mogelijk om daarvoor bestek ken gereed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoe ring op basis van regiecontracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de'leiding van de uit voering in handen te leggen van de rijkswaterstaat. Van de bedragen die met het her stel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove be nadering. nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de ge troffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de rege ring van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buiten waterkeringen geheel voor rekening van het rijk zullen dienen te worden genomen. Drieledig plan voor hulp aan ons land Door de V.S. en Canada De V. S. en Canada zouden, naar men in gewoonlijk welingelichte kringen te Ottawa meent te weten, begonnen zijn met een inleidende studie van een finan cieel hulpplan voor Nederland in ver band met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulppro gram op lange termijn, dat gebaseerd zou kunnen zïir» «n i. een schenking van Canada er de V. S. 2. een lening door middel van de Internationale Bank en 3 een 'ïoging van de Noord-Ameri kaanse bijdrage aan de N.A.T.O. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland tegenover de N.A.T.O. tijdelijk te verlichten en Nederland in staaf te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. Hij zon Europa toch zoveel mogelijk hulp willen bieden De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, en de directeur van de M. S. A., Stassen, zijn gisteren van hun rondtocht door Europa in Washington terug gekeerd. Reeds een uur na hun aankomst begaven beiden zich naar het Witte Huis voor een bespreking met Eisenhower. Volgens A.F.P., welk bureau zegt dit van „welingelichte zijde" te hebben vernomen, zouden Eisenhower en Dulles tot de slotsom zijn gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen hebben aangetoond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze gevallen de noodzakelijke medewerking van het Congres te verkrijgen. Harold Stassen, directeur van het Amerikaanse bureau voor de weder zijdse beveiliging, zou, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, voor nemens zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse openbare mening en het Congres te winnen voor het uenkbeeld van krachtige Ameri kaanse steun aan de Europese bond genoten. Hij zou daarom willen voorstellen dat groepen, die in totaal 55 Amerikaanse c'r.skundigen op financieel, industrieel eri zakengebied zouden omvatten, een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen om ter plaatse de voorwaarden, waaronder de Amerikaanse hulp zou kunnen worden verleend, te bestuderen. Tevens zóu dan kunnen worden nage gaan hoever de West-Europese staten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdediging De acht Europese landen, die Stassen zou willen doen bezoeken zijn: Groot- Brittannië, Frankrijk. Italië, West- Duitsland, Nederland. België, Dene marken en Tur'-ijè Ook naar Indo- China, Formosa c>- de Philippijnen zouden dergelijke groepen van des kundige Amerikanen worden gezonden. De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moeilijke, doch volgens haarzelf onafwendbare opgave: het overtuigen van het Congres 150.000.— voor agrarische mechanisatie Tussen de regering van de Verenigde Staten en Nederland is overeenstem ming bereikt over de besteding van J 150.000.uit de tegenwaardereke- i ning van de dollar-hulp voor het be- Maatregelen vorderen van een beter gebruik van Zo spoedig mogelijk zal een t- j tractor/^, en werktuigen in land- en werp-noodwet worden inged. d, tuinbo. waarin een centrale verantwoordeliik- 1 Voor de practijkopleiding op het ge heid voor het herstel van de dijken bied van landbouwwerktuigen en wordt geregeld. Het herstel van de tractoren zal een werkplaats en een dijken wordt onmiddellijk en zo snel demonstratiezaal worden ingericht. Be- m'ogelijk ter hand genomen. Indien de halve smeden zullen vooral ook jonge nodige snelheid van deze herstel- boeren en landarbeiders hier korte cur- (Zie voor vervolg pag 2) sussen kunnen volgen. van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven verlenen op een tijdstip, waarop de meeste Congres leden en de Amerikaanse openbare mening het oog vooral gericht houden op Aziatisch, vraagstukken en de Koreaanse oorlog, zegt A.F.P. Van dezelfde gewoonlijk welinge lichte, zijde wordt nog vernomen dat minister Foster Dulles president Eisen hower heeft ingelicht omtrent door Europese staatslieden geopperde be denkingen met betrekking tot de neutralisering van Formosa. Men acht h' niet onmogelijk dat de Amerikaanse regering t<_ gelegener tijd zal overgaan tot de publicatie van een geschrift over „het nieuwe aanzicht der Amerikaanse politiek met betrekking tot Azië". Dramatisch In Schiedam heeft zich gisteren een drama afgespeeld. Bij een familie was daar het echtpaar den B. uit Zierikzee met twee kleine kinderen opgenomen. Gistermiddag ging de heer den B. de stad in. Zijn vrouw bleef met haar gastvrouw thee drinken. De eerste moet toen door een vlaag van ver standsverbijstering overvallen zijn. Ze snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. Eerst nam ze het zoontje van twee jaar op en wierp het van het twaalf meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het balcon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Aan personen, die naar de noodge- bieden moeten terugkeren, kunnen plaatsbewijzen voor de spoorwegen op crediet worden verstrekt tegen inleve ring van een door of namens de burge meester ter plaatse afgegeven bewijs. De niet-geëvacueerde bevolking van Brouwershaven moet zich op allerlei manieren behelpen. Foto van de water mandie met zijn vrachtauto de huizen langs gaat, om de bevolking van drink water te voorzien. Eigen risico Het is natuurlijk buitengewoon ver heugend. dat zovelen zich ge drongen voelen het hunne bij te dragen om. voor zover mogelijk, de slachtoffers van de watersnood te helpen en compensatie te geven voor wat ze verloren. Het eerste lijkt met de te verkrijgen middelen een heel eind te verwezenlijken, maar wat het laatste betreft, zal de schatkist moeten bijspringen. Wat daarvoor nodig is men denke maar aan woningen en gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrusting en voorraden, grond, gewassen, leven de have. landbouwwerktuigen e.d. (de reeks, opgesomd in de regelen voor de schadevergoeding! komt uit op een eindcijfer, dat weliswaar nog niet bekend is. maar dat zich stellig be weegt ver buiten de grens, die men redelijkerwijze aan de particuliere milddadigheid kan stellen. En dan denken we nog niet eens aan de enorme kosten van het herstel van de dijken, van het droogmalen der onder gelopen gebieden, van het weder bruikbaar maken of nieuw optrekken van openbare gebouwen enzovoort, die betaald moeten worden uit de publieke kassen. Geen wonder dan ook. dat men met zorg denkt aan de bijkomende gevol gen voor onze betalingsbalans, ons productievermogen en ons monetair evenwicht, terwijl de vermoedelijke schrapping van de ontworpen maat regelen tot verlichting der fiscale lasten moeilijke vragen opwerpt in verband met de industrialisatie en de werkgelegenheid, problemen, die juist nog meer accent krijgen dan tevoren, nu een deel van onze agrarische ex port tijdelijk is uitgevallen. Deze ramp doorkruist derhalve op ernstige wijze onze economische op gang en mej! kan zich al is het in grijpen van de natuur ditmaal wel zeer omvangrijk en heftig afvragen of het eigenlijk verantwoord is derge lijke zware risico's met niets anders te pareren dan met particuliere mild dadigheid al brengt die dan tijde lijk onze beste gevoelens naar de oppervlakte en overheidsimprovi- satie. Er is misschien veel mee te be reiken. maar dat alles kan toch op tijdstippen komen, die geëigend zijn financiële en economische spanningen op te roepen. Tenslotte moet èn de particuliere hulp en de overheids bijdrage (bijvoorbeeld uit de op brengst van een staatslening, die men thans waarschijnlijk acht) uit de lengte of. de breedte komen. Dit gebeuren kan een aanwijzing voor ons zijn. dat we rampen, altijd onvoorzien, maar hopelijk nooit meer zo ernstig als deze. beter voorbereid tegemoet dienen te treden dan tot dus verre altijd het geval is geweest. Het moet mogelijk zijn een systeem te be denken. dat men als een soort van ..nationale assurantie" zou kunnen be schouwen en dat gebaseerd is op het gemeenschappelijk maar bij voor baat dragen van het risico, waar door een deel van de bevolking ge troffen kan worden, door overstro ming. door een wervelwind of iets dergelijks. Wanneer van alle belasting betalers een bescheiden percentage van hun aanslag wordt gevraagd wat ze nauwelijks zullen voelen en deze „premies" gestort worden in een wer kelijk fonds (wat het Rampenfonds niet is), dan kunnen we, nationaal be zien. met een beetje geluk in een be trekkelijk gering aantal jaren, rente op rente, een rampenverzekering eigen risico" opbouwen, die in de meeste gevallen voldoende zal zijn om zonder verstoring van onze economie en zonder een overhaast beroep op de burgerij rampschade in al haar directe en bijkomstige vormen op te vangen. De belegging van de aldus verkre gen gelden door de staat een beleg ging, die in overeenstemming dient te zijn met het doel kan geen bezwaar opleveren. Er zijn tal van verant woorde vormen voor te vinden. Boven dien zou men, nu zo veel zaken inter landelijk geregeld worden, grote uit breiding aan het systeem kunnen geven door het internationaal te maken. In elk geval wil het ons toeschijnen, dat de ramp. die ons land thans getroffen heeft en die zo diep ingrijpt in de nationale economie, ons met harde hand gewezen heeft op een lacune, die in onze tijd niet meer behoorde voor te komen. De natuur hebben we niet in de hand. maar we kunnen wèl pogen ge meenschappelijk en stelselmatig de kracht en de middelen te vergaren om de slagen te pareren, die nu hier dan daar aan delen van ons volk en aan het openbaar bezit worden toegebracht en waartegen het niet doenlijk is afzonder lijk volledige voorziening te treffen. v. B. F.R.S. wil stambo kvee zenden naar rampgebied Het bestuur van hel Friesch Rund vee-Stamboek heeft een oproep doen uitgaan naar de leden om gratis een stamboekdier ter beschikking te stellen voor de wederopbouw van de veestapel in de geteisterde gebieden Woord van d° 1 verstand dient mts a Ln Rochefatdd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1