SCHUMANPLAN vandaag van kracht geworden Frans minister afgetreden LONDEN tegen blokkade der Chinese kusten Even nadenken WAT BIEDT DE RADIO? Vakbeurs voor meubelen en woningtextiel geopend Het ideale paar Blauwe Gillette Mesjes J E 0.75 per S Engeland kan E.D.G. redden en •Europa 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 7ANDAAG is het Sohumamplan in werking getreden voor steenkool, en voor ijzererts. De eerste zen ding die zonder heffing van douane rechten en zonder belemmeringen van het ene naar het andere land der gemeenschap gaat, bestond uit veertig ton cokes, die om twee minu ten na middernacht uit Duitsland via Apach in Frankrijk binnenkwamen. In de afgeUpen nacht heeft het Hoge Gezagsorgaan van de steenkool- en staalgemeenschap de bevoegdheden der zes deelnemende regeringen overgeno men inzake de regeling der productie, de vaststelling der prijzen, de distribu tie, de bedrijfsorganisatie enz. Het Hoge Gezag heeft dan ook gisteren de rege ringen verzocht, te middernacht d< bepalingen op te heffen inzake douane rechten, in- en uitvoerrechten, be perkingen van ïm- en export, belemme rende deviezenregelingen, discrimineren de vervoerstarieven, enz. Wat de prijzen betreft, die blijven tot 1 Maart van kracht, evenals de uitkering van sub sidies, egalisatiesystemen enz. Op 20 Februari zullen de nieuwe prijzen, die per „bekken" zullen variëren, worden bekend gemaakt. Tot 31 Maart zal geldende verdeling van steenkool blijven bestaan. Wat schroot aangaat: van 9 Februari tot 15 Maart is een systeem van toewijzing voor de verschillende landen ingesteld. Het Int. Christelijk Vakverbond heeft in een manifest de instelling ener meenschappelijke markt voor steenkool Nieuwe doodstraf en dwangarbeid geëist in proces-Oradour De Openbare Aanklager in het Mili tair Tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Georges-René Boos en gevan- femsstraffen en dwangarbeid tegen de ertien Elzassers, die mede worden be schuldigd van de massamoord in Ora- dour-sur-Glane in 1944. Luitenant-kolonel Gardon, die namens de regering het woord voerde, heeft de uit zeven leden bestaande krijgsraad in zijn in milde bewoordingen gehouden requisitoir verzocht rekening te houden met de leeftijd en de voorgeschiedenis van de Fransen (Elzassers), die met de zeven Duitse beklaagden terechtstaan. Vele soldaten van de divisie Das Reich, die de 642 mannen, vrouwen en kinde ren van Oradour hebben vermoord, wa ren ten tijde van het misdrijf nauwelijks achttien jaar. De verdedigers drongen aan op clementie, omdat twaalf van de Elzassers werden gedwongen in het Duitse leger dienst te nemen en moesten gehoorzamen aan de strikte discipline. begroet ais een stap van historische be tekenis. Hef manifest richt zich zowel tegen economisch liberalisme als tegen verstikkend dirigisme en begroet de medezeggenschap der arbeiders. Weinig belangstelling in Engeland (Van onze oorrespondent) Londen, 10 Februari IJET begin van uitvoering van het plan-Schuman doet klaarblijkelijk geen beroep op de verbeeldingskracht van de populaire pers in dit land, want alleen de Times, de Manchester Guar dian en de News Chronicle beschouwen het als het belangrijkste nieuws van de <lag. Verder maakt geen krant er mel ding van. Alleen de Times wijdt er bovendien een hoofdartikel aan en ver klarend nieuws. Het blad dringt aan op precisering van het Britse stand punt tegenover de nieuwe belangenge meenschap. Voor zover is na te gaan, voelt men In belanghebbende kringen in Engeland deze urgentie niet, want men verwacht voorlopig zeker geen Invloed op de Engelse produotie, prijs en afzet. Wat de toekomst aangaat is men geneigd hier af te wachten wat de praktijk op het vasteland van Europa zal opleveren. Condities in de zware industrie plegen niet snel te veranderen, en Engeland bevindt zich op het ogenblik in een positie, die gunstiger Is dan die der zes leden der nieuwe gemeenschap. De Britse steenkoolprijzen zijn belangrijk lager, dus Is men hier niet bezorgd over concurrentie In steenkool. Wat de staal- productle aangaat, betrekt Engeland zijn ruw ijzer meest uit Frans Noord- Af ri ka, dat met bij de Sehuman-pool behoort, zodat op dat gebied weinig verandering is te wachten. Ook de Britse staalprijzen zijn lager dan die op het vasteland. Op de duur zal de ont wikkeling van de Schuman-pool wel leiden tot verscherping der criteria voor bedrijven, die economisch rendabel moe ten werken. Maar op dat punt durft men ln Engeland de buitenlandse con currentie ook aan. Er bestaat daarom nog geen neiging, meer dan lauwe be langstelling te tonen voor het experi ment. André Boutemy, gecompromitteerd tijdens bewind van Vichy (Van onze correspondent) P a r ij s, 10 Februari A NDRÉ Boutemy, sedert 33 dagen minister van Volksgezondheid in het kabinet-Mayer, heeft zijn ontslag ingediend om gezondheidsredenen en „ten einde zich beter te kunnen ver- In VS. groeit echter het aantal voorstanders daarvan. Bradley 3ou menen, dat blokkade niet tot oorlog sou leiden TN het Amerikaanse Congres schijnt de voorkeur voor blokkade van de Chinese kust toe te nemen. De Republikeinse leider Taft heeft verklaard, dat hij persoonlijk daarvan een voorstander is. „Men had twee jaar ge leden de plannen van MacArthur moeten uitvoeren", zo meende hij. Hem was niets bekend van een nieuwe frontaanval in Korea: er waren andere middelen, zo zeide Taft, om rood China te treffen. De gepensionneerde generaal Almond meende, dat men in de zomer van 1952 de onderhandelin gen in zake een bestand niet langer had moeten rekken, maar dat men toen door een blokkade van de Chinese kust, het bombarderen van spoor wegen in Mantsjoerije en door toe te laten, dat Tsjiang Kai-sjek het vaste land zou aanvallen, een oplossing had kunnen forceren. De uit Korea heen gaande generaal Van Fleet beval een offensief aan in Korea. de lading aangaat, meende hij, dat zulks niet tot oorlog zou leiden. Chinese na tionalisten hadden een Brits schip, dat ijzer naar China vervoerde, aangehou den en het gedwongen. de lading in For mosa te lossen. Dit incident had geen gevolgen gehad. Van Britse zijde wordt echter ver klaard, dat men geen onderbreking var de Britse handel en benadeling var Hongkong zal aanvaarden. Als nationalistische schepen ingrij pen, zullen Britse schepen de steun krij gen van de Britse marine, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. Een blokkade kan tot gevaarlijke incidenten leiden, waarbij Chinese en Sowjetrussische handelsschepen en mogelijk zelfs oor logsschepen betrokken kunnen worden. De uiteindelijke Invloed op het Chinese vasteland acht men te negeren, terwijl men meent, dat een en ander geen ein de aan de Koreaanse oorlog zal maken. Een blokkade zou voorts ontevreden heid wekken bij Oostaziatische naties en bii landen, die handel met continen taal China voeren. De Franse generaal Juin Js naar Ko rea vertrokken, mede om er een bezoek te brengen aan de daar gestationneerde Franse troepen. In een besloten bijeenkomst van de Senaatscommissie voor de strijdkrach ten heeft de chef der staven, generaal Bradley, naar is uitgelekt, moeten ant woorden op vragen aangaande de ge volgen van een blokkade der Chinese kusten. Indien men het Finse schip, dat nu met vliegtulgbenzine uit Roemenië op weg Is naar rood China, zou bom barderen, zou dat een oorlogsdaad zijn, zo meende Bradley. Wat aanhouden van schepen en het gedwongen lossen van 2 3 V S 7 <9 9 O 2 /3 /V /O /6> Horizontaal: 1. Ongewoon; 10. verdriet planeet; 11. vrucht voeg woord getroffen; 12. delen van een wet; 13. geluid lust; 14. hoofdstad bolgewas einder; 15. kleurstof ogenblik zonnegod; 16. vlek bij woord belofte; 17. tabaksland vaas lidwoord; 18. Italiaanse herberg plus. Verticaal: 1. Vogel zangnoot; 2. roofdier eveneens eetgerei; 3 dierenverblijf voorzetsel verharde huid; 4. gedicht traagheid; 5. rijzig schrijver; 6. tiiding inwendig orgaan Romeinse rijk (afk.)7. meer in Azië voornaamwoord rivier in Azië; 8. gravin van Holland Turkse titel Gelders dorp; 9. opening zwervers. Oplossing morgen. De oplossing van de puzzle van giste ren luidtHorizontaal: 1. sober toga; 10. lelie Eros; 11. orakel Ede; 12. takel el in; 13. speler Enk; 14. perk gom M.O.; 15 arme Epsom; 16. steun zeem; 17. Amei- de Epe18. parket dor. dedigen tegen de tegen hem inge brachte beschuldigingen." „Boutemy heeft zware koorts", werd enkele dagen ggleden in de Kamer ge zegd. En het antwoord luidde dan: „Ja, tussen 40 en 44". welke getallen na tuurlijk niet de temperatuur betroffen, maar een ironische herinnering waren aan de jaren 194044, in welk tijdvak Boutemy Provinciaal Prefect was onder het bewind van Pétain. Volgens de communisten heeft hij in die tijd me degewerkt aan de vervolging van ver zetslieden. volgens hemzelf en anderen heeft hij Integendeel veel gedaan ten behoeve van door de bezetters bedreig de personen. Na de bevrijding is hij door een bijzondere rechtbank vrijgesproken. René Mayer, die hem in zijn kabinet op nam, heeft hem in de Kamer, bii zijn eerste (en laatste) verschijnen oji de regeringsbank, tegen de aanvallen der communisten verdedigd, waarbij even wel viel op te merken, dat de aange vallen minister van de niet-communisti- sche banken geen steun ontving. Op 17 Februari zou over de aanwezigheid van Boutemy in het kabinet worden ge ïnterpelleerd. De regering had zich te gen het interpellatievoorstel verzet het onderspit gedolven. De zaak is thans van de baan door het ontslag waartoe Mayer zijn minis ter zelf had uitgenodigd, daar deze een zware..hypotheek" op de regering leg de. Boutemy worden ook zijn relaties verweten met ..reactionnaire kringen", welke hij bepaalde verklezingskosten zou hebben vergoed. Ook daartegen wilde hij zich in de Kamer verdedigen, waarvan nu echter niets komt. daar hii geen Kamerlid ls. Eind Januari hadden de communisten hem een uur lang door geraas en geschreeuw het spreken in de Kamer onmogelijk gemaakt BOM OP RUSSISCHE LEGATIE TE TEL AV1V In de Russische legatie te Te] Aviv is gisteravond een bom ontploft. De echtgenote van de Russische gezant in Israël en twee mannehjke leden van de staf van de legatie, onder wie de chauf feur van de gezant, werden gewond. De aanslag wordt beschouwd als een protest tegen de anti-zionistische in sinuaties, die door Russische autoritei ten in Moskou zjjn geuit in verband met het zogenaamde „complot der artsen". WOENSDAG (Wijzigingen voorbehouden) Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. S.00 Nieuws. 8.1S Gram 8.50 hulsvrouw. 8.00 Gram. 8.35 Waterstanden. 9.40 Gram. VPRO10.00 Schoolradio. VARA10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Muziek, 12.30 Land- en tuimbourw. 12.33 Platteland. 12.38 Muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgelspel. 13.45 Gram. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdeoncert. 15.00 Voor de Jeugd. 15.50 Blokfluitensembie 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Muziek. 17.50 Regeringsuitz.H. M. Laupman: Mjjn vrienden, de Papoea's. 18.00 Nieuws. 18 20 Militaire causerie. 18.30 RVU: Dr A. SaalbornStudies in vergelijkende literatuurgeschiedenisRussische en En gelse Hamiets, 19.00 De Katholieken en het Socialisme, toespraak. 19.15 Muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 2005 Politiek commentaar. 20.15 Orkest, koor en solisten. 20.50 Mont Pelé. hoorspel 21.50 Muziek. 22.15 Regen maken als weten- •c.happelijk beroep, causerie. 22.30 Spaanse Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram- 9.00 Voor de zieken. 9.30 Huisvrouw. 9.35 Gram 10.30 Morgendienst. 11.00 Tropenher- innering, hoorspel. 11.45 Gram. 12.00 Bas en plano, 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prol, Interk. Thuisfront. 13.20 Muziek. 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15-00 Jeugdeoncert. 15.45 Gram 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, cello en clav€cimbel. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.3C Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Orkestconc. 21.00 Jezus Chris tus en de wereldreligie, causerie. 21.20 Gram 21.30 Muziek. 21.50 Gram. 22.00 Pianorec. 22 30 Internat. Evangel. Com mentaar. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Schotse reddingboot vergaan Vijf leden van de bemanning van een reddingboot, die in een zware zee hulp aan treilers verleende, zijn bij het bin nenvaren van de haven van Fraserburgh (Schotland) verdronken doordat de boot kapseisde. Een lid der bemanning werd gered. De boot, de John and Charles Ken nedy, had verscheidene treilers in ruwe zee naar de haveningang geloodst. Zij kruiste rond in afwachting van andere vissersboten, toen zij door een aantal opeenvolgende stortzeeën werd bedolven. De John and Charles Kennedy (21 ton) was sinds haar tewaterlating in 1937 98 keer naar schepen in nood uitgevaren en had in totaal 199 mensenlevens gered. WERD NIXON VALS BESCHULDIGD? Een subcommissie van de Amerikaan se Senaat heeft uitgemaakt, dat tijdens de jongste verkiezingscampagne valse beschuldigingen jegens de huidige vice- president der Verenigde Staten Nixon zijn geuit. De beschuldigingen waren ge grond op door de subcommissie vals be vonden documenten. Aan het Amerikaanse Federale Bu reau van Onderzoek (de F. B. I.) is ver zocht te onderzoeken of Nixon in de verkiezingscampagne het slachtoffer van laster is geweest. Ook heeft de sub commissie de F. B. I. gevraagd of er termen zijn voor een gerechtelijk onder zoek. Besprekingen over het Oostenrijks verdrag mislukt De vier plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben hun besprekingen over een Oos tenrijks „staatsverdrag" verdaagd zon der een nieuwe datum voor hun volgende vergadering vast te stellen. De bespre kingen waren Vrijdag jl. na een onder breking van twee jaar te Londen her vat. De ontwikkeling van thans wordt ge zien als een aanwijzing, dat de nieuwe poging om tot overeenstemming te ge raken geheel is mislukt. De vertegenwoordigers van de V. S., Engeland en Frankrijk hadden te voren geweigerd het door hen ingediende ver korte ontwerpverdrag in te trekken. De Sowjet-Unie had intrekking van dit ont werp als voorwaarde gesteld voor haal verdere deelneming aan de besprekingen. STRAALVLIEGTUIGEN IN BURGERLUCHTVAART- VERKEER Twee Zuid-Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, de P.A.B. (Panair do Brasil) en de L.A.V. (Linea Aeropostal Venezolana) hebben resp. vier en twee de Havilland straal-verkeersvliegtuigen van het type Comet II besteld. De aflevering zal geschieden in 1954. De Panair do Brasil gaat de straalmachines gebruiken in het luchtverkeer tussen Zuid-Amerika en Europa. Proces tegen Roemeense oliedeskundigen De Roemeense Radio meldt, dat te Ploestl een proces is begonnen tegen ..een groep spionnen en saboteurs in de Roemeense olie-industrie". Volgens de radio zijn er 30 beklaagden, voor het merendeel Ingenieurs en beheerders van belangrijke Roemeense oliemaat schappijen. Blijkens de tenlastelegging zouden de beklaagden hebben gehandeld In op dracht van „de Amerikaanse en Britse oliekartels". Zij hadden, „vermomd als leden van de Amerikaanse en Britse mi litaire missies, een spionnage- en sabo- tagenet georganiseerd, met hulp van ex-koning Michael en de voormalige partijen, zoals de groep Tatarescoe". (Tatarescoe was voorzitter van de Na tionale Liberale partij en werd ln 1945 vice-premier. Na zijn aftreden in 1947 heeft men weinig meer van hem ge hoord.) Onder de beklaagden bevinden zich de voormalige minister van Financiën, Alexandroe, vier voormalige directeuren van ollebedrijven en de voormalige secretaris-generaal van het ministerie van Mijnbouw, Romeo Plian. Overstroming op Sumatra Ministers Drees en Luns betuigen deelneming De ministers Dreea en Luns hebben gisteren telegrafisch aan de Indonesiche regering hun deelneming betuigd naar aanleiding van de overstromingen, welke Noord- en West-Atjeh en Tapanulie heb ben geteisterd en welke leidden tot verlies van tientallen mensenlevens. „Nu Nederland zelf het onnoemelijke leed en de grote schade, welk een watersnood veroorzaakt, heeft gedragen, kunnen wij des te meer medevoelen met de ellende welke in de overstroomde gebieden in Indonesië wordt geleden. Onze deelne ming gaat uit naar de slachtoffers van de ramp en naar hun achtergebleven verwanten", aldus minister Drees. De quaestor-generaal der Ned. Herv. Kerk heeft tot nu toe van tach tig van de ruim veertienhonderd ge meenten de resultaten ontvangen van de Zondag in alle kerken gehouden collecte voor het Nat. Rampenfonds; opbrengst ongeveer 213.000. Vele noviteiten voor de huiskamer DE tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel te Utrecht mag zich in een druk bezoek verheugen. Enkele uren na de opening gisteren morgen heerste in de jaarbeurshallen op het Vredenburg een opvallend levendige stemming. De bezoekers, onder wie in de eerste plaats de zakelijk geïnteresseerden, krijgen hier een compleet overzicht van wat de Neder landse meubelindustrie te bieden heeft en kunnen constateren dat de kentering, die zich vooral na 1945 openbaarde, aanhoudt. Er worden meer meubelen in moderne stijl vervaardigd; de vraag naar eigentijdsmeubi lair neemt toe. Wederom heeft een aantal meubelfabrikanten de traditio nele paden verlaten en is de nieuwe weg ingeslagen, welke leidt naar natuurlijkheid van lijn en vormgeving, naar groter comfort voor de ge bruiker. Verscheidene nieuwe producten, verbeteringen en enige interes sante vindingen zijn op deze vakbeurs te zien. rotan-stapelstoelen. Rotan-meubelen zijn het buitenland zeer in trek. Zeer uitgebreid is ditmaal ook de af deling sl aapmeubelen. De zorg voor de nachtrust heeft vele ontwerpers bezig gehouden, zodat men in deze sector di verse nouveauté's vindt. Handig is het opklapbaar en tevens gemakkelijk ver plaatsbaar ledikant. Door een speciale constructie, waarop octrooi is verleend, kan het zo kantelen, dat bij deze ma noeuvre, de muur niet wordt geraakt en het ledikant, eenmaal neergeklapt, toch direct tegen de muur aan staat, waar door dit meubelstuk zeer geschikt is voor woningen met beperkte ruimte. Een noviteit is ook, het meubel, waar van de zitting en rug zowel van stoel als van fauteuil uit één stuk gebogen multi plex bestaan. Door een bepaalde onder steuning van zitting en rug is het een verend en gemakkelijk te demonter zitmeubel geworden. Er is ook veel belangstelling voor een uittrektafel, waarvan het blad mecha nisch werkt. Indien men één kant uit trekt, gaat het blad aan de andere kant ook uit; ook het tussenblad kan auto matisch naar boven komen. /GROOTS van opzet, buitengewoon goed gesorteerd, is de afdeling woningtextiel. Verschillende novi teiten trekken ook hier de aandacht. Zo hebben wij een nieuwe ontwikke- Schuimrubber en plastic onder de materialen Een fabrikant die zich toelegt op het vervaardigen van practische meubelen in strakke lijn geïnspireerd op de producten in Scandinavische landen exposeert eetkamerstoelen van geheel nieuwe constructie. Met het oog op de export zijn alle meubelen van dit be drijf demonteerbaar. De fabriek, die vo rige maal met comfort-meubelen ter beurze kwam. toont nu een verdere ont wikkeling van haar ontwerpen, o.a. een combinatiemeubel, bestaande uit dres soir, boekenkast, bar en schrijftafel, dat een oplossing biedt voor kleine kamers. Er wordt onder meer ook een eetkamer- garnituur tentoongesteld, waarvan de stoelen behalve met vier, ook met drie poten kunnen worden geleverd. Interes sant is ook een geheel uitneembaar bankstel met tafel, bijzonder geschikt voor emigratie en export- De collectie salon-meubelen omvat en kele bijzonder fraaie ontwerpen in strakke vorm, waarbij schuimrubber en geruisloze interieurveringen, gevlochten uit één staaldraad, worden toegepast. De inzending rotan-meubelen is groter dan de vorige maal; met dit materiaal blijkt men nog vele nieuwe producten te kun nen lanceren. Zo zijn b.v. buitengewoon practisch voor café's en restaurants de Churchill ziet geen heil in ontmoeting met Stalin De Britse premier Winston Chur chill heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat naar zijn mening een ontmoeting met Stalin weinig zou bijdragen tot vermindering van de wereldspanningen. Het linkse Labourlid Emrys Hughes herinnerde aan Stalins recente opmer king dat hij bereid was aan een confe rentie van staatshoofden deel te nemen. Churchill antwoordde: „Ik ben natuur lijk altijd bereid voorstellen in overwe ging te nemen, die kunnen bijdragen tot vermindering van de internationale spanningen, maar de houding van de Sowjet-regering in dit opzicht geeft mij geen reden tot optimistische gedachten omtrent het resultaat van een dergeliike bespreking onder de huidige omstandig heden". Toen Hughes bleef aandringen en herinnerde aan de verkiezingsredevoe ringen, waarin op het nut van een der gelijke ontmoeting werd gewezen en aan het feit dat Stalin in het begin van het jaar zich ten gunste van een confe rentie tussen de Grote Vier had uitge sproken, antwoordde Churchill onaer algemene hilariteit: Wjj moeten trach ten ons een beeld te vormen van de algemene positie. Ik geloof dat wjj ons in dit land voor drukke binnenlandse bezigheden gesteld zouden zien, welke het moeiljjk zouden maken besprekin gen te gaan voeren met staatshoofden, indien b.v. onze beste artsen waren be schuldigd van vergiftiging van velen onze beste politici". (Ingez. med.-advertentie) U scheert zich nog gemakkelijker, beter en sneller als U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt.: Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich elke morgen snel en perfect scheert. ■N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZU BEHOREN BU ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette Een goeie morgen" begint met Gitlettel WASHINGTON MEENT: Dulles prijst moed van Nederlandse volk gedurende de overstromingen [)E Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid Stassen hebben gisteren by terugkomst te Washington verklaard, dat zij bemoedigende indrukken haddén opgedaan in Europa, wat de samenwerking betreft en de integratie. Zy hadden een lang onderhoud met president Eisenhower. Het verluidt, dat zij menen dat Engeland thans de Europese Defensie-Gemeenschap kan redden, door er nauw mee samen te werken. Londen zou zijn troepen op het vasteland kunnen integreren in de EDG, een Britse delegatie vestigen bij deze Gemeenschap en de Fransen garanderen, dat zijn troepen twintig jaar op het continent blijven. Parijs zou een garantie willen voor vijftig jaar.) Dulles en Stassen hadden grote sympathie voor de Schumanpool, en hoopten dat de EDG op soortgelijke wijze zou slagen. Dulles sprak ook over de overstromings ramp in Nederland, België en Groot- Brittarmië. „Wij kwamen onder de in druk van de omvang van de ramp en de moed, waarmede de regeringen en de volken optraden om de ramp te boven te komen", aldus Dulles. „Als leden van de commissie, die door de president is aangewezen om de gevolgen van de ramp te verzachten, zullen wij dadelijk met de president en met de andere leden van de commissie spreken om voorstel-' len te doen over de wijze, waarop wij onze vrienden en bondgenoten het beste kunnen helpen. Het antwoord van het Amerikaanse volk op deze tragedie heeft duidelijk gemaakt, dat de Ameri kanen zich niet alleen inlaten met kwes ties van militaire verdediging, maar ook met het verlichten van de nood van de lijdende mens". Dulles en Stassen hebben verklaard, dat zij verdere hulp aan West-Europa zullen bepleiten. Van de zijde der Repu- Ingez. med.-advertentie Ai KÓKUfgs/ ling in de fabricage van matrassen kunnen constateren. Een firma is er in geslaagd het nadeel, dat de ma trassen door zuiging van de lucht tijdens het gebruik des winters „niet warm zijn" op vernuftige wijze op te heffen door een zogenaamde zomer- en wintermatras te vervaar digen, waarop zij octrooi heeft ver kregen. Welk jaargetijde ook, men zal geen klachten meer hebben over het bed. Er worden karpetten met haargaren- pool getoond in veelkleurige Perzische dessins; tot nu toe konden deze karpet ten slechts tweekleurig en uitsluitend in eenvoudige dessins worden gemaakt. Gordijnstoffen en moquette tafelkleden in courante en zeer exclusieve dessins zijn er te zien. Voorts een handige, te vens fraaie oplossing van een huishou delijk probleem, namelijk tafellakens, waarvan de bovenkant van plastic is. Een uitkomst vooral voor moeders met grote gezinnen. Ook voor andere doel einden heeft men de toevlucht tot plastic genomen. Zo zagen wij een „double-face" deken in effen pasteltinten, aan beide zijden verschillend van kleur, die ver pakt was in een plastic zak met ritsslui ting. Dit is een uit Frankrijk geïmpor teerd artikel, dat het voordeel biedt stof vrij te blijven in de verkoopruimte van de winkelier en motvrrj thuis te kunnen worden opgeborgen. Een firma, die met een reeks nieuwtjes op de beurs aanwezig is, komt onder meer uit met Scandinavische cre tonnes in dessins en kleuren van de ont werpers Lorentz en Jacobsen. Zij levert ook plastic gordijnstoffen, nu niet meer uitsluitend voor badkamer of keuken, doch ook voor slaap- en woonkamer. Door een bewonderenswaardige druk techniek geven gordijnen, die van dit materiaal zyn vervaardigd, een buiten gewoon effect. Op vitragegebied brengt dezelfde firma een noviteit welke voor de Neder landse markt een kleine omwenteling betekent. Zij importeert nl. uit Zwitser land gekleurde vitrage-gordijnen ter ver vanging van witte en cru glasgordijnen. Van enkele Amerikaanse vindingen noe men wij de „slip-covers", hoezen van moderne katoenen stoffen, waarmede men huismeubelen kan overtrekken ten einde bijvoorbeeld in elk seizoen een in uiterlijk daarbij passend ameublement te bezitten. blikeinse leiders is meegedeeld, dat het Congres zich weldra moet uitspreken over bevordering van de wereldhandel, vermindering van de douane-belemme ringen, verhoging van de invoer in de V.S., terwijl reorganisatie van het be stuur en beperkte contröle op grondstof fen en prijzen meer het binnenland be treffen. ADJ.-DIRECTEUR VAN DE OMMELANDEN GEGIJZELD (Van onze correspondent) Groningen. 10 Februari Naar wij vernemen heeft de directie van de Coöperatieve Melkproducten- fabriek De Ommelanden te Groningen uit Leeuwarden de mededeling ontvan gen, dat de sinds kort in functie zijnde adjunct-directeur van de Ommelanden de heer B. Vooistra, die thans nog woonachtig is in Leeuwarden, aldaar gisteravond in gijzeling is genomen. Deze gjjzeling houdt verband met een concurrentiebeding, dat de heer Vooistra heeft met de Coöperatieve Condens- fabrlek Friesland te Leeuwarden, waar hij voordien werkzaam was. Deze fabriek heeft onlangs de heer Vooistra in kort geding gedagvaard. De recht bank had op overtreding van het concurrentiebeding gijzeling gesteld. Groot misverstand Leslie Massey, een typograaf uit Memphis, Tennessee, heeft verteld dat hij, na te hebben geluisterd naar de afscheidsrede van President Tru man op 15 Januari j.l., deze spontaan een telegram had gestuurd met de woorden: Gelukwensen met uw be- wind". Zojuist ontving hij een bericht van het Witte Huis, terug met de woor den: ,JZeer oprechte dank voor uw bemoedigendj boodschap", onderte kend Eisenhower. Kolonel M. C. v. Houten overleden (Van onze correspondent) Lelden, 10 Februari. In de ouderdom van 73 jaar is te Lel den overleden de gepens. kolonel der Kon. Marechaussee M. C. van Houten, directeur van het te Leiden gevestigde Nederlandse Legermuseum. Na de eerste wereldoorlog werd de toenmalige kapitein van Houten belast met de bewaking van de Duitse keizer Wilhelm II, welke functie h(j vervulde tot kort voor de dood van de keizer. Kol van Houten was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en van de Orde van Oranje-Nassau, comman deur van de Phoenix Orde van Grieken land en Member of the British Empire. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Woensdagmiddag te 2 uur geschieden op Nieuw Eyken- duynen in Den Haag. Verplichte aankoop van tekstboekjes Uitgever in het gelijk gesteld (Van onze correspondent) Alkmaar. 10 Febn, De rechtbank te Alkmaar deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen de bestuursleden van de toneelvereniging Cicero te Nieuwe Niedorp, die het to neelstuk „De man in uniform" had op gevoerd zonder het door de uitgevers maatschappij Vesta voorgeschreven aan tal tekstboekjes bij haar te betrekken. De bestuursleden werden schuldig be vonden, aangezien de rechtbank zich op het standpunt stelde, dat Iedere auteur het recht neeft zelf te bepalen in welke vorm hij zijn auteursrechten geheven wenst te zien. De leden van het dage lijks bestuur van Cicero werden veroor deeld tot ieder 1 boete of één dag hechtenis, de schade van de Uitg. Mij Vesta wegens het niet betrekken der boekjes werd bepaald op 1 per boekje of ƒ8, en dit bedrag werd aan de uit geversmaatschappij toegewezen. 150.000 voor verbetering land- en tuinbouw Met de regering van de Verenigde Staten is overeenstemming bereikt over de besteding van 150.000 uit de tegen waarderekening voor het bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in land- en tuinbouw. Voor de practijkopleiding op het ge bied van landbouwwerktuigen en tracto ren zullen een werkplaats en een demon stratiezaal worden ingericht. Behalve smeden zullen vooral ook jonge boeren en landarbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. De cursussen voor soortgelijke doel einden op het gebied van de tuinbouw zullen worden uitgebreid. UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's-Gravenhage, mr dr J. R. H. Buining, candidaat-notaris. wonende te 's-Gravenhage, in de plaats van A. C. van Mourik Broekman, eervol ontslagen. VANDAAG ls voor steenkool de ge meenschappelijke markt geopend welke zes continentale Europese landen vormen in de zogenaamde „Schuman-pool". Het aantal problemen, dat ls gerezen ln de dagen, vooraf gaande aan deze tiende Februari, bleek nog groter dan werd verwacht. Van daar dat allerlei overgangsbepalingen zijn toegepast en dat oude regelingen omtrent subsidies, omzetbelastingen, verevenlngsfondsen enz. deze maand nog blijven bestaan. De algemene markt voor schroot zal eerst op 15 Maart Ingaan ln plaats van heden. De ver dediging van allerlei nationale be langen ls energiek geweest en terecht. De regeringen dragen grote verant woordelijkheden jegens haar eigen volk, het mijnwezen met al wat er mee samenhangt grijpt grondig ln de natio nale economie in. De voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan toonde neiging, zich verheven te voelen boven de raad der ministers en boven de assemblee. Binnen het Hoge Gezagsorgaan zelf bestond echter ook begrip voor natio nale belangen. De verwachte verhoging van de steenkolenprijs in ons land bij voorbeeld raakt het ganse bedrijfsleven, en daardoor de prijs- en loonpolitiek. Het is goed, indien intergouvernemen teel overleg de aanspraken op supra nationaal gezag remt, want het zou weinig democratisch zijn, indien een soort supertrust zou ontstaan, voor een markt van 155 millioen verbruikers en met een productie, die in 1952 reeds 240 millioen ton bedroeg. Een democratische werkwijze veronderstelt grote medezeg genschap van alle betrokkenen, wier systemen en belangen vaak zo uiteen lopen. INTUSSEN is het experiment zelf waard te slagen. De vrees, dat zou worden gestreefd naar afscheiding van een gebied, dat zou worden gelicht uit het grotere West-Europa en uit de Atlantische gemeenschap, is de laatste maanden geringer geworden. Bespre kingen te Brussel betreffende monetaire onderwerpen hebben getoond, dat de be geerte om het kleine Europa ook een beperkte betalingsunie te geven, niet groot was. De Times maakt met voldoe ning gewag van het feit, dat de wydere Europese Betalingsunie niet zal wórden verstoord en dat de band met het Ster- ling-blok zal blijven, om een Europese markt te behouden op zo breed moge lijke schaal. De belangstelling voor de besluiten van de economische conferen tie van het Gemenebest is op het vaste land groot. Daar in Maart Churchill, Dagelijks commentaar Eden en Butler naar Washington gaan, o. a. om inwisselbaarheid te bepleiten van ponden in dollars, Amerikaanse in vesteringen aan te moedigen in Gemene best-landen en in Europa, wensen de landen van het „kleine Europa" soort gelijke voordelen. Zij willen niet buiten een eventueel Amerikaans-Brits accoord worden gesloten en hebben dienaangaan de te Washington en Londen bevredigen de toezeggingen verkregen. In de Monde veronderstelt Servan-Schreiber overi gens, dat de Britten te Washington veel minder zullen bereiken dan zij hopen. Dan is het ogenblik aangebroken, dat te Londen de bereidheid zal toenemen om zich nauwer te binden aan het vaste land, zo hoopt dit blad. Het streven naar verwerkelijking van een groter Europa, met Engeland en binnen de At lantische wereld, heeft gelukkig aan kracht gewonnen, ook al met het oog op de defensie. In dit licht bezien is het gevaar van een splitsing binnen Europa zodanig verminderd, dat men de „start" van het plan-Schuman met hoop kan verwelkomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3