Rond 25.000 koeien verdronken Schade aan landbouw loopt in millioenen Evacuatie heeft zeer grote problemen opgeroepen, maar die worden opgelost Moeilijkheden op psychisch terrein Schaderegeling komt spoedig tot stand Puistjes Beroep op de arbeiders van Stichting voor de Landbouw Dinsdag 10 Februari 1953 FRIESE KOERIER TIOND 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp overstroomd. Deze 133.000 ha, d.i. 5.7 procent van het totale areaal cultuur grond in Nederland kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouw land, d.i. 8.9 procent van het totale Ned. areaal; 41.000 ha grasland, d.i. 3.1 procent van het totale Ned. areaal; 10.000 ha tuingrond, dii. 9.4 procent van het totale Ned. areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is hét percentage van het totale areaal in Nederland): 32.000 ha. granen (6,1%), waarvan 12.000 ha. tarwe (15,2%); 13.700 ha. consumptie-aardappelen 8,6 procent); 15.000 ha. suikerbieten (24%); 600 ha. peulvruchten (17,8%); 7500 ha. vezelvlas (22,7%); plm. 8000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schat ten. Wel kan worden aangenomen, dat het grootste gedeelte van de oude oogst reeds was afgevoerd. Van de in deze gebieden nog aanwe zige voorraden aardappelen en vlas kan waarschijnlijk nog een gedeelte worden behouden. Van de voorraden granen, veevoeder en oliegrondstoffen in eigen dom van de overheid zijn slechts zeer geringe hoeveelheden verloren gegaan. Over het verlies van dergelijke voor raden bij de plaatselijke vóedselvoor- zieningsindustrie en andere particuliere bedrijven zijn geen gegevens bekend. Veebezetting De veebezetting in de getroffen ge bieden bedroeg aan (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale aantal in Nederland): Runderen 102.000 stuks (3,5%); melke- en kalfkoeien 41.000 (2,8 varkens 40.000 (2,2%); hoenders 380.000 (1,6 landbouwpaarden 13.500 (5,1 schapen 9.000 (2,4%). Definitieve gegevens over het aantal, dat van deze dieren is ver dronken, zijn nog niet bekend. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 runderen. 15.000 a 20.000 varkens. 2000 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 heenders. Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was, is grotendeels geëvacu eerd. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flak- kee en Schouwen en Duiveland, terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke ver liezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilan den vermoedelijk 80 a 90 verloren gegaan. Voedsel Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vi tale bedrijven in de voedselvoorzie ningsindustrie. Slechts de schade aan de vlasindustrie is in bepaalde gebie den aanzienlijk. De provinciale voedselvoorzienings organen hebben terstond de evacuatie van vee ter hand genomen en de voor lopige evacuatie is vrijwel geheel ge reed. Aandacht wordt besteed aan een mogelijke herdistributie van het ge- evacueerde vee, voorzover de vee bezetting thans plaatselijk te dicht is. Wat de voedselvoorziening van de getroffen gebieden betreft, is na een moeilijke periode, die op 5 Februari ongeveer kon worden, afgesloten, de aanvoer van levensmiddelen weer in meer normale banen geleid. Nu met de meeste plaatsen wederom voldoende verkeersverbindingen bestaan, kon het overbrengen van voedingsmiddelen per vliegtuig of met behulp van noodcon- vooien op enkele uitzonderingen na, woi*den beëindigd. Een zuiver beeld van de hoeveelhe den, die op deze wijze naar de noodge- bieden werden gevoerd, kon nog niet worden verkregen, mede in verband met het feit, dat niet alleen door be middeling van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, maar ook door het Rode Kruis, andere organisaties en particuliere hulpacties, de aanvoer van levensmiddelen en drinkwater werd verzorgd. Speculaties In overleg met de bedrijfschappen voor de voedselvoorziening werden maatregelen genomen ten einde de voorziening met belangrijke voedings middelen en grondstoffen te verzeke ren. Onder meer werd overgegaan tot In overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken heeft de minister van Maatschappelijk Werk met mede werking van de commissarissen van de Koningin een voorziening getrof fen voor een coördinatie van de hulp verlening door de organisaties van het maatschappelijk werk op provinciaal niveau, zo zegt de regeringsnota. In de geteisterde gebieden, alsook in de evacuatiegemeenten, bestaat gro te behoefte aan beschikbaarstelling van maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters om de getroffen be volking bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moeilijk heden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft in overleg met de minister van Maat schappelijk Werk een regeling getrof fen om in speciale kosten van tewerk stelling dezer krachten te voorzien. het instellen van een maximumprijs voor consumptieaardappelen, aan gezien merkbaar werd, dat specu laties ontstonden, die een bedrei ging vormden voor een redelijk prijspeil. Ook werd tijdelijk de export van be paalde producten stopgezet, totdat een duidelijk overzicht van de situatie zou kunnen worden verkregen. Zulks geschiedde voorshands uitslui tend voor consumptieaardappelen, voe deraardappelen, hooi en stro. Zodra de toestand meer overzichtelijk zal zijn geworden, zal worden beslist of weder om uitvoer van deze producten zal kunnen worden toegestaan. Veeziekten Uiteraard schuilt in de evacuatie van vee uit de overstroomde gebieden een gevaar voor verstoring van de gezond heidstoestand van de veestapel. In de haast waarmede de evacuatie is geschied, werden grote groepen van dieren, bijeengebracht, zonder dat het mogelijk was een scheiding te- maken tussen t.b.c.-vrij en met t.b.c. besmette dieren. Het zal daarom noodzakelijk zijn zo spoedig mogelijk het geëvacueerde vee en het vee waar het in de stallen bij is geplaatst, op tuberculose te onderzoe ken. Aangezien in de week voorafgaande aan de ramp in de drié betrokken pro vincies slechts een gering aantal geval len van mond- en klauwzeer voorkwam, mag worden gehoopt dat uitbreiding van het mond- en klauwzeer beperkt zal blijven, mede omdat in de betrok ken gebieden tevoren op grote schaal was ingeënt. ET ligt in het voornemen van de regering, aldus minister Drees in zijn nota, dat de ministeries die met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zul len nemen. Daarbij zal de onderlinge samen werking zeer nauw dienen te zijn, ten einde de efficiency en de overzichte lijkheid van de administratie te be vorderen. Er wordt een buitendienst die be staat uit een aantal regionale ramp- schadebureau's, waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn samengebundeld, ingericht. Daar geschieden de aangifte en de registratie van alle schaden, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uit betaald, en wordt de enquètering van de schaden plaatselijk verzorgd. In deze bureau's worden organen, aangewezen door de drie betrokken ministers, opgenomen, zodat de vast stelling van de rijksuitkeringen en van de voorschotten voor de schaden onder de verantwoordelijkheid van de drie ministers, elk voor zijn terrein, kan geschieden. Uw postwissel nog vandaag Naar Statenlaan, Den Haag Nat. Rampenfonds Tientallen vissers stelden zich direct beschikbaar voor hulpverlening in de ge- I hebben zij van een wisse verdrinkingsdood gered. Later brachten zij voedsel en troffen gebieden. Ontzaggelijk veel werk hebben zij verricht, honderden mejisen materiaal naar de geïsoleerde streken. Graag hadden ze nog meer hulp witten bieden, doch vélen zijn na een week naar huis terug gezonden. (Vervolg van pagina 1). TN Zuid-Holland is de dijk van de Alblasscrwaard nabij Papendrecht weer hersteld tot kruinshoogte en het verkeer kan weer over dit dijkvak worden geleid. Op het eiland Rozenburg is het laatste gat van enige betekenis bijna gesloten. Op IJsselmonde komen gelukkig geen ernstige dijkgaten voor. Aan het herstel wordt druk gewerkt. In tegenstelling tot het aanvankelijk vermoeden schijnt ook het herstel van de grotere dijkgaten op de Hoekse Waard geen bijzondere moeilijkheden te bieden. In verschillende gevallen zijn de kleinere herstelwerkzaamheden reeds, in uitvoering, terwijl met de grotere thans een begin wordt gemaakt. Op Voorne en Putten heeft men door verschillende maatregelen de inundatie weten*te beperken tot een deel van het eiland, dat Oostelijk van het Voomse Kanaal 's gelegen. In de Zuidelijke dijk bevindt zich een groot gat, dat veel zorg zal geven. OP GOEREE EN OVERFDAKKH3 zijn een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het Anerendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten. Een drietal is echlfcr van zodanige omvang-en de Uaarin optre dende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grotere moeilijkheden kunnen optreden. Het Zuidelijk deel van het eiland van Dordrecht dat werd geïnundeerd, is reeds onder handen genomen en verwacht mag worden, dat hier binnenkort gunstige resultaten zullen worden bereikt en dat daarna ook het verkeer uit Noordelijke richting naar de brug over de Moerdijk weer zal kunnen worden hersteld. In Noord-Holland werd op Texel het herstel aan de dijk van de enige volledige geinundeerde polder onmiddelijk ter hand genomen. Het laat zich aanzien, dat hierbij uitzonderlijke moeilkheen zulen worden ondervonden,, hierbij uitzonderlijke moeilijkheden zullen worden ondervonden. De duinen langs de gehele kust heb ben het zeer zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Op een enkele plaats zullen speciale maat regelen moeten worden genomen om de waterkering te versterken, doch moeilijkheden worden daarbij niet ge vreesd. Evacuatie "■"k E LEIDING van de onmiddellijke bestrijding van de gevolgen van de amp berust allereerst krachtens eigen staatsrechtelijke positie bij de burge meester en de commissaris der Ko ningin. In gevallen, waarin meer provincies betrokken waren, of de commissaris der Koningin door gebrek aan verbin dingen geen overzicht had, heeft de minister van Binnenlandse Zaken deze leiding op zich genomen, o.a^ door het De gegevens over de evacuatie, voor z Opgenomen in: Aantal geëvacueerden: Zeeland 9395 N.-Brabant 26578 Z.-HoUand Utrecht 24096 5729 Totaal 65798 over thans bekend, zijn als volgt: afkomstig uit Zeeland, grotendeels afkomstig uit N.-Brabant en Zeeland, ten dele ook uit Z.-Holland. grotendeels uit Z.-Holland, ten dele uit Zeeland. afkomstig uit Zeeland, ten dele uit Z.-Holland. nood 1953" werkte onder leiding van de vice-minister-president, prof. dr Beel. Munitie zenden van ambtenaren naar de ge troffen gebieden. Van de aanvang af is ten departe- mente een registratie van alle bin nengekomen meldingen en genomen maatregelen aangehouden. Hierdoor kon onder meer de prioriteit vastge steld worden voor voedseldroppingen voor de eerste 48 uur en van 3 Febru ari af voor alle aanvragen van voer en vaartuigen. Voorts werd, waar nodig, gezorgd voor het tot stand brengen van ver bindingen zowel per radio als per tele foon, uiteraard onder inschakeling van de daarvoor aangewezen organen. Op 2 Februari werden de taken bij de hulpverlening van het.Rode Kruis, het Oranje Kruis en het Na tionaal Rampenfonds in overleg met deze organisaties vastgesteld, alsmede de wijze, waarop onder ling en mét de overheid zou wor den samengewerkt. De Coördinatiecommissie „Waters- OP 1 FEBRUARI werd aan de plaatsvervangend commandant van de Hulpverleningsdienst (H.V.D.) op dracht gegeven het personeel te con centreren te Breda en zich ter be schikking te stellen van de commis saris der Koningin in Noord-Brabant, die de H.V.D. inschakelde bij het af voeren van évacué's uit Lage Zwalu- we en Steenbergen. Hiermede was de H.V.D. met de no dige vrachtauto's bezig tot 3 Februari. Daarna werd de eigenlijke taak van de H.V.D., munitieruiming, hervat, het geen dringend noodzakelijk was, om dat in Zeeuws-Vlaanderen en Wal cheren veel oorlogstuig was blootge woeld. Uit ambtelijke rapporten bleek de evacuatie van het eiland Goeree en Overflakkee. met uitzondering van Stad aan het Haringvliet, waar de toestand gunstig was, op 2 Februari in volle gang te zijn. In het begin deed hierbij het gebrek aan kortegolf- zenders zich sterk gevoelen. Evacuatie van Goeree en Overflak kee vond plaats over Hellevoetsluis, behalve die uit Den Bommel, Ooltgens- plaat en Oude Tonge, die in de rich ting Dinteloord geleid werd. Naar voorlopige schatting werden van de ruim 28.000 op Goeree en Over flakkee woonachtige personen onge veer 16.000 geëvacueerd. In verband met de zeer verontrusten de toestand op Schouwen en Duive land, werd op 2 Februari een vloot van plm. dertig transportvaartuigen samengesteld, die in Dordrecht nog versterkt werd met op eigen initiatief daarheen gekomen vaartuigen. Aangezien bevuring van de vaar waters was uitgevallen, kon men eerst op 3 Februari uit Dordrecht vertrek ken. Een gedeelte dezer schepen voer naar de vluchthaven Zijpe en plm. dertig gingen door naar Zierikzee. 16.000 van Schouwen OMTRENT HET AANTAL van. het 'eiland Schouwen-Duiveland ge- evacueerden kan worden medegedeeld, dat vele vluchtelingen naar het vaste land zijn overgebracht met niet ge controleerde schepen. Daardoor kon thans nog geen overzicht worden ver kregen van het juiste aantal, dat op het vasteland is ondergebracht. Wel kon worden vastgesteld, dat via Brouwershaven ongeveer 4000 perso nen en via Bruinisse ongeveer 6000 personen zyn geëvacueerd. De evacu atie van Zierikzee is nog in gang. In totaal zullen plusminus 6000 personen via Zierikzee het eiland verlaten. Van de totale bevolking zullen derhalve 16.000 personen worden afgevoerd, grotendeels via Dordrecht. De évacué's uit Schouwen en Dui veland zijn naar Utrecht gevoerd, van waar zij over de omliggende gemeen ten zijn verspreid. Overigens zijn de meeste évacué's uit Zeeland, voorzover zij niet in die provincie zijn onderge bracht, opgenomen in gemeenten in Noord-Brabant. De getroffenen van de Zuid-Holland se eilanden zijn, voorzover zij niet in de naaste omgeving zijn ondergebracht, in hoofdzaak via opvangcentra ter plaatse in Brielle, Rotterdam en 's- Gravenhage geplaatst, alsmede in een aantal gemeenten in de omgeving daarvan. Met het oog op het verstrekken van informaties zijn aanstonds maatregelen genomen om te komen tot een behoor lijke registratie van de évacué's. Het zal echter onvermijdelijk enige tijd du ren, voordat volledige gegevens ter beschikking staan, zodat de officiële informaties over de verblijfplaatsen van de geëvacueerden voorshands la cunes zullen vertonen. Teneinde de hulpverlening aan een evacuatie uit Zeeuws-Vlaanderen te vergemakkelijken, werd op 2 Februari contact gezocht met het ministerie van Binnenlandse. Zaken in België, hetgeen dank zij de medewerking van de Bel gische regering tot zeer vérgaande fa ciliteiten bij het grensverkeer heeft ge leid. De voorbereiding van de reëvacuatie, die zal plaats vinden naar gelang van de vorderingen van het herstel, zal zeer binnenkort ter hand worden ge- Advertentie). Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid g' GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Overal is men reeds bezig met herstelwerkzaamheden, waarbij het een eerste vereiste is, dat de gaten worden gedicht in de djjken. De Stichting voor de Landbouw deelt mee, dat aan alle in de agra rische bedrijfstakken werkzame vaste en losse arbeiders wordt aanbevolen de waarde van één vacantiedag ter beschikking te stellen van de slachtoffers van de watersnood. Deze arbeiders kunnen dus hun werk gever, die volgens de C.A.O. of loonre geling de vacantiedagen door moet be talen, meedelen, dat z\j thans een der vacantiedagen, waarop zij recht hebben, wensen op te nemen. Zij blijven echter aan het werk, doch verzoeken hun werk gever het bedrag waarop zij recht heb ben aan het Nationaal Rampenfonds te maken. Het is gewenst het be drag af te ronden op tien gulden. Daar mee wordt aangesloten aan het advies van de Stichting van de Arbeid om eerst een uurloon en later een dagloon ter beschikking te stellen. De Stichting voor de Landbouw roept losse arbeiders op met eenzelfde be drag aan vacantiebonnen aan de hulp actie deel te nemen. In overleg met het Vacantiefonds voor de Landbouw is be sloten, dat de bonnen daartoe tussen 11 en 18 Februai'i op de gewone wijze kunnen wroden ingeleverd bij de plaat selijke penningmeesters der drie in de Stichting voor de Landbouw samenwer kende landarbeidersbonden. Het Vacan tiefonds zal te zijner tijd de ontvangen bonnen verzilveren en het bedrag af dragen aan het Rampenfond*.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2