Op Schiphol komt voor meer dan 30 millioen uit buitenland binnen Hond kan leven redden van een oude evacué Koningin brengt bezoek aan Willemstad Nationalistische soldaten bereiden zich thans voor op oitensiei tegen China Nederlandse volk brengt ruim 27 millioen gulden voor Rampenfonds bijeen Provincie Friesland geelt ruim f 100.000 voor de noodgebiedeu De Iwee millioen overschreden 2 FRIESE KOERIER Dinsdag 10 Februari 1953 TJe hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat op Schiphol reeds enige malen opstop pingen zijn ontstaan. Binnen enkele dagen zullen er op deze Neder landse luchthaven goederen voor een waarde van meer dan 30 mil lioen gulden aangekomen zijn. Enige grote warenhuizen en maga zijnen hebben deskundig personeel ter beschikking gesteld voor het juist combineren van de pakketten. dingen uit alle delen van de wereld nog steeds binnen. Talrijke steden in het buitenland hebben aangeboden ge meenten in het overstroomde gebied te adopteren. i;v,T' Ontvangen giften Maandag, 9 Februari 1953. Aan ons kantoor werd afgedragen door T. te Tj. f 25; H. de V. te H. f 10. Op onze girorekeningen ontvingen wij van schoolkinderen Jonkersland, Langezwaag f 30. iiiiiniiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB - Bij de goederenvoorziening aan de getroffenen heeft men met enkele pro blemen te kampen. Een groot gedeelte van de voorraad zal worden achterge houden tot het tijdstip, dat de revacua- tie begint en de mensen hun huizen, voor zover nog aanwezig, weer betrek ken. In Suriname f 220.000. In Suriname heeft men thans 220.000 gulden bijeen voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Nederland. In de drie Eata-schoenfabrieken in Frankrijk zal het 4.000 man tellende personeel een uur gaan overwerken ten behoeve van de hulpverlening in Ne derland. Voor het bedrag, dat door dit overwerk ter beschikking komt zullen schoenen en dekens worden gekocht. Deze zullen aan het Nederlandse Rode Kruis worden geschonken. Het grote medeleven, dat er ook bij de Italiaanse bevolking bestaat met de door de watersnood getroffen bevol king, komt nog elke dag tot uiting. De opbrengst van de nationale inzameling fcedaagt reeds meer dan f 1.200.000. In een speciale trein arriveerden gisteren 150 Italiaanse brandweerlieden, die zul len helpen bij de herstelwerkzaamhe den. Giften uit Indonesië. Uit alle kringen van de Nederlandse gemeenschap, maar ook uit de Indo nesische en Chinese maatschappij, heeft het Centrale Comité Watersnood Ne derland te Djakarta blijken van mede- Vissersboot vermist uit Zeebrugge De vissersboot Zeebrugge 25 is waar schijnlijk in de storm van 1 Februari vergaan. Het schip, dat een bemanning van vijf koppen aan boord had, wordt sinds die dag vermist. Het aantal slachtoffers van de storm in België bedraagt 14. Dit aantal zal waarschijnlijk door het vergaan van het vissersschip stijgen tot 19. In het noodziekenhuis te Rijswijk ligt - de 92-jarige evacué J. Coenraads uit Stellendam. De behandelende genees heer heeft medegedeeld, dat de man zich in een zeer ernstige toestand be vindt. De arts geeft slechts een kans Voor zijn leven, als de hond van de oude man wordt gevonden, waarover hij voortdurend ligt te ijlen. Voor de radio is een opsporingsbericht omge roepen. De hond heet Pluto. Het is een vierjarige herdershond met een wit puntje op de staart. Konigin Juliana bracht Maandag middag een bezoek aan Willemstad. .Zij landde per helicopter bij de water poort. Op het gemèentehuis werden verschillende helpers en helpsters aan de Koningin voorgesteld. Na een kleine wandeling door de gemeente vertrok de. Koningin met een vaartuig van de Rijkswaterstaat in de richting van de Moerdijk. De bevolking van Willemstad was zeer enthousiast. Op enkele plaat sen doorbrak men de politie-afzetting. De bewoners juichten de 'Koningin hartelijk toe. Vandaag verkrijgbaar W atersnood-postzegel Vandaag zullen aan alle Nederlandse postkantoren speciale Watersnood postzegels van 10 cent met een toeslag van eveneens 10 cent verkrijgbaar zijn. Deze oranjezegcLs blijven het gehele jaar geldig. Waarschijnlijk zal de zegel slechts tot eind Maart verkocht wor den. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher verwachtte zeker een opbrengst van een millioen. Een speciale commissie zal propa ganda voor de zegels voeren. Misschien zal ook een beroep worden gedaan op de Nederlandse jeugd. De eerste oplage van één millioen zegels wordt door fa. Enschedé gratis vervaardigd. Koning Boudewijn weer in Belgie Koning Boudewijn van België is Zondag te Brussel teruggekeerd van een kort verblijf aan de Franse Ri- vièra. Hij zal wellicht een bezoek brengen aan de geteisterde gebieden. In de Belgische bladen was kritiek geleverd op het feit, dat de Koning naar de Rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de overstro mingsramp. leven en aanbiedingen tot steun ont vangen. Het totale bedrag van de inza melingen heeft thans ver de 1 millioen rupiahs overschreden. Het gouvernement van Nieuw Zee land heeft besloten 250.000 Nieuwzee- landse ponden aan Nederland en Enge land te schenken. In Zuid Afrika zijn direct na het be kend worden van de watersnood overal fondsen gesticht tot leniging van de nood. Er zijn reeds grote bedragen aan het Rampenfonds overgemaakt. Faroek geeft f 9.000. Ex-Koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gelegen heid van zijn 33e verjaardag op 11 Fe bruari niet te laten doorgaan. Het daar voor uitgetrokken bedrag ongeveer 9.000 gulden zal hij ter beschikking van het Rampenfonds stellen. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag stromen de aanbie- Staan er belangrijke wijzigingen op waterbouwkundig gebied te wachten? (Van een bijzondere medewerker) Weer heeft de angstkreet, dat het water kwam, duizenden uit hun nachtrust gewekt. En weer heeft deze kreet voor hon derden de dood betekend. En we vragen ons af hoe het mogelijlj was, dat zoiets kon gebeuren. Heeft dan niemand dit kunnen voorzien? Zijn onze dijken dan nog niet sterk genoeg? En wij zoeken een antwoord op deze vragen; Reeds op Zaterdagavond waarschuw de men voor buitengewoon hoog water. Er was springtij, dat was bekend. Te vens loeide er een zware storm uit het Noordwesten, de meest gevreesde storm voor ons land. Maar iedereen voelde zich veilig achter de borstweringen. Laat het water en de dijk maar beu ken; de dijk heeft altijd zijn plicht ge daan en zal het ook nu weer doen. Ondermijnd Maar het water is als een enorme golf uit zee komen opzetten en sloeg over de dijken heen en de terugslag van deze golf heeft de dijken aan de binnenkant, waar zij dus niet zo zwaar zijn versterkt, ondermijnd. Voor een dijk wordt gebouwd wordt overlegd, waaraan deze heeft te vol doen. Dat is op elke plaats weer an ders. Men neemt de hoogste water stand die ooit is waargenomen en maakt de dijk nog iets hoger. Van tijd tot tijd moet deze hoogte weer worden opgevoerd, omdat, zoals wij reeds schreven in onze artikelen serie over de verzilting, de zee stijgt en het land zakt. De dijken, zoals zij bestonden waren menselijkerwijs gesproken bestand te gen iedere storm. Maar wat nu is ge beurd, had men niet kunnen voorzien, Het water is hoger gerezen dan ooit voor mogelijk werd gehouden. Het hoogtepunt van de storm ging gepaard met de hoogste waterstand. Zelfs de Afsluitdijk die een hoogte heeft verre boven de hoogst te verwachten water stand, heeft zijn maximumbelasting gehad. Nimmer had men kunnen ver onderstellen dat deze maximumbelas ting zou worden bereikt. De ergste In kringen van de Rijkswaterstaat neemt men dan ook aan dat deze stormvloed de ergste is geweest die ons land ooit heeft meegemaakt. In onze geschiedenis is slechts één vloed be kend, de St. Elisabethsvloed, die hier mee te vergelijken is.- Het is dan ook te danken aan de huidige waterstaat kundige toestand van ons land, dat deze ramp niet nog grotere afmetingen heeft aangenomen. De nieuwere zeedijken, de West- Kappelse zeedijk, de afsluitdijk in de Brielse Maas, de Hondsbossche Zeewe ring en de afsluitdijk hebben, hoewel sommige van deze dijken zwaar zijn beschadigd, het land gered. "Waren deze dijken er niet geweest, dan zouden thans alleen de hoger gelegen gebieden, bijv. de Veluwe en het Gooi, boven het water uitsteken. Grote veranderingen Deze ramp zal dan ook grote verande ringen op waterbouwkundig gebied met zich brengen. In de eerste plaats zal moeten worden bekeken of on ze dijken niet nog hoger en nog nog zwaarder moeten zijn. Want steeds heeft men rekening gehouden met de hoogste waterstand die bekend was maar de waterstand in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. is wéér hoger ge weest. En in de tweede plaats komt dé vraag over de afsluiting van de zeega ten naar voren. In onze artikelenserie over de verzilting hebben wij reeds over dit onderwerp geschreven. Er zijn echter nog andere facetten aan deze zaak. Het is logisch dat bijv. een dijk van 10 km lengte gemakkelijker te onder houden is dan een dijk van 100 km lengte. Wanneer men het geld dat men uitgeeft aan het onderhoud van een laiige dijk gebruikt voor het onderhoud van een korte, dan is het te begrijpen dat er veel grotere en zwaardere dijken ontstaan. In Zeeland zijn rond" de eilanden vele grote dijken. Wanneer men nu met een paar zuper-sware zeedijken de zeegaten afsluit, dan behoeven de binnendijken niet meer zo zwaar te zijn. Men kan zich dus meer wijden aan de kortere •zeedijken. Hetzelfde hebben we gezien met de afsluitdijk. Door het bestaan van deze dijk behoeven de vele tien tallen kilometers dijk langs het IJsel- meer niet meer in die mate te worden onderhouden als vroeger het geval was. Binnendijken blijven nodig Toch is een dergelijke redenering ge vaarlijk. Wij hebben nu wel geleerd, dat de natuurkrachten zich niet storen aan menselijke berekeningen. De af sluitdijk heeft zijn maximumbelasting gehad, maar wie kan zeggen of en wan neer de dijk een nog grotere belasting zal krijgen te verduren? Wij hoeven niet te wijzen op wat dan gaat gebeu ren. Men zal dus nog bijzondere zorg moeten blijven besteden aan de bin nendijken. Daarnaast zit men ook met de moei lijkheid van de stromingen die ontstaan door het afsluiten van de zeegaten in Zeeland. Prof. Thijsse neemt in het Waterloopkundig laboratorium in Delft reeds jarenlang proeven. Doch nog steeds kan hij niet met zekerheid zeg gen, wat er precies zal gaan gebeuren. Wel rekent hij er op, dat de waterstand op sommige plaatsen hoger zal worden. In welke mate dit gevaar kan leveren is hem echter ook nog niet bekend. Ook hebben we nog het probleem van de duinen. Ieder jaar knabbelt de zee aan deze natuurlijke borstwering. Thans zijn er hier en daar grote gaten in geslagen. Hoe lang nog kunnen deze duinen ons land blijven beschermen. Vooral de bunkers een herinnering aan de bezetting, vormen zeer gevaarlijke Ïn zwakke plaatsen in de duinen. Men al dus ook de mogelijkheid moeten be- lijken om in de toekomst achter de duinen een zware dijk aan te leggen. Want hoe men ook poogt de duinen te behouden, in de toekomst zal het waar schijnlijk niet mogelijk zijn, ze te be houden. Dit zijn vragen, die zich bij de wa- terstaatstechnici verdringen. Zij zijn nu reeds bezig met de berekeningen en plannen. In de Kameizitting van van daag zullen ongetwijfeld bij de behan deling van de regeringsverklaring, deze vragen naar voren komen. Wij zijn nieuwsgierig naar de wijze, waarop de regering deze zaak zal aanpakken. Reddingboot omgeslagen De reddingboot van Fraserburgh in Oost Schotland sloeg Maandagmiddag om in een zware zee toen zij hulp wilde bieden aan in nood verkerende vissers schepen. Vijf van de zes opvarenden verdronken. (Reuter). (Advertentie^ Chinees Opperbevelhebber: De opperbevelhebber van de Chinees-Nationalistische marine heeft Zondag te New York verklaard, dat 600.000 nationalistische manschappen op Formosa zich onafgebroken voorbereiden op het offensief tegen het vasteland. Volgens geruchten, die gisteren in brede kringen te Tokio de ronde deden, zijn de troepen reeds geland in de Zuidchinese provincie Foekien. De opperbevelhebber van de marine verklaarde voorts, dat de nationalis ten tevens 1,500.000 guerillastrijders in China hebben, die een nationalis tische aanval op het vasteland zouden steunen. Hij zei, dat Tsjang Kal Sjek hem had meegedeeld, dat hij rekende op de steun van Formosa's bevolking van acht millioen mensen en van de twaalf millioen Chinezen in het bui- Verklaring van het A.V.R.O.-bestuur Het bestuur van de A.V.R.O. deelt het volgende mede: „Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft in zijn vei-gadering van Zaterdag met grote verontwaardiging kennis genomen van de geruchten, als zou de A.V.R.O. geweigerd hebben om berichten in verband met de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen te laten omroepen, zodat de regering genoodzaakt zou zijn geweest de A.V. R.O. te gelasten zendtijd ter beschik king te stellen. De A.V.R.O. heeft van zelfsprekend niet geweigerd berichten, welke verband hielden met de nood toestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit, dat dit door haar reeds vrijwillig van het eerste ogen blik werd gedaan. Elke andere houding van het A.V.R.O.-bestuur zou misdadig zijn geweest. De regering heeft geen zendtijd van de A.V.R.O. gevorderd, of zelfs maar een ogenblik het plan be hoeven te koesteren om dit te doen. De A.V.R.O. heeft onmiddellijk aan de ad junct-regeringscommissaris voor het radiowezen aangeboden om aan de re gering onbeperkte zendtijd voor de be richtgeving ter beschikking te stellen, welk voorstel door deze is aanvaard." ANDERE TAAL. Naar aanleiding van dit communi qué heeft de adjunct regerings-com- missaris voor het radiowezen, mr Ph. tenland, bij de voorbereiding van het offensief tegen communistisch China. Verklaring van Taft In een vraaggesprek met jongeren voor de televisie verklaarde de repu blikeinse Senator Taft, dat de Mand- sjoerijse bases reeds lang gebombar deerd hadden moeten worden. Het uitvoeren van de voorstellen van ge neraal McArthur zou nooit een derde wereldoorlog veroorzaakt hebben. In dien Amerika Tsjang Kai Sjek in de burgeroorlog werkelijk gesteund had zou meer dan de helft van China zich thans op de anti-communistische zijde bevinden. De hulp werd echter mid den in het gevecht gestaakt, aldus Taft. TANKBOOT Men verwacht, dat de marine van nationalistisch China de Finse tank boot Wiima zal onderscheppen in dien zij zal trachten communistisch China te bereiken met de 7.000 ton brandstof voor straalvliegtuigen. Het zal nog ongeveer twee weken duren voor de tankboot de Chinese kust heeft bereikt. (Reuter). de Vries aan het A.N.P. verklaard, dat de inhoud van het communiqué for meel volkomen onjuist is „Ik heb Dinsdagochtend zendtijd gevorderd, wel niet in conflictstem ming maar in overleg met de R.V.D.", aldus mr De Vries. Hij voegde er aan toe dat deze vordering overigens ge heel vrijwillig en zonder enig. verzet door de AVRO-voorzitter was aan vaard. De mededeling van de AVRO-om- roeper: „Wij geven nu de microfoon over aan de regeringsvoorlichtings dienst voor het uitzenden van berich ten" wijst trouwens duidelijk in de richting van vordering. Mr De Vries deelde mee, dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden. (A.N.P.) V^oor het Nationale Rampenfonds was gisteren reeds een bedrag van f 27.558.000.bijeen gebracht. En nog komt er aan de geld stroom geen einde. In verscheidene plaatsen hield men collectes, verenigingen besloten bedragen voor het Rampenfonds beschikbaar te stellen en in vele bedrijven nam het personeel het besluit een dag loon af te staan of enige uren over te werken ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds is bezig met het verbeteren van de organisatie, zodat er ook enige controle kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het fonds wordt ondernomen en opgezet. Ruim een millioen van de mijnen Aan het voorstel vari de Mijnindus- trieraad op Zaterdag j.l. zoveel moge lijk twee uur langer te werken heeft het personeel van de gezamenlijke mij- Gedeputeerden van Friesland hebben aan de Statenleden mee gedeeld, dat zij in overleg met de voorzitters van de Statenfracties hebben besloten f 100.000.uit de provinciale middelen beschikbaar te stellen voor de hulpverlening aan de noodgebieden. Het prov. bestuur zegt te vertrouwen, dat de gevolgde gedragslijn de instemming van de Statenleden zal hebben. Verwacht wordt, dat allen zullen medewerken aan de totstandkoming van de door de schenking van een ton noodzakelijk geworden begrotingswijziging. Van alle kanten blijft in Friesland het geld binnenstromen. Steeds weer worden nieuwe bronnen aangeboord. Op het ogenblik heeft het totaalbedrag de twee millioen gulden al overschre den. Op voorstel van de heer Zand- stra besloot de raad van Heeren- veen het presentiegeld voor de raadszitting van Maandag af te staan voor het Rampenfonds. De opbrengst van de collecte in Leeuwarden kon de honderddui-' zend gulden niet helemaal halen. Dat is, aanleiding geweest om er nog een schepje op te doen. En nu groeien dej rekeningen op de Banken iedere dag' aan. Maandagavond beliep het totaal van de actie in de Friese hoofdstad al ruim f 325.000. Men heeft goede hoop de vier ton te halen. N.O.P. wil getroffen gemeente adopteren In een spoedeisende vergadering van landdrost dr ir S. Smeding is in prin cipe besloten, dat de Noord Oostpolder oen getroffen gemeente zal adopteren. De Polderbewoners, die reeds f 79 589 opbrachten voor de Rode Kruiscollecle (met nog een toezegging van f 13.230), zullen daarvoor het geld bijeen moeten brengen. Een krachtige actie in het nieuwe land, waar mensen wonen en werken die niéuwe polders aan de va derlandse bodem hebben helpen toe voegen, moet kunnen slagen. De goed geoutilleerde N.O.-polder zal doelmati ge hulp kunnen bieden. O.B.K. met „Pinky" op stap De zangvereniging O.B.K. uit I-Iau- 1 e r w ij k zal in eigen plaats en in Donkerbroek hel bekend» negerstuk „Pinky" opvoeren ten bate van de ge teisterde gebieden. De zalen worden gratis afgestaan en Landmeters tou ringcar staat voor de spelers beschik baar. Waarschijnlijk zalO.B.K. in nog de N.O.P.-commissie onder leiding van meer plaatsen „Pinky" opvoeren. In W a r t e n a was de opbrengst van de collecte f 5996.50 en een pink (waar de f 400) Het personeel van de firma A. G. Bijlsma Zn. liet een dag loon staan. Dat bracht f 160 op en de firma verdubbelde dat bedrag. Voorts schonk de Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging f 100. Het totaal voor het dorp'is nu f 6.820. Het personeel (35 man) van Wouda's zaadhandel te O r an jewoud liet een dag loon staan. Ook hier verdubbelde directie dat bedrag. De o.l. school te M i 1 d a m komt best uit de hoek met honderd gulden voor het Rampenfonds. Een collecte op de ouderavond van de o.l. school te Sc harster brug leverde f 54,47 op. Het bedrag van f 50 uit T ij n j e, reeds eerder vermeld, komt niet van de zuivel arbeiders, maar uit de kas van de afdeling A.N.A.B. Het personeel van de zuivelfabriek zoekt nog op welke wijze een bijdrage kan worden gele verd voor hulp aan de getroffen gebie den. De afdeling Heerenveen van de bond van Vrije Melkhandelaren heeft besloten dit jaar geen feestavond te houden en het daarvoor uitgetrokken bedrag van f 100 te storten in het Ram penfonds. De te O s s e n z ij 1 gehouden collec te bracht f 2100 op. Voorts verzamelde men een vrij grote hoeveelheid kleding. Het personeel van de Coöp. Zuivel fabriek „Ons Belang" te Tuk heeft besloten het loon van een dag beschik baar te stellen voor het Rampenfonds. Kerkcollecten In zeven kerkdiensten van de Her vormde kerken, in Leeuwarden heeft de collecte in totaal f 10.295,45 opgebracht. nen in Limburg spontaan gevolg gege ven. De mijnindustrie kan aan het Rampenfonds een bedrag van ruim een millioen gulden overmaken. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw heeft besloten een bedrag van 100.000 ter beschikking te stellen. Hulp van bouwvakarbeiders In een brief aan de minister van So ciale Zaken zegt de Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid nu en in de toekomst bereid te zijn krach tig mee te werken bij het herstel van de getroffen gebieden. Om dit met het grootste succes te doen verzoekt de bond te bewerkstelligen, dat er nu reeds maatregelen worden genomen, om. zodra dit mogelijk is een aanvang te maken met de bouw van barakken en cantines. De N.V. Hart Nibbrig en Greeve te Den Haag heeft aan het Rampenfonds een compleet uitgeruste ziekenauto, zes motorrijwielen en twaalf electrische naaimachines ter beschikking gesteld. In een dankbetuiging deelt het Rode Kruis namens de voorzitter van het fonds, prins Bernhard, mee dat deze goederen direct bij de hulpverlening zullen worden gebruikt. Bijbels uit Joure Duizenden getroffenen zullen weer in het bezit kunnen worden gesteld van een bijbel of psalmboek. Bij „Bij belhulp" te Arnhem zijn vele zendin gen bit bels en kerkboeken binnengeko men. Een school te Joure zond o.a. 40 nieuwe exemplaren voor een getroffen school in het rampgebied. Te Leeuwar den is men van plan een grootscheepse actie te houden voor de inzameling van kerkboeken. Het bondsbestuur van het C.J.M.V. heeft besloten de opbrengst van een fonds leiderstraining te bestemmen voor hulp aan de zich in de over stroomde gebieden bevindende afdelin gen. Het buitenhuis en vacantieoord van het C.J.M.V,, de Ernst Sillem Hoe ve in Den Dolder, is ter beschikking gesteld van het centrale evacuatie comité. Te Amsterdam begint men binnen kort met een grote hulpactie. Elke kie zer in de hoofdstad zal in de gelegen heid worden gesteld voor een „certifi caat van vervulde harteplicht" te offe ren. Ongeveer 1000 ambtenaren gaan met de .535 stembussen in hun vrije avonduren langs de ruim 500.000 kie zers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2