FRIESE KOERIER Regering zoekt maatregelen om herhaling te voorkomen Dodental nu 1395 Gezondheids-situatie is vrij gunstig >JJ Regelmatige verwerking van de cadavers biedt moeilijkheden VRIJWILLIG OFFER Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 34 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telei 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1,85 maand of 42 cent per week. Giro 272334. J}E REGERING heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop een ramp als die van de eerste Februari kan worden voorkomen. Dit onderzoek zal zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting van de zeearmen. Men zal onmiddellijk met de voorbereidende berekeningen beginnen. Het onderzoek zal met kracht worden voortgezet. Het herstel van de dijken zal men terstond ter hand nemen. Er zal een ont- werp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. Als de noodzakelijke snelheid van de herstelwerkzaamheden dat vordert, zal het tempo van uitvoering van de Zuiderzeewerken worden vertraagd. Voorts zal de regering alle maatregelen tot het verkrijgen van een ver hoogde veiligheid, o.a. met betrekking tot de hulpverlening, de organisatie van een waarschuwingsdienst enz. De regering is van oordeel, dat de kosten van herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk genomen moeten worden. Deze beslissingen van de regering zijn te vinden in een nota over de ramp, die de minister-president dr W. Drees Maandagavond heeft toegezonden aan de leden van de Tweede Kamer. Het zeer uitvoerige staatsstuk, dat met grote spoed moest worden opgesteld en daarom niet wil streven naar volledigheid, bevat een overzicht over ver schillende aspecten van de ramp. Al die aspecten worden in den brede be sproken. Het stuk bevat een aantal schattingen van de schade, die de ramp heeft aangericht. f Vol bewondering i |~\E MINISTER-PRESIDENT begint zijn nota met uiting te geven aan zijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland té hulp gesneld zijn, vervult de regering met trots en dankbaarheid. De regering is er van overtuigd, dat, voorzover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. Met dankbaarheid stelt dr Drees vast, dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig onaangetast is gebleven. Dat is van temeer belang, nu een groot en vruchtbaar landbouw gebied in Zuid-West-Nederland is uitgevallen bij de landbouw- export. Het aantal genoteerde slacht offers bedroeg gisteren 1395. De mededeling van de secreta rie te Willemstad, dat er te Fijnaart tachtig doden waren te betreuren, bleek juist te zijn. Dit totaal-aantal moet uiteraard nog onder voorbe houd gegeven worden. Door het gat in de d\jk bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland stroomt het water met grote kracht naar binnen. Eigen foto) (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 984 mb 738 mm). Tendenz dalend. Tempe ratuur max. 2.6 gr. C. (-1.8), min. 0.5 gr. C (-6.1). Neerslag 5.8 cm. STORMGEVAAR Sneeuw, regen in West Europa. Het weer is opnieuw zeer slecht ge worden in West-Europa. Tengevolge van grote temperatuurtegenstellingen heeft zich een diepe storm wervel van 965 mb (724 mm) ontwikkeld die vanmorgen bo ven Z.W. Engeland lag. De sterkste luchtdalingen voor de de pressie uit worden momenteel gevonden in Nederland en België zodat het mini mum. vergezeld gaande van een scherpe buienlijn met windstoten van 100 km per uur en onweer direct langs of over onze omgeving zal bewegen. Het was vanmorgen onzeker of de kern ten Zuiden of ten Noorden van Fries land langs zou trekken. ia het eerste geval zal er een harde Z.O. tot Oostenwind opsteken met vorst en sneeuw terwijl er anders Z.W. tot Westenstorm bij temperaturen boven het vriespunt te verwachten is. Zeker is. dat later polaire lucht met hagel opnieuw het weersverloop verder zal bepalen. Hoe het wordt (Vanmiddag tot morgenavond) Zwaar bewolkt en harde Z.O. tot O. wind met sneeuw of storm uit Z. Weste lijke richting met regen. Morgen over wegend bewolkt met enkele hagel- of sneeuwbuien. Waarschijnlijk wat afwisse lende wind uit richtingen tussen N.W. en N.O. Koud. Vliegtuigen van de marine-luchtvaartdienst voeren nog steeds verkenningsvluchten uit boven de getroffen gebieden. (Eigen foto r\E algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet on- gunstig, aldus de regeringsnota. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeginrichtingen is ge slaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg zijn ge- legen in de drinkwatervoorziening rk"i t t en in de afvoer en destructie van Dijken gestabiliseerd verdronken vee. f) E TOESTAND VAN DE DIJKEN is in het algemeen thans enigermate gesta biliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen. Men ver wacht daar bij de dichtingsmaatregelen geen bijzondere problemen. Op de meeste eilanden komen echter een of meer dijkbressen voor, die wel aanleiding zullen geven tot bijzondere moeilijkheden. Zij doen denken aan de gaten, die aan het einde van de oorlog werden aangetroffen op het eiland Walcheren. Het is uit waterstaatkundig oogpunt noodzakelijk, dat de gaten zo spoedig mogelijk worden gedicht. Dit stuit vaak op 't zeer ernstige bezwaar, dat vele plaatsen zeer moeilijk bereikbaar zijn: dat geldt zelfs voor gaten van kleinere omvang, waar weinig materiaal en weinig mankracht nodig is. Schouwen-Duiveland IN ZEELAND is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier zijn een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan het dichten bijzondere moeilijk heden zal bieden. Bij het herstel van de overige dijkvakken worden geen uitzonder lijke bezwaren gevreesd. Op Sint Philipsland worden geen dijkgaten aangetroffen, die bijzonder diep zijn of waarvan kan worden verwacht, dat zij spoedig grote verdieping zullen onder gaan. De gaten in de waterkering van Tholen zijn over het algemeen niet overmatig diep; toch worden hier twee gaten aangetroffen, die zeer geruime tijd zullen vor deren, voordat zij zijn gedicht. In het Westelijk gedeelte van Zuid-Beveland komen zowel in de Noordelijke als in de Zuidelijke dijk een aantal gaten voor, die echter niet van bijzonder ernstige aard zijn. Door het verhogen van een binnendijk wordt getracht voortgaande ver dieping van de gaten te voorkomen. In het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dijkgaten aange troffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet overmatig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren P WALCHEREN is men de situatie weer nagenoeg meester. De doorbraak in het Noordoostelijk gedeelte van het eiland is voorlopig weer gedicht en de overige beschadigingen zijn grotendeels hersteld. in dier voege, dat verwacht wordt, dat binnenkort de dijk hier weer zal zijn gesloten. Op Noord-Beveland maakt het dichten van de aanwezige gaten goede voortgang. In Zeeuws-Vlaanderen vorderen de aanvankelijke herstelwerken zeer bevredi gend en men is er in geslaagd een groot gat in de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder weer voorlopig af te dichten met een ringkade, zodat over enkele dagen met de definitieve dichting van het dijkgat een begin kan worden gemaakt. In Noord-Brabant zijn inmiddels vele kleine herstelwerken bereikt. Een moeilijk te dichten gat in de dyk nabij Nieuwendijk is nog onder handen. Het laat zich aanzien, dat de werkzaamheden hier met succes zullen worden bekroond. Het dichten van de dijkgaten bij de bruggen over het Hollands Diep bij Moerdijk is in uitvoering genomen. Venvacht wordt, dat binnen niet te lange tijd de achter gelegen polder zal kunnen worden drooggezet, waarna de grote verkeersweg naar het Zuiden, voor zover bezuiden het Hollands Diep gelegen, en het parallet lopende gedeelte van de spoorlijn, onder handen genomen zullen kunnen worden. Bij het uitvoeren van herstelwerken in dit gedeelte van Noord-Brabant hebben o.m. Franse en Amerikaanse eenheden goede hulp geboden. Langs de Eendracht ligt een dijkvak, waarin een moeilijk te dichten gat is ge slagen. De herstelwerkzaamheden zullen hier thans beginnen. (VERVOLG OP PAG. 3) Aan de aanvragen om ziekenauto's is voldaan door de geneeskundige dienst landmacht en Rode Kruis. Ook van hospitaalschepen kon een dank baar gebruik worden gemaakt. Zo is bijv. de Van der Wijck (een veerboot van de dienst StavorenEnkhuizen, v/elke in enkele uren is ingericht tot noodhospitaal van 90 bedden) naar Dordrecht gedirigeerd. Het schip Ri val met 20 bedden werd naar Drei- schor, het schip Gusto naar Oude Tonge gezonden. Water zuiveren Reeds op 1 Februari werd door het bureau der pharmaceutische hoofdin spectie van de volksgezondheid een radiobericht uitgegeven met aanwij zingen over de methode om doormid del van chloorpraeparaten water te zuiveren tot drinkwater. Nog die eerste dag kon Maassluis, waar de waterleiding was uitgevallen, door middel van tankwagens van drink water worden voorzien. De volgende dag werd de water voorziening met tankwagens uitge breid. Twee militaire waterzuiverings installaties werden op verzoek van de pharmaceutische hoofdinspecteur naar Breda gedirigeerd met bestemming Land van Heusden en Altena of Vlis- singen. Walcheren kritiek Kritiek is de toestand nog op Wal cheren, waar het pompstation van Mid delburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland, de aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten, dat de regelmatige ver werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is men om het onthuiden vlot ter te doen verlopen in de noodslacht- plaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot villen en verkleinen van cadavers over gegaan. Inmiddels is hiervoor een an dere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevonden. Eigenlijk is het bijvoeglijk naamwoord in dit opschrift overtollig. Het ken merk van een offer is, dat het vrijwillig wordt gebracht. Wie een bezoek van in brekers krijgt en ontdekt dat hij duizend gulden kwijt is, kan niet zeggen dat hij die duizend gulden aan de inbrekers jeofferd heeft. In de grondbetekenis van het woord is een offer datgene, wat men aan God geeft. In het Oude Testa ment werden offers, die niet met een „volkomen, hart" werden gebracht, niet aanvaard; ze hadden voor God geen waarde. Nu gebruiken wij het woord offer ook in overdrachtelijke zin, voor dingen die onszelf dierbaar zijn en die we goed kunnen gebruiken, maar die we toch aan de naaste afstaan. Echter ligt ook hier het criterium in de vrijwilligheid, in het „volkomen hart". Dit wil niet zeggen dat die offerzin niet kan worden gestimuleerd, dat er van buiten af niet een krachtig beroep op goede wil en medeleven moet worden gedaan. Sommige mensen hebben even een stootje nodig om hun eigen goede hart te ontdekken, en dan moet dat stootje ook gegeven worden. Comité's en lijstlopers, krant en radio en film beijveren zich in deze dagen om strijd tot het geven van zulke stootjes. Er is een edele wedstrijd gaande in het offeren. Steden en dorpen bie den tegen elkaar op, ieder doet zijn best om de schrijnende nood te lenigen. Bijna zouden we geschreven hebben: ieder doet zijn best om een goed figuur te maken, en daar was dan meteen in aangegeven aan welke gevaren men hier blootstaat. Er zijn in zulke omstandig heden altijd linkerhanden, die best wil len weten wat de rechter doet, en ook rechterhanden die per se willen weten wat de rechterhand van de ander dóét. Het bedrag wordt er door verhoogd, aangenomen, maar het „volkomen hart" krijgt er een deuk van; er komt een on zuiver element in het geding. De vraag io'dan niet meer eenvoudigweg: wat kan ik voor de getroffenen doen? maar: welk figuur maak ik, en welk figuur maakt mijn buurman. Men gaat de een prijzen om zijn grote, de ander aan de kaak stellen om zijn kleine gave. En men raakt uit de sfeer van het offer, omdat het schone element der vrijwilligheid zoek raakt. Het had natuurlijk ook wel anders gekund. Het kon ook, zoals die in zender in „Het Parool" voorstelde: laat de regering eenvoudig de nodige bedra gen voteren, en deze bedragen later in de belasting omslaan. Dan wordt ieder automatisch verplicht de som te betalen, die met zijn draagkracht overeen komt. In een of andere vorm zal dat ook nog wel gebeuren. Maar de spontaan opspringende offerbereidheid was veel schoner dan het tegen wil en dank vol doen aan een bijzondere aanslag. Het zou een erg trieste en zakelijke wereld worden, wanneer deze menselijke impul sen geen plaats meer in de wereld von den, en de hele naastenliefde verant woord werd in de belastingkohieren. Wie het daarmee eens is, moet nu eenmaal het risico nemen dat er mensen zijn met sterk en mensen met minder sterk ontwikkeld sociaal besef, wilt ge, met meer en met minder naastenliefde. Het is altijd het voorrecht van de eerste groep geweest, dat ze meer mochten ge ven en zwaarder mochten dragen dan de anderen. Zij leveren in zekere zin een menselijk voorschot op een sa menleving die er behoorde te zijn, maar die er nog niet is; een samenleving waarin het dragen van elkanders lasten voor ieder vanzelfsprekend is. Omdat zij pioniers van een andere samenleving zijn, worden ze in deze wereld niet al tijd goed begrepende wereldwijzen wisselen knipoogjes over hen en spre ken van al te goed is andermans gek. Ze baseren hun offer zelfs niet op een inderhaast ontworpen schema op basis van gelijkheid; ze geven wat ze kunnen, en hun grootste glorie is dat ze zelfs de anderen niet voor het morele gericht dagen. Laat ze dwaas zijn. Maar zonder deze dwazen zou de wereld volkomen onbewoonbaar wezen. Militairen worden vervangen De troepen, die op 1 Februari wer den ingezet voor militaire bijstand in de watersnoodgebieden, zullen gelei delijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen te rug, maar blijven daar nog geconsig neerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het be trokken personeel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zoveel dit niet reeds is gedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1