CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Het dichten van sommige dijkgaten zal op enkele eilanden grote moeilijkheden geven De volksgezondheid geeft zorgen Al 1395 slachtoffers DINSDAG iO FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.). Ir L. Eringa en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 509S: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Hfiesrl} jDiiflblaö 49ste Jaargang No. 34 Den Haag giro 9575 Regeringsnota over de ramp Hersiel van hoofd- en buitenwaterkeringen komen voor rekening van het Rijk De Minister-President heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de door hem toegezegde nota over de watersnood. Nadat hij zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld, zegt de Minister-President, dat het hem een behoefte is uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpver lening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de Regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voor zover hier of daar critiek geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij ai het goede, dat is gepresteerd. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hierom trent bekende cijfer is 1395. Voor ver dere stijging moet worden gevreesd. Met dankbaarheid stelt de Minister vast, dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig onaan getast is gebleven. De Regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de land- bouw-export door het ten dele uitvallen van de landbouwproductie- in dit vrucht bare gebied mogelijk enigszins zal ver minderen, is het van belang, dat de rol Uitstel, geen afstel TT r zijn tal van pensouen, die voor het Rampenfonds nog maar een voorlopige en naar verhouding geringe gift hebben gegeven. Dat heeft zijn reden. De belastingen zijn hoog. En de pro gressie is sterk. Zo komt het, dat door den hogen belastingdruk, die kan op lopen tol bijna 90 'V van het bruto in komen, het nauwelijks mogelijk is, een belangrijke gift te schenkeji, tenzij de fiscus er rekenlbg mee houdt, dal een deel van liet inkomen voor liefdadige doeleinden is besteed. Fraai is dat niet. Het oude Christelijke adagium: laat uw linkerhand niet weten wal uw rech ter doet, komt daardoor in het gedrang. Want de fiscus ml een kmianïie zien. Alleen in dat geval is aftrek toege staan. Nu heeft in normale omstandigheden dit hele geval weinig zin. Het geldt al leen, wanneer de giften meer zijn dan 2 van het bruto inkomen en er mag niet meer dan 5 in rekening worden gebracht. Er is zoveel rompslomp aan verbonden en het maakt zo weinig uit, dat er maar weinigen zijn, die er ge bruik van maken. Daarbij komt. dat een aantal mensen bezwaar heeft, kwitanties te vragen. Zij willen als gevers lot eiken prijs ano niem blijven. Dit betekent niet, dat men de hele zaak moet afwijzen als onnodig of zin loos. Het is n.l .een feit, dal de ene bevolkiugsgrdep veel en veel meer geeft voor kerk en liefdadigheid, dan de an dere. Het is moeilijk, daaromtrent exacte cijfers te publiceren, maar als men ziet, dat blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek de ene kerkengroep voor het onderhoud der armen, die aan haar zorgen zijn toe vertrouwd, gemiddeld per lid vijf maal zoveel inzamelt dan een andere kerken groep, ;dan zeggen zulke cijfers nogal iets. En wanneer daii de fiscus het on mogelijk maakt, door de hoge aansla gen, om daarmee door Ie gaan, dan moet er in worden voorzien. Er is nauwelijks in voorzien. Zij, die op de hoogte zijn van den gang van zaken op kerkelijk terrein weten, dal grote tekorten zijn gedekt door collecten alleen, en zonder dat er ooit een kwitantie behoefde te worden afgegeven voor een gift, die op andere wijze binnen kwam. Maar dat is een onderwerp, dat in ander verband nog wel eens aaii de orde zal komen. Feit is, dal nu, voor deze speciale gelegenheid wel op royale wijze belas- tingfaciliteiten worden verleend. Met voor het Rampenfonds legen kwitantie geschonken bedrag kan geheel worden afgetrokken, en men heeft daarbij zelfs de keuze tussen twee belastingjaren. Daarom is het,niet te verwonderen, dat -sommigen 25 gulden hebben ge geven in de collecte langs de huizen en daarbij tot zich zelf hebben, gezegd: gij gireert nog 500 gulden aan de bank, die ter plaatse of voor de provincie de giften in ontvangst neemt en gij vraagt daarvoor een kwitantie. Maar het is zaak, dat allemaal nu vlug te doen. Want stel je voor, dat het nu, ondanks die goede yooraehiens, bij. die 25. gulden blééf j van ons lancl als leverancier van industri ële producten door deze ramp niet is aan getast. Het dichten van de dijksgaten Ter aanzien van de dijken wordt opge merkt, dat de toestand in hec algemeen thans enigermate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geer: bijzondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dijk- bressen voorkomen, die wél bijzondere moeilijkheden bij het dichten zullen bie den en die een karakter hebben, dat doet denken «an de gaten, zoals die ann het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Walcheren werden aangetrof fen. Ook uit waterstaatkundig oogpunt zul len, teneinde uitbreiding te voorkomen, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op ernstig bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereik baar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materi eel of weinig mankracht vragen. In Zeeland In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier zijn een tweetal dijkgaten ontstaan, waarvan Lel dichten bijzondere moeilijkheden zat bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid-Be veland worden een paar dijkgaten aan getroffen, die grote zorgen baren, al is de diepte daarvan thans niet overmatig groot. De oppervlakte, die door deze ga ten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie na genoeg weer meester. Op Goeree en Overflakkee zijn een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer ga ten zal niet op ernstige bezwaren stuiten; een drietal is echter van zodanige om vang en de daarin optredende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Ook over de andere beschadigingen geeft de Minister een uitvoerig overzicht. De duinen langs, de gehele kust heb ben het zeer zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn dat de afgeslagen dui nen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aansluitende dijk- complexen moet de hulp worden inge roepen van de grotere aannemers, die gespecialiseerd zijn in bagger- en grond werken. Spoed nodig Uit de aard der zaak is het om verschil lende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt be gonnen. Het is daarom niet mogelijk om daarvoor bestekken gereed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoering op basis van regie-contracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toe gerust technisch apparaat. De kosten voor het Rijk Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zij der mate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de getroffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- cn buitenwalerkeringen ge heel voor rekening van het rijk zullen dienen te worden genomen. Maatregelen De regering heeft besloten de volgende maatregelen te nemen: le. Zo spoedig mogelijk zal een ont- werp-Noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. 2e. Het herstel van de dijken wordt on middellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3e. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. 4e. In algemene zin zal worden onder zocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen, In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting- der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevan gen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5e. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. HOL HOOG» HLT WATER IS GESTEGEN De hierboven in kaart gebrachte waterstanden doen duidelijk uitkomen de uitzonderlijke kracht van de storm. indirecte gevolgen De evacuatie schept bijzondere problemen waarvoor maatschappelijke werkers nodig zijn Het is een gelukkige omstandigheid gebleken, dat de evacuatie-organisatie, waarom trent bij de Nota van 22 October 1952 en by de parlementaire behandeling van de wel verplaatsing bevolking uitvoerig mededelingen zijn gedaan, reeds tot stand gekomen was. Dientengevolge konden de centrale evacuatiecommissie en de provinciale evacuatie commissarissen met hun algemene plaatsvervangers en regionale functionarissen ter stond in actie komen. naar Dreischor, hef schip „Qusto" naar Oude Tonge gezonden. Reeds op 1 Februari werd door het bu reau der pharmaceutische hoofdinspectie van de volksgezondheid een radiobericht uitge geven over de methode om d.m.v. van chloorpraeparaten water te zuiveren tot drinkwater. Nog die eerste dag kon Maas sluis. waar dc waterleiding was uitgeva llen, d.m.v. tankwagens1 van drinkwater wo \den voorzien. Drinkwate De volgende dag werd de watervoorzi ning met tankwagens-uitgebreid. Twee mi! taire waterzuiveringsinstallaties werden verzoek van de pharmaceutische hoofdin spccteur naai- Breda gedirigeerd met b .slimming .Land van Heusden en Al tens VUssingen. Door de inmiddels van de inspecteurs uit radioberichten ontvangen gegevens kon den op 3 Februari maatregelen voor een go de verdeling der deels uit Duitsland aang voerde zuiveringsinstallaties worden gen Dit merkt de minister-president op, n.a.v, de evacuatie dei- noodgebieden, waar wij reeds uitvoerige berichten'over gegeven heb ben. Maatschappelijke verzorging De minister doet hierna mededeling van de op dit ogenblik getroffen reeds gepu bliceerde financiële tegemoetkomingen. In overleg met." zijn ambtgenoot van bin nenlandse zaken heeft de de minister van Maatschappelijk Werk m.m.v. de commis sarissen van de koningin een voorziening ge troffen voor een coördinatie van de hulp verlening door de organisaties van het maat schappelijk werk op provinciaal niveau. In de geteisterde gebieden, alsook in de evacuatiegemoenten. bestaat grote behoef te .-..-a bcocUiL'aa: tc'lii-.g vist maatschap- pelyke werksters en gezinsverzorgsters om de getroffen bevolking bij te staan. Na een week van spanning cn onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moeilijkheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft, in overleg met de minister van Maatschappelijk Werk, een regeling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voor- Na een overzicht van de militaire hulp verlening en de aanbiedingen van hulp van buiten geeft de Minister een overzicht van de Volksgezondheid De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig, er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeginrichtingen is ge slaagd. De grootste moeilijkheden voor de gez°naheidszorg zijn gelegen in de drink watervoorziening en in dc afvoer en des tructie van verdronken vee. Aan de aanvragen om ziekenauto's is vol daan door de geneeskundige dienst land macht en Rode Kruis. Ook van hospitaal schepen kon een dankbaar gebruik worden gemaakt. Zo is bv. de „Van der Wijck" (van de veerdienst Staveren-Enkhuizen) in enkele uren ingericht tot noodhospitaal met 90 bed den en naar Dordrecht gedirigeerd. Het schip „Rival" met 20 bedden werd Critiek is de toestand nog op Walchere waar het pompstation van Middelburg doo zeewater werd overstroomd, terwijl de b volking nog voltallig aanwezig is.de w terleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit door het gehele eiland: de aan voer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het anatal verdron ken dieren juist mocht zijn, is het te ver wachten, dat dc regelmatige verwerking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is, om het onthuiden vlotter te doen verlopen, in de noodslachtplaatsen te Dord recht en Rotterdam tot villen en verklei nen der cadavers overgegaaninmiddels is hiervoor een andere geschikte plaats hui ten de kom van Rotterdam gevonden. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogen blik nog niet worden vastgesteld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de mi litaire overheid genie-troepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagra ven. Tot gistermiddag 12 uur zijn 1395 slachtoffers genoteerd. Het aantal doden te Stavenisse, dat de burgemeester eerst op 300 had ge schat, heeft hij thans terug ge bracht tot 200. Daartegenover moesten cijfers van andere plaat sen omhoog gebracht worden. Zo ateetr dat voor Fijnaart bijv. van 46 tot 80. Friese Staten stellen f 100.000.— beschikbaar voor hulpverlening Gedeputeerde Staten van Friesland de len mede, dat zij in overleg met de voorzitters der Statenfracties hebben besloten een bedrag van f 100 000 uit de provinciale middelen beschikbaar te stel len voor de hulpverlening aan het nood- gebied. In de eerstvolgende statenzitting zal een voorstel aan de Provinciale Staten worden aangeboden- waarbij dit bedrag in de provinciale begroting wordt ver werkt. Prins Bernhard dankt Amerikaanse troepen De opperbevelhebber van de Ameri kaanse troepen in Europa, luit.-generaal Manton S. Eddy, die direct na de storm van Zondag 1 Febr. een tocht boven het geteisterde gebied in ons land maakte en uitgeruste troepen zond om behulp zaam tc: zijn bij het reddingswerk en evacuatiewerk, heeft. Maandag j 1. een telegram van Z. K. H. Prins Bernhard ontvangen. Dit telegram luidt: „Ik ben gedurende de laatste vier da gen getuige geweest van het verbazing wekkende werk. dat uw troepen op het land en in de lucht verrichtten. Ik wens mijn oprechte dank uit tc spreken tot u voor uw bewonderenswaardige bijdrage als goede wapenbroeders in. dit uur van beproeving." De oude man en zijn hond In het noodziekenhuis to Rijswijk (Z.H.) ligt op het ogénblik de 92-jarige evacué J. Coenraads uit Stellendam, Naar de be handelende geneesheer heeft medege deeld, bevindt deze man zich in een zeer ernstige toestand. De arts geeft slechts een kans voor zijn leven, als de hond van de oude man wordt gevonden, waar over hij voortdurend ligt te ijlen. De hond heet Pluto, is een vier jaar oude herdershond, een reu, 60 cm. hoog", heeft een wit puntje op de staart en een dunne witte kraag, en op de rug een litteken van een operatie. De hond zou zijn ge signaleerd op een marinevaartuig. Het rampenfonds Iu de nota van de Minister-Presi dent wordt meegedeeld, dat de taak van liet Nationaal Rampenfonds in de eerste plaats zal bestaan uit leni ging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dek king, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking' van bijdragen het eco nomische leven in de getroffen ge bieden weer op gang te brengen. De nota geeft een uitvoerig overzicht van de organisatie voor de schade afwikkeling. Thans, een goede week na de overstromingen, die het Zuidwesten van ons land zo zwaar troffen, is men overal bezig met de herstelwerkzaamheden. Het gat bij P apendrecht, dat een afmeting had van 85 m, wordt gedicht door het opspuiten van zand. Een zinkstuk ligt gereed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1