AUTO'S f}tafzu<g*££/ptmT Woensdag-Speciaal Verkoop Hongarije geeft het vliegtuig niet terug Doodstraf geëist in proces-Oradour Functionaris van Ommelanden in arrest Internationale zakkenrollers bij Amsterdam C.S. gepakt Honderden guldens los geld in de zak Met Rode Kruistas voor dokter gespeeld Oplichter werd benoemd tot wnd. directeur vrn N.V. Faroek houdt geen verjaarsreceptie c 3 JAN VAN DEN BRUL 500 zwanendons DAMESPYAMA'S 500 zwanendons HERENPYAMA'S 9.98 ,10.90 ST™anf1.- reductie ENKALON 2.98 JAK0 Fa. H. SMITS Zonen Woonruimte BOOMBERG HUWELIJK VLEES PIET BRUIN Zelfbewoning Handelsdrukwerk Huishoudster HET GOOI EN OMMELAND VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Het is een instrument van misdrijf9 Naar de Hongaarse legatie te Parijs Maandag bekendmaakte, heeft de Hon gaarse regering een Amerikaanse nota, waarin de teruggave van een vliegtuig, dat in November 1951 in Hongarije een noodlanding moest maken, werd vraagd, van de hand gewezen. In Amerikaanse nota was gezegd, dat de V. S. ook genoegen zouden nemen met een vergoedihg van 98.779 dollar, de ge schatte waarde van het toestel. In het Hongaarse antwoord wordt ge zegd dat een gerechtshof in de Hon gaarse hoofdstad het vliegtuig in beslag heeft doen nemen, als het „instrument van een misdrijf" het schenden van, het Hongaarse luchtruim waarvoor de leden der bemanning zijn veroor deeld. De bemanning heeft zich bij de uitspraak van het Hof neergelegd, aan gezien zij geen hoger beroep heeft aan getekend, aldus de Hongaarse nota. De Hongaarse regering verklaart zich tenslotte bereid het Amerikaanse vlieg tuig tegen betaling van de door de Amerikaanse autoriteiten opgegeven waarde van 98.779 dollar ter beschik king van de Verenigde Staten te stel len. Dwangarbeid voor Elzassers De openbare aanklager in het proee; te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S. die er van worden be schuldigd de bevolking van Oradour te hebben uitgemoord, heeft Maandag doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Boos, een van de twee vrijwil ligers, uit Elzas. Voor de andere vrijwilligers, een ge woon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de S.S. zijn toege treden. eiste hij dwangarbeid of gevan genisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het Hof. De openbare aanklager somde de in dividuele misdaden van de andere der tien Elzassers op. Een aantal had takkenbossen in de kerk gedragen waar de vrouwen kinderen werden vermoord, anderen maakten deel uit van de executiepelo tons die de mannen in de schuren neer schoten. Hij maakte ook melding van een aan tal handelingen van de beklaagden om hun vergrijp goed te maken, zoals het sparen van mensen die hadden getracht het dorp binnen te komen. Hij wees op de gedwongen inlijving van de Elzassers in het Duitse leger en de dienst van enkele van hen in het Franse verzet en de geregelde Franse strijdkrachten. De Elzassers waren in Frankrijk gele gerd en indien zij gewild hadden, zou den zij kans gehad hebben om te de serteren, aldus de openbare aanklager. Velen van hen deserteerden, maar pas na de uitmoording van Oradour. Procureur-Generaal honoreert hun hoger niveau; eis vier jaar Concurrentiebeding toch overtreden Te Groningen is gisteravond ge arresteerd de heer B. V. Vooistra. Zoals bekend is, werkte de heer V. tot kort voor zijn indiensttreding bij de eondens- fabriek ..Friesland" te Leeuwarden. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij „De Ommelan den". De condensfabriek „Friesland" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiebeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig ge maakt en het vonnis dat hierop volgde, zeide, dat het de heer V. verboden was op straffe van lijfsdwang bij een an dere zuivelfabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken te onderhouden. De heer V. heeft echter toch werkzaamheden voor de Ommelan den verricht. Ongeregeldheden in Guatemala In de stad Guatamala hebben zich Maandagavond ongeregeldheden, ge paard met schietpartijen, voorgedaan, waarbij betogende studenten, de politie en communisten betrokken waren. Vol gens de eerste berichten zouden ten min ste 15 tot 20 personen gedood en 25 personen gewond zijn. De procureur generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr W. P. Bak hoven, heeft gistermiddag wegens zak kenrollerij gevangenisstraffen van vier jaar geëist tegen twee Algerijnen, de 23-jarige mijnwerker Amara Korba Ma- haddina en de 35-jarige textielbewer ker Belkacem Oukaci. Op 18 November van het vorige jaar zijn zij door de Amsterdamse rechtbank wegens zakkenrollerij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Een agent van politie, gehoord als ge tuige, vertelde hoe hy op 3 Augustus 1952 voor het Centraal Station „wel drie uur achter elkaar de beide ver dachten heeft zien rondscharrelen". „Zij mengden zich steeds tussen de stroom reizigers, die uit het station kwam, zonder dat zij tegen iemand spraken. Intussen waren op het posthuis van de politie aldaar enige aangften van zak kenrollerij gedaan". De agent ging het posthuis binnen maar hield door de ra men de jongste verdachte in het oog. Deze begaf zich tussen de mensenme nigte bij de tramhalte voor" het station. Toen even later een dame aangifte kwam doen, dat haar portefeuille op het Stationsplein moest zijn gerold, ging de agent naar de verdachte M. en sprak hem aan. Deze vertelde, dat hij niet bekend was in de stad en al drie uur op een vriend wachtte, die hem zou komen halen. Hij gaf een naam op, die later vals bleek te zijn, aldus de agent. Deze vervolgde; „Toen ik hem vroeg zijn naam op te schrijven gooide hij zijn jas over mijn hoofd, gaf mij een stomp en sloeg op de vlucht. Tijdens de achter- blauwe por- volging gooide hij o.m. tefeuille weg". Bij zijn arrestatie had de verdachte in de buitenzak van zijn jas enige hon derden guldens aan los geld. Op de oudste verdachte O., in zijn hotel gearresteerd, werden dicht bij de plaats, waar hij zich verborgen had, enige portemonnaie's en portefeuilles gevon den. Deze werden herkend door een drietal getuigen, die slachtoffers zakkenrollers waren geworden. Vijf Schotse redders verdronken Reddingboot sloeg om De reddingboot van Fraserburgh ii Oost-chotland is gistermiddag in zware zee omgeslagen toen zij hulp wilde bie den aan in nood verkerende vissers schepen. Vijf van de zes opvarenden verdron ken. Kiesrecht van blanken in Zuid- Af rika al bij achttien jaar? De Zuidafrikaanse senaat heeft Maan dag met 21 tegen 14 stemmen een door senator Viljoen ingediende motie aan vaard, waarin de regering verzocht wordt, aan blanken op 18-jarige plaats van op 21-jarige leeftijd stem recht toe te kennen. De maatregel heeft betrekking op on geveer 126.000 personen. Minister van defensie Erasmus steun de het voorstel. Franse minister trad af Hij was destijds ambtenaar van regering van Vichy De Franse minister van gezondheid. André Boutemy, tegen wie in de natio nale vergadering de laatste tijd critiek is uitgebracht omdat hij ambtenaar ge weest is van de regering van Vichy, is Maandagavond afgetreden. Schipper ontmaskerde een plunderaar Te Dordrecht is gearresteerd de 26- jarige bouwvakarbeider L. J. A. van D. uit Den Haag, die met een Rode Kruis-colonne naar het rampgebied was gegaan. Toen er echter niets te doen viel, had hij zich op. eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar hij, voor zien van een Rode-Kruistas, voor „dok ter" speelde, sigaretten en kousen vor derde en dergelijke. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht te rugbracht, vertrouwde hem echter niet en waarschuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen, die tot de uitrusting van een zeer goed geoutil leerd redder behoren, zoals een rubber een compleet stel ondergoed en een paar dekens, die hij zich waarschijn lijk heeft willen toeëigenen. Hij is naai Den Haag overgebracht, waar hij zal worden voorgeleid. Diefstal van ingezamelde goederen De 36-jarige K. B., hoofdcommies bij een der ministeries in Den Haag, is door de Haagse politie gearresteerd we gens diefstal van ingezamelde goederen. Hij had in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Houtrusthallen geholpen bij het sorteren van goederen, en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak gestoken. Collega's, die dit gezien hadden, hebben dit ter kennis gebracht van de politie. B. heeft bekend en is reeds voor de officier van justitie geleid. Hij zal ten spoedigste worden berecht. Anderhalf jaar geëist Hij kreeg het beheer over de kasen verduisterde f 15.000. Tegen een Amsterdammer, die vol gens de Officier van Justitie van 1949 tot 1952 „van oplichting en verduiste ring, van leugens en bedrog" geleefd had, is vanmorgen bij verstek 1% jaar gevangenisstraf geëist. Een lange rij van getuigen, onder wie diverse gedupeerden, belichtte op de zit ting voor de Amsterdamse rechtbank het leven van deze verdachte, de 32- jarige C. P. Tegen hem waren een vijf tal dagvaardingen uitgebracht wegens verduistering van een radiotoestel, dat hij in huurkoop had, wegens verduiste ring van geleende boeken, wegens op lichting van een juffrouw met wie hij zeer bevriend was geweest voor een bedrag van bijna 9500, en wegens ver duistering van twee fototoestellen. De belangrijkste tenlastelegging betrof echter een verduistering ten bedrage van bjjna 15.000 ten na dele van de Intercontinental Pu blishing Company te Amsterdam, een naamloze vennootschap, waar hij zich onder de valse naam van Van den Brink wist in te dringen. Bljjkbaar had men van hem daar een uitstekende indruk, want na enige tjjd werd hjj in een vergade ring van aandeelhouders aangesteld als waarnemend directeur met het beheer van de kas. Dat hij daaruit 15.000 te eigen bate verduisterde, heeft verdachte zelf echter nooit toegegeven. Toen hij vele maanden geleden door de politie werd verhoord, zeide hij, dat hij t'it geld op verzoek van een der aandeelhouders, die binnen kort als commissaris zou worden aan gesteld, aan deze had uitbetaald. Als getuige gehoord ontkende de des betreffende aandeelhouder dit ten sterk ste. Hij was het geweest, die de klacht tegen verdachte bij de politie had inge diend. Verdachte zelf moest zijn werk bij de firma onderbreken, omdat hij ernstig ziek werd en in een ziekenhuis werd op genomen. Hij is daaruit inmiddels ont slagen, doch is volgens de president van de rechtbank, die dit uit de stukken in het dossier voorlas, nog ernstig ziek. Zijn huidige verblijfplaats is onbekend. Aangenomen wordt, dat hij in het bui tenland vertoeft. De rechtbank zal in deze zaak op 19 Februari a.s. uitspraak doea4 De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir, dat deze Algerijnen naar zijn mening als internationale mis dadigers gezien moeten worden. „In Frankrijk worden voor dergelijke delic ten hogere straffen gegeven dan hier. Ik zie dan ook aanleiding tegen deze mensen die internationaal werkten, gere straffen te eisen, dan in Nederland gebruikelijk is." Mr Bakhoven vroeg te' gen elk vier jaar gevangenisstraf. Dc verdedigers pleitten clementie. Het Hof zal op 23 Februari arrest wijzen. van het gebouw door een sterke Israe- beschikking van lische politiemacht afgezet. stellen. Ontploffing in Russisch gezantschap Maandagavond heeft zich een ont ploffing voorgedaan in het gebouw van het Russische gezantschap te Tel Avlv, waardoor drie leden van het g'ezant- schapspersoneel, een man en twee vrou wen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omgeving Wysjinsky naar New York Leider V.IS.-delegatie Andrei Wysjinsky, de Russische mi nister van buitenlandse zaken, vertrekt binnenkort naar New York, waar hij de leiding op zich zal nemen van de Sovjet-delegatie naar de algemene ver gadering der Verenigde Naties, zo wordt te Moskou vernomen. A.K.U. sluit licentie-overeen komst met Dupont Naar de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. ons mededeelt heeft de met haar nauw gelieerde Ame rican Enka Co thans besloten zich ook te gaan begeven op het gebied van de fabricage van vol-synthetische vezels. Zij heeft daartoe een licentie-overeen komst met Dupont afgesloten. Er zal onverwijld worden begonnen met de bouw van een fabriek naast de bestaan de rayon-fabriek in de gemeente Enka North Carolina die voorlopig alleen vezel zal produceren, maar waarbij mo gelijkheden zullen worden geschapen om later ook garen te produceren. Men verwacht, dat deze nieuwe fabriek begin 1954 in bedrijf zal komen met een voor lopige productie van 2.000.000 lbs per jaar. De bedoeling is om hetzelfde pro duct te maken als de Enkalon die de A.K.U. in Emmen produceert. De A.K. U. zal haar kennis daarvoor volledig ter Resultaat: negen mille voor getroffenen Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gelegen heid van zjjn 33ste verjaardag op 11 Februari niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag onge veer 9000 gulden ter beschikking van de slachtoffers van het water te stellen. Staking van textielarbeiders in Gronau en omgeving In de meeste textielbedrijven van Gro nau ligt het werk stil, nu Maandag on geveer 5500 arbeiders uit vier fabrieken zich gevoegd hebben bij hun collega's, die Zaterdag in staking zijn gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. De stakers eisen een loonsverhoging van gemiddeld 12 pfennig per uur, hetgeen de werkgevers weigeren, omdat volgens hen de bedrijven te weinig orders krij- Bij de staking zijn ook ongeveer 300 Nederlanders uit Glanerbrug en andere grensplaatsen betrokken. In Nordhorn (Hannover) hebben 11000 arbeiders en in Borghorst (West- American Enka falen) 1150 arbeiders het werk neer- vaartuig op een mijn is gelopen en bin- gelegd. nen enige minuten gezonken. Roemeense oliedeskundigen van spionnage beschuldigd De Roemeense radio meldt, dat te Ploesti een proces is begonnen tegen „een groep spionnen en saboteurs in de Roemeense olie-industrie". Volgens de radio zijn er 30 beklaagden, voor het merendeel ingenieurs en beheerders van belangrijke Roemeense oliemaatschap pijen. Volgens de tenlastelegging hebben de beklaagden gehandeld in opdracht van „De Amerikaanse en Britse olie kartels". Zij hadden, „vermomd als le den van de Amerikaanse en Britses mi litaire missies, een spionnage- en sa- botagenet georganiseerd, met hulp van ex-koning Michaël en de voormalige partijen, zoals de groep Tatarescoe". (Tatarescoe was voorzitter van de na tionale liberale partij en werd in 1945 vice-premier. Na zijn aftreden in 1947 heeft men weinig meer van hem ge hoord). Onder de beklaagden bevinden zich de voormalige minister van financiën Alexander Alexandroe, vier voormalige directeuren van oliebedrijven en de voormalige secretaris-generaal van het ministerie van mijnbouw Romeo Plian. TE BALESH OP HET EILAND Nbrth-Uist (Hebriden) is wrakhout aan gespoeld, dat mogelijk afkomstig is van het Duitse ms „Melanie Schulte" dat sinds 21 December wordt vermist. Men neemt aan dat het 6468 ton metende SPECIAAL SCHOEISEL VOOR SLANKE EN DUNNE VOETEN Deze schoenen bieden aan de meest slanke en dunne voeten COMFORT EN VOLMAAKTE PASVORM Van zeer smal tot normaal Zes wijdten. Woensdag 11 Febr. te Hilversum en Donderdag 12 Febr. te Bussum zal in onze zaak aan wezig zijn een STYL-EEZ-adviseur met Engelse ervaring, die U gaarne vrijblijvend van advies wil dienen. The shoe for you HILVERSUM: Kerkbrink 2, Tel. 7820 BUSSUM: Nassaulaan 9, Tel, 5508 DAMESPANTALONS in kamgaren, Corduroy en Molton LANGE PANTALONS voor jongens en meisjes GROEST 60 TEL. 2614 -=== /ScntirujrlJvi&s. 1)j W.6c le kwaliteit van 13.90 nu le kwaliteit, 3 X sterker dan Nylon van 4.50 nu KERKSTRAAT 53 TE1 7133 - H'SUM GOEDKOPE WO^" NS DAGNOTERING Witlof, kg 0.28 Spruitjes, kg 0.32 Gesn. rode kool kg 0.15 Gesn. sav. kool, V2 kg 0.15 Gesn. groene kool kg 0.25 Goudreinetten, lVs kg 0.25 Stoofperen, l]/2 kg0.25 Sinaasappelen, 12 st. 1. Gele andijvie, y2 kg 0.50 Worteltjes, per kilo 0.25 Pinda's 250 gr. 40 en 65 ct BAKKERIJ DE KEIZER Gasthuisstraat 2 Hoge Larenseweg 155 biedt U deze week aan 250 gram Zandmoppen 44 ct 250 gr. Cocosltoekjes 48 ct Tot Uw dienst Te huur of te koop gevr. voor 3 volwassen personen, in Hilversum of naaste omg. Br. 648 Het G. en O., Hilv. HilversumRotterdam \angeb. le étage Bergsingel R'dam, gr. suite, zijkamer, gr. keuk., W.C., gebr. van badk. Prijs 28.50. Gevr. iets dergel., ook in prijs, te Hilversum. Br. 652 Het G. en O., Hilv. zonder chauffeur huurt men bij Herenstraat 29, Tel. 3684. v. d. Lindenl. 2a. Tel, 9542 Voor kapitaalkrachtig mon teur (met Bovag) compleet ingerichte GARAGE (zonder woning) te huur, aan de rand van Amster dam. Br. 548 v. d. Vert's Boekh.. Baarn. Te koop in Bussurn vrijst. Villa m. nieuwe stoffering en meubilering, gr, tuin. Vrije vest. Koopsom 25.000- Inlichtingen Makelaar HEYEN, J. v. Stolbergl. 61f NaardenTel. 7516 Net pers., ca. 30 j., v.z.g.h., vaste betrekk., z. kennism. met jonge vrouw, gesch. of wed. Br., liefst met foto, welke beide op erew. retour gez. worden Bu 1917 Het G. en O., Bussum. ««BELANGRIJKE OPENBARE VERKOPING te Baarn Op Donderdag 12 Februari, des n.m. 2 uur, zullen ten overstaan van deurwaarder D. SCHROOR in het St. Nicolaasgebouw aan de Hoofdstraat te Baarn publiek worden verkocht GOED ONDERHOUDEN MEUBILAIR Hierbij zijn: chique salons, eetkamer, fauteuils, damesbureaux, commodes, boekenkast, theemeu bel, haardfauteuils, enz. Een enorme collectie PERZISCHE, SMYRNA EN ANDERE TAPIJTEN hall- en serrekleden, bijkleedjes, tafel-, divan-, kapstok-, schoorsteen- en sierkleden. Nieuwe Wollen dekens, Oud-Holl. doeken, 1- en 2- pers. kapokmatrassen, radio, schilderijen, o.a. van Van Houten, Weissenbruch, W. Maris, e.a. KIJKDAGEN: Woensdag II Febr. van 1-6 uur en Donderdag 12 Febr., van 10-12 RECLAME (vers Hollands vlees) Vanaf Woensdag: 250 gr. boterhamworst 50 ct Zi kg gekookte worst 1. LAPPEN van de hoogste kwaliteit 1.—, 1.25, 1.50 per \/2 kg Voor kwaliteit en goede bediening naar SPOORSTRAAT 30 - TELEFOON 9757 - HILVERSUM GEVRAAGD nette vrouwen en meisjes voor de inpakafdeling en enige nette jongens voor de bakkerij. - Goed loon. Aanm. BANKETFABRIEK „DE DRIE AREN" N.V. Gijsbr. van Amstelstraat 70a, Hilversum, Tel. 9204. FIRMA R. WEINSTOCK, Ceintuurbaan 39 A, Huizen vraagt: voor afd. gabardine en popeline: MachineStiksters en Strijksters Voor afd. gummi: Stiksters en Plaksters Tevens een WERKSTER voor schoonh. ateliers. Reiskosten worden vergoed. Aanmelden bovenstaand adres. Na 5 uur: Boven- Langewijnseweg 15, Huizen (halte Eriqa). Te koop te Weesperkar- -pel burgerwoonh., bev. 5 kam., keuk., schuur, ca. 990 m2 tuin. Koops. 7500. Aanvaard, direct. Vest.verg. vereist. Inl. bij de makelaars J. D. R. NIENA 'ER Zn., Sta tionsplein 10, Bussum, Tel. 6424 en na 6.30 uur tevens 4306 (K 2959). voor alle doeleinden levert 9 drukkerij N.V. Daqblad De Gooi- en Eemia.ider Termijnbetaling dames- en herenkleding, schoenen, rijwielen, meu belen, beddengoed, huis houdelijke artikelen. Financieringskantoor „HET G O O 1" Leeuwenstraat 19 - Hilv. Telefoon 8775 Gevraagd le Monteur Zonder goede getuigen niet aanmelden. GARAGE SCHEFFER Achterom 187 - Hilversum gevraagd, 14-16 jaar, voor verpakkings- en magazijn- werk. Vlug kunn. werken. Alleen nette meisjes kunnen geplaatst worden. Aanv. salaris 15.p. week. Koningsstr. 61, Hilversum. Te koop gevraagd 6 mahonie stoelen met rood of groen trijp en ronde tafel Br. 644 Het G. en O., Hilv. Gevraagd nette pl.m. 40 jaar, bij wedn. met 1 k. 12 j. (N.H.) Br. Bu 1916 Het Gooi en O., Bussum. Gevraagd eerlijk, handig R.K. MEISJE pl.m. 15 j., van 8.30-2 uur, in gezin met 2 kl. kinderen. Br. 667 Het G. en O., Hilv.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4