vtus 133.000 ha cultuurgrond: ca. 6 van ons totale bezit Het Rampenfonds vergoedt de persoonlijke schade Bijzondere steun toegezegd aan de emigranten uit het noodgebied Berichten voor evacué's en help i ers 27.558.000.- Hulp-in-het- kort Droovmalen van de Alblasserwaard eist 50 dagen Koningin Juliana ook gisteren in noodgebied Geen 500.000 huizen zijn beschadigd Gezondheidstoestand niet ongunstig Aantal vermisten in Engeland niet juist te schatten Het ideale paar Blauwe Gillette Mesjes Gratis paspoorten en foto's Weer post naar bijna alle plaatsen Terugkeer tot meer bestuur egeld gere HET GOOI EN OMMELAND VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 5 Waf verloren ging 25.000 runderen15 a 20.000 varkens, 2 a 3000 schapen en 100.000 kippen Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest, zo vermeldt de regeringsnota. Deze 133.000 ha, d.i. 5,7 van het totale areaal cultuurgrond in Neder land. kan onververdeeld worden in: 82,000 ha bouwland, d.i. 8.9 van het totale Nederlandse areaal; 41.00 ha grasland, d.i. 3,1 van het totale Ne derlandse areaal; 10.000 ha. tuingrond, d.i. 9,4 van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Nederland): 32.000 ha granen (6.1 waarvan 12.000 ha tarwe (15,2 13.700 ha consumptie-aard appelen (8.6 15.000 ha suikerbie ten (24 6.000 ha peulvruchten (17,8 7.500 ha vezelvlas (22,7 plm. 8.000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 runderen; 15.000 20.000 varkens; 2.000 a 3.000 schapen; circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebie den aanwezig was, is grotendeels ge- evacueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland. ter wijl ook in Westbrabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 verloren ge gaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzie- ningsindustrie. Aandacht wordt besteed aan de mo gelijke herdistributie van het geëva cueerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Wat de voedselvoorziening van de ge troffen gebieden betreft, is na een moei lijke periode, die op 5 Februari onge veer kon worden afgesloten, de aan voer van levensmiddelen weer in meer normale banen geleid. Nu met de mees te plaatsen wederom voldoende ver keersverbindingen bestaan, kon het overbrengen van voedingsmiddelen per vliegtuig of met behulp van noodcon- vooien op enkele uitzonderingen na, worden beëindigd. Het laat zich aanzien, dat het ge wenst is de beginselen van de herver- kavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschadege- bied, welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aanmerking komen. De regering is dan ook van plan op zo Rampenfonds zal hui sraadschade bestuderen Het NationaaJ Rampenfonds heeft in zijn vergadering van gisteren een com missie ingesteld, die de kwestie zal be studeren van de vergoeding voor door de watersnood veroorzaakte huisraad- schade. Aan deze commissie is opgedra gen op korte termijn verslag uit te bren gen. In dezelfde vergadering werd een commissie benoemd, die advies zal uit brengen over de in het noodgebied te nemen maatregelen betreffende het maatschappelijk werk. Het heeft nog geen zin. aan het fonds brieven te schrijven met het verzoek voor een schade-uitkering in aanmerking te ko men. -Monument" voor het Rampenfonds op de Dam In het kader van de hulpverlening aan het Nationaal Rampenfonds dooi de kunstenaars, is een tijdelijk monu ment ontworpen, dat vermoedelijk Vrij dag 13 Februari op de Dam te Am sterdam zal worden geplaatst Overal in de overstróómde gebieden is men meteen begonnen met de her stelwerkzaamheden. Het eerste ver eiste werk is. liet dichten van de gaten in de dijken. Daarna zal men beginnen met het. leegpompen van de polders en het ontzouten van de grond. Bij Alblasserdam is men bezig met het graven van een diepe put, waarim men een pomp zal plaatsen, die het water uit de Alblasserwaard zal pompen. kort mogelijke termijn ter zake voor stellen aan de Staten-Generaal aan te bieden, Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a.. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de vissersche pen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. Burgemeester Winkler van Slièdrecht heeft in een spoedzitting van de ge meenteraad een uiteenzetting gegeven over de situatie na de watersnood in de Alblasserwaard. Deskundigen zijn niet optimistisch, zeide de heer Winkler. Men verwacht dat het ongeveer vijftig dagen zal duren eer de Alblasserwaard zal zijn drooggemalen. Elke dag dat de Waard eerder droog is, is winst ten aanzien van de sociale nood waarin de bevolking ver keert. Spr. nam aan dat het rijk de kos ten zal dragen, doch ook wanneer dit niet het geval zou blijken te zijn, zal bij het gemeentebestuur het geluk der men sen zwaarder wegen dan enige tiendui zenden. De terugkeer van de bewoners in de Alblassenvaard zal langer duren dan men denkt. Dat zal niet zijn wanneer de drempel der woningen watervrij zal staan. Eerst moet onderzocht worden of de toestand ten aanzien van gas, wa ter en electriciteit veilig is en moeten de sloten in de polder het normale peil bereikt hebben. Geen omzetbelasting op entreegelden De Staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de en treegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwedstrijden en gegeven concerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 percent van de bruto-recette aan het Nationaal Ram penfonds is afgedragen. Politiecordon werd doorbroken De Koningin heeft gistel-middag een bezoek gebracht aan Willemstad. Zij landde per helicopter. De Koningin be gaf zich naar het gemeentehuis waar zij de thee gebruikte en waar verschil lende helpsters en helpers aan haar weiden voorgesteld. Daarna maakte zij een kleine rondwandeling door de ge meente. De bevolking was zeer enthou siast, politieafzetting werd doorbroken en de gehele bevolking, vooral de kin deren, juichten Hare Majesteit hartelijk toe. Thans bezocht de Koningin Hellevoet- sluis, Den Bommel, Willemstad, de Moerdijk en Nieuwe Tonge. Binnenkort zal de Koningin een bezoek brengen aan de getroffen eilanden in Zeeland. Gerucht ontkend Groot deel van schade is herstelbaar Hoewel betrouwbare gegevens over de schade aan woningen en boerderijen in de watersnood-gebieden op dit ogenblik nog niet voorhanden zjjn, moet een ge rucht. als zouden 500.000 woningen zijn beschadigd of verwoest, met de grootste stelligheid worden tegengesproken. De totale woningvoorraad van Nederland was op 1 Januari 1953 rond 2.345.000. Daarvan staan volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek 143.500 woningen in de rampgebieden. De in het water staande gebouwen heb ben lang niet alle grote schade geleden. Vast staat dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is. Getracht wordt zeer spoedig een over zicht van de mate van schade te ver krijgen. Reeds werden over Zeeland en kele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken onder het allergrootste voorbehoud de volgende cijfers te noe men. In Zeeland staan 13 a 14.000 wo ningen in het water; naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest. 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht be schadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal verloren beschouwd. 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. Overheid zal het economische leven weer op gang brengen Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal be horen de leniging van de nood en de vergoeding van schade in 3e persoonlijke steer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoei sel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide t.iak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampenschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van dit, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. Organisatie voor de schade-afwikkeling Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Bij de inrichting van het appa raat zal gebruik worden gemaakt van de bestaande ervaren apparatuur. Wat de schade in de privaatrechtelijke sec tor oetrelt ligt het in het voornemen van de regering de organisatie als volgt op te bouwen. Een buitendienst wordt ingericht, bestaande uit een. aantal re- ïonale rampschadebureau's, waarin de betrokken buitendiensten van de de partementen zijn samengebundeld. Al daar geschieden de aangiften en de re gistratie van alle schaden, kunnen de voorschot 1 en worden gevraagd en uit betaald, en worcit: de enquetering van de schaden plaatselijk verzorgd. In de ze bureau s worden organen, aangewe zen door de drie betrokken ministers opgenomen, zodat de vaststelling van de rijksuitkeringen en van de voor schotten voor de schaden onder de ver antwoordelijkheid van drie ministers, elk voor zijn terrein, kan geschieden. De ministers zullen zelf beoordelen, in hoeverre de uiteindelijke vaststelling van de schaden aan deze regionale or ganen kan worden gedelegeerd, dan wel of deze van een meer centraal punt uit moet geschieden. De uitbetaling van alle uitkeringen en de administra tie daarvan vinden plaats bij het cen- ti'aal verrekenkantoor van het commis sariaat voor oorlogsschaden, voorzo- veel nodig met inschakeling van sub- comptabeïen. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de zorg voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor de agrarische schaden en het ministerie van Financien voor de overige schaden. Het ministerie van financien zal voorts evenals dit bij de oorlogsschaderegeling het geval is. met de algehele coördina tie worden belast. Voor wat betreft de afwikkeling van de schaden in de publiekrechtelke sec tor zal het bestaande apparaat voor de afwikkeling van de publiekrechtelijke oorlogsschade (het bureau financiering wederopbouw van het ministerie van financiën) worden ingeschakeld. Verwerking cadavers niet volledig mogelijk? De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig, er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeg inrichtingen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg- 7-Ün gelegen in de drinkwatervoorzie ning en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Aan de aanvragen om ziekenauto's is voldaan door de geneeskundige dienst landmacht en Rode Kruis. Ook van hos pitaalschepen kon een dankbaar gebruik worden gemaakt. Zo is bijv. de Van der Wijek (een veerboot van de dienst Sta vorenEnkhuizen, welke in enkele uren is ingericht tot noodhospitaal van 90 bedden) naar Dreischor, het schip Gusto naar Oude Tonge gezonden. Reeds op 1 Februari werd door het bureau der pharmaceuthische hoofdin spectie van de Volksgezondheid een ra diobericht uitgegeven met aanwijzingen over de methode om door middel van chloorpraeparaten water te zuiveren tot drinkwater. Nog die eerste dag kon Maasssluis, waar de waterleiding was uitgevallen, door middel van tankwa gens van drinkwater worden voorzien. De volgende dag werd de watervoor ziening met tankwagens uitgebreid. Twee militaire waterzuiveringsinstal laties werden op verzoek van de phar- maceutisehe hoofdinspecteur naar Bre da gedirigeerd met bestemming Land van Heusden en Altena of Vlissingen. Door de inmiddels van de inspecteurs en uit radioberichten ontvangen gege vens konden op 3 Februari maatrege len voor een goede verdeling der deels uit Duitsland aangevoerde zuiverings installaties worden genomen. Geen drinkwater op Wal cheren Kritiek is de toestand nog op Wal cheren, waar het pompstation van Mid delburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is; de waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit r het gehele eiland; de aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn. is te verwachten, dat de regelmatige ver werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is om het onthul den vlotter te doen verlopen in de nood- slachtplaatsen te Dordrecht en Rot terdam tot villen en verkleinen van ca davers overgegaan; inmiddels is hier voor een andere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevonden. Of de behoefte om tot begraven op gi e schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vast gesteld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de militaire overheid genie-troepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Foto-exposities in gehele land Op ed gisteravond gehouden bestuurs- vérgadering van de Nederlandse Vereni ging van fotojournalisten is besloten een tentoonstelling van foto's van de nationale ramp, te organiseren in ver scheidene plaatsen van ons land. Het batig saldo zal geheel ten goede komen van het Nationaal Rampenfonds. Reeds 20 millioen zakken zand gebruikt De Britse minister van binnenlandse zaken, Sir David Maxwell-Fyffe. heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard dat men wellicht nooit het aan'al personen, dat tengevolge van de overstromingen in Oost-Engeland vermist wordt, precies zal kunnen schatten. Volgens de jongste cij fers zijn 283 personen om het leven ge komen. terwijl nog ongeveer 50 personen worden vermist, voor het merendeel af komstig van 't eiland Canvey in de mon ding van de Theems, dat het hevigste door de storm werd geteisterd. De minis ter had enige uren tevoren een rond vlucht boven het overstroomde gebied gemaakt. Sir David zeide dat, behalve de vrij willigers, meer dan 14.000 militairen be zig zijn met het dichten van de gaten in de zeeweringen. Hoewel reeds 20 millioen zakken zand waren gebruikt, bestond er volgens de minister, nog „een dringende behoefte'1 aan meer zandzakken. Rij hoopte in de loop van de week maatregelen bekend te maken voor het waarschuwen van. de geteisterde steden, voor het geval in het komende weekeinde tengevolge van pringvloeden nieuwe stromingen zouden ontstaan. U scheert zich nog gemakkelijker, beter en sneller als U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paarZij garanderen dat U zich elke morgen snel en perfect scheert. •N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BU ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette E 0.75 per 5 Een „goeie morgenbegint met Gillette Prioriteit en (wanneer nodig) herziening der subsidie (Speciale berichtgeving) VRIJWEL ONMIDDELLIJK na het bekend worden van de ramp zalige gevolgen, die storm en watersnood voor grote delen van ons land hebben gehad, is de Stichting Landverhuizing Nederland zich gaan bezig houden met de vraag, welke maatregelen zij moest treffen voor de aanstaande emigranten uit deze gebieden. Uit het kaartsysteem der Stichting jjleek, dat het hier om een 700-tal gezinnen ging, bestaande uit totaal 2300 personen. Daarvan waren 70 gezinnen (ca. 200 personen) voor vertrek gereed, terwijl de overige gezinnen nog in enig stadium van voorbereiding verkeerden. Vooral de eerste categorie heeft behoefte aan een snelle rege ling. Deze maand vertrekken er vier boten, de Fairsea, de Grote Beer, de Veendam en de Zuiderkruis, resp. naar Australië, Canada en Zuid Afrika en de bedoelde 70 gezinnen zouden van de opvarenden deel uitmaken. Met slechts 25 gezinnen heeft de Stichting thans contact en van de overigen is nog niet bekend, waar zij zich bevinden en of de bereidheid om zo snel mogelijk te emigreren is blijven be staan onder de sindsdien geheel gewijzigde omstandigheden. Terstond heeft de Stichting Landver huizing zich verstaan met het centrale bevolkingsregister. Via de herregistra tie zal de Stichting dadelijk op de hoog te gesteld worden van het nieuwe adres der emigranten-getroffenen. Bovendien wordt op deze evacué's een beroep ge daan zich in de gemeente, waar zij ver blijven zo spoedig mogelijk aan te mel den bij het arbeidsbureau of plaatselijk bevolkingsregister, welke instellingen eveneens de stichting op de hoogte zul len stellen. Dank zij de medewerking van het Centraal Bevolkingsregister, krijgt men over een dagelijks groeiend aantal adressen de beschikking. Medewerking van alle zijden In vele gevallen zullen deze emigran ten alles kwijt geraakt zijn. Het cen traal bureau voor keuringen op medisch en hygiënisch gebied in Den Haag heeft zich bereid verklaard op elk gewenst tijdstip kosteloos nieuwe röntgen-foto's te vervaardigen, zo de emigranten daar over niet meer beschikken. Voor betrok kenen uit Zuid Holland stelt de provin ciale griffie dadelijk een nieuw gratis paspoort ter beschikking, de emigran ten-getroffenen uit Noord Brabant en Zeeland kunnen daarvoor bij het bureau voor afgifte van paspoorten van buiten landse zaken terecht. Bovendien hebben in Den Haag zich enkele fotografen bereid verklaard, de pasfoto's voor deze mensen gratis te maken. Hieronder volgen nogmaals een aan tal mededelingen voor geëvacueerden en helpers in de noodgebieden; Door het Rode Kruis verstrekte bed den, dekens en matrassen en beddegoed blijven eigendom van de geëvacueerden, evenals hei aan hen verstrekte geld. Achtergebleven fietsen Op het hoofdbureau van politie te Rotterdam is een aantal fietsen van ge- evacueerden en helpers achtergebleven in de Ahoyhal, afgegeven, waaronder twee fietsen van het schip „Onafhanke lijkheid". Bij de afdeling gevonden voor werpen bevinden zich koffers, zakken en pakken, inhoudende kleding en dekens van evacué's Bureau watersnood Van Zaterdag af is het bureau waters nood van hel Nederlandse Rode Kruis gevestigd op Prinsessegracht 33 te Den Haag. De telefoonnummers bleven 184790, 184791, 184792. Alle aanbiedin gen en aanvragen van goederen in ver band mei de watersnood dienen daar heen gericht te worden. Verzorgden 'TO-'Tö De verzorgden van de Stichting 1940- 1945 uit de noodgebieden wordt verzocht zo spoedig mogelijk hun nieuw adres mede te delen aan het hoofdbureau van de Stichting 1940-1945, Herengracht 527 te Amsterdam, telefoon 35280, opdat voor tijdige betaling kan worden zorg gedragen. Het verdient aanbeveling het vroegere adres ook te vermelden. Terugkeer De burgemeesters van Molenaarsgraaf. Brandwijk. Bleskensgraaf en Oud-Alblas hebben, blijkens een mededeling van de berichtendienst van de R.V.D. aan de geëvacueerde bevolking van deze ge meenten, medegedeeld dat terugkeer naar de woongemeenten tot nader order niet is toegestaan. Dit besluit is ge nomen na overleg met de betreffende me dici. Ambachtslieden en neringdoenden uit deze gemeenten kunnen indien zij zich duidelijk kunnen legitimeren en in dien hun woningen watervrij zijn met hun echtgenoten en zuigelingen wèl te rugkeren. Hun kinderen beneden de 15 jaar mogen zij. voorraver het geen zui gelingen betreft, niet meebrengen. Overleg met het hoofdbestuur van het Rode Kruis leidde tot een bevredigende regeling inzake kleding. De gedupeerde emigranten zullen bij de verstrekking hiervan de hoogste prioriteit genieten. Het commissariaat voor oorlogsscha de zal deze emigranten een voorschot op de toekomstige schade-uitkering ver schaffen. Voor het vervoer uit de getroffen en dikwijls geïsoleerde gebieden van deze mensen en hun bagage naar de kade of een evacuatie centrum daar in de omgeving is met verkeer en waterstaat een regeling getroffen. Naast deze maat regelen zal het dikwijls nodig zijn de subsidieregeling, welke aanvankelijk voor deze emigranten was getroffen, in het licht van de nieuwe omstandigheden, opnieuw te bezien. Ook in dit opzicht zullen deze gedupeerden kunnen rekenen op faciliteiten. Welwillende houding De buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in ons land zijn zeer onder de indruk gekomen van de ramp, die Nederland heeft getrof fen en zonder twijfel zullen zij daar over hun regeringen uitvoerig heb ben ingelicht. Het is dus geenszins gewaagd te veronderstellen, dat emigranten uit de getroffen gebie den bij hun aankomst in het land van bestemming een groot begrip voor hun moeilijkheden zullen vin den en kunnen rekenen op een wel willende houding van de immigratie- autoriteiten. Nog niet naar Schuddebeurs Dreischor en E lie meet Hoewel onderhevig aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nagenoeg alle nog bewoonde plaatsen in het over stroomde gebied weer voor de post be reikbaar. Alleen op Schouwen Duive land zijn Ellemeet, Drieschor en Schud debeurs. hoewel aldaar vermoedelijk not bewoners aanwezig zijn, nog niet van post voorzien. De post voor het eiland Tholen wordt vanuit Bergen op Zoom per amphibie- voertuig via Halsteren aangevoerd, ter wijl ook de nog achtergebleven bewoners van Kruiningen en Krabbendijke met een dergelijk vervoermiddel hun post via Goes ontvangen en verzenden. Ook „Arli" exposeert voor Rampenfonds De op initiatief van de vereniging „De onafhankehjken" in gebouw Gèrzon te Amsterdam ingerichte tentoonstelling ten bate van het Nationaal Rampen fonds is thans uitgebreid met een aan tal inzendingen van leden van de maat- De tentoonstelling is alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur. des Maandags van 1 tot 17.30 uur kosteloos te bezichtigen. De gehele opbrengst van de verkochte werken wordt door de kunstenaars aan het. Nationaal Rampenfonds afgestaan, schappij „Arti et Amicitiae", de ver. „De Brug'' en de ver. „Stuwing". voor Rampenfonds Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Nationale Ram penfonds is bijeengebracht, is 27.558.000.—. Alleen georganiseerde hulpverlening De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpverle ning bij de watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent de re gering goed te doen erop te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de nor male wegen van regelmatig bestuur te rug te keren. Behoudens bijzondere om standigheden dient daarom de hulpver lening slechts in georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor ver antwoordelijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zo wel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een rege ling omtrent de financiële aansprake lijkheid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. Sobere dies in Leiden Slachtoffers van de ramp herdacht Gistermiddag is in het groot-audito rium van de Leidse universiteit de stichting van deze academie herdacht. De na de oorlog gebruikelijk geworden ad alumni-dagen ter opluistering van de viering dezer stichtingsdagen zijn dit jaar als gevolg van de nationale ramp vervallen. De herdenking bleef beperkt tot de gebruikelijke oratie van de rector- magnificus. Prof. Dr. J. J. L. Duyven- dak. Prof. Duyvendak wijdde alvorens tot het wetenschappelijke onderwerp van zijn rede te komen, enkele woorden aan de ramp, die ons vaderland getrof fen heeft. Het vervult de Leidse acade mie met trots, zeide hij, dat vele hon derden Leidse studenten onverwijld te hulp zijn gesneld. Spreker riep op tot herleving van de eendracht van ons volk, die het in de oorlog op mocht bren- genen hoopte dat ook de Leidse univer siteit op eigen wijze het hare mocht bij dragen daartoe. De aanwezigen namen enkele ogenblikken in acht ter nage dachtenis van de honderden slachtoffers. Rode Kruis-helpsters oneervol ontslagen De drie Rode Kruis-helpsters, die zich schuldig hadden gemaakt aan onregel matigheden bij de hulpverlening, zijn door het Rode Kruis oneervol ontsla gen. Haar onderscheidingen zijn inge trokken. Prins Bernhard inspecteerde opnieuw het verdronken land Prins Bernhard heeft gisteren enkele nlaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandig heden van Soesterberg te zijn vertrok ken landde hij op het vliegveld Woens- drecht en vertrok vandaar per helicop ter naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf de Prins zich naar Zuid Beveland, waar hij de plaatsen Riland-Bath, Hans- weert, Baarlandt, Ellewoutsdijk en Wol- phaertsdijk bezocht; vervolgens stak hij over naar Noord-Beveland, waar hij ach tereenvolgens landde te Kortgene en Co- lij nsplaat. Daarna bezocht Prins Bern hard Zierikzee en Sint Philipsland. In al deze plaatsen sprak hij met verschillende inwoners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Volgens de Prins was de stemming onder de bevolking uit- stekend en men werkte vol enthousiasme aan het herstel van de dijken. Te ruim 17 uur landde de Prins op het vliegveld, Ypenburg waar hij de vergadering van het bestuur van het Rampenfonds presi deerde en waar hij, evenals de vorige dagen, verslag uitbracht van zijn bevin dingen in het getroffen gebied. Over de binnenlandse steunverlening bereikten ons nog de volgende opgaven: Gedeputeerde Staten van Friesland 100.000; Den Haag draagt in totaal ruim een half millioen af; cheque van Venlo van 100.000; coöperatieve ver koopcentrale van eieren Roermond 100.000; Enci 30.000; een dag soldij van Korea-vrijwilligers; machinefabriek Maters te Beverwijk 4900; directie vult aan tot 100.000; independent order of odd fellows 30.000; kinder spaaractie in Eindhoven, men hoopt dat deze uit zal groeien tot landelijke actie; Nijmegen heeft drie ton bijeen; Arn hemse firma geeft dertig naaimachines; Drostambt Tudderen 9000; Dinteloord, zelf zwaar getroffen 20.000; Heeren veen 76.000; in Friesland is ruim twee millioen bijeen gebracht; Bleiswijk le vert 41,000; Spqkenisse 9308; offi cieren en bemanning van Maasdam 41.000; passagiers 653 dollar; passa giers van Rijndam 2400, bemanning 2100; achttien schepen staan een dag gage af, hetgeen een bedrag van 16.140 betekent; Haarlemmermeer 203.500. Buitenland Berner Sennenhondenclub uit Zürich verkoopt in Nederland hond bij opbod; 20.000 dollar van internationale Joodse organisatie b'Nai b'Rith voor drie ge troffen landen, waarvan 10.000 dollar voor Nederland; Zuid-Slavië zegt fi nanciële hulp toe; Franse departement Ille et Villaine stuurt wagon met giften: gemeenteraad van Deauvllle voteert 300.000 francs; Trouville zamelt 41.000 francs in; personeel van Franse Senaat schenkt 250.000 francs: 200.000 gulden van Italiaans dagblad ,.La Stampa"; on geveer 70.000 van Zuidafrikaanse ste den; ongeveer 85.000 Zweedse kronen van Zweedse fabrieken: Noren arrive ren in noodgebied met walkie talkies: er zal tijdens Antwerpse zesdaagse wor den gecollecteerd; actie van Zweedse omroep brengt ruim anderhalf millioen op: van alle zijden in Zweden blijft grootscheepse hulp toestromen; Dene marken heeft reeds meer dan vijf en een half millioen gulden bijeen gebracht; Franse esperantisten willen collecte houden; grootscheepse hulpactie in Ve nezuela. waarbij pers en radio zijn in geschakeld. men verwacht-een zeer aan zienlijk eindbedrag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3